International ro -regatta
1983 verdensmesterskab i roning |
Sted |
Wedau |
Beliggenhed |
Duisburg , Vesttyskland |
Datoer |
3. til 4. september |
|
De 1983 verdensmesterskab i roning var verdensmesterskab i roning , der blev afholdt fra 3-04 SEPTEMBER 1983 Wedau i Duisburg , Vesttyskland .
Medaljeoversigt
Mænds begivenheder
Begivenhed:
|
Guld:
|
Tid
|
Sølv:
|
Tid
|
Bronze:
|
Tid
|
M1x
|
Vesttyskland Peter-Michael Kolbe
|
6: 49,88
|
Østtyskland Uwe Mund
|
6: 51,70
|
USA Cristopher Wood
|
6: 54,30
|
M2x
|
Østtyskland Thomas Lange (b) Uwe Heppner (s) |
6: 20,17
|
Norge Rolf Thorsen (b) Alf Hansen (r) |
6: 23,43
|
Vesttyskland Andreas Schmelz (b) Georg Agrikola (s) |
6: 23,63
|
M4x
|
Vesttyskland Albert Hedderich (b) Raimund Hörmann (2) Dieter Wiedenmann (3) Michael Dürsch (s) |
5: 45,97
|
Østtyskland Karl-Heinz Bußert (b) Martin Winter (2) Rüdiger Reiche (3) Joachim Dreifke (s) |
5: 47,87
|
Italien Piero Poli (b) Renato Gaeta (2) Antonio Dell'Aquila (3) Stefano Lari (s) |
5: 49,79
|
M2+
|
Østtyskland Thomas Greiner (b) Ullrich Dießner (s) Andreas Gregor (c) |
6: 49,75
|
Sovjetunionen Stasys Narušaitis (b) Ihar Maystrenka (s) Pyotr Petrinich (c) |
6: 53,23
|
Italien Carmine Abbagnale (b) Giuseppe Abbagnale (s) Giuseppe Di Capua (c) |
6: 55,45
|
M2-
|
Østtyskland Carl Ertel (b) Ulf Sauerbrey (r) |
6: 35,85
|
Sovjetunionen Viktor Pereverzev (b) Gennadi Kryuçkin (r) |
6: 37,92
|
Norge Hans Magnus Grepperud (b) Sverre Løken (s) (s) |
6: 39,72
|
M4+
|
New Zealand Conrad Robertson (b) Greg Johnston (2) Keith Trask (3) Les O'Connell (s) Brett Hollister (c) |
6: 13,89
|
Østtyskland Dietmar Schiller (b) Joerg Friedrich (2) Bernd Niesecke (3) Bernd Eichwurzel (s) Klaus-Dieter Ludwig (c) |
6: 16,29
|
Sovjetunionen Sergey Frolov (b) Jonas Pinskus (2) Jonas Narmontas (3) Vladimir Semin (s) Vladimir Nizhegorodov (c) |
6: 16,98
|
M4-
|
Vesttyskland Norbert Keßlau (b) Volker Grabow (2) Jörg Puttlitz (3) Guido Grabow (s)
|
5: 57,02
|
Sovjetunionen Nikolay Pimenov (b) Aleksandr Kulagin (2) Yuriy Pimenov (3) Žoržs Tikmers (s)
|
5: 57,39
|
Sverige Anders Wilgotson (b) Hans Svensson (2) Lars-Åke Lindqvist (3) Anders Larson (s)
|
6: 01.54
|
M8+
|
New Zealand Mike Stanley (b) Andrew Stevenson (2) Dave Rodger (3) Roger White-Parsons (4) Chris White (5) Barrie Mabbott (6) George Keys (7) Nigel Atherfold (s) Andy Hay (c) |
5: 34,39
|
Østtyskland Klaus Büttner (b) Uwe Gasch (2) Gert Uebeler (3) Karsten Schmeling (4) Ralf Brudel (5) Harald Jährling (6) Jürgen Seyfarth (7) Bernd Höing (s) Hendrik Reiher (c) |
5: 35,94
|
Australien Samuel Patten (b) Bruce Keynes (2) Ian Edmunds (3) David Doyle (4) James Battersby (5) Tim Willoughby (6) Ion Popa (7) John Quigley (s) Gavin Thredgold (c) |
5: 38.04
|
Letvægtsbegivenheder
|
LM1x
|
Danmark Bjarne Eltang
|
7: 07.35
|
Storbritannien John Melvin
|
7: 09,84
|
Vesttyskland Gerd Naujoks
|
7: 10,08
|
LM2x
|
Italien Francesco Esposito (b) Ruggero Verroca (s) |
06: 25.42
|
Frankrig Luc Crispon (b) Thierry Renault (s) |
6: 30,73
|
Schweiz Roland Rosset (b) Pius Z'rotz (s) |
06: 31,92
|
LM4-
|
Spanien Alberto Molina (b) Luis María Moreno (2) José María de Marco Pérez (3) Juan María Altuna (s) |
6: 16,47
|
Storbritannien Christopher Bates (b) Carl Smith (2) Ian Wilson (3) Stuart Forbes (s) |
6: 19,13
|
Danmark Richard Biller (b) Michael Djervig (2) Vagn Nielsen (3) Karsten Kobbernagel (s) |
6: 19,48
|
LM8+
|
Spanien Alejandro Moya (b) José Manuel Cañete (2) Eulogio Génova (3) Carlos Muniesa (4) José Crespo (5) Enrique Briones (6) Víctor Llorente (7) Benito Elizalde (s) José Rojí (c) |
5: 45,05
|
Australien Brian Digby (b) Paul Harvey (2) Greg Raszyk (3) Richard Hay (4) Peter Antonie (5) Bruce House (6) Ian Jordan (7) Stephen Spurling (s) Graeme Barns (c) |
5: 46,75
|
Danmark Mikael Espersen (b) Kim Hagsted (2) Ivar Mølgaard (3) Leif Jacobsen (4) Søren Hansson (5) Flemming Jensen (6) Jan Christensen (7) Bent Fransson (s) Henrik Kruse (c) |
5: 46,86
|
Kvinders begivenheder
Begivenhed:
|
Guld:
|
Tid
|
Sølv:
|
Tid
|
Bronze:
|
Tid
|
W1x
|
Østtyskland Jutta Hampe
|
3: 36,51
|
Sovjetunionen Irina Fetisova
|
3: 37,79
|
USA Virginia Gilder
|
3: 39,05
|
W2x
|
Østtyskland Jutta Schenk (b) Martina Schröter (s) |
3: 13,44
|
Sovjetunionen Yelena Bratishko (b) Antonina Makhina-Dumtcheva (s) |
3: 14,28
|
Rumænien Marioara Ciobanu-Popescu (b) Elisabeta Lipă (s) |
3: 15.45
|
W4x+
|
Sovjetunionen Tatiana Bachkatova (b) Olga Kaspina (2) Yelena Khloptseva (3) Larisa Popova (s) Maria Zemskova-Korotkova (c) |
3: 02,48
|
Østtyskland Kerstin Kirst (b) Kerstin Pieloth (2) Cornelia Linse (3) Sylvia Schwabe (s) Andrea Rost (c) |
3: 04,51
|
Bulgarien Stefka Madina (b) Teodora Lazarova (2) Margarita Dobtcheva (3) Violeta Ninova (s) Greta Georgieva (c) |
3: 10,69
|
W2-
|
Østtyskland Marita Sandig (b) Silvia Fröhlich (s) |
3: 26,68
|
Rumænien Rodica Arba (b) Elena Horvat (s) |
3: 32,13
|
Canada Tricia Smith (b) Elizabeth Craig-Eaton (s) |
3: 33,52
|
W4+
|
Østtyskland Claudia Noack (b) Iris Rudolph (2) Sigrid Anders (3) Carola Miseler (s) Carolina Richter (c) |
3: 11,18
|
Rumænien Florica Lavric (b) Maria Tanase-Fricioiu (2) Chira Apostol (3) Olga Homegi-Bularda (s) Viorica Veres (c) |
3: 14.11
|
Sovjetunionen Feodossia Kaleinikova (b) Valentina Semenova (2) Svetlana Semyonova (3) Angelina Kaolikauskaite (s) Nina Tcheremisina (c) |
3: 14,36
|
W8+
|
Sovjetunionen Sarmīte Stone (b) Lidiya Averyanova (2) Ludmila Konopleva (3) Marina Studneva (4) Nina Umanets (5) Elena Tereshina (6) Nataliya Yatsenko (7) Elena Makushkina (s) Valentina Khokhlova (c) |
2: 56,22
|
USA Kristen Thorsness (b) Patricia Spratlin (2) Shyril O'Steen (3) Carie Graves (4) Carol Bower (5) Kristine Norelius (6) Jan Harville (7) Harriet Metcalf (s) Valerie McClain-Ward (c ) |
2: 58,14
|
Østtyskland Susann Heinicke (b) Viola Kestler (2) Annekatrin Jage (3) Karin Metze-Ullbricht (4) Steffi Götzelt (5) Carola Lichey (6) Sabine Portius (7) Ramona Hein (s) Kirsten Strohbach (c) |
2: 59,06
|
Medalje bord
Sytten nationer vandt medaljer fra mesterskaberne.
Referencer