2009–10 Copa del Rey - 2009–10 Copa del Rey
108. Copa del Rey | |
Land | Spanien |
---|---|
Hold | 83 |
Mestre | Sevilla (5. titel) |
Løbere op | Atlético Madrid |
Kampe spillet | 112 |
Mål scorede | 286 (2,55 pr. Kamp) |
Topmålscorer (r) |
Maxi Rodríguez (5 mål) |
← 2008–09
2010–11 →
|
Den 2009-10 Copa del Rey var den 108. iscenesættelse af Copa del Rey (herunder to sæsoner, hvor to rivaliserende udgaver blev spillet). Konkurrencen begyndte den 22. august 2009 og sluttede den 19. maj 2010 med finalen, der blev afholdt på Camp Nou i Barcelona , hvor Sevilla løftede pokalen for femte gang i deres historie med en 2-0 sejr over Atlético Madrid . De forsvarende pokalholdere var Barcelona , men blev elimineret af Sevilla i ottendedelsfinalen.
Denne turnering havde en række bemærkelsesværdige forstyrrelser , herunder Barcelonas tidlige exit i ottendedelsfinalen og Real Madrids chokerende 4-0 -tab til Alcorcón , som efterfølgende blev kaldt " Alcorconazo " og bidrog til Real Madrids tidlige exit i runde med 32.
Kvalificerede hold
Følgende hold konkurrerede i Copa del Rey 2009-10:
20 hold i 2008–09 La Liga :
21 hold i 2008–09 Segunda División ( Sevilla Atlético blev ekskluderet for at være et reservehold i Sevilla ):
24 hold af 2008-09 Segunda División B . Hold, der kvalificerede sig, var de fem bedste hold i hver af de 4 grupper (eksklusive reservehold) og de fire med det højeste antal point ud af de resterende ikke-reservehold (*):
18 hold i 2008–09 Tercera División . Hold, der kvalificerede sig, var mestre i hver af de 18 grupper (eller i det mindste dem med det højeste antal point i deres gruppe siden reservehold blev udelukket):
Første runde
Kampene blev spillet den 22., 25., 26. og 27. august 2009.
Hold 1 | Score | Hold 2 |
---|---|---|
San Roque | 1–2 | Melilla |
Villajoyosa | 2–0 | Logroñés |
Lagun Onak | 2–1 | Izarra |
Alcalá | 0–1 | Ægte Oviedo |
Compostela | 1–2 | Zamora |
Lemona | 2–2 (2–4 p ) | Kulturelle Leonesa |
Gramenet | 0–3 | Sant Andreu |
Sabadell | 2–0 | Monzón |
Ægte Jaén | 0–1 | Unión Estepona |
Marbella | 1–0 | Caravaca |
Alavés | 1–1 (1–4 p ) | Palencia |
Ponferradina | 1–1 (5–4 p ) | Eibar |
Leganés | 1–3 | Reus |
Puertollano | 3–1 ( aet ) | Gimnástica |
Tenisca | 2–4 | Cerro Reyes |
Alicante | 1–1 (5–4 p ) | Sportslig Mahonés |
Erobring | 1–0 ( aet ) | Toledo |
Lorca Deportiva | 1-2 ( aet ) | Ceuta |
Alcorcón , Alcoyano , Atlético Ciudad , Mérida , Ontinyent og Poli Ejido modtog et farvel.
Anden runde
Kampene blev spillet den 1, 2, 3, 9 og 16. september 2009.
Hold 1 | Score | Hold 2 |
---|---|---|
Celta | 2–1 | Real Unión |
Lagun Onak | 2–1 | Cerro Reyes |
Sant Andreu | 3–1 | Melilla |
Kulturelle Leonesa | 4–0 | Unión Estepona |
Girona | 1–0 | Gimnàstic |
Rigtig Sociedad | 0–2 | Rayo Vallecano |
Betis | 1–2 | Córdoba |
Uendeligt | 2–1 | Erobring |
Alcorcón | 2–0 | Palencia |
Atlético Ciudad | 3–2 | Ægte Oviedo |
Alcoyano | 2–0 | Villajoyosa |
Puertollano | 3–0 | Zamora |
Albacete | 0–1 | Hércules |
Sabadell | 0–0 (1-3 p ) | Marbella |
Salamanca | 1–1 (4–3 p ) | Castellón |
Levante | 0–0 (3-4 p ) | Huesca |
Las Palmas | 2–1 | Cádiz |
Poli Ejido | 0–0 (8–7 p ) | Ponferradina |
Cartagena | 3–2 ( aet ) | Elche |
Numancia | 2–3 | Murcia |
Ceuta | 2–2 (4-5 p ) | Alicante |
Mérida | 1–1 (5–4 p ) | Reus |
Recreativo modtog et farvel.
Tredje runde
Kampene blev spillet den 7. oktober 2009.
Hold 1 | Score | Hold 2 |
---|---|---|
Lagun Onak | 1–2 | Alcorcón |
Puertollano | 2–1 | Sant Andreu |
Salamanca | 2–0 | Cartagena |
Girona | 1–3 | Celta |
Hércules | 2–0 | Huesca |
Mérida | 1–3 | Alcoyano |
Recreativo | 2–1 | Las Palmas |
Marbella | 2–1 | Alicante |
Córdoba | 0–1 | Rayo Vallecano |
Atlético Ciudad | 0–0 (5–4 p ) | Poli Ejido |
Uendeligt | 0–0 (3-5 s ) | Kulturelle Leonesa |
Real Murcia modtog et farvel.
Slutfase beslag
Hold, der er på listen, spiller først hjemme i første kamp.
32. runde den 27/28/29 oktober 2009 10/11/12 november 2009 |
16. runde den 5/6/7 januar 2010 12/13/14 januar 2010 |
Kvartfinale 20/21 januar 2010 27/28 januar 2010 |
Semifinaler 3/4 februar 2010 10/11 februar 2010 |
Final 19. maj 2010 |
|||||||||||||||||||||||
Alcoyano | 0 | 2 | 2 | ||||||||||||||||||||||||
Valencia | 1 | 2 | 3 | Valencia | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||||||||
Real Murcia | 0 | 0 | 0 | Deportivo | 2 | 2 | 4 | ||||||||||||||||||||
Deportivo | 1 | 0 | 1 | Deportivo | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||||||
Kulturelle Leonesa | 0 | 0 | 0 | Sevilla | 3 | 0 | 3 | ||||||||||||||||||||
Barcelona | 2 | 5 | 7 | Barcelona | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||
Atlético Ciudad | 2 | 1 | 3 | Sevilla ( a ) | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||||||||
Sevilla | 4 | 5 | 9 | Sevilla | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||||||||
Rayo Vallecano | 2 | 2 | 4 | Getafe | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||||||
Atletisk Bilbao | 0 | 2 | 2 | Rayo Vallecano | 2 | 1 | 3 | ||||||||||||||||||||
Valladolid | 2 | 0 | 2 | Mallorca | 1 | 3 | 4 | ||||||||||||||||||||
Mallorca ( a ) | 1 | 1 | 2 | Mallorca | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||
Zaragoza | 1 | 0 | 1 | Getafe ( a ) | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||||||||
Málaga ( a ) | 1 | 0 | 1 | Málaga | 2 | 1 | 3 | ||||||||||||||||||||
Getafe | 2 | 1 | 3 | Getafe | 1 | 5 | 6 | ||||||||||||||||||||
Espanyol | 0 | 1 | 1 | Sevilla | 2 | ||||||||||||||||||||||
Recreativo ( p ) | 1 | 1 | 2 | Atlético Madrid | 0 | ||||||||||||||||||||||
Sporting de Gijón | 1 | 1 | 2 | Recreativo | 3 | 1 | 4 | ||||||||||||||||||||
Marbella | 0 | 0 | 0 | Atlético Madrid | 0 | 5 | 5 | ||||||||||||||||||||
Atlético Madrid | 2 | 6 | 8 | Atlético Madrid | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||
Celta | 2 | 1 | 3 | Celta | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||||||
Tenerife | 1 | 0 | 1 | Celta | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||
Puertollano | 1 | 0 | 1 | Villarreal | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||||||
Villarreal | 1 | 1 | 2 | Atlético Madrid | 4 | 2 | 6 | ||||||||||||||||||||
Alcorcón | 4 | 0 | 4 | Racing Santander | 0 | 3 | 3 | ||||||||||||||||||||
Real Madrid | 0 | 1 | 1 | Alcorcón | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||||||||
Salamanca | 1 | 1 | 2 | Racing Santander | 3 | 0 | 3 | ||||||||||||||||||||
Racing Santander | 0 | 4 | 4 | Racing Santander | 2 | 3 | 5 | ||||||||||||||||||||
Hércules | 2 | 1 | 3 | Osasuna | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||||||
Almería | 1 | 0 | 1 | Hércules | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||||||||
Xerez | 1 | 0 | 1 | Osasuna ( a ) | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||
Osasuna | 2 | 1 | 3 |
32 -runde
De første etape blev spillet den 27., 28. og 29. oktober, mens de andet ben blev spillet den 10., 11. og 12. november 2009.
Hold 1 | Agg. | Hold 2 | 1. ben | 2. ben |
---|---|---|---|---|
Marbella | 0–8 | Atlético Madrid | 0–2 | 0–6 |
Alcoyano | 2–3 | Valencia | 0–1 | 2–2 |
Puertollano | 1–2 | Villarreal | 1–1 | 0–1 |
Atlético Ciudad | 3–9 | Sevilla | 2–4 | 1–5 |
Alcorcón | 4–1 | Real Madrid | 4–0 | 0–1 |
Celta Vigo | 3–1 | Tenerife | 2–1 | 1–0 |
Real Murcia | 0–1 | Deportivo La Coruña | 0–1 | 0–0 |
Xerez | 1–3 | Osasuna | 1–2 | 0–1 |
Zaragoza | 1–1 ( a ) | Málaga | 1–1 | 0–0 |
Recreativo | 2–2 (4–2 p ) | Sporting de Gijón | 1–1 | 1–1 |
Kulturelle Leonesa | 0–7 | Barcelona | 0–2 | 0–5 |
Getafe | 3–1 | Espanyol | 2–0 | 1–1 |
Valladolid | 2–2 ( a ) | Mallorca | 2–1 | 0–1 |
Rayo Vallecano | 4–2 | Atletisk Bilbao | 2–0 | 2–2 |
Salamanca | 2–4 | Racing Santander | 1–0 | 1–4 |
Hércules | 3–1 | Almería | 2–1 | 1–0 |
16 -delsrunde
De første kampkampe blev spillet den 5., 6. og 7. januar, mens de anden ben blev spillet den 12., 13. og 14. januar 2010.
Hold 1 | Agg. | Hold 2 | 1. ben | 2. ben |
---|---|---|---|---|
Celta | 2–1 | Villarreal | 1–1 | 1–0 |
Alcorcón | 2–3 | Racing Santander | 2–3 | 0–0 |
Hércules | 2–2 ( a ) | Osasuna | 2–1 | 0–1 |
Valencia | 3–4 | Deportivo | 1–2 | 2–2 |
Málaga | 3–6 | Getafe | 2–1 | 1–5 |
Barcelona | 2–2 ( a ) | Sevilla | 1–2 | 1–0 |
Rayo Vallecano | 3–4 | Mallorca | 2–1 | 1–3 |
Recreativo | 4–5 | Atlético Madrid | 3–0 | 1–5 |
Første ben
5. januar 2010 | Barcelona | 1–2 | Sevilla | Barcelona |
22:00 CET | Ibrahimović 74 ' | Rapport |
Capel 60 ' Negredo 75 ' ( pen. ) |
Stadion: Camp Nou Fremmøde: 20.000 Dommer: Bernardino González Vázquez |
6. januar 2010 | Celta | 1–1 | Villarreal | Vigo |
18:00 CET | Arthuro 44 ' | Rapport | Rossi 12 ' | Stadion: Balaídos Fremmøde: 9.500 Dommer: Javier Turienzo Álvarez |
6. januar 2010 | Alcorcón | 2–3 | Racing Santander | Alcorcón |
20:00 CET |
I. López 57 ' B. Gómez 87 ' |
Rapport |
Christian 31 ' Geijo 47 ' Moratón 62 ' |
Stadion: Santo Domingo Fremmøde: 3.000 Dommer: Rafael Ramírez Domínguez |
6. januar 2010 | Recreativo | 3–0 | Atlético Madrid | Huelva |
22:00 CET |
Fornaroli 14 ' Barrales 25 ' ( pen. ) Candeias 88 ' |
Rapport | Stadion: Nuevo Colombino Fremmøde: 2.500 Dommer: José González González |
6. januar 2010 | Valencia | 1–2 | Deportivo | Valencia |
20:00 CET | Silva 72 ' | Rapport |
Guardado 47 ' Álvarez 57 ' |
Stadion: Mestalla Fremmøde: 25.000 Dommer: Carlos Velasco Carballo |
7. januar 2010 | Málaga | 2–1 | Getafe | Málaga |
22:00 CET |
Apoño 10 ' Edinho 44 ' |
Rapport | Stepanov 67 ' ( og ) | Stadion: La Rosaleda Fremmøde: 8.000 Dommer: César Muñiz Fernández |
7. januar 2010 | Rayo Vallecano | 2–1 | Mallorca | Madrid |
20:00 CET |
Michel 16 ' Collantes 43 ' |
Rapport | Álvarez 21 ' | Stadion: Teresa Rivero Fremmøde: 6.000 Dommer: Miguel Ángel Pérez Lasa |
7. januar 2010 | Hércules | 2–1 | Osasuna | Alicante |
20:00 CET |
Cristian 17 ' Del Olmo 67 ' |
Rapport | Galán 51 ' | Stadion: Rico Pérez Fremmøde: 5.000 Dommer: José Paradas Romero |
Andet ben
12. januar 2010 | Villarreal |
0–1 ( 1-2 agg. ) |
Celta | Villarreal |
21:00 CET | Rapport | Trashorras 90 ' ( pen. ) | Stadion: El Madrigal Fremmøde: 7.000 Dommer: David Fernández Borbalán |
13. januar 2010 | Sevilla |
0–1 ( 2–2 agg. ) |
Barcelona | Sevilla |
22:00 CET | Rapport | Xavi 64 ' | Stadion: Ramón Sánchez Pizjuán Fremmøde: 45.000 Dommer: Carlos Clos Gómez |
13. januar 2010 | Racing Santander |
0–0 ( 3–2 agg. ) |
Alcorcón | Santander |
20:00 CET | Rapport | Stadion: El Sardinero Fremmøde: 12.000 Dommer: Bernardino González Vázquez |
13. januar 2010 | Deportivo |
2–2 ( 4–3 agg. ) |
Valencia | A Coruña |
20:00 CET |
Filipe Luís 50 ' J. Rodríguez 72 ' |
Rapport | Žigić 11 ' , 29 ' | Stadion: Riazor Fremmøde: 20.000 Dommer: Manuel Mejuto González |
13. januar 2010 | Osasuna |
1–0 ( 2–2 agg. ) |
Hércules | Pamplona |
20:00 CET | Masoud 48 ' | Rapport | Stadion: El Sadar Fremmøde: 4.000 Dommer: Fernando Teixeira Vitienes |
13. januar 2010 | Getafe |
5–1 ( 6–3 agg. ) |
Málaga | Getafe |
22:00 CET |
Soldado 14 ' , 49 ' Rafa 30 ' Pedro León 54 ' |
Rapport | Juanmi 62 ' | Stadion: Coliseum Alfonso Pérez Fremmøde: 2.000 Dommer: Antonio Mateu Lahoz |
14. januar 2010 | Atlético Madrid |
5–1 ( 5–4 agg. ) |
Recreativo | Madrid |
22:00 CET |
Simão 22 ' , 83 ' Agüero 24 ' , 63 ' Ujfaluši 40 ' |
Rapport | Carmona 71 ' | Stadion: Vicente Calderón Stadion Fremmøde: 28.000 Dommer: Carlos Delgado Ferreiro |
14. januar 2010 | Mallorca |
3–1 ( 4–3 agg. ) |
Rayo Vallecano | Palma |
20:00 CET |
Víctor 51 ' , 61 ' Suárez 90 ' |
Rapport | Piti 45 ' | Stadion: ONO Estadi Fremmøde: 5.000 Dommer: Javier Estrada Fernández |
Kvartfinaler
Hold 1 | Agg. | Hold 2 | 1. ben | 2. ben |
---|---|---|---|---|
Mallorca | 2–2 ( a ) | Getafe | 1–2 | 1–0 |
Deportivo La Coruña | 1–3 | Sevilla | 0–3 | 1–0 |
Racing Santander | 5–1 | Osasuna | 2–1 | 3–0 |
Atlético Madrid | 2–1 | Celta Vigo | 1–1 | 1–0 |
Første ben
20. januar 2010 | Mallorca | 1–2 | Getafe | Palma |
20:00 CET | Castro 90+2 ' | Rapport |
Manu 50 ' Miku 68 ' |
Stadion: ONO Estadi Fremmøde: 11.000 Dommer: Alfonso Pérez Burrull |
20. januar 2010 | Deportivo La Coruña | 0–3 | Sevilla | A Coruña |
22:00 CET | Rapport |
Negredo 26 ' Renato 67 ' Navas 69 ' |
Stadion: Riazor Fremmøde: 14.000 Dommer: Eduardo Iturralde González |
21. januar 2010 | Racing Santander | 2–1 | Osasuna | Santander |
20:00 CET |
Colsa 63 ' Diop 84 ' |
Rapport | Pandiani 88 ' | Stadion: El Sardinero Fremmøde: 12.600 Dommer: César Muñiz Fernández |
21. januar 2010 | Atlético Madrid | 1–1 | Celta Vigo | Madrid |
22:00 CET | Tiago 11 ' | Rapport | Trashorras 3 ' | Stadion: Vicente Calderón Fremmøde: 48.000 Dommer: Alberto Undiano Mallenco |
Andet ben
27. januar 2010 | Osasuna |
0–3 ( 1-5 agg. ) |
Racing Santander | Pamplona |
20:00 CET | Rapport |
Xisco 6 ' Henrique 23 ' Canales 78 ' |
Stadion: Reyno de Navarra Fremmøde: 16.000 Dommer: Javier Turienzo Álvarez |
27. januar 2010 | Sevilla |
0–1 ( 1-3 agg. ) |
Deportivo La Coruña | Sevilla |
22:00 CET | Rapport | Bodipo 44 ' | Stadion: Ramón Sánchez Pizjuán Fremmøde: 15.000 Dommer: Fernando Teixeira Vitienes |
28. januar 2010 | Getafe |
0–1 ( 2–2 agg. ) |
Mallorca | Getafe |
20:00 CET | Rapport | Aduriz 45 ' | Stadion: Coliseum Alfonso Pérez Fremmøde: 3.000 Dommer: Manuel Mejuto González |
28. januar 2010 | Celta Vigo |
0–1 ( 1-2 agg. ) |
Atlético Madrid | Vigo |
22:00 CET | Rapport | Forlán 26 ' | Stadion: Balaídos Fremmøde: 30.000 Dommer: Miguel Ángel Pérez Lasa |
Semifinaler
Hold 1 | Agg. | Hold 2 | 1. ben | 2. ben |
---|---|---|---|---|
Sevilla | 2–1 | Getafe | 2–0 | 0–1 |
Atlético Madrid | 6–3 | Racing Santander | 4–0 | 2–3 |
Første ben
3. februar 2010 | Sevilla | 2–0 | Getafe | Sevilla |
22:00 CET |
Luís Fabiano 45+1 ' Mario 80 ' ( og ) |
Rapport | Stadion: Ramón Sánchez Pizjuán Fremmøde: 28.000 Dommer: Bernardino González Vázquez |
4. februar 2010 | Atlético Madrid | 4–0 | Racing Santander | Madrid |
22:00 CET |
Simão 9 ' Reyes 40 ' Forlán 62 ' ( pen. ) , 71 ' ( pen. ) |
Rapport | Stadion: Vicente Calderón Fremmøde: 30.000 Dommer: Antonio Mateu Lahoz |
Andet ben
10. februar 2010 | Getafe |
1–0 ( 1-2 agg. ) |
Sevilla | Getafe |
22:00 CET | Soldado 52 ' | Rapport | Stadion: Coliseum Alfonso Pérez Fremmøde: 16.000 Dommer: Eduardo Iturralde González |
11. februar 2010 | Racing Santander |
3–2 ( 3-6 agg. ) |
Atlético Madrid | Santander |
22:00 CET |
Valera 2 ' ( og ) Xisco 88 ' Tchité 90 ' |
Rapport |
Moratón 8 ' ( og ) Jurado 51 ' |
Stadion: El Sardinero Fremmøde: 18.000 Dommer: Alberto Undiano Mallenco |
Final
Sevilla | 2–0 | Atlético Madrid |
---|---|---|
Capel 5 ' Navas 90+1 ' |
Rapport |
Vinderne af Copa del Rey 2009–10 |
---|
Sevilla 5. titel |