2010 FIBA verdensmesterskab - 2010 FIBA World Championship
2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası | |
---|---|
Turneringsdetaljer | |
Værtslandet | Kalkun |
Datoer | 28. august - 12. september |
Hold | 24 |
Sted (er) | 5 (i 4 værtsbyer) |
Endelige stillinger | |
Mestre | USA (4. titel) |
Løbere op | Kalkun |
Tredje plads | Litauen |
Fjerdeplads | Serbien |
Turneringsstatistik | |
Spil spillet | 80 |
MVP | Kevin Durant |
Topscorer |
Luis Scola (27,1 point pr. Kamp ) |
Den 2010 FIBA World Championship var det 16. FIBA World Championship , den internationale basketball VM anfægtet af mændenes landshold . Turneringen kørte fra 28. august til 12. september 2010. Den var medarrangeret af International Basketball Federation (FIBA), Turkish Basketball Federation og 2010 Organizing Committee. Det blev betragtet som en prestigefyldt konkurrence som den olympiske basketballturnering . Turneringen var vært for Tyrkiet .
For tredje gang (efter 1986 og 2006 turneringerne) havde verdensmesterskabet 24 konkurrerende nationer. Som et resultat blev gruppespillets kampe spillet i fire byer, og knockoutrunden var vært for Istanbul .
Den USA vandt turneringen for deres fjerde gang efter at gå ubesejret i første runde og slå vært Tyrkiet i finalen.
Lodtrækningen om mesterskabet fandt sted den 15. december 2009 i Istanbul. Holdene blev trukket ind i fire indledende runde grupper på seks hold hver. Holdene spillede først en round-robin- plan, hvor de 16 bedste hold gik videre til knockout-fasen.
Bud
Nationer | Runde 1 | Runde 2 |
---|---|---|
Kalkun |
7
|
10
|
Frankrig |
8
|
9
|
Bosnien , Kroatien , Serbien og Montenegro og Slovenien |
4
|
-
|
Tre bud fra seks lande- Frankrig , Tyrkiet og et fælles bud fra de tidligere jugoslaviske republikker Bosnien-Hercegovina , Kroatien , Serbien og Montenegro og Slovenien -lavede deres sidste præsentation under FIBAs 20-medlem Central Board i Kuala Lumpur , Malaysia , den 5. december 2004. Tidligere meddelte Australien og New Zealand , Italien , Rusland og Puerto Rico , at de havde til hensigt at byde ind fra turneringen, men trak deres bud tilbage før afstemningerne. Frankrig vandt den første afstemningsrunde, men Tyrkiet vandt til sidst værtsretten, efter at de fælles tilbudsgivere blev slået ud i første runde.
Turneringen var første gang, at Tyrkiet har været vært for arrangementet og markerede det første verdensmesterskab, der blev afholdt i Europa, siden FIBA -verdensmesterskabet i 1998 blev afholdt i Grækenland.
Spillesteder
Nedenfor er en liste over de spillesteder, der var vært for spil under FIBA World Championship 2010. Hver indledende runde -gruppe var vært på en enkelt arena i Kayseri (gruppe A), Istanbul (gruppe B), Ankara (gruppe C) og İzmir (gruppe D). Knockout -fasen flyttede derefter til Istanbuls Sinan Erdem Dome . Ankara Arena , færdiggjort i 2010, og Kadir Has Arena , færdiggjort i 2008, blev bygget til mesterskaberne, mens de tre andre arenaer gennemgik renoveringer til arrangementet.
Kalkun | Istanbul | |||
---|---|---|---|---|
Indledende runde | Knockout -fase | |||
Ankara | İzmir | Kayseri | Istanbul | |
Ankara Arena Kapacitet: 11.000 |
Halkapınar Sports Hall Kapacitet: 10.000 |
Kadir har arena kapacitet: 7.500 |
Abdi İpekçi Arena Kapacitet: 12.500 |
Sinan Erdem Dome Kapacitet: 16.500 (22.500) |
Kvalificerende
Tyrkiet kvalificerede sig automatisk som værtsland, og USA modtog også en automatisk kaj for at vinde den olympiske basketballturnering for mænd i 2008 .
De fleste andre hold sikrede deres pladser i kontinentale kvalifikationsturneringer (tre fra Afrika , tre fra Asien , to fra Oceanien , fire fra Amerika og seks fra Europa ). FIBA inviterede fire "wild card" -hold til at udfylde de 24 teamfelter.
Wild cards
De fire wild cards blev bestemt af FIBA gennem kriterier. For eksempel skal et hold have spillet i Zone's kvalifikationsturnering for at modtage anbefaling. For at hvert hold har mulighed for et wild card, kan maksimalt tre hold fra en hvilken som helst zone tildeles en wild card -post. Når disse krav er opfyldt, ser FIBA derefter på andre vigtige faktorer. Disse omfatter basketballens popularitet i landet, holdets succes og regeringens støtte til holdets landsforbund. Fra 2009 kræver FIBA nu, at wild card -kandidater betaler et forsinket registreringsgebyr for at komme i betragtning.
Fjorten hold betalte 500.000 € gebyret for at ansøge om et af de fire wild card -steder. FIBA sænkede derefter holdene til otte semifinalister - Cameroun , Tyskland , Storbritannien , Korea , Libanon , Litauen , Nigeria og Rusland . Lørdag den 12. december tildelte FIBA Tyskland , Libanon , Litauen og Rusland de fire wild cards.
Liste over kvalificerede hold
Følgende 24 hold kvalificerede sig til den sidste turnering ( FIBA World Ranking ved starten af turneringen i parentes):
|
|
|
|
Gruppelodning
Lodtrækningen, der blev afholdt den 15. december, delte de kvalificerede hold i fire grupper på seks, grupper A, B, C og D, som anført i den indledende runde . Bortset fra det faktum, at disse hold i samme linje ikke ville være i de samme indledende runde -grupper, var der ingen andre begrænsninger for, hvordan hold må trækkes.
Linje 1 | Linje 2 | Linje 3 | Linje 4 | Linje 5 | Linje 6 |
---|---|---|---|---|---|
Squads
Ved starten af turneringen havde alle 24 deltagende lande 12 spillere på deres lister. De sidste trupper til turneringen skyldtes den 26. august, to dage før konkurrencestart.
Angola og USA var de eneste hold bestående af helt indenlandske spillere ( Jordan og Rusland havde hver 11 indenlandske spillere). Slovenien var det eneste hold, der udelukkende består af enkeltpersoner, der spiller uden for den indenlandske liga. Den Canada trup bestod også udelukkende af personer, der spiller uden for landet, men på det tidspunkt Canada havde ingen professionel liga, der udelukkende i landet (en mindre professionel liga var planlagt til at begynde at spille i 2011). Den National Basketball Association , der er baseret i USA, har en canadisk hold , og flere mindre ligaer opererer på begge sider af den amerikansk-Canada grænsen. Fire canadiske trupmedlemmer spillede i USA-baserede konkurrencer-to med USA-baserede NBA-hold og to for Gonzaga Universitets hold . 41 NBA-spillere blev udvalgt til at konkurrere i turneringen, mest i enhver liga.
Forberedelseskampe
Akropolisturnering
Grækenland og Serbien begyndte begge turneringen stenografisk, da hver havde to spillere suspenderet for deres roller i et slagsmål ved VM-tuneup Acropolis Tournament, der blev afholdt i midten af august. De to hold engagerede sig i et kaotisk slagsmål med 2:40 tilbage, da Grækenlands Antonis Fotsis truede Serbiens Miloš Teodosić, efter at Teodosić havde begået en fejl. Kampen spildte fra gulvet og ind i omklædningsrummet tunnelen; spillet blev således afsluttet med slutresultatet scoren på tidspunktet for afbrydelsen (74–73 for Grækenland). Den serbiske center Nenad Krstić blev anholdt og holdt natten over for at have kastet en stol i slagsmålet.
For deres roller i nærkampen blev Krstić suspenderet i turneringens første tre kampe, mens Teodosić og Grækenlands Fotsis og Sofoklis Schortsanitis blev suspenderet i de to første kampe. Både den græske træner Jonas Kazlauskas og den serbiske træner Dušan Ivković kritiserede FIBA for at vente til mindre end 48 timer før turneringen - over en uge efter slagsmålet - med at annoncere suspensionerne og henvise til urimeligheden ved at spille stenografisk til de første kampe. Grækenland vandt til sidst deres to første kampe på trods af suspensionerne, mens Serbien vandt to af deres tre første kampe.
Bamberg Super Cup
Indledende runde
De fire bedste i hver af de fire indledende runde-grupper gik videre til seksten hold, single-eliminations knockout-fase, hvor gruppe A-hold mødte gruppe B-hold, og gruppe C ville møde gruppe D. Europæiske hold viste sig at være de mest succesrige i den første runde, da ni af de ti hold gik videre til knockout -fasen (kun Tyskland kom ikke videre). Begge oceaniske hold kvalificerede sig til næste runde, ligesom tre af de fem FIBA Americas -hold gjorde. De tre afrikanske og fire asiatiske hold kæmpede, idet kun Angola og Kina nåede knockout -fasen, efter at hver sluttede fjerdepladsen i deres gruppe.
Der var få overraskelser i den tidlige runde; hvert hold, der avancerede til knockout -fasen, blev placeret i top 20 på FIBA World Ranking på tidspunktet for turneringen. De forsvarende mestre Spanien kæmpede tidligt og tabte to af deres tre første kampe, inden de kom sig efter andenpladsen i gruppe D. Argentina og USA, de to bedste hold på FIBA -ranglisten, begge krydsede til knockout -fasen, da USA gik 5 –0 og Argentina gik med 4–1, og deres eneste tab kom til nummer 5 på Serbien.
Bindingsprocedure
I slutningen af den indledende runde vil eventuelle bånd blive brudt efter følgende kriterier, bestilt fra det, der vil blive anvendt først til det sidste:
- Spilresultater mellem uafhængige hold
- Målgennemsnit mellem kampe i de uafgjorte hold
- Målgennemsnit for alle kampe i de uafgjorte hold
- Lodtrækning
Gruppe A (Kayseri)
Pos | Hold | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Serbien | 5 | 4 | 1 | 465 | 356 | +109 | 9 | Ottendedelsfinaler |
2 | Argentina | 5 | 4 | 1 | 413 | 379 | +34 | 9 | |
3 | Australien | 5 | 3 | 2 | 381 | 341 | +40 | 8 | |
4 | Angola | 5 | 2 | 3 | 340 | 414 | −74 | 7 | |
5 | Tyskland | 5 | 2 | 3 | 378 | 402 | −24 | 7 | |
6 | Jordan | 5 | 0 | 5 | 361 | 446 | −85 | 5 |
Regler for klassificering: 1) point; 2) head-to-head punkter; 3) head-to-head målgennemsnit; 4) head-to-head antal scorede point.
Bemærkninger:
28. august 2010 | |||||
Australien | 76–75 | Jordan | Kadir Has Arena , Kayseri | ||
Angola | 44–94 | Serbien | Kadir Has Arena | ||
Tyskland | 74–78 | Argentina | Kadir Has Arena | ||
29. august 2010 | |||||
Jordan | 65–79 | Angola | Kadir Has Arena | ||
Serbien | 81–82 | 2OT | Tyskland | Kadir Has Arena | |
Argentina | 74–72 | Australien | Kadir Has Arena | ||
30. august 2010 | |||||
Jordan | 69–112 | Serbien | Kadir Has Arena | ||
Australien | 78–43 | Tyskland | Kadir Has Arena | ||
Angola | 70–91 | Argentina | Kadir Has Arena | ||
1. september 2010 | |||||
Serbien | 94–79 | Australien | Kadir Has Arena | ||
Tyskland | 88–92 | OT | Angola | Kadir Has Arena | |
Argentina | 88–79 | Jordan | Kadir Has Arena | ||
2. september 2010 | |||||
Angola | 55–76 | Australien | Kadir Has Arena | ||
Argentina | 82–84 | Serbien | Kadir Has Arena | ||
Jordan | 73–91 | Tyskland | Kadir Has Arena |
Gruppe B (Istanbul)
Pos | Hold | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Forenede Stater | 5 | 5 | 0 | 455 | 331 | +124 | 10 | Ottendedelsfinaler |
2 | Slovenien | 5 | 4 | 1 | 393 | 376 | +17 | 9 | |
3 | Brasilien | 5 | 3 | 2 | 398 | 354 | +44 | 8 | |
4 | Kroatien | 5 | 2 | 3 | 395 | 407 | −12 | 7 | |
5 | Iran | 5 | 1 | 4 | 301 | 367 | −66 | 6 | |
6 | Tunesien | 5 | 0 | 5 | 300 | 407 | −107 | 5 |
Regler for klassificering: 1) point; 2) head-to-head punkter; 3) head-to-head målgennemsnit; 4) head-to-head antal scorede point.
28. august 2010 | |||||
Tunesien | 56–80 | Slovenien | Abdi İpekçi Arena , Istanbul | ||
Forenede Stater | 106–78 | Kroatien | Abdi İpekçi Arena | ||
Iran | 65–81 | Brasilien | Abdi İpekçi Arena | ||
29. august 2010 | |||||
Slovenien | 77–99 | Forenede Stater | Abdi İpekçi Arena | ||
Kroatien | 75–54 | Iran | Abdi İpekçi Arena | ||
Brasilien | 80–65 | Tunesien | Abdi İpekçi Arena | ||
30. august 2010 | |||||
Slovenien | 91–84 | Kroatien | Abdi İpekçi Arena | ||
Tunesien | 58–71 | Iran | Abdi İpekçi Arena | ||
Forenede Stater | 70–68 | Brasilien | Abdi İpekçi Arena | ||
1. september 2010 | |||||
Kroatien | 84–64 | Tunesien | Abdi İpekçi Arena | ||
Iran | 51–88 | Forenede Stater | Abdi İpekçi Arena | ||
Brasilien | 77–80 | Slovenien | Abdi İpekçi Arena | ||
2. september 2010 | |||||
Forenede Stater | 92–57 | Tunesien | Abdi İpekçi Arena | ||
Slovenien | 65–60 | Iran | Abdi İpekçi Arena | ||
Brasilien | 92–74 | Kroatien | Abdi İpekçi Arena |
Gruppe C (Ankara)
Pos | Hold | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tyrkiet (H) | 5 | 5 | 0 | 393 | 285 | +108 | 10 | Ottendedelsfinaler |
2 | Rusland | 5 | 4 | 1 | 365 | 346 | +19 | 9 | |
3 | Grækenland | 5 | 3 | 2 | 403 | 370 | +33 | 8 | |
4 | Kina | 5 | 1 | 4 | 360 | 422 | −62 | 6 | |
5 | Puerto Rico | 5 | 1 | 4 | 386 | 401 | −15 | 6 | |
6 | Elfenbenskysten | 5 | 1 | 4 | 334 | 417 | −83 | 6 |
Regler for klassificering: 1) point; 2) head-to-head punkter; 3) head-to-head målgennemsnit; 4) head-to-head antal scorede point.
(H) Værtsnotater
:
28. august 2010 | |||||
Grækenland | 89–81 | Kina | Ankara Arena | ||
Rusland | 75–66 | Puerto Rico | Ankara Arena | ||
Elfenbenskysten | 47–86 | Kalkun | Ankara Arena | ||
29. august 2010 | |||||
Kina | 83–73 | Elfenbenskysten | Ankara Arena | ||
Puerto Rico | 80–83 | Grækenland | Ankara Arena | ||
Kalkun | 65–56 | Rusland | Ankara Arena | ||
31. august 2010 | |||||
Rusland | 72–66 | Elfenbenskysten | Ankara Arena | ||
Puerto Rico | 84–76 | Kina | Ankara Arena | ||
Grækenland | 65–76 | Kalkun | Ankara Arena | ||
1. september 2010 | |||||
Kina | 80–89 | Rusland | Ankara Arena | ||
Elfenbenskysten | 60–97 | Grækenland | Ankara Arena | ||
Kalkun | 79–77 | Puerto Rico | Ankara Arena | ||
2. september 2010 | |||||
Puerto Rico | 79–88 | Elfenbenskysten | Ankara Arena | ||
Grækenland | 69–73 | Rusland | Ankara Arena | ||
Kalkun | 87–40 | Kina | Ankara Arena |
Gruppe D (Izmir)
Pos | Hold | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Litauen | 5 | 5 | 0 | 391 | 341 | +50 | 10 | Ottendedelsfinaler |
2 | Spanien | 5 | 3 | 2 | 420 | 356 | +64 | 8 | |
3 | New Zealand | 5 | 3 | 2 | 424 | 400 | +24 | 8 | |
4 | Frankrig | 5 | 3 | 2 | 351 | 339 | +12 | 8 | |
5 | Libanon | 5 | 1 | 4 | 339 | 440 | −101 | 6 | |
6 | Canada | 5 | 0 | 5 | 330 | 379 | −49 | 5 |
Regler for klassificering: 1) point; 2) head-to-head punkter; 3) head-to-head målgennemsnit; 4) head-to-head antal scorede point.
Bemærkninger:
28. august 2010 | |||||
New Zealand | 79–92 | Litauen | İzmir Halkapınar Sportshal , İzmir | ||
Canada | 71–81 | Libanon | Izmir Halkapınar Sportshal | ||
Frankrig | 72–66 | Spanien | Izmir Halkapınar Sportshal | ||
29. august 2010 | |||||
Litauen | 70–68 | Canada | Izmir Halkapınar Sportshal | ||
Libanon | 59–86 | Frankrig | Izmir Halkapınar Sportshal | ||
Spanien | 101–84 | New Zealand | Izmir Halkapınar Sportshal | ||
31. august 2010 | |||||
New Zealand | 108–76 | Libanon | Izmir Halkapınar Sportshal | ||
Frankrig | 68–63 | Canada | Izmir Halkapınar Sportshal | ||
Spanien | 73–76 | Litauen | Izmir Halkapınar Sportshal | ||
1. september 2010 | |||||
Canada | 61–71 | New Zealand | Izmir Halkapınar Sportshal | ||
Libanon | 57–91 | Spanien | Izmir Halkapınar Sportshal | ||
Litauen | 69–55 | Frankrig | Izmir Halkapınar Sportshal | ||
2. september 2010 | |||||
Spanien | 89–67 | Canada | Izmir Halkapınar Sportshal | ||
Libanon | 66–84 | Litauen | Izmir Halkapınar Sportshal | ||
New Zealand | 82–70 | Frankrig | Izmir Halkapınar Sportshal |
Sidste runde (Istanbul)
16 -delsrunde | Kvartfinaler | Semifinaler | Final | |||||||||||
4. september 2010 | ||||||||||||||
Serbien | 73 | |||||||||||||
8. september 2010 | ||||||||||||||
Kroatien | 72 | |||||||||||||
Serbien | 92 | |||||||||||||
4. september 2010 | ||||||||||||||
Spanien | 89 | |||||||||||||
Spanien | 80 | |||||||||||||
11. september 2010 | ||||||||||||||
Grækenland | 72 | |||||||||||||
Serbien | 82 | |||||||||||||
5. september 2010 | ||||||||||||||
Kalkun | 83 | |||||||||||||
Kalkun | 95 | |||||||||||||
8. september 2010 | ||||||||||||||
Frankrig | 77 | |||||||||||||
Kalkun | 95 | |||||||||||||
5. september 2010 | ||||||||||||||
Slovenien | 68 | |||||||||||||
Slovenien | 87 | |||||||||||||
12. september 2010 | ||||||||||||||
Australien | 58 | |||||||||||||
Kalkun | 64 | |||||||||||||
6. september 2010 | ||||||||||||||
Forenede Stater | 81 | |||||||||||||
Forenede Stater | 121 | |||||||||||||
9. september 2010 | ||||||||||||||
Angola | 66 | |||||||||||||
Forenede Stater | 89 | |||||||||||||
6. september 2010 | ||||||||||||||
Rusland | 79 | |||||||||||||
Rusland | 78 | |||||||||||||
11. september 2010 | ||||||||||||||
New Zealand | 56 | |||||||||||||
Forenede Stater | 89 | |||||||||||||
7. september 2010 | ||||||||||||||
Litauen | 74 | Tredje plads | ||||||||||||
Litauen | 78 | |||||||||||||
9. september 2010 | 12. september 2010 | |||||||||||||
Kina | 67 | |||||||||||||
Litauen | 104 | Serbien | 88 | |||||||||||
7. september 2010 | ||||||||||||||
Argentina | 85 | Litauen | 99 | |||||||||||
Argentina | 93 | |||||||||||||
Brasilien | 89 | |||||||||||||
16 -delsrunde
4. september
18:00 |
Serbien | 73 –72 | Kroatien |
Scoring ved kvarter: 19- 27 , 15 -9, 20 -14, 19- 22 | ||
Pts : Krstić 16 Rebs : Tepić 7 Asts : Tepić 4 |
Pts: Popović 21 Rebs: Tomić 8 Asts: Popović 5 |
4. september
21:00 |
Spanien | 80 –72 | Grækenland |
Scoring af kvart: 22 -19, 15 -12, 15- 20 , 28 -21 | ||
Pt : Navarro 22 Rebs : Reyes 10 Asts : Rubio 6 |
Pts: Zisis 16 Rebs: Fotsis 7 Asts: Spanoulis 3 |
Sinan Erdem Dome , Istanbul
Fremmøde: 15.000 |
5. september
18:00 |
Slovenien | 87 –58 | Australien |
Scoring efter kvartal: 16 –8, 26 –13, 29 –24, 16 –13 | ||
Pts : Lakovič 19 Rebs : Rizvić 5 Asts : Dragić 8 |
Pts: Ingles 13 Rebs: Nielsen 8 Asts: Mills 3 |
Sinan Erdem Dome, Istanbul
Fremmøde: 15.000 |
5. september
21:00 |
Kalkun | 95 –77 | Frankrig |
Scoring af kvart: 19 -14, 24 -14, 28 -17, 24- 32 | ||
Pts : Türkoğlu 20 Rebs : İlyasova 5 Asts : Tunçeri 3 |
Pts: Diaw 21 Rebs: Diaw 5 Asts: Piétrus 4 |
Sinan Erdem Dome, Istanbul
Fremmøde: 15.000 |
6. september
18:00 |
Forenede Stater | 121 –66 | Angola |
Scoring efter kvartal: 33 –13, 32 –25, 26 –18, 30 –10 | ||
Pts : Billups 19 Rebs : Odom 8 Asts : Rose , Westbrook 6 |
Pts: Gomes 21 Rebs: Ambrosio 7 Asts: Morais 4 |
Sinan Erdem Dome , Istanbul
Fremmøde: 15.000 dommere: Milivoje Jovcic (SRB), Borys Ryzhyk (UKR), Samir Abaakil (MAR) |
6. september
21:00 |
Rusland | 78 –56 | New Zealand |
Scoring ved kvarter: 13- 15 , 18 -12, 20 -13, 27 -16 | ||
Pts : Vorontsevich 18 Rebs : Vorontsevich 11 Asts : Ponkrashov 7 |
Pts: Penney 21 Rebs: Vukona 5 Asts: Penney 2 |
7. september
18:00 |
Litauen | 78 –67 | Kina |
Scoring af kvart: 17- 22 , 26 -18, 21 -11, 14- 16 | ||
Pts : Kleiza 30 Rebs : Kleiza 9 Asts : Kalnietis 5 |
Pts: Liu 21 Rebs: Yi 12 Asts: Wang S , Wang Z 3 |
7. september
21:00 |
Argentina | 93 -89 | Brasilien |
Scoring efter kvarter: 25–25, 21–23 , 20 –18, 27 –23 | ||
Pts : Scola 37 Rebs : Scola 9 Asts : Prigioni 8 |
Pts: Huertas 32 Rebs: Splitter 5 Asts: Splitter 2 |
Kvartfinaler
8. september
18:00 |
Serbien | 92 -89 | Spanien |
Scoring af kvart: 27 -23, 22 -18, 18- 23 , 25-25 | ||
Pts : Veličković 17 Rebs : Krstić 9 Asts : Teodosić 8 |
Pts: Navarro 27 Rebs: Garbajosa 6 Asts: Navarro 5 |
8. september
21:00 |
Kalkun | 95 –68 | Slovenien |
Scoring af kvart: 27 -14, 23 -17, 21 -12, 24- 25 | ||
Pts : İlyasova 19 Rebs : İlyasova 5 Asts : Türkoğlu 7 |
Pts: Nachbar 16 Rebs: Brezec 5 Asts: Bečirovič 6 |
9. september
18:00 |
Forenede Stater | 89 –79 | Rusland |
Scoring af kvart: 25-25, 19 -14, 26 -17, 19- 23 | ||
Pts : Durant 33 Rebs : Odom 12 Asts : Billups 5 |
Pts: Bykov 17 Rebs: Vorontsevich 12 Asts: Khvostov 5 |
Sinan Erdem Dome , Istanbul
Fremmøde: 15.000 dommere: Reynaldo Antonio Mercedes Sanchez (DOM), José Martín (ESP), Jakob Zamojski (POL) |
9. september
21:00 |
Litauen | 104 –85 | Argentina |
Scoring af kvart: 28 -18, 22 -12, 35 -23, 19- 32 | ||
Pts : Jasaitis 19 Rebs : Kleiza 9 Asts : Jankūnas 5 |
Pts: Delfino 25 Rebs: Oberto 5 Asts: Prigioni 6 |
5. – 8. Klassifikation
Klassifikationsrunde | Femte plads | |||||
10. september 2010 | ||||||
Spanien | 97 | |||||
12. september 2010 | ||||||
Slovenien | 80 | |||||
Spanien | 81 | |||||
10. september 2010 | ||||||
Argentina | 86 | |||||
Rusland | 61 | |||||
Argentina | 73 | |||||
Syvendepladsen | ||||||
11. september 2010 | ||||||
Slovenien | 78 | |||||
Rusland | 83 |
Semifinaler
10. september
18:00 |
Spanien | 97 -80 | Slovenien |
Scoring af kvart: 16- 23 , 22 -18, 26 -21, 33 -18 | ||
Pt : Navarro 26 Rebs : Reyes 10 Asts : Navarro 7 |
Pts: Lakovič 19 Rebs: Brezec 9 Asts: Lakovič 4 |
10. september
21:00 |
Rusland | 61- 73 | Argentina |
Scoring af kvart: 11- 15 , 22 -21, 19 -18, 9- 19 | ||
Pts : Monia 17 Rebs : Mozgov 11 Asts : Ponkrashov 4 |
Pts: Scola 27 Rebs: Delfino 7 Asts: Prigioni 5 |
Syvendeplads playoff
11. september
15:00 |
7. plads
Rapport |
Slovenien | 78- 83 | Rusland |
Scoring af kvart: 23 -21, 14 -9, 22-22, 19- 31 | ||
Pts : Nachbar 20 Rebs : Slokar 7 Asts : Dragić 7 |
Pts: Mozgov 19 Rebs: Monia 7 Asts: Bykov 7 |
Playoff på femtepladsen
12. september
15:00 |
5. plads
Rapport |
Spanien | 81- 86 | Argentina |
Scoring af kvart: 16- 23 , 16- 26 , 30 -16, 19- 21 | ||
Pts : Fernández 31 Rebs : M.Gasol 10 Asts : Navarro 3 |
Pts: Delfino 27 Rebs: Scola 11 Asts: Prigioni 7 |
Semifinaler
11. september
19:00 |
Forenede Stater | 89 –74 | Litauen |
Scoring af kvart: 23 -12, 19 -15, 23- 26 , 24 -21 | ||
Pts : Durant 38 Rebs : Odom 10 Asts : Billups , Rose , Westbrook 3 |
Pts: Javtokas 15 Rebs: Javtokas 9 Asts: Kalnietis , Mačiulis , Pocius , Delininkaitis 2 |
Sinan Erdem Dome , Istanbul
Fremmøde: 15.000 dommere: Carl Jungebrand (FIN), Sasa Pukl (SLO), Marcos Fornies Benito (BRA) |
11. september
21:30 |
Serbien | 82- 83 | Kalkun |
Scoring af kvart: 20 -17, 22 -18, 21- 25 , 19- 23 | ||
Pts : Kešelj 18 Rebs : Krstić 7 Asts : Teodosić 11 |
Pts: Türkoğlu 16 Rebs: Aşık 7 Asts: Tunçeri 5 |
Tredjeplads playoff
12. september
19:00 |
Serbien | 88- 99 | Litauen |
Scoring af kvart: 22- 23 , 16- 25 , 16- 24 , 34 -27 | ||
Pts : Veličković 18 Rebs : Krstić 8 Asts : Rašić 10 |
Pts: Kleiza 33 Rebs: Jasaitis 10 Asts: Kalnietis 5 |
Final
12. september
21:30 |
Kalkun | 64– 81 | Forenede Stater |
Scoring af kvart: 17- 22 , 15- 20 , 16- 19 , 16- 20 | ||
Pts : Türkoğlu 16 Rebs : İlyasova 11 Asts : Tunçeri 5 |
Pts: Durant 28 Rebs: Odom 11 Asts: Rose 6 |
Sinan Erdem Dome , Istanbul
Fremmøde: 15.000 dommere: Cristiano Jesus Maranho (BRA), Luigi Lamonica (ITA), Juan Arteaga (ESP) |
Statistiske ledere
Individuelle turneringshøjder
Point
|
Rebounds
|
Hjælper
|
Blokke
|
Stjæler
|
Referat
|
Individuelle spilhøjder
Afdeling | Navn | i alt | Modstander |
---|---|---|---|
Point | Kevin Durant | 38 | Litauen (9/11) |
Rebounds |
Joaquim Gomes Sasha Kaun Arsalan Kazemi Yi Jianlian |
14 |
Tyskland (9/1) (OT) Kina (9/1) Slovenien (9/2) Grækenland (8/28)
|
Hjælper |
Anton Ponkrashov Ricky Rubio Miloš Teodosić |
11 |
Puerto Rico (8/28) New Zealand (8/29) Tyrkiet (9/11)
|
Stjæler | Sinan Güler | 8 | Kina (9/2) |
Blokke |
Hamed Haddadi Herve Lamizana Herve Lamizana Salah Mejri |
5 |
Brasilien (8/28) Puerto Rico (9/2) Tyrkiet (28/8) Brasilien (29/8)
|
Feltmålsprocent | Fran Vázquez | 100% (9/9) | Canada (9/2) |
3-punkts feltmålsprocent | Ersan İlyasova | 100% (6/6) | Grækenland (8/31) |
Frikastprocent | Anton Ponkrashov | 100% (10/10) | Puerto Rico (8/28) |
Omsætning | Kevin Durant | 7 | Brasilien (30/08/30) |
Holdturneringens højder
Offensiv PPG
|
Defensiv PPG
|
Rebounds
|
Hjælper
|
Stjæler
|
Blokke
|
|
Teamspidshøjder
Afdeling | Navn | i alt | Modstander |
---|---|---|---|
Point | Forenede Stater | 121 | Angola (9/6) |
Rebounds |
USA Litauen |
50 |
Slovenien (8/29) Kina (9/7)
|
Hjælper | Forenede Stater | 30 | Angola (9/6) |
Stjæler |
Tyrkiet USA |
15 |
Elfenbenskysten (8/28) Brasilien (8/30)
|
Blokke | Spanien | 9 | Canada (9/2) |
Feltmålsprocent | Kalkun | 66,7% (32/48) | Slovenien (9/8) |
3-punkts feltmålsprocent | Argentina | 61,1% (11/18) | Brasilien (9/7) |
Frikastprocent | Forenede Stater | 100,0% (10/10) | Tunesien (9/2) |
Omsætning |
Iran Jordan |
25 |
USA (9/1) Angola (8/29)
|
Endelige placeringer
Metode til at bryde bånd:
- Resultat af klassifikationsspil
- Plads i indledende runde gruppe
- Vinderprocent
- Samlet pointgennemsnit
Rang | Hold | Optage | |
---|---|---|---|
1 | Forenede Stater | 9–0 | |
2 | Kalkun | 8–1 | |
Slået ud i semifinaler | |||
3 | Litauen | 8–1 | |
4 | Serbien | 6–3 | |
Slået ud i kvartfinaler | |||
5 | Argentina | 7–2 | |
6 | Spanien | 5–4 | |
7 | Rusland | 6–3 | |
8 | Slovenien | 5–4 | |
Slået ud i ottendedelsfinalen | Gennemsnit for foreløbige runder | ||
9 | Brasilien | 3–3 | 1.124 |
10 | Australien | 3–3 | 1.117 |
11 | Grækenland | 3–3 | 1.089 |
12 | New Zealand | 3–3 | 1.060 |
13 | Frankrig | 3–3 | 1.035 |
14 | Kroatien | 2–4 | 0,971 |
15 | Angola | 2–4 | 0,821 |
16 | Kina | 1–5 | |
5. plads i indledende runde grupper | Gennemsnit for foreløbige runder | ||
17 | Tyskland | 2–3 | |
18 | Puerto Rico | 1–4 | 0,963 |
19 | Iran | 1–4 | 0,820 |
20 | Libanon | 1–4 | 0,770 |
6. plads i indledende runde grupper | Gennemsnit for foreløbige runder | ||
21 | Elfenbenskysten | 1–4 | 0,800 |
22 | Canada | 0–5 | 0,871 |
23 | Jordan | 0–5 | 0,809 |
24 | Tunesien | 0–5 | 0,737 |
Priser
Vinder af FIBA World Championship 2010 |
---|
USA 4. titel |
Mest værdifulde spiller |
---|
Kevin Durant |
All-Tournament Team
Dommerne
Den 18. august 2010 navngav FIBA de fyrre dommere, der varetog turneringen. Nedenfor er dommerne sammen med gruppen i første runde, som hver blev tildelt:
Udsendelse
Rettigheder
FIBA meddelte, at mesterskabet vil blive vist i 183 lande, hvor rekorden blev sat i 2006, som var 132. Lande, der luftede mesterskabet for første gang, var Indien og Storbritannien, mens Canada dækkede begivenheden for første gang siden vært for FIBA verdensmesterskabet i 1994 .
TV -bedømmelser
Ifølge FIBAs generalsekretær Patrick Baumann oversteg tv -klassificeringerne for mesterskabet i 2010 FIBAs verdensmesterskab i 2006 og FIBA EuroBasket 2009 med et forventet publikum på 800 millioner mennesker i 200 lande, mens 30 millioner mennesker besøgte det officielle websted .
Det indledende runde -spil mellem Kina og Grækenland blev overvåget af omkring 65 millioner kinesere.
De amerikanske tv-vurderinger til finalen mellem USA og Tyrkiet blev derimod set af mindre end 900.000 seere i det amerikanske kabelnetværk ESPN , værre end det gennemsnitlige publikum for udsendelsen af NBA-sæsonen 2009-10 , men dobbelt end udsendelsen af det første spil i WNBA -finalen i 2010 på sit søsters terrestriske netværk ABC, der blev sendt på samme tid.
Liste over tv -stationer
Tv -stationer