2012–13 CEV Women's Champions League - 2012–13 CEV Women's Champions League
2012–13 CEV Women's Champions League | |
---|---|
Liga | CEV Women's Champions League |
Sport | Volleyball |
Finaler | |
Mestre | VakıfBank İstanbul |
Finaler MVP | Jovana Brakočević |
Den CEV Champions League var det højeste niveau af europæisk klub volleyball i 2012-13 sæsonen og den 54. udgave. Den kørte fra 22. oktober 2012 til 11. marts 2013.
Fenerbahçe var det foregående års vinder.
VakıfBank İstanbul vandt titlen anden gang med en perfekt rekord på 12-0 ved at besejre Rabita Baku 3–0 i finalen.
Hold
Antallet af deltagere på grundlag af rangliste til Europacupkonkurrencer:
Liga runde
24 hold blev trukket til 6 puljer på 4 hold hver.
Den 1. og 2. rangeret kvalificeret til Playoff 12
Arrangøren af Final Four blev bestemt efter afslutningen af Liga-runden og kvalificeret direkte til Final Four.
Holdet til arrangøren af Final Four blev erstattet af det bedste 3. rangerede hold med den bedste score.
De resterende 3. placerede og alle 4. placerede hold blev elimineret.
Pulje A
Pts | Tændstikker | Sæt | Point | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rang | Hold | W | L | W | L | Forhold | W | L | Forhold | |
1 | VakıfBank İstanbul | 16 | 6 | 0 | 18 | 6 | 3.000 | 559 | 464 | 1.205 |
2 | RC Cannes | 10 | 3 | 3 | 13 | 12 | 1.083 | 526 | 521 | 1.010 |
3 | Uralochka-NTMK Jekaterinburg | 8 | 3 | 3 | 13 | 13 | 1.000 | 553 | 560 | 0,988 |
4 | Voléro Zürich | 2 | 0 | 6 | 5 | 18 | 0,278 | 446 | 539 | 0,827 |
Dato | Tid | Score | Sæt 1 | Sæt 2 | Sæt 3 | Sæt 4 | Sæt 5 | i alt | Rapport | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23. okt | 19:00 | VakıfBank İstanbul | 3–0 | Voléro Zürich | 25–16 | 25–16 | 25–16 | 75–48 | Rapport | ||
24. okt | 20:30 | RC Cannes | 2–3 | Uralochka-NTMK | 25–20 | 23–25 | 20–25 | 27–25 | 7–15 | 102–110 | Rapport |
31. okt | 20:15 | Voléro Zürich | 0–3 | RC Cannes | 22–25 | 19–25 | 22–25 | 63–75 | Rapport | ||
1. nov | 18.00 | Uralochka-NTMK | 1–3 | VakıfBank İstanbul | 23–25 | 25–22 | 24–26 | 13–25 | 85–98 | Rapport | |
14. nov | 19:00 | VakıfBank İstanbul | 3–0 | RC Cannes | 25–17 | 25–14 | 25–21 | 75–52 | Rapport | ||
14. nov | 20:15 | Voléro Zürich | 2–3 | Uralochka-NTMK | 25–21 | 25–23 | 21–25 | 17–25 | 9–15 | 97–109 | Rapport |
21. nov | 18.00 | Uralochka-NTMK | 3–0 | Voléro Zürich | 25–22 | 25–18 | 25–19 | 75–59 | Rapport | ||
21. nov | 20:30 | RC Cannes | 2–3 | VakıfBank İstanbul | 25–22 | 25–16 | 20–25 | 15–25 | 11–15 | 96–103 | Rapport |
4. dec | 20:30 | RC Cannes | 3–1 | Voléro Zürich | 25–15 | 25–20 | 20–25 | 25–22 | 95–82 | Rapport | |
5. dec | 19:00 | VakıfBank İstanbul | 3–1 | Uralochka-NTMK | 25–20 | 23–25 | 25–20 | 25–21 | 98–86 | Rapport | |
11. dec | 18.00 | Uralochka-NTMK | 2–3 | RC Cannes | 25–20 | 23–25 | 25–21 | 12–25 | 3–15 | 88–106 | Rapport |
11. dec | 20:15 | Voléro Zürich | 2–3 | VakıfBank İstanbul | 26–24 | 21–25 | 18–25 | 25–21 | 7–15 | 97-110 | Rapport |
Pulje B
Pts | Tændstikker | Sæt | Point | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rang | Hold | W | L | W | L | Forhold | W | L | Forhold | |
1 | Rabita Baku | 18 | 6 | 0 | 18 | 3 | 6.000 | 514 | 421 | 1.221 |
2 | Atom Trefl Sopot | 9 | 3 | 3 | 11 | 9 | 1.222 | 463 | 440 | 1.052 |
3 | Asystel Carnaghi Villa Cortese | 9 | 3 | 3 | 11 | 11 | 1.000 | 484 | 491 | 0,986 |
4 | Agel Prostějov | 0 | 0 | 6 | 1 | 18 | 0,056 | 365 | 474 | 0,770 |
Dato | Tid | Score | Sæt 1 | Sæt 2 | Sæt 3 | Sæt 4 | Sæt 5 | i alt | Rapport | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24. okt | 20:30 | Villa Cortese | 3–1 | Atom Trefl Sopot | 25–16 | 26–24 | 21–25 | 25–23 | 97–88 | Rapport | |
24. okt | 18.00 | Agel Prostějov | 0–3 | Rabita Baku | 21–25 | 23–25 | 13–25 | 57–75 | Rapport | ||
30. okt | 18.00 | Atom Trefl Sopot | 3–0 | Agel Prostějov | 26–24 | 25–17 | 25–16 | 76–57 | Rapport | ||
1. nov | 18.00 | Rabita Baku | 3–1 | Villa Cortese | 25–15 | 22–25 | 25–21 | 25–22 | 97–83 | Rapport | |
13. nov | 18.00 | Atom Trefl Sopot | 0–3 | Rabita Baku | 19–25 | 22–25 | 25–27 | 66–77 | Rapport | ||
14. nov | 19:30 | Villa Cortese | 3–1 | Agel Prostějov | 25–23 | 25–19 | 22–25 | 25–22 | 97–89 | Rapport | |
21. nov | 18.00 | Agel Prostějov | 0–3 | Villa Cortese | 15–25 | 18–25 | 19–25 | 52–75 | Rapport | ||
22. nov | 18.00 | Rabita Baku | 3–1 | Atom Trefl Sopot | 25–11 | 23–25 | 27–25 | 25–21 | 100–82 | Rapport | |
5. dec | 18.00 | Agel Prostějov | 0–3 | Atom Trefl Sopot | 15–25 | 16–25 | 24–26 | 55–76 | Rapport | ||
5. dec | 19:30 | Villa Cortese | 1–3 | Rabita Baku | 20–25 | 13–25 | 25–15 | 20–25 | 78–90 | Rapport | |
11. dec | 17.00 | Rabita Baku | 3–0 | Agel Prostějov | 25–17 | 25–23 | 25–15 | 75–55 | Rapport | ||
11. dec | 20:00 | Atom Trefl Sopot | 3–0 | Villa Cortese | 25–21 | 25–18 | 25–15 | 75–54 | Rapport |
Pulje C
Pts | Tændstikker | Sæt | Point | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rang | Hold | W | L | W | L | Forhold | W | L | Forhold | |
1 | Galatasaray Daikin Istanbul | 15 | 5 | 1 | 17 | 8 | 2.125 | 564 | 500 | 1.128 |
2 | Unendo Yamamay Busto Arsizio | 13 | 4 | 2 | 15 | 8 | 1.875 | 526 | 485 | 1.085 |
3 | Dinamo Romprest București | 5 | 2 | 4 | 9 | 15 | 0,600 | 493 | 528 | 0,934 |
4 | ASPTT Mulhouse | 3 | 1 | 5 | 6 | 16 | 0,375 | 447 | 516 | 0,866 |
Dato | Tid | Score | Sæt 1 | Sæt 2 | Sæt 3 | Sæt 4 | Sæt 5 | i alt | Rapport | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24. okt | 19:00 | Dinamo București | 1–3 | Busto Arsizio | 23–25 | 15–25 | 25–14 | 22–25 | 85–89 | Rapport | |
25. okt | 18.00 | Galatasaray | 3–1 | Mulhouse | 18–25 | 25–19 | 25–15 | 25–23 | 93–82 | Rapport | |
30. okt | 19:00 | Mulhouse | 3–1 | Dinamo București | 25–23 | 25–12 | 23–25 | 25–15 | 98–75 | Rapport | |
1. nov | 20:30 | Busto Arsizio | 1–3 | Galatasaray | 19–25 | 25–20 | 22–25 | 20–25 | 86–95 | Rapport | |
13. nov | 19:00 | Mulhouse | 1–3 | Busto Arsizio | 19–25 | 28–30 | 25–20 | 20–25 | 92–100 | Rapport | |
15. nov | 19:30 | Galatasaray | 2–3 | Dinamo București | 25–21 | 23–25 | 25–18 | 14–25 | 10–15 | 97–104 | Rapport |
20. nov | 19:00 | Dinamo București | 1–3 | Galatasaray | 25–21 | 13–25 | 13–25 | 24–26 | 75–97 | Rapport | |
22. nov | 20:30 | Busto Arsizio | 3–0 | Mulhouse | 25–13 | 25–20 | 25–17 | 75–50 | Rapport | ||
5. dec | 19:00 | Dinamo București | 3–1 | Mulhouse | 23–25 | 25–14 | 25–20 | 25–13 | 98–72 | Rapport | |
6. dec | 20:30 | Galatasaray | 3–2 | Busto Arsizio | 23–25 | 25–19 | 25–18 | 19–25 | 15–13 | 107–100 | Rapport |
11. dec | 19:00 | Mulhouse | 0–3 | Galatasaray | 22–25 | 13–25 | 18–25 | 53–75 | Rapport | ||
11. dec | 20:30 | Busto Arsizio | 3–0 | Dinamo București | 25–21 | 26–24 | 25–11 | 76–56 | Rapport |
Pulje D
Pts | Tændstikker | Sæt | Point | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rang | Hold | W | L | W | L | Forhold | W | L | Forhold | |
1 | Eczacıbaşı VitrA Istanbul | 17 | 6 | 0 | 18 | 5 | 3.600 | 554 | 475 | 1.166 |
2 | Azerrail Baku | 7 | 2 | 4 | 10 | 14 | 0,714 | 525 | 516 | 1.017 |
3 | Tauron MKS Dąbrowa Górnicza | 6 | 2 | 4 | 11 | 14 | 0,786 | 536 | 559 | 0,959 |
4 | Dresdner SC | 6 | 2 | 4 | 9 | 15 | 0,600 | 491 | 561 | 0,875 |
Dato | Tid | Score | Sæt 1 | Sæt 2 | Sæt 3 | Sæt 4 | Sæt 5 | i alt | Rapport | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24. okt | 18.00 | Azerrail Baku | 3–1 | Dresdner SC | 23–25 | 25–14 | 25–14 | 25–17 | 98–70 | Rapport | |
24. okt | 20:30 | Dąbrowa Górnicza | 1–3 | Eczacıbaşı VitrA | 25–20 | 22–25 | 16–25 | 21–25 | 84–95 | Rapport | |
31. okt | 17.00 | Eczacıbaşı VitrA | 3–0 | Azerrail Baku | 25–22 | 25–23 | 25–12 | 75–57 | Rapport | ||
31. okt | 19:00 | Dresdner SC | 3–2 | Dąbrowa Górnicza | 25–21 | 19–25 | 26–24 | 21–25 | 15–12 | 106–106 | Rapport |
14. nov | 18.00 | Azerrail Baku | 3–1 | Dąbrowa Górnicza | 22–25 | 25–12 | 25–20 | 25–17 | 97–74 | Rapport | |
14. nov | 19:00 | Dresdner SC | 0–3 | Eczacıbaşı VitrA | 24–26 | 19–25 | 14–25 | 57–75 | Rapport | ||
20. nov | 19:00 | Dąbrowa Górnicza | 3–2 | Azerrail Baku | 18–25 | 20–25 | 25–10 | 25–23 | 15–13 | 103–96 | Rapport |
22. nov | 18.00 | Eczacıbaşı VitrA | 3–2 | Dresdner SC | 23–25 | 25–18 | 23–25 | 25–22 | 15–12 | 111–102 | Rapport |
4. dec | 19:00 | Dąbrowa Górnicza | 3–0 | Dresdner SC | 27–25 | 25–17 | 25–23 | 77–65 | Rapport | ||
5. dec | 18.00 | Azerrail Baku | 1–3 | Eczacıbaşı VitrA | 25–23 | 21–25 | 16–25 | 21–25 | 83–98 | Rapport | |
11. dec | 17.00 | Eczacıbaşı VitrA | 3–1 | Dąbrowa Górnicza | 23–25 | 26–24 | 25–19 | 26–24 | 100–92 | Rapport | |
11. dec | 19:00 | Dresdner SC | 3–1 | Azerrail Baku | 26–24 | 25–23 | 15–25 | 25–22 | 91–94 | Rapport |
Pulje E
Pts | Tændstikker | Sæt | Point | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rang | Hold | W | L | W | L | Forhold | W | L | Forhold | |
1 | Dynamo Kazan | 13 | 4 | 2 | 14 | 6 | 2.333 | 456 | 397 | 1.149 |
2 | Schweriner SC | 12 | 4 | 2 | 15 | 8 | 1.875 | 523 | 457 | 1.144 |
3 | 2004 Tomis Constanța | 7 | 3 | 3 | 9 | 14 | 0,643 | 474 | 511 | 0,928 |
4 | Robur Tiboni Urbino | 4 | 1 | 5 | 6 | 16 | 0,375 | 435 | 512 | 0,850 |
Dato | Tid | Score | Sæt 1 | Sæt 2 | Sæt 3 | Sæt 4 | Sæt 5 | i alt | Rapport | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23. okt | 20:30 | Robur Urbino | 1–3 | Tomis Constanța | 24–26 | 17–25 | 25–20 | 19–25 | 85–96 | Rapport | |
24. okt | 19:00 | Schweriner SC | 3–2 | Dynamo Kazan | 21–25 | 25–14 | 25–23 | 21–25 | 15–13 | 107–100 | Rapport |
30. okt | 19:00 | Tomis Constanța | 3–2 | Schweriner SC | 25–11 | 29–27 | 16–25 | 21–25 | 17–15 | 108–103 | Rapport |
31. okt | 19:00 | Dynamo Kazan | 3–0 | Robur Urbino | 25–19 | 25–13 | 25–14 | 75–46 | Rapport | ||
13. nov | 20:30 | Robur Urbino | 3–1 | Schweriner SC | 25–20 | 25–22 | 21–25 | 25–16 | 96–83 | Rapport | |
13. nov | 19:00 | Tomis Constanța | 0–3 | Dynamo Kazan | 15–25 | 12–25 | 18–25 | 45–75 | Rapport | ||
21. nov | 19:00 | Dynamo Kazan | 3–0 | Tomis Constanța | 26–24 | 25–19 | 25–17 | 76–60 | Rapport | ||
21. nov | 19:00 | Schweriner SC | 3–0 | Robur Urbino | 25–21 | 25–3 | 25–19 | 75–46 | Rapport | ||
4. dec | 20:30 | Robur Urbino | 0–3 | Dynamo Kazan | 26–28 | 21–25 | 17–25 | 64–78 | Rapport | ||
5. dec | 19:00 | Schweriner SC | 3–0 | Tomis Constanța | 25–22 | 25–23 | 25–15 | 75–60 | Rapport | ||
11. dec | 19:00 | Dynamo Kazan | 0–3 | Schweriner SC | 16–25 | 17–25 | 19–25 | 52–75 | Rapport | ||
11. dec | 19:00 | Tomis Constanța | 3–2 | Robur Urbino | 25–22 | 25–13 | 18–25 | 22–25 | 15–13 | 105–98 | Rapport |
Pulje F
Pts | Tændstikker | Sæt | Point | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rang | Hold | W | L | W | L | Forhold | W | L | Forhold | |
1 | Lokomotiv Baku | 14 | 5 | 1 | 17 | 8 | 2.125 | 554 | 478 | 1.159 |
2 | Dynamo Moskva | 12 | 5 | 1 | 15 | 11 | 1.364 | 573 | 528 | 1.085 |
3 | Bank BPS Fakro Muszyna | 9 | 2 | 4 | 13 | 12 | 1.083 | 530 | 509 | 1.041 |
4 | Crvena Zvezda Beograd | 1 | 0 | 6 | 4 | 18 | 0,222 | 393 | 535 | 0,735 |
Dato | Tid | Score | Sæt 1 | Sæt 2 | Sæt 3 | Sæt 4 | Sæt 5 | i alt | Rapport | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23. okt | 18.00 | Crvena Zvezda | 2–3 | Lokomotiv Baku | 14–25 | 27–25 | 25–23 | 17–25 | 11–15 | 94–113 | Rapport |
24. okt | 19:00 | Dynamo Moskva | 3–2 | Fakro Muszyna | 24–26 | 25–21 | 25–18 | 20–25 | 15–12 | 109–102 | Rapport |
31. okt | 18.00 | Lokomotiv Baku | 3–0 | Dynamo Moskva | 25–20 | 25–18 | 25–13 | 75–51 | Rapport | ||
31. okt | 18.00 | Fakro Muszyna | 3–0 | Crvena Zvezda | 25–13 | 25–15 | 25–15 | 75–43 | Rapport | ||
15. nov | 18.00 | Fakro Muszyna | 1–3 | Lokomotiv Baku | 20–25 | 25–11 | 17–25 | 15–25 | 77–86 | Rapport | |
15. nov | 19:00 | Dynamo Moskva | 3–1 | Crvena Zvezda | 25–13 | 25–17 | 23–25 | 25–14 | 98–69 | Rapport | |
20. nov | 18.00 | Crvena Zvezda | 1–3 | Dynamo Moskva | 26–24 | 18–25 | 16–25 | 20–25 | 80–99 | Rapport | |
21. nov | 18.00 | Lokomotiv Baku | 3–2 | Fakro Muszyna | 25–22 | 22–25 | 25–19 | 20–25 | 15–6 | 107–97 | Rapport |
4. dec | 18.00 | Crvena Zvezda | 0–3 | Fakro Muszyna | 19–25 | 17–25 | 20–25 | 56–75 | Rapport | ||
6. dec | 19:00 | Dynamo Moskva | 3–2 | Lokomotiv Baku | 22–25 | 21–25 | 25–14 | 25–22 | 15–12 | 108–98 | Rapport |
11. dec | 18.00 | Fakro Muszyna | 2–3 | Dynamo Moskva | 25–21 | 28–30 | 25–17 | 16–25 | 10–15 | 104–108 | Rapport |
11. dec | 20:00 | Lokomotiv Baku | 3–0 | Crvena Zvezda | 25–21 | 25–13 | 25–17 | 75–51 | Rapport |
Playoffs 12
Gruppe | Vindere | Løbere op |
---|---|---|
EN | VakıfBank İstanbul | RC Cannes |
B | Rabita Baku | Atom Trefl Sopot |
C | Galatasaray Daikin Istanbul | Unendo Yamamay Busto Arsizio |
D | Eczacıbaşı VitrA Istanbul | Azerrail Baku |
E | Dynamo Kazan | Schweriner SC |
F | Lokomotiv Baku | Dynamo Moskva |
Bedste tredjeplaceret | Asystel Carnaghi Villa Cortese |
- Alle tider er lokal tid.
- I tilfælde af uafgjort - 1 vundet kamp & 1 kamp tabt og ikke afhængig af slutresultatet i begge kampe - holdene spiller et gyldent sæt for at afgøre, hvilken der kvalificerede sig til Playoffs 6.
Hold 1 | Agg. | Hold 2 | 1. ben | 2. ben |
---|---|---|---|---|
Atom Trefl Sopot | 0–2 | VakıfBank İstanbul | 1–3 | 0–3 |
Asystel Carnaghi Villa Cortese | 0–2 | Eczacıbaşı VitrA Istanbul | 1–3 | 2–3 |
RC Cannes | 0–2 | Rabita Baku | 1–3 | 0–3 |
Dinamo Moskva | 0–2 | Dinamo Kazan | 1–3 | 2–3 |
Schweriner SC | 1–1 1 | Unendo Yamamay Busto Arsizio | 3–2 | 1–3 |
Azerrail Baku | 2–0 | Lokomotiv Baku | 3–0 | 3–0 |
1 Unendo Yamamay Busto Arsizio vandt det gyldne sæt 15–10
Første ben
Dato | Tid | Score | Sæt 1 | Sæt 2 | Sæt 3 | Sæt 4 | Sæt 5 | i alt | Rapport | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
16. jan | 18.00 | Atom Trefl Sopot | 1–3 | VakıfBank | 25–23 | 18–25 | 15–25 | 21–25 | 79–98 | Rapport | |
16. jan | 18.00 | Azerrail Baku | 3–0 | Lokomotiv Baku | 25–20 | 25–21 | 25–22 | 75–63 | Rapport | ||
16. jan | 19:00 | Schweriner SC | 3–2 | Unendo Arsizio | 11–25 | 25–22 | 25–17 | 13–25 | 15–13 | 89–102 | Rapport |
16. jan | 19:30 | Dinamo Moskva | 1–3 | Dinamo Kazan | 22–25 | 21–25 | 28–26 | 21–25 | 92–101 | Rapport | |
16. jan | 20:30 | RC Cannes | 1–3 | Rabita Baku | 17–25 | 25–15 | 19–25 | 19–25 | 80–90 | Rapport | |
17. jan | 20:30 | Asystel Cortese | 1–3 | Eczacıbaşı VitrA | 23–25 | 25–21 | 29–31 | 17–25 | 94–102 | Rapport |
Andet ben
Dato | Tid | Score | Sæt 1 | Sæt 2 | Sæt 3 | Sæt 4 | Sæt 5 | i alt | Rapport | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23. jan | 18.00 | Lokomotiv Baku | 0–3 | Azerrail Baku | 20–25 | 18–25 | 22–25 | 60–75 | Rapport | ||
23. jan | 19:00 | Dinamo Kazan | 3–2 | Dinamo Moskva | 29–27 | 25–16 | 16–25 | 21–25 | 15–13 | 106–106 | Rapport |
24. jan | 16:30 | Eczacıbaşı VitrA | 3–2 | Asystel Cortese | 25–20 | 15–25 | 25–17 | 15–25 | 15–9 | 95–96 | Rapport |
24. jan | 17.00 | Rabita Baku | 3–0 | RC Cannes | 25–19 | 25–18 | 25–17 | 75–54 | Rapport | ||
24. jan | 19:30 | VakıfBank | 3–0 | Atom Trefl Sopot | 25–19 | 25–23 | 25–16 | 75–58 | Rapport | ||
24. jan | 20:30 | Unendo Arsizio | 3–1 | Schweriner SC | 25–23 | 25–21 | 18–25 | 25–18 | 93–87 | Rapport |
Playoffs 6
- Alle tider er lokal tid.
- I tilfælde af uafgjort - 1 vundet kamp & 1 kamp tabt og ikke afhængig af begge kampers slutresultat - spiller holdene et gyldent sæt for at afgøre, hvilken der kvalificerede sig til slutrunden.
Hold 1 | Agg. | Hold 2 | 1. ben | 2. ben |
---|---|---|---|---|
VakıfBank İstanbul | 2–0 | Eczacıbaşı VitrA Istanbul | 3–1 | 3–1 |
Rabita Baku | 2–0 | Dinamo Kazan | 3–1 | 3–1 |
Unendo Yamamay Busto Arsizio | 1 1–1 | Azerrail Baku | 3–2 | 0–3 |
1 Unendo Yamamay Busto Arsizio vandt det gyldne sæt 15–11
Første ben
Dato | Tid | Score | Sæt 1 | Sæt 2 | Sæt 3 | Sæt 4 | Sæt 5 | i alt | Rapport | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5. feb | 20:30 | Unendo Arsizio | 3–2 | Azerrail Baku | 25–17 | 16–25 | 20–25 | 25–23 | 15–8 | 101–98 | Rapport |
7. feb | 19:00 | VakıfBank | 3–1 | Eczacıbaşı VitrA | 25–23 | 23–25 | 25–17 | 25–15 | 98–80 | Rapport | |
7. feb | 19:00 | Dinamo Kazan | 1–3 | Rabita Baku | 19–25 | 25–23 | 20–25 | 21–25 | 85–98 | Rapport |
Andet ben
Dato | Tid | Score | Sæt 1 | Sæt 2 | Sæt 3 | Sæt 4 | Sæt 5 | i alt | Rapport | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13. feb | 18.00 | Azerrail Baku | 3–0 | Unendo Arsizio | 25–23 | 25–18 | 25–21 | 75–62 | Rapport | ||
14. feb | 17.00 | Rabita Baku | 3–1 | Dinamo Kazan | 25–18 | 25–14 | 19–25 | 25–20 | 94–77 | Rapport | |
14. feb | 17.00 | Eczacıbaşı VitrA | 1–3 | VakıfBank | 19–25 | 25–22 | 16–25 | 26–28 | 86-100 | Rapport |
Final fire
- Arrangør: Galatasaray Daikin Istanbul
- Sted: TVF Burhan Felek Sport Hall Istanbul , Tyrkiet
Beslag
Semifinaler | Final | |||||
9. marts | ||||||
Galatasaray Daikin | 0 | |||||
10. marts | ||||||
VakıfBank | 3 | |||||
VakıfBank | 3 | |||||
9. marts | ||||||
Rabita Baku | 0 | |||||
Rabita Baku | 3 | |||||
Unendo Busto Arsizio | 2 | |||||
Tredje plads | ||||||
10. marts | ||||||
Galatasaray Daikin | 2 | |||||
Unendo Busto Arsizio | 3 |
Semifinaler
Dato | Tid | Score | Sæt 1 | Sæt 2 | Sæt 3 | Sæt 4 | Sæt 5 | i alt | Rapport | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9. mar | 14:00 | Rabita Baku | 3–2 | Unendo Busto | 25–14 | 25–16 | 27–29 | 19–25 | 15–6 | 111–90 | Rapport |
9. mar | 17.00 | Galatasaray | 0–3 | VakıfBank | 26–28 | 17–25 | 21–25 | 64–78 | Rapport |
Tredje plads
Dato | Tid | Score | Sæt 1 | Sæt 2 | Sæt 3 | Sæt 4 | Sæt 5 | i alt | Rapport | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10. mar | 14:00 | Galatasaray | 2–3 | Unendo Busto | 21–25 | 15–25 | 25–23 | 25–22 | 11–15 | 97-110 | Rapport |
Final
Dato | Tid | Score | Sæt 1 | Sæt 2 | Sæt 3 | Sæt 4 | Sæt 5 | i alt | Rapport | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10. mar | 17.00 | VakıfBank | 3–0 | Rabita Baku | 25–17 | 25–20 | 25–23 | 75–60 | Rapport |
Endelig status
|
|
Priser
Pris | Vinder | Hold |
---|---|---|
MVP | Jovana Brakočević | VakıfBank |
Bedste scorer | Madelaynne Montano | Rabita Baku |
Bedste sætter | Naz Aydemir | VakıfBank |
Bedste Blocker | Nataša Krsmanović | Rabita Baku |
Bedste server | Maren Brinker | Unendo Busto |
Bedste Spiker | Rosir Calderon | Galatasaray |
Bedste modtager | Yuko Sano | Galatasaray |
Bedste Libero | Gizem Güreşen | VakıfBank |