2013–14 EuroLeague Kvinder - 2013–14 EuroLeague Women
2013–14 EuroLeague kvinder | |
---|---|
Liga | EuroLeague kvinder |
Sport | Basketball |
Regelmæssig sæson | |
Endelig | |
Mestre | Galatasaray Odeabank |
Løb op | Fenerbahçe |
Finale MVP | Alba Torrens |
Den 2013-14 sæson er den 18. udgave af Europas førende basketball turnering for kvinder - Euroleague Kvinder , siden den blev omdøbt til sit nuværende format.
Gryder
Forsvarende mestre UMMC Ekaterinburg , 2013 Runners-up Fenerbahçe og EuroLeague Women fire gange vindere Sparta & K MR Vidnoje har fået top frø status. Holdene er opdelt i to grupper på 7 hold og en gruppe på 6 hold.
Gryde 1 | Gryde 2 | Gryde 3 | Gryde 4 | Gryde 5 | Gryde 6 | Gryde 7 |
---|---|---|---|---|---|---|
UMMC Ekaterinburg | Parfumerías Avenida | Good Angels Košice | Nadezhda Orenburg | ZVVZ USK Praha | Kayseri Kaski Spor | Kibirkstis-VICI |
Fenerbahçe | Rivas Ecópolis | Galatasaray Odeabank | CCC Polkowice | UNI Győr | Novi Zagreb | Lattes-Montpellier |
Spartak Moskva | Bourges kurv | TS Wisła Kraków | Famila Schio | UE Sopron | BK Brno |
Regelmæssig sæson
Lodtrækningen fandt sted den 5. juli 2013 i München , Tyskland . Holdene var opdelt i to grupper på syv og en gruppe på seks hold. 14 hold fortsætter med at bestride slutspillet, mens arrangøren af Final Eight kvalificerer sig automatisk til sæsonens afslutningsturnering.
Gruppe A
Hold | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | UMMC Ekaterinburg | 10 | 8 | 2 | 803 | 596 | +207 | 18 |
2. | Tango Bourges | 10 | 6 | 4 | 682 | 598 | +84 | 16 |
3. | Kayseri Kaski spor | 10 | 6 | 4 | 669 | 637 | +32 | 16 |
4. | Good Angels Košice | 10 | 5 | 5 | 640 | 671 | −31 | 15 |
5. | Beretta Famila | 10 | 5 | 5 | 676 | 647 | +29 | 15 |
6. | HAT-AGRO Uni Győr | 10 | 0 | 10 | 522 | 843 | −321 | 10 |
Gruppe B
Hold | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Fenerbahçe | 12 | 12 | 0 | 858 | 709 | +149 | 24 |
2. | Nadezhda Orenburg | 12 | 7 | 5 | 831 | 741 | +90 | 19 |
3. | Wisła Can-Pack | 12 | 7 | 5 | 808 | 754 | +54 | 19 |
4. | UE Sopron | 12 | 5 | 7 | 749 | 808 | −59 | 17 |
5. | Rivas Ecópolis | 12 | 5 | 7 | 808 | 828 | −20 | 17 |
6. | Lattes Montpellier | 12 | 3 | 9 | 717 | 793 | −76 | 15 |
7. | BK IMOS Brno | 12 | 3 | 9 | 756 | 894 | −138 | 15 |
Gruppe C
Hold | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | ZVVZ USK Praha | 12 | 10 | 2 | 859 | 716 | +143 | 22 |
2. | Sparta & K MR Vidnoje | 12 | 9 | 3 | 797 | 701 | +96 | 21 |
3. | Galatasaray Odeabank | 12 | 8 | 4 | 830 | 692 | +138 | 20 |
4. | Parfumerías Avenida | 12 | 6 | 6 | 800 | 800 | 0 | 18 |
5. | CCC Polkowice | 12 | 4 | 8 | 673 | 728 | −55 | 16 |
6. | Kibirkstis-Vici Vilnius | 12 | 3 | 9 | 754 | 934 | −180 | 15 |
7. | Novi Zagreb | 12 | 2 | 10 | 728 | 870 | −142 | 14 |
Runde 2
Spil 1 blev spillet den 11. marts 2014. Spil 2 blev spillet den 14. marts 2014. Spil 3 spilles den 19. marts 2014. Holdet, der vandt to kampe først, gik videre til kvartfinalen. UMMC Ekaterinburg kvalificerede sig direkte til kvartfinalen som vært for Final Eight.
Hold nr. 1 | Agg. | Hold nr. 2 | 1. etape | 2. ben | 3. etape * |
---|---|---|---|---|---|
Fenerbahçe | 2 - 0 | CCC Polkowice | 75 - 57 | 64 - 48 | - |
ZVVZ USK Praha | 2 - 1 | Rivas Ecópolis | 77 - 58 | 57 - 62 | 54 - 38 |
Sparta & K MR Vidnoje | 2 - 0 | UE Sopron | 81 - 43 | 69 - 54 | - |
Galatasaray odeabank | 2 - 0 | Parfumerías Avenida | 70 - 61 | 75 - 54 | - |
Tango Bourges | 2 - 1 | Good Angels Košice | 59 - 51 | 54 - 61 | 67 - 57 |
Nadezhda Orenburg | 2 - 0 | Wisła Can-Pack | 52 - 48 | 83 - 76 | - |
Kayseri Kaski spor | 2 - 1 | Beretta Famila | 63 - 50 | 61 - 74 | 63 - 61 |
Sidste otte
Final Oight blev afholdt i Jekaterinburg .
Kvartfinalerunde
Kvartfinalerunden blev spillet i et round robin-system med to grupper på fire hold. De to gruppevindere gik videre til semifinalerunden.
Gruppe A
Hold | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Fenerbahçe | 3 | 3 | 0 | 190 | 181 | +9 | 6 |
2. | Galatasaray Odeabank | 3 | 2 | 1 | 192 | 185 | +7 | 5 |
3. | Spartak Moskva | 3 | 1 | 2 | 173 | 174 | -1 | 4 |
4. | Kayseri Kaski Spor | 3 | 0 | 3 | 162 | 177 | -15 | 2 |
Gruppe B
Hold | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | UMMC Ekaterinburg | 3 | 3 | 0 | 233 | 146 | +87 | 6 |
2. | Bourges kurv | 3 | 1 | 2 | 159 | 190 | -31 | 4 |
3. | ZVVZ USK Praha | 3 | 1 | 2 | 167 | 179 | -12 | 4 |
4. | Nadezhda Orenburg | 3 | 1 | 2 | 156 | 200 | -44 | 4 |
Semifinalerunde
Halvfinaler 11. april |
Endelig 13. april |
|||||
UMMC Ekaterinburg | 70 | |||||
Galatasaray Odeabank | 77 | |||||
Galatasaray Odeabank | 69 | |||||
Fenerbahçe | 58 | |||||
Fenerbahçe | 59 | |||||
Bourges kurv | 50 | |||||
Tredje plads | ||||||
UMMC Ekaterinburg | 80 | |||||
Bourges kurv | 60 |
Semifinal 1
11. april 2014
19:00 UTC + 6 |
UMMC Ekaterinburg | 70- 77 | Galatasaray Odeabank |
Scoring af kvart: 13- 28 , 16- 22 , 21 -16, 20 -11 | ||
Pts : Diana Taurasi (21) Rebs : C.Parker , Sandrine Gruda (8) Asts : Candace Parker (6) |
Pts: Alba Torrens (29) Rebs: Kelsey Bone (9) Asts: Shavonte Zellous (8) |
DIVS Sports Hall , Yekaterinburg
Fremmøde: 5000 Dommere: Igor Mitrovski (MKD), Fabiana Martinescu (ROU), Gellert Kapitany (HUN) |
Semifinal 2
11. april 2014
21:30 UTC + 6 |
Fenerbahçe | 59 –50 | Bourges kurv |
Resultat efter kvartal: 13 -6, 13- 18 , 13- 14 , 20 -12 | ||
Pts : Angel McCoughtry (22) Rebs : Angel McCoughtry (10) Asts : Cappie Pondexter (5) |
Pts: Nwal-Endene Miyem (12) Rebs: Céline Dumerc (13) Asts: C.Dumerc , Paoline Salagnac (3) |
DIVS Sports Hall , Yekaterinburg
Deltagelse: 1000 dommere: Jasmina Juras (SRB), Anne Panther (GER), Torkild Rodsand (NOR) |
Tredje plads
13. april 2014
16:30 UTC + 6 |
Bourges kurv | 60- 80 | UMMC Ekaterinburg |
Scoring ved kvarter: 18- 20 , 17- 23 , 7- 23 , 18 -14 | ||
Pts : Paoline Salagnac (18) Rebs : Céline Dumerc (5) Asts : Céline Dumerc (6) |
Pts: Candace Parker (20) Rebs: Olga Arteshina (10) Asts: Candace Parker (4) |
DIVS Sports Hall , Yekaterinburg
Fremmøde: 5000 Dommere: Miodrag Licina (SRB), Chris Dodds (SCO), Christoph Rohacky (AUT) |
Endelig
13. april 2014
19:00 UTC + 6 |
Fenerbahçe | 58– 69 | Galatasaray Odeabank |
Resultat efter kvartal: 7- 26 , 22- 16 , 15- 11 , 14- 16 | ||
Pts : Cappie Pondexter (18) Rebs : Cappie Pondexter (6) Asts : Agnieszka Bibrzycka , C. Pondexter (3) |
Pts: Sancho Lyttle (19) Rebs: Sancho Lyttle (12) Asts: Işıl Alben (8) |
DIVS Sports Hall , Yekaterinburg
Deltagelse: 6000 Dommere: Jasmina Juras (SRB), Alessandro Martolini (ITA), Anne Panther (GER) |
2013–14 EuroLeague Women Champions |
---|
Galatasaray Odeabank Første titel |
Statsledere i den normale sæson
Point
Rk | Navn | Hold | Spil | Point | PPG |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jantel Lavendel | Wisła Can-Pack | 12 | 245 | 20.4 |
2 | Jelena Dubljević | ZVVZ USK Prag | 12 | 225 | 18.8 |
3 | Eshaya Murphy | Parfumerías Avenida | 12 | 224 | 18.7 |
4 | DeWanna Bonner | Nadezhda Orenburg | 12 | 216 | 18.0 |
5 | Plenette Pierson | Good Angels Košice | 6 | 105 | 17.5 |
Rebounds
Rk | Navn | Hold | Spil | Rebounds | PPG |
---|---|---|---|---|---|
1 | Luca Ivanković | Novi Zagreb | 12 | 133 | 11.1 |
2 | Jantel Lavendel | Wisła Can-Pack | 12 | 129 | 10.8 |
3 | Angelica Robinson | Parfumerías Avenida | 11 | 112 | 10.2 |
4 | Élodie Godin | Beretta Famila | 10 | 99 | 9.9 |
5 | Candace Parker | UMMC Ekaterinburg | 10 | 92 | 9.2 |
Hjælper
Rk | Navn | Hold | Spil | Hjælper | APG |
---|---|---|---|---|---|
1 | Laia Palau | ZVVZ USK Prag | 12 | 92 | 7.7 |
2 | Diana Taurasi | UMMC Ekaterinburg | 9 | 58 | 6.4 |
3 | Miljana Bojović | Good Angels Košice | 10 | 60 | 6.0 |
4 | Céline Dumerc | Tango Bourges | 10 | 53 | 5.3 |
5 | Anna Cruz | Nadezhda Orenburg | 12 | 59 | 4.9 |
Se også