59. amerikanske kongres - 59th United States Congress
59. amerikanske kongres | |
---|---|
58. ←
→ 60
| |
4. marts 1905 - 4. marts 1907 | |
Medlemmer | 90 senatorer 386 repræsentanter 6 delegerede uden stemmeret |
Senatets flertal | Republikansk |
Senatets præsident | Charles W. Fairbanks (R) |
Husets flertal | Republikansk |
Husets taler | Joseph G.Canon (R) |
Sessioner | |
Special : 4. marts 1905 - 18. marts 1905 1 .: 4. december 1905 - 30. juni 1906 2 .: 3. december 1906 - 3. marts 1907 |
Den 59. amerikanske kongres var et møde i den lovgivende gren af USA's føderale regering, sammensat af USAs senat og USA's Repræsentanternes Hus . Det mødte i Washington, DC i marts 4, 1905 til marts 4, 1907 under den femte og sjette år af Theodore Roosevelt 's formandskab . Fordelingen af pladser i Repræsentanternes Hus var baseret på USA's tolvte folketælling i 1900 . Begge kamre havde et republikansk flertal.
Store begivenheder
- 4. marts 1905: Præsident Theodore Roosevelt begyndte sin anden (kun fulde) periode.
Større lovgivning
- 8. juni 1906: Oldtidslov
- 29. juni 1906: Hepburn Act
- 30. juni 1906: Pure Food and Drug Act fra 1906 (Wiley Act), kap. 3915, 34 Stat. 768
- 30. juni 1906: Kødinspektionslov (Beveridge Act)
- 1906: Carnegie Foundation for Advancement of Teaching chartret.
- 2. marts 1907: Udstationeringslov af 1907 , 34 Stat. 1228
Festresumé
Senatet
Fest (skygge viser kontrol) |
i alt | Ledig | ||
---|---|---|---|---|
Demokratisk (D) |
Republikaner (R) |
|||
Afslutning på forrige kongres | 33 | 56 | 89 | 1 |
Begynde | 32 | 56 | 88 | 2 |
Ende | 58 | 90 | 0 | |
Endelig stemmeandel | 35,6% | 64,4% | ||
Begyndelsen af næste kongres | 29 | 61 | 90 | 0 |
Repræsentanternes Hus
Fest (skygge viser kontrol) |
i alt | Ledig | ||
---|---|---|---|---|
Demokratisk (D) |
Republikaner (R) |
|||
Afslutning på forrige kongres | 175 | 209 | 384 | 2 |
Begynde | 136 | 249 | 385 | 1 |
Ende | 133 | 246 | 379 | 7 |
Endelig stemmeandel | 35,1% | 64,9% | ||
Begyndelsen af næste kongres | 162 | 221 | 383 | 3 |
Ledere
Senatet
- Præsident : Charles W. Fairbanks (R)
- Temporær præsident : William P. Frye (R)
- Republikansk konferenceformand : William B. Allison
-
Formand for Demokratisk Kaukasus : Arthur Pue Gorman , indtil den 4. juni 1906
- Joseph Clay Stiles Blackburn , bagefter
- Demokratisk Kaukasus sekretær : Edward W. Carmack
Repræsentanternes Hus
- Højttaler : Joseph G. Cannon (R)
Majoritet (republikansk) lederskab
- Majoritetsleder : Sereno E. Payne
- Majoritetspisk : James E. Watson
- Republikansk konferencestol : William Peters Hepburn
Minoritets (demokratisk) lederskab
- Minoritetsleder : John Sharp Williams
- Minoritetspisk : James T. Lloyd
- Formand for Demokratisk Kaukasus : Robert Lee Henry
- Formand for det demokratiske kampagneudvalg : James M. Griggs
Medlemmer
Denne liste er arrangeret efter kammer, derefter efter stat. Senatorer er opført efter klasse, og repræsentanter er opført efter distrikt.
- Spring til Repræsentanternes Hus herunder
Senatet
På dette tidspunkt blev senatorer valgt af statslovgiverne hvert andet år, hvor en tredjedel begyndte nye seksårige vilkår med hver kongres. Forud for navnene på nedenstående liste er senatets klassetal , som angiver cyklussen for deres valg. I denne kongres betød klasse 2, at deres valgperiode sluttede med denne kongres, hvilket kræver genvalg i 1906; Klasse 3 betød, at deres valgperiode begyndte i den sidste kongres, hvilket krævede genvalg i 1908; og klasse 1 betød, at deres valgperiode begyndte i denne kongres, hvilket kræver genvalg i 1910.
Repræsentanternes Hus
Ændringer i medlemskab
Tællingen nedenfor afspejler ændringer fra begyndelsen af den første session i denne kongres.
Senatet
- Udskiftninger: 8
- Demokratisk : ingen nettoskift
- Republikaner : ingen nettoskift
- Dødsfald: 5
- Fratrædelser: 1
- Ledige stillinger: 2
- Antal pladser med ændringer: 9
Stat (klasse) |
Vacator | Årsag til ledig stilling | Efterfølgende | Dato for efterfølgerens installation |
---|---|---|---|---|
Missouri (1) |
Ledig | Lovgiver havde valgt sent. | William Warner (R) | 18. marts 1905 |
Delaware (1) |
Ledig | Lovgiver havde valgt sent. | Henry A. du Pont (R) | 13. juni 1906 |
Tennessee (1) |
William B. Bate (D) | Død 9. marts 1905. Efterfølger blev valgt. | James B. Frazier (D) | 21. marts 1905 |
Connecticut (3) |
Orville H. Platt (R) | Død 21. april 1905. Efterfølger blev udpeget og efterfølgende valgt. | Frank B. Brandegee (R) | 10. maj 1905 |
Oregon (2) |
John H. Mitchell (R) | Død 8. december 1905. Efterfølger blev udnævnt. | John M. Gearin (D) | 13. december 1905 |
Kansas (2) |
Joseph R. Burton (R) | Fratrådte 4. juni 1906 på grund af en dom for korruption. Efterfølger blev udpeget. | Alfred W. Benson (R) | 11. juni 1906 |
Maryland (2) |
Arthur P. Gorman (D) | Død 4. juni 1906. Efterfølger blev udnævnt. | William P. Whyte (D) | 8. juni 1906 |
Oregon (2) |
John M. Gearin (D) | Efterfølger blev valgt. | Frederick W. Mulkey (R) | 23. januar 1907 |
Michigan (2) |
Russell A. Alger (R) | Død 24. januar 1907. Efterfølger blev valgt. | William A. Smith (R) | 6. februar 1907 |
Kansas (2) |
Alfred W. Benson (R) | Efterfølger blev valgt. | Charles Curtis (R) | 29. januar 1907 |
Repræsentanternes Hus
- Udskiftninger: 17
- Demokratisk : ingen nettoskift
- Republikaner : ingen nettoskift
- Dødsfald: 12
- Fratrædelser: 11
- Anfægtede valg: 1
- Nye sæder: 1
- Pladser i alt med ændringer: 26
Distrikt | Tidligere | Årsag til ændring | Efterfølgende | Dato for efterfølgerens installation |
---|---|---|---|---|
Indiana 1. | Ledig | Rep. James A. Hemenway fratrådte under forrige kongres | John H. Foster (R) | 16. maj 1905 |
Nebraska 1 | Elmer Burkett (R) | Fratrådte 4. marts 1905 efter at have været valgt til det amerikanske senat | Ernest M. Pollard (R) | 18. juli 1905 |
West Virginia 2 | Alston G. Dayton (R) | Fratrådte 16. marts 1905 efter at være blevet udnævnt til dommer for USAs tingret for det nordlige distrikt i West Virginia | Thomas B. Davis (D) | 6. juni 1905 |
Texas 8 | John M. Pinckney (D) | Død den 24. april 1905 | John M. Moore (D) | 6. juni 1905 |
Connecticut 3. | Frank B. Brandegee (R) | Fratrådte den 10. maj 1905 efter at have været valgt til det amerikanske senat | Edwin W. Higgins (R) | 2. oktober 1905 |
Illinois 14 | Benjamin F. Marsh (R) | Død den 2. juni 1905 | James McKinney (R) | 7. november 1905 |
Californien 1 | James Gillett (R) | Fratrådte 4. januar 1906 efter at være blevet valgt til guvernør i Californien | William F. Englebright (R) | 6. november 1906 |
Virginia 5 | Claude A. Swanson (D) | Trak sig 30. januar 1906 efter at være blevet valgt til guvernør i Virginia | Edward W. Saunders (D) | 6. november 1906 |
Pennsylvania 3. | George A. Castor (R) | Død den 19. februar 1906 | J. Hampton Moore (R) | 6. november 1906 |
Pennsylvania 12 | George R. Patterson (R) | Død den 21. marts 1906 | Charles N. Brumm (R) | 6. november 1906 |
Pennsylvania 2 | Robert Adams Jr. (R) | Død 1. juni 1906 | John E. Reyburn (R) | 6. november 1906 |
Georgien 1 | Rufus E. Lester (D) | Død 16. juni 1906 | James W.Overstreet (D) | 3. oktober 1906 |
Missouri den 12 | Ernest E. Wood (D) | Tabte det anfægtede valg 23. juni 1906 | Harry M. Coudrey (R) | 23. juni 1906 |
Distrikt i Alaska | Nyt sæde | Ny delegeret sæde 14. august 1906 | Frank H.Waskey (D) | 14. august 1906 |
Wisconsin 2 | Henry C. Adams (R) | Død den 9. juli 1906 | John M. Nelson (R) | 4. september 1906 |
New York 8 | Timothy Sullivan (D) | Fratrådte 27. juli 1906 | Daniel J. Riordan (D) | 6. november 1906 |
Illinois 13 | Robert R. Hitt (R) | Død den 20. september 1906 | Frank O. Lowden (R) | 6. november 1906 |
Massachusetts 3 | Rockwood Hoar (R) | Død 1. november 1906 | Charles G. Washburn (R) | 18. december 1906 |
New York 21 | John H. Ketcham (R) | Død den 4. november 1906 | Pladsen forblev ledig indtil næste kongres | |
Tennessee 10 | Malcolm R.Patterson (D) | Fratrådte 5. november 1906 efter at være blevet valgt til guvernør i Tennessee | Pladsen forblev ledig indtil næste kongres | |
Indiana 12. | Newton W. Gilbert (R) | Fratrådte 6. november 1906 efter at være blevet udnævnt til dommer ved domstolen i første instans i Manila, Filippinerne | Clarence C. Gilhams (R) | 6. november 1906 |
Arkansas 4 | John S. Little (D) | Fratrådte 14. januar 1907 efter at være blevet valgt til guvernør i Arkansas | Pladsen forblev ledig indtil næste kongres | |
Kansas 1 | Charles Curtis (R) | Fratrådte 28. januar 1907 efter at have været valgt til det amerikanske senat | Pladsen forblev ledig indtil næste kongres | |
New York den 26 | William H. Flack (R) | Død den 2. februar 1907 | Pladsen forblev ledig indtil næste kongres | |
Virginia 8 | John F. Rixey (D) | Død den 8. februar 1907 | Pladsen forblev ledig indtil næste kongres | |
Michigan 5. | William Alden Smith (R) | Fratrådte 9. februar 1907 efter at have været valgt til det amerikanske senat | Pladsen forblev ledig indtil næste kongres |
Udvalg
Lister over udvalg og deres partiledere, for medlemmer (hus og senat) i udvalgene og deres opgaver, går ind i den officielle kongresskatalog i bunden af artiklen og klikker på linket (5 links) i biblioteket efter siderne servicevilkår, vil du se udvalgene i Senatet, Huset (Stående med Underudvalg, Udvalgte og Særlige) og Fælles, og efter udvalgssiderne vil du se Hus/Senatudvalgets opgaver i biblioteket i udvalgets sektion af Huset og Senatet i det officielle kongresregister, udvalgets medlemmer på første række i venstre side viser udvalgets formand og i højre side viser det udvalgte medlem af udvalget.
Senatet
- Yderligere indkvarteringer til Library of Congress (Select) (formand: Thomas S. Martin )
- Landbrug og skovbrug (formand: Redfield Proctor ; Rangleder: Chester I. Long )
- Bevillinger (formand: William B. Allison ; Rankingsmedlem: Henry M. Teller )
- Revision og kontrol af Senatets betingede udgifter (formand: John Kean ; Ranking Member: Hernando D. Money )
- Canadian Relations (formand: Winthrop Murray Crane ; Ranking Member: Benjamin R. Tillman )
- Census (formand: Chester I. Long ; Ranking Member: Samuel D. McEnery )
- Civil Service and Retrenchment (formand: George C. Perkins ; Ranking Member: Fred T. Dubois )
- Krav (formand: Charles W. Fulton ; Rankingsmedlem: Thomas S. Martin )
- Coast and Insular Survey (formand: Samuel H. Piles ; Ranking Member: John T. Morgan )
- Coast Defenses (formand: Philander C. Knox ; Ranking Member: Charles A. Culberson )
- Handel (formand: William P. Frye ; Rangleder: James H. Berry )
- Virksomheder organiseret i District of Columbia (formand: Samuel D. McEnery ; Rankingsmedlem : Nelson W. Aldrich )
- Cubanske relationer (formand: Henry E. Burnham ; Ranking Member: Henry M. Teller )
- Fordeling af offentlige indtægter mellem staterne (Vælg)
- District of Columbia (formand: Jacob H. Gallinger ; Rankingsmedlem : Thomas S. Martin )
- Uddannelse og Arbejde (Formand: Jonathan P. Dolliver ; Rangleder : John W. Daniel )
- Engrossed Bills (formand: James H. Berry ; Rankingsmedlem: Alfred B. Kittredge )
- Tilmeldte regninger (formand: John F. Dryden ; Rankingsmedlem: Murphy J. Foster Jr. )
- Oprettelse af et universitet i USA (Select) (formand: James A. Hemenway ; Ranking Member: Charles A. Culberson )
- Undersøgelse af disponering af dokumenter (Vælg) (formand: Edmund W. Pettus )
- Undersøg de flere filialer i embedsværket (formand: Morgan G. Bulkeley ; Ranking Member: Charles A. Culberson )
- Udgifter i udøvende afdelinger
- Finans (formand: Nelson W. Aldrich ; Rankingsmedlem: John W. Daniel )
- Fiskeri (formand: Albert J. Hopkins ; Rangleder: Stephen R. Mallory )
- Five Civilized Tribes of Indianers (Select) (formand: Benjamin R. Tillman ; Ranking Member: John T. Morgan )
- Udenlandske relationer (formand: Shelby M. Cullom ; Ranking Member: John T. Morgan )
- Forest Reservations and the Protection of Game (Formand: Frank B. Brandegee ; Rankingsmedlem : John T. Morgan )
- Geologisk undersøgelse (formand: Frank P. Flint ; Rankingsmedlem: Hernando D. Money )
- Immigration (formand: William P. Dillingham ; Rangleder: Anselm J. McLaurin )
- Indian Affairs (formand: Moses E. Clapp ; Ranking Member: John T. Morgan )
- Indian Depredations (formand: Elmer J. Burkett ; Ranking Member: Augustus O. Bacon )
- Industrial Expositions (formand: William Warner ; Ranking Member: John W. Daniel )
- Undersøg tilstanden af Potomac River Front i Washington (Select) (formand: Joseph H. Millard ; Ranking Member: Thomas S. Martin )
- Indisk territorium (Vælg)
- Interoceanic Canals (formand: Joseph H. Millard ; Ranking Member: John T. Morgan )
- Interstate Commerce (formand: Stephen B. Elkins ; Ranking Member: Benjamin R. Tillman )
- Vanding og genvinding af tørre landområder (formand: Levi Ankeny ; Rankingsmedlem: Clarence D. Van Duzer )
- Retsvæsen (formand: Clarence D. Clark ; Rankingsmedlem: Joseph W. Bailey )
- Bibliotek (formand: George P. Wetmore ; Rankingsmedlem: William A. Clark )
- Manufactures (formand: Weldon B. Heyburn ; Ranking Member: Alexander S. Clay )
- Militære anliggender (formand: Francis E. Warren ; Rangleder: Edmund W. Pettus )
- Miner og minedrift (formand: Charles Dick ; Rankingsmedlem: Benjamin R. Tillman )
- Mississippi -floden og dens bifloder (Vælg) (formand: Knute Nelson )
- Nationalbanker (Vælg) (formand: George S. Nixon ; Ranking Member: Samuel D. McEnery )
- Naval Affairs (formand: Eugene Hale ; Ranking Member: Benjamin R. Tillman )
- Organisering, opførsel og udgifter til de eksekutive afdelinger (formand: Thomas H. Carter ; Ranking Member: Anselm J. McLaurin )
- Stillehavsøerne og Puerto Rico (formand: Joseph B. Foraker ; Rankingsmedlem : Stephen R. Mallory )
- Pacific Railroads (formand: Russell A. Alger ; Ranking Member: John T. Morgan )
- Patenter (formand: Alfred B. Kittredge ; Rankingsmedlem : Stephen R. Mallory )
- Pension (formand: Porter J. McCumber ; Rangleder : James P. Taliaferro )
- Filippinerne (formand: Henry Cabot Lodge ; Rankingsmedlem: Charles A. Culberson )
- Posthus og postveje (formand: Boies Penrose ; Rangleder: Arthur P. Gorman )
- Potomac River Front (Vælg)
- Tryk (formand: Thomas C. Platt ; Rangleder: Arthur P. Gorman )
- Private jordkrav (formand: Henry M. Teller ; Ranking Member: Eugene Hale )
- Privilegier og valg (formand: Julius C. Burrows ; Rankingsmedlem: Edmund W. Pettus )
- Offentlige bygninger og grunde (formand: Nathan B. Scott ; Rankingsmedlem: Charles A. Culberson )
- Folkesundhed og national karantæne (formand: John Tyler Morgan ; Rankingsmedlem: John Coit Spooner )
- Public Lands (formand: Henry C. Hansbrough ; Ranking Member: James H. Berry )
- Jernbaner (formand: J. Frank Allee ; Rangleder: Augustus O. Bacon )
- Revision af lovene (formand: Chauncey M. Depew ; Rankingsmedlem: John W. Daniel )
- Revolutionære krav (formand: Alexander S. Clay ; Ranking Member: Russell A. Alger )
- Regler (formand: John C. Spooner ; Rankingsmedlem: Henry M. Teller )
- Standarder, vægte og mål (Vælg) (Formand: Reed Smoot ; Rangleder: William A. Clark )
- Tarifregulering (Vælg)
- Territorier (formand: Albert J. Beveridge ; Rangleder: Thomas M. Patterson )
- Transport og salg af kødprodukter (Vælg) (formand: John W. Daniel ; Ranking Member: Clarence D. Clark )
- Transportveje til havbrættet (formand: Robert J. Gamble ; Rankingsmedlem: Edmund W. Pettus )
- Trespassers upon Indian Lands (Select) (formand: George Sutherland )
- Ventilation og akustik (Vælg) (Formand: Roswell P. Bishop ; Rangleder: David H. Smith )
- Hel
- Woman Suffrage (Select) (formand: Augustus O. Bacon ; Ranking Member: George P. Wetmore )
Repræsentanternes Hus
- Regnskab (formand: H. Burd Cassel ; Rankingsmedlem: Charles Lafayette Bartlett )
- Landbrug (formand: James W. Wadsworth ; Rankingsmedlem: John Lamb )
- Alkoholholdig spiritustrafik (formand: Nehemiah D. Sperry ; Rankingsmedlem: John L. Burnett )
- Bevillinger (formand: James A. Tawney ; Rankingsmedlem : Leonidas F. Livingston )
- Bank og valuta (formand: Charles N. Fowler ; Ranking Member: Elijah B. Lewis )
- Census (formand: Edgar D. Crumpacker ; Ranking Member: James Hay )
- Krav (formand: James M. Miller ; Rankingsmedlem : Henry M. Goldfogle )
- Mønt, vægte og mål (formand: James H. Southard ; medlem af ranglisten: John W. Gaines )
- Disponering af Executive Papers
- District of Columbia (formand: Joseph W. Babcock ; Rankingsmedlem : Thetus W. Sims )
- Uddannelse (formand: George N. Southwick ; Rankingmedlem: Edwin Y. Webb )
- Valg af præsident, næstformand og repræsentanter i kongressen (formand: Joseph H. Gaines ; rangleder: William W. Rucker )
- Valg nr. 1 (formand: James Robert Mann ; Rangleder: Ollie M. James )
- Valg nr. 2 (formand: Marlin E. Olmsted ; Rankingsmedlem : Joshua Frederick Cockey Talbott )
- Valg nr. 3 (formand: Michael E. Driscoll ; Rankingsmedlem: Choice B. Randell )
- Tilmeldte regninger (formand: Frank C. Wachter ; Rankingsmedlem: James T. Lloyd )
- Udgifter i landbrugsafdelingen (formand: Charles E. Littlefield ; Rankingsmedlem: Henry D. Flood )
- Udgifter i handels- og arbejdsafdelingerne (formand: David J. Foster ; Rangleder: Arsene P. Pujo )
- Udgifter i indenrigsafdelingen (formand: Edward S. Minor ; Rankingsmedlem: Robert N. Page )
- Udgifter i justitsministeriet (formand: William A. Calderhead ; Rankingsmedlem : Robert N. Page )
- Udgifter i Navy Department (formand: Joseph W. Fordney ; Ranking Member: Choice B. Randell )
- Udgifter i postkontoret (formand: Irving P. Wanger ; Rangleder : Carter Glass )
- Udgifter i udenrigsministeriet (formand: John H. Ketcham ; Rankingsmedlem : Rufus E. Lester )
- Udgifter i finansministeriet (formand: Robert G. Cousins ; Ranking Member: John Lamb )
- Udgifter i krigsafdelingen (formand: George P. Lawrence ; Rankingsmedlem: George F. Burgess )
- Udgifter til offentlige bygninger (formand: James A. Hughes ; Ranking Member: John H. Small )
- Udenrigsanliggender (formand: Robert R. Hitt ; Rankingsmedlem : William M. Howard )
- Immigration og naturalisering (formand: Benjamin F. Howell ; Rankingsmedlem: Jacob Ruppert Jr. )
- Indian Affairs (formand: James S. Sherman ; Ranking Member: John H. Stephens )
- Industrial Arts and Expositions (formand: Augustus P. Gardner ; Ranking Member: Charles L. Bartlett )
- Insular Affairs (formand: Henry Allen Cooper ; Ranking Member: William A. Jones )
- Interstate and Foreign Commerce (formand: William P. Hepburn ; Ranking Member: Robert C. Davey )
- Ugyldige pensioner (formand: Cyrus A. Sulloway ; Rankingsmedlem : George H. Lindsay )
- Irrigation of Arid Lands (formand: Frank W. Mondell ; Ranking Member: Clarence D. Van Duzer )
- Retsvæsen (formand: John J. Jenkins ; Ranking Member: David A. De Armond )
- Labour (formand: John J. Gardner ; Rankingsmedlem: William Randolph Hearst )
- Levees og forbedringer af Mississippifloden (formand: George W. Prince ; Ranking Member: Robert F. Broussard )
- Bibliotek (formand: James T. McCleary ; Rankingsmedlem : William M. Howard )
- Manufactures (formand: Joseph C. Sibley ; Ranking Member: Charles H. Weisse )
- Merchant Marine and Fisheries (formand: Charles H. Grosvenor ; Ranking Member: Thomas Spight )
- Kilometertal (formand: William A. Reeder ; Rankingsmedlem: Elijah B. Lewis )
- Militære anliggender (formand: John AT Hull ; Ranking Member: William Sulzer )
- Militia (formand: Edward De V. Morrell ; Ranking Member: Augustus O. Stanley )
- Miner og minedrift (formand: Webster E. Brown ; Rankingsmedlem: Adolph Meyer )
- Naval Affairs (formand: George E. Foss ; Ranking Member: Adolph Meyer )
- Pacific Railroads (formand: Thomas S. Butler ; Ranking Member: James L. Slayden )
- Patenter (formand: Frank D. Currier ; Rankingsmedlem: William Sulzer )
- Pension (formand: Henry C. Loudenslager ; Rangleder : William Richardson )
- Posthus og postveje (formand: Jesse Overstreet ; Ranking Member: John A. Moon )
- Tryk (formand: Charles B. Landis ; Rangleder: James M. Griggs )
- Private grundkrav (formand: George W. Smith ; Ranking Member: William A. Jones )
- Offentlige bygninger og grunde (formand: Richard Bartholdt ; Rankingsmedlem: John H. Bankhead )
- Offentlige arealer (formand: John F. Lacey ; Rankingsmedlem: John L. Burnett )
- Jernbaner og kanaler (formand: James H. Davidson ; Ranking Member: John L. Burnett )
- Reform i embedsværket (formand: Frederick H. Gillett ; Rankingsmedlem: Edward W. Pou )
- Lovrevision (formand: Reuben O. Moon ; Rankingsmedlem: Robert B. Macon )
- Rivers and Harbors (formand: Theodore E. Burton ; Ranking Member: Rufus E. Lester )
- Rules (formand: John Dalzell ; Ranking Member: John S. Williams )
- Standarder for officiel adfærd
- Territories (formand: Edward L. Hamilton ; Ranking Member: John A. Moon )
- Ventilation og akustik (formand: Roswell P. Bishop ; Ranking Member: David H. Smith )
- War krav (formand: Thaddeus M. Mahon ; Ranking Medlem: Thetus W. Sims )
- Ways and Means (formand: Sereno E. Payne ; Ranking Member: John S. Williams )
- Hel
Fælles udvalg
- Betingelser for indianerstammer (særlige)
- Disponering af (Useless) Executive Papers (formand: Rep. Arthur L. Bates ; næstformand: Sen.)
- Revision af lovene
- Biblioteket
- Trykning
- Anden klasses postmateriale
Forsamlinger
- Demokratisk (hus)
- Demokratisk (Senatet)
Medarbejdere
Lovgivende magt agentur direktører
- Arkitekten i Capitol : Elliott Woods
- Kongresbibliotekar : Herbert Putnam
-
Offentlig printer i USA : Francis W. Palmer , indtil 1905
- Charles A. Stillings, fra 1905
Senatet
- Sekretær : Charles G. Bennett
- Bibliotekar : Edward C. Goodwin
- Sergeant at Arms : Daniel M. Ransdell
- Kapellan : Præsten Edward E. Hale , Unitarian
Repræsentanternes Hus
- Kontorist : Alexander McDowell
- Sergeant at Arms : Henry Casson
- Dørvogter : Frank B. Lyon
- Postmester : Joseph C. McElroy
- Kontorist ved talerbordet : Asher C. Hinds
- Læsningskriver : EL Sampson (D) og Dennis E. Alward (R)
- Chaplain : Pastor Henry N. Couden , Universalist
Se også
- Valg i USA, 1904 (valg der fører til denne kongres)
- Valg i USA, 1906 (valg under denne kongres, der fører til den næste kongres)
Referencer
- Gould, Lewis L. (2005). Den mest eksklusive klub . Cambridge, MA: Perseus Books Group. ISBN 0-465-02778-4.
- Remini, Robert V. (2006). Huset . New York: HarperCollins Publishers, Inc. ISBN 0-06-088434-7.
- Den amerikanske kongres (2005). "Biografisk bibliotek over den amerikanske kongres" . Arkiveret fra originalen den 1. juni 2006 . Hentet 1. juni 2006 .
- USAs Repræsentanternes Hus (2006). "Kongressens historie" . Arkiveret fra originalen den 1. juni 2006 . Hentet 1. juni 2006 .
- Det amerikanske senat (2006). "Statistik og lister" . Arkiveret fra originalen den 1. juni 2006 . Hentet 1. juni 2006 .
- Officiel kongresskatalog for den 59. kongres, 1. session .
- Officiel kongresskatalog for den 59. kongres, 1. session (1. revision) .
- Officiel kongresskatalog for den 59. kongres, 1. session (2. revision) .
- Officiel kongresskatalog for den 59. kongres, 2. session .
- Officiel kongresskatalog for den 59. kongres, 2. session (revision) .