André Fabre - André Fabre
André Fabre (Født den 9. december 1945) er en fransk fuldblods hestevæddeløb træner .
Fabre, søn af en diplomat , tog eksamen fra universitetet med en jura, men besluttede derefter at forfølge en karriere inden for fuldblods hestevæddeløb. Han begyndte med at arbejde i stalden som brudgom og derefter som skolegang. Han blev Frankrigs førende jumpjockey og vandt mere end to hundrede og halvtreds løb inklusive Grand Steeple-Chase de Paris . Da han vendte sig til at træne heste, viste Fabre sig endnu mere succesrig, først med springheste derefter med flade racere .
Han har været mestertræner i Frankrig ved 24 lejligheder, herunder 21 år i træk fra 1987 til 2007, og er en af de mest succesrige trænere i verden og vandt i hele Europa og Nordamerika inklusive fire Breeders 'Cup -løb. Blandt de mange mestre, Fabre har trænet, er Trempolino , Peintre Celebre og to heste, der er nr. 1 i verden , Hurricane Run (2005) og Manduro (2007). Fabre opfyldte en livslang ambition ved endelig at vinde Epsom Derby i 2011 med Pour Moi
Store sejre
- Critérium International - (2) - Carlotamix (2005), Thewayyouare (2007)
- Critérium de Saint-Cloud- (6) -Miserden (1988), Sunshack (1993), Sagacity (2000), Linda's Lad (2005), Mandaean (2011), Waldgeist (2016)
- Grand Prix de Paris - (13) - Dancehall (1989), Subotica (1991), Homme de Loi (1992), Fort Wood (1993), Grape Tree Road (1996), Peintre Celebre (1997), Limpid (1998), Slickly (1999), Rail Link (2006), Cavalryman (2009), Meandre (2011), Flintshire (2013), Gallante (2014)
- Grand Prix de Saint-Cloud- (8) -Village Star (1988), In the Wings (1990), Apple Tree (1994), Carnegie (1995), Fragrant Mix (1998), Plumania (2010), Meandre (2012) , Waldgeist (2018)
- Poule d'Essai des Poulains - (8) - Siberian Express (1984), Soviet Star (1987), Vahorimix (2001), Clodovil (2003), Lope de Vega (2010), Make Believe (2015), Persian King (2019) ), Victor Ludorum (2020)
- Poule d'Essai des Pouliches - (3) - Houseproud (1990), Musical Chimes (2003), Golden Lilac (2011)
- Prix de l'Arc de Triomphe - (8) - Trempolino (1987), Subotica (1992), Carnegie (1994), Peintre Celebre (1997), Sagamix (1998), Hurricane Run (2005), Rail Link (2006), Waldgeist (2019)
- Prix du Cadran - (2) - Victoire Bleue (1991), Reefscape (2005)
- Prix de Diane - (4) - Lypharita (1985), Jolypha (1992), Nebraska Tornado (2003), Golden Lilac (2011)
- Prix de la Forêt - (3) - Soviet Star (1987), Poplar Bluff (1995), Make Believe (2015)
- Prix Ganay - (7) - Creator (1990), Subotica (1992), Indian Danehill (2000), Cutlass Bay (2010), Cloth of Stars (2017), Waldgeist (2019), Mare Australis (2021)
- Prix d'Ispahan - (9) - Al Nasr (1982), Crystal Glitters (1984), Creator (1990), Arcangues (1993), Loup Sauvage (1998), Valixir (2005), Manduro (2007), Golden Lilac ( 2012), Persian King (2020)
- Prix Jacques Le Marois - (7) - Polsk præcedens (1989), Miss Satamixa (1995), Vahorimix (2001), Banks Hill (2002), Manduro (2007), Esoterique (2015), Al Wukair (2017)
- Prix Jean-Luc Lagardère- (5) -Jade Robbery (1989), Goldmark (1994), Loup Solitaire (1995), Ultra (2015), Victor Ludorum (2019)
- Prix Jean Prat - (5) - Local Talent (1989), Kitwood (1992), Mutual Trust (2011), Aesop's Fables (2012), Territories (2015)
- Prix Jean Romanet - (2) - Meddel (2011), Romantica (2013)
- Prix du Jockey Club - (4) - Peintre Celebre (1997), Lope de Vega (2010), Intello (2013), New Bay (2015)
- Prix Lupin - (2) - Cloudings (1997), Gracioso (1999)
- Prix Marcel Boussac - (1) - Miss Tahiti (1995), Zellie (2021)
- Prix Morny - (1) - Zafonic (1992)
- Prix du Moulin de Longchamp - (6) - Soviet Star (1988), Polish Precedent (1989), Ski Paradise (1994), Nebraska Tornado (2003), Gray Lilas (2004), Vadamos (2016)
- Prix de l'Opéra - (2) - Farvekort (1990), Clodora (1997)
- Prix Rothschild - (5) - Nashmeel (1987), Ski Paradise (1993), Smolensk (1995), Daneskaya (1997), Esoterique (2014)
- Prix Royal-Oak - (7) - Stjerne Lift (1988), Top Sunrise (1989), Raintrap (1993), Sunshack (1995), Amilynx (1999, 2000), Be Fabulous (2011)
- Prix Saint-Alary- (8) -Grise Mine (1984), Rosefinch (1992), Intrepidity (1993), Moonlight Dance (1994), Muncie (1995), Luna Wells (1996), Vadawina (2005), Wavering (2011) )
- Prix de la Salamandre - (3) - Zafonic (1992), Pennekamp (1994), Xaar (1997)
- Prix Vermeille - (3) - Jolypha (1992), Intrepidity (1993), Baltic Baroness (2014)
- Grand Steeple Chase de Paris - (4) - Fondeur (1980), Isopani (1981), Metatero (1982), Jasmin II (1983))
- Canadian International Stakes - (2) - French Glory (1990), Raintrap (1994)
- Aral-Pokal- (1) -Tel Quel (1992)
- Bayerisches Zuchtrennen - (1) - Elliptique (2016)
- Grosser Preis von Berlin - (1) - Meandre (2012)
- Preis von Europa - (1) - Æbletræ (1992)
- Hong Kong Vase - (2) - Borgia (1999), Flintshire (2014)
- 2.000 Guineas - (2) - Zafonic (1993), Pennekamp (1995)
- 1.000 Guineas - (1) - Miss France (2014)
- Champion Stakes - (2) - Tel Quel (1991), Dernier Empereur (1994)
- Coronation Cup - (6) - Saint Estephe (1986), In the Wings (1990), Apple Tree (1994), Sunshack (1995), Swain (1996), Shirocco (2006)
- Coronation Stakes - (2) - Golden Opinion (1989), Banks Hill (2001)
- Derby Stakes - (1) - Pour Moi (2011)
- Dewhurst Stakes - (3) - Zafonic (1992), Pennekamp (1994), Xaar (1997)
- July Cup - (1) - Soviet Star (1988)
- King George VI og Queen Elizabeth Stakes - (1) - Hurricane Run (2006)
- Middle Park Stakes - (3) - Lycius (1990), Zieten (1992), Earthlight (2019)
- Oaks - (1) - Uforskammethed (1993)
- Prince of Wales's Stakes - (2) - Manduro (2007), Byword (2010)
- Queen Anne Stakes - (1) - Valixir (2005)
- St Leger - (1) - Toulon (1991)
- Sun Chariot Stakes - (1) - Esoterique (2015)
- Sussex Stakes - (1) - Soviet Star (1987)
- Irish Derby - (2) - Winged Love (1995), Hurricane Run (2005)
- Irish Oaks - (1) - Wemyss Bight (1993)
- Tattersalls Gold Cup - (1) - Hurricane Run (2006)
- Derby Italiano - (1) - Gentlewave (2006)
- Gran Premio d'Italia - (1) - Pigeon Voyageur (1991)
- Oaks d'Italia - (1) - Guldets dal (1995)
- Dubai Sheema Classic - (1) - Polsk sommer (2004)
- Arlington Million - (1) - Mill Native (1988)
- Breeders 'Cup Classic - (1) - Arcangues (1993)
- Breeders 'Cup Filly & Mare Turf - (1) - Banks Hill (2001)
- Breeders 'Cup Turf - (3) - In the Wings (1990), Shirocco (2005), Talismanic (2017)
- Oak Tree Invitational Stakes - (2) - Zalataia (1983), Nasr El Arab (1988)
- Sword Dancer Invitational Handicap - (1) - Flintshire (2015)
- Turf Classic Invitational Stakes - (1) - Apple Tree (1993)