Atletik ved Sommer -OL 2012 - Kvinder 400 meter forhindring - Athletics at the 2012 Summer Olympics – Women's 400 metres hurdles
Kvinder 400 meter hæk ved Games of the XXX Olympiad
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sted | Olympisk stadion | ||||||||||||
Dato | 5-8 august | ||||||||||||
Konkurrenter | 43 fra 35 nationer | ||||||||||||
Vindtid | 52,70 | ||||||||||||
Medaljer | |||||||||||||
| |||||||||||||
Atletik ved sommer -OL 2012 | ||
---|---|---|
Kvalifikation | ||
Spor begivenheder | ||
100 m | Mænd | Kvinder |
200 m | Mænd | Kvinder |
400 m | Mænd | Kvinder |
800 m | Mænd | Kvinder |
1500 m | Mænd | Kvinder |
5000 m | Mænd | Kvinder |
10.000 m | Mænd | Kvinder |
100 m hæk | Kvinder | |
110 m hæk | Mænd | |
400 m hæk | Mænd | Kvinder |
3000 m stejltur |
Mænd | Kvinder |
4 × 100 m relæ | Mænd | Kvinder |
4 × 400 m relæ | Mænd | Kvinder |
Vejbegivenheder | ||
Marathon | Mænd | Kvinder |
20 km gåtur | Mænd | Kvinder |
50 km gåtur | Mænd | |
Feltbegivenheder | ||
Længdespring | Mænd | Kvinder |
Tredobbelt spring | Mænd | Kvinder |
Højt hop | Mænd | Kvinder |
Stangspring | Mænd | Kvinder |
Kuglestød | Mænd | Kvinder |
Diskokast | Mænd | Kvinder |
Spydkast | Mænd | Kvinder |
Hammerkast | Mænd | Kvinder |
Kombinerede begivenheder | ||
Sejlkamp | Kvinder | |
Decathlon | Mænd | |
Kvindernes 400 meter hæklingskonkurrence ved Sommer -OL 2012 i London , Storbritannien, blev afholdt på det olympiske stadion den 5. -8. August.
Åbningsrunden gik stort set til form, bortset fra 2012 verden #7 Vania Stambolova tog sig selv ud og styrtede den første forhindring. Vera Barbosa satte national rekord for Portugal i avancement.
Den første semifinale indlæste Natalya Antyukh og Zuzana Hejnová, der skubbede hinanden til mål og de to bedste kvalifikationstider, plus at tage T'erea Brown til toptidskvalifikatoren . I den anden semi havde Lashinda Demus et klart forspring og bremsede på vejen hjem til bare at gøre en indsats nok til at afslutte først. Den sidste semi var den langsomste ledet af Muizat Ajoke Odumosus nigerianske nationale rekord, Georganne Moline og Denisa Rosolova kæmpede om andenpladsen, hvor Rosolova tog den anden tidskvalifikator i processen.
I finalen var Demus først over de to første forhindringer, derefter byggede Antyukh støt sit forspring til et fuldt skridt på hurdle 9, med Demus den nærmeste udfordrer. Antyukh stammede den tiende forhindring og åbnede døren for Demus for at jage hende til målstregen, men Antyukh holdt fast i guldet, Demus skuffede med sølv og Hejnová klart i bronzemedaljepositionen.
Antyukhs tid bragte hende til nummer 6 atlet af alle tider og besejrede Demus, der allerede havde nummer 3.
I 2020 var Antyukh blandt fire russiske friidrætsatleter anklaget for dopingforseelser, anklaget for brug af et forbudt stof eller en metode. Den Atletik integritet enhed sagde sagerne var baseret på en undersøgelse af russisk doping for World Anti-Doping Agency præsenteret i 2016 af den canadiske advokat Richard McLaren . Hendes forbud blev bekræftet den 7. april 2021 af Court of Arbitration for Sport, da hun blev udelukket fra atletik i 4 år med alle sine resultater fra den 30. juni 2013 og fremefter diskvalificeret. Hendes resultat fra 2012 er imidlertid upåvirket.
Konkurrenceform
Kvindernes 400 m hæklingskonkurrence bestod af heats (runde 1), semifinale og en finale. De hurtigste konkurrenter fra hvert løb i heatene kvalificerede sig til semifinalen sammen med de hurtigste samlede konkurrenter, der ikke allerede var kvalificerede, der var nødvendige for at udfylde de ledige pladser i semifinalen. 24 deltagere kvalificerede sig fra heatene til semifinalen. I alt otte deltagere kvalificerede sig til finalen fra semifinalen.
Optegnelser
Forud for konkurrencen var de eksisterende verdens- og olympiske rekorder som følger.
Verdensrekord | Yuliya Pechenkina ( RUS ) | 52,34 | Tula , Rusland | 8. august 2003 |
OL -rekord | Melaine Walker ( JAM ) | 52,64 | Beijing , Kina | 20. august 2008 |
2012 Verdens førende | Natalya Antyukh ( RUS ) | 53,40 | Cheboksary , Rusland | 4. juli 2012 |
Slog rekorder under sommer -OL 2012 | ||||
---|---|---|---|---|
2012 Verdens førende | Natalya Antyukh ( RUS ) | 52,70 | London , Storbritannien | 8. august 2012 |
Tidsplan
Alle tider er britisk sommertid ( UTC+1 )
Dato | Tid | Rund |
---|---|---|
Søndag den 5. august 2012 | 19:00 | Runde 1 |
Mandag den 6. august 2012 | 20:15 | Semifinaler |
Onsdag den 8. august 2012 | 20:45 | Finaler |
Resultater
Varmer
Kval. regel: første 4 af hvert heat (Q) plus de 4 hurtigste tider (q) kvalificerede.
Varme 1
Rang | Atlet | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Zuzana Hejnová | Tjekkiet | 53,96 | Q, SB |
2 | T'erea Brown | Forenede Stater | 54,72 | Q, PB |
3 | Eilidh Barn | Storbritanien | 56,14 | Q |
4 | Sarah Wells | Canada | 56,47 | Q |
5 | Eglė Staišiūnaitė | Litauen | 57,79 | |
6 | Tatyana Azarova | Kasakhstan | 58,53 | |
7 | Maureen Jelagat Maiyo | Kenya | 1: 02.16 | |
- | Vania Stambolova | Bulgarien | DNF |
Varme 2
Rang | Atlet | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Natalya Antyukh | Rusland | 53,90 | Q |
2 | Kaliese Spencer | Jamaica | 54,02 | Q |
3 | Muizat Ajoke Odumosu | Nigeria | 54,93 | Q |
4 | Anna Jesień | Polen | 55,44 | Q, SB |
5 | Lauren Boden | Australien | 56,27 | q |
6 | Raasin McIntosh | Liberia | 57,39 | |
7 | Natalya Asanova | Usbekistan | 58.05 | |
8 | Noraseela Mohd Khalid | Malaysia | 1: 00,16 | |
- | Ghfran Almouhamad | Syrien | DQ | Narkotika |
- Ghfran Almouhamad sluttede oprindeligt på ottendepladsen med tiden 58.09, men blev senere diskvalificeret til at teste positivt for methylhexaneamin .
- Raasin McIntosh blev oprindeligt diskvalificeret af ukendte årsager. Den blev senere væltet.
Varme 3
Rang | Atlet | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Lashinda Demus | Forenede Stater | 54,60 | Q |
2 | Hanna Titimets | Ukraine | 55.08 | Q |
3 | Vera Barbosa | Portugal | 55,22 | Q, NR |
4 | Elena Churakova | Rusland | 55,26 | Q |
5 | Denisa Rosolová | Tjekkiet | 55,42 | q |
6 | Sara Petersen | Danmark | 56.01 | q |
7 | Lucy Jaramillo | Ecuador | 57,74 | |
8 | Princesa Oliveros | Colombia | 58,95 |
Varme 4
Rang | Atlet | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Georganne Moline | Forenede Stater | 54,31 | Q, PB |
2 | Nickiesha Wilson | Jamaica | 55,53 | Q |
3 | Irina Davydova | Rusland | 55,55 | Q |
4 | Elodie Ouédraogo | Belgien | 55,89 | Q |
5 | Angela Moroșanu | Rumænien | 56,64 | |
6 | Sharolyn Scott | Costa Rica | 57.03 | |
7 | Janeil Bellille | Trinidad og Tobago | 57,27 | |
8 | Nikolina Horvat | Kroatien | 58,49 | |
- | Nagihan Karadere | Kalkun | DQ | R 162,7 |
- Nagihan Karadere blev diskvalificeret for falsk start.
Varme 5
Rang | Atlet | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Perri Shakes-Drayton | Storbritanien | 54,62 | Q |
2 | Melaine Walker | Jamaica | 54,78 | Q |
3 | Hanna Yaroshchuk | Ukraine | 54,81 | Q |
4 | Hayat Lambarki | Marokko | 55,58 | Q |
5 | Satomi Kubokura | Japan | 55,85 | q, SB |
6 | Huang Xiaoxiao | Kina | 56,29 | |
7 | Déborah Rodríguez | Uruguay | 57.04 | NR |
8 | Jailma de Lima | Brasilien | 57.05 | |
9 | Christine Sonali Merrill | Sri Lanka | 57.15 | SB |
Semifinaler
Kval. regel: første 2 af hvert heat (Q) plus de 2 hurtigste tider (q) kvalificeret.
Varme 1
Rang | Atlet | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Natalya Antyukh | Rusland | 53,33 | Q, SB |
2 | Zuzana Hejnová | Tjekkiet | 53,62 | Q, SB |
3 | T'erea Brown | Forenede Stater | 54,21 | q, PB |
4 | Elodie Ouedraogo | Belgien | 55,20 | PB |
5 | Nickiesha Wilson | Jamaica | 55,77 | |
6 | Hayat Lambarki | Marokko | 56,18 | |
7 | Vera Barbosa | Portugal | 56,27 | |
8 | Lauren Boden | Australien | 56,66 |
- Lauren Boden blev oprindeligt diskvalificeret af ukendte årsager, men den blev senere væltet.
Varme 2
Rang | Atlet | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Lashinda Demus | Forenede Stater | 54,08 | Q |
2 | Kaliese Spencer | Jamaica | 54,20 | Q |
3 | Perri Shakes-Drayton | Storbritanien | 55,19 | |
4 | Hanna Yaroshchuk | Ukraine | 55,51 | |
5 | Irina Davydova | Rusland | 55,86 | |
6 | Sara Petersen | Danmark | 56,21 | |
7 | Anna Jesień | Polen | 56,28 | |
8 | Sarah Wells | Canada | 56,71 |
Varme 3
Rang | Atlet | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Muizat Ajoke Odumosu | Nigeria | 54,40 | Q, NR |
2 | Georganne Moline | Forenede Stater | 54,74 | Q |
3 | Denisa Rosolová | Tjekkiet | 54,87 | q |
4 | Hanna Titimets | Ukraine | 55.10 | |
5 | Elena Churakova | Rusland | 55,70 | |
6 | Melaine Walker | Jamaica | 55,74 | |
7 | Eilidh Barn | Storbritanien | 56.03 | |
8 | Satomi Kubokura | Japan | 56,25 |
- Denisa Rosolová og Hanna Titimets blev oprindeligt diskvalificeret af ukendte årsager, men de blev væltet. Denisa Rosolová kvalificerede sig derfor til finalen.
Final
Rang | Lane | Atlet | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|---|
5 | Natalya Antyukh | Rusland | 52,70 | WL , PB | |
7 | Lashinda Demus | Forenede Stater | 52,77 | SB | |
4 | Zuzana Hejnová | Tjekkiet | 53,38 | SB | |
4 | 9 | Kaliese Spencer | Jamaica | 53,66 | SB |
5 | 8 | Georganne Moline | Forenede Stater | 53,92 | PB |
6 | 2 | T'erea Brown | Forenede Stater | 55.07 | |
7 | 3 | Denisa Rosolová | Tjekkiet | 55,27 | |
8 | 6 | Muizat Ajoke Odumosu | Nigeria | 55,31 |
- Perri Shakes-Drayton kvalificerede sig oprindeligt til finalen, men hun blev senere taget ud, efter at Denisa Rosolovás diskvalifikation blev væltet.