Australien ved sommer -OL 1936 - Australia at the 1936 Summer Olympics
Australien ved sommer -OL 1936 | |
---|---|
IOC -kode | AUS |
NOC | Australiens Olympiske Komité |
Internet side | www |
i Berlin | |
Konkurrenter | 32 (28 mænd, 4 kvinder) i 7 sportsgrene |
Flagbærer | Dunc Gray |
Medaljer nr. 30 |
|
Sommer -OL optrædener ( oversigt ) | |
Andre relaterede optrædener | |
1906 Intercalated Games Australasien (1908–1912) |
Australien konkurrerede ved sommer -OL 1936 i Berlin , Tyskland . 32 konkurrenter, 28 mænd og 4 kvinder, deltog i 26 stævner i 7 sportsgrene. Australske atleter har deltaget i alle sommer -OL . Med hensyn til medaljer, der blev vundet Berlin 1936 var Australiens fattigste resultat ved sommer -OL og vandt kun en enkelt bronze i mændenes trespring.
Medaljer
Den følgende australske konkurrent vandt en medalje ved legene.
Medalje | Navn | Sport | Begivenhed | Dato |
---|---|---|---|---|
Bronze | Jack Metcalfe | atletik | Mænds tredobbelt spring | 6. august 1936 |
atletik
- Nøgle
- Bemærk - Rangerne for banebegivenheder er kun inden for atletens heat
- Q = Kvalificeret til næste runde
- q = Kvalificeret til næste runde som den hurtigste taber eller , i feltbegivenheder, efter position uden at nå det kvalificerende mål
- NR = National rekord
- N/A = Runde gælder ikke for arrangementet
- Farvel = Atleten er ikke forpligtet til at konkurrere i runde
- NP = Ikke placeret
- Mænd
- Track- og vejbegivenheder
Atlet | Begivenhed | Varme | Semifinale | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||||
Gerald Backhouse | 800 m | 1: 57,7 | 1 Sp | 1: 53,2 | 2 Sp | 8 | |||
1500 m | 7 | Gik ikke videre | |||||||
Alf Watson | 110 m hæk | 15.1 | 4 | Gik ikke videre | |||||
400 m hæk | 54,5 | 3 | Gik ikke videre |
- Mænd
- Feltbegivenheder
Atlet | Begivenhed | Kvalifikation | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Afstand | Position | Afstand | Position | ||
Jack Metcalfe | højt hop | 1,85 | 1T Q | 1,85 | 12 |
trespring | Q | 15.50 | |||
Basil Dickinson | Q | 14.48 | 16 |
- Kvinder
- Feltbegivenheder
Atlet | Begivenhed | Final | |
---|---|---|---|
Afstand | Position | ||
Doris Carter | højt hop | 1,55 | 6T |
Boksning
- Mænd
Atlet | Begivenhed | 32 -runde | 16 -delsrunde | Kvartfinaler | Semifinaler | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Rang | |||
Henry Cooper | flyvevægt |
Sobkowiak ( POL ) L KO2 |
Gik ikke videre | |||||
Leonard Cook | weltervægt |
Pisarski ( POL ) W PTS |
Suvio ( FIN ) L PTS |
Gik ikke videre | ||||
Leslie Harley | let tungvægt |
van Bueren ( SUI ) W PTS |
Havelka ( TCH ) L PTS |
Gik ikke videre |
Cykling
- Mænd
- Road race
Cyklist | Begivenhed | Final | |
---|---|---|---|
Resultat | Rang | ||
Tassy Johnson | Road race | 2:33:08 | 16T |
Chris Wheeler | Ukendt |
- Spore
De angivne rækker er inden for varmen.
Cyklist | Begivenhed | Første runde | Første repechage | Anden runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||
Dunc Gray | Sprint | 2 | 13,0 | 1 Sp | 12.2 | 1 Sp | 2 | Gik ikke videre | 5 | ||||
Tassy Johnson | Tidskørsel | n/a | 1: 15,8 | 11 |
Dykning
Dykker | Begivenhed | Final | |
---|---|---|---|
Point | Rang | ||
Ron Masters | 3 m springbræt | 115,72 | 14 |
10 m platform | 86,95 | 15 |
Roning
Australien havde 12 roere til at deltage i tre ud af syv ro -arrangementer i 1936.
De angivne rækker er inden for varmen.
Roer | Begivenhed | Første runde | Repechage | Semifinaler | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||
Cecil Pearce | Enkeltskaller | 7: 27,0 | 4 r | 7: 33,2 | 2 | Gik ikke videre | |||
Bill Dixon Herb Turner |
Dobbelt sculls | 6: 55,6 | 4 | Ikke relevant | 7: 58,8 | 1 | 7: 45,1 | 6 | |
Len Einsaar Joe Gould Mervyn Wood Walter Jordan George Elias Wal Mackney William Cross Don Ferguson Norman Ella |
Otte | 4 r | Ikke relevant | 6: 55,1 | 2 | Gik ikke videre |
Svømning
- Mænd
De angivne rækker er inden for varmen.
Svømmer | Begivenhed | Varmer | Semifinaler | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||
Bill Kendall | 100 m fri | 1: 01.0 | 3 q | 59,9 | 5 | Gik ikke videre | |
Percy Oliver | 100 m ryg | 1: 10,2 | 2 Sp | 1: 09.4 | 3 Sp | 1: 10,7 | 7 |
- Kvinder
De angivne rækker er inden for varmen.
Svømmer | Begivenhed | Varmer | Semifinaler | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||
Evelyn de Lacy | 400 m fri | 5: 51,9 | 5 | Gik ikke videre | |||
100 m fri | 1: 08,5 | 2 Sp | 1: 10,0 | 5 | Gik ikke videre | ||
Kitty Mackay | 1: 13,8 | 5 | Gik ikke videre | ||||
100 m ryg | 1: 24,6 | 5 | Gik ikke videre | ||||
Pat Norton | 1: 22,3 | 3 Sp | 1: 21,9 | 6 | Gik ikke videre |
Brydning
- Freestyle wrestling
- Mænd
Atlet | Begivenhed | Runde 1 | Runde 2 | Runde 3 | Runde 4 | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Rang | ||
Dick Garrard | let |
Romagnoli ( ITA ) L |
Kárpáti ( HUN ) L |
Gik ikke videre | |||
John O'Hara | weltervægt |
Paar ( GER ) L |
Samec ( TCH ) W |
Andersson ( SWE ) L |
Gik ikke videre | ||
Eddie tørklæde | let tungvægt |
Beke ( BEL ) W |
Prokop ( TCH ) L |
Siebert ( GER ) L |
Gik ikke videre | 6 |