Blue Grass Stakes - Blue Grass Stakes
Grad II løb | |
Beliggenhed | Keeneland Race Course , Lexington, Kentucky , USA |
---|---|
Indviet | 1911 |
Race type | Fuldblod |
Internet side | www |
Oplysninger om løb | |
Afstand | 1 1 ⁄ 8 miles (9 Furlongs) |
Overflade | smuds |
Spore | Venstrehåndet |
Kvalifikation | 3-årig |
Vægt | 123 lbs (55,8 kg) |
Pung | $ 1.000.000 (siden 2015) |
De Blue Grass Stakes , i øjeblikket Toyota Blue Grass Stakes på grund af sponsorering af Toyota Motor Corporation , er en hest løb for 3-årige Fuldblodsheste afholdes hvert år i april på Keeneland Racecourse i Lexington, Kentucky . Løbet køres på en 1 / 8 miles på snavs og tilbyder i øjeblikket en pung på $ 1.000.000. Det kørte som en klasse II-begivenhed i 2017. Blue Grass var en klasse I-begivenhed fra 1974 (da klassificeringen først blev introduceret) gennem 1989 og igen fra 1999 til 2016.
Det blev opkaldt efter Bluegrass-regionen i Kentucky , der er kendetegnet ved græs med blågrønne kulmer, som er kendt som "hjertet" i racerbranchen.
Første løb på Kentucky Association- banen i Lexington i 1911, har Blue Grass, fra starten, tjent som en vigtig forberedelse til Kentucky Derby . På Lexington Association-banen blev Blue Grass iscenesat fra 1911 til 1914 og fra 1919 til 1926. Løbet blev genoplivet i Keeneland i foråret 1937. I 1943–1944 blev Blue Grass fornyet som en del af Keeneland- på Churchill Downs møde. I 1945 blev Blue Grass kørt som en del af Churchill Downs-mødet. I dag er det en del af Keeneland-programmet.
Fra 2007 til 2014 blev løbet afholdt på en syntetisk "all-weather" overflade . Ellers er det kørt på en snavsoverflade.
Records (Keeneland)
Hurtigste tid: (i løbende Afstand af 1 1 / 8 miles)
- 1: 47.20 - Spring væk (1996)
- De fleste vinder af en ejer
- 6 - Calumet Farm (1938, 1943, 1947, 1948, 1968, 1978)
- De fleste sejre af en jockey
- 6 - Bill Shoemaker (1959, 1960, 1965, 1966, 1969, 1982)
Mest vinder af en træner : (uafgjort)
- 3 - Ben A. Jones (1943, 1947, 1948)
- 3 - Woody Stephens (1949, 1954, 1974)
- 3 - LeRoy Jolley (1962, 1976, 1977),
- 3 - Nick Zito (1991, 1998, 2004)
- 3 - Todd Pletcher (2005, 2008, 2015)
Vindere
År |
Vinder |
Alder |
Jockey |
Træner |
Ejer |
Dist. ( Miles ) |
Tid |
Gr. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2021 | Væsentlig kvalitet | 3 | Luis Saez | Brad Cox | Godolphin | 1- 1 / 8 | 1: 48,50 | II |
2020 | Kunstsamler | 3 | Brian Hernandez Jr. | Thomas Drury Jr. | Bruce Lunsford | 1- 1 / 8 | 1: 48.11 | II |
2019 | Vekoma | 3 | Javier Castellano | George Weaver | RA Hill Stable / Gatsas Stables | 1- 1 / 8 | 1: 50,93 | II |
2018 | God magi | 3 | José Ortiz | Chad Brown | eFive Racing Thoroughbreds / Stonestreet Stables | 1- 1 / 8 | 1: 50,18 | II |
2017 | Irap | 3 | Julien Leparoux | Doug O'Neill | Reddam Racing LLC | 1- 1 / 8 | 1: 50,39 | II |
2016 | Brodys årsag | 3 | Luis Saez | Dale L. Romans | Albaugh Familiestald | 1- 1 / 8 | 1: 50,20 | jeg |
2015 | Grib dagen | 3 | John Velazquez | Todd Pletcher | WinStar Farm / Stonestreet Stables | 1- 1 / 8 | 1: 49,77 | jeg |
2014 | Dans med skæbnen | 3 | Corey S. Nakatani | Peter Eurton | Sharon Alesia, Bran Jam Stable, Ciaglia Racing | 1- 1 / 8 | 1: 50.06 | jeg |
2013 | Java's War | 3 | Julien Leparoux | Kenneth G. McPeek | Charles E. Fipke | 1- 1 / 8 | 1: 50,27 | jeg |
2012 | Dullahan | 3 | Kent Desormeaux | Dale Romans | Donegal Racing | 1- 1 / 8 | 1: 47,94 | jeg |
2011 | Strålende hastighed | 3 | Joel Rosario | Thomas Albertrani | Levende egeplantage | 1- 1 / 8 | 1: 50,92 | jeg |
2010 | Statslig Victor | 3 | Alan Garcia | Michael J. Maker | Thomas F. & Jack Conway | 1- 1 / 8 | 1: 48,69 | jeg |
2009 | Generelle kvartaler | 3 | Eibar Coa | Thomas R. McCarthy | Thomas R. McCarthy | 1- 1 / 8 | 1: 49,26 | jeg |
2008 | Monba | 3 | Edgar Prado | Todd A. Pletcher | Starlight Stables et al. | 1- 1 / 8 | 1: 49,71 | jeg |
2007 | Dominikanske | 3 | Rafael Bejarano | Darrin Miller | Silverton Hill LLC | 1- 1 / 8 | 1: 51,33 | jeg |
2006 | Uhyggelig minister | 3 | Garrett Gomez | Bob Baffert | Mercedes Stable et al. | 1- 1 / 8 | 1: 48,85 | jeg |
2005 | Bandini | 3 | John R. Velazquez | Todd A. Pletcher | Michael Tabor | 1- 1 / 8 | 1: 48,85 | jeg |
2004 | Cliff's Edge | 3 | Shane Sellers | Nick Zito | Robert V. LaPenta | 1- 1 / 8 | 1: 49,42 | jeg |
2003 | Fred regler | 3 | Edgar Prado | Robert J. Frankel | Edmund A. Gann | 1- 1 / 8 | 1: 51,73 | jeg |
2002 | Harlan's Holiday | 3 | Edgar Prado | Ken McPeek | Starlight Stable | 1- 1 / 8 | 1: 51,51 | jeg |
2001 | Millennium Wind | 3 | Laffit Pincay Jr. | David Hofmans | David & Jill Heerensperger | 1- 1 / 8 | 1: 48,32 | jeg |
2000 | Højt udbytte | 3 | Pat Day | D. Wayne Lukas | Michael Tabor , Robert B. Lewis , Sue Magnier | 1- 1 / 8 | 1: 48,60 | jeg |
1999 | Menifee | 3 | Pat Day | W. Elliott Walden | Arthur B. Hancock III og James H. Stone | 1- 1 / 8 | 1: 48,60 | jeg |
1998 | Halory Hunter | 3 | Gary Stevens | Nick Zito | Celtic Pride Stable | 1- 1 / 8 | 1: 47,80 | II |
1997 | Prædikestol | 3 | Shane Sellers | Frank L. Brothers | Claiborne Farm | 1- 1 / 8 | 1: 49,80 | II |
1996 | Spring væk | 3 | Shane Sellers | Sonny Hine | Carolyn Hine | 1- 1 / 8 | 1: 47,20 | II |
1995 | Wild Syn | 3 | Randy Romero | Thomas K. Arnemann | Jurgen K. Arnemann | 1- 1 / 8 | 1: 49,20 | II |
1994 | Holy Bull | 3 | Mike E. Smith | Warren A. Croll Jr. | Warren A. Croll Jr. | 1- 1 / 8 | 1: 50,00 | II |
1993 | Prairie Bayou | 3 | Mike E. Smith | Tom Bohannan | Loblolly Stabil | 1- 1 / 8 | 1: 49,60 | II |
1992 | Pistoler og roser | 3 | Jacinto Vásquez | George Gianos | Willis familiestalde | 1- 1 / 8 | 1: 49,00 | II |
1991 | Slå guldet | 3 | Chris Antley | Nick Zito | BCC Stabil | 1- 1 / 8 | 1: 48,40 | II |
1990 | Summer Squall | 3 | Pat Day | Neil J. Howard | Kornelstald | 1- 1 / 8 | 1: 48,60 | II |
1989 | Western Playboy | 3 | Randy Romero | Harvey L. Vanier | Nancy A. Vanier & Ray Roncari | 1- 1 / 8 | 1: 51,20 | jeg |
1988 | Granacus | 3 | Jacinto Vásquez | Pat Collins | Steve A. Stavro | 1- 1 / 8 | 1: 52,20 | jeg |
1987 | Krig | 3 | Urt McCauley | D. Wayne Lukas | Tom Gentry | 1- 1 / 8 | 1: 48,40 | jeg |
1986 | Bachelor Beau | 3 | Larry Melancon | Philip Hauswald | Richard A. Waterfield og James B. Tafel | 1- 1 / 8 | 1: 51,20 | jeg |
1985 | Chief's Crown | 3 | Don MacBeth | Roger Laurin | Star Crown Stable | 1- 1 / 8 | 1: 47,60 | jeg |
1984 | Taylor's Special | 3 | Pat Day | William I. Mott | William F. Lucas | 1- 1 / 8 | 1: 52,20 | jeg |
1983 | Spil kollega | 3 | Jean Cruguet | Harvey L. Vanier | Nancy A. Vanier , Carl Lauer, Robert Victor | 1- 1 / 8 | 1: 49,40 | jeg |
1982 | Tilslutning | 3 | Bill Shoemaker | Henry S. Clark | Christiana Stald | 1- 1 / 8 | 1: 48.00 | jeg |
1981 | Stolt appel | 3 | Jeffrey Fell | Stanley M. Hough | Gainesway Farm et al. | 1- 1 / 8 | 1: 51,40 | jeg |
1980 | Rockhill Native | 3 | John Oldham | Herbert K. Stevens | Harry A. Oak | 1- 1 / 8 | 1: 50,00 | jeg |
1979 | Spektakulært bud | 3 | Ronnie Franklin | Bud Delp | Hawksworth Farm | 1- 1 / 8 | 1: 50,00 | jeg |
1978 | Alydar | 3 | Jorge Velásquez | John M. Veitch | Calumet Farm | 1- 1 / 8 | 1: 49,60 | jeg |
1977 | I øjeblikket | 3 | Ángel Cordero Jr. | LeRoy Jolley | Gerald Robins | 1- 1 / 8 | 1: 50,20 | jeg |
1976 | Ærlig fornøjelse | 3 | Braulio Baeza | LeRoy Jolley | Bertram R. Firestone | 1- 1 / 8 | 1: 49,40 | jeg |
1975 | Master Derby | 3 | Darrel McHargue | Smiley Adams | Golden Chance Farm | 1- 1 / 8 | 1: 49,00 | jeg |
1974 | Dommer | 3 | Laffit Pincay, Jr. | Woody Stephens | Seth W. Hancock | 1- 1 / 8 | 1: 49,20 | jeg |
1973 | Min galant | 3 | Ángel Cordero Jr. | Lou Goldfine | Arthur I. Appleton | 1- 1 / 8 | 1: 49,60 | |
1972 | Riva Ridge | 3 | Ron Turcotte | Lucien Laurin | Engstald | 1- 1 / 8 | 1: 49,60 | |
1971 | Impetuosity | 3 | Eric Guerin | George Poole | Wendell P. Rosso | 1- 1 / 8 | 1: 49,40 | |
1970 | Støvkommandør | 3 | Mike Manganello | Don Combs | Robert E. Lehmann | 1- 1 / 8 | 1: 51,20 | |
1969 | Kunst og breve | 3 | Bill Shoemaker | J. Elliott Burch | Rokeby Stable | 1- 1 / 8 | 1: 47,80 | |
1968 | Fremad | 3 | Ismael Valenzuela | Henry Forrest | Calumet Farm | 1- 1 / 8 | 1: 47,80 | |
1967 | Diplomat måde | 3 | Johnny Sellers | John O. Meaux | Harvey Peltier Sr. | 1- 1 / 8 | 1: 49,60 | |
1966 | Abe's Hope | 3 | Bill Shoemaker | Del W. Carroll | Grand Prix Stall | 1- 1 / 8 | 1: 49,20 | |
1965 | Heldig Debonair | 3 | Bill Shoemaker | Frank Catrone | Ada L. ris | 1- 1 / 8 | 1: 49,00 | |
1964 | Northern Dancer | 3 | Bill Hartack | Horatio Luro | Windfields Farm | 1- 1 / 8 | 1: 49,80 | |
1963 | Chateaugay | 3 | Braulio Baeza | James P. Conway | Darby Dan Farm | 1- 1 / 8 | 1: 48.00 | |
1962 | Ridan | 3 | Manuel Ycaza | LeRoy Jolley | Moody Jolley , Ernest Woods, John L. Greer | 1- 1 / 8 | 1: 47,60 | |
1961 | Sherluck | 3 | Braulio Baeza | Harold Young | Jacob Sher | 1- 1 / 8 | 1: 48,60 | |
1960 | Tompion | 3 | Bill Shoemaker | Robert L. Wheeler | CV Whitney | 1- 1 / 8 | 1: 48,60 | |
1959 | Tomy Lee | 3 | Bill Shoemaker | Frank Childs | Fred Turner Jr. | 1- 1 / 8 | 1: 48,60 | |
1958 | Plion | 3 | David Erb | Tom Jolley | Edward Potter Jr. | 1- 1 / 8 | 1: 52,80 | |
1957 | Rundt bord | 3 | Ralph Neves | William Molter | Kerr Stable | 1- 1 / 8 | 1: 47,40 | |
1956 | Toby B. | 3 | Robert L. Baird | Robert E. Wingfield | Gene Van Deren & OS Deming | 1- 1 / 8 | 1: 51.00 | |
1955 | Racing Fool | 3 | Henry Moreno | Loyd Gentry Jr. | Cain Hoy Stable | 1- 1 / 8 | 1: 51,80 | |
1954 | Goyamo | 3 | Eddie Arcaro | Woody Stephens | Woodvale Farm | 1- 1 / 8 | 1: 50,60 | |
1953 | Korrespondent | 3 | Eddie Arcaro | Wally Dunn | Fru Gordon Guiberson | 1- 1 / 8 | 1: 49,00 | |
1952 | Güshing olie | 3 | Steve Brooks | Whitey Jansen | Sam E. Wilson Jr. | 1- 1 / 8 | 1: 52,40 | |
1951 | Mameluke | 3 | Raymond Adair | Sylvester Veitch | CV Whitney | 1- 1 / 8 | 1: 54,40 | |
1951 | Ruhe | 3 | Job Dean Jessop | Robert McGarvey | Jean Denemark | 1- 1 / 8 | 1: 54,20 | |
1950 | Mr. Trouble | 3 | Douglas Dodson | Sylvester Veitch | CV Whitney | 1- 1 / 8 | 1: 50,40 | |
1949 | Standse | 3 | Conn McCreary | Woody Stephens | Woodvale Farm | 1- 1 / 8 | 1: 52,60 | |
1948 | Coaltown | 3 | Newbold L. Pierson | Ben A. Jones | Calumet Farm | 1- 1 / 8 | 1: 49,20 | |
1947 | Fejlfri | 3 | Douglas Dodson | Ben A. Jones | Calumet Farm | 1- 1 / 8 | 1: 51,20 | |
1946 | Lord Boswell | 3 | Eddie Arcaro | James W. Smith | Maine Chance Farm | 1- 1 / 8 | 1: 51,60 | |
1945 | Darby Dieppe | 3 | Melvin Calvert | Charles Gentry | Fru W. Graham Lewis | 1- 1 / 8 | 1: 53,40 | |
1944 | Skytracer | 3 | Mike Cafferella | Frank J. Baker | Manuel B. Goff | 1- 1 / 8 | 1: 52,60 | |
1943 | Ocean Wave | 3 | Wendell Eads | Ben A. Jones | Calumet Farm | 1- 1 / 8 | 1: 53,80 | |
1942 | Lukke ude | 3 | Eddie Arcaro | John M. Gaver Sr. | Greentree Stable | 1- 1 / 8 | 1: 52,40 | |
1941 | Vores støvler | 3 | Conn McCreary | Steve dommer | Woodvale Farm | 1- 1 / 8 | 1: 51,20 | |
1940 | Bimelech | 3 | Fred A. Smith | Bill Hurley | Edward R. Bradley | 1- 1 / 8 | 1: 51.00 | |
1939 | Heather Broom | 3 | Basil James | Earl Sande | John Hay Whitney | 1- 1 / 8 | 1: 54,20 | |
1938 | Bull Lea | 3 | Irving Anderson | Frank J. Kearns | Calumet Farm | 1- 1 / 8 | 1: 49,60 | |
1937 | Hegn | 3 | Jack Westrope | Earl Sande | Maxwell Howard | 1- 1 / 8 | 1: 57,20 |
Vindere af Lexington Association Blue Grass Stakes
Vinder |
Vinder |
Alder |
Jockey |
Træner |
Ejer |
Afstand (miles) |
Tid |
|||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1926 | Bobler over | 3 | Eddie Legere | Herbert J. Thompson | Idle Hour Stock Farm | 1- 1 / 8 | 1: 49,60 | |||
1925 | Gå videre | 3 | Earl Pool | William Perkins | Frederick M. Grabner | 1- 1 / 8 | 1: 51,60 | |||
1924 | Altawood | 3 | Lawrence McDermott | G. Hamilton Keene | C. Bruce Head | 1- 1 / 8 | 1: 51,80 | |||
1923 | Bo McMillan | 3 | Danny Connelly | Louis Cahn | Thomas J. Pendergast | 1- 1 / 8 | 1: 56,80 | |||
1922 | Optaget amerikansk | 3 | Newton Barrett | Herbert J. Thompson | Idle Hour Stock Farm | 1- 1 / 8 | 1: 55,80 | |||
1921 | Sort tjener | 3 | Newton Barrett | Herbert J. Thompson | Idle Hour Stock Farm | 1- 1 / 8 | 1: 54,60 | |||
1920 | Fredsvimpel | 3 | Mack Garner | Joseph S. Hawkins | WF Polson | 1- 1 / 8 | 1: 51,80 | |||
1919 | Regalo | 3 | Frank Murphy | John C. Gallaher | Gallaher Bros. | 1- 1 / 8 | 1: 51,60 | |||
1915–1918 | Ingen løb | |||||||||
1914 | Bronzewing | 3 | John McCabe | Daniel Lehan | AP Humphrey, Jr. | 1- 1 / 8 | 1: 51,80 | |||
1913 | Fundament | 3 | Charles Peak | William McDaniel | Charles W. McKenna | 1- 1 / 8 | 1: 51,40 | |||
1912 | Sprite | 3 | Carroll H. Shilling | William H. Karrick | Harry K. Knapp | 1- 1 / 8 | 1: 51,20 | |||
1911 | Guvernør Gray | 3 | George Molesworth | James S. Everman | RN Smith & Co. | 1- 1 / 8 | 1.51.20 |