Columbia University School of the Arts - Columbia University School of the Arts
Type | Privat |
---|---|
Etableret | 1965 |
Dekan | Carol Becker |
Studerende | ~ 835 elever |
Beliggenhed |
, , OS
|
Universitetsområde | Urban |
Internet side | arts |
Den Columbia University School of the Arts , (også kendt som School of the Arts eller SoA ) er den fine kunst graduate skole af Columbia University i Morningside Heights , New York . Det tilbyder Master of Fine Arts (MFA) grader i film, billedkunst, teater og skrivning samt Master of Arts (MA) i filmvidenskab. Det arbejder også tæt sammen med Arts Initiative ved Columbia University (CUArts) og arrangerer Columbia University Film Festival (CUFF), et ugelangt program med visninger, manuskript og telespilslæsninger.
Skolen blev grundlagt i 1965 og er en af de førende institutioner for studier af billed- og scenekunst i USA. Blandt skolens fremtrædende kandidater er billedhugger David Altmejd , billedkunstner Lisi Raskin , maler Marc Handelman , billedhugger Banks Violette og maler Dana Schutz .
Historie
Kunsthøjskolens historie kan spores tilbage til de første tegningskurser, der blev tilbudt i Columbia i 1881. I 1900 blev dramakritiker Brander Matthews udnævnt til professor i dramatisk litteratur, første formand for drama ved ethvert universitet i landet. Kurser i kreativ skrivning, film og maleri fulgte. I 1921 blev instituttet for billedkunst oprettet for at studere arkitektur, maleri, skulptur og videnskabelige værker inden for disse områder. Universitetets første skulpturklasser blev tilbudt i 1936, efterfulgt af to år senere af grafiske kunstklasser. I 1947 blev School of Painting and Sculpture og School of Dramatic Arts oprettet.
I december 1965 oprettede Trustees of Columbia School of the Arts for at uddanne både kandidat- og bachelorstuderende. I 1970 begyndte skolen kun at tilbyde kandidatkurser. Et år senere flyttede det ind i Dodge Hall på Broadway og 116th Street og Prentis Hall på 125th Street, hvor skolens klasseværelser, øvelsesrum og administrative kontorer er placeret. I 1988 blev Miller Theatre, bygget i 1924, etableret som Columbia's scenekunstproducent efter renoveringer af det tidligere rum kendt som McMillin Academic Theatre. I 2017 blev byggeriet afsluttet på Renzo Pianos Lenfest Center for the Arts på 60.000 kvadratmeter, et tværfagligt akademisk og forestillingsrum på Columbia's Manhattanville campus . Lenfesten huser også Miriam og Ira D. Wallach Art Gallery.
I 2021 blev School of Arts genstand for en undersøgelsesrapport fra Wall Street Journal om prestigefyldte universiteter, der kører programmer, der har skæve omkostninger for studerende i forhold til deres forventede indtjening i feltet. Ifølge Journal, "har Columbia flere kandidatuddannelser med høj gæld på lavt betalte områder end noget andet Ivy League-universitet." Artiklen udtalte endvidere, at alumner bærer en median gæld på $ 181.000 USD, "den højeste gæld sammenlignet med indtjeningen blandt kandidater fra ethvert større universitets kandidatuddannelse i USA"
Programmer
Film
School of the Arts's Film Program er velrenommeret inden for området og tilbyder Master of Fine Arts (MFA) -grader med koncentrationer i manuskript/instruktion og kreativ produktion. Programmet tilbyder også en Master of Arts (MA) i filmvidenskab.
I 2016 accepterede MFA filmprogram 70 studerende ud af cirka 600 ansøgere. Hollywood Reporter placerede den som nummer fire i top 25 amerikanske filmskoler i 2020.
Teater
School of Arts Theatre Program tilbyder Master of Fine Arts (MFA) grader i teater med koncentrationer i skuespil, instruktion, dramatik, dramaturgi, sceneledelse og teaterledelse og produktion. Koncentrationen af dramatik er blevet indvarslet af to-tiden Pulitzer Prize -Vinder Lynn Nottage og Tony Award vinderen David Henry Hwang .
I 2018 blev ansøgninger til skuespilkoncentrationen fordoblet med udnævnelsen af den tidligere Yale School of Drama fungerende professor Ron Van Lieu. Skuespillerkoncentrationen er opstået som et af de højest placerede kandidatskuespilprogrammer i verden og styres af casting -direktør James Calleri.
Teaterprogrammet tilbyder også en ph.d. og fælles JD /MFA -grad i forbindelse med Columbia Law School .
Visuel kunst
I Visual Arts -programmet på School of Arts arbejder eleverne inden for maleri, fotografi, grafik, skulptur, digitale medier, tegning, performance og videokunst.
Skrivning
School of Arts skriveprogram tilbyder grader i kreativ skrivning med koncentrationer i fiktion, faglitteratur og poesi. Et af dets mere bemærkelsesværdige træk er "mesterklasser", fire ugers kurser for forfattere (i modsætning til kritiske forskere) "designet til at stimulere provokerende diskussioner om litterært håndværk og kunstneriske valg." Masterclass fakultet har inkluderet Helen Vendler , Jonathan Lethem , Colson Whitehead , James Wood , Richard Ford , Han Ong , Susan Choi og Jonathan Ames . Skrivedivisionen beskæftiger også prestigefyldte forfattere som seminar- og workshopinstruktører; i de senere år har disse inkluderet Zadie Smith , Gary Shteyngart , Nathan Englander , Myla Goldberg , Adam Haslett , Jessica Hagedorn , Phillip Lopate , Marie Howe , Eamon Grennan , Paul LaFarge , David Gates , Francisco Goldman , Darcy Frey og David Ebershoff .
Dekaner ved Columbia School of the Arts
- Davidson Taylor (1966-1971)
- Frank MacShane (midlertidig dekan, 1971-1972)
- Bernard Beckerman (1972-1976)
- Schuyler G. Chapin (1976-1987)
- Peter Smith (1987-1995)
- Robert Fitzpatrick (1995-1998)
- Dan Kleinman (skuespiller, 1998-1999)
- Bruce W. Ferguson (1999-2005)
- Dan Kleinman (skuespiller, 2005-2007)
- Carol Becker (2007 til nu)
Bemærkelsesværdige alumner og deltagere
Film
- Ayad Akhtar - manuskriptforfatter og skuespiller, The War Within ; Pulitzer-prisvindende dramatiker, Disgraced
- Alice Arlen - manuskriptforfatter af Silkwood , The Weight of Water , Then She Found Me
- Bogdan Apetri (2006) - manuskriptforfatter, filminstruktør
- Sophie Barthes - manuskriptforfatter, filminstruktør
- Albert Berger - Producer Little Children , Little Miss Sunshine , Cold Mountain
- Shari Springer Berman og Robert Pulcini - Oscar -nominerede manuskriptforfatter -instruktører, American Splendor , The Nanny Diaries
- Kathryn Bigelow (1979) - manuskriptforfatter, filminstruktør, producer og to gange Oscar -vinder for The Hurt Locker (2009).
- Anna Boden - medmanuskriptforfatter og instruktør, Half Nelson , Captain Marvel
- Richard Brick (1971) - producer Hangin 'with the Homeboys , Caught ; Co-producer Dekonstruerer Harry , Celebrity , Sweet and Lowdown , Arizona Dream
- Liz Chae - manuskriptforfatter, filminstruktør, dokumentarinstruktør, The Last Mermaids (dokumentar)
- Lisa Cholodenko (1998) - manuskriptforfatter og filminstruktør, The Kids Are All Right , Laurel Canyon , The L Word
- Deborah Chow (2003) - manuskriptforfatter, tv- og filminstruktør, The High Cost of Living ; direktør, The Mandalorian
- Richard Corliss - Time Magazine filmkritiker
- Cherien Dabis (2004) - filmskaber, manuskriptforfatter - The L Word , Amreeka
- Sabrina Dhawan - manuskriptforfatter, Monsoon Wedding
- Michael France - manuskriptforfatter, Goldeneye , Cliffhanger
- James Franco (2010) - filmskaber, skuespiller, manuskriptforfatter, producer
- Nicole Holofcener - film- og tv -instruktør, manuskriptforfatter Please Give , Nok sagt , Friends With Money , Sex and the City , Gilmore Girls , Six Feet Under
- Courtney Hunt - Oscar -nomineret manuskriptforfatter og filminstruktør, Frozen River , The Whole Truth
- Phil Johnston - manuskriptforfatter, Wreck -It Ralph , Zootopia ; meddirektør, Ralph bryder internettet
- Khary Jones - Prisvindende manuskriptforfatter og filminstruktør, Hug
- Simon Kinberg -manuskriptforfatter Mr. & Mrs. Smith , X-Men: First Class , X-Men: Days of Future Past
- Yves Lavandier (1983–85) - manuskriptforfatter, instruktør og manuslæge
- Jennifer Lee (2005)-Oscar-vindende manuskriptforfatter og instruktør, Frozen , Wreck-It Ralph
- John Magary - filminstruktør, manuskriptforfatter The Mend (film)
- James Mangold - filminstruktør, manuskriptforfatter 3:10 til Yuma , Girl, Interrupted , Walk the Line , Cop Land
- Marc Moss (1983-1985) - manuskriptforfatter " Kiss The Girls ", " Along Came a Spider ", " Alex Cross ", " Homefront "
- Greg Mottola (1991) - filminstruktør, manuskriptforfatter Adventureland , Superbad , Paul
- Mauro Mueller (2008) - filminstruktør, producer, manuskriptforfatter København , A World for Raúl
- Ron Nyswaner (1981) - manuskriptforfatter, The Painted Veil
- David Pastor (2004) - manuskriptforfatter, filminstruktør, Carriers
- Kimberly Peirce (1996) - instruktør, Boys Don't Cry , Stop -Loss
- James Ponsoldt - forfatter og direktør for The End of the Tour , The Spectacular Now og Smashed
- Mark Raso (2008) - manuskriptforfatter, filminstruktør, København , Kodachrome , Awake
- Patricia Riggen (2003) - manuskriptforfatter, filminstruktør, The 33 , Girl in Progress , Miracles from Heaven
- Jay Russell (1985) - manuskriptforfatter, instruktør, producer My Dog Skip , Ladder 49 , Tuck Everlasting
- Beth Schacter (2004) - manuskriptforfatter, filminstruktør, Normal Adolescent Behavior , Glem mig ikke
- Florin Serban (2008) - manuskriptforfatter, filminstruktør, If I Want to Whistle I Whistle (vinder af Jury Grand Prix & Alfred Bauer Prize ved Berlin Film Festival )
- Jeffrey Sharp - producer, You Can Count on Me , Boys Don't Cry , Proof
- Patrick Stettner (1995) - manuskriptforfatter, filminstruktør, The Business of Strangers
- Malia Scotch Marmo - manuskriptforfatter, Once Around , Hook , Madeline
- Joan Stein (1999) - manuskriptforfatter, filminstruktør, One Day Crossing (vinder af Student Academy Award)
- Chris Teague (2006) - filmfotograf, Man , The Second Line , Salt Kiss
- Sergio Umansky (2004) - manuskriptforfatter, filminstruktør, Here Was The Anthem
- Tanya Wexler - filminstruktør, Jolt , Hysteria , Finding North
- Armond White - filmkritiker
- Aaron Woolfolk (1998) - filminstruktør, manuskriptforfatter Harimaya Bridge
- Lauren Wolkstein (2009) - filminstruktør, manuskriptforfatter
- Alex Zamm (1989) - filminstruktør, Beverly Hills Chihuahua 2 , Inspector Gadget 2
- Sameh Zoabi (2005) - manuskriptforfatter, filminstruktør, Mand uden mobiltelefon
- Nader Talebzadeh - filminstruktør
Teater
- Ito Aghayere (2012) - skuespiller i Carol's Second Act på CBS
- Rachel Chavkin (2008) - teaterdirektør, 2019 Tony Award -vinder for bedste instruktion af en musical
- Bathsheba Doran (2003) - dramatiker
- Albert Hall (1971) - skuespiller
- Claire Labine - hovedforfatter af Ryan's Hope , One Life to Live , General Hospital , Where the Heart Is , Guiding Light
- Nick Mangano - sceneskuespiller og instruktør
- Anson Mount (1998) - skuespiller
- Diane Paulus (1997) - teaterdirektør
- James Rebhorn (1972) - skuespiller
- Jay Scheib (1997) - teaterdirektør
- Kathryn Shaw - instruktør, skuespiller, forfatter
- Marcel Spears (2015) - skuespiller på The Neighborhood på CBS
- Darko Tresnjak (1998) - instruktør og vinder af en Tony Award , Obie Award , Drama Desk Award og Outer Critics Circle Award
- Beau Willimon (2003) - dramatiker, manuskriptforfatter, producer, skaber, showrunner og udøvende producent af House of Cards
Skrivning
- Jonathan Ames (1989) - forfatter
- Jesse Ball (2004) - forfatter
- Mary Jo Bang (1998) - digter
- Mei -mei Berssenbrugge (1974) - digter
- John Bowe (1994) - journalist med fokus på moderne slaveri
- Tina Chang (1998) - digter, navngivet Poet Laureate of Brooklyn
- Richard Corliss (1974) - filmkritiker
- Adam Cushman (2005) - forfatter, forfatter af Cut
- Kiran Desai (1999) - vinder af Booker -prisen og National Book Critics Circle Award for sin roman The Inheritance of Loss
- Meghan Daum (1996) - forfatter og journalist
- Stephen J. Dubner (1990) - forfatter, Freakonomics
- Emily Fragos (1996) - digter, nomineret til National Book Critics Circle Award
- James Franco (2010) - skuespiller
- Matt Gallagher (2013) - forfatter
- Rivka Galchen (2006) - skønlitterær forfatter, forfatter til Atmospheric Disturbances
- Philip Gourevitch (1992) - forfatter og journalist
- Tama Janowitz (1986) - forfatter
- Maureen Johnson (2003) - romanforfatter
- Heidi Julavits - forfatter
- Dave King (1999) - romanforfatter
- Peter Knobler - forfatter, redaktør
- Benjamin Kunkel - forfatter til Ubeslutsomhed
- Jean Kwok - romanforfatter
- Clive Matson (1989) - digter, forfatter til ni digtsamlinger, herunder Squish Boots og Chalcedony's Ten Songs
- Alec Michod (1999) - romanforfatter
- Dinaw Mengestu (2005) - skønlitterær forfatter, romanforfatter, forfatter til The Beautiful Things That Heaven Bears
- Susan Minot (1983) - romanforfatter og manuskriptforfatter
- Rick Moody (1986) - romanforfatter
- Ed Park - forfatter og grundlægger af The Believer
- Sigrid Nunez - skønlitterær forfatter, romanforfatter, forfatter til The Last of Her Kind , Salvation City og Semper Susan: A Memoir of Susan Sontag
- Gregory Orr - digter, forfatter til over 10 digtsamlinger, herunder River Inside the River
- Katha Pollitt (1975) - feministisk forfatter
- Richard Price (1976) - romanforfatter og manuskriptforfatter
- Beth Raymer (2007) - skønlitterær forfatter, non -fiction skribent forfatter af Lay the Favorite: A Memoir of Gambling (bliver til filmen Lay the Favorite ) og roman, 'Sweetheart Deals
- Karen Russell (2006) - skønlitterær forfatter, forfatter til Swamplandia!
- Anna Rabinowitz (1990) - digter, librettist
- Tracy K. Smith (1997) - digter, vandt Pulitzer -prisen for sin digtebog Life On Mars
- Matthew Stadler (1987) - romanforfatter og essayist, forfatter til Allan Stein
- Wells Tower (2000) - skønlitterær og faglitterær forfatter, forfatter til Everything Ravaged, Everything Burned
- Vendela Vida - forfatter og grundlægger af The Believer
- Adam Wilson (2009) - romanforfatter og skønlitterær forfatter, forfatter til Flatscreen
Visuel kunst
- David Altmejd - kunstner af skulpturelle systemer
- Einat Amir (2009) - video- og performancekunstner
- Korakrit Arunanondchai (2012) - video- og multimediakunstner
- Chitra Ganesh - billedkunstner
- Samara Golden (2009) - installationskunstner
- Marc Handelman - maler
- Louise E. Jefferson - kunstner, grafisk designer
- Liz Magic Laser (2008) - billed- og scenekunstner.
- Leigh Ledare - fotografering
- Yasue Maetake - billedhugger
- Sondra Perry (2015) - tværfaglig; video, computerbaserede medier og ydeevne
- Aki Sasamoto
- Lisi Raskin (2003) - billedkunstner
- Rachel Rose (2013) - videokunstner
- Mika Rottenberg - videokunstner
- Dana Schutz (2002) - maler
- Banks Violette (2000) - billedhugger
- Jane Zweibel (1984) - maler og kunstterapeut
musik
- Laurie Anderson (1972) - musiker
- Kenneth Ascher , DMA (1966 CC ; 1968 GSAS ; 1971 SOA) - jazzpianist, komponist
- Tan Dun (1993) - komponist
- Robin Pecknold - forsanger for bandet Fleet Foxes
Bemærkelsesværdigt fakultet
- Leslie Ayvazian - dramatiker og skuespiller
- Ramin Bahrani - filminstruktør
- Tina Benko - skuespiller
- Andy Bienen - manuskriptforfatter Boys Don't Cry
- Anthony Bregman - producer Eternal Sunshine of the Spotless Mind , Friends With Money
- Sanford Biggers - kunstner
- Anne Bogart - teaterdirektør
- Deborah Brevoort - dramatiker, librettist og tekstforfatter
- Richard Brick - Co -Producer Sweet and Lowdown , Celebrity , Deconstructing Harry ; Producer Hangin 'with Homeboys , " Fanget "
- Matthew Buckingham - kunstner
- James Calleri - casting director
- Chou Wen -chung - komponist
- Barbara De Fina - producer Goodfellas , You Can Count on Me , Kundun , The Grifters
- Ira Deutchman - producer " Kiss Me, Guido ", " All I Wanna Do ", "Way Past Cool"
- Rineke Dijkstra - kunstner
- Katherine Dieckmann - filminstruktør, manuskriptforfatter
- Mark Dion - kunstner
- Trey Ellis - manuskriptforfatter, filmskaber, romanforfatter
- Annette Insdorf - filmhistoriker
- Kristin Linklater - kendt vokalinstruktør
- Manoel Felciano - Tony Award -nomineret skuespiller
- Miloš Forman - filminstruktør
- Liam Gillick - kunstner
- Bette Gordon - filminstruktør
- Michael Hausman - producer Brokeback Mountain , Gangs of New York , The Firm , All the King's Men
- Richard Howard - Pulitzer -prisvindende digter
- David Henry Hwang - Tony -prisvindende dramatiker, librettist og manuskriptforfatter
- Jamal Joseph - manuskriptforfatter, filminstruktør
- Tom Kalin - manuskriptforfatter, filminstruktør og producer
- Jon Kessler - kunstner
- David Klass - manuskriptforfatter, romanforfatter
- Binnie Kirshenbaum - forfatter
- Ben Marcus - skønlitterær forfatter
- Charles L. Mee - dramatiker
- Eric Mendelsohn - manuskriptforfatter, filminstruktør
- Gregory Mosher - Tony Award -vindende teaterproducent
- Mira Nair - direktør for Monsoon Wedding , Mississippi Masala og Vanity Fair
- Lynn Nottage - to gange vinder af Pulitzer -prisen for drama
- Richard Peña - filmhistoriker og programmør
- Adrienne Rich - digter
- Matthew Ritchie - kunstner
- Thomas Roma - kunstner
- James Schamus - producer The Ice Storm , Brokeback Mountain , Hulk
- Dana Schutz - kunstner
- Andrei Şerban - teaterdirektør
- Shelly Silver - kunstner
- Peter Sollett - instruktør, manuskriptforfatter Raising Victor Vargas , Nick og Norahs Infinite Playlist
- Sarah Sze - kunstner
- Rirkrit Tiravanija - kunstner
- Ron Van Lieu - skuespillerlærer
- Tomas Vu - kunstner
- Kara Walker - kunstner
- Harris Yulin - skuespiller
Se også
Referencer
eksterne links
- Officiel hjemmeside
- School of the Arts Film Programs hjemmeside
- School of the Arts Theatre Arts Programs hjemmeside
- School of the Arts Visual Arts Programs hjemmeside
- School of the Arts Writing Programs hjemmeside
- Columbia University Film Festival
- Vores ord: Writers of Colour ved Columbia University School of the Arts
- Columbia: A Journal of Literature and Art
Koordinater : 40,80896 ° N 73,96309 ° W 40 ° 48′32 ″ N 73 ° 57′47 ″ V /