Langrend ved vinter -OL 1980 - Cross-country skiing at the 1980 Winter Olympics
Langrend ved de olympiske vinterlege XIII
| |
---|---|
Sted | Mount Van Hoevenberg |
Dato | 14. - 23. februar 1980 |
Antal begivenheder | 7 |
Konkurrenter | 131 (86 mænd, 45 kvinder) fra 24 nationer |
Langrend ved vinter-OL 1980 | ||
---|---|---|
5 km | Kvinder | |
10 km | Kvinder | |
15 km | Mænd | |
30 km | Mænd | |
50 km | Mænd | |
Relæ | Mænd | Kvinder |
De Vinter-OL 1980 resulterer i langrend .
Medaljeoversigt
Medalje bord
Rang | Nation | Guld | Sølv | Bronze | i alt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sovjetunionen (URS) | 4 | 2 | 1 | 7 |
2 | Østtyskland (DDR) | 2 | 0 | 0 | 2 |
3 | Sverige (SWE) | 1 | 0 | 0 | 1 |
4 | Finland (FIN) | 0 | 4 | 2 | 6 |
5 | Norge (NOR) | 0 | 1 | 2 | 3 |
6 | Bulgarien (BUL) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Tjekkoslovakiet (TCH) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
I alt (7 nationer) | 7 | 7 | 7 | 21 |
Deltagende NOC'er
24 nationer sendte langrendsløbere for at konkurrere i begivenhederne ved Lake Placid.
Mænds begivenheder
Begivenhed | Guld | Sølv | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
15 km |
Thomas Wassberg Sverige |
41: 57,63 |
Juha Mieto Finland |
41: 57,64 |
Ove Aunli Norge |
42: 28,62 |
30 km |
Nikolay Zimyatov Sovjetunionen |
1: 27: 02,80 |
Vasily Rochev Sovjetunionen |
1: 27: 34,22 |
Ivan Lebanov Bulgarien |
1: 28: 03,87 |
50 km |
Nikolay Zimyatov Sovjetunionen |
2: 27: 24.60 |
Juha Mieto Finland |
2: 30: 20.52 |
Alexander Zavyalov Sovjetunionen |
2: 30: 51,52 |
4 × 10 km relæ |
Sovjetunionen (URS) Vasily Rochev Nikolay Bazhukov Yevgeny Belyayev Nikolay Zimyatov |
1: 57: 03,46 |
Norge (NOR) Lars Erik Eriksen Per Knut Aaland Ove Aunli Oddvar Brå |
1: 58: 45,77 |
Finland (FIN) Harri Kirvesniemi Pertti Teurajärvi Matti Pitkänen Juha Mieto |
2: 00: 00.18 |
Kvinders begivenheder
Begivenhed | Guld | Sølv | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
5 km |
Raisa Smetanina Sovjetunionen |
15: 06,92 |
Hilkka Riihivuori Finland |
15: 11,96 |
Květa Jeriová Tjekkoslovakiet |
15: 23.44 |
10 km |
Barbara Petzold Østtyskland |
30: 31,54 |
Hilkka Riihivuori Finland |
30: 35.05 |
Helena Takalo Finland |
30: 45,25 |
4 × 5 km relæ |
Østtyskland (DDR) Marlies Rostock Carola Anding Veronika Hesse Barbara Petzold |
1: 02: 11.10 |
Sovjetunionen (URS) Nina Baldychova Nina Selyunina Galina Kulakova Raisa Smetanina |
1: 03: 18.30 |
Norge (NOR) Brit Pettersen Anette Bøe Marit Myrmæl Berit Aunli |
1: 04: 13.50 |