Epsom Derby - Epsom Derby

Fra Wikipedia, den gratis encyklopædi

Derby Stakes
Gruppe 1 løb
Jean Louis Théodore Géricault 001.jpg
Beliggenhed Epsom Downs
Epsom , Surrey, England
Indviet 1780
Race type Flad / fuldblod
Sponsor Cazoo
Internet side Epsom Derby
Oplysninger om løb
Afstand 1m 4f 6y (2.420 m)
Overflade Torv
Spore Venstrehåndet
Kvalifikation Treårige
bortset fra vallak
Vægt 9 st 0 lb
Kvoter
3 lb for fyld
Pung £ 491.850 (2020)
1.: £ 283.550
Derby, Paddock (1892)
Isinglass vinder derbyet (1893)

De Derby Stakes , også kendt som den Epsom Derby eller Derby , og som Cazoo Derby for sponsorater grunde, er en gruppe 1 flad hestevæddeløb i England åbne for tre-årige hingste og hopper . Det køres på Epsom Downs Racecourse i Surrey den første lørdag i juni hvert år over en afstand på en kilometer, fire længder og 6 yards (2.420 meter). Det blev første løb i 1780.

Det er Storbritanniens rigeste flade hestevæddeløb og det mest prestigefyldte af de fem klassikere . Det omtales undertiden som "Blue Riband" på plænen. Løbet fungerer som midterste ben i den historisk betydningsfulde Triple Crown of British hestevæddeløb, forud for 2000 Guineas og efterfulgt af St Leger , selvom det sjældent forsøges at vinde alle tre i den moderne æra på grund af skiftende prioriteter i racing og avl og de krav, det stiller til heste.

Navnet "Derby" (stammer fra sponsoratet af Earl of Derby ) er blevet lånt mange gange, især af Kentucky Derby i USA. Navnet "Epsom Derby" bruges ofte i De Forenede Stater for at skelne Derby fra løb som Kentucky Derby eller Florida Derby . Derby-løbet ved Epsom kaldes normalt "Derby" i Storbritannien. Det er en af ​​Storbritanniens store nationale sportsbegivenheder og har et stort verdensomspændende tv-publikum.

Historie

Stanley-familien, Earls of Derby, havde en lang historie med hestevæddeløb, og James Stanley, 7. Earl of Derby , der fik Lordship of Mann i 1627, indførte hestevæddeløb på Langness-halvøen Isle of Man og donerede en kop til det, der blev kendt som " Manx Derby ".

Derbyen opstod ved en fest efter den første løb af Oaks Stakes i 1779. Et nyt løb var planlagt, og det blev besluttet, at det skulle opkaldes efter enten vært for festen, den 12. jarl af Derby , eller en af ​​hans gæster, Sir Charles Bunbury ( Bunbury Cup- løbet på Newmarket blev senere navngivet til hans ære). Ifølge legenden blev beslutningen truffet ved at kaste en mønt, men det er sandsynligt, at Bunbury, stewarden fra Jockey Club , udsatte sin vært. Den første åbning af Derby blev afholdt torsdag den 4. maj 1780. Den blev vundet af Diomed , et hingsteføl, der ejes af Sir Charles Bunbury, der indsamlede præmiepenge på £ 1.065 15s. De første fire kørsler blev anfægtet over 1 mil, men dette blev ændret til den aktuelle afstand på 1½ mil i 1784. Lord Derby opnåede sin første succes i begivenheden i 1787 med en hest kaldet Sir Peter Teazle .

Udgangspunktet for løbet blev flyttet to gange i løbet af det 19. århundrede. Det første træk, foreslået af Lord George Bentinck , var i 1848, og det andet var i 1872. Det blev opdaget i 1991, at den nøjagtige længde af løbet var en mile, fire furlongs og 10 yards.

Oprindeligt blev Derby kørt på en torsdag i slutningen af ​​maj eller begyndelsen af ​​juni, afhængigt af hvornår påske fandt sted. I 1838 blev løbet flyttet til en onsdag for at passe ind i jernbanenes køreplaner , men fulgte stadig den bevægelige fest påske. I det 20. århundrede blev løbet kørt den første onsdag i juni fra 1900 til 1995, inklusive 1915 til 1918 (under første verdenskrig ), da det var på en tirsdag. Under Anden Verdenskrig , fra 1942 til 1945, blev løbet kørt på en lørdag, som det var i efterkrigsårene 1947 til 1950 og igen i 1953. I 1995 blev dagen ændret fra den første onsdag i juni til den første lørdag, og siden da har alle løb fundet sted den dag.

Derbyet er blevet kørt i Epsom i alle år undtagen under verdenskrigene . Fra 1915 til 1918 og fra 1940 til 1945 blev derbyet kørt på Newmarket . Disse løb er kendt som 'New Derby'.

Derby har inspireret mange lignende begivenheder rundt om i verden. Europæiske variationer inkluderer Derby Italiano , Deutsches Derby , Irish Derby og Prix ​​du Jockey Club (populært kendt på de britiske øer som "French Derby"). Flere løb i USA inkluderer navnet "Derby", inklusive det ældste, Kentucky Derby . Andre nationale ækvivalenter inkluderer det australske derby , det newzealandske derby og det japanske derby .

I 1931 blev Derby verdens første udendørs sportsbegivenhed, der blev tv-udsendt.

Epsom Fair

I mange år blev Derby kørt på en onsdag eller en torsdag, og den dag ville der komme store skarer fra London, ikke kun for at se løbet, men for at nyde anden underholdning (i løbet af noget af det 19. århundrede og det meste af det 20. ville Parlamentet udsætte for at give medlemmer mulighed for at deltage i mødet).

På det tidspunkt, hvor Charles Dickens besøgte Epsom Downs for at se løbet i 1850'erne, underholdt entertainere som musikere, klovne og tryllekunstnere deres fag og underholdt folkemængderne; andre former for underholdning omfattede kokosboder. Det overfyldte møde var genstand for et maleri af William Powell Frith malet i 1858 og med titlen The Derby Day ; kritikere har bemærket, at maleriets forgrund indeholder underholdningsattraktioner, mens racing er henvist til margenen.

I 1870'erne blev de dampdrevne forlystelser introduceret. De var placeret ved Tattenham Corner- enden af ​​grunden, og messen var i ti dage og underholdt hundreder af tusinder. I sidste halvdel af det 20. århundrede blev Derby Day mindre populær, og løbet blev flyttet fra onsdag til lørdag i 1995 i håb om at genoplive højt fremmøde. Da antallet af deltagere på messen faldt i lyset af konkurrencen om opmærksomhed og skiftende smag, blev dens længde reduceret fra 10 dage til tre eller fire.

Sponsorering

Fra løbet af 2021 vil løbet sammen med syv andre løb på Derby-festivalen blive sponsoreret af Cazoo . Investec var den tidligere sponsor af Derby mellem 2009 og 2020. Løbet blev tidligere bakket op af Ever Ready (1984–94) og Vodafone (1995–2008).

Populær kultur

Epsom Derby
2020
grå Hvide, smaragdgrønne epauletter og stjerne på hætten Lilla, hvide sømme, stribede ærmer, lilla hætte
Serpentine Khalifa lør Amhran Na Bhfiann
Tidligere år
2019
lyserød Kongeblå, hvide epauletter, stribet hue Lilla, hvide sømme, stribede ærmer, lilla hætte
Anthony Van Dyck Madhmoon Japan
2018
kongeblå Sølv, kvast på hætten Klaret, fletning i guld, ærmer, klarethætte, guldkvast
Masar Dee Ex Bee Brølende løve
2017
Lilla, hvide sømme, stribede ærmer, lyserød hætte Mørkeblå Sort og hvid halveret, omvendte ærmer, rød hætte
Wings of Eagles Cliffs of Moher Cracksman
2016
Grønne, røde epauletter Mørkeblå Kongeblå, orange skive, stribede ærmer og kasket
Harzand Us Army Ranger Idaho
2015
Sort og hvid (halveret), omvendte ærmer, rød hætte kongeblå Mørkeblå, store gule pletter
Golden Horn Jack Hobbs Storm The Stars
2014
Lilla, hvide sømme, stribede ærmer, lilla hætte Lyseblå, mørkeblå bøjle, ærmer og kasket Smaragdgrønne, sorte vinkler på ærmerne
Australien Kingston Hill Romsdal
2013
Mørkeblå Lyserøde, røde epauletter, hvide ærmer, orange hætte Gule, røde chevrons, rammehætte
Verdens hersker Libertarian Galileo Rock
2012
Lilla, hvide sømme, stribede ærmer, lilla hætte Mørkeblå, lyseblå tværbælter, stribede ærmer, hvid kasket Lilla, hvide sømme, stribede ærmer, hvid kasket
Camelot Hovedsekvens Astrologi
2011
Mørkeblå Lilla, hvide sømme, stribede ærmer, lilla hætte Lilla, guldfletning, skarlagenrøde ærmer, sort fløjlshætte, guldkant
Hæld Moi Treasure Beach Carlton House
2010-2001
2010
Grøn, lyserød ramme, hvide ærmer Lilla, hvide sømme, stribede ærmer, lilla hætte kongeblå
Arbejdskraft Ved første øjekast Omvildning
2009
Gul, lilla hætte, gul stjerne Lilla, hvide sømme, stribede ærmer, lilla hætte Kongeblå, orange skive, stribede ærmer, orange hætte
Sea The Stars Berømmelse og ære Masterofthehorse
2008
Smaragdgrønne, sorte vinkler på ærmerne Blegeblå, hvid og gul afskærmningshætte Sort, hvide ærmer, rød hætte, sort stjerne
Ny tilgang Tartanbærer Casual erobring
2007
Mørkegrønne, beige stjerner på ærmerne Lilla, hvide sømme, stribede ærmer, lilla hætte Kongeblå, hvide epauletter, stribet hue
Autoriseret Eagle Mountain Aqaleem
2006
Mauve, Mauve og hvid ærmer, Hvid hætte Mørkeblå, hvide ærmer og kasket Mørkeblå
Sir Percy Dragon Dancer Dylan Thomas
2005
Hvide, mørkeblå armlæn og hue Kongeblå, orange skive, stribede ærmer og kasket kongeblå
Motivator Gå i parken Dubawi
2004
Blegeblå, hvid og gul afskærmningshætte kongeblå Gråt, rødt kors af lorraine, ærmer med bøjle, kasket i kvart
Nordlys Lovregel Lad løven brøle
2003
Kongeblå, gul chevron, gul hætte, kongeblå pletter Mørkeblå GRØNNE, røde epauletter, grøn hætte
Kris Kin Den store Gatsby Alamshar
2002
Kongeblå, orange skive, stribede ærmer og kasket Mørkeblå kongeblå
High Chaparral Hawk Wing Moon Ballad
2001
Mørkeblå Blegeblå, hvid og gul afskærmningshætte kongeblå
Galileo Golan Tobougg
2000-1991
2000
GRØNNE, røde epauletter, grøn hætte Kongeblå, hvide epauletter, stribet hue Grøn, lyserød ramme og kasket, hvide ærmer
Sinndar Sakhee Beat Hollow
1999
Hvide, lysegrønne striber, lysegrøn hætte GRØNNE, røde epauletter, grøn hætte Kongeblå, gul chevron, gul hætte, kongeblå pletter
Ed Daliapour Slå alle
1998
Gule, store sorte pletter og pletter på hætten Kongeblå, hvid kasket Lyseblå, smaragdgrøn stjerne, smaragdgrøn hue, lyseblå stjerne
High-Rise City Honours Grænsepil
1997
Hvid, gul bøjle og armlæn Rød og kongeblå (kvartet), hvide ærmer, sort kasket Smaragdgrøn, kongeblå ærmer, rød kasket, hvide pletter
Benny Dip Sølvpatriark Romanov
1996
Lyserøde, smaragdgrønne epauletter og armlæn, hætte med bøjle Grøn, lyserød ramme og kasket, hvide ærmer Rødbrun, hvide ærmer, rødbrun hue, hvid stjerne
Shaamit Dushyantor Shantou
1995
Lysegrøn, hvid chevron, stribede ærmer Rødbrun, hvide ærmer, hvid kasket Hvid, smaragdgrøn bøjle, hvide ærmer, hvid hætte
Lammtarra Tamure Præsenterer
1994
Kongeblå, hvide epauletter, stribet hue Rødbrun, hvide ærmer, hvid kasket Smaragdgrøn, kongeblå ærmer, hvid kasket, smaragdgrønne pletter
Erhaab King's Theatre Oberst Collins
1993
Grøn, lyserød ramme og kasket, hvide ærmer Kongeblå, hvid chevron, hvid kasket, kongeblå pletter Mørkegrøn, hvid chevron og ærmer, hvid kasket, sort stjerne
Øverstkommanderende Blå dommer Blues Traveler
1992
Hvide, lyseblå armlæn, kvartet hætte Hvid, kongeblå hulkasse, diabolo på ærmerne, kongeblå hætte Orange, sorte epauletter, sorte og orange stribede ærmer, sort hætte, orange stjerne
Dr. Devious St. Jovite Sølv Wisp
1991
Mørkegrøn Kongeblå, hvide epauletter, stribet hue Hvide, røde tværbælter, ærmer med bøjle, hvid hætte
Gavmild Marju Star Of Gdansk
1990-1981
1990
Grøn, lyserød ramme og kasket, hvide ærmer Smaragdgrøn, kongeblå ærmer, hvid kasket, smaragdgrønne pletter Kongeblå, hvide epauletter, stribet hue
Quest For Fame Blå hjort Elmaamul
1989
Kongeblå, hvide epauletter, stribet hue Beaverbrun, ahornbladgrønne tværbælter og hætte Lysegrøn, mørkeblå bøjleærmer, stribet hue
Nashwan Terimon Cacoethes
1988
Grøn, chokoladebøjler, chokoladekapsel Smaragdgrøn, kongeblå ærmer, hvid kasket, smaragdgrønne pletter GRØNNE, røde epauletter, grøn hætte
Kahyasi Glacial Storm Doyoun
1987
Gule, sorte pletter, gule ærmer og hætte Chokolade, Guldfletning og ærmer, kasket i kvart Grøn, lyserød ramme og kasket, hvide ærmer
Referencepunkt Meget velkommen Bellotto
1986
Grønne, røde epauletter, grøn hætte Grøn, lyserød ramme og kasket, hvide ærmer Gule, blå diamanter på kroppen, gul kasket, blå pletter
Shahrastani Dans modig Mashkour
1985
Abrikos Mørkeblå, lyseblå tværbælter, stribede ærmer, hvid kasket Grøn, lyserød ramme og kasket, hvide ærmer
Slip anker Advokatsamfund Damister
1984
Gule, blå diamanter, gule ærmer, hvid kasket, blå pletter Smaragdgrøn, kongeblå ærmer, hvid kasket, smaragdgrønne pletter Sorte og gule diamanter, rød og gul rammehætte
Secreto El Gran Senor Mighty Flutter
1983
Chokolade, Guldfletning og ærmer, kasket i kvart Skarlagenrød, skarlagenrød hætte med marineblå bøjle Smaragdgrøn, kongeblå ærmer, hvid kasket, smaragdgrønne pletter
Teenoso Carlingford Castle Shearwalk
1982
Smaragdgrøn, kongeblå ærmer, hvid kasket, smaragdgrønne pletter Kongeblå, hvid chevron, lyseblå hætte Grønne, røde armlæn og hue
Gylden fleece Berører træ Silver Hawk
1981
GRØNNE, røde epauletter, grøn hætte Sort, guldkors og stribe på hætten Saxeblå, sort krave, checkhætte
Shergar Glans af guld Scintillating Air
1980-1971
1980
Lyseblå, skarlagenrøde pletter, lyseblå hætte Kirsebær, sort ramme, primula og hvid firkantet hætte Orange, sort bøjle, mørkegrøn hætte
Henbit Mester Willie Rankin
1979
Blegeblå, gul og hvid skakhætte Mørkegrøn, sorte bøjleærmer, bøjlehætte Mauve, hvide ærmer, sort kasket, guldkvast
Troy Dickens Hill Northern Baby
1978
Lyseblå, chokoladeærmer, bøjlet hætte Smaragdgrøn, kongeblå ærmer, hvid kasket, smaragdgrønne pletter Røde, gule og hvide bøjleærmer og kasket
Shirley Heights Hawaiian Sound Resten mand
1977
Smaragdgrøn, kongeblå ærmer, hvid kasket, smaragdgrønne pletter Grønne og gule bøjler, gule ærmer, kvartet kasket GRØNNE, røde epauletter, grøn hætte
Minstrel Hot Grove Blushing Groom
1976
Lysegrøn og mørkegrøn rut, lysegrønne ærmer, hvid kasket Beaverbrun, ahornbladgrønne tværbælter og hætte Røde, hvide ærmer, sort og hvid firkantet hætte
Empery Relkino Havre
1975
Mørkeblå, gul ramme, armlæn og pletter på hætten Lys og mørkegrøn rut, lysegrønne ærmer, hvid kasket Citron, mørkeblå diamant og ærmer
Grundy Nobiliary Hunza Dancer
1974
Lyserøde, sorte ærmer Hvid, skarlagenrød V og hætte Sort, hvid kædehætte og hætte
Sne ridder Imperial Prince Giacometti
1973
Lakserosa, grå ærmer, kvartet kasket Kongeblå, hvid bøjle på kroppen, stribet hue Chokolade, guldfletning og ærmer, kasket i kvart
Morston Cavo Doro Fri fod
1972
Fawn, brune ærmer, firkantet hætte, brun pompon Kongeblå, guldramme og ærmer Hvide, røde stjerner på kroppen, kongeblå kasket
Roberto Rheingold Pentland Firth
1971
Sort, guldkors, manchetter og stribe på hætten Kirsebær, sorte ærmer og kasket Sort og gul (halveret), omvendte ærmer, bøjlet hætte
Mill Reef Linden Tree Irish Ball
1970-1961
1970
Forest Green, gule ærmer, skarlagenrude Kanariefarvet gul, chokoladeærmer og hætte Hvide og chokoladebøjler, hvid kasket
Nijinsky Gyr Stintino
1969
Lakserosa, grå ærmer, kvartet kasket Smaragdgrøn og kongeblå (halveret vandret), kongeblå ærmer, kvartet hætte Gule, grønne ærmer, gule armlæn, grøn hue
Blakeney Skomager Prins Regent
1968
Chokolade, lyseblå bøjler og hætte Sort, skarlagenrød hætte Grå, lyserøde ærmer, checkhætte
Sir Ivor Connaught Mount Athos
1967
Sort, skarlagenrød hætte Forest Green, gule ærmer, skarlagenrude Lyseblå, gul og hvid skakhætte
kongeligt palads Ribocco Dartbræt
1966
Grøn og gul (halveret), omvendte ærmer, gul hætte Champagne, mandarinekrydsbælter og hætte Guld, sorte ærmer og diagonale striber, sort kasket, gulddiamant
Charlottown Pretendre Black Prince II
1965
Grøn, sort hætte Pulverblå og skarlagenrøde bøjler, pulverblå hætte med skarlagenrøde pletter Gule, sorte pletter, gule ærmer og hætte
Sea Bird Meadow Court Jeg siger
1964
Sort, grøn bøjle ærmer, guld stjerne, grøn hue Forest Green, gule ærmer, skarlagenrude Gul, blå ramme, blå ærmer med gule pletter og manchetter, blå hætte
julemanden Indiana Dilettante
1963
Grå, lyserød hætte Mørkeblå, rød og lyseblå ramme, hvid kasket Hvid, Robertson tartanramme og hue
Relko Handelsselskab Ragusa
1962
Chokolade, blå bøjler og hætte Orange, grå hætte Hvide, røde bøjler, hvide ærmer og kasket
Larkspur Arcor Le Cantilien
1961
Lyseblå, skarlagenrøde pletter Hvide og røde bøjler, hvide ærmer og kasket Guld og kongeblå halveret (vandret), kongeblå hue
Psidium Dicta Drake Pardao
1960-1951
1960
Påfuglblå, gamle guldbøjler og ærmer Sort og flamme (halveret), ærmer og hætte omvendt Smaragdgrøn, fletning i guld og kvast på hætten
St. Paddy Alcaeus Kythnos
1959
Scarlet og hvid (kvartet) = Scarlet & hvid (halveret), ærmerne og ryggen vendt, kvartet cap Hvide og chokoladebøjler, hvid kasket Mørkeblå, gul hætte
Parthia Fidalgo Shantung
1958
Påfuglblå, gamle guldbøjler og ærmer Smaragdgrønne, sorte diamanter, orange hætte Lyseblå, skarlagenrøde pletter
Hård ridet Paddy's Point Nagami
1957
Påfuglblå, gamle guldbøjler og ærmer Hvid, rød gammel engelsk 'B', manchetter, hætte og stribede ærmer, sorte armlæn Mørkeblå, lyseblå tværbælter, mørkeblå ærmer, hvid kasket
Crepello Ballymoss Fredsrør
1956
Kongeblå, hvide sømme, hvide ærmer og kasket Gule, lyseblå tværbælter, mørkeblå ærmer, gul hue Grønne, røde sømme og hætte
Lavandin Montaval Roistar
1955
Hvide, røde bøjler, hvide ærmer og kasket Grønne, røde sømme og hætte Sort, hvid hue
Phil Drake Panaslipper Akropolis
1954
Cerise og grå striber, firkantet hætte, lyseblå ramme Grønne, lyserøde bøjler, grønne ærmer, kvartet hætte Hvid, sort bøjle og hætte
Aldrig sig dø Arabian Night Darius
1953
Påfuglblå, gamle guldbøjler og ærmer Lilla, guldfletning, skarlagenrøde ærmer, sort fløjlshætte, guldkant Røde og hvide striber, rød hætte
Pinza Aureole Pink Horse
1952
Grønne og chokoladebøjler, chokoladelåg Kongeblå og primula (kvartet), primula ærmer, kongeblå hætte Grå, lyserød hætte
Tulyar Homoseksuel tid Faubourg
1951
Grønne, røde sømme og hætte Sort, hvid ramme og ærmer, guldhætte Blå og hvid (halveret), røde ærmer, hvid kasket
Arctic Prince Sybils nevø Signalboks
1950-1946
1950
Orange, grå hætte Hvide, røde pletter, sort hætte Grøn og gul (halveret), omvendte ærmer, gul hætte
Galcador Prins Simon Dobbelt formørkelse
1949
Cerise, hvide bøjler, blå ærmer, hvid hue Hvid, cerise bøjler, hvide ærmer og kasket Sort, hvid kasket
Nimbus Amour Drake Sluge hale
1948
Grønne og chokoladebøjler, chokoladelåg Hvid, ceise bøjler, hvide ærmer og kasket Grønne og chokoladebøjler, chokoladelåg
Min elskede Royal Drake Noor
1947
Hvid, sort bøjle, hvide ærmer og kasket Grønne og chokoladebøjler, chokoladelåg Let terracotta, crimson chevrons og cap
Pearl Diver Migoli Sayajirao
1946
Grønne, lyserøde bøjler, grønne ærmer, kvartet hætte Sort, hvid hue Hvid, skarlagenrød V og hætte
Luftbåren Golf strømmen Strålebehandling
 

Optegnelser

Førende jockey (9 sejre)

  • Lester Piggott - Never Say Die (1954), Crepello (1957), St. Paddy (1960), Sir Ivor (1968), Nijinsky (1970), Roberto (1972), Empery (1976), The Minstrel (1977), Teenoso (1983)

Førende træner (8 sejre)

  • Aidan O'Brien - Galileo (2001), High Chaparral (2002), Camelot (2012), Verdens hersker (2013), Australien (2014), Wings of Eagles (2017), Anthony Van Dyck (2019), Serpentine ( 2020)

Førende ejer (9 vinder): (inkluderer delejerskab)

  • Sue Magnier , Michael Tabor - Galileo (2001), High Chaparral (2002), Pour Moi (2011), Camelot (2012), Ruler Of The World (2013), Australien (2014), Wings of Eagles (2017), Anthony Van Dyck (2019), Serpentine (2020)

Dæmninger af to vindere

Andre optegnelser

  • Hurtigste vindetid (på Epsom) - 2m 31.33s, Workforce (2010)
  • Største vindermargin - 10 længder, Shergar (1981)
  • Længere odds vindere - Jeddah (1898), Signorinetta (1908), Aboyeur (1913), 100/1
  • Vinder med korteste odds - Ladas (1894), 2/9
  • De fleste løbere - 34 (1862)
  • De færreste løbere - 4 (1794)

Vindere

År
Vinder
Jockey
Træner
Ejer
Dist.
Tid
1780 Diomed Sam Arnull R. Teasdale Sir Charles Bunbury
1781 Ung formørkelse Charles Hindley Dennis O'Kelly
1782 Morder Sam Arnull Frank Neale 3. jarl af Egremont
1783 Saltram Charles Hindley Frank Neale John Parker
1784 Serjeant John Arnull Dennis O'Kelly
1785 Aimwell Charles Hindley John Pratt 1. jarl af Clermont
1786 adelig J. White Frank Neale Tommy Panton
1787 Sir Peter Teazle Sam Arnull Saunders 12. jarl af derby
1788 Sir Thomas William Syd Frank Neale Prins af Wales
1789 Skyskraber Sam Chifney Matt Stephenson 5. hertug af Bedford
1790 Rhadamanthus John Arnull John Pratt 1. Earl Grosvenor
1791 Ivrige Matt Stephenson Matt Stephenson 5. hertug af Bedford
1792 John Bull Frank Buckle John Pratt 1. Earl Grosvenor
1793 Voksagtig Bill Clift Robert Robson Sir Ferdinand Poole
1794 Daedalus Frank Buckle John Pratt 1. Earl Grosvenor
1795 Spred Eagle Anthony Wheatley Richard Prince Sir Frank Standish
1796 Didelot John Arnull Richard Prince Sir Frank Standish
1797 Colt af Fidget John Singleton, Jr. Matt Stephenson 5. hertug af Bedford
1798 Sir Harry Sam Arnull Frank Neale Joseph Cookson
1799 Ærkehertug John Arnull Richard Prince Sir Frank Standish
1800 Champion Bill Clift Tom Perren Christopher Wilson
1801 Eleanor John Saunders J. Frost Sir Charles Bunbury
1802 Tyrann Frank Buckle Robert Robson 3. hertug af Grafton
1803 ditto Bill Clift John Lonsdale Sir Hedworth Williamson
1804 Hannibal Bill Arnull Frank Neale 3. jarl af Egremont
1805 Kardinal Beaufort Dennis Fitzpatrick Dixon Boyce 3. jarl af Egremont
1806 Paris John Shepherd Richard Prince 3. baron Foley
1807 Valg John Arnull Dixon Boyce 3. jarl af Egremont
1808 Pande Frank Collinson John Lonsdale Sir Hedworth Williamson
1809 Pave Tom Goodisson Robert Robson 3. hertug af Grafton 00.25 nk
1810 Hvalben Bill Clift Robert Robson 3. hertug af Grafton
1811 fantom Frank Buckle James Edwards Sir John Shelley 00.125 hd
1812 Octavius Bill Arnull Dixon Boyce Robert Ladbroke 00.125 hd
1813 Smolensko Tom Goodisson Krybe sammen Sir Charles Bunbury 01.00 1
1814 Blucher Bill Arnull Dixon Boyce 2. baron Stawell
1815 Bakkenbart Tom Goodisson Robert Robson 4. hertug af Grafton 00.0625 shd
1816 Prins Leopold Will Wheatley William Butler Hertug af York 00.50 ½
1817 Azor Jem Robinson Robert Robson John Payne
1818 Sam Sam Chifney, Jr. William Chifney Thomas Thornhill 00.75 ¾
1819 Tiresias Bill Clift Richard Prince 4. hertug af Portland 00.25 nk
1820 Sømand Sam Chifney, Jr. William Chifney Thomas Thornhill 02 2
1821 Gustavus Sam Day Krybe sammen John Hunter 00.50 ½
1822 Moses Tom Goodisson William Butler Hertug af York 00.125 hd
1823 Emilius Frank Buckle Robert Robson John Udny 01 1
1824 Cedric Jem Robinson James Edwards Sir John Shelley
1825 Middleton Jem Robinson James Edwards 5. jarl af Jersey
1826 Skød-hund George Dockeray R. Stephenson 3. jarl af Egremont
1827 Mameluke Jem Robinson James Edwards 5. jarl af Jersey
1828 Cadland Jem Robinson Dixon Boyce 5. hertug af Rutland 00 dh
1829 Frederik John Forth John Forth William Gratwicke 00.125 hd
1830 Priam Sam Day William Chifney William Chifney 02 2
1831 Spaniel Will Wheatley J. Rogers Viscount Lowther
1832 St. Giles Bill Scott J. Webb Robert Ridsdale 02 2
1833 Farligt Jem Chapple Isaac Sadler Isaac Sadler 01 1
1834 Befuldmægtiget Patrick Conolly George Payne Stanlake Batson 02 2
1835 Mündig Bill Scott John Scott John Bowes 00.25 nk
1836 Bay Middleton Jem Robinson James Edwards 5. jarl af Jersey 02 2
1837 Fosfor George Edwards John Doe Lord Berners 00.25 nk
1838 Amato Jem Chapple Ralph Sherwood Sir Gilbert Heathcote
1839 Bloomsbury Sim Templeman William Ridsdale William Ridsdale 01 1
1840 Lille vidunder William Macdonald John Forth David Robertson 01 1
1841 Kroning Patrick Conolly Ben Painter Abraham Rawlinson 03 3
1842 Attila Bill Scott John Scott George Anson 02 2
1843 Cotherstone Bill Scott John Scott John Bowes 02 2
1844 Orlando Nat Flatman W. Cooper Jonathan Peel
1845 Den glædelige monark Foster Bell John Forth William Gratwicke 01 1
1846 Pyrrhus Den Første Sam Day John Day John Gully 00.25 nk 175 2:55
1847 Kosak Sim Templeman John Day TH Pedley 01 1 172 2:52
1848 Overskud Sim Templeman John Kent, Jr. 3. Viscount Clifden 00.25 nk 168 2:48
1849 Den flyvende hollænder Charles Marlow John Fobert 13. jarl af Eglinton 00.1875 snk 180 3:00
1850 Voltigeur Job Marson Robert Hill 2. jarl af Zetland 01 1 170 2:50
1851 Teddington Job Marson Alec Taylor, Sr. Sir Joseph Hawley 02 2 171 2:51
1852 Daniel O'Rourke Frank Butler John Scott John Bowes 00.50 ½ 182 3:02
1853 Vest-australsk Frank Butler John Scott John Bowes 00.25 nk 175 2:55
1854 Og over Alfred Day John Day John Gully 01 1 172 2:52
1855 Vilde Dayrell Robert Sherwood John Rickaby Francis Popham 01 1 174 2:54
1856 Ellington Tom Aldcroft Tom Dawson Octavius ​​Vernon Harcourt 01 1 184 3:04
1857 Blink Bonny Jack Charlton William I'Anson William I'Anson 00.25 nk 165 2:45
1858 Beadsman John Wells George Manning Sir Joseph Hawley 01 1 174 2:54
1859 Musjid John Wells George Manning Sir Joseph Hawley 00.5 ½ 179 2:59
1860 Thormanby Harry Custance Mathew Dawson James Merry 01.5 175 2:55
1861 Kettledrum Ralph Bullock G. Oates Charles Towneley 01 1 165 2:45
1862 Caractacus John Parsons Robert Smith Charles Snewing 00.25 nk 165 2:45
1863 Makaroni Tom Chaloner James Godding Richard Naylor 00.125 hd 170 2:50
1864 Blair Athol Jim Snowden William I'Anson William I'Anson 02 2 163 2:43
1865 Gladiateur Harry Grimshaw Tom Jennings, Sr. Frédéric de Lagrange 02 2 166 2:46
1866 Lord Lyon Harry Custance James Dover Richard Sutton 00.125 hd 170 2:50
1867 Eremit John Daley G. Bloss Henry Chaplin 00.25 nk 162 2:42
1868 Blå kjole John Wells John Porter Sir Joseph Hawley 00.5 ½ 163 2:43
1869 Pretender John Osborne Jr. Tom Dawson John Johnstone 00.0625 shd 172 2:52
1870 Kingcraft Tom French Mathew Dawson 6. viscount Falmouth 04 4 165 2:45
1871 Favonius Tom French Joseph Hayhoe Mayer A. de Rothschild 01.5 170 2:50
1872 Cremorne Charlie Maidment William Gilbert Henry Savile 00.125 hd 165 2:45
1873 Doncaster Fred Webb Robert Peck James Merry 01.50 170 2:50
1874 George Frederick Harry Custance Tom Leader WS Cartwright 02 2 166 2:46
1875 Galopin Jack Morris John Dawson Gusztáv Batthyány 01 1 168 2:48
1876 Kisber Charlie Maidment Joseph Hayhoe Alexander Baltazzi 05 5 164 2:44
1877 Silvio Fred Archer Mathew Dawson 6. viscount Falmouth 00.5 ½ 170 2:50
1878 Sefton Harry Constable Alec Taylor, Sr. William Stirling Crawfurd 01.5 176 2:56
1879 Sir Bevys George Fordham Joseph Hayhoe Lionel de Rothschild 00.75 ¾ 182 3:02
1880 Bøj Or Fred Archer Robert Peck 1. hertug af Westminster 00.125 hd 166 2:46
1881 Iroquois Fred Archer Jacob Pincus Pierre Lorillard IV 00.25 nk 170 2:50
1882 Shotover Tom Cannon, Sr. John Porter 1. hertug af Westminster 00.75 ¾ 165 2:45
1883 St. Blaise Charles Wood John Porter Sir Frederick Johnstone 00.125 hd 168 2:48
1884
( dh )
Harvester
St. Gatien
Sam Loates
Charles Wood
James Jewitt
Robert Sherwood
Sir J. Willoughby
Jack Hammond
00 dh 166 2:46
1885 Melton Fred Archer Mathew Dawson 20. baron Hastings 00.125 hd 164 2:44
1886 Ormonde Fred Archer John Porter 1. hertug af Westminster 01.5 165 2: 45,6
1887 Glædelig Hampton John Watts Martin Gurry George Alexander Baird 04. 4 163 2:43
1888 Ayrshire Fred Barrett George Dawson 6. hertug af Portland 02 2 163 2:43
1889 Donovan Tommy Loates George Dawson 6. hertug af Portland 01.50 164 2:44
1890 Sainfoin John Watts John Porter James Miller 00.75 ¾ 169 2:49
1891 almindelige George Barrett John Porter Sir Frederick Johnstone 02 2 176 2:56
1892 Sir Hugo Fred Allsopp Tom Wadlow 3. jarl af Bradford 00.75 ¾ 164 2:44
1893 Isinglass Tommy Loates James Jewitt Harry McCalmont 01.5 163 2:43
1894 Ladas John Watts Mathew Dawson 5. jarl af Rosebery 01.5 165 2:45
1895 Sir Visto Sam Loates Mathew Dawson 5. jarl af Rosebery 00.75 ¾ 163 2:43
1896 Persimmon John Watts Richard Marsh Prins af Wales 00.25 nk 162 2:42
1897 Galtee More Charles Wood Sam Darling John Gubbins 02 2 164 2:44
1898 Jeddah Otto Madden Richard Marsh James Larnach 00.75 ¾ 167 2:47
1899 Flyvende ræv Morny Cannon John Porter 1. hertug af Westminster 02 2 162 2:42
1900 Diamantjubilæum Herbert Jones Richard Marsh Prins af Wales 00.5 ½ 162 2:42
1901 Volodyovski Lester Reiff John Huggins William C. Whitney 00.75 ¾ 160,8 2: 40,8
1902 Ard Patrick Skeets Martin Sam Darling John Gubbins 03 3 162.2 2: 42,2
1903 Rock Sand Danny Maher George Blackwell James Miller 02 2 162,8 2: 42,8
1904 St. Amant Kempton kanon Alfred Hayhoe Leopold de Rothschild 03 3 165.4 2: 45.4
1905 Cicero Danny Maher Percy Peck 5. jarl af Rosebery 00.75 ¾ 159,8 2: 39,6
1906 Spearmint Danny Maher Peter Gilpin Major Eustace Loder 01.50 156,8 2: 36,8
1907 Orby John Reiff Fred McCabe Richard Croker 02 2 164 2:44
1908 Signorinetta Billy Bullock Edoardo Ginistrelli Edoardo Ginistrelli 02 2 159,8 2: 39,8
1909 Minoru Herbert Jones Richard Marsh Kong Edward VII 00.0625 shd 162,7 2: 42,7
1910 Lemberg Bernard Dillon Alec Taylor, Jr. Alfred Cox 00.25 nk 155,2 2: 35,2
1911 Sunstar George Stern Charles Morton Jack Barnato Joel 02 2 156,8 2: 36,8
1912 Tagalie John Reiff Dawson Waugh Walter Raphael 04 4 158,8 2: 38,8
1913 Aboyeur Edwin Piper Tom Lewis Alan Cunliffe 00.25 nk 157,6 2: 37,6
1914 Durbar Matt McGee Tom Murphy Herman Duryea 03 3 158.4 2: 38,4
1915 Pommern Steve Donoghue Charles Peck Solomon Joel 02 2 152,6 2: 32,6
1916 Fifinella Joe Childs Dick Dawson Sir Edward Hulton 00.25 nk 156,6 2: 36,6
1917 Gay Crusader Steve Donoghue Alec Taylor, Jr. Alfred Cox 04 4 160,6 2: 40,6
1918 Gainsborough Joe Childs Alec Taylor, Jr. Lady James Douglas 01.5 153.2 2: 33,2
1919 Grand Parade Fred Templeman Frank Barling 1. baron glat 00.5 ½ 155,8 2: 35,8
1920 Spion Kop Frank O'Neill Peter Gilpin Giles Loder 02 2 154,8 2: 34,8
1921 Humorist Steve Donoghue Charles Morton Jack Barnato Joel 00.25 nk 156.2 2: 36,2
1922 Kaptajn Cuttle Steve Donoghue Fred Darling 1. baron Woolavington 04 4 154,6 2: 34,6
1923 Papyrus Steve Donoghue Basil Jarvis Ben irsk 01 1 158 2:38
1924 Sansovino Tommy Weston George Lambton 17. jarl af derby 06 6 166 2:46
1925 Manna Steve Donoghue Fred Darling Henry E. Morriss 08 8 160,6 2: 40,6
1926 Coronach Joe Childs Fred Darling 1. baron Woolavington 05 5 167,8 2: 47,8
1927 Ring til dreng Charlie Elliott John E. Watts Frank Curzon 02 2 154.4 2: 34,4
1928 Felstead Harry Wragg Ossie Bell Sir Hugo Cunliffe-Owen 01.5 154,8 2: 34,8
1929 Trigo Joe Marshall Dick Dawson William Barnett 01.5 156.4 2: 36,4
1930 Blenheim Harry Wragg Dick Dawson Aga Khan III 01 1 158.2 2: 38,2
1931 Cameronian Freddie Fox Fred Darling Arthur Dewar 00.75 ¾ 156,6 2: 36,6
1932 Den femte april Fred Lane Tom Walls Tom Walls 00.75 ¾ 163.2 2: 43,2
1933 Hyperion Tommy Weston George Lambton 17. jarl af derby 04 4 154 2:34
1934 Windsor Lad Charles Smirke Marcus Marsh Maharaja Sir Vijaysinhji fra Rajpipla 01 1 154 2:34
1935 Bahram Freddie Fox Frank Butters Aga Khan III 02 2 156 2:36
1936 Mahmoud Charles Smirke Frank Butters Aga Khan III 03 3 153,8 2: 33,8
1937 Mid dags sol Michael Beary Fred Butters Lettice Mary Miller 01.5 157,6 2: 37,6
1938 Bois Roussel Charlie Elliott Fred Darling Peter Beatty 04 4 159.2 2: 39,2
1939 Blå Peter Eph Smith Jack Jarvis 6. jarl af Rosebery 04 4 156,8 2: 36,8
1940 Pont l'Eveque Sam Wragg Fred Darling Fred Darling 03 3 150,8 2: 30,8
1941 Owen Tudor Billy Nevett Fred Darling C. Macdonald-Buchanan 01.5 152 2:32
1942 Watling Street Harry Wragg Walter Earl 17. jarl af derby 00.25 nk 149,6 2: 29,6
1943 Lige tilbud Tommy Carey Walter Nightingall Dorothy Paget 00.125 hd 150,4 2: 30.4
1944 Ocean svulme op Billy Nevett Jack Jarvis 6. jarl af Rosebery 00.25 nk 151 2:31
1945 Dante Billy Nevett Matthew Peacock Sir Eric Ohlson 02 2 146,6 2: 26,6
1946 Luftbåren Tommy Lowrey Dick Perryman John E. Ferguson 01 1 154,6 2: 44,6
1947 Pearl Diver Georges Bridgland Percy Carter Baron Geoffroy de Waldner 04 4 158.4 2: 38,4
1948 Min elskede Rae Johnstone Richard Carver Aga Khan III / Volterra 01.5 160 2:40
1949 Nimbus Charlie Elliott George Colling Marion Glenister 00.125 hd 162 2:42
1950 Galcador Rae Johnstone Charles Semblat Marcel Boussac 00.125 hd 156,8 2: 36,8
1951 Arctic Prince Chuck Reservedele Willie Stephenson Joseph McGrath 06 6 159.4 2: 39,4
1952 Tulyar Charles Smirke Marcus Marsh Aga Khan III 00.75 ¾ 156.4 2: 36,4
1953 Pinza Sir Gordon Richards Norman Bertie Sir Victor Sassoon 04 4 155,6 2: 35,6
1954 Aldrig sig dø Lester Piggott Joseph Lawson Robert Sterling Clark 02 2 155,8 2: 35,8
1955 Phil Drake Freddie Palmer François Mathet Suzy Volterra 02 2 159,8 2: 39,8
1956 Lavandin Rae Johnstone Alec Head Pierre Wertheimer 00.25 nk 156.4 2: 36,4
1957 Crepello Lester Piggott Noel Murless Sir Victor Sassoon 01.5 155.4 2: 35.4
1958 Hård ridet Charles Smirke Mick Rogers Sir Victor Sassoon 05 5 161.2 2: 41,2
1959 Parthia Harry Carr Cecil Boyd-Rochfort Sir Humphrey de Trafford 01.5 156,0 2: 36,0
1960 St. Paddy Lester Piggott Noel Murless Sir Victor Sassoon 03 3 155,8 2: 35,8
1961 Psidium Roger Poincelet Harry Wragg Etti Plesch 02 2 156.4 2: 36,4
1962 Larkspur Neville Sellwood Vincent O'Brien Raymond R. gæst 02 2 157,6 2: 37,6
1963 Relko Yves Saint-Martin François Mathet François Dupré 06 6 159.4 2: 39,4
1964 julemanden Scobie Breasley Mick Rogers John Ismay 01 1 161.98 2: 41,98
1965 Sea Bird Pat Glennon Etienne Pollet Jean Ternynck 02 2 158,41 2: 38,41
1966 Charlottown Scobie Breasley Gordon Smyth Lady Zia Wernher 00.25 nk 157,63 2: 37,63
1967 kongeligt palads George Moore Noel Murless Jim Joel 02.5 158,36 2: 38,36
1968 Sir Ivor Lester Piggott Vincent O'Brien Raymond R. gæst 01.5 158,73 2: 38,73
1969 Blakeney Ernie Johnson Arthur Budgett Arthur Budgett 01 1 160.30 2: 40.30
1970 Nijinsky Lester Piggott Vincent O'Brien Charles W. Engelhard, Jr. 02.5 154,68 2: 34,68
1971 Mill Reef Geoff Lewis Ian Balding Paul Mellon 02 2 157,14 2: 37,14
1972 Roberto Lester Piggott Vincent O'Brien John W. Galbreath 00.0625 shd 156.09 2: 36.09
1973 Morston Edward Hide Arthur Budgett Arthur Budgett 00.5 ½ 155,92 2: 35,92
1974 Sne ridder Brian Taylor Peter Nelson Sharon Phillips 02 2 155.04 2: 35.04
1975 Grundy Pat Eddery Peter Walwyn Carlo Vittadini 03 3 155,35 2: 35,35
1976 Empery Lester Piggott Maurice Zilber Nelson Bunker Hunt 03 3 155,69 2: 35,69
1977 Minstrel Lester Piggott Vincent O'Brien Robert Sangster 00.25 nk 156,44 2: 36,44
1978 Shirley Heights Greville Starkey John Dunlop 2. jarl af Halifax 00.125 hd 155.30 2: 35.30
1979 Troy Willie Carson Dick Hern Sobell / Weinstock 07 7 156,59 2: 36,59
1980 Henbit Willie Carson Dick Hern Etti Plesch 00.5 ½ 154,77 2: 34,77
1981 Shergar Walter Swinburn Michael Stoute Aga Khan IV 10 10 164,21 2: 44,21
1982 Gylden fleece Pat Eddery Vincent O'Brien Robert Sangster 03 3 154,27 2: 34,27
1983 Teenoso Lester Piggott Geoff Wragg Eric Møller 03 3 169,07 2: 49,07
1984 Secreto Christy Roche David O'Brien Luigi Miglietti 00.0625 shd 159.12 2: 39.12
1985 Slip anker Steve Cauthen Henry Cecil Lord Howard de Walden 07 7 156,23 2: 36,23
1986 Shahrastani Walter Swinburn Michael Stoute Aga Khan IV 00.5 ½ 157,13 2: 37,13
1987 Referencepunkt Steve Cauthen Henry Cecil Louis Freedman 01.5 153,90 2: 33,90
1988 Kahyasi Ray Cochrane Luca Cumani Aga Khan IV 01.5 153,84 2: 33,84
1989 Nashwan Willie Carson Dick Hern Hamdan Al Maktoum 05 5 154,90 2: 34,90
1990 Quest for Fame Pat Eddery Roger Charlton Khalid Abdullah 03 3 157,26 2: 37,26
1991 Gavmild Alan Munro Paul Cole Prins Fahd bin Salman 05 5 154,00 2: 34.00
1992 Dr. Devious John Reid Peter Chapple-Hyam Sidney H. Craig 02 2 156,19 2: 36,19
1993 Øverstkommanderende Michael Kinane Henry Cecil Khalid Abdullah 03.5 154,51 2: 34,51
1994 Erhaab Willie Carson John Dunlop Hamdan Al Maktoum 01.25 154,16 2: 34,16
1995 Lammtarra Walter Swinburn Saeed bin Suroor Saeed bin M. Al Maktoum 01 1 152,31 2: 32,31
1996 Shaamit Michael Hills William Haggas Khalifa Dasmal 01.25 155.05 2: 35.05
1997 Benny the Dip Willie Ryan John Gosden Landon Knight 00.0625 shd 155,77 2: 35,77
1998 High-Rise Olivier Peslier Luca Cumani M. Obaid Al Maktoum 00.125 hd 153,88 2: 33,88
1999 Ed Kieren Fallon Henry Cecil Thoroughbred Corp. 01,75 157,43 2: 37,43
2000 Sinndar Johnny Murtagh John Oxx Aga Khan IV 01 1 156,75 2: 36,75
2001 Galileo Michael Kinane Aidan O'Brien Magnier / Tabor 03.5 153,27 2: 33,27
2002 High Chaparral Johnny Murtagh Aidan O'Brien Magnier / Tabor 02 2 159,45 2: 39,45
2003 Kris Kin Kieren Fallon Sir Michael Stoute Saeed Suhail 01 1 153,35 2: 33,35
2004 Nordlys Kieren Fallon Sir Michael Stoute Ballymacoll Stud 01.5 153,72 2: 33,72
2005 Motivator Johnny Murtagh Michael Bell Royal Ascot Racing Club 05 5 155,69 2: 35,69
2006 Sir Percy Martin Dwyer Marcus Tregoning Anthony Pakenham 00.0625 shd 155,23 2: 35,23
2007 Autoriseret Frankie Dettori Peter Chapple-Hyam Al Homaizi / Al Sagar 05 5 154,77 2: 34,77
2008 Ny tilgang Kevin Manning Jim Bolger Prinsesse Haya af Jordan 00.5 ½ 156,50 2: 36,50
2009 Sea the Stars Michael Kinane John Oxx Christopher Tsui 01,75 156,74 2: 36,74
2010 Arbejdskraft Ryan Moore Sir Michael Stoute Khalid Abdullah 07 7 151,33 2: 31,33
2011 Hæld Moi Mickael Barzalona André Fabre Magnier / Tabor / Smith 00.125 hd 154,54 2: 34,54
2012 Camelot Joseph O'Brien Aidan O'Brien Smith / Magnier / Tabor / 05 5 153,90 2: 33,90
2013 Verdens hersker Ryan Moore Aidan O'Brien Magnier / Tabor / Smith 01.5 159.06 2: 39.06
2014 Australien Joseph O'Brien Aidan O'Brien Smith , Magnier , Tabor , Khing 01.25 153,63 2: 33,63
2015 Golden Horn Frankie Dettori John Gosden Anthony Oppenheimer 03.50 152,32 2: 32,32
2016 Harzand Pat Smullen Dermot svejsning Aga Khan IV 01.5 160.09 2: 40.09
2017 Wings of Eagles Padraig Beggy Aidan O'Brien Smith / Magnier / Tabor 00.75 ¾ 153.02 2: 33.02
2018 Masar William Buick Charlie Appleby Godolphin 01.5 154,93 2: 34,93
2019 Anthony Van Dyck Seamie Heffernan Aidan O'Brien Smith / Magnier / Tabor 00.50 ½ 153,38 2: 33,38
2020 Serpentine Emmet McNamara Aidan O'Brien Tabor / Smith / Magnier 05.50 154,43 2: 34,43

a Vindende afstande vises i længder eller kortere ( dh = dødvarme ;shd= kort hoved; hd = hoved; snk = kort hals; nk = hals).

    Krigstid erstatningsløb på Newmarket

Tidslinje

Shirley Heights , vinder af derby 1978 af Bob Demuyser (1920-2003)
  • 1805 : En af hestene blev bragt ned af en tilskuer.
  • 1825 : Middleton kørte aldrig før eller efter at have vundet Derby.
  • 1838 : Amato kørte aldrig før eller efter at have vundet Derby.
  • 1844 : Den oprindelige vinder Running Rein blev diskvalificeret, da han faktisk var en ikke-støtteberettiget fire år gammel hest ved navn Maccabeus.
  • 1881 : Iroquois blev den første amerikansk-opdrættede, der vandt et ben af ​​den britiske tredobbelte krone.
  • 1884 : Løbet sluttede med dødvarme mellem Harvester og St. Gatien.
  • 1887 : Merry Hampton er den seneste hest, der vinder Derby uden tidligere sejre.
  • 1894 : Vinderen var ejet af premierministeren på det tidspunkt, 5. jarl af Rosebery .
  • 1901 : Det første år, hvor en mekanisk startport blev brugt.
  • 1909 : Minoru var den første derby-vinder, der ejes af en regerende monark, kong Edward VII , som tidligere havde vundet to gange som prins af Wales .
  • 1913 : 6/4 favorit Craganour, der ejes af Charles B. Ismay, bror til J. Bruce Ismay fra Titanic , blev kontroversielt diskvalificeret, og løbet blev tildelt den 100/1 outsider Aboyeur. Suffragette Emily Davison blev ramt af kong George V 's hest, Anmer, hun døde fire dage senere.
  • 1916 : Fifinella , der også vandt The Oaks , er den seneste (pr. 2017) af seks filier, der vinder løbet. De foregående fem var Eleanor (1801), Blink Bonny (1857), Shotover (1882), Signorinetta (1908), Tagalie (1912).
  • 1921 : Vinderen Humorist døde to uger efter løbet.
  • 1927 : Det første derby, der blev sendt af BBC .
  • 1931 : Den første udendørs sportsbegivenhed nogensinde sendt på tv (af John Logie Baird og hans firma ved hjælp af BBCs sender).
  • 1932 : Den femte april er den seneste vinder, der er trænet i Epsom .
  • 1946 : Luftbårne er den seneste (pr. 2017) af fire grå heste, der vandt Derby.
  • 1953 : Pinza var den eneste vinder i løbet af jockeyen Sir Gordon Richards efter 27 mislykkede forsøg.
  • 1960 : Selvom der havde været en eksperimentel tv-transmission af løbet i de tidlige 1930'ere, begyndte regelmæssig tv-dækning af Derby i år, oprindeligt på både BBC og ITV .
  • 1967 : Startboder brugt for første gang.
  • 1989 : 2. pladsen Terimon er den længst prissatte hest, der slutter i Derby, til odds på 500/1.
  • 1996 : Alex Greaves blev den første kvindelige jockey, der kørte i løbet. Hun sluttede som sidste af de 20 løbere på den portugisiske portugisiske Lil.
  • 1998 : Den seneste (fra 2019) filly, der deltog, den 1.000 Guineas- vinder Cape Verdi, startede som 11/4 favorit, men kunne kun slutte som niende.
  • 2006 : Martin Dwyers vindende tur på Sir Percy vandt efterfølgende Lester Award for "Årets flade tur".
  • 2007 : Autoriseret forsynet jockey Frankie Dettori med sin første vinder i Derby efter 14 tidligere forsøg.
  • 2008 : Jim Bolger , træner for vinderen New Approach , havde efterladt hesten tilmeldt løbet "ved en fejltagelse", uden først at have tænkt sig at løbe.
  • 2010 : Arbejdskraften brød Epsom-banerekordet og vandt på tiden 2m 31.33s, som Lammtarra tidligere havde, og som satte det i 1995 til 2m 32.31s.
  • 2012 : Aidan O'Brien og hans 19-årige søn Joseph blev den første far-søn / træner-jockey kombination, der vandt løbet. Hayley Turner blev den anden kvindelige jockey, der kørte i løbet på Cavaleiro og sluttede sidste af de ni heste, der gik på post, det laveste antal siden 1907.
  • 2014 : Aidan O'Brien blev den første person til at træne tre fortløbende vindere af løbet.
  • 2017 : Ana O'Brien, datter af Aidan, var den tredje kvindelige jockey, der kørte i løbet på The Anvil. Ved at slutte 17. af de 18 løbere blev hun den første kvinde til at slå en anden løber til linjen.

Se også

Fodnoter

Referencer

Yderligere læsning

  • Church, Michael (1997). Derby Stakes 1780–1997 . Racing Post Ltd. s. 1–608. ISBN   189874615X .
  • Church, Michael (2006). Derby Stakes - Den komplette historie - 1780-2006 . Raceform Ltd. s. 1–639. ISBN   1-905153-36-8 .
  • Church, Michael (2007). Derby-diagrammet 1780-2007 . Raceform Ltd. s. 1 A2.
  • Church, Michael (2016). Derby Stakes - The Blue Ribbon of the Torf - Revised and updated - 1780–2016 . Raceform Ltd. s. 1–255. ISBN   978-1-910498-92-7 .
  • Mortimer, Roger (1973). Historien om Derby Stakes . Michael Joseph. s. 1–764.
  • Abelson, Edward; John Tyrrel (1993). Breedon Book of Horse Racing Records . Breedon Books. s. 49-56. ISBN   1-873626-15-0 .
  • Randall, John; Tony Morris (1985). Hestevæddeløb: Records . Guinness Superlatives Ltd. s. 34–43. ISBN   0-85112-446-1 .

eksterne links