2007 FIBA Americas mesterskab - 2007 FIBA Americas Championship
Turneringsdetaljer | |
---|---|
Værtslandet | Forenede Stater |
By | Las Vegas |
Datoer | 22. august - 2. september |
Hold | 10 |
Sted (er) | 1 (i 1 værtsby) |
Endelige stillinger | |
Mestre | USA (sjette titel) |
Løbere op | Argentina |
Tredje plads | Puerto Rico |
Fjerdeplads | Brasilien |
Turneringsstatistik | |
Spil spillet | 40 |
MVP | Luis Scola |
Topscorer |
Leandro Barbosa (21,8 point pr. Kamp ) |
De 2007 FIBA Americas Championships senere kendt som FIBA AmeriCup (eller Turneringen i Amerika), var en basketball turnering afholdt på Thomas & Mack Center i Las Vegas , fra den 22. august, september 2. Det var den trettende iscenesættelse af FIBA AmeriCup .
Turneringen skulle oprindeligt blive afholdt i Venezuela . Den venezuelanske føderation undlod imidlertid at betale et gebyr på 1,5 millioner dollars pr. 31. august 2006. Som sådan blev deres hostingprivilegier taget væk.
Flere lande havde vist interesse for at være vært for turneringen, herunder: USA , Chile , Argentina og Puerto Rico . USA havde ikke været vært for det siden 1992, Chile havde aldrig været vært for det, Argentina havde holdt det sidst i 2001, og Puerto Rico havde sidst været vært i 2003.
Spillesteder
Alle kampe blev spillet på Thomas & Mack Center , som blev brugt tidligere på året til 2007 NBA All-Star Game .
Las Vegas |
---|
Thomas & Mack Center Kapacitet: 18.776 |
Kvalifikation
Otte hold kvalificerede sig under kvalifikationsturneringerne i deres respektive zoner i 2006; to hold (USA og Canada) kvalificerede sig automatisk, da de er de eneste medlemmer af Nordamerika -zonen.
- Nordamerika: Canada , USA
- Caribien og Mellemamerika : Mexico , Panama , Puerto Rico , Jomfruøerne
- Sydamerika: Argentina , Brasilien , Uruguay , Venezuela
Turneringen fandt sted onsdag den 21. marts i Las Vegas. Holdene blev delt i 5 potter; dem der først blev trukket gik til gruppe A, de der blev trukket sidst gik til gruppe B.
Gryde A. | Gryde B | Gryde C | Gryde D | Gryde E. |
---|---|---|---|---|
Lodtrækningen delte turneringen i to grupper:
Gruppe A |
Gruppe B |
Format
- De fire bedste hold fra hver gruppe går videre til kvartfinalen.
- Resultater og stillinger blandt hold inden for samme gruppe overføres.
- De fire bedste hold ved kvartfinalen går videre til semifinalen (1 mod 4, 2 mod 3).
- Vinderne i knockout -semifinalen går videre til finalen, hvor begge er garanteret kajplads ved OL i 2008. Taberne ligger i en slutspil på tredjepladsen. Semifinalerne og det 5. bedste hold i kvartfinalen er sikret pladser til FIBA World Olympic Qualifying Tournament 2008
Bindende kriterier
Slips er brudt via følgende kriterier, hvor den første mulighed blev brugt først, helt ned til den sidste mulighed:
- Head to head resultater
- Målgennemsnit (ikke målforskellen) mellem de uafgjorte hold
- Målgennemsnit for de uafgjorte hold for alle hold i sin gruppe
Squads
Indledende runde
Kvalificeret til kvartfinalen |
- Nedenstående tider er i United States Pacific Daylight Time ( UTC-7 ).
Gruppe A
Hold | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Binde |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Argentina | 4 | 4 | 0 | 390 | 319 | +71 | 8 | |
Uruguay | 4 | 3 | 1 | 330 | 335 | −5 | 7 | |
Puerto Rico | 4 | 1 | 3 | 351 | 336 | +15 | 5 | 1–1 (1.180) |
Mexico | 4 | 1 | 3 | 355 | 379 | −24 | 5 | 1–1 (1.033) |
Panama | 4 | 1 | 3 | 338 | 395 | −57 | 5 | 1–1 (.818) |
22. august
kl. 12.30 |
Uruguay | 88 –84 (OT) | Panama |
Scoring ved kvarter: 15- 18 , 19- 27 , 24 -11, 17- 19 , Overarbejde : 13 -9 | ||
Pts : Batista 26 Rebs : Batista 19 Asts : Mazzarin 4 |
Pts: Lloreda 21 Rebs: A. García 11 Asts: A. García 2 |
22. august
kl. 15.00 |
Puerto Rico | 89- 100 | Mexico |
Scoring af kvart: 29-29, 16- 28 , 28 -19, 16- 24 | ||
Pts : Apodaca 15 Rebs : Reyes 12 Asts : Barea 4 |
Pts: Mariscal 30 Rebs: Llamas 11 Asts: Mariscal 4 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas
Dommer: Miguel Angel Pérez (ESP), William Kennedy (USA) |
23. august
kl. 12.30 |
Argentina | 90 -69 | Uruguay |
Scoring af kvart: 23 -13, 19- 22 , 29 -14, 19- 20 | ||
Pts : Prigioni 20 Rebs : Sandes 10 Asts : Prigioni 5 |
Pts: Taboada 14 Rebs: Batista 9 Asts: Mazzarino 3 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas Dommer
: Guerrino Cerebuch (ITA), William Kennedy (USA), David Papo (VEN) |
23. august
kl. 17.30 |
Panama | 67- 108 | Puerto Rico |
Scoring af kvart: 20- 28 , 11- 25 , 20- 23 , 16- 32 | ||
Pts : Forbes 19 Rebs : Lloreda 8 Asts : A. García 2 |
Pts: Sánchez 19 Rebs: Reyes 6 Asts: Arroyo 8 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas Dommer
: Guerrino Cerebuch (ITA), William Kennedy (USA), David Papo (VEN) |
24. august
kl. 12.30 |
Mexico | 90- 95 | Panama |
Scoring af kvart: 29-29, 18- 25 , 25 -24, 18 -17 | ||
Pts : Beck 28 Rebs : Hernández 10 Asts : Pedroza 5 |
Pts: Pinnock 30 Rebs: A. García 13 Asts: Pinnock 4 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas
Dommer: Miguel Angel Pérez (ESP) |
24. august
kl. 17.30 |
Puerto Rico | 75- 87 | Argentina |
Scoring af kvart: 27 -17, 12- 18 , 16- 27 , 20- 25 | ||
Pts : Ayuso 21 Rebs : Ramos 12 Asts : Arroyo 4 |
Pts: Scola 22 Rebs: Scola 11 Asts: Prigioni 7 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas Dommer
: Guerrino Cerebuch (ITA), Carlos dos Santos (BRA), Reynaldo Mercedes (DOM) |
25. august
17.30 |
Uruguay | 82 -79 | Puerto Rico |
Scoring af kvart: 15- 17 , 14- 31 , 24 -13, 29 -18 | ||
Pts : Batista 34 Rebs : Batista 15 Asts : Osimani 5 |
Pts: Barea 18 Rebs: Reyes 12 Asts: Barea 3 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas Dommer
: Petr Sudek (SVK), Eddie Rush (USA), Carlos dos Santos (BRA) |
25. august
20.00 |
Argentina | 104 -83 | Mexico |
Scoring af kvart: 23-23, 28 -18, 32 -18, 21- 24 | ||
Pts : Delfino 20 Rebs : Delfino 11 Asts : Scola 5 |
Pts: Beck 24 Rebs: Quintero 6 Asts: Meza 3 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas
Dommer: William Kennedy (USA), David Papo (VEN) |
26. august
kl. 15.30 |
Mexico | 82- 91 | Uruguay |
Scoring af kvart: 25 -19, 14- 27 , 28 -18, 15- 27 | ||
Pts : Beck 28 Rebs : Ayón 12 Asts : Ayón 3 |
Pts: Mazzarino 36 Rebs: Batista 15 Asts: Osimani 7 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas
Dommer: Miguel Angel Pérez (ESP), Reynaldo Mercedes (DOM) |
26. august
21.00 |
Panama | 92- 109 (OT) | Argentina |
Scoring ved kvarter: 18- 30 , 18 -13, 27 -16, 22- 26 , Overarbejde : 7- 24 | ||
Pts : Forbes 29 Rebs : A. García 12 Asts : Green , Pinnock 6 |
Pts: Quinteros 22 Rebs: Scola 8 Asts: Prigioni 12 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas Dommer
: Petr Sudek (SVK), Eddie Rush (USA) |
Gruppe B
Hold | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Forenede Stater | 4 | 4 | 0 | 461 | 267 | +194 | 8 |
Brasilien | 4 | 3 | 1 | 345 | 344 | +1 | 7 |
Canada | 4 | 2 | 2 | 303 | 344 | −41 | 6 |
Venezuela | 4 | 1 | 3 | 317 | 383 | −66 | 5 |
Jomfruøerne | 4 | 0 | 4 | 321 | 409 | −88 | 4 |
22. august
kl. 17.30 |
Canada | 67- 75 | Brasilien |
Scoring af kvart: 12- 25 , 21 -11, 11- 18 , 23 -21 | ||
Pts : Mendez 18 Rebs : Dalembert 10 Asts : English 4 |
Pts: Barbosa 30 Rebs: Splitter 9 Asts: Barbosa 5 |
Thomas & Mack Center , Las Vegas Dommer
: Petr Sudek (SVK), Héctor Uslenghi (URU), José Dorame (MEX) |
22. august
20.00 |
Forenede Stater | 112 –69 | Venezuela |
Scoring efter kvartal: 21 –8, 33 –26, 38 –17, 20 –18 | ||
Pts : Anthony 17 Rebs : Howard 8 Asts : Bryant 5 |
Pts: Vásquez 12 Rebs: Romero 7 Asts: Vargas 3 |
Thomas & Mack Center , Las Vegas
Dommer: Reynaldo Mercedes (DOM), José Carrión (PUR), Daniel Rodrigo (ARG) |
23. august
kl. 15.00 |
Venezuela | 73- 80 | Canada |
Scoring af kvart: 16- 18 , 18- 19 , 25 -24, 14- 19 | ||
Pts : Romero 23 Rebs : Bethelmy 7 Asts : Vásquez 6 |
Pts: Dalembert 18 Rebs: Thomas 8 Asts: Thomas 3 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas
Dommer: Reynaldo Mercedes (DOM), Miguel Ángel Pérez (ESP), Héctor Uslenghi (URU) |
23. august
20.00 |
Jomfruøerne | 59- 123 | Forenede Stater |
Scoring af kvart: 13- 42 , 26 -24, 11- 28 , 9- 29 | ||
Pts : Sheppard 11 Rebs : Richards 6 Asts : Sheppard 2 |
Pts: Anthony 22 Rebs: Prince 12 Asts: Kidd 5 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas
Dommer: Jorge Vazquez (PUR), Daniel Rodrigo (ARG), José Dorame (MEX) |
24. august
kl. 15.00 |
Canada | 93 –83 | Jomfruøerne |
Scoring af kvart: 23- 27 , 30 -13, 21- 24 , 19-19 | ||
Pts : Mendez 22 Rebs : Dalembert 8 Asts : Anderson 12 |
Pts: Edwin 26 Rebs: Victor 6 Asts: Sheppard 3 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas Dommer
: Petr Sudek (SVK), Jorge Vazquez (PUR), José Dorame (MEX) |
24. august
20.00 |
Brasilien | 101 –75 | Venezuela |
Scoring efter kvartal: 24 –19, 19 –17, 28 –19, 30 –20 | ||
Pts : Machado 20 Rebs : Batista 5 Asts : Da Silva 8 |
Pts: Romero 21 Rebs: Romero 7 Asts: Vargas 4 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas
Dommer: Pablo Estevez (ARG), José Carrión (PUR), Daniel Rodrigo (ARG) |
25. august
kl. 12.00 |
Forenede Stater | 113 –63 | Canada |
Scoring efter kvartal: 28 –21, 37 –13, 30 –15, 18 –14 | ||
Pts : Anthony 25 Rebs : James 8 Asts : Williams 6 |
Pts: Famutimi 17 Rebs: Kendall 9 Asts: Anderson 2 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas
Dommer: Reynaldo Mercedes (DOM), José Carrión (PUR), Daniel Rodrigo (ARG) |
25. august
kl. 15.00 |
Jomfruøerne | 89- 93 | Brasilien |
Scoring af kvart: 23- 25 , 25 -16, 15- 31 , 26 -21 | ||
Pt : Victor 25 Rebs : Rhymer 9 Asts : Sheppard 2 |
Pts: Barbosa 36 Rebs: Nenê 9 Asts: Da Silva 10 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas
Dommer: Miguel Ángel Pérez (ESP), Jorge Vazquez (PUR), Héctor Uslenghi (URU) |
26. august
kl. 13.00 |
Venezuela | 100 - 90 | Jomfruøerne |
Scoring ved kvarter: 18 -16, 19 -17, 35 -26, 28- 31 | ||
Pts : Romero 29 Rebs : Romero 10 Asts : Vásquez 10 |
Pts: Edwin 32 Rebs: Francis 6 Asts: Victor 6 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas
Dommer: José Carrión (PUR), Daniel Rodrigo (ARG), Héctor Uslenghi (URU) |
26. august
kl. 18.00 |
Brasilien | 76– 113 | Forenede Stater |
Scoring af kvart: 21- 27 , 17- 30 , 11- 39 , 27 -17 | ||
Pts : Splitter 13 Rebs : Splitter 9 Asts : Da Silva 4 |
Pts: James 21 Rebs: Anthony 10 Asts: Kidd 5 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas Dommer
: Guerrino Cerebuch (ITA), Pablo Estevez (ARG), José Dorame (MEX) |
Kvartfinaler
Kvalificeret til semifinalen | |
Femte plads |
De fire bedste hold i gruppe A og gruppe B gik videre til kvartfinalegruppen. Derefter spillede hvert hold de fire fra den anden gruppe for at fuldføre en hel runde. Rekorder fra de indledende grupper blev overført, men kun mod hold, der også avancerede.
De fire bedste hold gik videre til semifinalen. Femtepladsen (Canada) fortsatte ikke med at konkurrere om Americas Championship, men kvalificerede sig til FIBA World Olympic Qualifying Tournament 2008 .
Stillinger
Hold | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Binde |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Forenede Stater | 7 | 7 | 0 | 791 | 541 | +250 | 14 | |
Argentina | 7 | 6 | 1 | 626 | 530 | +96 | 13 | |
Brasilien | 7 | 4 | 3 | 606 | 590 | +16 | 11 | |
Puerto Rico | 7 | 3 | 4 | 582 | 590 | −8 | 10 | 1−0 |
Canada | 7 | 3 | 4 | 538 | 586 | −48 | 10 | 0−1 |
Uruguay | 7 | 2 | 5 | 550 | 648 | −98 | 9 | 1−0 |
Mexico | 7 | 2 | 5 | 636 | 703 | −67 | 9 | 0−1 |
Venezuela | 7 | 1 | 6 | 522 | 663 | −141 | 8 |
27. august
kl. 12.30 |
Uruguay | 88- 95 | Canada |
Scoring af kvart: 18- 25 , 20- 23 , 27 -22, 23- 25 | ||
Pts : Mazzarino 17 Rebs : Batista 6 Asts : García Morales 3 |
Pts: Young 22 Rebs: Kendall 9 Asts: English 5 |
Thomas & Mack Center , Las Vegas
Dommer: Pablo Estevez (ARG), Jorge Vazquez (PUR), William Kennedy (USA) |
27. august
kl. 15.00 |
Argentina | 98 –63 | Venezuela |
Scoring af kvart: 28 -10, 23- 24 , 28 -19, 19 -10 | ||
Pts : González 21 Rebs : Delfino 11 Asts : Prigioni 8 |
Pts: Cedeño 15 Rebs: Sucre 6 Asts: Cedeño 3 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas Dommer
: Guerrino Cerebuch (ITA), Reynaldo Mercedes (DOM), José Dorame (MEX) |
27. august
17.30 |
Brasilien | 75- 97 | Puerto Rico |
Scoring af kvart: 13- 19 , 15- 20 , 26-26, 21- 32 | ||
Pts : Barbosa 34 Rebs : Splitter 11 Asts : Machado 4 |
Pt: Ayuso 24 Rebs: Ramos 6 Asts: Barea 5 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas Dommer
: Petr Sudek (SVK), Miguel Ángel Pérez (ESP) |
27. august
20:00 |
Forenede Stater | 127 -100 | Mexico |
Scoring ved kvarter: 45 -23, 20- 28 , 36 -27, 26 -22 | ||
Pts : Anthony 28 Rebs : Billups 8 Asts : Kidd 7 |
Pts: Beck 20 Rebs: Parada 7 Asts: Pedroza 6 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas
Dommer: Carlos Dos Santos (BRA), Héctor Uslenghi (URU) |
28. august
kl. 12.30 |
Venezuela | 89 –79 | Uruguay |
Scoring af kvart: 25-25, 26 -10, 17- 20 , 20- 24 | ||
Pts : Romero 35 Rebs : Romero 11 Asts : Cedeño 8 |
Pts: Batista 21 Rebs: Batista 20 Asts: García Morales 3 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas Dommer
: Petr Sudek (SVK), Carlos Dos Santos (BRA) |
28. august
kl. 15.00 |
Canada | 70- 85 | Argentina |
Scoring af kvart: 8- 26 , 8- 20 , 24 -16, 30 -23 | ||
Pts : Thomas 13 Rebs : Dalembert 16 Asts : English 2 |
Pts: Scola 23 Rebs: González 11 Asts: Prigioni 11 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas
Dommer: Eddie Rush (USA), Miguel Ángel Pérez (ESP), Héctor Uslenghi (URU) |
28. august
kl. 17.30 |
Mexico | 90- 104 | Brasilien |
Scoring af kvart: 22- 24 , 17- 29 , 24- 34 , 27 -17 | ||
Pts : Beck 29 Rebs : Parada 10 Asts : Pedroza 5 |
Pts: Barbosa 21 Rebs: Splitter 9 Asts: Machado 6 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas
Dommer: José Carrión (PUR), William Kennedy (USA), Daniel Rodrigo (ARG) |
28. august
20.00 |
Puerto Rico | 78- 117 | Forenede Stater |
Scoring af kvart: 15- 24 , 12- 35 , 29-29, 22- 29 | ||
Pts : Ayuso 13 Rebs : Arroyo 6 Asts : Barea 3 |
Pts: James 21 Rebs: Stoudemire 8 Asts: Williams 7 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas Dommer
: Guerrino Cerebuch (ITA), Pablo Estevez (ARG), David Papo (VEN) |
29. august
kl. 12.30 |
Canada | 97 -80 | Mexico |
Scoring ved kvarter: 21- 22 , 26 -9, 29 -24, 21- 25 | ||
Pts : Anderson 17 Rebs : Brown 11 Asts : Anderson 5 |
Pts: Quintero 20 Rebs: Ávila 5 Asts: Meza 4 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas
Dommer: Pablo Estevez (ARG), Carlos Dos Santos (BRA), David Papo (VEN) |
29. august
kl. 15.00 |
Venezuela | 63- 92 | Puerto Rico |
Scoring af kvart: 16- 20 , 19- 27 , 10- 15 , 18- 30 | ||
Pts : Romero 11 Rebs : Romero 10 Asts : Vásquez 3 |
Pts: Ayuso 25 Rebs: Reyes 13 Asts: Arroyo 7 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas
Dommer: Reynaldo Mercedes (DOM), Eddie Rush (USA), Daniel Rodrigo (ARG) |
29. august
17.30 |
Argentina | 86 –79 | Brasilien |
Scoring af kvart: 16- 23 , 12- 19 , 22 -16, 21 -13 | ||
Pts : Scola 23 Rebs : Scola 12 Asts : Prigioni 7 |
Pts: Machado 19 Rebs: Nenê 12 Asts: Machado 7 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas Dommer
: Petr Sudek (SVK), Guerrino Cerebuch (ITA), Miguel Ángel Pérez (ESP) |
29. august
20.00 |
Uruguay | 79– 118 | Forenede Stater |
Scoring af kvart: 21- 31 , 17- 35 , 26- 29 , 15- 23 | ||
Pts : Batista 20 Rebs : García Morales 6 Asts : Mazzarino 3 |
Pt: James 26 Rebs: Stoudemire 7 Asts: Williams 6 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas
Dommer: Jorge Vazquez (PUR), José Dorame (MEX) |
30. august
kl. 13.30 |
Mexico | 101 –91 | Venezuela |
Scoring af kvart: 19- 27 , 27 -23, 31 -15, 24- 26 | ||
Pts : Pedroza 27 Rebs : Ávila 12 Asts : Meza 7 |
Pts: Romero 23 Rebs: Romero 6 Asts: Vargas 8 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas
Dommer: William Kennedy (USA), Héctor Uslenghi (URU) |
30. august
kl. 16.00 |
Brasilien | 96 –62 | Uruguay |
Scoring efter kvartal: 24 –17, 20–20, 30 –8, 22 –17 | ||
Pts : Barbosa 32 Rebs : Splitter 7 Asts : Da Silva 5 |
Pts: Batista 17 Rebs: Batista 10 Asts: Osimani 4 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas
Dommer: Eddie Rush (USA), Pablo Estevez (ARG), Reynaldo Mercedes (DOM) |
30. august
kl. 18.30 |
Puerto Rico | 72 –66 | Canada |
Scoring af kvart: 21 -18, 14- 16 , 23 -9, 14- 23 | ||
Pts : Arroyo 22 Rebs : Reyes 12 Asts : Ayuso 3 |
Pts: Thomas 18 Rebs: Dalembert 18 Asts: English 4 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas Dommer
: Petr Sudek (SVK), Guerrino Cerebuch (ITA), Miguel Ángel Pérez (ESP) |
30. august
21.00 |
Forenede Stater | 91 -76 | Argentina |
Scoring efter kvartal: 28 –13, 21 –17, 24 –22, 18–24 | ||
Pts : Bryant 27 Rebs : Howard 9 Asts : Kidd 7 |
Pts: Scola 20 Rebs: Scola 5 Asts: Prigioni 4 |
Thomas & Mack Center, Las Vegas
Dommer: José Carrión (PUR), Carlos Dos Santos (BRA) |
Medalje runde
De hold, der spillede i mesterskabsspillet, kvalificerede sig begge automatisk til OL i 2008. Holdene, der spillede i 3. pladsen, kvalificerede sig begge automatisk til FIBA World Olympic Qualifying Tournament 2008 .
Semifinaler | Final | |||||
1. september - Las Vegas | ||||||
Argentina | 91 | |||||
2. september - Las Vegas | ||||||
Brasilien | 80 | |||||
Argentina | 81 | |||||
1. september - Las Vegas | ||||||
Forenede Stater | 118 | |||||
Forenede Stater | 135 | |||||
Puerto Rico | 91 | |||||
Tredje plads | ||||||
2. september - Las Vegas | ||||||
Brasilien | 107 | |||||
Puerto Rico | 111 |
Semifinaler
1. september
kl. 13.00 |
Argentina | 91 -80 | Brasilien |
Scoring af kvart: 17- 22 , 18- 21 , 30 -13, 26 -24 | ||
Pts : Scola 27 Rebs : Scola 9 Asts : Prigioni 5 |
Pts: Barbosa , Garcia 16 hver Rebs: Splitter 9 Asts: da Silva 5 |
1. september
kl. 16.00 |
Forenede Stater | 135 –91 | Puerto Rico |
Scoring efter kvartal: 33 –27, 24 –15, 43 –28, 35 –21 | ||
Pts : Anthony 27 Rebs : Howard 6 Asts : James 9 |
Pts: Ayuso 22 Rebs: Falcón 8 Asts: Arroyo 5 |
Tredjeplads spil
2. september
kl. 13.00 |
Brasilien | 107- 111 | Puerto Rico |
Scoring af kvart: 12- 26 , 31 -22, 26- 33 , 38 -30 | ||
Pts : Machado 21 Rebs : Splitter 13 Asts : da Silva , Splitter 4 |
Pts: Ayuso 39 Rebs: Reyes 15 Asts: Arroyo 10 |
Final
2. september
kl. 16.00 |
Argentina | 81- 118 | Forenede Stater |
Scoring ved kvarter: 14- 35 , 20- 24 , 27- 34 , 20- 25 | ||
Pts : Scola 23 Rebs : Kammerichs 7 Asts : Scola , Porta 3 each |
Pts: Bryant 31 Rebs: Anthony 8 Asts: Bryant 14 |
Priser
2007 Tournament of the Americas Winners |
---|
USA sjette titel |
Statistiske ledere
Individuelle turneringshøjder
Point
|
Rebounds
|
Hjælper
|
Stjæler
|
Blokke
|
Referat
|
Individuelle spilhøjder
Afdeling | Navn | i alt | Modstander |
---|---|---|---|
Point | Larry Ayuso | 39 | Brasilien |
Rebounds | Esteban Batista | 20 | Venezuela |
Hjælper | Jermaine Anderson | 12 | Jomfruøerne |
Stjæler |
Carlos Delfino Joel Muñoz |
5 |
Brasilien Mexico |
Blokke | Miguel Marriaga | 6 | Uruguay |
Omsætning |
Esteban Batista Greivis Vásquez |
9 |
Brasiliens jomfruøer |
Team Tournament Highs
Offensiv PPG
|
Defensiv PPG
|
Rebounds
|
Hjælper
|
Stjæler
|
Blokke
|
|
Teamspidshøjder
Afdeling | Navn | i alt | Modstander |
---|---|---|---|
Point | Forenede Stater | 135 | Puerto Rico |
Rebounds | Canada | 61 | Mexico |
Hjælper |
Brasilien USA (2 gange) |
31 |
Mexico Uruguay Puerto Rico |
Stjæler |
Mexico USA (2 gange) |
15 |
Puerto Rico Jomfruøer Argentina |
Blokke | Venezuela | 10 | Uruguay |
Feltmålsprocent | Forenede Stater | 69,6% | Puerto Rico |
3-punkts feltmålsprocent | Forenede Stater | 63,9% | Puerto Rico |
Frikastprocent | Puerto Rico | 100% (4/4) | Canada |
Omsætning | Puerto Rico | 28 | Uruguay |
Sidste stilling
Kvalificeret til den olympiske basketballturnering i 2008 | |
Kvalificeret til FIBA World Olympic Qualifying Tournament |
Rang | Hold | Optage |
---|---|---|
Forenede Stater | 10–0 | |
Argentina | 8–2 | |
Puerto Rico | 5–5 | |
4 | Brasilien | 5–5 |
5 | Canada | 4–4 |
6 | Uruguay | 3–5 |
7 | Mexico | 2–6 |
8 | Venezuela | 2–6 |
9 | Panama | 1–3 |
10 | Jomfruøerne | 0–4 |