Fægtning ved Sommer -OL 1976 - Mænds épée - Fencing at the 1976 Summer Olympics – Men's épée
Mænds épée ved XXI -olympiadens lege
| ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sted | CEPSUM | |||||||||
Datoer | 22. -23. Juli 1976 | |||||||||
Konkurrenter | 64 fra 26 nationer | |||||||||
Medaljer | ||||||||||
| ||||||||||
Fægtning ved Sommer -OL 1976 | ||
---|---|---|
Épée | Mænd | |
Team épée | Mænd | |
Folie | Mænd | Kvinder |
Teamfolie | Mænd | Kvinder |
Sabel | Mænd | |
Team sabel | Mænd | |
Mændenes épée var en af otte fægtebegivenheder på hegnet ved sommer -OL 1976 . Det var begivenhedens syttende optræden. Konkurrencen blev afholdt fra 22. til 23. juli 1976. 64 fægtere fra 26 nationer konkurrerede. Hver nation var begrænset til 3 fægtere. Arrangementet kom ned på en trevejs spærre blandt medaljerne, hvor to vesttyske fægtere sluttede sig til Győző Kulcsár i Ungarn (som tidligere havde vundet guld i 1968 og bronze i 1972) i denne tie-breaker hegn-session. Alexander Pusch vandt mod begge modstandere i spærringen for at tage guld, med Hans-Jürgen Hehn, der besejrede Kulcsár for sølv. Medaljerne var de første for Vesttyskland i mændenes individuelle épée. Kulcsárs bronze gjorde ham til den anden mand, der tjente tre medaljer i stævnet ( Edoardo Mangiarotti i 1948–1956, også med et guld og to bronzer, var den første).
Baggrund
Dette var begivenhedens 17. optræden, som ikke blev afholdt ved de første lege i 1896 (med kun folie- og sabelbegivenheder afholdt), men har været afholdt ved hvert sommer -OL siden 1900.
Fem af de seks finalister (inklusive de tre medaljevindere) fra legene i 1972 vendte tilbage: guldmedalje Csaba Fenyvesi fra Ungarn, sølvmedalje Jacques Ladègaillerie fra Frankrig, bronzemedalje (og guldmedalje fra 1968) Győző Kulcsár fra Ungarn, fjerdeplads Anton Pongratz af Rumænien og femtepladsen Rolf Edling fra Sverige. De foregående fire år havde oplevet en fremgang i Sverige og Vesttyskland; Edling havde vundet VM i 1973 og 1974; Alexander Pusch fra Vesttyskland var den regerende (1975) verdensmester.
Thailand fik sin debut i arrangementet. USA optrådte for 16. gang, mest blandt nationer, efter kun at have savnet 1908 -udgaven af begivenheden.
Konkurrenceformat
Turneringen i 1976 vendte tilbage til en blanding af pool og knockout-runder, der lignede den, der blev brugt i 1968, efter at 1972-udgaven kortvarigt brugte et pool-only format. Konkurrencen omfattede tre puljerunder, efterfulgt af en dobbelt-eliminations knockout-runde, der sluttede med en sidste puljerunde. I hver puljerunde konkurrerede fægterne i en round-robin.
Anfald i round-robin puljerne var til 5 berøringer; anfald i dobbelt-eliminationsrunden var til 10 berøringer. Repechages blev ikke brugt i de første tre runder, men blev brugt til at bestemme medaljevindere, hvis det var nødvendigt i finalen.
- Runde 1: 12 puljer med 5 eller 6 fægtere hver. De 3 bedste i hver pulje (36 i alt) avancerede.
- Runde 2: 6 puljer med hver 6 fægtere. De 4 bedste i hver pulje (24 i alt) avancerede.
- Runde 3: 4 puljer med 6 fægtere hver. De 4 bedste i hver pulje (16 i alt) avancerede.
- Elimineringsrunder: En turnering med dobbelt elimination. De 4 fægtere, der vandt i begge de to første runder, avancerede, ligesom de 2 fægtere, der nåede slutningen af repechagen.
- Sidste runde: 1 pulje med 6 fægtere.
Tidsplan
Alle tider er Eastern Daylight Time ( UTC-4 )
Dato | Tid | Rund |
---|---|---|
Torsdag den 22. juli 1976 |
8:30 11:00 15:00 18:00 |
Runde 1 Runde 2 Runde 3 Eliminatonrunder |
Fredag den 23. juli 1976 | 18.00 | Final |
Resultater
Runde 1
Runde 1 Pulje A
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | RJ | AP | JP | GT | JDP | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ralph Johnson ( GBR ) | 3 | 1 | 19 | 7 | Q | 5–1 | 4–5 | 5–1 | 5–0 | ||
2 | Alexander Pusch ( FRG ) | 3 | 1 | 16 | 8 | 1–5 | 5–2 | 5–0 | 5–1 | |||
3 | John Pezza ( ITA ) | 3 | 1 | 17 | 13 | 5–4 | 2–5 | 5–2 | 5–2 | |||
4 | Geza Tatrallyay ( CAN ) | 1 | 3 | 8 | 16 | 1–5 | 0–5 | 2–5 | 5–1 | |||
5 | Juan Daniel Pirán ( ARG ) | 0 | 4 | 4 | 20 | 0–5 | 1–5 | 2–5 | 1–5 |
Runde 1 Pulje B
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | HJ | BL | HJH | DF | GV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hans Jacobson ( SWE ) | 3 | 1 | 17 | 8 | Q | 2–5 | 5–1 | 5–1 | 5–1 | ||
2 | Boris Lukomsky ( URS ) | 2 | 2 | 18 | 15 | 5–2 | 5–3 | 4–5 | 4–5 | |||
3 | Hans-Jürgen Hehn ( FRG ) | 2 | 2 | 14 | 12 | 1–5 | 3–5 | 5–1 | 5–1 | |||
4 | Daniel Feraud ( ARG ) | 2 | 2 | 12 | 19 | 1–5 | 5–4 | 1–5 | 5.1–5 | |||
5 | George Varaljay ( CAN ) | 1 | 3 | 12 | 19 | 1–5 | 5–4 | 1–5 | 5–5.1 |
Runde 1 Pulje C
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | TS | IO | NG | TB | AD | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Thierry Soumagne ( BEL ) | 3 | 1 | 17 | 12 | Q | 5–2 | 5–3 | 5–2 | 2–5 | ||
2 | István Osztrics ( HUN ) | 2 | 2 | 15 | 14 | 2–5 | 3–5 | 5–2 | 5–2 | |||
3 | Nicola Granieri ( ITA ) | 2 | 2 | 16 | 15 | 3–5 | 5–3 | 3–5 | 5–2 | |||
4 | Tim Belson ( GBR ) | 2 | 2 | 14 | 14 | 2–5 | 2–5 | 5–3 | 5–1 | |||
5 | Alain Dansereau ( CAN ) | 1 | 3 | 10 | 17 | 5–2 | 2–5 | 2–5 | 1–5 |
Runde 1 Pulje D
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | HL | JJ | GB | JL | VS | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Herbert Lindner ( AUT ) | 3 | 1 | 17 | 10 | Q | 5–0 | 2–5 | 5–3 | 5–2 | ||
2 | Jerzy Janikowski ( POL ) | 3 | 1 | 15 | 16 | 0–5 | 5–3 | 5–4 | 5–4 | |||
3 | Greg Benko ( AUS ) | 2 | 2 | 18 | 13 | 5–2 | 3–5 | 5–5 | 5–1 | |||
4 | Jacques Ladègaillerie ( FRA ) | 1 | 3 | 17 | 16 | 3–5 | 4–5 | 5–5 | 5–1 | |||
5 | Veikko Salminen ( FIN ) | 0 | 4 | 8 | 20 | 2–5 | 4–5 | 1–5 | 1–5 |
Runde 1 Pulje E
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | RB | AP | AA | AB | KR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Reinhold Behr ( FRG ) | 2 | 2 | 19 | 14 | Q | 5–4 | 5–5 | 4–5 | 5–0 | ||
2 | Anton Pongratz ( ROU ) | 2 | 2 | 19 | 15 | 4–5 | 5–5 | 5–4 | 5–1 | |||
3 | Aleksandr Abushakhmetov ( URS ) | 2 | 2 | 20 | 16 | 5–5 | 5–5 | 5–4 | 5–2 | |||
4 | Arthur Ribeiro ( BRA ) | 2 | 2 | 18 | 16 | 5–4 | 4–5 | 4–5 | 5–2 | |||
5 | Kam Roger ( HKG ) | 0 | 4 | 5 | 20 | 0–5 | 1–5 | 2–5 | 2–5 |
Runde 1 Pulje F
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | AB | CK | GF | SB | JI | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Aleksandr Bykov ( URS ) | 3 | 1 | 16 | 10 | Q | 1–5 | 5–3 | 5–1 | 5–1 | ||
2 | Christian Kauter ( SUI ) | 3 | 1 | 17 | 12 | 5–1 | 5–4 | 2–5 | 5–2 | |||
3 | Göran Flodström ( SWE ) | 2 | 2 | 17 | 15 | 3–5 | 4–5 | 5–2 | 5–3 | |||
4 | Scotty Bozek ( USA ) | 2 | 2 | 13 | 15 | 1–5 | 5–2 | 2–5 | 5–3 | |||
5 | Juan Inostroza ( CHI ) | 0 | 4 | 9 | 20 | 1–5 | 2–5 | 3–5 | 3–5 |
Runde 1 Pulje G
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | FS | OV | RE | MW | EZ | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | François Suchanecki ( SUI ) | 3 | 1 | 16 | 11 | Q | 1–5 | 5–4 | 5–1 | 5–1 | ||
2 | Omar Vergara ( ARG ) | 3 | 1 | 16 | 14 | 5–1 | 1–5 | 5–4 | 5–4 | |||
3 | Rolf Edling ( SWE ) | 2 | 2 | 17 | 11 | 4–5 | 5–1 | 3–5 | 5–0 | |||
4 | Marceli Wiech ( POL ) | 2 | 2 | 15 | 16 | 1–5 | 4–5 | 5–3 | 5–3 | |||
5 | Esfandihar Zarnegar ( IRI ) | 0 | 4 | 8 | 20 | 1–5 | 4–5 | 0–5 | 3–5 |
Runde 1 Pulje H
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | TB | NK | SA | GM | SC | MB | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Teddy Bourne ( GBR ) | 4 | 1 | 23 | 12 | Q | 3–5 | 5–0 | 5–3 | 5–2 | 5–2 | ||
2 | Nils Koppang ( NOR ) | 3 | 2 | 22 | 16 | 5–3 | 4–5 | 3–5 | 5–1 | 5–2 | |||
3 | Sarkis Assatourian ( IRI ) | 3 | 2 | 17 | 20 | 0–5 | 5–4 | 2–5 | 5–4 | 5–2 | |||
4 | George Masin ( USA ) | 2 | 3 | 17 | 20 | 3–5 | 5–3 | 5–2 | 3–5 | 1–5 | |||
4 | Sneh Chousurin ( THA ) | 2 | 3 | 17 | 20 | 2–5 | 1–5 | 4–5 | 5–3 | 5–2 | |||
6 | Marcello Bertinetti ( ITA ) | 1 | 4 | 13 | 21 | 2–5 | 2–5 | 2–5 | 5–1 | 2–5 |
Runde 1 pulje I
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | NI | JN | GD | RS | ID | RH | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nicolae Iorgu ( ROU ) | 4 | 1 | 24 | 14 | Q | 4–5 | 5–3 | 5–1 | 5–2 | 5–3 | ||
2 | Jeppe Normann ( NOR ) | 4 | 1 | 24 | 17 | 5–4 | 5–4 | 4–5 | 5–3 | 5–1 | |||
3 | Daniel Giger ( SUI ) | 3 | 2 | 22 | 16 | 3–5 | 4–5 | 5–4 | 5–1 | 5–1 | |||
4 | Robert Schiel ( LUX ) | 2 | 3 | 19 | 22 | 1–5 | 5–4 | 4–5 | 4–5 | 5–3 | |||
5 | Iraj Dastgerdi ( IRI ) | 2 | 3 | 16 | 20 | 2–5 | 3–5 | 1–5 | 5–4 | 5–1 | |||
6 | Rubén Hernández ( PUR ) | 0 | 5 | 9 | 25 | 3–5 | 1–5 | 1–5 | 3–5 | 1–5 |
Runde 1 Pulje J
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | ZM | KHM | OM | GD | SS | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Zbigniew Matwiejew ( POL ) | 3 | 1 | 19 | 10 | Q | 5–3 | 5–2 | 4–5 | 5–0 | ||
2 | Karl-Heinz Müller ( AUT ) | 3 | 1 | 18 | 12 | 3–5 | 5–2 | 5–2 | 5–3 | |||
3 | Ole Mørch ( NOR ) | 2 | 2 | 14 | 15 | 2–5 | 2–5 | 5–1 | 5–4 | |||
4 | Roger Menghi ( LUX ) | 2 | 2 | 13 | 17 | 5–4 | 2–5 | 1–5 | 5–3 | |||
5 | Sutipong Santitevagul ( THA ) | 0 | 4 | 10 | 20 | 0–5 | 3–5 | 4–5 | 3–5 |
Runde 1 Pulje K
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | GK | PB | PZW | BM | TH | DC | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Győző Kulcsár ( HUN ) | 4 | 1 | 21 | 16 | Q | 5–2 | 1–5 | 5–3 | 5–2 | 5–4 | ||
2 | Philippe Boisse ( FRA ) | 4 | 1 | 22 | 17 | 2–5 | 5–4 | 5–4 | 5–3 | 5–1 | |||
3 | Peter Zobl-Wessely ( AUT ) | 3 | 2 | 23 | 17 | 5–1 | 4–5 | 5–3 | 4–5 | 5–3 | |||
4 | Brooke Makler ( USA ) | 2 | 3 | 20 | 16 | 3–5 | 4–5 | 3–5 | 5–1 | 5–0 | |||
5 | Taweewat Hurapan ( THA ) | 2 | 3 | 16 | 19 | 2–5 | 3–5 | 5–4 | 1–5 | 5–0 | |||
6 | Denis Cunningham ( HKG ) | 0 | 5 | 8 | 25 | 4–5 | 1–5 | 3–5 | 0–5 | 0–5 |
Runde 1 Pulje L
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | PS | JJ | CF | PR | Læge | CM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Paul Szabo ( ROU ) | 5 | 0 | 25 | 9 | Q | 5–3 | 5–4 | 5–1 | 5–1 | 5–0 | ||
2 | Jaroslav Jurka ( TCH ) | 3 | 2 | 22 | 17 | 3–5 | 4–5 | 5–4 | 5–3 | 5–0 | |||
3 | Csaba Fenyvesi ( HUN ) | 3 | 2 | 21 | 17 | 4–5 | 5–4 | 2–5 | 5–1 | 5–2 | |||
4 | Philippe Riboud ( FRA ) | 3 | 2 | 20 | 17 | 1–5 | 4–5 | 5–2 | 5–2 | 5–3 | |||
5 | Gilberto Peña ( PUR ) | 1 | 4 | 12 | 22 | 1–5 | 3–5 | 1–5 | 2–5 | 5–2 | |||
6 | Chan Matthew ( HKG ) | 0 | 5 | 7 | 25 | 0–5 | 0–5 | 2–5 | 3–5 | 2–5 |
Runde 2
Runde 2 Pulje A
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | CF | PS | AB | KHM | OM | SA | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Csaba Fenyvesi ( HUN ) | 4 | 1 | 25 | 15 | Q | 5–2 | 5–3 | 5–2 | 5–5 | 5–3 | ||
2 | Paul Szabo ( ROU ) | 4 | 1 | 22 | 16 | 2–5 | 5–3 | 5–4 | 5–2 | 5–2 | |||
3 | Aleksandr Bykov ( URS ) | 3 | 2 | 21 | 17 | 3–5 | 3–5 | 5–3 | 5–1 | 5–3 | |||
4 | Karl-Heinz Müller ( AUT ) | 2 | 3 | 19 | 22 | 2–5 | 4–5 | 3–5 | 5–3 | 5–4 | |||
5 | Ole Mørch ( NOR ) | 1 | 4 | 16 | 22 | 5–5 | 2–5 | 1–5 | 3–5 | 5–2 | |||
6 | Sarkis Assatourian ( IRI ) | 0 | 5 | 14 | 25 | 3–5 | 2–5 | 3–5 | 4–5 | 2–5 |
Runde 2 Pulje B
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | RE | FS | JJ | NG | TB | HL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rolf Edling ( SWE ) | 4 | 1 | 25 | 9 | Q | 5–5 | 5–3 | 5–1 | 5–0 | 5–0 | ||
2 | François Suchanecki ( SUI ) | 4 | 1 | 25 | 19 | 5–5 | 5–3 | 5–4 | 5–4 | 5–3 | |||
3 | Jaroslav Jurka ( TCH ) | 2 | 3 | 20 | 19 | 3–5 | 3–5 | 5–3 | 4–5 | 5–1 | |||
4 | Nicola Granieri ( ITA ) | 2 | 3 | 18 | 21 | 1–5 | 4–5 | 3–5 | 5–2 | 5–4 | |||
5 | Teddy Bourne ( GBR ) | 2 | 3 | 16 | 21 | 0–5 | 4–5 | 5–4 | 2–5 | 5–2 | |||
6 | Herbert Lindner ( AUT ) | 0 | 5 | 10 | 25 | 0–5 | 3–5 | 1–5 | 4–5 | 2–5 |
Runde 2 Pulje C
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | AP | NI | IO | NK | GB | TS | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Alexander Pusch ( FRG ) | 4 | 1 | 23 | 13 | Q | 3–5 | 5–2 | 5–1 | 5–4 | 5–1 | ||
2 | Nicolae Iorgu ( ROU ) | 3 | 2 | 21 | 18 | 5–3 | 2–5 | 5–3 | 4–5 | 5–2 | |||
3 | István Osztrics ( HUN ) | 3 | 2 | 18 | 19 | 2–5 | 5–2 | 1–5 | 5–4 | 5–3 | |||
4 | Nils Koppang ( NOR ) | 2 | 3 | 18 | 17 | 1–5 | 3–5 | 5–1 | 4–5 | 5–1 | |||
5 | Greg Benko ( AUS ) | 2 | 3 | 20 | 23 | 4–5 | 5–4 | 4–5 | 5–4 | 2–5 | |||
6 | Thierry Soumagne ( BEL ) | 1 | 4 | 12 | 22 | 1–5 | 2–5 | 3–5 | 1–5 | 5–2 |
Runde 2 Pulje D
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | RB | GF | CK | JN | ZM | PZW | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Reinhold Behr ( FRG ) | 4 | 1 | 24 | 18 | Q | 5–3 | 4–5 | 5–4 | 5–3 | 5–3 | ||
2 | Göran Flodström ( SWE ) | 3 | 2 | 23 | 16 | 3–5 | 5–5 | 5–1 | 5–4 | 5–1 | |||
3 | Christian Kauter ( SUI ) | 3 | 2 | 22 | 17 | 5–4 | 5–5 | 2–5 | 5–2 | 5–1 | |||
4 | Jeppe Normann ( NOR ) | 3 | 2 | 20 | 18 | 4–5 | 1–5 | 5–2 | 5–4 | 5–2 | |||
5 | Zbigniew Matwiejew ( POL ) | 1 | 4 | 18 | 24 | 3–5 | 4–5 | 2–5 | 4–5 | 5–4 | |||
6 | Peter Zobl-Wessely ( AUT ) | 0 | 5 | 11 | 25 | 3–5 | 1–5 | 1–5 | 2–5 | 4–5 |
Runde 2 Pulje E
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | BL | HJ | GK | JP | GD | AP | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Boris Lukomsky ( URS ) | 4 | 1 | 24 | 14 | Q | 5–4 | 4–5 | 5–2 | 5–1 | 5–2 | ||
2 | Hans Jacobson ( SWE ) | 3 | 2 | 22 | 17 | 4–5 | 3–5 | 5–1 | 5–3 | 5–3 | |||
3 | Győző Kulcsár ( HUN ) | 3 | 2 | 20 | 21 | 5–4 | 5–3 | 3–5 | 2–5 | 5–4 | |||
4 | John Pezza ( ITA ) | 3 | 2 | 18 | 20 | 2–5 | 1–5 | 5–3 | 5–4 | 5–3 | |||
5 | Daniel Giger ( SUI ) | 2 | 3 | 18 | 17 | 1–5 | 3–5 | 5–2 | 4–5 | 5–0 | |||
6 | Anton Pongratz ( ROU ) | 0 | 5 | 12 | 25 | 2–5 | 3–5 | 4–5 | 3–5 | 0–5 |
Runde 2 Pulje F
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | HJH | PB | JJ | RJ | AA | OV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hans-Jürgen Hehn ( FRG ) | 4 | 1 | 23 | 16 | Q | 5–1 | 3–5 | 5–4 | 5–4 | 5–2 | ||
2 | Philippe Boisse ( FRA ) | 4 | 1 | 21 | 18 | 1–5 | 5–4 | 5–3 | 5–4 | 5–2 | |||
3 | Jerzy Janikowski ( POL ) | 3 | 2 | 23 | 20 | 5–3 | 4–5 | 4–5 | 5–4 | 5–3 | |||
4 | Ralph Johnson ( GBR ) | 2 | 3 | 21 | 20 | 4–5 | 3–5 | 5–4 | 4–5 | 5–1 | |||
5 | Aleksandr Abushakhmetov ( URS ) | 2 | 3 | 22 | 22 | 4–5 | 4–5 | 4–5 | 5–4 | 5–3 | |||
6 | Omar Vergara ( ARG ) | 0 | 5 | 11 | 25 | 2–5 | 2–5 | 3–5 | 1–5 | 3–5 |
Runde 3
Runde 3 Pulje A
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | IO | RB | RE | PB | KHM | JN | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | István Osztrics ( HUN ) | 5 | 0 | 25 | 6 | Q | 5–1 | 5–2 | 5–1 | 5–1 | 5–1 | ||
2 | Reinhold Behr ( FRG ) | 4 | 1 | 21 | 15 | 1–5 | 5–4 | 5–2 | 5–0 | 5–4 | |||
3 | Rolf Edling ( SWE ) | 3 | 2 | 21 | 16 | 2–5 | 4–5 | 5–3 | 5–1 | 5–2 | |||
4 | Philippe Boisse ( FRA ) | 2 | 3 | 16 | 22 | 1–5 | 2–5 | 3–5 | 5–4 | 5–3 | |||
5 | Karl-Heinz Müller ( AUT ) | 1 | 4 | 11 | 20 | 1–5 | 0–5 | 1–5 | 4–5 | 5–0 | |||
6 | Jeppe Normann ( NOR ) | 0 | 5 | 10 | 25 | 1–5 | 4–5 | 2–5 | 3–5 | 0–5 |
Runde 3 Pulje B
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | NI | GK | AP | GF | FS | NG | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nicolae Iorgu ( ROU ) | 4 | 1 | 25 | 10 | Q | 5–1 | 5–1 | 5–5 | 5–1 | 5–2 | ||
2 | Győző Kulcsár ( HUN ) | 3 | 2 | 18 | 15 | 1–5 | 5–1 | 2–5 | 5–3 | 5–1 | |||
3 | Alexander Pusch ( FRG ) | 3 | 2 | 17 | 15 | 1–5 | 1–5 | 5–3 | 5–1 | 5–1 | |||
4 | Göran Flodström ( SWE ) | 2 | 3 | 23 | 18 | 5–5 | 5–2 | 3–5 | 5–1 | 5–5 | |||
5 | François Suchanecki ( SUI ) | 1 | 4 | 11 | 24 | 1–5 | 3–5 | 1–5 | 1–5 | 5–4 | |||
6 | Nicola Granieri ( ITA ) | 0 | 5 | 13 | 25 | 2–5 | 1–5 | 1–5 | 5–5 | 4–5 |
Runde 3 Pulje C
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | JP | HJ | RJ | JJ | BL | PS | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | John Pezza ( ITA ) | 4 | 1 | 25 | 16 | Q | 5–5.1 | 5–4 | 5–2 | 5–1 | 5–4 | ||
2 | Hans Jacobson ( SWE ) | 4 | 1 | 24 | 17 | 5.1–5 | 5–4 | 4–5 | 5–1 | 5–2 | |||
3 | Ralph Johnson ( GBR ) | 2 | 3 | 20 | 22 | 4–5 | 4–5 | 5.1–5 | 5–2 | 2–5 | |||
4 | Jerzy Janikowski ( POL ) | 2 | 3 | 19 | 23 | 2–5 | 5–4 | 5–5.1 | 2–5 | 5–4 | |||
5 | Boris Lukomsky ( URS ) | 2 | 3 | 14 | 20 | 1–5 | 1–5 | 2–5 | 5–2 | 5–3 | |||
6 | Paul Szabo ( ROU ) | 1 | 4 | 18 | 22 | 4–5 | 2–5 | 5–2 | 4–5 | 3–5 |
Runde 3 Pulje D
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | CK | HJH | JJ | CF | NK | AB | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Christian Kauter ( SUI ) | 3 | 2 | 22 | 17 | Q | 3–5 | 4–5 | 5–3 | 5–1 | 5–3 | ||
2 | Hans-Jürgen Hehn ( FRG ) | 3 | 2 | 21 | 18 | 5–3 | 5–3 | 2–5 | 4–5 | 5–2 | |||
3 | Jaroslav Jurka ( TCH ) | 3 | 2 | 22 | 20 | 5–4 | 3–5 | 5–4 | 5–2 | 4–5 | |||
3 | Csaba Fenyvesi ( HUN ) | 3 | 2 | 22 | 20 | 3–5 | 5–2 | 4–5 | 5–4 | 5–4 | |||
5 | Nils Koppang ( NOR ) | 2 | 3 | 17 | 23 | 1–5 | 5–4 | 2–5 | 4–5 | 5–4 | |||
6 | Aleksandr Bykov ( URS ) | 1 | 4 | 18 | 24 | 3–5 | 2–5 | 5–4 | 4–5 | 4–5 |
Doble eliminationsrunder
Vinderparenteser
Vindergruppe 1
16 -delsrunde | 8. runde | ||||||||
István Osztrics ( HUN ) | 10 | ||||||||
Ralph Johnson ( GBR ) | 5 | István Osztrics ( HUN ) | 10 | ||||||
John Pezza ( ITA ) | 10 | John Pezza ( ITA ) | 6 | ||||||
Hans-Jürgen Hehn ( FRG ) | 6 |
Vindergruppe 2
16 -delsrunde | 8. runde | ||||||||
Alexander Pusch ( FRG ) | 10 | ||||||||
Győző Kulcsár ( HUN ) | 5 | Alexander Pusch ( FRG ) | 10 | ||||||
Göran Flodström ( SWE ) | 10 | Göran Flodström ( SWE ) | 7 | ||||||
Nicolae Iorgu ( ROU ) | 10 |
Vindergruppe 3
16 -delsrunde | 8. runde | ||||||||
Rolf Edling ( SWE ) | 10 | ||||||||
Jaroslav Jurka ( TCH ) | 8 | Rolf Edling ( SWE ) | 10 | ||||||
Philippe Boisse ( FRA ) | 7 | Csaba Fenyvesi ( HUN ) | 1 | ||||||
Csaba Fenyvesi ( HUN ) | 10 |
Vindergruppe 4
16 -delsrunde | 8. runde | ||||||||
Hans Jacobson ( SWE ) | 10 | ||||||||
Christian Kauter ( SUI ) | 6 | Hans Jacobson ( SWE ) | 7 | ||||||
Jerzy Janikowski ( POL ) | 10 | Jerzy Janikowski ( POL ) | 10 | ||||||
Reinhold Behr ( FRG ) | 9 |
Tabere beslag
Tabere gruppe 1
4. runde | 4. runde | 2. runde | ||||||||||||
Ralph Johnson ( GBR ) | 5 | |||||||||||||
Hans-Jürgen Hehn ( FRG ) | 10 | Hans-Jürgen Hehn ( FRG ) | 10 | |||||||||||
John Pezza ( ITA ) | 4 | |||||||||||||
Hans-Jürgen Hehn ( FRG ) | 10 | |||||||||||||
Jaroslav Jurka ( TCH ) | 10 | Csaba Fenyvesi ( HUN ) | 5 | |||||||||||
Philippe Boisse ( FRA ) | 10 | Philippe Boisse ( FRA ) | 8 | |||||||||||
Csaba Fenyvesi ( HUN ) | 10 |
Tabere gruppe 2
4. runde | 4. runde | 2. runde | ||||||||||||
Győző Kulcsár ( HUN ) | 10 | |||||||||||||
Nicolae Iorgu ( ROU ) | 8 | Győző Kulcsár ( HUN ) | 10 | |||||||||||
Hans Jacobson ( SWE ) | 7 | |||||||||||||
Győző Kulcsár ( HUN ) | 10 | |||||||||||||
Christian Kauter ( SUI ) | 6 | Göran Flodström ( SWE ) | 4 | |||||||||||
Reinhold Behr ( FRG ) | 10 | Reinhold Behr ( FRG ) | 2 | |||||||||||
Göran Flodström ( SWE ) | 10 |
Sidste runde
Den sidste pulje blev kæmpet tæt, med alle seks fægtere på enten 3–2 eller 2–3. De tre mænd, der sluttede med tre sejre, avancerede til en spærring for at bestemme medaljerne, mens de tre mænd, der kun havde to sejre i puljen, blev rangeret efter puljeresultater. I spærringen besejrede Pusch både Kulcsár og Hehn for at vinde guldmedaljen, hvor Hehn sejrede over Kulcsár for at tage sølv.
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | Noter | AP | HJH | GK | IO | JJ | RE | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Alexander Pusch ( FRG ) | 3 | 2 | 22 | 18 | B | 5–2 | 3–5 | 5–2 | 5–4 | 4–5 | ||
1 | Hans-Jürgen Hehn ( FRG ) | 3 | 2 | 18 | 20 | 2–5 | 5–4 | 1–5 | 5–3 | 5–3 | |||
1 | Győző Kulcsár ( HUN ) | 3 | 2 | 22 | 19 | 5–3 | 4–5 | 3–5 | 5–3 | 5–3 | |||
4 | István Osztrics ( HUN ) | 2 | 3 | 18 | 19 | 2–5 | 5–1 | 5–3 | 4–5 | 2–5 | |||
5 | Jerzy Janikowski ( POL ) | 2 | 3 | 20 | 21 | 4–5 | 3–5 | 3–5 | 5–4 | 5–2 | |||
6 | Rolf Edling ( SWE ) | 2 | 3 | 18 | 21 | 5–4 | 3–5 | 3–5 | 5–2 | 2–5 |
- Spærring
Pos | Fægter | W | L | TF | TA | AP | HJH | GK | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alexander Pusch ( FRG ) | 2 | 0 | 10 | 7 | 5–3 | 5–4 | |||
Hans-Jürgen Hehn ( FRG ) | 1 | 1 | 9 | 7 | 4–5 | 5–2 | |||
Győző Kulcsár ( HUN ) | 0 | 2 | 5 | 10 | 3–5 | 2–5 |
Endelig klassifikation