François Mathet - François Mathet
François Mathet | |
---|---|
Født |
|
21. maj 1908
Døde | 11. januar 1983 |
(74 år)
Nationalitet | fransk |
Beskæftigelse | Hestetræner |
François Mathet ( 21. maj 1908 i Vesoul - 11. januar 1983 i Neuvy-le-Barrois ) trænede løbsheste , der har specialiseret sig i fladløb . I Frankrig huskes han godt for at være en af de bedste hestetrænere i landets historie.
Tidligt liv
Mathet var søn af en hærens løjtnant.
I 1934 vandt Mathet (som amatørrytter) fire af de bedste franske titler.
Han blev udnævnt til den franske hær i 1942, hvor han blev lærling hos Maurice d'Okhuysen ved Maisons-Laffitte , stadig ridende som amatørjockey.
Karriere
I 1944, efter et fald, stoppede han med at ride og koncentrerede sig om hestetræning. I 1947 var han træner for François Duprés stald.
Han tog lang tid at reparere, men kom tilbage for at vinde sit første gruppe 1 løb i 1948 med Bel Amour (hest) i Prix d'Ispahan og fortsatte til endnu bedre sejre med Tantième og Relko . Han trådte begge ind i Prix de l'Arc de Triomphe , både i 1950 og 1951, og Relko i Epsom Derby i 1963.
I 1964 overtog han Alec Head som hovedtræner for Aga Khan , med hvem han havde mange sejre fra Blushing Groom og Top Ville . Khanen kaldte ham "Kaluoum" eller "Akiyda", "Sphinx fra Gouvieux ".
Mathet underviste mange andre undervisere, herunder Alain de Royer-Dupré , der overtog sin rolle for at træne Aga Khans heste. Han trænede mange berømte franske jockeyer, herunder Yves Saint-Martin .
Han var den mest prestigefyldte og velkendte hestetræner i Frankrig, især efter hans successive sejre i slutningen af 1950'erne og begyndelsen af 60'erne.
Vindere ( gruppe 1 og derover)
Frankrig
- Prix de l'Arc de Triomphe - (4) - Tantième (1950, 1951), Sassafrás (1970), Akiyda (1982)
- Prix du Jockey Club - (6) - Reliance (1965), Tapalque (1968), Sassafrás (1970), Rheffic (1971), Crystal Palace (1977), Top Ville (1979)
- Prix de Diane (de franske egetræer ) - (2) - Dushka (1958), La Sega (1962)
- Poule d'Essai des Poulains - (7) - Tantième (1950), Relko (1963), Zeddaan (1968), Kalamoun (1973), Blushing Groom (1977), Nishapour (1978), Melyno (1982)
- Poule d'Essai des Pouliches - (5) - Virgule (1954), Solitude (1961), La Sega (1962), Pola Bella (1968), Koblenza (1969)
- Grand Prix de Paris - (9) - Northern Light (1953), Phil Drake (1955), Vattel (1956), Reliance (1965), Danseur (1966), Rheffic (1971), Exceller (1976), Soleil Noir (1979 ), Le Nain Jaune (1982)
- Critérium de Saint-Cloud (8) - Telegram (1949), Bingo (1952), Pas de Deux (1955), Upstart (1957), Le Français (1960), Saraca (1968), Rheffic (1970), Simbir (1972) )
- Prix de l'Abbaye de Longchamp - (8) - Texana (1957), Edellic (1958), Fortino (1962), Texanita (1963, 1964), Silver Shark (1965), Farhana (1966), Moubariz (1974)
- Prix d'Ispahan - (7) - Bel Amour (1948), Ménétrier (1949), La Sega (1962), Jour et Nuit III (1964), Silver Shark (1966), Zeddaan (1968), Lightning (1977)
- Prix Royal-Oak - (7) - Vamour (1959), Match (1961), Relko (1963), Reliance (1965), Sassafras (1970), Henri le Balafré (1975) et Exceller (1976)
- Grand Prix de Saint-Cloud - (5) - Tanerko (1957, 1958), Match (1962), Relko (1964), Exceller (1977), Shakapour (1980), Akarad (1981)
- Prix du Moulin de Longchamp - (4) - Lilya (1958), Mirna (1964), Silver Shark (1966), Pola Bella (1968)
- Prix Lupin - (5) - Tantième (1950), Tanerko (1956), Midnatssol (1959), Kalamoun (1973), Top Ville (1979)
- Prix Jean Prat - (5) - Jour et Nuit III (1964), Silver Shark (1966), Maroun (1971), Lightning (1977), Melyno (1982)
- Prix Ganay - (4) - Tantième (1951), Tanerko (1957, 1958), Relko (1964)
- Prix Vermeille - (4) - Bella Paola (1958), Golden Girl (1963), Casaque Grise (1967), Saraca (1969)
- Prix Saint-Alary - (4) - Ensomhed (1961), La Sega (1962), Tonnera (1966), Saraca (1969)
- Prix Morny - (3) - Solitude (1960), Amber Rama (1969), Blushing Groom (1976)
- Prix de la Forêt - (3) - Ménétrier (1947), Tantième (1949), Mirna (1963)
- Prix du Cadran - (3) - Tello (1959), Waldmeister (1965), Danseur (1967)
- Grand Critérium - (3) - Tantième (1949), Bella Paola (1957), Blushing Groom (1976)
- Prix Robert Papin (gruppe 1 siden 1987) - (3) - Zeddaan (1967), Amber Rama (1969), Blushing Groom (1976)
- Prix Jacques Le Marois - (2) - Kalamoun (1973), Kenmare (1978)
- Prix de la Salamandre - (1) - Blushing Groom (1976)
Det Forenede Kongerige
- Epsom Derby - (2) - Phil Drake (1955), Relko (1963)
- Epsom Oaks - (2) - Sicarelle (1956), Bella Paola (1958)
- 1000 Guineas Stakes - (1) - Bella Paola (1958)
- Coronation Cup - (4) - Tantième (1950), Dicta Drake (1962), Relko (1964), Exceller (1977)
- Champion Stakes - (2) - Bella Paola (1958), Vayrann (1980)
- Kong George VI og Dronning Elizabeth Stakes - (1) - Kamp II (1962)
- Dronning Elizabeth II-indsatser - (1) - Tantième (1950)
Canada
- Canadian International Stakes - (1) - Match II (1962)
Eftermæle
Et løb, der hedder Prix François Mathet , køres årligt.
Referencer
Denne franske biografiske hestevæddeløb er en stub . Du kan hjælpe Wikipedia ved at udvide den . |