Tyskland ved sommer -OL 1992 - Germany at the 1992 Summer Olympics
Tyskland ved sommer -OL 1992 | |
---|---|
IOC -kode | GER |
NOC | Det tyske olympiske sportsforbund |
Internet side |
www |
i Barcelona | |
Konkurrenter | 463 (300 mænd, 163 kvinder) i 26 sportsgrene |
Flagbærer | Manfred Klein |
Medaljer nr. 3 |
|
Sommer -OL optrædener ( oversigt ) | |
Andre relaterede optrædener | |
1906 Intercalated Games Saar (1952) United Team of Germany (1956–1964) Østtyskland (1968–1988) Vesttyskland (1968–1988) |
Tyskland konkurrerede ved sommer -OL 1992 i Barcelona , Spanien. Det var første gang, den europæiske nation deltog efter tysk genforening i 1990. Tidligere havde Vesttyskland og Østtyskland sendt uafhængige hold til legene. 463 konkurrenter, 300 mænd og 163 kvinder, deltog i 237 arrangementer i 26 sportsgrene.
Medaljer
Bueskydning
I Tysklands femte bueskydningskonkurrence kvalificerede kun en af de seks bueskytter sig til de individuelle eliminationsrunder. Han tabte sin første kamp, det samme gjorde både herre- og dameholdet.
Individuel konkurrence for kvinder :
- Astrid Hanschen-Rangrunde , 43. plads (0-0)
- Cornelia Pfohl-Rangrunde , 44. plads (0-0)
- Marion Wagner -Rangrunde, 53. plads (0-0)
Mænds individuelle konkurrence :
- Frank Marzoch -Runde med 32, 32. plads (0-1)
- Marc Rosicke-Rangrunde , 38. plads (0-0)
- Andreas Lippoldt-Rangrunde , 43. plads (0-0)
Kvindeholdskonkurrence :
- Hanschen, Pfohl og Wagner-ottendedelsfinaler, 10. plads (0-1)
Herreholdskonkurrence :
- Marzoch, Rosicke og Lippoldt-ottendedelsfinaler, 11. plads (0-1)
atletik
Herrekonkurrence
400 meter mænd
800 meter mænd
1.500 meter til mænd
Mænds 5.000 meter
10.000 meter mænd
- Heat - 28: 52,83 (→ gik ikke videre)
- Heat - 29: 22.19 (→ gik ikke videre)
Herre 4 × 400 m stafet
- Varme - DSQ (→ gik ikke videre)
Mænds marathon
- Stephan Freigang - 2: 14.00 (→ Bronzemedalje )
- Konrad Dobler - 2: 23.44 (→ 49. plads)
110 meter hæk til mænd
400 meter hæk til mænd
- Varme - 49,37
- Semifinale - 49,41 (→ gik ikke videre)
- Varme - 49,97
- Semifinale - DNS (→ gik ikke videre)
3.000 meter mænds steeplechase
Mænds 20 km gåtur
- Robert Ihly - 1:26:56 (→ 11. plads)
- Axel Noack - 1:29:55 (→ 20. plads)
50 km gåtur til mænd
- Ronald Weigel - 3:53:45 (→ Bronzemedalje )
- Hartwig Gauder - 3:56:47 (→ 6. plads)
Mænds højdespring
Herres længdespring
- Kvalifikation - 7,85 m (→ gik ikke videre)
- Kvalifikation - 7,50 m (→ gik ikke videre)
Mænds trespring
- Kvalifikation - 16,89 m (→ gik ikke videre)
Spydkast til mænd
- Kvalifikation - 81,10 m
- Final - 75,28 m (→ 12. plads)
Mænds hammerkast
- Kvalifikation - 74,86 m
- Final - 76,90 m (→ 6. plads)
- Kvalifikation - 73,64 m (→ gik ikke videre)
Mænds diskuskast
- Kvalifikation - 59,98 m (→ gik ikke videre)
Mænds kuglestød
- Kvalifikation - 19,93 m
- Final - 20,49 m (→ 5. plads)
- Kvalifikation - 18,47 m (→ gik ikke videre)
- Kvalifikation - startede ikke (→ gik ikke videre)
Mænds tykamp
Kvindernes konkurrence
100 meter kvinder
200 meter kvinder
400 meter kvinder
800 meter kvinder
- Varme - 2: 00,87
- Semifinale - 2: 02.64 (→ gik ikke videre)
- Varme - 2: 00,31
- Semifinale - 2: 00,91 (→ gik ikke videre)
- Heat - 2: 01.39 (→ gik ikke videre)
1.500 meter kvinder
10.000 meter kvinder
- Varme - 32: 07,28
- Final - 31: 36.45 (→ 7. plads)
- Heat - 33: 17,88 (→ gik ikke videre)
- Varme - blev ikke færdig (→ ingen rangering)
Kvinder Marathon
- Katrin Dörre - 2: 36.48 (→ 5. plads)
- Birgit Jerschabek - 2: 42.45 (→ 15. plads)
100 meter hæk til kvinder
400 meter hæk til kvinder
- Varme - 55,52
- Semifinale - 55.35 (→ gik ikke videre)
- Varme - 56,61 (→ gik ikke videre)
- Varme - DNS (→ gik ikke videre)
Kvinder 4 × 100 meter stafet
Kvinder 4 × 400 meter stafet
10 km gåtur til kvinder
- Final - 46:31 (→ 16. plads)
- Final - 50:21 (→ 33. plads)
Kvindernes højdespring
- Kvalifikation - 1,92 m
- Final - 1,88 m (→ 11. plads)
- Kvalifikation - 1,86 m (→ gik ikke videre)
Kvindernes længdespring
- Varme - 6,74 m
- Final - 6,60 m (→ 8. plads)
- Varme - 6,42 m (→ gik ikke videre)
Kugleskud til kvinder
Kvinders diskuskast
- Varme - 64,26m
- Final - 62,16m (→ 9. plads)
- Varme - 63,60m
- Final - 60,24m (→ 12. plads)
- Varme - 60,52m (→ gik ikke videre)
Kvindespyd
Kvindernes syvkamp
Badminton
Basketball
Boksning
Herre let flyvevægt ( - 48 kg)
- Jan Quast → Bronzemedalje
- Første runde - Besejret Mohamed Zbir (MAR), 6: 0
- Anden runde - Besejret Pramuansak Phosuwan (THA), 11: 2
- Kvartfinale - Besejrede Valentin Barbu (ROM), 15: 7
- Semifinaler - Tabt til Daniel Petrov (BUL), 9:15
Kanosejlads
Cykling
Sytten cyklister, tretten mænd og fire kvinder, repræsenterede Tyskland i 1992.
- Viola Paulitz - 2:05:03 (→ 19. plads)
- Petra Rossner - 2:05:03 (→ 28. plads)
- Jutta Niehaus - 2:08:13 (→ 44. plads)
Dykning
3m springbræt til mænd
- Indledende runde - 392,10 point
- Final - 556,35 point (→ 10. plads)
- Indledende runde - 353,85 point (→ gik ikke videre, 18. plads)
Herre 10 m platform
- Indledende runde - 426,27 point
- Final - 574,17 point (→ 4. plads)
- Indledende runde - 393,21 point
- Final - 558,54 point (→ 7. plads)
3 m springbræt til kvinder
- Indledende runde - 281,46 point
- Final - 468,96 point (→ 7. plads)
10m platform til kvinder
- Indledende runde - 284,13 point (→ gik ikke videre, 14. plads)
- Indledende runde - 270,51 point (→ kom ikke videre, 20. plads)
Rytter
Indhegning
20 fægtere, 15 mænd og 5 kvinder repræsenterede Tyskland i 1992.
Gymnastik
Håndbold
Herreholdskonkurrence
- Indledende runde (gruppe B)
- Tyskland-Unified Team 25-15
- Tyskland-Rumænien 20-20
- Tyskland-Frankrig 20.-23
- Tyskland-Egypten 24-16
- Tyskland-Spanien 18-19
- Klassifikation Match
- 9./10. plads : Tyskland-Tjekkoslovakiet 19-20 (→ Tiendeplads )
- Holdliste
- Cheftræner : Horst Bredemeier
Kvindernes holdkonkurrence
- Indledende runde (gruppe A)
- Tyskland-Nigeria 32-17
- Tyskland-USA 32-16
- Tyskland-Unified Team 22-28
- Semifinaler
- Tyskland-Sydkorea 25-26
- Bronzemedalje kamp
- Tyskland-Unified Team 20-24 (→ fjerdeplads )
- Teamliste
- Cheftræner : Heinz Strauch
Hockey
Herreholdskonkurrence
- Indledende runde (gruppe A)
- Semifinaler
- Tyskland - Pakistan 2 - 1
- Final
- Tyskland - Australien 2 - 1 (→ Guldmedalje )
- Teamliste
Kvindernes holdkonkurrence
- Indledende runde (gruppe A)
- Semifinaler
- Tyskland - Storbritannien 2 - 1
- Final
- Tyskland - Spanien 1-2 (→ Sølvmedalje )
- Teamliste
Judo
Moderne femkamp
Tre mandlige femkampsudøvere repræsenterede Tyskland i 1992.
- Individuel
- Hold
- Dirk Knappheide
- Ulrich Czermak
- Pawel Olszewski
Rytmisk gymnastik
Roning
Sejlads
Mænds sejlbræt (Lechner A-390)
- Slutrangering - 214,0 point (→ 18. plads)
Kvinder 470 klasse
- Slutrangering - 71,7 point (→ 8. plads)
Skydning
Svømning
Herrekonkurrence
Mænd 50 m fri
- Varme - 22,70
- Final - 22,73 (→ 8. plads)
- Varme - 22,88
- B-Final-22,88 (→ 11. plads)
Mænd 100 m fri
- Varme - 50,05
- Final - 49,84 (→ 7. plads)
- Varme - 50,29
- B-Final-50,62 (→ 12. plads)
200 m, herre, freestyle
- Varme - 1: 48,12
- Final - 1: 48,84 (→ 7. plads)
- Varme - 1: 50,07
- B-Final-1: 50,46 (→ 14. plads)
400 m fri herre, mænd
- Varme - 3: 50,73
- Final - 3: 49.06 (→ 6. plads)
- Varme - 3: 49,99
- Final - 3: 49,75 (→ 7. plads)
1500 m fritid til mænd
- Varme - 15: 13,71
- Final - 15: 04.28 (→ 4. plads)
100 m ryg til mænd
- Varme - 56,03
- Final - 56,26 (→ 8. plads)
- Varme - 56,27
- B-Final-56,49 (→ 11. plads)
200 m ryg til mænd
- Varme - 1: 59,40
- Final - 1: 59,78 (→ 7. plads)
- Varme - 2: 00,94
- B-Final-DNS (→ ingen rangering)
100 m bryst til mænd
- Varme - 1: 02,48
- B-Final-1: 02.73 (→ 13. plads)
- Heat - 1: 03,85 (→ kom ikke videre, 26. plads)
200 m bryst til mænd
- Heat - 2: 20,80 (→ kom ikke videre, 29. plads)
100 m sommerfugl til mænd
- Varme - 54,47
- B-Final-54.30 (→ 9. plads)
- Varme - 54,59
- B-Final-54,94 (→ 14. plads)
200 m sommerfugl til mænd
- Varme - 2: 00,49
- B-Final-1: 59,93 (→ 9. plads)
- Varme - 2: 00,47
- B-Final-2: 01.14 (→ 11. plads)
200 m mænd, individuel medley
- Varme - 2: 02,43
- Final - 2: 01,97 (→ 5. plads)
- Heat - 2: 07.18 (→ kom ikke videre, 32. plads)
400 m mænd, individuel medley
- Varme - 4: 19,92
- Final - 4: 17,88 (→ 5. plads)
- Varme - 4: 18,68
- Final - 4: 19,66 (→ 6. plads)
Herre 4 × 100 m Freestyle stafet
- Heat - 3: 19,61
Herre 4 × 200 m Freestyle stafet
- Varme - 7: 18,21
- Final - 7: 16.58 (→ 4. plads)
Mænd 4 × 100 m medley stafet
- Varme - 3: 43,00
- Final - 3: 40.19 (→ 4. plads)
Kvindernes konkurrence
50 m kvindes løb til kvinder
- Varme - 25,79
- Final - 25,74 (→ 7. plads)
- Varme - 25,96
- B-Final-DSQ (→ ingen rangering)
100 m kvindes løb til kvinder
- Varme - 55,98
- Final - 55,93 (→ 7. plads)
200 m kvindelig dame, kvinder
400 m kvindes løb, kvinder
- Varme - 4: 12,50
- Final - 4: 11.52 (→ 5. plads)
800 m kvindes løb, kvinder
- Heat - 8: 43,52 (→ kom ikke videre, 9. pladsen)
100 m ryg til kvinder
- Varme - 1: 02,90
- B-Final-1: 04.52 (→ 16. plads)
- Varme - 1: 03,35
- B-Final-1: 02,93 (→ 9. plads)
200 m ryg til kvinder
- Varme - 2: 14,53
- B-Final-2: 13,77 (→ 9. plads)
100 m brystsvømning til kvinder
- Varme - 1: 10.00
- Final - 1: 09.77 (→ 5. plads)
- Varme - 1: 10,49
- Final - 1: 11.05 (→ 8. plads)
200 m brystsvømning til kvinder
- Varme - 2: 32,09
- B-Final-2: 32.05 (→ 10. plads)
- Heat - 2: 34,58 (→ kom ikke videre, 18. plads)
100 m sommerfugl til kvinder
- Varme - 1: 00.02
- Final - 1: 00.70 (→ 7. plads)
- Heat - 1: 02.07 (→ kom ikke videre, 18. plads)
200 m sommerfugl til kvinder
- Heat - 2: 21.49 (→ kom ikke videre, 26. pladsen)
200 m individuel medley, kvinder
- Varme - 2: 17,74
- B-Final-2: 20,94 (→ 16. plads)
400 m Kvinder, individuel medley
- Varme - 4: 47,39
- Final - 4: 47.57 (→ 6. plads)
- Varme - 4: 49,93
- B-Final-4: 47.74 (→ 9. plads)
Kvinder 4 × 100 m Freestyle stafet
- Varme - 3: 43,58
Kvinder 4 × 100 m medley stafet
- Varme - 4: 10,62
Synkronsvømning
To synkroniserede svømmere repræsenterede Tyskland i 1992.
Bordtennis
Tennis
Singler herrekonkurrence
- Første runde-Besejret Christian Ruud (Norge) 3-6, 7-6, 5-7, 7-6, 6-3
- Anden runde-Besejret Younes El Aynaoui (Marokko) 6-4, 5-7, 6-4, 6-0
- Tredje runde-Tabt til Fabrice Santoro (Frankrig) 1-6, 6-3, 1-6, 3-6
- Første runde-Besejret Richard Fromberg (Australien) 6-3, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3
- Anden runde-Tabt til Carl-Uwe Steeb (Tyskland) 4-6, 2-6, 6-4, 3-6
- Første runde-Besejret Richard Fromberg (Australien) 6-3, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3
- Anden runde-Besejret Michael Stich (Tyskland) 6-4, 6-2, 4-6, 6-3
- Tredje runde-Tabt til Leonardo Lavalle (Mexico) 4-6, 6-3, 3-6, 2-6
Herre -dobbeltkonkurrence
- Boris Becker og Michael Stich → Guldmedalje
- Første runde - Besejrede Karim Alami og Younes El Aynaoui (Marokko) går over
- Anden runde-Besejrede Anastasios Bavelas og Konstantinos Efraimoglou (Grækenland) 6-3, 6-1, 6-4
- Kvartsfinaler-Besejrede Sergio Casal og Emilio Sánchez (Spanien) 6-3, 4-6, 7-6, 5-7, 6-3
- Semifinaler-Besejret Javier Frana og Christian Miniussi (Argentina) 7-6, 6-2, 6-7, 2-6, 6-4
- Final-Besejrede Wayne Ferreira og Piet Norval (Sydafrika) 7-6, 4-6, 7-6, 6-3
Singler til kvinder
- Steffi Graf → Sølvmedalje
- Første runde-Besejret Lupita Novelo (Mexico) 6-1, 6-1
- Anden runde-Besejret Brenda Schultz-McCarthy (Holland) 6-1, 6-0
- Tredje runde-Besejret Magdalena Maleeva (Bulgarien) 6-3, 6-4
- Kvartfinale-Besejret Sabine Appelmans (Belgien) 6-1, 6-0
- Semifinaler-Besejret Mary Joe Fernandez (USA) 6-3, 6-4
- Final-Tabt til Jennifer Capriati (USA) 6-3, 3-6, 4-6
- Første runde-Besejrede Naoko Sawamatsu (Japan) 6-0, 4-6, 6-2
- Anden runde-Besejret Barbara Paulus (Østrig) 6-4, 6-1
- Tredje runde-Besejret Nicole Muns-Jagerman (Holland) 7-5, 7-6
- Kvartfinale-Tabt til Jennifer Capriati (USA) 3-6, 6-7
- Første runde-Besejret Florencia Labat (Argentina) 6-3, 6-3
- Anden runde-Besejret Nathalie Tauziat (Frankrig) 6-3, 6-2
- Tredje runde-tabt til Arantxa Sánchez Vicario (Spanien) 6-4, 3-6, 1-6
Vandpolo
Herreholdskonkurrence
- Indledende runde (gruppe A)
- Bundet med Frankrig (7-7)
- Tabt til Unified Team (7-11)
- Besejret Tjekkoslovakiet (15-9)
- Bundet med Australien (7-7)
- Tabt til USA (2-7)
- Klassifikationskampe
- Tabt til Ungarn (7-8)
- Besejrede Cuba (10-6) → 7. plads
- Teamliste