Storbritannien ved sommer -OL 2016 - Great Britain at the 2016 Summer Olympics
Storbritannien ved sommer -OL 2016 | |
---|---|
IOC -kode | GBR |
NOC | British Olympic Association |
i Rio de Janeiro | |
Konkurrenter | 366 i 25 sportsgrene |
Flagbærere |
Andy Murray (åbning) Kate Richardson-Walsh (lukker) |
Medaljer nr. 2 |
|
Sommer -OL optrædener ( oversigt ) | |
Andre relaterede optrædener | |
1906 Intercalated Games |
Storbritannien , eller helt Storbritannien og Nordirland , repræsenteret ved British Olympic Association (BOA), konkurrerede ved sommer -OL 2016 i Rio de Janeiro , Brasilien , fra 5. til 21. august 2016, og holdet med udvalgte atleter var officielt kendt som Team GB . Britiske atleter har optrådt i alle sommer -OL i den moderne æra sammen med Australien, Frankrig, Grækenland og Schweiz, selvom Storbritannien er det eneste land, der har vundet mindst én guldmedalje alle sammen. Selvom den britiske olympiske sammenslutning er den nationale olympiske komité (NOC) for Storbritannien og Nordirland, kan nordirske atleter vælge, om de vil konkurrere om Storbritannien eller for Irland , da de har ret til statsborgerskab i begge nationer under Good Fredagsaftale . I 2016 omfattede Nordirlands fødte repræsentanter i Team GB de tilbagevendende roere Alan Campbell , Peter Chambers og Richard Chambers , bueskytter Patrick Huston og fire medlemmer af mændenes fieldhockeyhold: David Ames , Mark Gleghorne , Iain Lewers og Ian Sloan . Holdet repræsenterer og inkluderede også repræsentation fra Crown -afhængighederne , blandt dem var Guernsey's Heather Watson og Carl Hester og Isle of Man's Tim Kneale og fra de ti af de tretten britiske oversøiske territorier repræsenteret af BOA frem for deres egen NOC , hvis repræsentanter omfatter tyrkere og Caicos-fødte sprinter Delano Williams og Anguillan-fødte langhopper Shara Proctor
Disse spil var de mest succesrige for Storbritannien siden 1908 og vandt i alt 67 medaljer, hvilket oversteg London -tallet i 2012 på 65 medaljer, og blev derfor den første nation til at overgå sin medaljesumma ved OL umiddelbart efter en, den var vært for. Storbritannien blev også en af kun to nationer (den anden er Aserbajdsjan ) nogensinde til at øge antallet af medaljer opnået i fem spil i træk.
I cykling blev den mandlige cyklist Jason Kenny kun den anden britiske atlet siden 1908 til at vinde tre guldmedaljer ved de samme olympiske lege for at slutte sig til Sir Chris Hoy som den mest succesrige britiske olympier hele tiden med seks guldmedaljer og et sølv, mens guld til Sir Bradley Wiggins bekræftede ham som den mest dekorerede britiske olympier med otte medaljer (fem guld) over fem spil.
Kenny blev også den sjette britiske olympier til at vinde et olympisk guld i samme stævne (herreholdssprint) ved tre på hinanden følgende lege, hvor han sluttede sig til tre førpolitiske vandpolo-spillere Paul Radmilovic (1908-1920, afbrudt af de aflyste lege i 1916), George Wilkinson og Charles Sydney Smith (begge 1904–1912), roer Steve Redgrave (i parløb uden mænd fra 1988 til 1996)) og sømand Ben Ainslie (i Finn -klassen mellem 2004 og 2012). Kenny blev straks fulgt op på denne liste af en syvende 'tre-tørv', medcyklist Ed Clancy , der forseglede sin tredje på hinanden følgende holdforfølgelsesguldmedalje. Faktisk blev Clancy og Kenny sammen med den amerikanske landevejscyklist Kristin Armstrong (i kvinders tidskørsel) de første tre cyklister, der nogensinde opnåede bedriften.
Cyklisten Laura Trott vandt også to guldmedaljer for at blive Storbritanniens hidtil mest succesrige kvindelige olympier med i alt fire guld, dressurrytteren Charlotte Dujardin har kort taget denne titel med tre guld og et sølv fra den tidligere siddende cykelrytter Victoria Pendleton . Katherine Graingers femte i træk medalje, en sølv, gjorde hendes Storbritanniens fælles mest dekorerede kvindelige olympier med Kathleen McKane Godfree og gjorde hende til en af kun fem britiske olympiere (med Sir Steve Redgrave , Sir Ben Ainslie , Sir Bradley Wiggins og Jack Beresford ) at vinde medaljer i fem løb i løb.
Gymnast Max Whitlock vandt Storbritanniens første guldmedaljer nogensinde i gymnastik , i mænds gulv og pommelhest, mens Storbritanniens syv gymnastikmedaljer, en rekord for holdet, inkluderede første medaljer nogensinde i mænds individuelle all-round (også for Whitlock), mænds vandrette bar til Nile Wilson , damegulv, til det yngste medlem af holdet, 16 -årige Amy Tinkler og trampolin til Bryony Page , mens sølvmedaljevinder Louis Smith blev den første britiske gymnast, der medaljerede over tre spil.
Ved roning tog Storbritannien guld i både mændenes coxless four og mændenes ottende for første gang siden 2000, samt en første medalje nogensinde for kvindernes otte, et sølv. Pete Reed og Andrew Triggs Hodge i de otte vandt deres tredje på hinanden følgende guldmedaljer, efter at have vundet dobbeltguld i de fire i 2008 og 2012. Helen Glover og Heather Stanning forsvarede deres olympiske titel i 2012 for at blive vindere i kvindernes koxless par.
Alistair Brownlee blev den første triatlet til med succes at forsvare en olympisk titel, og hans yngre bror Jonny Brownlee opgraderede sin London -bronze til et sølv i mændenes triathlon , et af tre stævner med herrernes pommel og herres individuelle sprint, hvor Storbritannien sluttede først og andet. Ingen britisk kvinde har nogensinde forsvaret en individuel olympisk titel, Trott, Dujardin, taekwondo-ka Jade Jones og bokser Nicola Adams første fire britiske kvindelige olympier nogensinde med succes at forsvare individuelle olympiske titler, hvor Trott blev den første britiske kvinde og fjerde brite med Mo Farah , Chris Hoy og Jason Kenny til med succes at forsvare to olympiske titler ved de samme lege.
I atletik , både på mændenes 5.000 og 10.000 meter, forsvarede Mo Farah med succes sine olympiske titler for at blive Storbritanniens mest succesrige olympiske atlet nogensinde med fire guld mellem 2012 og 2016, mens Christine Ohorougu , på trods af at det ikke lykkedes at nå 400 meter finalen , blev den anden britiske friidrætsatlet , efter Steve Backley , til at vinde medaljer i tre på hinanden følgende spil og forankre Storbritanniens hold til bronze i 4 × 400 meter stafet.
I svømning vandt Adam Peaty guld i 100 meter bryst, den første britiske mandlige svømmer, der vandt guld siden 1988 og vandt også sølv i 4 × 100 meter medley stafet. James Guy , Duncan Scott og Jazz Carlin vandt hver to sølv, mændene i medley stafetten og 4 × 200 meter fri stil, Carlin i 'distancedouble' på 400 meter og 800 meter fristil bag Katie Ledecky . De seks medaljer var landets største in-pool-træk og blev understøttet af syv separate 4. pladser i puljen. Parret Jack Laugher og Chris Mears blev Storbritanniens første olympiske dykkermestre i 3 meter synkroniseret springbræt, mens Tom Daley blev den første britiske dykker til at medalje i flere spil, på trods af at han gik glip af 10 meter platformens finale, med bronze i 10 meter synkroniseret platformshændelse.
Storbritannien vandt deres femte på hinanden følgende guldmedaljer i både mændenes coxless four og fra Giles Scott i Finn -sejlerklassen, mens Nick Dempsey blev den mest dekorerede windsurfer i olympisk historie med sin tredje medalje, et sølv. I alt forsvarede Storbritannien med succes 18 af de guldmedaljer, de havde vundet i London.
I den første olympiske herre golfturnering i 100 år vandt Justin Rose guld på det sidste hul efter en tæt konkurrence med Ryder cup holdkammerat, Henrik Stenson fra Sverige .
Der var også en vis succes for Storbritannien i holdsport når i den første uge af konkurrencen Storbritannien kaptajn Tom Mitchell vandt sølv i de konstituerende mænds rugby syvere turnering efter at have tabt til Fiji 43-7 i guldmedalje match og i den anden uge Storbritannien, der var ledet af Kate Richardson-Walsh, gik ubesejret og vandt landets første guldmedalje i en holdsport ved et sommer-OL i otteogtyve år, da de slog Holland i guldmedaljekampen 2-0 på straffe, efter kampen sluttede 3– 3 på fuld tid i damehockey .
I alt blev Storbritannien nummer to i guldmedaljer til USA og tredje i samlede medaljer efter USA og Kina. Storbritannien vandt guldmedaljer på tværs af flere forskellige sportsgrene end nogen anden nation ved legene. Storbritannien toppede også medaljebordene inden for cykling, sejlads, triathlon, golf og roning, og vandt første guld nogensinde i golf, dykning og gymnastik.
Medaljer
* - Angiver atleten konkurrerede i indledende kampe, men ikke finalen
Flere medaljer
Følgende Team GB -konkurrenter vandt flere medaljer ved de olympiske lege 2016.
Navn | Medalje | Sport | Begivenhed |
---|---|---|---|
Jason Kenny |
Guld Guld Guld |
Cykling |
Herreholdssprint Mænds sprint Herre keirin |
Max Whitlock |
Guld Guld Bronze |
Gymnastik |
Herre gulv Herre pommel hest Mænd rundt omkring |
Mo Farah |
Guld Guld |
atletik |
Mænds 10.000 meter Mænds 5.000 meter |
Laura Trott |
Guld Guld |
Cykling |
Kvindeholdsforfølgelse Kvindernes omnium |
Charlotte Dujardin |
Guld sølv |
Rytter |
Individuel dressur Holddressur |
Liam Heath |
Guld sølv |
Kanosejlads |
Mænds K-1 200 meter Mænds K-2 200 meter |
Jack Laugher |
Guld sølv |
Dykning |
Mænds synkroniserede 3 m springbræt Mænds 3 m springbræt |
Adam Peaty |
Guld sølv |
Svømning |
100 m bryst til mænd, 4 × 100 m medley stafet, til mænd |
Callum Skinner |
Guld sølv |
Cykling |
Herreholdssprint Herresprint |
Jazmin Carlin |
Sølv Sølv |
Svømning |
Kvinder 400 m fristil Kvinder 800 m fri |
James Guy |
Sølv Sølv |
Svømning |
4 × 200 m fri stafet til mænd 4 × 100 m medley stafet |
Becky James |
Sølv Sølv |
Cykling |
Kvinders Keirin Kvinder sprint |
Duncan Scott |
Sølv Sølv |
Svømning |
4 × 200 m fri stafet til mænd 4 × 100 m medley stafet |
Administration
Den 29. april 2014 annoncerede British Olympic Association udnævnelsen af Mark England som Chef-de-Mission til det britiske olympiske hold i Rio 2016.
Medalje og præstationsmål
UK Sport målrettede 47 medaljer til Rio, det højeste mål nogensinde for et ude -OL, efter succesen i 2012 i London. GB -truppen overgik dette mål den 17. august
Nøgle | Mål savnet | Mål opfyldt | Målet er overskredet |
Sport | Medalje mål sat |
Medaljer eller resultat | Mål savnet, opfyldt eller overskredet |
---|---|---|---|
Bueskydning | 0 | 0 | |
atletik | 7–9 | 7 | |
Badminton | 0–1 | 1 | |
Boksning | 3–5 | 3 | |
Kanosejlads | 3–5 | 4 | |
Cykling | 8–10 | 12 | |
Dykning | 1–2 | 3 | |
Rytter | 2–4 | 3 | |
Indhegning | 0–1 | 0 | |
Field hockey | 1–2 | 1 | |
Golf | 1–2 | 1 | |
Gymnastik | 3–5 | 7 | |
Judo | 0–1 | 1 | |
Moderne femkamp | 1–2 | 0 | |
Roning | 6–8 | 5 | |
Rugby syv | 0–1 | 1 | |
Sejlads | 3–6 | 3 | |
Skydning | 1–2 | 2 | |
Svømning | 3–5 | 6 | |
Synkroniseret svømning | 0 | 0 | |
Bordtennis | 0 | 0 | |
Taekwondo | 1–3 | 3 | |
Tennis | 1–2 | 1 | |
Triathlon | 2–3 | 3 | |
Vægtløftning | 0 | 0 | |
i alt | 47-79 | 67 |
Finansiering
Som med tidligere spil var UK Sport det organ, der var ansvarligt for tildeling af elitestøtte til olympiske sportsgrene. I december 2012 blev en rekord på 347 millioner pund i finansiering til olympiske og paralympiske atleter annonceret med det formål at blive den første nation i nyere historie til at vinde flere medaljer ved legene efter at være værtsnation.
Fire sportsgrene, basketball, synkroniseret svømning, vandpolo og vægtløftning fik oprindeligt alle deres midler trukket tilbage, mens svømning og badminton fik reduceret deres finansiering. Efter en appelproces fik vægtløftning genoprettet sin finansiering.
Den sport og fritid Alliance , en paraplyorganisation, der repræsenterer de nationale idrætsorganisationer i Storbritannien, hævede bekymringer om, hvordan den skotske uafhængighed folkeafstemning , der fandt sted den 18. september 2014 ville påvirke sporten finansiering og problemer anerkendelse for skotske atleter, der har til formål at konkurrere på Olympiske Lege.
Konkurrenter
Nick Skelton , springhopperen, deltog ved hans syvende olympiske lege, rekord for en britisk konkurrent. Han fejrede denne præstation ved at blive den første britiske rytter til at vinde en individuel guldmedalje i spring.
Holdet omfattede syv sæt søskende: Alistair og Jonathan Brownlee (Triathlon), Peter og Richard Chambers (Roning), Ellie og Rebecca Downie (Gymnastik), Callum og Derek Hawkins (Atletik), Andy og Jamie Murray (Tennis), Cindy Ofili og Tiffany Porter (Atletik), og John og Michael Whitaker (Rytter). Der var også to ægtepar: Chris og Gabrielle Adcock (Badminton) og Helen og Kate Richardson-Walsh (Hockey). Mark Gleghorne (Hockey) konkurrerede for Storbritannien, mens hans bror Paul konkurrerede for Irland i samme sport.
Det følgende er en liste over antallet af konkurrenter, der deltager i legene. Bemærk, at reserver inden for hegn, fieldhockey, fodbold og håndbold ikke tælles som atleter:
|
Bueskydning
En britisk bueskytte kvalificerede sig til herrenes individuelle rekurve ved OL ved at sikre en af tre ledige olympiske pladser ved EM 2016 i Nottingham . I mellemtiden blev en anden britisk bueskytte tilføjet til truppen i kraft af en top seks nationalfinale i kvinders individuelle recurve ved VM i bueskydning i 2016 i Antalya , Tyrkiet.
Atlet | Begivenhed | Rangrunde | Runde med 64 | 32 -runde | 16 -runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Frø | Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Rang | ||
Patrick Huston | Mænds individuelle | 656 | 38 |
van der Ven ( NED ) W 6–4 |
Ku Bc ( KOR ) L 0–6 |
Gik ikke videre | ||||
Naomi Folkard | Kvinders individ | 639 | 23 |
Rochmawati ( INA ) W 6–5 |
Kawanaka ( JPN ) W 6–0 |
dos Santos ( BRA ) W 6–2 |
Chang Hj ( KOR ) L 1–7 |
Gik ikke videre |
atletik
Storbritannien sikrede sig en plads i alle stafetter med undtagelse af mændenes 4 × 100 m stafet baseret på holdets præstationer ved IAAF World Relays 2015 , inden de sikrede sig en plads i det sidste stafet i juli 2016 ved deres placering på verdensranglisten. Britiske atleter har hidtil opnået kvalificerende standarder i de følgende atletikbegivenheder (op til maksimalt 3 atleter i hvert stævne): Holdet nominerede sine atleter med en standard for de enkelte stævner baseret på resultaterne ved de britiske mesterskaber, der var planlagt til finder sted i Birmingham mellem den 24. og 26. juni 2016.
Den 24. april 2016 vandt de to bedste afsluttere i både herre- og kvinders London Marathon 2016 2016 automatiske pladser til Team GB ved OL. To dage senere bekræftede British Athletics fire atleter og tilføjede Derek Hawkins , bror til Callum til mændenes marathon, og racerløberen Dominic King til 50 km (31 mi) gåtur.
Den 21. maj 2016 blev Storbritanniens forsøg afholdt på 10.000 meter, med to pladser i både herre- og kvindeløb til rådighed for de to første på tværs af linjen, hvis de havde kvalifikationstiden. I kvindeløbet vandt Jess Andrews i kvalifikationstiden, mens Beth Potter , der allerede havde tiden, blev nummer to og også tjente en plads i Rio. Mo Farah , regerende verdens- og olympisk mester på 5000 og 10000 meter, er blevet forudvalgt af Storbritannien til begge herreløb. Ingen af de to første afsluttere i herreløbet havde på det tidspunkt opnået kvalifikationsstandarden, men den 11. juni 2016 formåede Ross Millington, der vandt forsøget, også at slå standarden og dermed bekræfte sin olympiske plads.
Den 29. maj 2016 opnåede Katarina Johnson-Thompson kvalifikationsmærket i syvkamp på Gotzis- mødet, det udpegede olympiske forsøg for Storbritannien, og sluttede sig til den forhåndsvalgte Jessica Ennis-Hill i denne begivenhed.
Efter afslutningen af kvalifikationsperioden den 11. juli blev i alt 80 atleter (41 mænd og 39 kvinder) officielt navngivet til Team GBs friidrætsteam til legene. Bortset fra Ennis-Hill og Farah fremhævede bemærkelsesværdige atleter også den forsvarende olympiske længdespringmester Greg Rutherford , den dobbelte medaljevinder Christine Ohuruogu , bronzemedaljeren i højdespring Robbie Grabarz , den sudanesisk fødte sprinter Rabah Yousif og langdistancestalwarden Jo Pavey , der er klar til at konkurrere ved hendes femte lege på 10.000 meter.
- Nøgle
- Bemærk - Rangerne for banebegivenheder er kun inden for atletens heat
- Q = Kvalificeret til næste runde
- q = Kvalificeret til næste runde som en hurtigste taber eller , i feltbegivenheder, efter position uden at nå det kvalificerende mål
- NR = National rekord
- N/A = Runde gælder ikke for arrangementet
- Farvel = Atlet ikke forpligtet til at konkurrere i runde
- Spor- og vejbegivenheder
- Mænd
Atlet | Begivenhed | Varme | Kvartfinale | Semifinale | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||
James Dasaolu | 100 m | Farvel | 10.18 | 3 q | 10.16 | 6 | Gik ikke videre | ||
James Ellington | Farvel | 10.29 | 5 | Gik ikke videre | |||||
Chijindu Ujah | Farvel | 10.13 | 2 Sp | 10,01 SB | 4 | Gik ikke videre | |||
Adam Gemili | 200 m | 20.20 | 2 Sp | Ikke relevant | 20.08 | 3 q | 20.12 | 4 | |
Nethaneel Mitchell-Blake | 20.24 | 2 Sp | Ikke relevant | 20.25 | 5 | Gik ikke videre | |||
Danny Talbot | 20.27 PB | 2 Sp | Ikke relevant | 20.25 PB | 3 | Gik ikke videre | |||
Matthew Hudson-Smith | 400 m | 45,26 | 3 Sp | Ikke relevant | 44,48 PB | 2 Sp | 44,61 | 8 | |
Martyn Rooney | 45,60 | 5 | Ikke relevant | Gik ikke videre | |||||
Rabah Yousif | DNS | Ikke relevant | Gik ikke videre | ||||||
Elliot Giles | 800 m | 1: 47,88 | 7 | Ikke relevant | Gik ikke videre | ||||
Michael Rimmer | 1: 45,99 | 3 Sp | Ikke relevant | 1: 46,80 | 8 | Gik ikke videre | |||
Charlie Grice | 1500 m | 3: 38,41 | 10 q ** | Ikke relevant | 3: 40.050 | 5 Sp | 3: 51,73 | 12 | |
Chris O'Hare | 3: 39,36 | 4 Sp | Ikke relevant | 3: 40,93 | 10 | Gik ikke videre | |||
Andrew Butchart | 5000 m | 13: 20.08 | 5 Sp | Ikke relevant | 13: 08,61 PB | 6 | |||
Mo Farah | 13: 25,25 | 3 Sp | Ikke relevant | 13: 03.30 | |||||
Tom Farrell | 14: 11,65 | 20 | Ikke relevant | Gik ikke videre | |||||
Mo Farah | 10000 m | Ikke relevant | 27: 05.17 | ||||||
Ross Millington | Ikke relevant | 29: 14,95 | 31 | ||||||
Andy Vernon | Ikke relevant | 28: 19,36 SB | 25 | ||||||
Laurence Clarke | 110 m hæk | 13:55 | 3 Sp | Ikke relevant | 13.47 | 5 | Gik ikke videre | ||
Andrew Pozzi | 13:50 | 2 Sp | Ikke relevant | 13,67 | 5 | Gik ikke videre | |||
Jack Green | 400 m hæk | 48,96 | 2 Sp | Ikke relevant | 49,54 | 8 | Gik ikke videre | ||
Sebastian Rodger | 49,54 | 6 * | Ikke relevant | Gik ikke videre | |||||
Rob Mullett | 3000 m stejltur | 8: 48,19 | 12 | Ikke relevant | Gik ikke videre | ||||
James Ellington Chijindu Ujah *** Adam Gemili Richard Kilty Harry Aikines-Aryeetey |
4 × 100 m relæ | 38.06 | 4 q | Ikke relevant | 37,98 | 5 | |||
Nigel Levine Matthew Hudson-Smith Delano Williams Martyn Rooney Jack Green Jarryd Dunn Rabah Yousif |
4 × 400 m relæ | DSQ | Ikke relevant | Gik ikke videre | |||||
Callum Hawkins | Marathon | Ikke relevant | 2:11:52 | 9 | |||||
Derek Hawkins | Ikke relevant | 2:29:24 | 114 | ||||||
Tsegai Tewelde | Ikke relevant | DNF | |||||||
Tom Bosworth | 20 km gåtur | Ikke relevant | 1:20:13 NR | 6 | |||||
Dominic King | 50 km gåtur | Ikke relevant | DSQ |
* : Seb Rodger avancerede oprindeligt som den sidste af de 'hurtigste tabere' til semifinalen, men blev ekskluderet efter en vellykket appel fra en anden løber mod diskvalifikation. ** : Charlie Grice blev genindsat i semifinalen efter en appel efter obstruktion i varmen. *** : Chijindu Ujah løb i heat, men ikke i finalen.
- Kvinder
Atlet | Begivenhed | Varme | Kvartfinale | Semifinale | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||
Desirèe Henry | 100 m | Farvel | 11.08 | 1 Sp | 11.09 | 4 | Gik ikke videre | ||
Daryll Neita | Farvel | 11.41 | 4 | Gik ikke videre | |||||
Asha Philip | Farvel | 11.34 | 3 q | 11.33 | 8 | Gik ikke videre | |||
Dina Asher-Smith | 200 m | 22,77 | 2 Sp | Ikke relevant | 22.49 | 4 q | 22,31 SB | 5 | |
Jodie Williams | 22,69 | 3 q | Ikke relevant | 22,99 | 8 | Gik ikke videre | |||
Seren Bundy-Davies | 400 m | 53,63 | 7 | Ikke relevant | Gik ikke videre | ||||
Emily Diamond | 51,76 | 4 q | Ikke relevant | 51,49 | 6 | Gik ikke videre | |||
Christine Ohuruogu | 51,40 | 2 Sp | Ikke relevant | 51,22 | 5 | Gik ikke videre | |||
Shelayna Oskan-Clarke | 800 m | 1: 56,67 | 3 q | Ikke relevant | 1: 59,45 SB | 5 | Gik ikke videre | ||
Lynsey Sharp | 2: 00,83 | 1 Sp | Ikke relevant | 1: 58,65 | 2 Sp | 1: 57,69 PB | 6 | ||
Laura Muir | 1500 m | 4: 06,53 | 3 Sp | Ikke relevant | 4: 04,16 | 3 Sp | 4: 12,88 | 7 | |
Laura Weightman | 4: 08,37 | 7 q | Ikke relevant | 4: 05,28 | 5 Sp | 4: 14,95 | 11 | ||
Eilish McColgan | 5000 m | 15: 18.20 | 5 Sp | Ikke relevant | 15: 12.09 | 13 | |||
Stephanie Twell | 15: 25,90 | 8 | Ikke relevant | Gik ikke videre | |||||
Laura Whittle | 15: 31.30 | 10 | Ikke relevant | Gik ikke videre | |||||
Jess Andrews | 10000 m | Ikke relevant | 31: 35,92 PB | 16 | |||||
Jo Pavey | Ikke relevant | 31: 33,44 SB | 15 | ||||||
Beth Potter | Ikke relevant | 33: 04,34 | 34 | ||||||
Cindy Ofili | 100 m hæk | 12,75 | 1 Sp | Ikke relevant | 12,71 | 2 Sp | 12,63 SB | 4 | |
Tiffany Porter | 12,87 | 2 Sp | Ikke relevant | 12,82 | 4 q | 12,76 | = 6 | ||
Eilidh Doyle | 400 m hæk | 55:46 | 1 Sp | Ikke relevant | 54,99 | 3 q | 54,61 | 8 | |
Lennie Waite | 3000 m stejltur | 10: 14,18 | 17 | Ikke relevant | Gik ikke videre | ||||
Daryll Neita Asha Philip Desirèe Henry Dina Asher-Smith |
4 × 100 m relæ | 41,93 | 2 Sp | Ikke relevant | 41,77 NR | ||||
Emily Diamond Eilidh Doyle Anyika Onuora Christine Ohuruogu Kelly Massey * |
4 × 400 m relæ | 3: 24,81 SB | 2 Sp | Ikke relevant | 3: 25,88 | ||||
Alyson Dixon | Marathon | Ikke relevant | 2:34:11 | 28 | |||||
Sonia Samuels | Ikke relevant | 2:34:36 | 30 |
* : Kelly Massey løb i heat, men ikke i finalen.
- Feltbegivenheder
- Mænd
Atlet | Begivenhed | Kvalifikation | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Afstand | Position | Afstand | Position | ||
Greg Rutherford | Længdespring | 7,90 | 10 q | 8,29 | |
Chris Baker | Højt hop | 2,26 | 16 | Gik ikke videre | |
Robbie Grabarz | 2,29 | 5 q | 2,33 SB | = 4 | |
Luke Cutts | Stangspring | 5,45 | 22 | Gik ikke videre | |
Chris Bennett | Hammerkast | 71,32 | 19 | Gik ikke videre | |
Markør tør | 71.03 | 21 | Gik ikke videre | ||
Nick Miller | 70,83 | 22 | Gik ikke videre |
- Kvinder
Atlet | Begivenhed | Kvalifikation | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Afstand | Position | Afstand | Position | ||
Shara Proctor | Længdespring | 6,36 | 21 | Gik ikke videre | |
Jazmin Sawyers | 6,53 | 12 q | 6,69 | 8 | |
Lorraine Ugen | 6,65 | 7 q | 6,58 | 11 | |
Morgan Lake | Højt hop | 1,94 | = 15 Q PB | 1,93 | = 10 |
Holly Bradshaw | Stangspring | 4,60 | = 2 Q | 4,70 SB | 5 |
Jade Lally | Diskokast | 54,06 | 28 | Gik ikke videre | |
Sophie Hitchon | Hammerkast | 70,37 | 11 q | 74,54 NR |
- Kombinerede arrangementer - Kvindernes syvkamp
Atlet | Begivenhed | 100H | HJ | SP | 200 m | LJ | JT | 800 m | Final | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jessica Ennis-Hill | Resultat | 12,84 | 1,89 | 13,86 | 23.49 | 6,34 | 46.06 | 2: 09.07 | 6775 SB | |
Point | 1149 | 1093 | 785 | 1030 | 956 | 784 | 978 | |||
Katarina Johnson-Thompson | Resultat | 13.48 | 1,98 NR | 11,68 | 23.26 | 6,51 | 36,36 | 2: 10,47 | 6523 SB | 6 |
Point | 1053 | 1211 | 640 | 1053 | 1010 | 598 | 958 |
Badminton
Storbritannien kvalificerede i alt otte badmintonspillere til hver af følgende begivenheder i den olympiske turnering baseret på BWF -verdensranglisten fra den 5. maj 2016: en post hver i herre- og damesinglen og et par i mændenes, dames, og blandet dobbelt.
Atlet | Begivenhed | Gruppefase | Eliminering | Kvartfinale | Semifinale | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Rang | Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Rang | ||
Rajiv Ouseph | Herresingle |
Sasaki ( JPN ) W (21–15, 21–9) |
Koukal ( CZE ) W (21–14, 21–8) |
Ikke relevant | 1 Sp |
Sugiarto ( INA ) W (21–13, 14–21, 21–16) |
Axelsen ( DEN ) L (12–21, 16–21) |
Gik ikke videre | ||
Marcus Ellis Chris Langridge |
Herredouble |
Kim Gj / Kim Sr ( KOR ) W (17–21, 25–23, 21–18) |
Boe / Mogensen ( DEN ) L (9–21, 21–9, 16–21) |
Cwalina / Wacha ( POL ) W (21-18, 21-16) |
2 Sp | Ikke relevant |
Endo / Hayakawa ( JPN ) W (21–19, 21–17) |
Fu Hf / Zhang N ( CHN ) L (14-21, 18–21) |
Chai B / Hong W ( CHN ) W (21–18, 19–21, 21–10) |
|
Kirsty Gilmour | Kvinders singler |
Zechiri ( BUL ) L (21–12, 17–21, 16–21) |
Jaquet ( SUI ) W (21–17, 21–15) |
Ikke relevant | 2 | Gik ikke videre | ||||
Heather Olver Lauren Smith |
Damedouble |
Maheswari / Polii ( INA ) L (10–21, 13–21) |
Poon LY / Tse YS ( HKG ) W (21–17, 18–21, 21–16) |
Hoo KM / Woon KW ( MAS ) L (17–21, 22–24) |
3 | Ikke relevant | Gik ikke videre | |||
Chris Adcock Gabby Adcock |
Blandet dobbelt |
Fischer Nielsen / Pedersen ( DEN ) W (21–19, 22–24, 21–17) |
Xu C / Ma J ( CHN ) L (21–13, 20–22, 15–21) |
Mateusiak / Zięba ( POL ) L (21-18, 25-27, 9-21) |
3 | Ikke relevant | Gik ikke videre |
Boksning
Storbritannien deltog i tolv boksere for at konkurrere i hver af de følgende vægtklasser i den olympiske bokseturnering. Galal Yafai , Muhammad Ali , Qais Ashfaq , Joseph Cordina , Antony Fowler , Joshua Buatsi , Lawrence Okolie og Joseph Joyce tog deres olympiske pladser ved den europæiske kvalifikationsturnering 2016 i Samsun , Tyrkiet .
London 2012 flyvevægtsmester Nicola Adams og den olympiske medspiller Savannah Marshall var de eneste britiske kvinder, der bestilte olympiske pladser som et resultat af deres kvartfinalesejre ved VM i Astana , Kasakhstan. Pat McCormack og Josh Kelly sikrede yderligere olympiske pladser til Team GB ved AIBA World Qualifying Tournament 2016 i Baku , Aserbajdsjan.
- Mænd
Atlet | Begivenhed | 32 -runde | 16 -runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Rang | ||
Galal Yafai | Let flyvevægt |
Fotsala ( CMR ) W 3–0 |
Argilagos ( CUB ) L 1-2 |
Gik ikke videre | |||
Muhammad Ali | Fluevægt | Farvel |
Finol ( VEN ) L 0–3 |
Gik ikke videre | |||
Qais Ashfaq | Bantamvægt |
Butdee ( THA ) L 0–3 |
Gik ikke videre | ||||
Joe Cordina | Letvægts |
Suarez ( PHI ) W 2–1 |
Tojibaev ( UZB ) L 0–2 |
Gik ikke videre | |||
Pat McCormack | Let weltervægt |
Zhussupov ( KAZ ) W 2–1 |
Toledo ( CUB ) L 1-2 |
Gik ikke videre | |||
Josh Kelly | Weltervægt |
Mohamed ( EGY ) W 3–0 |
Yeleussinov ( KAZ ) L 0–3 |
Gik ikke videre | |||
Antony Fowler | Mellemvægt |
Alimkhanuly ( KAZ ) L 0–3 |
Gik ikke videre | ||||
Joshua Buatsi | Let tungvægt |
Katende ( UGA ) W TKO |
Rasulov ( UZB ) W KO |
Benchabla ( ALG ) W 3–0 |
Niyazymbetov ( KAZ ) L 0–3 |
Gik ikke videre | |
Lawrence Okolie | Tungvægt |
Jakubowski ( POL ) W 3–0 |
Savón ( CUB ) L 0–3 |
Gik ikke videre | |||
Joseph Joyce | Super tungvægt | Farvel |
Morais ( CPV ) W TKO |
Jalolov ( UZB ) W 3–0 |
Dychko ( KAZ ) W 3–0 |
Yoka ( FRA ) L 1-2 |
- Kvinder
Atlet | Begivenhed | 16 -runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Rang | ||
Nicola Adams | Fluevægt | Farvel |
Kob ( UKR ) W 3–0 |
Ren Cc ( CHN ) W 3–0 |
Ourahmoune ( FRA ) W 3–0 |
|
Savannah Marshall | Mellemvægt |
Nash ( SWE ) W 3–0 |
Fontijn ( NED ) L 0–2 |
Gik ikke videre |
Kanosejlads
Slalom
Britiske kanosejlere kvalificerede maksimalt en båd i hver af de følgende klasser gennem verdensmesterskaberne i ICF Canoe Slalom 2015 og de olympiske udvælgelsesforsøg, begge afholdt i Lee Valley Park . Den 4. november 2015 annoncerede Team GB navnene på de fire slalom -kanosejlere, der blev udvalgt til legene.
Atlet | Begivenhed | Indledende | Semifinale | Final | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kør 1 | Rang | Kør 2 | Rang | Bedst | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
David Firenze | Herre C-1 | 94.11 | 1 | DNS | 94.11 | 3 Sp | 99,36 | 7 Sp | 109,00 | 10 | |
David Florence Richard Hounslow |
Herre C-2 | 103,27 | 2 | DNS | 103,27 | 3 Sp | 109,60 | 3 Sp | 102,01 | ||
Joe Clarke | Mænds K-1 | 135,89 | 13 | 86,95 | 1 | 86,95 | 2 Sp | 90,67 | 3 Sp | 88,53 | |
Fiona Pennie | K-1 til kvinder | 100,52 | 1 | DNS | 100,52 | 3 Sp | 101,81 | 2 Sp | 105,70 | 6 |
Sprint
Britiske kanosejlere kvalificerede én båd til hver af de følgende begivenheder gennem ICF Canoe Sprint World Championships 2015 og de olympiske udvælgelsesforsøg, der blev afholdt i Duisburg (18. til 19. april 2016). Under de olympiske regler kunne de succesfulde kanosejlere også deltage i andre begivenheder, hvor ingen Team GB -kanoturist var særskilt tilmeldt. Som følge heraf ville Liam Heath , en VM-guldmedalje i K-1 200 m, deltage i dette stævne, og dette blev bekræftet den 14. juni 2016, samt deltagelse af Jessica Walker i den tilsvarende kvindebegivenhed under samme regel. Den 18. juli 2016 blev Lani Belcher og Angela Hannah , som den højest rangerede ikke-kvalifikationskamp ved VM 2015, opgraderet til en kvoteplads i K2-500 som en konsekvens af diskvalifikationen af de rumænske og hviderussiske trupper. begivenhed.
- Mænd
Atlet | Begivenhed | Varmer | Semifinaler | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Liam Heath | K-1200 meter | 34.327 | 1 Sp | 34.076 | 1 FA | 35.197 | |
Liam Heath Jon Schofield |
K-2200 m | 31.534 | 3 Sp | 31.899 | 1 FA | 32.368 |
- Kvinder
Atlet | Begivenhed | Varmer | Semifinaler | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Rachel Cawthorn | K-1500 m | 1: 56,612 | 4 Sp | 1: 58.410 | 6 FB | 1: 58.470 | 15 |
Jessica Walker | K-1200 meter | 41.123 | 5 Sp | 41.483 | 4 FB | 42.205 | 15 |
Lani Belcher Angela Hannah |
K-2500 m | 1: 53,948 | 8 Sp | 1: 49,285 | 7 FB | 1: 54.193 | 15 |
Rachel Cawthorn Louisa Gurski Rebeka Simon Jessica Walker |
K-4500 m | 1: 36,853 | 5 Sp | 1: 36,254 | = 2 FA | 1: 40,043 | 7 |
Kvalifikationslegende: FA = Kvalificering til finale (medalje); FB = Kvalificer til sidste B (ikke-medalje)
Cykling
Vej
Britiske ryttere kvalificerede sig til følgende kvotepladser i mændenes og kvinders olympiske landevejsløb i kraft af deres top 15 sidste nationale rangering i UCI World Tour 2015 (for mænd) og top 22 i UCI World Ranking (for kvinder).
BOA annoncerede otte-atlet-truppen af landevejsracere (fem mænd og tre kvinder) til Team GB den 24. juni 2016. Den 19. juli blev det annonceret, at Peter Kennaugh havde trukket sig tilbage fra truppen på grund af manglende løbskondition efter at have kæmpet at komme sig efter skader, der blev påført i maj, og at hans plads i truppen ville blive overtaget af Steve Cummings .
- Mænd
Atlet | Begivenhed | Tid | Rang |
---|---|---|---|
Steve Cummings | Road race | Gjorde ikke færdig | |
Chris Froome | Road race | 6:13:03 | 12 |
Tidskørsel | 1: 13: 17,54 | ||
Ian Stannard | Road race | Gjorde ikke færdig | |
Geraint Thomas | Road race | 6:12:34 | 11 |
Tidskørsel | 1: 14: 52,85 | 9 | |
Adam Yates | Road race | 6:13:08 | 15 |
- Kvinder
Atlet | Begivenhed | Tid | Rang |
---|---|---|---|
Lizzie Armitstead | Road race | 3:51:47 | 5 |
Nikki Harris | Gjorde ikke færdig | ||
Emma Pooley | Road race | Gjorde ikke færdig | |
Tidskørsel | 46: 31,98 | 14 |
Spore
Efter afslutningen af verdensmesterskaberne i UCI Track Cycling 2016 , samlede britiske ryttere pladser i både herre- og dameholdsforfølgelse og herreholdssprint, samt både mænds og kvinders omnium. Som et resultat af deres plads i herreholdssprinten vandt Storbritannien retten til at deltage i to ryttere i både herresprint og herreskeirin.
Storbritannien formåede knap nok at vinde en kvoteplads i kvindeholdets sprint. Som sådan tjente de ikke de to pladser i kvinders sprint og keirin, som holdkvotepladsen ville have opnået dem. Imidlertid tjente Storbritannien en enkelt plads i kvinders keirin og to steder i kvinders sprint i kraft af deres sidste individuelle UCI -olympiske rangliste i disse begivenheder.
Team GBs banecykelhold blev officielt udvalgt til legene den 24. juni 2016, hvor syv-timers medaljevinder Bradley Wiggins vendte tilbage til banescenen ved hans femte i træk olympiske lege.
- Sprint
Atlet | Begivenhed | Kvalifikation | Runde 1 | Repechage 1 | Runde 2 | Repechage 2 | Kvartfinaler | Semifinaler | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tidshastighed (km/t) |
Rang | Opposition Time Hastighed (km / t) |
Opposition Time Hastighed (km / t) |
Opposition Time Hastighed (km / t) |
Opposition Time Hastighed (km / t) |
Opposition Time Hastighed (km / t) |
Opposition Time Hastighed (km / t) |
Opposition Time Hastighed (km / t) |
Rang | ||
Jason Kenny | Mænds sprint | 9.551 ELLER 75.384 |
1 Sp |
Afgift ( GER ) W 10.245 70.278 |
Farvel |
Puerta ( COL ) W 10.369 69.437 |
Farvel |
Konstabel ( AUS ) W 10.341, W 10.219 |
Dmitriev ( RUS ) L , W 10.048, W 10.071 |
Skinner ( GBR ) W 10.164, W 9.916 |
|
Callum Skinner | 9,703 OR 74,203 |
2 Sp |
Konstabel ( AUS ) W 10.254 70.216 |
Farvel |
Konstabel ( AUS ) W 10.359 69.504 |
Farvel |
Xu C ( CHN ) W 10.299, W 10.212 |
Glaetzer ( AUS ) W 10.119, W 10.244 |
Kenny ( GBR ) L , L |
||
Becky James | Kvindernes sprint | 10.721 ELLER 67.157 |
1 Sp |
Ismayilova ( AZE ) W 11.377 63.285 |
Farvel |
Cueff ( FRA ) W 11.375 63.296 |
Farvel |
Zhong Ts ( CHN ) W 11.289, W 11.243 |
Ligtlee ( NED ) W 11.246, W 10.970 |
Vogel ( GER ) L , L |
|
Katy Marchant | 10.787 66.747 |
2 Sp |
Sullivan ( CAN ) W 11.499 62.614 |
Farvel |
Welte ( GER ) W 12.247 58.789 |
Farvel |
Krupeckaitė ( LTU ) W 11.225, W 11.342 |
Vogel ( GER ) L , L |
Ligtlee ( NED ) W 11.237, W 11.424 |
- Holdsprint
Atlet | Begivenhed | Kvalifikation | Semifinaler | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tidshastighed (km/t) |
Rang | Opposition Time Hastighed (km / t) |
Rang | Opposition Time Hastighed (km / t) |
Rang | ||
Philip Hindes Jason Kenny Callum Skinner |
Herrehold sprint | 42.562 ELLER 63.436 |
1 Sp |
Venezuela (VEN) W 42.640 63.320 |
2 FA |
New Zealand (NZL) W 42.440 ELLER 63.619 |
Kvalifikationslegende: FA = Guldmedalje finale; FB = Bronzemedaljefinale
- Forfølgelse
Atlet | Begivenhed | Kvalifikation | Semifinaler | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Modstanders resultater |
Rang | Modstanders resultater |
Rang | ||
Steven Burke Ed Clancy Owain Doull Bradley Wiggins |
Mænds holdforfølgelse | 3: 51.943 | 1 Sp |
New Zealand (NZL) W 3: 50.570 WR |
1 |
Australien (AUS) W 3: 50.265 WR |
|
Katie Archibald Elinor Barker Joanna Rowsell Laura Trott |
Kvinderholdsforfølgelse | 4: 13.260 WR | 1 Sp |
Canada (CAN) W 4: 12.152 WR |
1 |
USA (USA) W 4: 10.236 WR |
- Keirin
Atlet | Begivenhed | 1. runde | Repechage | 2. runde | Final |
---|---|---|---|---|---|
Rang | Rang | Rang | Rang | ||
Jason Kenny | Mænds keirin | 1 Sp | Farvel | 1 Sp | |
Callum Skinner | 6 | REL | Gik ikke videre | ||
Becky James | Kvinders keirin | 1 Sp | Farvel | 2 Sp |
- Omnium
Atlet | Begivenhed | Skrabeløb | Individuel forfølgelse | Elimineringsløb | Tidskørsel | Flyvende omgang | Point løb | Point i alt | Rang | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rang | Point | Tid | Rang | Point | Rang | Point | Tid | Rang | Point | Tid | Rang | Point | Point | Rang | ||||
Mark Cavendish | Mænds omnium | 6 | 30 | 4: 16.878 | 2 | 38 | 7 | 28 | 1: 02.868 | 6 | 30 | 12.793 | 3 | 36 | 32 | 4 | 194 | |
Laura Trott | Omnium til kvinder | 2 | 38 | 3: 25.054 NR | 1 | 40 | 1 | 40 | 35,253 | 2 | 38 | 13.708 | 1 | 40 | 34 | 7 | 230 |
Mountainbike
Storbritannien modtog en ekstra olympisk kaj, der blev frigjort af Sverige fra UCI for at sende en mountainbiker, der konkurrerede i det olympiske herrecross-løb. Den 4. juli 2016 annoncerede British Cycling, at Grant Ferguson officielt blev føjet til cykelholdet til legene.
Atlet | Begivenhed | Tid | Rang |
---|---|---|---|
Grant Ferguson | Langrend til mænd | 1: 39,10 | 17 |
BMX
Britiske ryttere kvalificerede sig til to mænds kvotepladser i BMX ved OL som følge af landets femteplads på UCI Olympic Ranking List af 31. maj 2016. Team GB valgte London 2012 top 8 finalist Liam Phillips og rookie Kyle Evans til BMX -cykelholdet til legene den 24. juni 2016.
Atlet | Begivenhed | Såning | Kvartfinale | Semifinale | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Point | Rang | Point | Rang | Resultat | Rang | ||
Kyle Evans | BMX til mænd | 35.776 | 21 | 19 | 7 | Gik ikke videre | |||
Liam Phillips | 35.095 | 10 | 28 | 8 | Gik ikke videre |
Dykning
Britiske dykkere kvalificerede sig til syv af maksimalt otte individuelle pladser og fire synkroniserede hold ved OL gennem FINA -verdensmesterskaberne 2015 og 2016 FINA -VM -serien. De dykkere, der sikrede pladserne til Storbritannien, var ikke nødvendigvis de atleter, der ville blive udvalgt til at repræsentere deres land i disse begivenheder. I stedet skulle de konkurrere ved de olympiske forsøg, der blev afholdt fra 10. til 12. juni 2016 i Sheffield , for at booke deres pladser til legene. I alt elleve dykkere (fem mænd og seks kvinder) blev officielt navngivet til Team GB den 17. juni 2016 med London 2012 bronzemedaljevinderen Tom Daley i både mænds individuelle og synkroniserede platform.
- Mænd
Atlet | Begivenhed | Preliminaries | Semifinaler | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Point | Rang | Point | Rang | Point | Rang | ||
Jack Laugher | 3 m springbræt | 439,95 | 7 Sp | 389,40 | 12 Sp | 523,85 | |
Freddie Woodward | 388,15 | 19 | Gik ikke videre | ||||
Tom Daley | 10 m platform | 571,85 | 1 Sp | 403,25 | 18 | Gik ikke videre | |
Jack Laugher Chris Mears |
3 m synkroniseret springbræt | Ikke relevant | 454,32 | ||||
Tom Daley Daniel Goodfellow |
10 m synkroniseret platform | Ikke relevant | 444,45 |
- Kvinder
Atlet | Begivenhed | Preliminaries | Semifinaler | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Point | Rang | Point | Rang | Point | Rang | ||
Rebecca Gallantree | 3 m springbræt | 286,65 | 20 | Gik ikke videre | |||
Grace Reid | 304,95 | 14 Sp | 314,25 | 11 Sp | 318,60 | 8 | |
Sarah Barrow | 10 m platform | 277,40 | 23 | Gik ikke videre | |||
Tonia sofa | 332,80 | 5 Sp | 318,00 | 10 Sp | 323,70 | 12 | |
Alicia Blagg Rebecca Gallantree |
3 m synkroniseret springbræt | Ikke relevant | 292,83 | 6 | |||
Tonia Couch Lois Toulson |
10 m synkroniseret platform | Ikke relevant | 319,44 | 5 |
Rytter
Storbritannien blev en af de første tre nationer til at tjene pladser ved legene og kvalificerede et komplet hold i dressur ved at vinde sølvmedaljen i holdbegivenheden ved FEI World Equestrian Games 2014 . Storbritanniens stævnehold kvalificerede sig også ved at vinde en sølvmedalje ved samme begivenhed. Storbritannien sikrede sig et fuldt rytterhold til Rio, da de britiske ryttere opnåede en af tre kvalifikationspladser fra European Show Jumping Championships 2015 .
Dressur
Atlet | Hest | Begivenhed | Grand Prix | Grand Prix Special | Grand Prix Freestyle | samlet set | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rang | Score | Rang | Teknisk | Kunstneriske | Score | Rang | |||
Fiona Bigwood | Orthilia | Individuel | 77.157 | 8 Sp | 74,384 | 16 Sp | 74.179 | 77,857 | 76.018 | 17 |
Charlotte Dujardin | Valegro | 85.071 | 1 Sp | 83.025 | 2 Sp | 90.000 | 97,714 | 93,857 | ||
Carl Hester | Nip Tuck | 75,529 | 15 Sp | 76.485 | 9 Sp | 79,107 | 86.000 | 82,553 | 7 | |
Spencer Wilton | Super Nova | 72.686 | 25 Sp | 73,739 | 21 | Gik ikke videre | ||||
Fiona Bigwood Charlotte Dujardin Carl Hester Spencer Wilton |
Se ovenfor | Hold | 79,252 | 2 Sp | 77,951 | 2 | Ikke relevant | 78.602 |
Begivenheder
Atlet | Hest | Begivenhed | Dressur | På tværs af landet | Springning | i alt | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kvalifikator | Final | ||||||||||||||
Straffe | Rang | Straffe | i alt | Rang | Straffe | i alt | Rang | Straffe | i alt | Rang | Straffe | Rang | |||
William Fox-Pitt | Chili Morgen | Individuel | 37,00 | 1 | 30.40 | 67,40 | 22 | 0,00 | 67,40 | 18 Sp | 0,00 | 67,40 | 12 | 67,40 | 12 |
Pippa Tragt | Billy The Biz | 43,90 | 16 | 40,40 | 84,30 | 28 | 0,00 | 84,30 | 26 | Gik ikke videre | 84,30 | 26 | |||
Kitty King | Ceylor | 46,80 | 26 | 53,60 | 100,40 | 34 | 0,00 | 100,40 | 30 | Gik ikke videre | 100,40 | 30 | |||
Gemma Tattersall | Hurtigt blik | 47.20 # | 32 | 89,60 # | 136,80 | 44 | 4.00 # | 140.80 # | 41 | Gik ikke videre | 140,80 | 41 | |||
William Fox-Pitt Pippa Funnell Kitty King Gemma Tattersall |
Se ovenfor | Hold | 127,70 | 4 | 124,40 | 252,10 | 8 | 0 | 252,10 | 5 | Ikke relevant | 252,10 | 5 |
"#" angiver, at denne rytters score ikke tæller i holdkonkurrencen, da kun de bedste tre resultater af et hold tælles.
Springning
Atlet | Hest | Begivenhed | Kvalifikation | Final | i alt | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Runde 1 | Runde 2 | Runde 3 | Runde A | Runde B | |||||||||||||
Straffe | Rang | Straffe | i alt | Rang | Straffe | i alt | Rang | Straffe | Rang | Straffe | i alt | Rang | Straffe | Rang | |||
Ben Maher | Tic Tac | Individuel | 4 | = 27 Q | 4 | 8 | = 30 Q | 1 | 9 | = 23 Q | 4 | = 16 Q | 13 | 17 | 25 | 17 | 25 |
Nick Skelton | Stor stjerne | 4 | = 27 Q | 4 | 8 | = 30 Q | 5 | 13 | = 33 Q | 0 | = 1 Q | 0 | 0 | = 1 JO | 0 | ||
John Whitaker | Ornellaia | 0 | = 1 Q | 23 # | 23 | 57 | Gik ikke videre | ||||||||||
Michael Whitaker | Cassionato | 4 # | = 27 Q | 5 | 9 | = 42 Q | Trak sig tilbage | Gik ikke videre | |||||||||
Ben Maher Nick Skelton John Whitaker Michael Whitaker |
Se ovenfor | Hold | 8 | = 8 | 13 | 13 | 12 | Gik ikke videre | Ikke relevant | 13 | 12 |
"#" angiver, at denne rytters score ikke tæller i holdkonkurrencen, da kun de bedste tre resultater af et hold tælles.
Indhegning
Britiske fægtere kvalificerede en fuld trup i herreholdets folie i kraft af at være det højest placerede hold fra Europa uden for verdens top fire i FIE Olympic Team Rankings. En trio af mænds foliefægtere, James Davis , Laurence Halsted og Richard Kruse , sammen med deres reserve Marcus Mepstead , blev navngivet til Team GB den 5. maj 2016. I mændenes individuelle folie var Kruse tæt på at vinde Storbritanniens første medalje i legene , og dens første hegnmedalje siden legene i 1964 , hvor han sluttede på fjerdepladsen efter at have tabt bronzemedaljekampen til Timur Safin fra Rusland.
Atlet | Begivenhed | Runde med 64 | 32 -runde | 16 -runde | Kvartfinale | Semifinale | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Rang | ||
James Davis | Mænds folie | Farvel |
M Ferjani ( TUN ) W 15–7 |
Safin ( RUS ) L 10–15 |
Gik ikke videre | |||
Laurence Halsted | Farvel |
Chen Hw ( CHN ) L 9–15 |
Gik ikke videre | |||||
Richard Kruse | Farvel |
Sintès ( ALG ) W 15–4 |
Cassarà ( ITA ) W 15–12 |
Meinhardt ( USA ) W 15–13 |
Massialas ( USA ) L 9–15 |
Safin ( RUS ) L 13–15 |
4 | |
James Davis Laurence Halsted Richard Kruse Marcus Mepstead |
Herreholdsfolie | Ikke relevant |
Rusland (RUS) L 43–45 |
Klassifikation semifinale Egypten (EGY) W 45–43 |
5. plads finalen Kina (CHN) L 38–45 |
6 |
Field hockey
- Resumé
Nøgle :
- FT-Efter fuld tid .
- P-Kamp afgjort ved straffesparkskonkurrence .
Hold | Begivenhed | Gruppefase | Kvartfinale | Semifinale | Final / BM | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Rang | Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Rang | ||
Storbritannien mænd | Herreturnering |
Belgien L 1-4 |
New Zealand D 2–2 |
Brasilien W 9–1 |
Australien L 1-2 |
Spanien D 1–1 |
5 | Gik ikke videre | 9 | ||
Storbritanniens kvinder | Dameturnering |
Australien W 2–1 |
Indien W 3–0 |
Argentina V 3–2 |
Japan W 2–0 |
USA W 2–1 |
1 |
Spanien V 3–1 |
New Zealand W 3–0 |
Holland W 2–0 P FT: 3–3 |
Herreturnering
Storbritanniens mænds fieldhockeyhold kvalificerede sig til OL ved at have nået de fire sidste ved FIH Hockey World League -semifinalerne i mændene 2014–15 . Kun tre nationer kvalificerede sig gennem denne rute, men Indien havde allerede sikret sig kvalifikation som kontinentale mestre efter holdets succes ved de asiatiske lege 2014 , så de resterende hold automatisk modtog de tre kvoter.
- Trup
Det følgende er Storbritanniens vagtliste i herrehockey -turneringen for mænd ved sommer -OL 2016.
Cheftræner: Bobby Crutchley
Reserver:
- Gruppespil
Pos | Hold | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Belgien | 5 | 4 | 0 | 1 | 21 | 5 | +16 | 12 | Kvartfinaler |
2 | Spanien | 5 | 3 | 1 | 1 | 13 | 6 | +7 | 10 | |
3 | Australien | 5 | 3 | 0 | 2 | 13 | 4 | +9 | 9 | |
4 | New Zealand | 5 | 2 | 1 | 2 | 17 | 8 | +9 | 7 | |
5 | Storbritanien | 5 | 1 | 2 | 2 | 14 | 10 | +4 | 5 | |
6 | Brasilien (H) | 5 | 0 | 0 | 5 | 1 | 46 | −45 | 0 |
Klassifikationsregler: 1) Point; 2) Vundne kampe; 3) Målforskel; 4) Mål for; 5) Head-to-head resultat.
(H) vært
|
|
|
|
|
Dameturnering
Storbritanniens kvindelige fieldhockeyhold kvalificerede sig til OL ved at have opnået en top tre -afslutning ved FIH Hockey World League -semifinalerne 2014–15 . Da England også vandt EuroHockey -turneringen for kvinder i 2015, blev Storbritannien behandlet som kvalificeret som europamestre og opgav deres Hockey World League -kvalifikationssted til det højest placerede ikke -kvalificerede hold, Indien.
- Trup
Følgende er Storbritanniens vagtliste i kvindernes hockey -turnering ved sommer -OL 2016.
Cheftræner: Danny Kerry
Ingen. | Pos. | Spiller | Fødselsdato (alder) | Kasketter | Mål | Forening |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | GK | Maddie Hinch | 8. oktober 1988 (27 år) | |||
4 | DF | Laura Unsworth | 8. marts 1988 (28 år) | |||
5 | DF | Crista Cullen | 20. august 1985 (30 år) | |||
6 | FW | Hannah Macleod | 9. juni 1984 (32 år) | |||
7 | MF | Georgie Twigg | 21. november 1990 (25 år) | |||
8 | MF | Helen Richardson-Walsh | 23. september 1981 (34 år) | |||
9 | MF | Susannah Townsend | 28. juli 1989 (27 år) | |||
11 | DF | Kate Richardson-Walsh (C) | 9. maj 1980 (36 år) | |||
13 | DF | Sam Quek | 18. oktober 1988 (27 år) | |||
15 | FW | Alex Danson | 21. maj 1985 (31 år) | |||
18 | DF | Giselle Ansley | 31. marts 1992 (24 år) | |||
19 | FW | Sophie Bray | 12. maj 1990 (26 år) | |||
20 | DF | Hollie Webb | 19. september 1990 (25 år) | |||
24 | MF | Shona McCallin | 18. maj 1992 (24 år) | |||
26 | FW | Lily Owsley | 10. december 1994 (21 år) | |||
28 | MF | Nicola White | 20. januar 1988 (28 år) |
- Gruppespil
Pos | Hold | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Storbritanien | 5 | 5 | 0 | 0 | 12 | 4 | +8 | 15 | Kvartfinaler |
2 | Forenede Stater | 5 | 4 | 0 | 1 | 14 | 5 | +9 | 12 | |
3 | Australien | 5 | 3 | 0 | 2 | 11 | 5 | +6 | 9 | |
4 | Argentina | 5 | 2 | 0 | 3 | 12 | 6 | +6 | 6 | |
5 | Japan | 5 | 0 | 1 | 4 | 3 | 16 | −13 | 1 | |
6 | Indien | 5 | 0 | 1 | 4 | 3 | 19 | −16 | 1 |
Klassifikationsregler: 1) Point; 2) Vundne kampe; 3) Målforskel; 4) Mål for; 5) Head-to-head resultat.
|
|
|
|
|
- Kvartfinale
|
- Semifinale
|
- Guldmedalje kamp
|
Golf
Storbritannien deltog fire golfspillere (to pr. Køn) i den olympiske turnering. Justin Rose (verden nr. 11), Danny Willett (verden nr. 9), Charley Hull (verden nr. 27) og Catriona Matthew (verden nr. 63) kvalificerede sig direkte blandt de 60 mest kvalificerede spillere til deres respektive individuelle begivenheder baseret på IGFs verdensrangliste pr. 11. juli 2016.
Atlet | Begivenhed | Runde 1 | Runde 2 | Runde 3 | Runde 4 | i alt | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Score | Score | Score | Score | Par | Rang | ||
Justin Rose | Mænd | 67 | 69 | 65 | 67 | 268 | −16 | |
Danny Willett | 71 | 70 | 69 | 74 | 284 | E | = 37 | |
Charley Hull | Kvinder | 68 | 66 | 74 | 68 | 276 | −8 | = 7 |
Catriona Matthew | 71 | 66 | 77 | 70 | 284 | E | 29 |
Gymnastik
Kunstneriske
Storbritannien kvalificerede en fuld trup med fem gymnaster til både mænds og kvinders kunstneriske gymnastikbegivenheder gennem top otte afslutninger i holdets allround-konkurrencer ved VM i kunstnerisk gymnastik i 2015 i Glasgow . BOA annoncerede mændenes og kvinders kunstneriske gymnastikgrupper, fremhævet af London 2012 -medaljerne Louis Smith og Max Whitlock , til legene den 12. juli 2016.
- Mænd
- Hold
Atlet | Begivenhed | Kvalifikation | Final | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparat | i alt | Rang | Apparat | i alt | Rang | ||||||||||||
F | PH | R | V | PB | HB | F | PH | R | V | PB | HB | ||||||
Brinn Bevan | Hold | 14.233 | 14.733 | 14.333 | 14.133 | 14.966 | 14.366 | 86.764 | 17 | Ikke relevant | 14.866 | 14.466 | 15.033 | 14.933 | Ikke relevant | Ikke relevant | |
Louis Smith | Ikke relevant | 15.700 Sp | Ikke relevant | Ikke relevant | 14.766 | Ikke relevant | |||||||||||
Kristian Thomas | 15.233 Sp | Ikke relevant | 14.166 | 14.233 | Ikke relevant | 14.900 | Ikke relevant | 15.033 | Ikke relevant | 15.400 | Ikke relevant | 14.833 | |||||
Max Whitlock | 15.500 Sp | 15.800 Sp | 14.600 | 13.700 | 15.066 | 13.566 | 88.232 | 12 Sp | 15.400 | 15.991 | 14.500 | 14.966 | 14.500 | 14.500 | |||
Nile Wilson | 15.066 | 14.133 | 14.941 | 14.700 | 14.900 | 15.500 Sp | 89.240 | 5 Sp | 14.666 | Ikke relevant | 15.100 | Ikke relevant | 15.133 | 15.666 | |||
i alt | 45.799 | 46.233 | 43.874 | 43.066 | 44.932 | 44.766 | 268.670 | 3 Sp | 45.099 | 45.623 | 44.066 | 45.399 | 44.566 | 44,999 | 269,752 | 4 |
- Individuelle finaler
Atlet | Begivenhed | Apparat | i alt | Rang | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
F | PH | R | V | PB | HB | ||||
Louis Smith | Pommel hest | Ikke relevant | 15.833 | Ikke relevant | 15.833 | ||||
Kristian Thomas | Etage | 15.058 | Ikke relevant | 15.058 | 7 | ||||
Max Whitlock | Over det hele | 15.200 | 15.875 | 14.733 | 15.133 | 15.000 | 14.700 | 90.641 | |
Etage | 15.633 | Ikke relevant | 15.633 | ||||||
Pommel hest | Ikke relevant | 15.966 | Ikke relevant | 15.966 | |||||
Nile Wilson | Over det hele | 14.900 | 14.066 | 14.933 | 15.000 | 15.700 | 14.966 | 89,565 | 8 |
Vandret bjælke | Ikke relevant | 15.466 | 15.466 |
- Kvinder
- Hold
Atlet | Begivenhed | Kvalifikation | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparat | i alt | Rang | Apparat | i alt | Rang | ||||||||
V | UB | BB | F | V | UB | BB | F | ||||||
Ellie Downie | Hold | 14.833 | 14.633 | 14.500 | 12.500 | 56.466 | 24 Sp | 15.133 | 14.633 | 13.366 | 14.133 | Ikke relevant | |
Rebecca Downie | Ikke relevant | 15.233 | 13.300 | Ikke relevant | Ikke relevant | 15.400 | 14.166 | Ikke relevant | |||||
Claudia Fragapane | 14.766 | 12.533 | 13.400 | 14.333 | 55.032 | 30 | 14.700 | Ikke relevant | 14.433 | 14.166 | |||
Ruby Harrold | 14.600 | 14.800 | Ikke relevant | 13.633 | Ikke relevant | Ikke relevant | 14.833 | Ikke relevant | |||||
Amy Tinkler | 14.833 | Ikke relevant | 14.500 | 14.600 Sp | Ikke relevant | 14.933 | Ikke relevant | 14.466 | |||||
i alt | 44.432 | 44.666 | 42.400 | 42.566 | 174.064 | 4 Sp | 44.766 | 44.866 | 41.965 | 42,765 | 174.362 | 5 |
- Individuelle finaler
Atlet | Begivenhed | Apparat | i alt | Rang | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
V | UB | BB | F | ||||
Ellie Downie | Over det hele | 15.100 | 13.783 | 13.700 | 14.300 | 56,883 | 13 |
Amy Tinkler | Etage | Ikke relevant | 14.933 | 14.933 |
Trampolin
Storbritannien kvalificerede to gymnaster i dametrampolinen i kraft af en top otte finish ved VM 2015 i Odense , Danmark . I mellemtiden blev en olympisk kaj sikret i mændenes begivenhed af Nathan Bailey, der sluttede i top seks ved den olympiske testbegivenhed 2016 i Rio de Janeiro .
Atlet | Begivenhed | Kvalifikation | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rang | Score | Rang | ||
Nathan Bailey | Mænd | 106,795 | 9 | Gik ikke videre | |
Bryony Page | Kvinder | 100,075 | 7 Sp | 56.040 | |
Katherine Driscoll | 100.295 | 5 Sp | 53.645 | 6 |
Judo
Storbritannien kvalificerede i alt syv judokas til hver af følgende vægtklasser ved legene. Seks af dem (McKenzie, Oates, Smythe-Davis, Schlesinger, Conway og Powell) blev rangeret blandt de 22 bedst kvalificerede judokas til mænd og top 14 for kvinder på IJF World Ranking List af 30. maj 2016, mens Benjamin Fletcher tjente en kontinentale kontingentplads fra den europæiske region som Storbritanniens toprangerede judoka uden for den direkte kvalificerende position. Team GB annoncerede officielt judoholdet 16. juni 2016.
- Mænd
Atlet | Begivenhed | Runde med 64 | 32 -runde | 16 -runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Rang | ||
Ashley McKenzie | −60 kg | Farvel |
Özlü ( TUR ) W 003–000 |
Smetov ( KAZ ) L 000–001 |
Gik ikke videre | ||||
Colin Oates | −66 kg | Farvel |
Le Blouch ( FRA ) L 000–000 YUS |
Gik ikke videre | |||||
Benjamin Fletcher | −100 kg | Farvel |
Gviniashvili ( GEO ) L 000–100 |
Gik ikke videre |
- Kvinder
Atlet | Begivenhed | 32 -runde | 16 -runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Rang | ||
Nekoda Smythe-Davis | −57 kg |
Filzmoser ( AUT ) W 001–000 |
Pavia ( FRA ) L 000–010 |
Gik ikke videre | ||||
Alice Schlesinger | −63 kg |
Bak Jy ( KOR ) W 100–000 |
van Emden ( NED ) L 000–000 S |
Gik ikke videre | ||||
Sally Conway | - 70 kg |
Miled ( TUN ) W 100–000 |
Émane ( FRA ) W 100–001 |
Bolder ( ISR ) W 100–000 |
Alvear ( COL ) L 000–010 |
Farvel |
Graf ( AUT ) W 001–000 |
|
Natalie Powell | -78 kg | Farvel |
Mazouz ( GAB ) W 100–000 |
Tcheuméo ( FRA ) L 000–000 S |
Gik ikke videre |
Malzahn ( GER ) L 000–100 |
Gik ikke videre | 7 |
Moderne femkamp
Britiske atleter kvalificerede sig til følgende pladser til at konkurrere i moderne femkamp. Hvis mere end to konkurrenter kvalificerede sig til enten herre- eller kvindestævnet, skulle det britiske olympiske forbund foretage valg til de to pladser, der var tilgængelige for hvert køn, sammen med Pentathlon GB . Freyja Prentice blev den tredje britiske kvinde til at kvalificere sig til Rio som følge af hendes verdensrangliste i slutningen af maj 2016. Da de to tidligere kvalificerede atleter ikke garanterede deres valg ved 2016 World Modern Pentathlon Championships , hvoraf to kvinder skulle vælge ville gå til legene blev bestemt af vælgerne, før holdet blev navngivet den 8. juni; i tilfælde blev London 2012 sølvmedaljevinder Samantha Murray og rookie Kate French valgt.
Atlet | Begivenhed | Hegn (épée one touch) |
Svømning (200 m fri) |
Ridning (springning) |
Kombineret: skydning/løb (10 m luftpistol)/(3200 m) |
Point i alt | Endelig rang | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
RR | BR | Rang | MP -punkter | Tid | Rang | MP -punkter | Straffe | Rang | MP -punkter | Tid | Rang | MP -point | ||||
Joe Choong | Mænd | 22–13 | 2 | 8 | 222 | 1: 58,50 | 3 | 345 | 7 | 8 | 293 | 11: 51,59 | 29 | 589 | 1451 | 9 |
Jamie Cooke | 14–21 | 1 | 28 | 184 | 1:55:60 ELLER | 1 | 354 | 7 | 11 | 288 | 11: 31.07 | 20 | 609 | 1436 | 14 | |
Kate fransk | Kvinder | 17–18 | 0 | 18 | 202 | 2: 16,17 | 15 | 292 | 0 | 1 | 300 | 12: 43,08 | 8 | 537 | 1331 | 5* |
Samantha Murray | 14–21 | 8 | 25 | 192 | 2: 10,81 | 4 | 308 | 21 | 22 | 279 | 12: 38,54 | 7 | 542 | 1321 | 8* |
* Promoveret efter diskvalifikation af en højere rangeret moderne femkampsmand til doping.
Roning
Storbritannien kvalificerede tolv ud af fjorten både til hver af de følgende roklasser til den olympiske regatta, hvor størstedelen af besætningerne (undtagen kvinders enkelt- og firdobbelt sculls) havde bekræftet olympiske pladser til deres både ved FISA -verdensmesterskaberne 2015 i Lac d ' Aiguebelette , Frankrig . De skulle også have konkurreret ved de britiske ro -olympiske forsøg i Caversham (21. til 23. marts) for at sikre deres valg til det olympiske hold til legene.
I alt 43 roere blev officielt navngivet til Team GBs olympiske trup den 9. juni 2016, hvor dobbelt sølvmedaljevinder Frances Houghton havde til formål at optræde ved hendes femte OL og London 2012 bronzemedaljevinderen Alan Campbell, der løb i single sculls på hans fjerde. Besætningen bød også på regerende olympiske mestre Helen Glover og Heather Stanning fra kvindeparret , og to gange guldmedaljevinderne Pete Reed og Andrew Triggs Hodge fra mændenes fire. En trup bestående af tolv roere, eksklusiv cox Phelan Hill, blev annonceret for mændenes otte; Team GB meddelte samtidig, at herreparret, og to 'reservedele' eller reserver, senere ville blive udvalgt blandt de medlemmer af de tolv, der ikke sad i den største båd. Efter bruddet af Katherine Grainger og Victoria Thornleys kvinders partnerskabssamarbejde og deres manglende evne til derefter at lave kvinders otte trup blev dobbeltsculler heller ikke annonceret, selvom vælger David Tanner senere samme aften bekræftede, at paret Grainger og Thornley ville blive valgt.
- Mænd
Atlet | Begivenhed | Varmer | Repechage | Kvartfinaler | Semifinaler | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Alan Campbell | Enkeltskaller | 7: 08.31 | 1 QF | Farvel | 6: 49,41 | 2 SA/B | 7: 09.54 | 4 FB | DNS | 12 | |
Stewart Innes Alan Sinclair |
Par | 6: 50,77 | 2 SA/B | Farvel | Ikke relevant | 6: 26,37 | 2 FA | 7,07,99 | 4 | ||
John Collins Jonathan Walton |
Dobbelt sculls | 6: 43,93 | 4 R | 6: 19.60 | 1 SA/B | Ikke relevant | 6: 13,83 | 3 FA | 7: 01,25 | 5 | |
Richard Chambers Will Fletcher |
Letvægts dobbeltsculler | 6: 25,62 | 2 SA/B | Farvel | Ikke relevant | 6: 38,76 | 4 FB | 6: 28,81 | 7 | ||
Alex Gregory Constantine Louloudis George Nash Moe Sbihi |
Fire | 5: 55,59 | 1 SA/B | Farvel | Ikke relevant | 6: 17,13 | 1 FA | 5: 58,61 | |||
Mark Aldred Chris Bartley Peter Chambers Jono Clegg |
Letvægt fire | 6: 01.27 | 2 SA/B | Farvel | Ikke relevant | 6: 10,46 | 4 FB | 6: 31,54 | 7 | ||
Angus Groom Peter Lambert Sam Townsend Jack Beaumont |
Firdobbeltsculler | 5: 52,77 | 4 R | 5: 53,10 | 2 FA | Ikke relevant | 6: 13.08 | 5 | |||
Paul Bennett Scott Durant Matt Gotrel Matt Langridge Tom Ransley Pete Reed Will Satch Andrew Triggs Hodge Phelan Hill (cox) |
Otte | 5: 34,23 | 1 FA | Farvel | Ikke relevant | 5: 29,63 |
- Kvinder
Atlet | Begivenhed | Varmer | Repechage | Semifinaler | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Helen Glover Heather Stanning |
Par | 7: 05.05 | 1 SA/B | Farvel | 7: 18,69 | 1 FA | 7: 18,29 | ||
Katherine Grainger Victoria Thornley |
Dobbelt sculls | 7: 05.32 | 2 SA/B | Farvel | 6: 52,47 | 2 FA | 7: 41,05 | ||
Katherine Copeland Charlotte Taylor |
Letvægts dobbeltsculler | 7: 10,25 | 5 R | 8: 05,70 | 3 SC/D | 7: 59,11 | 1 FC | 7: 37,89 | 14 |
Karen Bennett Olivia Carnegie-Brown Jessica Eddie Katie Greves Frances Houghton Zoe Lee Polly Swann Melanie Wilson Zoe de Toledo (cox) |
Otte | 6: 09.52 | 1 FA | Farvel | Ikke relevant | 6: 03,98 |
Kvalifikationslegende: FA = Final A (medalje); FB = Final B (ikke-medalje); FC = Final C (ikke-medalje); FD = Final D (ikke-medalje); FE = Final E (ikke-medalje); FF = Final F (ikke-medalje); SA/B = Semifinaler A/B; SC/D = Semifinaler C/D; SE/F = Semifinaler E/F; QF = kvartfinale; R = Genopladning
Rugby syv
I international konkurrence konkurrerer de konstituerende nationer i Storbritannien normalt som separate fagforeninger, der repræsenterer England , Skotland og Wales . Nordirske spillere, der normalt repræsenterer Irland, ville have været berettigede, men IRFU insisterede på, at de ikke spiller for Storbritannien. Med henblik på kvalifikation til OL i 2016 var de tre britiske fagforeninger enige om forud for 2013–14 herrer og damer Sevens World Series, at deres hold, der sluttede bedst i den sæson, ville repræsentere alle tre fagforeninger i kvalifikationens første fase i 2014 –15 serier. Englands herre- og damehold fik ret til at repræsentere de britiske fagforeninger i den fase af deres respektive konkurrencer.
Herreturnering
Englands herrehold sikrede sig en kvalificerende kaj til Storbritannien ved OL ved at have opnået en af de fire bedste pladser i Sevens World Series 2014-15 .
- Trup
Følgende er oversigten over Storbritannien i rugby -syvleturneringerne til mænd ved sommer -OL 2016.
Cheftræner: Simon Amor
Ingen. | Pos. | Spiller | Land | Fødselsdato (alder) | Begivenheder | Point | Union |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FW | Mark Robertson | Skotland | 30. december 1984 (31 år) | 47 | 426 | Uafhængig |
2 | BK | Ruaridh McConnochie | England | 23. oktober 1991 (24 år) | 9 | 45 | Uafhængig |
3 | FW | Phil Burgess | England | 1. juli 1988 (28 år) | 22 | 212 | Uafhængig |
4 | BK | Dan Norton | England | 22. marts 1988 (28 år) | 57 | 1.064 | Uafhængig |
5 | FW | James Rodwell | England | 23. august 1984 (31 år) | 69 | 445 | Uafhængig |
6 | BK | Tom Mitchell ( c ) | England | 22. juli 1989 (27 år) | 34 | 897 | Harlekiner |
7 | BK | Dan Bibby | England | 6. februar 1991 (25 år) | 25 | 321 | Uafhængig |
8 | FW | James Davies | Wales | 25. oktober 1990 (25 år) | 14 | 180 | Scarlets |
9 | BK | Ollie Lindsay-Haag | England | 8. oktober 1990 (25 år) | 15 | 110 | Harlekiner |
10 | FW | Sam Cross | Wales | 26. august 1992 (23 år) | 27 | 170 | Newport |
11 | BK | Marcus Watson | England | 27. juni 1991 (25 år) | 32 | 424 | Newcastle Falcons |
12 | BK | Mark Bennett | Skotland | 3. februar 1993 (23 år) | 2 | 35 | Glasgow Warriors |
- Gruppespil
Pos | Hold | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Storbritanien | 3 | 3 | 0 | 0 | 73 | 45 | +28 | 9 | Kvartfinaler |
2 | Japan | 3 | 2 | 0 | 1 | 64 | 40 | +24 | 7 | |
3 | New Zealand | 3 | 1 | 0 | 2 | 59 | 40 | +19 | 5 | |
4 | Kenya | 3 | 0 | 0 | 3 | 19 | 90 | −71 | 3 |
Regler for klassificering: 1) Point; 2) Head-to-head resultat; 3) Pointforskel; 4) Scorede point.
9. august 2016
12:00 |
Storbritanien | 31–7 | Kenya |
---|---|---|
Prøv: Norton 2 'm Burgess 4' c Bibby (2) 6 'm, 12' c Bennett 7 'c Con: Mitchell (3/4) Bibby (0/1) |
Rapport (Rio 2016) Rapport (World Rugby) |
Prøv: Odhiambo 8 'c Con: Adema (1/1) |
9. august 2016
17:00 |
Storbritanien | 21–19 | Japan |
---|---|---|
Prøv: Rodwell (2) 1 'c, 2' c Watson 13 'c Con: Mitchell (3/3) |
Rapport (Rio 2016) Rapport (World Rugby) |
Prøv: Lemeki (2) 6 'c, 14' m Sakai 11 'c Con: Goya (1/1) Sakai (1/2) |
10. august 2016
12:30 |
New Zealand | 19–21 | Storbritanien |
---|---|---|
Prøv: R. Ioane 9 'm Ware 11' c Ormond 13 'c Con: Kaka (2/3) |
Rapport (Rio 2016) Rapport (World Rugby) |
Prøv: Bennett 2 'c Davies 5' c Norton 7 'c Con: Mitchell (3/3) |
- Kvartfinale
10. august 2016
18:00 |
Storbritanien | 5–0 ( aet ) | Argentina |
---|---|---|
Prøv: Bibby 18 ' Pen: Mitchell (0/1) |
Rapport (Rio 2016) Rapport (World Rugby) |
Pen: Revol (0/1) |
- Semifinale
11. august 2016
15:00 |
Storbritanien | 7–5 | Sydafrika |
---|---|---|
Prøv: Norton 8 'c Con: Mitchell (1/1) |
Rapport (Rio 2016) Rapport (World Rugby) |
Prøv: Brun 2 'm Con: Afrika (0/1) |
- Guldmedalje kamp
11. august 2016
19:00 |
Fiji | 43–7 | Storbritanien |
---|---|---|
Prøv: Kolinisau 1 'm Tuwai 3' c Veremalua 7 'm Nakarawa 8' m Ravouvou 10 'c Tuisova 14' c Mata 19 'c Con: Ravouvou (1/2) Kolinisau (2/4) Taliga (1/1) |
Rapport (Rio 2016) Rapport (World Rugby) |
Prøv: Norton 16 'c Con: Watson (1/1) |
Teamdetaljer | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Dameturnering
Det engelske kvindehold sikrede sig en kvalificerende kaj til Storbritannien ved OL ved at have opnået en af de fire bedste pladser i World Rugby Women's Sevens Series 2014–15 .
- Trup
Følgende er Storbritanniens trup i kvindernes rugby -syvneturnering ved sommer -OL 2016.
Cheftræner: Simon Middleton
Ryggen | Fremad | ||
---|---|---|---|
1 | Claire Allan | 2 | Abbie Brown |
3 | Alice Richardson | 6 | Katy McLean |
4 | Emily Scarratt ( c ) | 7 | Heather Fisher |
5 | Danielle Waterman | 12 | Amy Wilson-Hardy |
8 | Emily Scott | ||
9 | Natasha Hunt | ||
10 | Joanne Watmore | ||
11 | Jasmine Joyce |
- Gruppespil
Pos | Hold | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Storbritanien | 3 | 3 | 0 | 0 | 91 | 3 | +88 | 9 | Kvartfinaler |
2 | Canada | 3 | 2 | 0 | 1 | 83 | 22 | +61 | 7 | |
3 | Brasilien (H) | 3 | 1 | 0 | 2 | 29 | 77 | −48 | 5 | |
4 | Japan | 3 | 0 | 0 | 3 | 10 | 111 | −101 | 3 |
Regler for klassificering: 1) Point; 2) Head-to-head resultat; 3) Pointforskel; 4) Scorede point.
(H) vært
6. august 2016
12:00 |
Storbritanien | 29–3 | Brasilien |
---|---|---|
Prøv: Watmore 5 'c Hunt (2) 9' c, 12 'm Joyce 14' m Scott 14 'm Con: McLean (2/3) Watmore (0/2) |
Rapport (Rio 2016) Rapport (World Rugby) |
Pen: Kochhann (1/1) 7 ' |
6. august 2016
17:00 |
Storbritanien | 40–0 | Japan |
---|---|---|
Prøv: Wilson-Hardy 1 'c Richardson 4' c Watmore 6 'c McLean 7' m Scott 10 'c Fisher 16' c Con: Richardson (3/3) McLean (0/1) Scott (2/2) |
Rapport (Rio 2016) Rapport (World Rugby) |
7. august 2016
12:30 |
Canada | 0–22 | Storbritanien |
---|---|---|
Rapport (Rio 2016) Rapport (World Rugby) |
Prøv: Richardson 4 'm Wilson-Hardy 6' m Scarratt (2) 10 ', 12' c Con: Richardson (1/2) McLean (0/2) |
- Kvartfinale
7. august 2016
18:00 |
Storbritanien | 26–7 | Fiji |
---|---|---|
Prøv: Brun (2) 1 'c, 12' c Richardson 4 'c Waterman 7' m Con: McLean (3/4) |
Rapport (Rio 2016) Rapport (World Rugby) |
Prøv: Naiqato 3 'c Con: Tinai (1/1) |
- Semifinale
8. august 2016
15:00 |
Storbritanien | 7–25 | New Zealand |
---|---|---|
Prøv: Richardson 4 'c Con: McLean (1/1) |
Rapport (Rio 2016) Rapport (World Rugby) |
Prøv: Woodman (3) 2 'm, 7' m, 8 'm Tui 5' m Manuel 10 'm Con: Nathan-Wong (0/5) |
- Bronzemedalje kamp
8. august 2016
18:30 |
Canada | 33–10 | Storbritanien |
---|---|---|
Prøv: Paquin 3 'c Landry (2) 6' c, 16 'c Farella 9' m Russell 10 'c Con: Landry (4/5) |
Rapport (Rio 2016) Rapport (World Rugby) |
Prøv: Waterman 4 'm Joyce 13' Con: McLean (0/1) Richardson (0/1) |
Sejlads
Storbritannien kvalificerede en båd til hver af følgende klasser ved ISAF sejlings -verdensmesterskaberne 2014 , hvilket bringer den maksimale kvote på 15 sejlere i ti både. De sejlere, der sikrede kvoterne til Storbritannien, var ikke nødvendigvis de atleter, der ville blive udvalgt til at repræsentere deres land i disse begivenheder. Den 9. september 2015 annoncerede Team GB navnene på de første seks sejlere, der skulle udvælges til pladser ved Rio 2016 -regattaen. Yderligere fem sejlere blev tilføjet til listen over godkendte atleter til Rio den 8. marts 2016, hvor windsurferen Nick Dempsey optrådte ved sit femte OL. Mændenes 470 (Patience & Grube) og 49er (Fletcher & Sign) besætninger gennemførte Team GB's sejladsopstilling til OL den 4. maj 2016.
- Mænd
Atlet | Begivenhed | Race | Netto point | Endelig rang | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | M* | ||||
Nick Dempsey | RS: X | 1 | 1 | 2 | 1 | 4 |
RDG |
2 | 5 | 8 | 5 | 7 | 8 | 8 | 52 | |
Nick Thompson | Laser | 8 | 17 | 9 | 15 | 2 | 1 |
|
7 | 6 | 22 | Ikke relevant | 16 | 103 | 6 | |
Giles Scott | Finn |
|
3 | 2 | 1 | 11 | 1 | 1 | 3 | 8 | 2 | Ikke relevant | 4 | 36 | ||
Chris Grube Luke tålmodighed |
470 | 21 | 5 | 5 | 6 | 1 |
|
20 | 4 | 3 | 4 | Ikke relevant | 6 | 75 | 5 | |
Dylan Fletcher Alain Sign |
49er | 15 | 10 | 7 |
|
14 | 4 | 5 | 6 | 9 | 1 | 6 | 3 | 20 | 100 | 6 |
- Kvinder
Atlet | Begivenhed | Race | Netto point | Endelig rang | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | M* | ||||
Bryony Shaw | RS: X | 7 |
|
9 | 7 | 14 | 12 | 3 | 5 | 2 | 4 | 4 | 4 | 12 | 83 | 9 |
Alison Young | Laser Radial | 13 | 17 | 12 |
|
6 | 9 | 7 | 10 | 16 | 1 | Ikke relevant | 2 | 93 | 8 | |
Saskia Clark Hannah Mills |
470 | 4 | 7 | 1 | 6 | 1 |
|
1 | 3 | 2 | 3 | Ikke relevant | 16 | 44 | ||
Sophie Ainsworth Charlotte Dobson |
49erFX | 2 | 11 | 5 | 8 | 7 | 10 | 2 | 5 | 9 |
|
14 | 8 | 20 | 101 | 8 |
- Blandet
Atlet | Begivenhed | Race | Netto point | Endelig rang | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | M* | ||||
Ben Saxton Nicola Groves |
Nacra 17 | 3 | 4 | 2 | 7 | 5 | 3 | 13 | 12 |
|
15 | 15 | 12 | 18 | 109 | 9 |
M = Medalje løb; RDG = Rettelse givet; EL = Elimineret - gik ikke videre til medaljeløbet
Skydning
Britiske skytter opnåede kvotepladser for følgende begivenheder i kraft af deres bedste afslutninger ved ISSF -verdensmesterskaberne 2014 og 2015, ISSF -VM -serien 2015 og EM eller spil, så længe de opnåede en minimumskvalificerende score (MQS) ved 31. marts 2016.
Den 10. november 2015 annoncerede Team GB navnene på de seks sportsskytter, der skulle konkurrere ved legene.
Atlet | Begivenhed | Kvalifikation | Semifinale | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Point | Rang | Point | Rang | Point | Rang | ||
Tim Kneale | Mænds dobbeltfælde | 139 | 3 Sp | 26 (+2) | 3 q | 28 | 4 |
Edward Ling | Mænds fælde | 120 | 2 Sp | 12 (+3) | 4 q | 13 | |
Steven Scott | Mænds dobbeltfælde | 138 | 4 Sp | 26 (+2) | 3 q | 30 | |
Elena Allen | Kvinders skeet | 64 | 14 | Gik ikke videre | |||
Amber Hill | 70 | 5 Sp | 13 | 6 | Gik ikke videre | ||
Jennifer McIntosh | 10 m luftriffel til kvinder | 414,7 | 15 | Ikke relevant | Gik ikke videre | ||
50 m riffel til kvinder 3 positioner | 578 | 18 | Ikke relevant | Gik ikke videre |
Kvalifikationsforklaring: Q = Kvalificer dig til næste runde; q = Kvalificer dig til bronzemedalje (haglgevær)
Svømning
Britiske svømmere opnåede kvalifikationsstandarder i de følgende stævner (op til maksimalt 2 svømmere i hvert stævne ved den olympiske kvalifikationstid (OQT), eller muligvis 1 ved det olympiske udvælgelsestidspunkt (OST)): Alle britiske svømmere skulle kvalificere sig ved at slutte i top to af de olympiske forsøg efter at have opnået GB -kvalifikationen En standard fastsat af British Swimming i den relevante finale (dengang var den hurtigste tid for den sekstende hurtigste svømmer internationalt i den begivenhed i 2015).
Storbritannien sikrede sin første plads til Rio 2016, da Jack Burnell sluttede på femteplads i 10 km (6,2 mi) åbent vandmarathon ved FINA -VM 2015 . I mellemtiden, i puljen, tjente britiske svømmere pladser til Rio i alle stafetbegivenhederne på samme stævne med undtagelse af kvinders 4 × 100 m fri stilstafet; derfor vil de stole på rangeringstiderne for en af de sidste fire pladser, der er tilgængelige i disse begivenheder.
Den 21. april 2016 annoncerede British Swimming den sidste trup på 26 svømmere til OL. Blandt dem var 2015 verdensmestre Adam Peaty og James Guy , Commonwealth-mester Jazmin Carlin og indkomne tre gange olympierne Robbie Renwick og Hannah Miley .
- Mænd
Atlet | Begivenhed | Varme | Semifinale | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Craig Benson | 200 m bryst | 2: 11,19 | 15 Sp | 2: 10,93 | 13 | Gik ikke videre | |
Jack Burnell | 10 km åbent vand | Ikke relevant | DSQ | ||||
James Guy | 200 m fri | 1: 46,13 | 5 Sp | 1: 46,23 | 8 Sp | 1: 45,49 | 4 |
400 m fri | 3: 45,31 | 5 Sp | Ikke relevant | 3: 44,68 | 6 | ||
100 m sommerfugl | 51,78 | = 8 Q | 52.10 | 14 | Gik ikke videre | ||
Cameron Kurle | 200 m fri | 1: 49,08 | 35 | Gik ikke videre | |||
Max Litchfield | 400 m individuel medley | 4: 11,95 | 5 Sp | Ikke relevant | 4: 11,62 | 4 | |
Ieuan Lloyd | 200 m individuel medley | 1: 59,74 | 15 Sp | 1: 59,49 | 10 | Gik ikke videre | |
Stephen Milne | 400 m fri | 3: 46,00 | 17 | Ikke relevant | Gik ikke videre | ||
1500 m fri | 14: 57,23 | 10 | Ikke relevant | Gik ikke videre | |||
Ross Murdoch | 100 m bryst | 59,47 | 3 Sp | 1: 00.05 | 11 | Gik ikke videre | |
Adam Peaty | 57,55 WR | 1 Sp | 57,62 | 1 Sp | 57,13 WR | ||
Benjamin Stolt | 50 m fri | 21,83 | 7 Sp | 21,54 NR | 5 Sp | 21,68 | 4 |
100 m fri | 49,14 | 29 | Gik ikke videre | ||||
Duncan Scott | 100 m fri | 48,01 NR | 3 Sp | 48,20 | 7 Sp | 48.01 | 5 |
Timothy Shuttleworth | 1500 m fri | 15: 13.01 | 27 | Ikke relevant | Gik ikke videre | ||
Chris Walker-Hebborn | 100 m ryg | 53,54 | 10 Sp | 53,75 | 11 | Gik ikke videre | |
Daniel Wallace | 200 m individuel medley | 1: 59,44 | 11 Sp | 1: 57,97 | 5 Sp | 1: 58,54 | 8 |
Andrew Willis | 200 m bryst | 2: 08,92 | 3 Sp | 2: 07,73 | 2 Sp | 2: 07,78 | 4 |
James Guy Stephen Milne Robbie Renwick * Duncan Scott Daniel Wallace |
4 × 200 m freestyle stafet | 7: 06,31 | 1 Sp | Ikke relevant | 7: 03,13 NR | ||
James Guy Adam Peaty Duncan Scott Chris Walker-Hebborn |
4 × 100 m medley stafet | 3: 30,47 NR | 1 Sp | Ikke relevant | 3: 29,24 NR |
* - Angiver atlet svømmede i forberedelserne, men ikke i sidste løb. Kvalifikationer til sidstnævnte runder ( Q ) af alle begivenheder blev afgjort udelukkende på tidspunktet, derfor er positioner vist overordnede resultater kontra konkurrenter i alle heat.
- Kvinder
Atlet | Begivenhed | Varme | Semifinale | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||||
Jazmin Carlin | 400 m fri | 4: 02,88 | 2 Sp | Ikke relevant | 4: 01,23 | ||||
800 m fri | 8: 19,67 | 3 Sp | Ikke relevant | 8: 16,17 | |||||
Georgia Coates | 200 m fri | 1: 59,33 | 27 | Gik ikke videre | |||||
Georgia Davies | 100 m ryg | 59,86 | 7 Sp | 59,85 | 10 | Gik ikke videre | |||
Eleanor Faulkner | 200 m fri | 2: 00.51 | 32 | Gik ikke videre | |||||
Francesca Halsall | 50 m fri | 24.26 | 2 Sp | 24.41 | 4 Sp | 24.14 | 4 | ||
Camilla Hattersley | 800 m fri | 8: 33,65 | 15 | Ikke relevant | Gik ikke videre | ||||
Hannah Miley | 200 m individuel medley | 2: 11,84 | 12 Sp | 2: 12.15 | = 12 | Gik ikke videre | |||
400 m individuel medley | 4: 33,74 | 4 Sp | Ikke relevant | 4: 32,54 | 4 | ||||
Siobhan-Marie O'Connor | 200 m individuel medley | 2: 08.44 | 2 Sp | 2: 07,57 NR | 1 Sp | 2: 06,88 NR | |||
Keri-Anne Payne | 10 km åbent vand | Ikke relevant | 1: 57: 23,9 | 7 | |||||
Molly Renshaw | 100 m bryst | 1: 07,92 | 23 | Gik ikke videre | |||||
200 m bryst | 2: 23,37 | 5 Sp | 2: 22,33 NR | 3 Sp | 2: 22,72 | 6 | |||
Chloe Tutton | 100 m bryst | 1: 06,88 | 12 Sp | 1: 07.29 | 12 | Gik ikke videre | |||
200 m bryst | 2: 23,34 | 4 Sp | 2: 22,71 | 7 Sp | 2: 22,34 | 4 | |||
Aimee Willmott | 200 m sommerfugl | 2: 09,71 | 19 | Gik ikke videre | |||||
400 m individuel medley | 4: 34,08 | 5 Sp | Ikke relevant | 4: 35.04 | 7 | ||||
Jazmin Carlin Georgia Coates Eleanor Faulkner Camilla Hattersley |
4 × 200 m freestyle stafet | 7: 54,17 | 9 | Ikke relevant | Gik ikke videre | ||||
Georgia Coates Georgia Davies Siobhan-Marie O'Connor Chloe Tutton |
4 × 100 m medley stafet | 3: 59,34 | 8 Sp | Ikke relevant | 3: 56,96 NR | 7 |
Kvalifikationer til sidstnævnte runder ( Q ) af alle begivenheder blev afgjort udelukkende på tidspunktet, derfor er positioner vist overordnede resultater kontra konkurrenter i alle heat.
Synkronsvømning
Storbritannien var i stand til at indsende en trup af to synkroniserede svømmere til kun at konkurrere i kvindeduetten, efter at have hentet en af fire ekstra pladser, der blev frigjort af det kontinentale udvalg for at være den næsthøjest placerede nation ved FINA -olympisk testbegivenhed i Rio de Janeiro . Katie Clark og Olivia Federici , der begge var en del af Storbritanniens lineup til holdbegivenheden ved legene i 2012 , blev bekræftet som de britiske repræsentanter i maj 2016.
Atlet | Begivenhed | Gratis rutine (foreløbig) | Teknisk rutine | Gratis rutine (endelig) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Point | Rang | Point | I alt (teknisk + gratis) | Rang | Point | I alt (teknisk + gratis) | Rang | ||
Katie Clark Olivia Federici |
Duet | 79,9667 | 18 | 80.7650 | 160,7317 | 17 | Gik ikke videre |
Bordtennis
Storbritannien kvalificerede et hold på tre atleter til bordtenniskonkurrencen ved legene. London -olympierne Paul Drinkhall og Liam Pitchford blev automatisk udvalgt blandt de 22 mest kvalificerede spillere i herresingle baseret på ITTFs olympiske rangliste. Den 3. juni 2016 blev Sam Walker udnævnt til det tredje medlem af Storbritanniens team, med Tom Jarvis også navngivet som rejsende reserve.
Atlet | Begivenhed | Indledende | Runde 1 | Runde 2 | Runde 3 | 16 -runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Rang | ||
Paul Drinkhall | Herresingle | Farvel |
Karakašević ( SRB ) W 4–1 |
Gao N ( SIN ) W 4–3 |
Gaćina ( CRO ) W 4–2 |
Samsonov ( BLR ) L 2–4 |
Gik ikke videre | |||
Liam Pitchford | Farvel |
Kenjaev ( UZB ) W 4–1 |
Jung Ys ( KOR ) L 1–4 |
Gik ikke videre | ||||||
Paul Drinkhall Liam Pitchford Sam Walker |
Herrehold | Ikke relevant |
Frankrig (FRA) W 3–2 |
Kina (CHN) L 0–3 |
Gik ikke videre |
Taekwondo
Storbritannien stillede en trup på fire atleter ind i taekwondokonkurrencen ved OL ved at slutte i top 6 på WTFs olympiske rangliste i deres respektive klasser. Den forsvarende olympiske mester Jade Jones og den tidligere verdens- og regerende europamester Bianca Walkden kvalificerede sig automatisk til deres respektive vægtklasser. Kvoten sikret i kategorien 80 kg mænd kunne tildeles enten Lutalo Muhammad eller Damon Sansum og var efter britisk Taekwondos skøn i samarbejde med British Olympic Association ; i tilfælde af, at den højere rangerede Muhammad fik nikket den 22. juni 2016. Den resterende britiske plads blev tildelt Mahama Cho i kategorien mænds sværvægt (+80 kg) i kraft af hans to bedste mål ved den europæiske kvalifikationsturnering 2016 i Istanbul , Tyrkiet .
Atlet | Begivenhed | 16 -runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Rang | ||
Lutalo Muhammad | Mænd −80 kg |
Shkara ( AUS ) W 14–0 PTG |
López ( USA ) W 9–2 |
Beigi ( AZE ) W 12–7 |
Farvel |
Cisse ( CIV ) L 6–8 |
|
Mahama Cho | Mænd +80 kg |
Obame ( GAB ) W 12–6 |
Mardani ( IRI ) W 4–3 SUD |
Isayev ( AZE ) L 1-4 |
Farvel |
Siqueira ( BRA ) L 4–5 |
5 |
Jade Jones | Kvinder −57 kg |
Bakkal ( MAR ) W 12–4 |
Asemani ( BEL ) W 7–2 |
Glasnović ( SWE ) W 9–4 |
Farvel |
Calvo ( ESP ) W 16–7 |
|
Bianca Walkden | Kvinder +67 kg |
S Kassman ( PNG ) W 14–1 PTG |
Mandić ( SRB ) W 5–0 |
Zheng Sy ( CHN ) L 1-4 SUD |
Farvel |
Dislam ( MAR ) W 7–1 |
Tennis
Storbritannien deltog fire tennisspillere i den olympiske turnering. Regerende olympiske mester Andy Murray (verden nr. 2) kvalificerede sig sammen med den tilbagevendende olympiske Heather Watson (verden nr. 56) fra London 2012 og rookie Johanna Konta (verden nr. 18) direkte blandt de 56 mest kvalificerede spillere til deres respektive singler begivenheder baseret på ATP- og WTA- verdensranglisten den 6. juni 2016. Murray gik også sammen med sin ældre bror Jamie i herredouble i kraft af sidstnævntes top-10 ATP-rangering.
Den 1. juli 2016 meddelte Det Internationale Tennisforbund, at der ville blive tildelt yderligere pladser til Kyle Edmund i herresingle og parret Colin Fleming og Dominic Inglot i herredouble.
- Mænd
Atlet | Begivenhed | Runde med 64 | 32 -runde | 16 -runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Rang | ||
Kyle Edmund | Singler |
Thompson ( AUS ) W 6–4, 6–2 |
Daniel ( JPN ) L 6–4, 7–5 |
Gik ikke videre | ||||
Andy Murray |
Troicki ( SRB ) W 6–3, 6–2 |
Mónaco ( ARG ) W 6–3, 6–1 |
Fognini ( ITA ) W 6–1, 2–6, 6–3 |
Johnson ( USA ) W 6–0, 4–6, 7–6 (7–2) |
Nishikori ( JPN ) W 6–1, 6–4 |
del Potro ( ARG ) W 7–5, 4–6, 6–2, 7–5 |
||
Colin Fleming Dominic Inglot |
Doubler | Ikke relevant |
González / Reyes-Varela ( MEX ) L 3–6, 0–6 |
Gik ikke videre | ||||
Andy Murray Jamie Murray |
Ikke relevant |
Bellucci / Sá ( BRA ) L 6-7 (6-8) , 6-7 (14-16) |
Gik ikke videre |
- Kvinder
Atlet | Begivenhed | Runde med 64 | 32 -runde | 16 -runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Rang | ||
Johanna Konta | Singler |
Vogt ( LIE ) W 6–3, 6–1 |
Garcia ( FRA ) W 6–2, 6–3 |
Kuznetsova ( RUS ) W 3–6, 7–5, 7–5 |
Kerber ( GER ) L 1–6, 2–6 |
Gik ikke videre | ||
Heather Watson |
Peng S ( CHN ) W 6-4, 6-7 (5-7) , 6-3 |
Svitolina ( UKR ) L 3–6, 6–1, 3–6 |
Gik ikke videre | |||||
Johanna Konta Heather Watson |
Doubler | Ikke relevant |
Janković / Krunić ( SRB ) W 6–1, 6–2 |
Chan Hc / Chan Yj ( TPE ) L 6–3, 0–6, 4–6 |
Gik ikke videre |
- Blandet
Atlet | Begivenhed | 16 -runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Rang | ||
Johanna Konta Jamie Murray |
Doubler |
Mattek-Sands / Sock ( USA ) L 4–6, 3–6 |
Gik ikke videre | |||
Heather Watson Andy Murray |
Suárez Navarro / Ferrer ( ESP ) W 6–3, 6–3 |
Mirza / Bopanna ( IND ) L 4–6, 4–6 |
Gik ikke videre |
Triathlon
Britiske triatleter kvalificerede sig til følgende begivenheder ved de olympiske lege 2016. Gordon Benson sikrede sig en kvote i mændenes triathlon -stævne som et resultat af at vinde guldmedaljen ved de europæiske lege i 2015 , mens Non Stanford og Vicky Holland tilføjede yderligere to kvoter til det britiske hold i triatlonstævnet for kvinder ved at blive nummer to og tredje ved ITU World Qualification Event i Rio de Janeiro . Stanford og Holland forsikrede sig derefter om pladser på det britiske hold i overensstemmelse med de udvælgelseskriterier, der blev fastsat af British Triathlon Federation , ved at blive nummer to og tredje i ITU World Triathlon Grand Final i Chicago. To gange blev verdensmester Helen Jenkins bekræftet som den tredje britiske atlet til kvindernes stævne over Commonwealth Games -mesteren Jodie Stimpson , efter Jenkins sejr i World Triathlon Series -stævnet i Gold Coast , Australien , brugt af Storbritannien som et udtagelsesarrangement, og brødrene Alistair og Jonathan Brownlee , der begge vandt medaljer ved de foregående lege, blev valgt til mændenes begivenhed. European Games guldmedaljevinder Gordon Benson var den sidste triatlet, der blev udvalgt til legene den 7. juni 2016, udvalgt til at fylde det kvoteplads, han havde vundet for Storbritannien ved disse lege.
Atlet | Begivenhed | Svøm (1,5 km) | Trans 1 | Cykel (40 km) | Trans 2 | Løb (10 km) | Samlet tid | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Gordon Benson | Mænd | 18:09 | 0:53 | Gjorde ikke færdig | ||||
Alistair Brownlee | 17:24 | 0:50 | 55:04 | 0:34 | 31:09 | 1:45:01 | ||
Jonathan Brownlee | 17:24 | 0:50 | 55:04 | 0:33 | 31:16 | 1:45:07 | ||
Vicky Holland | Kvinder | 19:09 | 0:54 | 1:01:26 | 0:38 | 34:54 | 1:57:01 | |
Helen Jenkins | 19.11 | 0:56 | 1:04:37 | 0:38 | 35:45 | 2:01:07 | 19 | |
Ikke Stanford | 19:10 | 0:53 | 1:01:25 | 0:41 | 34:55 | 1: 57,04 | 4 |
Vægtløftning
Storbritannien kvalificerede en mandlig og en kvindelig vægtløfter til OL i Rio i henhold til en top syv nationalfinish (for mænd) og top seks (for kvinder) ved henholdsvis EM 2016 . Holdet skulle tildele disse pladser til individuelle atleter inden den 20. juni 2016.
Første gang olympierne Sonny Webster og Rebekah Tiler blev udnævnt til Team GB's vægtløftningsteam til legene den 29. juni 2016.
Atlet | Begivenhed | Snatch | Ren og ryk | i alt | Rang | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||||
Sonny Webster | Mænd −94 kg | 148 | 14 | 185 | 13 | 333 | 14 |
Rebekah Tiler | Kvinder −69 kg | 101 | 9 | 126 | 10 | 227 | 10 |
Sport ikke bestridt af Storbritannien i Rio
Basketball
Hverken herre- eller dameholdet kvalificerede sig. Herreholdet formåede ikke at kvalificere sig til finalen i EuroBasket, hvorfra der blev foretaget europæisk kvalifikation, mens kvinderne sluttede sidst i deres EuroBasket Women 2015 -gruppe for at forlade både Eurobasket -konkurrencen og den olympiske kvalifikation.
Fodbold
Efter fremkomsten af et britisk hold i både mænds og kvinders turneringer som nationens vært for 2012 Sommer-OL i London, det engelske fodboldforbund oprindeligt angivet det var usandsynligt, at en mænds hold ville indtastes for at deltage i Rio OL som komponenten nationer i Storbritannien skulle konkurrere særskilt i mændenes 2015 europæisk under 21-årsmesterskab, der fungerede som kvalifikationskonkurrencen. I februar 2015 angav FA imidlertid en ændring i sin politik, der blev forsvaret af Gareth Southgate , Englands under 21- træner, der havde den opfattelse, at den eneste globale turnering for den aldersgruppe (der er ingen FIFA under 21/ under 23 VM), ville den olympiske turnering give værdifuld erfaring for spillerne. Som en konsekvens angav FA, at BOA var villig til at køre et herrehold til de olympiske lege.
Englands kvindelandshold i fodbold kvalificerede sig til 2015 FIFA Women's World Cup, men er ikke en olympisk medlemsnation, da de er en del af Storbritannien. Selvom England var et af de tre bedste europæiske hold, gik den sidste olympiske plads til det fjerdebedste UEFA-hold. Fodboldforbundet havde oprindeligt den 2. marts 2015 erklæret sin hensigt om at deltage og køre hold på vegne af den britiske olympiske forening ved OL i 2016, hvis England kvalificerede sig. Efter stærke indvendinger fra de skotske , walisiske og nordirske fodboldforeninger samt et tilsagn fra FIFA om, at de ikke ville tillade indrejse af et britisk hold, medmindre alle fire hjemlige nationer var enige, meddelte fodboldforbundet den 30. marts 2015 at de ikke ville søge adgang til den olympiske turnering.
Håndbold
Team GB kvalificerede sig ikke.
Volleyball
Team GB havde ingen kvalificerede teams.
Vandpolo
Team GB kvalificerede sig ikke.
Brydning
Storbritannien kvalificerede ingen atleter.
Se også
Referencer
eksterne links
- Team GB officielle websted
- [ [1] GBR/sommer/2016/Storbritannien ved sommer -OL 2016] ved SR/OL