Uafhængige politikere i Australien - Independent politicians in Australia
En uafhængig politiker er en individuel politiker, der ikke er tilknyttet noget politisk parti. Der er mange grunde til, at nogen kan stille op som selvstændig.
- Uafhængige kan have et centristisk synspunkt mellem de store politiske partiers. Nogle gange har de et synspunkt mere ekstremt end noget større parti, har en ideologi, der omfatter ideer fra begge sider af det politiske spektrum, eller kan have et synspunkt baseret på spørgsmål, som de ikke føler, at et større parti behandler.
- Andre uafhængige politikere kan være tilknyttet et politisk parti, være tidligere medlemmer af det eller have synspunkter, der stemmer overens med det, men vælger ikke at stå under dets mærke. Andre kan tilhøre eller støtte et politisk parti, men mener, at de ikke formelt skal repræsentere det og dermed være underlagt dets politikker.
Føderale
Uafhængige er sjældent blevet valgt til Australiens føderale parlament , selvom de mere almindeligt vælges til statslige parlamenter. Et stort antal uafhængige er tidligere medlemmer af et af Australiens hovedpartier, Australian Labour Party , Liberal Party of Australia og National Party of Australia . Den 16. juli 2013 blev et politisk parti ved navn Australian Independents registreret hos den australske valgkommission . Det blev afmeldt den 4. februar 2016.
Repræsentanternes Hus
Fra 2019 sad tre uafhængige i det australske repræsentanthus : Andrew Wilkie fra Denison i Tasmanien (tidligere Greens -kandidat), Helen Haines fra Indi i Victoria og Zali Steggall fra Warringah i New South Wales.
Tilfældige ledige stillinger i Repræsentanternes Hus hos uafhængige medlemmer besættes på samme måde som for partimedlemmer, dvs. ved et mellemvalg.
Vandt valget som uafhængigt
Medlem | Vælgere | Semester | Noter | |
---|---|---|---|---|
Alexander Paterson | Capricornia , Qld | 1901–1903 | Uafhængig frihandel . | |
James Wilkinson | Moreton , Qld | 1901–1904 | Uafhængigt Labour . Tiltrådte Labour caucus i 1904. | |
Sir Frederick Holder |
Syd Australien ; Wakefield , SA |
1901–1909 | Valgt som frihandler ; blev uafhængig ved valget som indledende taler . | |
George Fairbairn | Fawkner , Vic | 1906–1909 | Del af den uafhængige "Corner group". Tilsluttede sig Liberal Party at Fusion i 1909. | |
Sir John Quick | Bendigo , Vic | 1906–1909 | Del af den uafhængige "Corner -gruppe"; tidligere protektionist fra 1901 til 1906. Tilsluttede sig Venstre ved Fusionen i 1909. | |
Sydney Sampson | Wimmera , Vic | 1906–1909 | Del af den uafhængige "Corner group". Tilsluttede sig Liberal Party at Fusion i 1909. | |
Agar Wynne | Balaclava , Vic | 1906–1909 | Del af den uafhængige "Corner group". Tilsluttede sig Liberal Party at Fusion i 1909. | |
Sir William Lyne | Hume , NSW | 1909–1913 | En protektionist, der nægtede at slutte sig til Venstre ved fusionen i 1909. | |
George Wise | Gippsland , Vic | 1909–1913, 1914–1916 | En protektionist, der nægtede at slutte sig til Venstre ved Fusionen i 1909. Tilsluttede sig Nationalistpartiet i 1916. | |
Frederik Francis | Henty , Vic | 1919–1922 | Uafhængig nationalist . Tilsluttede sig Nationalistpartiet i 1922. | |
William Watson | Fremantle , WA | 1922–1928 | Senere holdt sædet i en periode, der repræsenterede United Australia Party . | |
Percy Stewart | Wimmera , Vic | 1925–1926, 1930–1931 | Overgået fra Country Party ; senere dannede Country Progressive Party (1926–1930). | |
William McWilliams | Franklin , Tas | 1928–1929 | Tidligere tjente som indtægtstarifist , liberal , nationalist og som den første leder af Country Party . | |
Billy Hughes | North Sydney , NSW | 1929–1930 | Oprindeligt et Labour -medlem og derefter en nationalist , trådte tilbage for at krydse gulvet for at nedbryde Bruce -regeringen. Dannede det australske parti i 1930, som fusionerede med United Australia Party i 1931. | |
Walter Marks | Wentworth , NSW | 1929–1930 | En nationalist, der krydsede gulvet for at nedbryde Bruce -regeringen. Tilsluttede sig det australske parti i 1930 og blev derefter besejret som kandidat i United Australia Party i 1931. | |
George Maxwell | Fawkner , Vic | 1929–1930 | En nationalist, der krydsede gulvet for at nedbryde Bruce -regeringen. Tilsluttede sig det australske parti i 1930 og derefter United Australia Party i 1931. | |
Sir Littleton Groom | Darling Downs , Qld | 1929, 1931–1933 | Som nationalistisk formand for huset , nægtede at bruge sin afgørende stemme til at redde Bruce -regeringen. Besejret som selvstændig i 1929, men genvalgt i 1931. Optaget til United Australia Party i 1933. | |
Adair Blain | Nordlige territorium | 1934–1949 | Som medlem af det nordlige territorium havde han kun stemmeret om spørgsmål, der direkte vedrører territoriet. | |
Percy Spender | Warringah , NSW | 1937–1938 | Uafhængigt United Australia Party . Besejrede den godkendte UAP -kandidat og sluttede sig til partiet kort tid efter. | |
Alexander Wilson | Wimmera , Vic | 1937–1945 | Uafhængigt landsparti . Medlem af United Country Party, men sad i parlamentet som uafhængig. | |
Arthur Coles | Henty , Vic | 1940–1941, 1941–1945 | Deltog kort i United Australia Party i 1941. | |
Doris Blackburn | Bourke , Vic | 1946–1949 | Uafhængigt Labour. Første kvindelige føderale uafhængige parlamentsmedlem. | |
Lewis Nott | Australian Capital Territory | 1949–1951 | Som medlem af det australske hovedstadsområde kunne kun stemme om spørgsmål, der direkte påvirker territoriet. Tidligere nationalistisk medlem for Herbert i Queensland fra 1925 til 1928. | |
Sam Benson | Batman , Vic | 1966–1969 | Udvist af Labour Party for at støtte fortsat australsk engagement i Vietnamkrigen . | |
Ted Mack | North Sydney , NSW | 1990–1996 | ||
Phil Cleary | Testamente , Vic | 1992, 1993–1996 | Diskvalificeret i 1992. | |
Peter Andren | Calare , NSW | 1996–2007 | ||
Graeme Campbell | Kalgoorlie , WA | 1995–1996 | Udvist af Labour Party for at støtte australiere mod yderligere immigration . Dannede Australia First Party i 1996. | |
Paul arkivering | Moore , WA | 1996–1998 | Tabte liberalt forvalg og stillede op som selvstændig. | |
Pauline Hanson | Oxley , Qld | 1996–1997 | Disendorsed Liberal . Dannede en nation i 1997. | |
Allan Rocher | Curtin , WA | 1996–1998 | Tabte liberalt forvalg og stillede op som selvstændig. | |
Bob Katter | Kennedy , Qld | 2001–2011 | Trak sig ud af Nationalpartiet i 2001. Dannede Katter's Australian Party i 2011. | |
Tony Windsor | New England , NSW | 2001–2013 | ||
Rob Oakeshott | Lyne , NSW | 2008–2013 | ||
Andrew Wilkie | Clark , Tas | 2010 - nu | Holdt Division of Denison fra 2010 til 2019, hvor divisionen blev afskaffet og erstattet af Division of Clark | |
Cathy McGowan | Indi , Vic | 2013–2019 | ||
Kerryn Phelps | Wentworth , NSW | 2018–2019 | Tabte valg til Dave Sharma i 2019 | |
Zali Steggall | Warringah , NSW | 2019 - nu | ||
Helen Haines | Indi , VIC | 2019 - nu |
Ikke valgt som uafhængig
Medlem | Vælgere | Semester | Noter |
---|---|---|---|
Thomas Macdonald-Paterson | Brisbane , Qld | 1903 | Tabt protektionistisk forvalg. |
Norman Cameron | Wilmot , Tas | 1906 | Tabt antisocialistisk forvalg. |
James Ronald | Sydlige Melbourne , Vic | 1906 | Sæde afskaffet; mistede Labour -forvalg til Melbourne havne . |
David Storrer | Bas , Tas | 1909–1910 | Protektionist, der nægtede at slutte sig til Venstre ved Fusionen i 1909. |
Jens Jensen | Bas , Tas | 1919 | Tabt nationalistisk forvalg. |
Bruce Smith | Parkes , NSW | 1919 | Tabt nationalistisk forvalg. |
William Higgs | Capricornia , Qld | 1920 | Udvist af Arbejderpartiet . Tilmeldte sig Nationalistpartiet otte måneder senere. |
Alexander Hay | New England , NSW | 1922 | Udvist af Country Party . |
Edward Mann | Perth , WA | 1929 | Nationalist, der krydsede gulvet for at besejre Bruce -regeringen. |
Maurice Blackburn | Bourke , Vic | 1937, 1941–1943 | Udvist (to gange) fra Arbejderpartiet . |
Thomas Marwick | Swan , WA | 1943 | Lost Country Party -forvalg. |
Max Falstein | Watson , NSW | 1949 | Udvist af Arbejderpartiet . |
Charles Russell | Maranoa , Qld | 1950-1951 | Trak sig fra Country Party . |
Cyril Chambers | Adelaide , SA | 1957–1958 | Udvist af Labour Party for at angribe HV Evatts ledelse. Genoptaget året efter. |
Charles Morgan | Reid , NSW | 1958 | Lost Labour operatørvalg. |
Edward St. John | Warringah , NSW | 1969 | Trak sig ud af Venstre . |
Jeff Bate | Macarthur , NSW | 1972 | Tabt liberalt forvalg. |
Alex Buchanan | McMillan , Vic | 1972 | Tabt liberalt forvalg. |
John Gorton | Higgins , Vic | 1975 | Trak sig ud af Venstre ; bestred senatet i Australian Capital Territory . |
Don Chipp | Hotham , Vic | 1977 | Trak sig ud af Venstre ; omkring tre måneder senere dannede de australske demokrater . Valgt til senatet i 1977. |
Bill Wentworth | Mackellar , NSW | 1977 | Trak sig ud af Venstre og bestred senatet . |
Keith Wright | Capricornia , Qld | 1993 | Udvist af Arbejderpartiet . |
Tony Smith | Dickson , Qld | 1998 | Tabt liberalt forvalg. |
Paul Zammit | Lowe , NSW | 1998 | Trak sig ud af Venstre . |
Andrew Theophanous | Calwell , Vic | 2000–2001 | Trak sig ud af Arbejderpartiet . |
Peter King | Wentworth , NSW | 2004 | Tabt liberalt forvalg. |
Gavan O'Connor | Corio , Vic | 2007 | Lost Labour operatørvalg. |
Harry Quick | Franklin , Tas | 2007 | Udvist af Arbejderpartiet . |
Michael Johnson | Ryan , Qld | 2010 | Udvist af Liberal National Party . |
Peter Slipper | Fisher , Qld | 2011–2013 | Trak sig ud af Liberal National Party ved valg som formand . |
Craig Thomson | Dobell , NSW | 2012–2013 | Udvist af Arbejderpartiet . |
Dennis Jensen | Tangney , WA | 2016 | Tabt liberalt forvalg. |
Julia Banks | Chisholm , Vic | 2018–2019 | Trak sig ud af Venstre. |
Craig Kelly | Hughes , NSW | 2021 - nu | Trak sig ud af Venstre. |
Senatet
Uafhængige senatorer er ret sjældne. I moderne politik tjente uafhængige Brian Harradine fra 1975 til 2005 med stor indflydelse til tider. Nick Xenophon var en valgt uafhængig senator fra sit valg til senatet ved det føderale valg i 2007 . Xenophon blev genvalgt for endnu en seksårig periode ved det føderale valg i 2013 . Han blev genvalgt ved dobbeltopløsningsvalget i 2016 under Nick Xenophon Team. DLP- senator John Madigan blev en uafhængig senator i september 2014, men det lykkedes ikke at blive genvalgt ved valget i 2016. PUP- senatorer Jacqui Lambie og Glenn Lazarus blev uafhængige senatorer i november 2014 og marts 2015. Ved valget i 2016 mistede Lazarus sin plads, og Lambie blev genvalgt under Jacqui Lambie Network. Der er i øjeblikket ingen uafhængige senatorer.
Den 21. maj 1977 blev en folkeafstemning om ændring af forfatningens § 15 godkendt til at kræve, at fremtidige ledige stillinger i Senatet udfyldes af et medlem af partiet repræsenteret af den tidligere senator på tidspunktet for deres valg, hvis statsparlamentet vælger at besætte stillingen. Dette krav gælder dog ikke for uafhængige senatorer.
Vandt valg eller udpeget som uafhængig
Medlem | Stat | Semester | Noter |
---|---|---|---|
William Trenwith | Victoria | 1904–1909 | Tilsluttede sig Venstre ved Fusionen 1909. |
Reg Turnbull | Tasmanien | 1962–1969, 1970–1974 | Kort leder af Australia Party (1969–1970). |
Syd Negus | Vest -Australien | 1971–1974 | |
Michael Townley | Tasmanien | 1971–1975, 1987 | Tilsluttede sig Venstre i 1975; sagde op for at sidde som selvstændig igen i 1987. |
Cleaver Bunton | New South Wales | 1975 | Udpeget af parlamentet i New South Wales til at erstatte en Labour -senator. |
Albert Field | Queensland | 1975 | Udpeget af Queensland -parlamentet til at erstatte en Labour -senator. |
Brian Harradine | Tasmanien | 1975–2005 | |
Jo Vallentine | Vest -Australien | 1985–1990 | Trak sig fra Nuclear Disarmament Party og genvalgt under billetten "Vallentine Peace Group". Gik til Greens WA i 1990. |
Nick Xenophon | Syd Australien | 2008–2016 | Genvalgt i 2016 under Nick Xenophon Team . |
Ikke valgt som uafhængig
Medlem | Stat | Semester | Noter |
---|---|---|---|
Thomas Glassey | Queensland | 1903 | Tabt protektionistisk forvalg. |
Anderson Dawson | Queensland | 1906 | Annoncerede pensionering, men skiftede derefter for sent til at vælte Labour -forvalg; bestrides som uafhængig. |
Sir Josiah Symon | Syd Australien | 1909–1913 | Frihandler, der nægtede at slutte sig til Venstre ved fusionen i 1909. |
Cyril Cameron | Tasmanien | 1913 | Tabt liberalt forvalg. |
James Ogden | Tasmanien | 1925–1926 | Udvist af Arbejderpartiet . Tilsluttede sig Nationalistpartiet i 1926. |
Walter Duncan | New South Wales | 1929–1930 | En tilhænger af Billy Hughes, der blev ekskluderet fra Nationalistpartiet sammen med Hughes og hans kolleger i underhuset, der stemte for at nedbryde Bruce- regeringen. Gik til Australian Party i 1930 og United Australia Party i 1931. |
Robert Elliott | Victoria | 1934–1935 | Lost Country Party -forvalg. |
John Daly | Syd Australien | 1934–1935 | Udvist af det statslige Labour -parti for at støtte James Scullins økonomiske politik. |
Tom Arthur | New South Wales | 1943–1944 | Lost Labour operatørvalg. |
Thomas Crawford | Queensland | 1945–1947 | United Australia Party senator, der ikke blev bedt om at slutte sig til det nye Liberale Parti . |
Agnes Robertson | Vest -Australien | 1955 | Tabt liberalt forvalg. Tilmeldte sig Country Party tre uger senere og vandt genvalg. |
Clive Hannaford | Syd Australien | 1967 | Trak sig ud af Venstre over regeringens støtte til Vietnamkrigen . |
Reg Wright | Tasmanien | 1978 | Trak sig ud af Venstre . |
Neville Bonner | Queensland | 1983 | Tabt liberalt forvalg. |
George Georges | Queensland | 1986–1987 | Trak sig ud af det australske arbejderparti . |
Don Jessop | Syd Australien | 1987 | Tabt liberalt forvalg. |
Irina Dunn | New South Wales | 1988–1990 | Udpeget af Nuclear Disarmament Party til at udfylde den ledige stilling, der skyldtes Robert Woods diskvalifikation, og nægtede at træde tilbage for at lade Wood vende tilbage til Senatet; efterfølgende bortvist fra NDP. Bestridte valget i 1990 under billetten "Irina Dunns miljøuafhængige". |
Janet Powell | Victoria | 1992–1993 | Trak sig ud af de australske demokrater . Bestridte valget i 1993 under billetten "Janet Powell Independents Network". |
John Devereux | Tasmanien | 1994–1995 | Trak sig ud af Arbejderpartiet . |
Noel Crichton-Browne | Vest -Australien | 1995–1996 | Udvist af Venstre . |
Mal Colston | Queensland | 1996–1999 | Trak sig fra Labour Party for at acceptere Venstres udnævnelse som næstformand i Senatet . Sponsorerede registreringen af det "Queensland First" politiske parti, men trak sig tilbage i 1999. |
Meg Lees | Syd Australien | 2002–2003 | Trak sig ud af de australske demokrater i 2002. Dannede Australian Progressive Alliance i 2003. |
Shayne Murphy | Tasmanien | 2002–2005 | Trak sig ud af Arbejderpartiet . |
John Madigan | Victoria | 2014–2016 | Trak sig ud af det demokratiske arbejderparti . |
Jacqui Lambie | Tasmanien | 2014–2016 | Trak sig ud af Palmer United Party . Genvalgt i 2016 under Jacqui Lambie Network . |
Glenn Lazarus | Queensland | 2015–2016 | Trak sig ud af Palmer United Party . |
Rod Culleton | Queensland | 2016–2017 | Trak sig fra Pauline Hansons One Nation . |
Lucy Gichuhi | Syd Australien | 2017–2018 | Nægtede at deltage i fusionen af Family First Party med de australske konservative . Tilmeldte sig Venstre i 2018. |
Fraser Anning | Queensland | 2018, 2018–2019 | Trak sig fra Pauline Hansons One Nation i januar 2018. Tilmeldte sig Katter's Australian Party i juni, men blev udvist i oktober og blev selvstændig igen. |
Steve Martin | Tasmanien | 2018 | Udvist fra Jacqui Lambie -netværket, inden han blev svoret. Tilsluttede sig Nationalpartiet flere måneder senere. |
Tim Storer | Syd Australien | 2018–2019 | Trak sig fra Nick Xenophon Team, inden han blev svoret. |
Cory Bernardi | Syd Australien | 2019–2020 | Opløste de australske konservative , det parti han dannede efter at have meldt sig ud af Venstre i 2017. |
Rex Patrick | Syd Australien | 2017-2020 | Trak sig fra Center Alliance i august 2020. Dannede Rex Patrick Team i 2021. |
Stater og territorier
New South Wales
New South Wales lovgivende forsamling
Vandt valget som uafhængigt
Medlem | Vælgere | Semester | Noter |
---|---|---|---|
James Geraghty | Nord Sydney | 1950–1953 | Genvalgt som uafhængig i 1950 efter at være blevet frataget Labour-forvalg for at genbestille sit sæde. |
John Seiffert | Monaro | 1950 | Genvalgt som uafhængig i 1950 efter at være blevet frataget Labour-forvalg for at genbestille sit sæde; genoptaget til møde efter valget. |
Jim Chalmers | Hartley | 1953–1956 | Trak sig fra Arbejderpartiet i 1953 og genvalgt som selvstændig. |
Tom Armstrong | Kahibah | 1953–1957 | |
Bill Weiley | Clarence | 1955 | Valgt som uafhængigt land og sluttede sig derefter til Country Party. |
Frank Purdue | Waratah | 1959–1962 1964–1965 |
|
Douglas Darby | Mandig | 1962–1968 | Trak sig ud af Venstre i 1962. Tiltrådte igen i 1968. |
Harold Coates | Blue Mountains | 1965–1976 | |
Joe Lawson | Murray | 1968–1973 | Trak sig fra Country Party i 1968. |
John Hatton | Sydkyst | 1973–1995 | |
Ted Mack | North Shore | 1981–1988 | |
Bruce Duncan | Lismore | 1982–1988 | Trak sig ud af Nationalpartiet i 1982. |
Frank Arkell | Wollongong | 1984–1991 | |
Dawn Fraser | Balmain | 1988–1991 | |
George Keegan | Newcastle | 1988–1991 | |
Kløver Moore |
Bligh Sydney |
1988–2012 | |
Robyn Read | North Shore | 1988–1991 | |
Ivan walisisk | Swansea | 1988–1991 | |
Peter Macdonald | Mandig | 1991–1999 | |
Tony Windsor | Tamworth | 1991–2001 | |
David Barr | Mandig | 1999–2007 | |
Tony McGrane | Dubbo | 1999–2004 | |
Richard Torbay | Nordlige Tablelands | 1999–2013 | |
Rob Oakeshott | Port Macquarie | 2002–2008 | Trak sig fra Nationalpartiet i marts 2002. Genvalgt som uafhængig i 2003 og 2007. Udtrådte af parlamentet i august 2008 for at bestride det føderale mellemvalg i Lyne . |
Peter Draper | Tamworth | 2003–2011 | |
Dawn Fardell | Dubbo | 2004–2011 | |
Alex McTaggart | Pittwater | 2005–2007 | |
Greg Piper | Lake Macquarie | 2007 - nu | |
Peter Besseling | Port Macquarie | 2008–2011 | |
Alex Greenwich | Sydney | 2012 - nu | |
Joe McGirr | Wagga Wagga | 2018 - nu |
Ikke valgt som uafhængig
Medlem | Vælgere | Semester | Noter |
---|---|---|---|
Clive Evatt | Hurstville | 1956–1959 | Udvist af Arbejderpartiet i juli 1956. |
Alfred Dennis | Blacktown | 1962 | Trak sig ud af Venstre i 1962 efter at have mistet forvalget til et sikrere sæde. |
Ben Doig | Burwood | 1964–1965 | Trak sig ud af Venstre i 1964 efter at have mistet forvalget. |
Bill Chaffey | Tamworth | 1972–1973 | Trak sig fra Country Party i 1972. |
Laurie McGinty | Willoughby | 1977–1978 | Trak sig ud af Venstre i september 1977 efter at have mistet forvalget til at genkonkurrere sit sæde. |
Max Smith | Pittwater | 1984–1986 | Trak sig ud af Venstre i 1984. Udtrådte af parlamentet i 1986. |
Terry Metherell | Davidson | 1991–1992 | Trak sig ud af Venstre i oktober 1991. Udtrådte af parlamentet i april 1992. |
Terry Griffiths | Georges -floden | 1994–1995 | Trak sig ud af Venstre i oktober 1994. |
Steven Pringle | Hawkesbury | 2006–2007 | Trak sig ud af Venstre i oktober 2006 efter at have mistet forvalget til valget i 2007. |
Milton Orkopoulos | Swansea | 2006 | Udvist af Arbejderpartiet den 8. november 2006 efter at være blevet sigtet for børns sexforseelser. Trak sig ud af parlamentet under trussel om en udvisning afstemning den 13. november. |
Steven Chaytor | Macquarie Fields | 2007 | Udvist af Arbejderpartiet i januar 2007. |
Bryce Gaudry | Newcastle | 2007 | Trak sig fra Labour Party i januar 2007 efter at have mistet forvalget til valget i 2007. |
Chris Hartcher | Terrigal | 2014–2015 | Trak sig ud af det liberale parlamentariske parti på grund af Uafhængige Kommissionen mod korruptionsundersøgelser. Pensionist i 2015. |
Chris Spence | Indgangen | 2014–2015 | Trak sig ud af det liberale parlamentariske parti på grund af Uafhængige Kommissionen mod korruptionsundersøgelser. Pensionist i 2015. |
Darren Webber | Wyong | 2014–2015 | Trak sig ud af det liberale parlamentariske parti på grund af Uafhængige Kommissionen mod korruptionsundersøgelser. Pensionist i 2015. |
Andrew Cornwell | Charlestown | 2014 | Stod bortset fra det liberale folketingsparti den 6. august 2014 på grund af uafhængige undersøgelser mod korruption. Trak sig ud af parlamentet den 12. august. |
Tim Owen | Newcastle | 2014 | Stod bortset fra det liberale folketingsparti den 6. august 2014 på grund af uafhængige undersøgelser mod korruption. Trak sig ud af parlamentet den 12. august. |
Garry Edwards | Swansea | 2014–2015 | Stod bortset fra det liberale parlamentariske parti i august 2014 på grund af uafhængige undersøgelser mod korruption. Rekonflikterede valget i 2015 som en uafhængig og tabt. |
Bart Bassett | Londonderry | 2014–2015 | Stod bortset fra det liberale parlamentariske parti i august 2014 på grund af uafhængige undersøgelser mod korruption. Pensionist i 2015. |
Craig Baumann | Port Stephens | 2014–2015 | Stod bortset fra det liberale parlamentariske parti i september 2014 på grund af uafhængige undersøgelser mod korruption. Pensionist i 2015. |
New South Wales Lovgivende Råd
Valgt som uafhængig
Alle disse parlamentsmedlemmer blev indirekte valgt af parlamentsmedlemmer under det tidligere system mellem 1934 og 1978.
Medlem | Semester | Noter |
---|---|---|
Frank Spicer | 1934–1949 | Havde været medlem af det føderale Labour Party i Labour -splittelsen i 1931, meldte sig ikke tilbage i partiet bagefter, sluttede sig til Country Party i 1949. |
Joseph Gardiner | 1934–1937 | |
Theodore Trautwein | 1934–1940 | |
Stanley Parry | 1940–1952 | |
Asher Joel | 1958–1959 | Gik til Country Party i 1959. |
Harry Sullivan | 1970–1974 | Gik til Country Party i 1974. |
Ikke valgt som uafhængig
Medlem | Semester | Noter |
---|---|---|
Thomas Murray | 1926–1958 | Udvist af Arbejderpartiet i 1926. |
Hector Clayton | 1937–1973 | Et medlem af United Australia Party ved valget, men trak sig efterfølgende tilbage, da han mente, at det skulle være et upartisk hus. |
Toby MacDiarmid | 1985–1989 | Trak sig ud af Nationalpartiet i april 1985. |
Marie Bignold | 1988–1991 | Udvist fra opkaldet til Australia Party i november 1988. |
Richard Jones | 1996–2003 | Trak sig fra de australske demokrater i marts 1996. Stod ikke for genvalg i 1999. Trak sig tilbage i 2003. |
Franca Arena | 1997–1999 | Udvist af Arbejderpartiet i november 1997 efter hendes ubegrundede anklager om pædofili førte til selvmord fra en højesteretsdommer. |
Helen Sham-Ho | 1998–1999 | Trak sig ud af Venstre i juni 1998. |
David Oldfield | 2000–2001, 2004–2007 |
Udvist fra One Nation i oktober 2000. Grundlagt One Nation NSW i 2001. Trak sig fra One Nation NSW i december 2004 og tjente sin periode som selvstændig. |
Gordon Moyes | 2009 | Udvist af det kristeligt demokratiske parti i marts 2009. Gik til Family First Party i november 2009. |
Eric Roozendaal | 2012–2013 | Suspenderet fra Arbejderpartiet i november 2012. Udtrådte af parlamentet i maj 2013. |
Marie Ficarra | 2014–2015 | Stod bortset fra det liberale folketingsparti i april 2014 på grund af Uafhængige Kommissionen mod korruption -undersøgelser. Pensionist i 2015. |
Mike Gallacher | 2014–2017 | Stod bortset fra det liberale parlamentariske parti i maj 2014 på grund af uafhængige undersøgelser mod korruption. |
Victoria
Victoriansk lovgivende forsamling
Vandt valget som uafhængigt
Medlem | Vælgere | Semester | Noter |
---|---|---|---|
Charlie fårekød | Coburg | 1940–1956 | Udvist af Labour Party i 1940 efter at have vundet sædet som en uafhængig Labour -kandidat. Genvalgt som selvstændig, indtil han blev genindlagt i Arbejderpartiet i 1956. |
Bob Suggett | Moorabbin | 1961–1964 | Tabt liberalt forvalg til valget i 1961. Genvalgt som uafhængig liberal. Genoptaget for Venstre i 1964. |
Jack fårekød | Coburg | 1967–1979 | |
Russell Savage | Mildura | 1996–2006 | |
Susan Davies | Gippsland Vest | 1997–2002 | |
Craig Ingram | Gippsland Øst | 1999–2010 | |
Suzanna Sheed | Shepparton | 2014 - nu | |
Ali Cupper | Mildura | 2018 - nu | |
Russell Northe | Morwell | 2018 - nu | Oprindeligt blev uafhængig efter fratræden fra National Party 2017 af personlige årsager. Valgt i sig selv som uafhængig ved valget i 2018. |
Ikke valgt som uafhængig
Medlem | Vælgere | Semester | Noter |
---|---|---|---|
Charles Francis | Caulfield | 1977–1979 | Udvist af Venstre efter at have undladt at stemme i et oppositionelt mistillidsvotum. |
Doug Jennings | Westernport | 1977–1979 | Udvist af Venstre efter at have undladt at stemme i et oppositionelt mistillidsvotum. |
Harley Dickinson | Sydlige Barwon | 1992 | Trak sig ud af Venstre i maj 1992 efter at have mistet forvalget til valget i 1992. |
Peter McLellan | Frankston East | 1998–1999 | Trak sig ud af Venstre i juli 1998. Døde på dagen for valget i 1999, mens han omkonkurrerede som uafhængig. |
Geoff Shaw | Frankston | 2013–2014 | Trak sig ud af Venstre i marts 2013. |
Victoriansk lovgivende råd
Ikke valgt som uafhængig
Medlem | Vælgere | Semester | Noter |
---|---|---|---|
Percy Feltham | Nordlige provins | 1965–1967 | Trak sig fra Country Party i 1965 over en tvist om Rådets formandskab. |
Alexander Knight | Melbourne vestlige provins | ? -1979 | Tabte Labour -forvalg i 1977 til valget i 1979 og var på det tidspunkt uafhængig. |
Rod Mackenzie | Geelong -provinsen | 1987–1992 | Trak sig fra Labour Party i december 1987. Var ikke til genvalg i 1988. Dannede Geelong Community Alliance i 1992. |
Carolyn Hirsh | Silvan -provinsen | 2004–2005, 2006 | Udvist af Arbejderpartiet i 2004 efter at være blevet sigtet for spirituskørsel. Genindlagt i 2005, men bortvist igen i 2006 efter yderligere anklager. |
Dianne Hadden | Ballarat -provinsen | 2005–2006 | Trak sig fra Arbejderpartiet i april 2005. |
Andrew Olexander | Silvan -provinsen | 2005–2006 | Udvist af Venstre i november 2005 efter kritiske kommentarer efter at have mistet forvalget på grund af en spirituskørsel-skandale. |
Rachel Carling-Jenkins | Vestlige storbyregion | 2018 | Trak sig ud af det demokratiske arbejderparti i juni 2017 for at slutte sig til de australske konservative. Trak sig fra de australske konservative i august 2018. |
Catherine Cumming | Vestlige storbyregion | 2018 - nu | Trak sig fra Derryn Hinchs Justice Party, inden han blev svoret efter valget i 2018. |
Queensland
Lovgivende forsamling i Queensland
Vandt valget som uafhængigt
Medlem | Vælgere | Semester | Noter |
---|---|---|---|
Frank Barnes | Bundaberg | 1941–1950 | |
George Marriott | Bulimba | 1941–1950 | Udvist af Arbejderpartiet i november 1941. Genvalgt som selvstændig. |
Lou Barnes | Cairns | 1942–1947 | |
John Beals Chandler | Hamilton | 1943 | Dannede Queensland People's Party kort efter valget. |
Louis Luckins | Maree | 1944 | Genvalgt som uafhængig i 1944 efter tvister med det nye Queensland People's Party. Tilsluttede sig QPP senere samme år. |
Jim Houghton | Redcliffe | 1960–1961, 1962 | Valgt som selvstændig. Tilsluttede sig Venstre i 1961. Trak sig til at sidde som selvstændig måneder senere. Gik til Country Party i 1962. |
Alf Muller | Fassifern | 1961–1965 | Trak sig fra Country Party i 1961. Tiltrådte igen i 1965. |
Arthur Coburn | Burdekin | 1950–1969 | |
Bunny Adair | laver mad | 1961–1969 | Nægtede at støtte fusionen af Queensland Labour Party til det demokratiske Labour Party . Genvalgt som selvstændig i 1963 og 1966. |
Ted Walsh | Bundaberg | 1961–1969 | Nægtede at støtte fusionen af Queensland Labour Party til det demokratiske Labour Party . Genvalgt som selvstændig i 1963 og 1966. |
Ed Casey | Mackay | 1972–1977 | Trak sig fra Labour Party i 1972 efter at have mistet forvalget til valget i 1972, genvalgt som uafhængig i 1972 og 1974, genoptaget i Labour Party i 1977. |
Lindsay Hartwig | Callide | 1981–1986 | Udvist af Nationalpartiet i 1981. Genvalgt som selvstændig i 1983. |
Liz Cunningham | Gladstone | 1995–2015 | |
Dorothy Pratt | Nanango | 1999–2012 | Trak sig fra One Nation i februar 1999 og blev genvalgt fire gange som selvstændig. |
Peter Wellington | Nicklin | 1998–2017 | |
John Kingston | Maryborough | 1999–2003 | Trak sig fra One Nation i februar 1999. Genvalgt som uafhængig i 2001. |
Lex Bell | Surfers Paradise | 2001–2004 | Vandt mellemvalg efter fratræden af tidligere premier Borbidge. Besejret ved valget i 2004. |
Elisa Roberts | Gympie | 2002–2006 | Trak sig fra One Nation i april 2002. Genvalgt som selvstændig i 2004. Besejret i 2006 |
Chris Foley | Maryborough | 2003–2012 | |
Sandy Bolton | Noosa | 2017 - nu |
Ikke valgt som uafhængig
Medlem | Vælgere | Semester | Noter |
---|---|---|---|
Frank Roberts | Nundah | 1953–1956 | Trak sig ud af Arbejderpartiet i 1953. |
Tom Foley | Belyando | 1956–1957 | Udvist af Labour Party i 1956. Tiltrådte Queensland Labour Party i 1957. |
Mick Gardner | Rockhampton | 1956–1957 | Udvist af Labour Party i 1956. Tiltrådte Queensland Labour Party i 1957. |
Alex Dewar | Wavell | 1968–1969 | Trak sig ud af Venstre i august 1968. |
Col Bennett | Sydlige Brisbane | 1972 | Tabte Labour-forvalg i 1972 og bortvist for at stille op til genvalg som selvstændig. |
Merv Thackeray | Rockhampton North | 1972 | Tabte Labour-forvalg i 1972 og bortvist for at stille op til genvalg som selvstændig. |
Lou Jensen | Bundaberg | 1977 | Trak sig fra Labour Party efter at have mistet forvalget til valget i 1977. |
Col Miller | Ithaca | 1984–1986 | Trak sig ud af Venstre i august 1984. |
Joe Kruger | Murrumba | 1986 | Trak sig fra Labour Party i 1986 efter at have mistet forvalget til valget i 1986. |
Eric Shaw | Mandig | 1988–1989 | Trak sig fra Labour Party i september 1988 efter at have mistet forvalget til valget i 1989. |
Lin Powell | Isis | 1989 | Trak sig ud af Nationalpartiet i juni 1989. |
Geoff Muntz | Pinsedag | 1989 | Trak sig ud af Nationalpartiet i november 1989. |
Shaun Nelson | Bordlande | 1999–2001 | Trak sig fra One Nation i februar 1999. |
Ken Turner | Thuringowa | 1999–2001 | Trak sig fra One Nation i februar 1999. |
Jeff Knuth | Burdekin | 1999 | Trak sig fra One Nation i februar 1999. Grundlagde Country Party QLD i august 1999. |
Jim ældste | Capalaba | 2000–2001 | Trak sig fra Labour Party i november 2000 i kølvandet på Shepherdson -undersøgelsen |
Grant Musgrove | Springwood | 2000–2001 | Trak sig fra Labour Party i december 2000 i kølvandet på Shepherdson -forespørgslen . |
Mike Kaiser | Woodridge | 2001 | Trak sig fra Labour Party i januar 2001 i kølvandet på Shepherdson -forespørgslen |
Cate Molloy | Noosa | 2006 | Trak sig fra Labour Party i august 2006 efter at have mistet forvalget til valget i 2006 |
Aidan McLindon | Beaudesert | 2010 | Trak sig ud af Liberal National Party i maj 2010 og sad som uafhængig, indtil hans nye parti, The Queensland Party , blev formelt registreret i august |
Rob Messenger | Burnett | 2010–2012 | Trak sig ud af Liberal National Party i maj 2010. Besejret i 2012. |
Alex Douglas | Gaven | 2012–2013, 2014–2015 | Trak sig fra Liberal National Party i november 2012 og sad som uafhængig, indtil han sluttede sig til Palmer United Party i april 2013. Trak sig fra Palmer United Party i august 2014 og sad igen som uafhængig indtil hans nederlag i 2015 |
Carl dommer | Yeerongpilly | 2012–2013, 2014–2015 | Trak sig fra Liberal National Party i november 2012 og sad som uafhængig, indtil han sluttede sig til Palmer United Party i april 2013. Trak sig fra Palmer United Party i oktober 2014 og sad igen som uafhængig indtil hans nederlag i 2015 |
Scott Driscoll | Redcliffe | 2013 | Suspenderet fra Liberal National Party i marts 2013. Udtrådte af parlamentet i november 2013. |
Billy Gordon | laver mad | 2015–2017 | Udvist af Arbejderpartiet i marts 2015. Pensioneret i 2017. |
Rob Pyne | Cairns | 2016–2017 | Trak sig fra Arbejderpartiet i marts 2016. Besejret i 2017. |
Rick Williams | Pumicestone | 2017 | Trak sig fra Arbejderpartiet i oktober 2017 efter at have været afvist til valget i 2017, hvor han derefter blev besejret som uafhængig. |
Vest -Australien
Den vestlige australske lovgivende forsamling
Vandt valget som uafhængigt
Medlem | Vælgere | Semester | Noter |
---|---|---|---|
Jack Smith | Nelson | 1921–1922 | Gik til Country Party i september 1922. |
John Boyland | Kalgoorlie | 1921–1922 | Uafhængig nationalist. |
Frederick Warner | Mount Marshall | 1933–1936 | Uafhængigt land. Gik til Country Party i 1936. |
Clarence Doust | Nelson | 1936–1939 | |
Thomas Hughes | East Perth | 1936–1943 | Uafhængigt Arbejde 1936–1939. |
Harry Shearn | Maylands | 1936–1951 | Uafhængig nationalist 1936–1945, uafhængig liberal 1945–1950. |
Claude Barker | Irwin-Moore | 1939 | |
Horace Berry | Irwin-Moore | 1939–1947 | |
Lionel Kelly | Yilgarn-Coolgardie | 1941–1946 | Uafhængigt land 1941–1943. Tilsluttede sig Arbejderpartiet i juli 1946. |
Ray Owen | Svane | 1944–1947 | Uafhængigt land indtil 1947. |
William Read | Victoria Park | 1945–1953 | |
David Grayden | Nedlands | 1950–1953 | |
Noel slagter | Gascoyne | 1951–1953 | Uafhængig Venstre. |
Bill Grayden | South Perth | 1956–1959 | Uafhængig Venstre. Tilmeldte sig Venstre i 1959. |
Edward Oldfield | Mount Lawley | 1956–1962 | Uafhængig Venstre. |
Phillip Pendal | South Perth | 1995–2005 | Trak sig ud af Venstre i marts 1995. Genvalgt som selvstændig i 1997 og 2001. |
Ernie Bridge | Kimberley | 1996–2001 | Trak sig fra Labour Party i juli 1996. Genvalgt som selvstændig i 1997. |
Larry Graham | Pilbara | 2000–2005 | Trak sig fra Labour Party i februar 2000. Genvalgt som selvstændig i 2001. |
Liz Konstabel |
Floreat Kirkeområder |
1991–2013 | |
Janet Woollard | Alfred Cove | 2001–2013 | Medlem af Venstre for Skove i 2001, men stod som selvstændig på grund af at partiet var uregistreret. |
John Bowler |
Murchison-Eyre Kalgoorlie |
2006–2013 | Udvist af Arbejderpartiet i februar 2006. Genvalgt som selvstændig i 2008. |
Ikke valgt som uafhængig
Medlem | Vælgere | Semester | Noter |
---|---|---|---|
Albert Wilson | Skov | 1906–1908 | Trak sig fra Labour Party i 1906 efter at have været censureret af Labour -forsamlingen. |
James Mann | Beverley | 1949 | Trak sig fra Country Party i marts 1949 og sad som uafhængig, indtil han sluttede sig til Venstre i maj 1949. |
Jack Skidmore | Svane | 1981-1982 | Trak sig fra Labour Party i september 1981 efter Brian Burke blev leder. |
Tom Dadour | Subiaco | 1984–1986 | Trak sig ud af Venstre i 1984 over politiske forskelle. |
Ian Thompson | Darling Range | 1989–1993 | Trak sig ud af Venstre i september 1989. |
Pam Buchanan | Ashburton | 1991–1992 | Trak sig fra Labour Party i februar 1991 efter at være blevet udeladt fra ministeriet. Første kvindelige uafhængige. |
Ian Alexander | Perth | 1991–1993 | Trak sig fra Labour Party i marts 1991 over politiske forskelle, sluttede sig til de grønne efter at have forladt parlamentet. |
Frank Donovan | Morley | 1991–1993 | Trak sig fra Labour Party i oktober 1991 over politiske forskelle. |
Bernie Masters | Vasse | 2004–2005 | Trak sig ud af Venstre i februar 2004 efter at have mistet forvalget til valget i 2005. |
John D'Orazio | Ballajura | 2006–2008, 2008 | Udvist af Arbejderpartiet i august 2006. Genoptaget i april 2008. Trak sig fra partiet i juni 2008. |
Sue Walker | Nedlands | 2008 | Trak sig ud af Venstre i februar 2008. |
Dan Sullivan | Leschenault | 2008 | Trak sig ud af Venstre i februar 2008. Tilsluttede sig Family First Party i juni. |
Bob Kucera | Yokine | 2008 | Trak sig fra Labour Party i maj 2008 efter at have mistet forvalget til valget i 2008. |
Paul Omodei | Warren-Blackwood | 2008 | Trak sig ud af Venstre i maj 2008. |
Adele Carles | Fremantle | 2010–2013 | Trak sig ud af de grønne i maj 2010. |
Rob Johnson | Hillarys | 2016–2017 | Trak sig ud af Venstre i april 2016. |
Det vestlige australske lovgivningsråd
Vandt valget som uafhængigt
Medlem | Vælgere | Semester | Noter |
---|---|---|---|
Joseph Holmes | Nordprovinsen | 1914–1942 | |
Cyril Cornish | Nordprovinsen | 1942–1946 | |
Reg Davies | Nord Metropolitan Region | 1991–1997 | Trak sig ud af Venstre i 1991. Genvalgt i 1993. Besejret i 1996. Periode udløb 1997. |
Ikke valgt som uafhængig
Medlem | Vælgere | Semester | Noter |
---|---|---|---|
Ron Thompson | Syd Metropolitan Region | 1977–1980 | Udvist af Arbejderpartiet i 1977 efter offentligt at have modsat sig sin homoseksualitetspolitik. |
Sam Piantadosi | Nord Metropolitan Region | 1996 | Trak sig fra Labour Party i april 1996. Trak sig fra lovgivningsrådet i november for at bestride en lovgivende forsamlingsplads ved valget i 1996. |
Mark Nevill | Minedrift og Pastoral | 1999–2001 | Trak sig ud af Arbejderpartiet i august 1999. |
Tom Helm | Minedrift og Pastoral | 2000–2001 | Trak sig fra Labour Party i juli 2000 efter at have mistet forvalget til valget i 2001. |
Paddy Embry | Sydvest | 2003–2004 | Trak sig fra One Nation i maj 2003. Tilmeldte sig partiet New Country i 2004. |
Alan Cadby | Nord Metropolitan | 2004–2005 | Trak sig ud af Venstre i juni 2004 efter at have mistet forvalget til valget i 2005. |
John Fischer | Minedrift og Pastoral | 2004–2005 | Trak sig fra One Nation i juni 2004. |
Frank Hough | Landbrugs | 2004 | Trak sig fra One Nation i juni 2004. Sat som uafhængig, indtil han sluttede sig til New Country Party samme år. |
Shelley Archer | Minedrift og Pastoral | 2007–2008 | Trak sig ud af Arbejderpartiet i november 2007. |
Anthony Fels | Landbrugs | 2008 | Trak sig ud af Venstre i juli 2008. Han sad som uafhængig i en periode, inden han gentog dette års valg som Family First Party -kandidat. |
Max Trenorden | Landbrugs | 2012–2013 | Trak sig fra Nationalpartiet i slutningen af 2012 efter at have mistet forvalget til valget i 2013. |
Philip Gardiner | Landbrugs | 2012–2013 | Trak sig fra Nationalpartiet i slutningen af 2012 i protest mod Trenordens tab ved forudvalg. |
Syd Australien
Sydaustralske forsamlingshus
Vandt valget som uafhængigt
Medlem | Distrikt | Semester | Noter |
---|---|---|---|
Herbert Basedow | Barossa | 1927–1930, 1933 | |
Thomas Thompson | Port Adelaide | 1927, 1927–1930 | Kendt som "uafhængigt protestantisk arbejde". |
Daniel Davies | Yorke -halvøen | 1933–1941 | |
Tom Stott | Ridley | 1933–1970 | |
George Connor | Alexandra | 1934–1941 | |
Albert Robinson |
Wooroora Gouger |
1934–1943 | |
Doug Bardolph | Adelaide | 1935–1944 | Først valgt som Lang Labour Party -parlamentsmedlem i 1933, meldte sig igen ind i Labour Party i forsoningen i 1934, trådte tilbage som selvstændig i 1935. |
Herbert Dunn | Stirling | 1938–1940 | Tilsluttede sig Liberal and Country League i 1940. |
William Fisk | Glenelg | 1938–1940 | |
John Fletcher | Mount Gambier | 1938–1958 | |
George Illingworth | Goodwood | 1938–1941 | |
Jules Langdon | Thebarton | 1938–1942 | |
William Macgillivray | Chaffey | 1938–1956 | |
John McLeay, senior | Unley | 1938–1941 | |
Richard McKenzie | Murray | 1938–1943 | Tilsluttede sig Arbejderpartiet i 1943. |
Clement Smith | Victoria | 1938–1941 | |
Percy Quirke | Burra | 1948–1963 | Trak sig fra Arbejderpartiet i 1948. Tilsluttede sig Venstre i 1963. |
Ted Connelly | Pirie | 1975–1977 | |
Norm Peterson | Semafor | 1979–1993 | |
Martyn Evans | Elizabeth | 1984–1993 | Tilsluttede sig Arbejderpartiet i 1993. |
Stan Evans | Davenport | 1985–1986 | Havde vundet genvalg som selvstændig i 1985 efter at have mistet Liberal forvalg, men meldte sig igen ind i Venstre i 1986. |
Rory McEwen | Mount Gamber | 1997–2010 | |
Mitch Williams | MacKillop | 1997–1999 | Tilsluttede sig Venstre i 1999. |
Peter Lewis | Hammond | 2000–2006 | Udvist af Venstre i juli 2000. |
Bob sådan | Fisher | 2000–2014 | Trak sig ud af Venstre i oktober 2000. |
Kris Hanna | Mitchell | 2006–2010 | Var blevet genvalgt som Labour-parlamentsmedlem i 2002, meldte sig ind i De Grønne i 2003 og trådte tilbage som selvstændig før valget i 2006. |
Don Pegler | Mount Gambier | 2010–2014 | |
Geoff Brock | Frome | 2009 - nu |
Ikke valgt som uafhængig
Medlem | Distrikt | Semester | Noter |
---|---|---|---|
EH Coombe | Barossa | 1910–1912 | Nægtede at underskrive Liberal Union -løftet, da hans parti fusionerede ind i det i 1910 |
Clarence Goode | Victoria | 1918 | Trak sig fra Nationalpartiet i 1918 efter at have mistet forvalget til at genkonkurrere sit sæde |
Maurice Sogn | Murray | 1918 | Trak sig fra Nationalpartiet i 1918 efter at have mistet forvalget til at genkonkurrere sit sæde |
Crawford Vaughan | East Torrens | 1918 | Trak sig ud af Nationalpartiet i 1918 |
John Albert Southwood | East Torrens | 1920–1921 | Trak sig ud af Nationalpartiet i 1920 |
Terry Groom | Hartley | 1991–1993 | Trak sig fra Labour Party i 1991 efter at have mistet forvalget til at omkonkurrere sit sæde |
Murray De Laine | Pris | 2001–2002 | Trak sig fra Labour Party i august 2001 efter at have mistet forvalget til at genkonkurrere sit sæde |
Ralph Clarke | Ross Smith | 2001–2002 | Trak sig fra Labour Party i november 2001 efter at have mistet forvalget til at genkonkurrere sit sæde |
Martin Hamilton-Smith | Vent | 2014 - nu | Trak sig ud af Venstre i maj 2014. |
Frances Bedford | Florey | 2017 - nu | Trak sig fra Arbejderpartiet i marts 2017. |
Duncan McFetridge | Morphett | 2017–2018 | Trak sig ud af Venstre i maj 2017. |
Troy Bell | Mount Gambier | 2017 - nu | Trak sig ud af Venstre i august 2017. |
South Australian lovgivende råd
Vandt valget som uafhængigt
Medlem | Distrikt | Semester | Noter |
---|---|---|---|
Joseph Anderson | Central nr. 1 | 1931–1944 | |
Alec Bagot | Syd | 1938–1941 | |
Frank Halleday | Syd | 1938–1943 | |
Nick Xenophon | Syd Australien | 1997–2007 | |
Ann Bressington | Syd Australien | 2006–2014 | Valgt på en Independent No Pokies -billet . |
John Darley | Syd Australien | 2007 - nu | Udnævnt til en ledig stilling efter fratræden af Independent No Pokies MLC Nick Xenophon . Genvalgt på en uafhængig Nick Xenophon Team- billet i 2014. Blev rent uafhængig i 2017. |
Ikke valgt som uafhængig
Medlem | Distrikt | Semester | Noter |
---|---|---|---|
James Wilson | Central nr. 1 | 1915–1918 | Udvist af United Labour Party i 1915, sad som selvstændig, indtil han sluttede sig til National Labour i 1917. |
Frederick Wallis | Central nr. 2 | 1918–1921 | Udvist fra Australian Labour Party i 1918. |
Alfred von Doussa | Syd | 1921 | Den Liberal Union nægtede at acceptere sit forvalg nominering for 1921 valget . |
Stanley Whitford | Central nr. 1 | 1934–1941 | Trak sig ud af det parlamentariske arbejderparti i marts 1934. |
Norm Foster | Syd Australien | 1982 | Trak sig fra Labour Party i juni 1982 for at støtte opførelsen af den olympiske dæmning . |
Terry Cameron | Syd Australien | 1998–1999, 2002–2006 | Trak sig fra Labour Party for at støtte salget af ETSA i august 1998. Grundlagde SA First part i marts 1999. Opløst part og vendte tilbage til at sidde som selvstændig i 2002. Besejret i 2006. |
Trevor Crothers | Syd Australien | 1999–2002 | Trak sig fra Labour Party for at støtte salget af ETSA i juni 1999. Besejret i 2002. |
David Winderlich | Syd Australien | 2009–2010 | Trak sig ud af de australske demokrater i oktober 2009. Besejret i 2010. |
Bernard Finnigan | Syd Australien | 2011–2015 | Udvist af Arbejderpartiet i maj 2011 efter at han blev anklaget for børnepornografi. Trak sig ud af parlamentet i 2015. |
Tasmanien
Overhus
- Rosemary Armitage
- Robert Armstrong
- Ivan Dean
- Kerry Finch
- Ruth Forrest
- Mike Gaffney
- Greg Hall
- Tony Mulder
- Tania Rattray
- Adriana Taylor
- Rob Valentine
- Jim Wilkinson
Australian Capital Territory
Australian Capital Territory lovgivende forsamling
Vandt valget som uafhængigt
Medlem | Vælgere | Semester | Noter |
---|---|---|---|
Michael Moore | Molonglo | 1989–2001 | Trak sig fra Residents Rally i oktober 1989. Genvalgt på "Moore Independents Group" -billetten i 1992, 1995 og 1998. |
Helen Szuty | Ingen | 1992–1995 | Valgt på "Moore Independents Group" -billetten i 1992 og sad som selvstændig. Besejret i 1995. |
Paul Osborne | Brindabella | 1995–2001 | Valgt på "Osborne Independents Group" -billetten i 1995 og genvalgt i 1998. Besejret i 2001. |
Dave Rugendyke | Ginninderra | 1998–2001 | Valgt på "Osborne Independents Group" -billetten i 1998. Besejret i 2001. |
Ikke valgt som uafhængig
Medlem | Vælgere | Semester | Noter |
---|---|---|---|
Robyn Nolan | Ingen | 1991 | Trak sig ud af Venstre i oktober 1991. Dannede den nye konservative gruppe i november. |
Trevor Kaine | Brindabella | 1998 | Trak sig ud af Venstre i maj 1998. Dannede United Canberra Party i juli. |
Helen Cross | Molonglo | 2002–2004 | Udvist af Venstre i september 2002. Besejret som "Helen Cross Independents" i 2004. |
Richard Mulcahy | Molonglo | 2007–2008 | Udvist af Venstre i december 2007. Dannede Richard Mulcahy Canberra Party i august 2008. |
Nordlige territorium
Lovgivende forsamling i det nordlige territorium
Vandt valget som uafhængigt
Medlem | Vælgere | Semester | Noter |
---|---|---|---|
Dawn Lawrie | Nightcliff | 1974-1983 | |
Ron Withnall | Port Darwin | 1974–1977 | |
Denis Collins |
Sadadeen Greatorex |
1986–1994 | Tabte CLP-forvalg i 1986 og genvalgt som uafhængig i 1987 og 1990. Besejret i 1994. |
Noel Padgham-Purich |
Koolpinyah Nelson |
1987–1997 | Tabte CLP-forvalg til valget i 1987 og genvalgt som uafhængig i 1987, 1990 og 1994 |
Loraine Braham | Braitling | 2001–2008 | Trak sig fra CLP i 2001 efter at have mistet forvalget, og genvalgt som uafhængig i 2001 og 2005 |
Gerry Wood | Nelson | 2001 - nu | |
Robyn Lambley | Araluen | 2015 - nu | Trak sig fra CLP i juni 2015. Genvalgt som selvstændig i 2016 |
Kezia Purick | Goyder | 2015 - nu | Trak sig fra CLP i juli 2015. Genvalgt som selvstændig i 2016 |
Yingiya Mark Guyula | Nhulunbuy | 2016 - nu | |
Terry Mills | Blain | 2016 - nu |
Ikke valgt som uafhængig
Medlem | Vælgere | Semester | Noter |
---|---|---|---|
Rod Oliver | Alice Springs | 1979–1980 | Trak sig fra CLP i august 1979 |
Ian Tuxworth | Barkly | 1986 | Udvist af CLP i december 1986. Grundlagde Northern Territory Nationals to uger senere |
Col Firmin | Ludmilla | 1990 | Tabte CLP -forvalg til valget i 1990 |
Max Ortmann | Brennan | 1994 | Tabte CLP -forvalg til valget i 1994 |
Peter Maley | Goyder | 2005 | Udvist af CLP i maj 2005 |
Marion Scrymgour | Arafura | 2009 | Trak sig fra ALP i juni 2009. Tiltrådte igen i partiet i august. |
Alison Anderson |
MacDonnell Namatjira |
2009–2011, 2014, 2014–2016 | Trak sig fra ALP i august 2009 og sad som uafhængig, før han sluttede sig til CLP i september 2011. Genvalgt som CLP-medlem i 2012. Trak sig fra CLP i april 2014 og sad som uafhængig i to uger, før han sluttede sig til Palmer United Parti. Trak sig fra PUP i november 2014 og sad igen som selvstændig. |
Ross Bohlin | Drysdale | 2012 | Tabte CLP -forvalg til valget i 2012 |
Francis Xavier Kurrupuwu | Arafura | 2014 | Trak sig fra CLP i april 2014. Tilmeldte sig igen partiet i september. |
Larisa Lee | Arnhem | 2014–2016 | Trak sig fra CLP i april 2014 og sad som selvstændig, inden han sluttede sig til Palmer United Party to uger senere. Trak sig fra PUP i november 2014 og sad igen som selvstændig. |
Delia Lawrie | Karama | 2014–2016 | Trak sig fra ALP i oktober 2015 efter at have mistet forvalget til valget i 2016. |
Nathan Barrett | Blain | 2016 | Trak sig fra CLP |