Interstate 555 - Interstate 555
Interstate 555 | ||||
---|---|---|---|---|
Ruteinformation | ||||
Hjælperute I-55 | ||||
Vedligeholdt af ArDOT | ||||
Længde | 80,1 km | |||
Eksisterede | 11. marts 2016 - til stede | |||
Store kryds | ||||
Sydenden | I-55 / US 61 / US 63 / AR 77 i Turrell | |||
US 49 i Jonesboro | ||||
Nordenden | US 63 / AR 18 / AR 91 i Jonesboro | |||
Beliggenhed | ||||
Amter | Crittenden , Poinsett , Craighead | |||
Motorvejssystem | ||||
|
Interstate 555 ( I-555 ) er en Interstate Highway, der forbinder Turrell, Arkansas , ved I-55 til Jonesboro ved Arkansas Highway 91 (AR 91). I-555 kører langs den nuværende US Route 63 (US 63) for hele sin rute. Denne motorvej blev opgraderet i det tidlige 21. århundrede til Interstate Highway-standarder . Mens I-555 er den anden Interstate med alle tre cifre den samme , for at eksistere, er den den første, der underskrives som en Interstate. ( I-444 i Oklahoma , som var den første motorvej, er ikke signeret.)
Rutebeskrivelse
Vejen giver en begrænset adgangskorridor mellem Memphis, Tennessee og Arkansas femtestørste by, Jonesboro .
I-555 begynder ved en udveksling af I-55 , US 61 , US 63 og AR 77 i Turrell . I-55 kører sydpå til Memphis, Tennessee. I-555 er samtidig med US 63. Vejen parallelt med interstate, AR 463 , er en tidligere linjeføring af US 63. I-555 passerer gennem landbrugsjord . Det passerer gennem Gilmore . Derefter passerer den gennem Tyronza og Marked Tree . Sektionen mellem Tyronza og Marked Tree bruges også til køretøjer til landbrugsudstyr til at køre på. Derefter passerer den gennem Trumann inden den går ind i Jonesboro . Det har kort en overlapning med US 49 . I-555 ender i Jonesboro ved en udveksling med AR 91 , derfra fortsætter vejen som US 63.
Historie
I-555-ruten blev godkendt den 10. januar 2001 bestående af opgradering af sektionen i US 63 mellem Turrell til Jonesboro til mellemstatslige standarder.
Ifølge Arkansas State Highway Map fra 2007 var kun et segment fra Tyronza til Gilmore endnu ikke op til motorvejsstandarder . Fra den 5. august 2007 er AR 135- udvekslingen på denne sektion, den sidste tilbage, imidlertid åben, hvilket gør ruten til en ægte motorvej.
Et par hovedlinebroer mellem Marked Tree og Turrell stammer fra den oprindelige tofelts US 63 og er smallere end de nuværende Interstate Highway-standarder, men I-530 blev godkendt i 1999 på trods af et lignende problem.
Det sidste krav til formel at betegne denne rute som I-555 var anlæggelsen af en parallel adkomstvej over en oversvømmelsesvej mellem Payneway og Marked Tree, så landbrugsudstyr ikke længere skulle bruge US 63 til at krydse oversvømmelsesvejen. Til dato er der aldrig bygget nogen overfart, men en undtagelse for landbrugskøretøjer blev tilføjet til I-555 mellem Marked Tree og Payneway. Undtagelsen blev indført af den amerikanske repræsentant Rick Crawford og vedtaget som en del af loven om hustransport den 4. december 2015.
Det blev meddelt i december 2015, at I-555 ville blive officielt udpeget i foråret 2016. Vejen blev officielt dedikeret den 11. marts 2016 i Jonesboro.
Afslut liste
Amt | Beliggenhed | mi | km | Afslut | Destinationer | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|---|---|
Crittenden | Turrell | 0,0 | 0,0 | 1 | I-55 / US 61 syd / US 63 syd / AR 77 syd - Turrell , Blytheville , Memphis TN | I-55 udgange 23A-B; underskrevet som udgang 1A (I-55 / US 61 / US 63 syd) og 1B (I-55 nord); US 61 nord og AR 77 syd fortsætter forbi udveksling; sydlige ende af US 63 / AR 77 overlapninger. |
Gilmore | 1.9 | 3.1 | 2 | AR 77 nord - Gilmore | Den nordlige ende af AR 77 overlapning | |
Julestjerne | | 7.1 | 11.4 | 7 | AR 135 - Lepanto | |
Tyronza | 8.7 | 14.0 | 8 | AR 118 - Tyronza | ||
Mærket træ | 13.2 | 21.2 | 13 | US 63B nord / AR 149 - Mærket træ , Earle | ||
14.2 | 22.9 | 14 | US 63B syd ( AR 14 øst) / AR 75 - Marked Tree , Lepanto , Parkin | Sydenden af AR 14 overlapning | ||
| 18.2 | 29.3 | 18 | AR 14 vest - Payneway , Harrisburg | Nordenden af AR 14 overlapning | |
| 24,0 | 38.6 | 24 | AR 463 - Trumann | ||
Trumann | 28.7 | 46.2 | 29 | AR 69 - Trumann | ||
Craighead | Bugt | 34.6 | 55,7 | 35 | AR 463 - Bugt | |
Jonesboro | 36.2 | 58.3 | 36 | Nestlé Road | ||
39.1 | 62.9 | 39 | AR 18S (Commerce Drive) | |||
40.3 | 64.9 | 40 | US 63B nord / AR 463 syd (Nettleton Avenue) | |||
41,7 | 67.1 | 42 | US 49 nord / AR 1 (Stadium Boulevard / Red Wolf Boulevard) / Caraway Road - Paragould | Sydenden af US 49 overlapning | ||
43.4 | 69,8 | 44 | AR 1B (Harrisburg Road) | |||
44,8 | 72.1 | 45 | US 49 syd / AR 18 øst (Southwest Drive) | Nordenden af US 49 overlapning; sydenden af AR 18 overlapning | ||
45.8 | 73,7 | 46 | AR 226 vest (Wood Springs Road) / Strawfloor Road | |||
47.1 | 75,8 | 47 | Washington Avenue | |||
49.4 | 79,5 | 49 | AR 91 (Dan Avenue / AR 18 vest) / US 63 nord | Nordenden af motorvejen; nordenden af AR 18 overlapning; nordlige terminal af I-555 | ||
1.000 mi = 1.609 km; 1.000 km = 0.621 mi |
Referencer
eksterne links
KML-fil ( rediger • hjælp )
|