Interstate 55 i Tennessee - Interstate 55 in Tennessee
Interstate 55 | ||||
---|---|---|---|---|
Biskop JO Patterson Sr. Memorial Parkway W.B. Fowler Sr. Expressway | ||||
Ruteinformation | ||||
Vedligeholdt af TDOT | ||||
Længde | 20,3 km | |||
Store kryds | ||||
Sydenden | I-55 / I-69 ved staten Mississippi | |||
US 51 i Memphis I-240 i Memphis US 61 / US 64 / US 70 / US 79 i Memphis |
||||
Nordenden | I-55 ved Arkansas State Line | |||
Beliggenhed | ||||
Amter | Shelby | |||
Motorvejssystem | ||||
|
Interstate 55 ( I-55 ) i Tennessee ligger helt i byen Memphis , der ligger i Shelby County . Motorvejen kommer ind i byen fra Southaven i Desoto County , Mississippi og passerer gennem Whitehaven- området i byen og omgår Memphis International Airport mod vest.
Rutebeskrivelse
I-55 kommer ind i Tennessee fra Mississippi, mod nord til en udveksling med Interstate 240 . I-55 drejer derefter mod vest i en kort periode, inden den drejer mod nord igen. Lige før den når centrum, drejer motorvejen igen mod vest ved EH Crump Boulevard og krydser Mississippi-floden via Memphis-Arkansas Bridge til West Memphis , i Crittenden County , Arkansas .
I-55 giver en alternativ rute for bilister, der ikke ønsker at tage Interstates 240 og 40 gennem centrum for at krydse Mississippi-floden.
Historie
Den 18. januar 2008 godkendte Federal Highway Administration staterne Mississippi og Tennessee til at udvide I-69 fra I-40 / TN 300- udvekslingen i det nordlige Memphis til I-55 / I-69-udvekslingen i Hernando ; dog har Tennessee endnu ikke underskrevet udvidelsen af ruten, selvom Mississippi allerede har gjort det. Interstate 55 er en af Tennessee's motorveje, hvor hastighedsgrænsen er 65 km / t i stedet for 70 km / t.
Fremtid
Der er i øjeblikket planer om at modernisere I-55 / Crump Boulevard Interchange. Det nuværende design (en kløverbladudveksling) får nordgående bilister, især lastbilchauffører, til at bremse fra 55 MPH til 25 MPH, når de går fra det afsnit, de er på, til det afsnit, der passerer over Mississippi-floden. Forud for 2011 måtte den nordgående trafik fusionere på en 1-bane-sløjfe med en stram radius, mens trafikken fra I-55 SB til Riverside Drive fusionerede til trafik på en anden sløjferampe. Dette har medført flere ulykker gennem årene. En midlertidig løsning er blevet sat i kraft ved at gøre NB-sløjfen til to baner, eliminere I-55 SB til Riverside Drive-loop og skabe en venstre drejebane til I-55 SB til Riverside Drive-trafikken. Dette eliminerer at skulle foretage en skift af bane for at forblive på I-55 NB.
Fra og med 2018 konstrueres et projekt, der skaber en permanent løsning. Kløverbladet elimineres fuldstændigt, og to flyoverramper tilføjes, hvilket skaber fri-flow-trafik til hovedlinjens mellemstat. Der oprettes en rundkørsel i stedet for kløverbladet for Riverside Drive-trafik, EH Crump Boulevard-trafik og I-55 ind- / udgangsramper.
Projektet startede ikke og er i venteposition på grund af kontrovers over 9 måneders lukning af Memphis & Arkansas Bridge under projektet. Fra og med 2021 er udvekslingen stadig som for øjeblikket.
Afslut liste
Hele ruten er i Shelby County .
Beliggenhed | mi | km | Afslut | Destinationer | Bemærkninger | |
---|---|---|---|---|---|---|
Tennessee - Mississippi linje | 0,00 | 0,00 | I-55 / I-69 fortsætter sydpå ind i Mississippi | |||
291 | Southaven | Sydgående udgang og nordgående indgang strækker sig hver til Tennessee; udgangsnummer er baseret på Mississippi-kilometertal | ||||
Memphis | 1.5 | 2.4 | 2 | SR 175 (Shelby Drive) - Whitehaven , Capleville | Underskrevet som udgang 2A (øst) og 2B (vest) sydgående | |
4.4 | 7.1 | 5 | US 51 (Elvis Presley Boulevard, SR 3 ) / Brooks Road - Graceland | Underskrevet som udgang 5A (Brooks Road) og 5B (US 51 syd) sydgående | ||
5.5 | 8.9 | 6 | I-240 - Nashville , Little Rock , Memphis International Airport | Underskrevet som udgang 6A & 6B; I-240 nord og vest, afkørsel 25; I-55 og I-240 skifter kørebaner; fremtidige nordlige ende af I-69 overlapning | ||
7.5 | 12.1 | 7 | US 61 (3rd Street, SR 14 ) - Vicksburg, Mississippi | Ingen adgang fra sydgående US 61 til nordgående I-55 eller sydgående I-55 til nordgående US 61 | ||
8.2 | 13.2 | 8 | Horn Lake Road | Sydgående udgang og nordgående indgang | ||
8.9 | 14.3 | 9 | Mallory Avenue | |||
10.4 | 16.7 | 10 | South Parkway | |||
11,0 | 17.7 | 11 | McLemore Avenue - President's Island | |||
11.7 | 18.8 | 12A | Crump Boulevard øst ( US 61 syd / US 64 / US 70 / US 79 / SR 1 øst) | Sydenden af US 61 / US 64 / US 70 / US 79 / SR 1 overlapning; venstre afkørsel sydgående og venstre indgang nordgående; Rådgivningshastighed på 25 km / t (40 km / t) for ramper, der fører I-55 i begge retninger | ||
11.9 | 19.2 | 12B | Riverside Drive - Downtown | venstre afkørsel og venstre indgang sydgående | ||
12.2 | 19.6 | 12C | Metal Museum Drive | Serverer National Ornamental Metal Museum ; højre ind / højre ud sydgående | ||
Mississippi-floden | 12.6 | 20.3 | Memphis & Arkansas Bridge ; Tennessee – Arkansas statslinje; nordenden af SR 1 overlapning | |||
I-55 nord ( US 61 nord / US 64 / US 70 / US 79 vest) - West Memphis , St. Louis , Little Rock | Fortsættelse i Arkansas | |||||
1.000 mi = 1.609 km; 1.000 km = 0.621 mi
|
Referencer
Rutekort :
KML-fil ( rediger • hjælp )
|
Interstate 55 | ||
---|---|---|
Tidligere tilstand: Mississippi |
Tennessee | Næste stat: Arkansas |