Kasakhstan ved OL - Kazakhstan at the Olympics
Kasakhstan ved OL | |
---|---|
IOC -kode | KAZ |
NOC | Den nationale olympiske komité i Republikken Kasakhstan |
Internet side |
www |
Medaljer nr. 48 |
|
Sommeroptrædener | |
Vinteroptrædener | |
Andre relaterede optrædener | |
Russian Empire (1900–1912) Sovjetunionen (1952–1988) Unified Team (1992) |
Kasakhstan deltog første gang ved de olympiske lege som en selvstændig nation i 1994 og har siden sendt atleter til at konkurrere i alle lege. Inden opløsningen af Sovjetunionen konkurrerede kasakhiske atleter som en del af Sovjetunionen ved OL , og var også en del af Unified Team i 1992.
Kasakhiske atleter har vundet i alt 64 medaljer ved sommer -olympiske lege og yderligere 8 ved vinter -olympiske lege . Den nationale olympiske komité Kasakhstan blev oprettet i 1990 og anerkendt i 1993.
Medaljer
Medaljer fra sommersport
|
Medaljer fra vintersport
|
Liste over medaljer
Sommer -OL
Medalje | Navn | Spil | Sport | Begivenhed |
---|---|---|---|---|
Guld | Vassiliy Jirov | 1996 Atlanta | Boksning | Mænds let-sværvægt |
Guld | Alexander Parygin | 1996 Atlanta | Moderne femkamp | Mænds individuelle |
Guld | Yuriy Melnichenko | 1996 Atlanta | Brydning | Herre græsk-romersk 57 kg |
Sølv | Bulat Zhumadilov | 1996 Atlanta | Boksning | Mænds flyvevægt |
Sølv | Sergey Belyayev | 1996 Atlanta | Skydning | 50 m riffel til mænd |
Sølv | Sergey Belyayev | 1996 Atlanta | Skydning | Mænds 50 m riffel tre positioner |
Sølv | Anatoly Khrapaty | 1996 Atlanta | Vægtløftning | 99 kg mænd |
Bronze | Bulat Niyazymbetov | 1996 Atlanta | Boksning | Mænds lette weltervægt |
Bronze | Yermakhan Ibraimov | 1996 Atlanta | Boksning | Herre let-mellemvægt |
Bronze | Vladimir Vokhmyanin | 1996 Atlanta | Skydning | Mænds 25 m hurtige ildpistol |
Bronze | Maulen Mamyrov | 1996 Atlanta | Brydning | Herre freestyle 52 kg |
Guld | Olga Shishigina | 2000 Sydney | atletik | Kvinder 100 m hæk |
Guld | Bekzat Sattarkhanov | 2000 Sydney | Boksning | Mænds fjervægt |
Guld | Yermakhan Ibraimov | 2000 Sydney | Boksning | Herre let-mellemvægt |
Sølv | Bulat Zhumadilov | 2000 Sydney | Boksning | Mænds flyvevægt |
Sølv | Mukhtarkhan Dildabekov | 2000 Sydney | Boksning | Mænds super sværvægt |
Sølv | Alexander Vinokourov | 2000 Sydney | Cykling | Herreløb |
Sølv | Islam Bairamukov | 2000 Sydney | Brydning | Herre freestyle 97 kg |
Guld | Bakhtiyar Artayev | 2004 Athen | Boksning | Mænds weltervægt |
Sølv | Gennady Golovkin | 2004 Athen | Boksning | Mænds mellemvægt |
Sølv | Sergey Filimonov | 2004 Athen | Vægtløftning | 77 kg mænd |
Sølv | Gennadiy Laliyev | 2004 Athen | Brydning | Herre freestyle 74 kg |
Sølv | Georgiy Tsurtsumia | 2004 Athen | Brydning | Mænds græsk-romerske 120 kg |
Bronze | Dmitriy Karpov | 2004 Athen | atletik | Herreskamp til mænd |
Bronze | Serik Yeleuov | 2004 Athen | Boksning | Herre letvægts |
Bronze | Mkhitar Manukyan | 2004 Athen | Brydning | Mænds græsk-romerske 66 kg |
Guld | Bakhyt Sarsekbayev | 2008 Beijing | Boksning | Mænds weltervægt |
Guld | Alla Vazhenina | 2008 Beijing | Vægtløftning | Kvinder 75 kg |
Sølv | Askhat Zhitkeyev | 2008 Beijing | Judo | 100 kg mænd |
Sølv | Nurbakyt Tengizbayev | 2008 Beijing | Brydning | Mænds græsk-romerske 60 kg |
Sølv | Olga Rypakova | 2008 Beijing | atletik | Kvindernes trespring |
Bronze | Yerkebulan Shynaliyev | 2008 Beijing | Boksning | Herre let tungvægt |
Bronze | Arman Chilmanov | 2008 Beijing | Taekwondo | Mænd +80 kg |
Bronze | Marid Mutalimov | 2008 Beijing | Brydning | Herre freestyle 120 kg |
Bronze | Yelena Shalygina | 2008 Beijing | Brydning | Kvindernes freestyle 63 kg |
Guld | Olga Rypakova | 2012 London | atletik | Kvindernes trespring |
Guld | Serik Sapiyev | 2012 London | Boksning | Mænds weltervægt |
Guld | Alexander Vinokourov | 2012 London | Cykling | Herreløb |
Sølv | Adilbek Niyazymbetov | 2012 London | Boksning | Herre let tungvægt |
Bronze | Ivan Dychko | 2012 London | Boksning | Mænds super sværvægt |
Bronze | Marina Volnova | 2012 London | Boksning | Kvinders mellemvægt |
Bronze | Akzhurek Tanatarov | 2012 London | Brydning | Herre freestyle 66 kg |
Bronze | Daniyal Gadzhiyev | 2012 London | Brydning | Herre græsk-romersk 84 kg |
Bronze | Guzel Manyurova | 2012 London | Brydning | Kvindernes freestyle 72 kg |
Bronze | Anna Nurmukhambetova | 2012 London | Vægtløftning | Kvinder 69 kg |
Bronze | Daulet Shabanbay | 2012 London | Brydning | Herre freestyle 120 kg |
Guld | Daniyar Yeleussinov | 2016 Rio de Janeiro | Boksning | Mænds weltervægt |
Guld | Dmitriy Balandin | 2016 Rio de Janeiro | Svømning | 200 m bryst til mænd |
Guld | Nijat Rahimov | 2016 Rio de Janeiro | Vægtløftning | 77 kg mænd |
Sølv | Adilbek Niyazymbetov | 2016 Rio de Janeiro | Boksning | Herre let tungvægt |
Sølv | Vasiliy Levit | 2016 Rio de Janeiro | Boksning | Mænds sværvægt |
Sølv | Yeldos Smetov | 2016 Rio de Janeiro | Judo | 60 kg mænd |
Sølv | Zhazira Zhapparkul | 2016 Rio de Janeiro | Vægtløftning | Kvinder 69 kg |
Sølv | Guzel Manyurova | 2016 Rio de Janeiro | Brydning | Kvindernes freestyle 75 kg |
Bronze | Olga Rypakova | 2016 Rio de Janeiro | atletik | Kvindernes trespring |
Bronze | Ivan Dychko | 2016 Rio de Janeiro | Boksning | Mænds super sværvægt |
Bronze | Dariga Shakimova | 2016 Rio de Janeiro | Boksning | Kvinders mellemvægt |
Bronze | Galbadrakhyn Otgontsetseg | 2016 Rio de Janeiro | Judo | Kvinder 48 kg |
Bronze | Farkhad Kharki | 2016 Rio de Janeiro | Vægtløftning | Mænds 62 kg |
Bronze | Alexandr Zaichikov | 2016 Rio de Janeiro | Vægtløftning | 105 kg mænd |
Bronze | Karina Goricheva | 2016 Rio de Janeiro | Vægtløftning | 63 kg kvinder |
Bronze | Yekaterina Larionova | 2016 Rio de Janeiro | Brydning | Kvindernes freestyle 63 kg |
Bronze | Elmira Syzdykova | 2016 Rio de Janeiro | Brydning | Kvindernes freestyle 69 kg |
Bronze | Denis Ulanov | 2016 Rio de Janeiro | Vægtløftning | 85 kg mænd |
Bronze | Yeldos Smetov | 2020 Tokyo | Judo | 60 kg mænd |
Bronze | Igor søn | 2020 Tokyo | Vægtløftning | Mænd 61 kg |
Bronze | Zulfiya Chinshanlo | 2020 Tokyo | Vægtløftning | 55 kg kvinder |
Bronze | Kamshybek Kunkabayev | 2020 Tokyo | Boksning | Mænds super sværvægt |
Bronze | Saken Bibossinov | 2020 Tokyo | Boksning | Mænds flyvevægt |
Bronze | Nurislam Sanayev | 2020 Tokyo | Brydning | Herre freestyle 57 kg |
Bronze | Darkhan Assadilov | 2020 Tokyo | Karate | Herre kumite 67 kg |
Bronze | Sofya Berultseva | 2020 Tokyo | Karate | Kumite til kvinder +61 kg |
Vinter -OL
Medalje | Navn | Spil | Sport | Begivenhed |
---|---|---|---|---|
Guld | Vladimir Smirnov | 1994 Lillehammer | Langrend | Herre 50 km klassisk |
Sølv | Vladimir Smirnov | 1994 Lillehammer | Langrend | Herre 10 km klassisk |
Sølv | Vladimir Smirnov | 1994 Lillehammer | Langrend | Mænds 15 km freestyle forfølgelse |
Bronze | Vladimir Smirnov | 1998 Nagano | Langrend | Mænds 15 km freestyle forfølgelse |
Bronze | Lyudmila Prokasheva | 1998 Nagano | Hurtigløb på skøjter | Kvinder 5000 m |
Sølv | Elena Khrustaleva | 2010 Vancouver | Skiskydning | Kvinders individ |
Bronze | Denis Ten | 2014 Sochi | Kunstskøjteløb | Herresingle |
Bronze | Yuliya Galysheva | 2018 Pyeongchang | Freestyle skiløb | Kvindemoguler |
Skift medaljer
- Nurbakyt Tengizbayev fra bronze til sølv ( wrestling ved sommer-OL 2008-græsk-romersk herre 60 kg )
- Alla Vazhenina fra sølv til guld ( vægtløftning ved sommer -OL 2008 - 75 kg kvinder )
- Olga Rypakova fra 4. pladsen til sølv ( Atletik ved Sommer -OL 2008 - Kvindernes trespring )
- Anna Nurmukhambetova fra 4. pladsen til bronze (eller sølv) ( vægtløftning ved sommer -OL 2012 - 69 kg kvinder )
- Daulet Shabanbay fra 5. pladsen til bronze ( Wrestling ved sommer -OL 2012 - mænds freestyle 120 kg )
- Denis Ulanov fra 4. pladsen til bronze ( vægtløftning ved sommer -OL 2016 - 85 kg mænd )
Diskvalificerede medaljer
Under OL i 2008 og 2012 havde seks atleter fra Kasakhstan testet positivt for steroider og blev frataget deres medaljer. Men de nægtede at returnere deres medaljer til Den Internationale Olympiske Komité.
Medalje | Navn | Sport | Begivenhed | Dato |
---|---|---|---|---|
Guld | Ilya Ilyin | Vægtløftning | Mænds 94 kg | 17. august 2008 |
Sølv | Irina Nekrassova | Vægtløftning | 63 kg kvinder | 12. august 2008 |
Sølv | Taimuraz Tigiyev | Brydning | Herre freestyle 96 kg | 21. august 2008 |
Bronze | Aktiv Mambetov | Brydning | Herre græsk-romersk 96 kg | 14. august 2008 |
Bronze | Mariya Grabovetskaya | Vægtløftning | Kvinder +75 kg | 16. august 2008 |
Guld | Zulfiya Chinshanlo | Vægtløftning | Kvinder 53 kg | 29. juli 2012 |
Guld | Maiya Maneza | Vægtløftning | 63 kg kvinder | 31. juli 2012 |
Guld | Svetlana Podobedova | Vægtløftning | Kvinder 75 kg | 3. august 2012 |
Guld | Ilya Ilyin | Vægtløftning | Mænds 94 kg | 4. august 2012 |
Se også
- Liste over flagbærere for Kasakhstan ved OL
- Kategori: Olympiske konkurrenter for Kasakhstan
- Kasakhstan ved Paralympics
Referencer
eksterne links
- "Kasakhstan" . Den internationale olympiske komité.
- "Kasakhstan" . Olympedia.com.
- "Olympic Analytics/KAZ" . olympanalyt.com.