Kenichi Ogata (stemmeskuespiller) - Kenichi Ogata (voice actor)
Kenichi Ogata | |
---|---|
緒 方 賢 一 | |
Født |
|
29. marts 1942
Beskæftigelse |
|
År aktive | 1970 - nu |
Agent | Umikaze |
Højde | 162 cm (5 fod 4 tommer) |
Kenichi Ogata (緒 方 賢 一, Ogata Ken'ichi , født 29. marts 1942) er en japansk skuespiller og stemmeskuespiller fra Fukuoka Prefecture . Nogle af hans mest bemærkelsesværdige projekter har været Ranma ½ som Genma Saotome , Mahōjin Guru Guru som Kita Kita Oyaji, kriminalbetjent Conan som professor Hiroshi Agasa , Atashin'chi som far, InuYasha som Myōga , Kirby: Right Back at Ya! som King Dedede og Ganbare Goemon -serien som Ebisumaru , Boxy & Boat Captain in You're Under Arrest (manga) Television & The Movie Respectively. Værket, hvor han udtrykte flest karakterer, var i Super Robot Wars -serien. Han arbejdede tidligere hos Aoni Production og arbejder nu på Umikaze.
Biografi
Kenichi Ogata blev født den 29. marts 1942. Efter eksamen på ungdomsskolen studerede Ogata madlavning og gik derefter på gymnasiet, hvor han havde til formål at være en komedie, og arbejdede for nogle teatervirksomheder. Hans stemmeskuespildebut var i Mazinger Z , og har været stemmeskuespiller siden.
Han er kendt for sin unikke bløde stemme, men også for sine snerpende og skurkroller, og har et etableret ry for sin rolle i Tensai Bakabon .
Filmografi
Tv -animation
1970'erne
- Getter Robo (1974) (General Bat)
- Great Mazinger (1974) (Ankoku Daishogun, Nuke)
- Space Battleship Yamato (1974) (Analysator)
- Getter Robo G (1975) (Hidra)
- Grendizer (1975) (Brackky)
- Steel Jeeg (1975) (Ikima, Kurowashi no Don)
- Gansou Tensai Bakabon (1975) (Nyarome, Thief, Weather Forecaster, Flanders hund, yderligere stemmer)
- Combattler V (1976) (Girua, Dangeru)
- Gaiking (1976) (Hayami Bunta)
- Wakusei Robo Danguard Ace (1977) (Gudon, Rugā)
- Captain Future (1978) (Grag)
- Kaptajn Harlock (1978) (chefingeniør Maji)
- Mobile Suit Gundam (1979) (Denim)
1980'erne
- Kaibutsu-kun (1980) (Nonbirasu)
- Maeterlinck's Blue Bird: Tyltyl and Mytyl's Adventurous Journey (1980) (Spirit of Fire)
- Rum kejser Gud Sigma (1980) (Maruchīno)
- Nils vidunderlige eventyr (1980) (Lasse)
- Ninja Hattori-kun (1981) (Shishimaru)
- Fang of the Sun Dougram (1981) (Nanashi)
- Urusei Yatsura (1981) (Atarus far)
- Combat Mecha Xabungle (1982) (Kashim King)
- Game Center Arashi (1982) (Ippeita)
- Armored Trooper Votoms (1983) (Boror)
- Igano Kabamaru (1983) (Saizō Igano)
- Chikkun Takkun (1984) (Gijigiji)
- Ai Shoujo Pollyanna Monogatari (1986) (Tom)
- Anmitsu Hime (1986) (Wantan)
- Uchūsen Skytten (1986) (Rana)
- Bubblegum Crisis (1987) (Doctor Raven)
- Kimagure Orange Road (1987) (Jingoro, Kyosukes bedstefar)
- Anpanman (1988) (Hedoroman)
- Osomatsu-kun (1988) (Shinigami, understudy for Dayōn i afsnit 80-83 og Kemunpasu)
- The Burning Wild Man (1988). (Kenkichi Kokuhō)
- Mashin Hero Wataru (1988) (Genryūsai Shinobibe)
- Alfred J. Kwak (1989) (Henk)
- Lupin III: Bye-Bye Liberty Crisis (1989) (red.)
- Guyver (1989) (Genzō Makishima/Enzym)
- Peter Pan's eventyr (1989) (Smee)
- Ranma ½ (1989) ( Genma Saotome )
1990'erne
- Kyatto Ninden Teyandee (1990) (Nekomata Reikainosuke)
- Magical Angel Sweet Mint (1990) (Eddike)
- Watashi no Ashinaga Ojisan (1990) (George)
- Robin Hood no Daibōken (1990) (Friar Tuck)
- The Three-Eyed One (1990) ( Ban Shunsaku )
- The Bush Baby (1992) (Kurankushou)
- YuYu Hakusho (1992) (Tarukane)
- Nintama Rantarou (1993) (Shinbei's far)
- Mahōjin Guru Guru (1994) (Udberg "Kita Kita Oyaji" Eldol)
- Nanatsu no Umi no Tico (1994) (Alphonse Aldretti)
- Tenchi Universe (1995) (Azaka, både Guardian og Knight)
- Kriminalbetjent Conan (1996) (professor Hiroshi Agasa )
- Rurouni Kenshin (1996) (Heizo Ogawa)
- Midori no Makibaō (1996) (Genjirou)
- Dem der jagter alver (1996) (Pierre)
- Anime Ganbare Goemon (1997) (Ebisumaru)
- Flammen i Recca (1997) (Kokū)
- Lupin III: In Memory of the Walther P-38 (1997) (Bomū)
- The King of Braves GaoGaiGar (1997) (Leo Shishio, Liger Shishio, Pasdar)
- Pokémon (1997) (John, Rohho, landsbychef)
- You're Under Arrest (1997) (Boxy)
- Cyber Team i Akihabara (1998) (Shimabukurō Sengakuji)
- Dokkiri Doctor (1998) (Rokoro Shibuya)
- Sexet Commando Gaiden: Sugoiyo! Masaru-san (1998) (Bosu)
- Excel Saga (1999) (Aesop)
- One Piece (1999) (Gorōsei, Gancho)
2000'erne
- InuYasha (2000) ( Myōga )
- UFO Baby (2000) (Housho Sayonji)
- Vandread: The Second Stage (2000) (Taraak Elder)
- Lupin III: Alcatraz Connection (2001) (Areji)
- Kirby: Lige tilbage på Ya! (2001) ( King Dedede )
- Shaman King (2001) (Shamon)
- Atashin'chi (2002) (Far)
- Bomberman Jetters (2002) (Doctor Ein)
- MegaMan NT Warrior (2002) (TopMan)
- Pokémon Advanced Generation (2002) (Tessen)
- Dokkoida (2003) (Kurisaburou Kurinohara, Doctor Marron Flower)
- Sgt. Frog (2004) (Keroros far)
- Blood+ (2005) (Ted A. Adams)
- Doraemon (2005) (Sensei Funyako)
- MÄR (2005) (Vidar)
- Aria the Natural (2006) (Maestro)
- Binchō-tan (2006) (Madake-jiichan)
- Gintama (2006) (julemand)
- Melankolien ved Haruhi Suzumiya (2006) ( Shamisen )
- Nana (2006) (Andou)
- Den tredje (2006) (Noru)
- Juushin Enbu Hero Tales (2007) (Sonnei)
- To Love-Ru (2008) (Principal)
- Frisk Pretty Cure! (2009) (Chorō Tiramisu)
- Chi's New Address (2009) (Fuji)
2010'erne
- Yugioh Zexal! (2011) (Jinlong)
- In Search of the Lost Future (2014) (Mitsunori Ogawa)
- Nobunaga Concerto (2014) (Takugen)
- Nisekoi (2014) (Issei Ichijo)
- Komisk psykosomatisk medicin (2015) (Sukizō Kangoshi)
- My Hero Academia (2017) (Gran Torino)
- Altair: A Record of Battles " (2017) (Şehir Halil)
- Radiant (2018) (Santori)
- The Rising of the Shield Hero (2019) (Beloukas "The Slave Trader")
2020’erne
- Dragon Quest: The Adventure of Dai (2020) (Messing)
- Getter Robo Arc (2021) (Professor Han)
- Irina: The Vampire Cosmonaut (2021) (Fjodor Gergiev)
Original videoanimation (OVA)
- Dangaioh (1987) (kaptajn Garimoth)
- Wicked City (1987) (Mandlig medarbejder)
- Gosenzo-sama Banbanzai! (1989) (Kinekuni Yomota)
- Legend of the Galactic Heroes (1989) (Marinesk)
- Adventure Kid (1992) (Doctor Masago)
- Dragon Half (1993) (King Siva)
- Mega Man: Upon a Star (1993) ( Dr. Wily )
- Final Fantasy: Legend of the Crystals (1994) (Ra Devil)
- Venus 5 (1994) (Buccha)
- Sabre Marionette R (1997) (Ojiji)
- The King of Braves GaoGaiGar Final (2000) (Leo Shishio)
- Apocalypse Zero (2010) (Gymnasieleder, Kagenari)
Forskellige datoer
- Ranma ½ OVA ( Genma Saotome )
Original netanimation (ONA)
- Komisk psykosomatisk medicin (2015) (Sukizō Kangoshi)
Teatralsk animation
- Lupin III: Legend of the Gold of Babylon (1985) (Sam)
- MAROKO (1990) (Kinekuni Yomota)
- Doraemon: Nobita and the Tin Labyrinth (1993) (Nejirin Captain)
- Memories (1995) (Omaeda)
- Mahojin Guru Guru (1996) (Udberg "Kita Kita Oyaji" Eldol)
- Violinist fra Hameln (1996) (bas)
- Crayon Shin-chan: The Storm Called: The Battle of the Warring States (2002) (Niemon)
- Dobutsu no Mori (2006) (Kotobuki)
Forskellige datoer
- InuYasha -serien (Myōga loppen)
- Space Battleship Yamato -serien (analysator)
- Urusei Yatsura -serien (Atarus far)
- You're Under Arrest The Movie (Boat Captain) 1999
Computerspil
- Ape Escape 2 og 3 (Ukki White)
- Arc the Lad (Chongara)
- Blue Dragon (Fūshira)
- Brave Fencer Musashi (Tekīra)
- Crash Bandicoot ( Aku Aku )
- Crash Bandicoot: Warped (Aku Aku)
- Crash Bandicoot: The Wrath of Cortex (Aku Aku)
- Crash Bandicoot 2: Cortex slår tilbage (Aku Aku)
- Crash Bandicoot 4: It's About Time (Aku Aku)
- Crash Bash (Aku Aku)
- Crash Nitro Kart (Aku Aku)
- Crash Team Racing (Aku Aku)
- Crash Twinsanity (Aku Aku)
- Devil Kings (Shimazu Yoshihiro)
- Everybody's Golf (Stud)
- Ganbare Goemon (Ebisumaru)
- God of War III (Poseidon)
- Harry Potter og De Vises Sten (Filius Flitwick)
- Inuyasha: hemmeligheden ved den forbandede maske (Myoga)
- Mana-Khemia 2: Ochita Gakuen til Renkinjutsushi-tachi (Gotou)
- Mega Man Legends ( Barrell Caskett )
- Mega Man Legends 2 (Barrell Caskett)
- Mobile Suit Gundam Battlefield Record UC 0081 (Bob Rock)
- Mobile Suit Gundam Side Story 0079: Rise from the Ashes (Bob Rock)
- Power Stone (Aporusu)
- Puyo Puyon (skelet T)
- Radiata Stories (Jasune Colton)
- Ranma ½ (Genma Saotome)
- Sengoku Basara: Battle Heroes (Shimazu Yoshihiro)
- Sengoku Basara: Samurai Heroes (Shimazu Yoshihiro)
- Sengoku Basara 2 (Shimazu Yoshihiro)
- Sengoku Basara 4 (Shimazu Yoshihiro)
- Skylanders: Giants (Pop Fizz)
- Space Battleship Yamato -serien (analysator)
- Steambot Chronicles (muskatnød)
- Suikoden V ( Galleon )
- Time Leap (bedstefar)
- Wild Arms Alter Code: F (Aruhazādo)
- The Wonderful 101 ( James Shirogane )
Live-action roller
- Space Battleship Yamato (2010) (stemme fra Analyzer)
- Toto Neechan (2016)
- Segodon (2018) ( Nakayama Tadayasu )
- Kirin ga Kuru (2020) (munk)
Dubbing af roller
Direkte
- Ace Ventura: When Nature Calls (Fulton Greenwall ( Ian McNeice ))
- Morgenmad på Tiffany's (Nippon Television Edition) (Mr. Yunioshi)
- Butch Cassidy and the Sundance Kid (2013 Star Channel/On-Demand Dub) (Percy Garris)
- Casper (1998 NTV Dub) (Stretch)
- Ewoks: Slaget om Endor ( Noa )
- Die Hard 2 (1992 Fuji TV -udgave) (Leslie Barnes)
- The Exterminator (1981 Fuji TV Dub) (Statens senator fra New Jersey)
- Fuldt hus (Lou, butikschef)
- Gremlins 2: The New Batch (DVD og 1994 Asahi Dubs) (Brain Gremlin)
- Verdens historie, del I (1992 TV Asahi Dub) (Cæsar, Swiftus)
- Indiana Jones and the Last Crusade (Fuji TV -udgave) ( Sallah )
- Johnny Dangerously (1991 NTV Dub) (Burr)
- Jumanji (1998 Fuji TV Edition) ( Hunter Van Pelt )
- Ringenes Herre: Ringens fællesskab ( Barliman Butterbur )
- Pippi Langstrømpe (Thunder-Karlsson)
- Police Academy 2: Their First Assignment (Zed) (1988 Fuji TV Dub)
- Police Academy 3: Back in Training (Zed) (1988 TBS Dub)
- Police Academy 4: Citizens on Patrol (Zed) (1989 TBS Dub)
- Quincy, ME (løjtnant Frank Monahan)
- Rocky IV (Duke)
- She-Wolf of London (PC Leary ( Richard Coleman ))
- The Sting (DVD -udgave) (FBI Agent Polk)
- Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Ooze's Secret (professor Jordan Perry)
- V (Nippon TV -udgave) (Willie)
Animation
- Animaniacs (hjerne)
- Arthur Christmas , Grandsanta
- Barnyard (Otis og Ben)
- Tilbage på Barnyard (Otis)
- The Brave Little Brødrister (sort -hvidt tv)
- Dinosaurer (Gus)
- DuckTales (Bigtime Beagle)
- Pinky and the Brain (Brain)
- NIMHs hemmelighed (Sullivan)
- Star Wars: Ewoks (Chirpa)
- Hvem indrammede Roger Rabbit (Marvin Acme og Woody Woodpecker )
- O'Faby (politibetjent)
Japansk Voice-Over
- Splash Mountain (Br'er Vulture 1)
- X-Bomber (Dr. Gedora)->
Priser
År | Pris | Kategori | Resultat |
---|---|---|---|
2019 | 13. Seiyu Awards | Præstationspris | Vandt |
Referencer
- Maeda, Hisashi. "Den officielle kunst om melankolien i Haruhi Suzumiya". (November 2007) Newtype USA . s. 133–139.
eksterne links
- Officiel agenturprofil (på japansk)
- Kenichi Ogata på GamePlaza-Haruka Voice Acting Database (på japansk)
- Kenichi Ogata på Hitoshi Doi's Seiyuu Database (på japansk)
- Kenichi Ogata på Anime News Networks encyklopædi