Lake Street (Chicago) - Lake Street (Chicago)
200 nord (i sløjfen ) General Ulysses S. Grant Highway | |
Vedligeholdes af | IDOT og CDOT |
Længde | 55,4 km |
West end | US 20 / Elgin Bypass på Villa Street i Elgin |
Øst ende | Downtown Chicago ved Upper Stetson Avenue |
Lake Street er en øst-vest gade i Chicago og en del af dens forstæder. En del af Lake Street er udpeget som US Route 20 . Lake Street begynder i Chicago centrum og rejser vestpå til den østlige terminal af Elgin Bypass omkring forstaden Elgin . Gaden bevæger sig vest gennem byen og begynder derefter at rejse nordvest gennem flere forstæder. Gaden er en afstand på ca. 55,4 km.
Rutebeskrivelse
Lake street begynder ved slutningen på Elgin Bypass og krydset mellem Shales Pkwy og Bluff City Blvd. US 20 kommer fra Elgin bypass til Lake St..Den krydser derefter den canadiske nationale jernbane og har et trafiklys med en forstadsvej. Derefter klatrer den gradvist op ad en bakke og har endnu et trafiklys med bilforhandlere på venstre side, når de vender mod øst. Den passerer derefter forbi nogle boligområder og har en udveksling med Illinois Route 59 (IL 59). Efter at have passeret indfoere mere boligområder og nogle lagerbygninger, den krydser under Metra 's Milwaukee District West Linie og opfylder den nuværende vestlige ende af Illinois Route 390 (IL 390). Efter at have passeret flere boligområder og butikker, går det ind i Bloomingdale . Ved at gå forbi butikker og tankstationer sammen med at gå gennem en skov og passere forbi lagre møder den I-355 .
Fortsætter øst, Lake Street passerer indkøbscentre sammen med flere boligområder, mens de parallelt med Eisenhower-motorvejen . Lake street har en masse trafiklys i Addison. og krydser over Salt Creek og Illinois Route 83 (IL 83). Da en del af Lake Street i Elmhurst er blevet erstattet af Eisenhower Expressway , kører US 20 på Eisenhower i 1,56 km, Lake St. fortsætter på tværs af interstate og US 20 fortsætter med I-290 og finder en udgang til Lake St. Det slutter igen, før det fortsættes på en anden rampe, der fører til dens fortsættelse i Stone Park .
I Stone Park løber Lake Street sammen med US 20 og går forbi flere indkøbscentre. På Mannheim Road drejer østgående USA 20 sydpå med amerikanske ruter 12 og 45 . Det fortsætter øst for Mannheim Road efter US 20 forlader. Det krydser derefter Union Pacific Railroad, og det passerer flere boligområder og har et kryds med Illinois Route 171 (IL 171). Det drejer mod øst og parallelt med Union Pacific Railroad og passerer gennem Maywood og River Forest, før det skærer Illinois Route 43 i Oak Park , (IL 43) og Illinois Route 50 (IL 50).
I det sydlige Austin ender det kryds under Union Pacific og fortsætter sydøst med CTA-sporene i midten. Det passerer gennem Garfield Park og fortsætter øst mod Chicago centrum. Den krydser jernbanespor, og CTA-sporene hæver sig derefter, da de er en del af Chicago "L" -systemet. Det krydser de største gader i Chicago og har en delvis udveksling med Kennedy Expressway og motorvej 90 og 94 . Derefter fortsætter den østpå og slutter ved Stetson Avenue.
Historie
Det meste af Lake Street blev engang markeret som US 20. I 1938 blev US 20 flyttet ind på Mannheim Road og La Grange Road. Det resterende segment af Lake Street blev City US 20. I 1960 blev det omdøbt til Business US 20. I 1968 blev alle betegnelser droppet fra Lake Street øst for Mannheim Road.
Store kryds
Amt | Beliggenhed | mi | km | Destinationer | Bemærkninger | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
laver mad | Elgin | 0,0 | 0,0 | US 20 vest (Elgin Bypass) | Vestlig terminal | ||
Shales Parkway | |||||||
Bartlett | 1.8 | 2.9 | IL 59 (Sutton Road) | Udveksling | |||
DuPage | Hanover Park | 5.7 | 9.2 |
IL 390 (Elgin-O'Hare Tollway) |
I-PASS kun udveksling; nuværende IL 390 terminal | ||
Addison | 11.7 | 18.8 |
I-355 (Veterans Memorial Tollway) til I-290 (Eisenhower Expressway) |
Udveksling | |||
Medinah | 11.9 | 19.2 | IL 53 (Rohlwing Road) | ||||
Elmhurst - Addison linje | 15.6 | 25.1 | IL 83 (Kingery Highway) til I-290 (Eisenhower Expressway) | Udveksling | |||
Elmhurst | 17 | 27 | US 20 øst / I-290 (Eisenhower Expressway) | Udveksling; østlige ende af US 20 samtidighed (vestlige segment) | |||
Gap i ruten | |||||||
18.9 | 30.4 | I-290 (Eisenhower Expressway) / US 20 vest | Kun østgående US 20 (Lake Street) indgang; vestlige ende af US 20 samtidighed (østlige segment) | ||||
laver mad | Northlake | 19 | 31 |
I-294 nord (Tri-State Tollway) |
Nordgående I-294 kun indgang | ||
Stone Park | 20.8 | 33.5 | US 20 øst / US 12 / US 45 (Mannheim Road) | Østlige ende af US 20 samtidighed | |||
Maywood | 23.4 | 37.7 | IL 171 (1st Avenue) | ||||
Oak Park - River Forest line | 24.9 | 40.1 | IL 43 (Harlem Avenue) | ||||
Chicago | 28.3 | 45.5 | IL 50 (North Cicero Avenue) | ||||
33.3 | 53,6 | I-90 / I-94 øst (Kennedy Expressway) | Westbound I-90 / I-94 exit; østgående I-90 / I-94 indgang | ||||
34.4 | 55.4 | North Upper Stetson Avenue | Østlige endestation | ||||
1.000 mi = 1.609 km; 1.000 km = 0.621 mi |