Malaysia ved de asiatiske spil i 2010 - Malaysia at the 2010 Asian Games
Malaysia ved de asiatiske spil i 2010 | |
---|---|
IOC-kode | MAS |
NOC | Malaysiske Olympiske Råd |
Internet side |
www |
i Guangzhou | |
Konkurrenter | (196 mænd og 129 kvinder) 325 i 27 sportsgrene |
Flagbærer | Koo Kien Keat |
Tjenestemænd | 133 |
Medaljer rangeret som 10. |
|
Asiatiske spil optrædener ( oversigt ) | |
Andre relaterede optrædener | |
Nordborneo ( 1954 • 1958 • 1962 ) Sarawak ( 1962 ) |
Malaysia deltog i de asiatiske lege i 2010 i Guangzhou , Kina fra 12. til 27. november 2010. Atleter fra Malaysia vandt i alt 41 medaljer (inklusive ni guld) og vandt tiende plads i medaljebordet . Zolkples Embong var chef for delegationen.
Medaljeoversigt
Medaljer efter sport
Sport | Guld | Sølv | Bronze | Total | Rang |
---|---|---|---|---|---|
Badminton | 0 | 2 | 0 | 2 | 4 |
Bowling | 2 | 1 | 1 | 4 | 2 |
Cue sport | 0 | 1 | 0 | 1 | 9 |
Cykling | 1 | 1 | 0 | 2 | 4 |
Dykning | 0 | 4 | 5 | 9 | 2 |
Ridning | 0 | 1 | 2 | 3 | 5 |
Field hockey | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 |
Karate | 2 | 2 | 1 | 5 | 2 |
Sejler | 0 | 2 | 1 | 3 | 7 |
Sepaktakraw | 0 | 2 | 0 | 2 | 4 |
Optagelse | 0 | 0 | 1 | 1 | 15 |
Squash | 3 | 1 | 2 | 6 | 1 |
Wushu | 1 | 0 | 1 | 2 | 5 |
Total | 9 | 18 | 14 | 41 | 10 |
Flere medaljer
Malaysiske konkurrenter, der har vundet mindst to medaljer.
Navn | Sport | Guld | Sølv | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
Alex Liew | Bowling | 2 | 1 | 3 | |
Nicol David | Squash | 2 | 2 | ||
Adrian Ang | Bowling | 1 | 1 | 2 | |
Mohd Azlan Iskandar | Squash | 1 | 1 | 2 | |
Lav Wee Wern | Squash | 1 | 1 | 2 | |
Bryan Nickson Lomas | Dykning | 2 | 1 | 3 | |
Farhan Adam | Sepaktakraw | 2 | 2 | ||
Leong Mun Yee | Dykning | 2 | 2 | ||
Mohd Normanizam Ahmad | Sepaktakraw | 2 | 2 | ||
Muhd Futra Abdul Ghani | Sepaktakraw | 2 | 2 | ||
Noor Azman Abdul Hamid | Sepaktakraw | 2 | 2 | ||
Norshahruddin Mad Ghani | Sepaktakraw | 2 | 2 | ||
Yeoh Ken Nee | Dykning | 1 | 2 | 3 | |
Nur Quzandria Mahamad Fathil | Ridning | 1 | 1 | 2 | |
Ong Beng Hee | Squash | 1 | 1 | 2 | |
Pandelela Rinong | Dykning | 1 | 1 | 2 | |
Qabil Ambak Mahamad Fathil | Ridning | 2 | 2 |
Medalister
De følgende malaysiske konkurrenter vandt medaljer ved spillet; alle datoer er for november 2010.
Akvatik
Dykning
Mænd
Atlet | Begivenhed | Indledende | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rang | Score | Rang | ||
Muhammad Fakhrul Izzat Md Zain | 1 m springbræt | Ikke relevant | 361,35 | 5 | |
Yeoh Ken Nee | Ikke relevant | 391.10 | |||
Bryan Nickson Lomas | 3 m springbræt | 414,95 | 6 Q | 412,80 | 5 |
Yeoh Ken Nee | 445,90 | 3 Q | 439,45 | ||
Bryan Nickson Lomas | 10 m platform | 451,60 | 3 Q | 478,60 | |
Ooi Tze Liang | 411,45 | 6 Q | 397,10 | 8 | |
Bryan Nickson Lomas Yeoh Ken Nee |
3 m synkroniseret springbræt | Ikke relevant | 404,85 | ||
Bryan Nickson Lomas Ooi Tze Liang |
10 m synkroniseret platform | Ikke relevant | 407,16 |
Kvinder
Atlet | Begivenhed | Indledende | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rang | Score | Rang | ||
Cheong Jun Hoong | 1 m springbræt | Ikke relevant | 271,60 | ||
Leong Mun Yee | Ikke relevant | 268,20 | 4 | ||
Leong Mun Yee | 3 m springbræt | Startede ikke | Gik ikke frem | ||
Ng Yan Yee | Startede ikke | Gik ikke frem | |||
Pandelela Rinong | 10 m platform | 351,50 | 3 Q | 344,45 | |
Traisy Vivien Tukiet | 281,25 | 7 Q | 255,90 | 9 | |
Leong Mun Yee Ng Yan Yee |
3 m synkroniseret springbræt | Ikke relevant | 279,90 | ||
Leong Mun Yee Pandelela Rinong |
10 m synkroniseret platform | Ikke relevant | 311,94 |
Svømning
- Mænd
- Kvinder
Atlet | Begivenhed | Opvarmer | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|
Tid | Samlet rang | Tid | Rang | ||
Chui Lai Kwan | 50 m freestyle | 26.21 | 7 Q | 26.08 | 7 |
Leung Chii Lin | 26,97 | 13 | Gik ikke frem | ||
Chui Lai Kwan | 100 m fri | 57,98 | 11 | Gik ikke frem | |
Leung Chii Lin | 58,92 | 15 | Gik ikke frem | ||
Khoo Cai Lin | 400 m freestyle | 4: 22,29 | 7 Q | 4: 18,71 | 5 |
Khoo Cai Lin | 800 m freestyle | Ikke relevant | 8: 54,34 | 7 | |
Chan Kah Yan | 50 m ryg | 30.15 | 10 | Gik ikke frem | |
Chan Kah Yan | 100 m ryg | 1: 05.27 | 10 | Gik ikke frem | |
Christina Loh | 50 m brystslag | 33.22 | 11 | Gik ikke frem | |
Erika Kong Chia Chia | 33,74 | 13 | Gik ikke frem | ||
Christina Loh | 100 m brystsvømning | 1: 13.50 | 12 | Gik ikke frem | |
Erika Kong Chia Chia | 1: 13,79 | 13 | Gik ikke frem | ||
Christina Loh | 200 m brystsvømning | 2: 40,54 | 13 | Gik ikke frem | |
Erika Kong Chia Chia | 2: 40,76 | 14 | Gik ikke frem | ||
Chan Kah Yan Chui Lai Kwan Khoo Cai Lin Leung Chii Lin |
4 × 100 m freestyle-stafet | Ikke relevant | 3: 52,98 | 7 | |
Chan Kah Yan Christina Loh Chui Lai Kwan Khoo Cai Lin |
4 × 100 m medley-relæ | Ikke relevant | 4: 23,57 | 7 |
Synkronsvømning
Kvinder
Atlet | Begivenhed | Teknisk rutine | Gratis rutine | Samlede point | Rang | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rang | Score | Rang | ||||
Png Hui Chuen Katrina Ann Abdul Hadi Zyanne Lee Zhien Huey |
Duet | 77.250 | 6 | 77.500 | 6 | 154,750 | 6 |
Bueskydning
Mænds recurve
Atlet | Begivenhed | Kvalifikation | 1/32 eliminering | 1/16 eliminering | 1/8 eliminering | 1/4 eliminering | 1/2 eliminering | Endelig | Rang | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Frø | opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
|||
Arif Farhan Ibrahim Putra | Individuel | 1239 | 45 | Gik ikke frem | ||||||
Cheng Chu Sian | 1325 | 15 Q | Farvel |
Ashim Serchan ( NEP ) W 4 - 0 55-54, 57-56 |
Tarundeep Rai ( IND ) L 2 - 6 28-29, 28-30, 28-27, 28-29 |
Gik ikke frem | ||||
Izzudin Abdul Rahim | 1305 | 23 Q | Farvel |
Zaw Win Htike ( MYA ) W 4 - 0 57-53, 58-51 |
Oh Jin-hyek ( KOR ) L 3-7 29-26, 28-28, 25-27, 27-30, 28-30 |
Gik ikke frem | ||||
Wan Khalmizam | 1249 | 43 | Gik ikke frem | |||||||
Arif Farhan Ibrahim Putra Cheng Chu Sian Izzudin Abdul Rahim Wan Khalmizam |
Hold | 3869 | 7 Q | Ikke relevant |
Myanmar W 217 - 207 |
Kina L 220 - 224 |
Gik ikke frem |
atletik
- Nøgle
- Bemærk –Rangeringen til banebegivenheder er kun inden for atletens varme
- Q = Kvalificeret til næste runde
- q = Kvalificeret til næste runde som hurtigst taber eller , i feltbegivenheder, efter position uden at nå det kvalificerende mål
- NR = National rekord
- PB = Personligt rekord
- SB = Sæsonens bedste
- Ikke relevant = Runde gælder ikke for begivenheden
- Farvel = Atlet er ikke forpligtet til at konkurrere i runde
- Mænd
- Markhændelse
Atlet | Begivenhed | Kvalifikation | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|
Afstand | Rang | Afstand | Rang | ||
Lee Hup Wei | Højt hop | 2.15 | = 9 q | 2.15 | 9 |
- Kvinder
- Spor begivenheder
Atlet | Begivenhed | Runde 1 | Semifinale | Endelig | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Samlet rang | Tid | Rang | Samlet rang | Tid | Rang | ||
Nurul Sarah Abdul Kadir | 100 m | 11.99 | 3 Q | 12 | 11.91 SB | 7 | 13 | Gik ikke frem | |
Siti Zubaidah Adabi | 12.01 | 4 | 14 q | 11,93 | 8 | 15 | Gik ikke frem | ||
Noraseela Mohd Khalid | 400 m forhindringer | 58,16 SB | 4 | 8 q | Ikke relevant | 57.22 SB | 5 | ||
Nurul Sarah Abdul Kadir Siti Zubaidah Adabi Norjannah Hafiszah Jamaluddin Yee Lee Heng |
4 × 100 m relæ | 45,50 | 4 | 7 q | Ikke relevant | 45,54 | 6 |
- Markhændelse
Atlet | Begivenhed | Kvalifikation | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|
Afstand | Rang | Afstand | Rang | ||
Roslinda Samsu | Stangspring | Ikke relevant | 4.00 | 5 |
Badminton
- Singler
Atlet | Begivenhed | Runde om 32 | 16. runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
|||
Lee Chong Wei (1) | Mænds singler | Farvel |
Chan Yan Kit ( HKG ) W 2 - 1 17-21, 21-9, 21-6 |
Boonsak Ponsana ( THA ) W 2 - 0 21-13, 21-17 |
Chen Jin ( CHN ) W 2 - 1 14-21, 21-15, 21-7 |
Guldmedalje match Lin Dan ( CHN ) L 1 - 2 13-21, 21-15, 10-21 |
|
Muhammad Hafiz Hashim |
Bikash Shrestha ( NEP ) W 2 - 0 21-10, 21-8 |
Park Sung-hwan ( KOR ) L 0 - 2 18-21, 16-21 |
Gik ikke frem | ||||
Lydia Cheah Li Ya | Kvinders singler |
Vu Thi Trang ( VIE ) W 2 - 1 21-13, 18-21, 21-7 |
Saina Nehwal ( IND ) L 0 - 2 15-21, 17-21 |
Gik ikke frem | |||
Wong Mew Choo (8) | Farvel |
Adriyanti Firdasari ( INA ) W 2 - 0 21-19, 21-18 |
Eriko Hirose ( JPN ) L 0 - 2 20-22, 11-21 |
Gik ikke frem |
- Dobler
Atlet | Begivenhed | Runde om 32 | 16. runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
|||
Koo Kien Keat Tan Boon Heong (1) |
Double til mænd | Farvel |
Rupesh Kumar ( IND ) Sanave Thomas ( IND ) W 2 - 21-15, 21-19 |
Hirokatsu Hashimoto ( JPN ) Noriyasu Hirata ( JPN ) W 2 - 1 21-19, 13-21, 21-18 |
Mohammad Ahsan ( INA ) Alvent Yulianto ( INA ) W 2 - 0 21-19, 21-16 |
Guldmedalje kamp Markis Kido ( INA ) Hendra Setiawan ( INA ) L 1 - 2 21-16, 24-26, 19-21 |
|
Mak Hee Chun Tan Wee Kiong |
Hiroyuki Endo ( JPN ) Kenichi Hayakawa ( JPN ) L 0 - 2 17-21, 6-21 |
Gik ikke frem | |||||
Vivian Hoo Kah Mun Lim Yin Loo |
Double til kvinder |
Long Ying ( MAC ) Mak Ka Lei ( MAC ) W 2 - 0 21-9, 21-12 |
Shinta Mulia Sari ( SIN ) Yao Lei ( SIN ) L 0 - 2 16-21, 16-21 |
Gik ikke frem | |||
Marylen Ng Woon Khe Wei |
Aparna Balan ( IND ) Prajakta Sawant ( IND ) W 2 - 0 21-17, 21-7 |
Ha Jung-eun ( KOR ) Lee Kyung-won ( KOR ) L 0 - 2 8-21, 15-21 |
Gik ikke frem | ||||
Chan Peng Snart Goh Liu Ying |
Blandet dobbeltværelse |
Shin Baek-cheol ( KOR ) Lee Hyo-jung ( KOR ) L 0 - 2 10-21, 14-21 |
Gik ikke frem | ||||
Koo Kien Keat Woon Khe Wei |
Tontowi Ahmad ( INA ) Lilyana Natsir ( INA ) L 0 - 2 10-21, 9-21 |
Gik ikke frem |
Mænds hold
- Kvartfinale
13. november |
Thailand | 3–2 | Malaysia |
Boonsak Ponsana | 2–1 | Lee Chong Wei | 9–21, 21–10, 21–19 | |
Sudket Prapakamol / Songphon Anugritayawon | 0–2 | Koo Kien Keat / Tan Boon Heong | 12–21, 13–21 | |
Tanongsak Saensomboonsuk | 1–2 | Mohd Hafiz Hashim | 21–14, 14–21, 18–21 | |
Maneepong Jongjit / Bodin Issara | 2–1 | Mak Hee Chun / Tan Wee Kiong | 21–23, 21–12, 21–16 | |
Suppanyu Avihingsanon | 2–0 | Liew Daren | 21–16, 21–16 | |
Kvindernes hold
- 16. runde
13. november |
Hong Kong | 1–3 | Malaysia |
Yip Pui Yin | 1–2 | Wong Mew Choo | 22–20, 18–21, 18–21 | |
Chan Tsz Ka | 2–1 | Lydia Cheah Li Ya | 10–21, 21–17, 21–19 | |
Tse Ying Suet | 1–2 | Tee Jing Yi | 21–19, 6–21, 13–21 | |
Chau Hoi Wah / Chan Tsz Ka | 1–2 | Vivian Hoo Kah Mun / Lim Yin Loo | 21–17, 18–21, 18–21 | |
- Kvartfinale
13. november |
Sydkorea | 3–0 | Malaysia |
Bae Youn-joo | 2–1 | Wong Mew Choo | 21–17, 16–21, 21–14 | |
Ha Jung-eun / Lee Kyung-vandt | 2–0 | Vivian Hoo Kah Mun / Lim Yin Loo | 21–13, 21–8 | |
Sung Ji-hyun | 2–0 | Lydia Cheah Li Ya | 21–14, 21–15 | |
Brætspil
Skak
Atlet | Begivenhed | Runde 1 | Runde 2 | Runde 3 | Runde 4 | Runde 5 | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Runde 6 | Runde 7 | Runde 8 | Runde 9 | Samlede point | |||
Mok Tze Meng | Mænds individuelle hurtige |
Rustam Kasimdzhanov ( UZB ) L 0,0 –1,0 |
Modalal Tarek ( LIB ) L 0,0 –1,0 |
Ni Hua ( CHN ) L 0,0 –1,0 |
Ali Abdul Rahman ( MDV ) L 0,0 –1,0 |
Araz Bassim ( IRQ ) W 1.0 –0.0 |
38 Nuværende vurdering: 2394 Nuværende titel: International Master (IM) |
Anton Filipov ( UZB ) W 1.0 -0.0 |
Namkhai Battulga ( MGL ) L 0,0 -1,0 |
Basheer Al-Qudaimi ( YEM ) W 1,0 -0,0 |
Ahmed Abdul Wahab ( IRQ ) L 0,0 -1,0 |
3.0 | |||
Alia Anin Azwa Bakri | Kvinders individuelle hurtige |
Zhu Chen ( QAT ) L 0,0 –1,0 |
Salama Al-Khelaifi ( QAT ) L 0,0 –1,0 |
Atousa Pourkashiyan ( IRI ) L 0,0 –1,0 |
Altanulzii Enkhtuul ( MGL ) W 1.0 –0.0 |
Alshaeby Boshra ( JOR ) W 1.0 –0.0 |
29 Nuværende vurdering: 1953 Nuværende titel: Kvinder FIDE Master (WFM) |
Narumi Uchida ( JPN ) D 0,5 -0,5 |
Rayah Nuimat ( JOR ) W 1.0 -0.0 |
Hallaeya Bahar ( TKM ) L 0,0 -1,0 |
Delbak Ismail Ibrahim ( IRQ ) W 1.0 -0.0 |
3.5 | |||
Nur Nabila Azman Hisham |
Nguyen Pham Le Thao ( VIE ) L 0,0 –1,0 |
Hallaeya Bahar ( TKM ) W 1.0 –0.0 |
Kim Hyoyoung ( KOR ) W 1.0 –0.0 |
Salama Al-Khelaifi ( QAT ) L 0,0 –1,0 |
Sultana Sharmin Shirin ( BAN ) W 1.0 –0.0 |
22 Nuværende vurdering: 1845 Nuværende titel: Ikke tilgængelig |
|
Atousa Pourkashiyan ( IRI ) W 1.0 -0.0 |
Nodira Nadirjanova ( UZB ) W 1.0 -0.0 |
Akter Liza Shamima ( BAN ) W 1.0 -0.0 |
Guliskhan Nakhbayeva ( KAZ ) W 1.0 -0.0 |
3.5 |
Weiqi
Atlet | Begivenhed | Runde 1 | Runde 2 | Runde 3 | Runde 4 | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|
Runde 5 | Runde 6 | Runde 7 | Samlede point | |||
Kew Chien Chong Koh Song Sang Orpheus Leong Mohd Zaid Waqiyuddin Mohd Zulkifli Teng Boon Ping Tiong Kee Soon |
Mænds hold |
Kinesisk Taipei L 0,0 -2,0 |
Thailand L 0,0 -2,0 |
Japan L 0,0 -2,0 |
Farvel W 2.0 –0.0 |
7 |
Vietnam L 0,0 -2,0 |
Kina L 0,0 -2,0 |
Sydkorea L 0,0 –2,0 |
2.0 | |||
Chow Zhi Mei Fong Sok Nee Lim Shu Wen Suzanne Low |
Kvindernes hold |
Nordkorea L 0,0 –2,0 |
Thailand W 2.0 –0.0 |
Kina L 0,0 -2,0 |
Kinesisk Taipei L 0,0 -2,0 |
6 |
Farvel W 2.0 –0.0 |
Japan L 0,0 -2,0 |
Sydkorea L 0,0 –2,0 |
4.0 | |||
Mohd Zaid Waqiyuddin Mohd Zulkifli Fong Sok Nee |
Blandet par |
Chang Hsu ( TPE ) Hsieh Yi Min ( TPE ) L 0,0 -2,0 |
Kim Yu Mi ( PRK ) Ri Kwang Hyok ( PRK ) L 0,0 -2,0 |
Yang Shi Hai ( HKG ) Kan Ying ( HKG ) L 0,0 -2,0 |
Farvel W 2.0 –0.0 |
17 |
Shinji Takao ( JPN ) Chiaki Mukai ( JPN ) L 0,0 -2,0 |
Apidet Jirasophin ( THA ) Waraphan Nawaruk ( THA ) L 0,0 -2,0 |
Ikke relevant | 2.0 |
Xiangqi
Atlet | Begivenhed | Runde 1 | Runde 2 | Runde 3 | Runde 4 | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|
Runde 5 | Runde 6 | Runde 7 | Samlede point | |||
Læg Kam Hock | Mænds individ |
Wu Kui Lin ( TPE ) L 0,0 -2,0 |
Sandy Chua ( PHI ) W 2.0 –0.0 |
Wong Wan Heng ( MAS ) L 0,0 -2,0 |
Lay Chhay ( CAM ) D 1.0 –1.0 |
12 |
Kazuharu Shoshi ( JPN ) W 2.0 –0.0 |
Chiu Yu Kuen ( HKG ) L 0,0 -2,0 |
Chan Chun Kit ( HKG ) D 1.0 –1.0 |
6.0 | |||
Wong Wan Heng |
Lai Ly Huynh ( VIE ) L 0,0 -2,0 |
Kuok U Long ( MAC ) W 2.0 –0.0 |
Lay Kam Hock ( MAS ) W 2.0 –0.0 |
Alvin Woo Tsung Han ( SIN ) D 1.0 –1.0 |
11 | |
Chiu Yu Kuen ( HKG ) L 0,0 -2,0 |
Lei Kam Fun ( MAC ) L 0,0 -2,0 |
Sandy Chua ( PHI ) W 2.0 –0.0 |
7,0 |
Bowling
- Singler
Spiller | Begivenhed | Hold A | Hold B | Endelig rang | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rang | Score | Rang | |||
Aaron Kong Eng Chuan | Mænds singler | 1339 | 8 | 12 | ||
Adrian Ang | 1287 | 12 | 23 | |||
Alex Liew Kien Liang | 1354 | 6 | 10 | |||
Syafiq Ridhwan | 1287 | 12 | 23 | |||
Muhammad Nur Aiman Muhd Khairuddin | 1294 | 11 | 22 | |||
Zulmazran Zulkifli | 1216 | 17 | 45 | |||
Esther Cheah Mei Lan | Kvinders singler | 1136 | 19 | 36 | ||
Shalin Zulkifli | 1124 | 21 | 38 | |||
Sharon Koh Suet Lan | 1318 | 1 | 5 | |||
Sin Lin Jane | 1161 | 12 | 25 | |||
Zandra Aziela Ibrahim | 1182 | 11 | 20 | |||
Zatil Iman Abdul Ghani | 1180 | 9 | 21 |
- Dobler
Spiller | Begivenhed | Hold A | Hold B | Endelig rang | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rang | Score | Rang | |||
Aaron Kong Eng Chuan Zulmazran Zulkifli |
Double til mænd | 2467 | 9 | 25 | ||
Adrian Ang Alex Liew Kien Liang |
2711 | 1 | ||||
Syafiq Ridhwan Muhammad Nur Aiman Muhd Khairuddin |
2420 | 17 | 33 | |||
Esther Cheah Mei Lan Shalin Zulkifli |
Double til kvinder | 2432 | 7 | 13 | ||
Sharon Koh Suet Lan Zatil Iman Abdul Ghani |
2428 | 7 | 14 | |||
Sin Lin Jane Zandra Aziela Ibrahim |
2344 | 10 | 18 |
- Trioer
Spiller | Begivenhed | Blok 1 | Blok 2 | Total | Endelig rang | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rang | Score | Rang | ||||
Aaron Kong Eng Chuan Adrian Ang Alex Liew Kien Liang |
Trioer til mænd | 1853 | 12 | 1993 | 2 | 3846 | 6 |
Syafiq Ridhwan Muhammad Nur Aiman Muhd Khairuddin Zulmazran Zulkifli |
1877 | 11 | 1899 | 8 | 3776 | 9 | |
Esther Cheah Mei Lan Shalin Zulkifli Sharon Koh Suet Lan |
Kvinders trioer | 1991 | 4 | 1829 | 6 | 3820 | 4 |
Sin Lin Jane Zandra Aziela Ibrahim Zatil Iman Abdul Ghani |
1838 | 9 | 1898 | 2 | 3736 | 7 |
- Hold
Spiller | Begivenhed | Blok 1 | Blok 2 | Total | Endelig rang | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rang | Score | Rang | ||||
Aaron Kong Eng Chuan Adrian Ang Alex Liew Kien Liang Syafiq Ridhwan Muhammad Nur Aiman Muhd Khairuddin Zulmazran Zulkifli |
Mænds hold | 3355 | 1 | 3224 | 4 | 6579 | |
Esther Cheah Mei Lan Shalin Zulkifli Sharon Koh Suet Lan Zandra Aziela Ibrahim Zatil Iman Abdul Ghani Sin Lin Jane |
Kvindernes hold | 3083 | 3 | 3212 | 3 | 6295 |
- Alle begivenheder
Spiller | Begivenhed | Endelig | Endelig rang | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Singler | Dobler | Trioer | Hold | Total | |||
Aaron Kong Eng Chuan | Mænds all-events | 1339 | 1246 | 1278 | 1467 | 5330 | 4 |
Adrian Ang | 1287 | 1372 | 1238 | 1236 | 5133 | 21 | |
Alex Liew Kien Liang | 1354 | 1339 | 1330 | 1425 | 5448 | ||
Syafiq Ridhwan | 1287 | 1201 | 1333 | 1261 | 5082 | 28 | |
Muhammad Nur Aiman Muhd Khairuddin | 1294 | 1219 | 1240 | 1190 | 4943 | 46 | |
Zulmazran Zulkifli | 1216 | 1221 | 1203 | 1299 | 4939 | 48 | |
Esther Cheah Mei Lan | Kvinders all-events | 1136 | 1187 | 1299 | 1435 | 5057 | 8 |
Shalin Zulkifli | 1124 | 1245 | 1256 | 1189 | 4814 | 28 | |
Sharon Koh Suet Lan | 1318 | 1224 | 1265 | 1243 | 5050 | 9 | |
Sin Lin Jane | 1161 | 1169 | 1197 | 1202 | 4729 | 36 | |
Zandra Aziela Ibrahim | 1182 | 1175 | 1323 | 1215 | 4895 | 21 | |
Zatil Iman Abdul Ghani | 1180 | 1204 | 1216 | 1213 | 4813 | 29 |
- Mestre
Spiller | Begivenhed | Indledende | Stepladder finaler | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rang | Score | Endelig rang | ||
Aaron Kong Eng Chuan | Mænds mestre | 3335 | 13 | Gik ikke frem | |
Alex Liew Kien Liang | 3655 | 5 | Gik ikke frem | ||
Esther Cheah Mei Lan | Kvinders mestre | 3439 | 5 | Gik ikke frem | |
Sharon Koh Suet Lan | 3464 | 4 | Gik ikke frem |
Boksning
Mænd
Atlet | Begivenhed | Runde om 32 | 16. runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
Rang | ||
Muhamad Fuad Mohd Redzuan | Let flyvevægt (49 kg) |
Victorio Saludar ( PHI ) L 1-8 |
Gik ikke frem | ||||
Khir Akyazlan Azmi | Let weltervægt (64 kg) | Farvel |
Santosh Kumar ( IND ) L 1 - 6 |
Gik ikke frem | |||
Muhamad Farkhan Haron | Weltervægt (69 kg) |
Ratna Bahadur Tamang ( NEP ) W 5 - 2 |
Serik Sapiyev ( KAZ ) L RSC |
Gik ikke frem | |||
Mohamad Fairuz Azwan | Mellemvægt (75 kg) | Farvel |
Waheed Abdul-Ridha ( IRQ ) L 5 - 12 |
Gik ikke frem |
Cricket
Mænds turnering
Holdliste | Indledende | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | Rang | |
---|---|---|---|---|---|---|
Pulje C | Rang | |||||
Faris Almas Rosmanizam Lee Rakesh Madhavan Shukri Rahim Shafiq Sharif Ahmad Faiz Mohd Shahrulnizam Mohd Yusof Derek Michael Duraisingam Muhammad Nik Azril Arifin Manrick Singh Varick Singh Eszrafiq Azis Aminuddin Ramly Ariffin Ramly Suresh Navaratnam Suhan Alagaratnam Anwar Arudin Coach : Rajiv Seth |
Kina W 162/8 (20 overs) - 73/8 (20 overs) |
1 Q |
Bangladesh L 80/10 (19.4 overs) - 150/7 (20 overs) |
Gik ikke frem | 7 |
Kvindernes turnering
Holdliste | Indledende | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | Rang | |
---|---|---|---|---|---|---|
Pulje A | Pulje G | |||||
Norlida Abdul Hamid Norasyikin Abdul Razak Zaibibiana Affandi Nurroikha Choiri Dewi Idora Chunam Jennifer Francis Intan Jamahidayu Jaafar Nur Amirah Kamarudin Mariana Lakie Emylia Eliani Md Rahim Rewina Mohammad Nurul Azwin Mohd Arifin Siti Mazila Mohd Hanafi Alessandra Lise Shunmugam Nur Aishah Sua Gile |
Kina L 61/8 (20 overs) - 166/6 (20 overs) |
Thailand L 63 (16.2 overs) - 94/8 (20 overs) |
Gik ikke frem | 7 |
Cue sport
Mænd
Atlet | Begivenhed | Indledende | Runde om 32 | 16. runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
|||
Ibrahim Amir | Otte-ball singler | Farvel |
Mohammed Ahmed Al-Binali ( QAT ) W 7 - 4 |
Hisataka Kamihashi ( JPN ) W 7 - 6 |
Omar Al-Shaheen ( KUW ) W 7 - 4 |
Irsal Nasution ( INA ) W 7 - 5 |
Guldmedalje match Kuo Po-cheng ( TPE ) L 4 - 7 |
|
Lee Poh snart | Farvel |
Badr Abdullah Al-Hamdan ( KSA ) W 7 - 6 |
Alok Kumar ( IND ) L 5 - 7 |
Gik ikke frem | ||||
Ibrahim Amir | Ni-ball singler |
Chan Keng Kwang ( SIN ) L 3-9 |
Gik ikke frem | |||||
Lee Poh snart | Farvel |
Hisataka Kamihashi ( JPN ) L 7 - 9 |
Gik ikke frem | |||||
Moh Keen Hoo | Snooker singler |
Khurram Hussain Agha ( PAK ) L2 - 4 10-51, 57-40, 67-54, 12-100, 13-70, 44-84 |
Gik ikke frem | |||||
Thor Chuan Leong | Farvel |
Baek Min-hu ( KOR ) W4 - 1 77-0, 83-10, 57-65, 78-17, 62-28 |
Ang Boon Chin ( SIN ) L 2-4 21-57, 58-70, 66-15, 92-14, 5-64, 0-64 |
Gik ikke frem | ||||
Moh Keen Hoo Thor Chuan Leong (4) |
Snooker hold | Ikke relevant | Farvel |
Thailand L 0 - 3 8-74, 40-79, 0-77 |
Gik ikke frem |
Kvinder
Atlet | Begivenhed | Indledende | Runde om 32 | 16. runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
|||
Esther Kwan Suet Yee | Otte-ball singler | Ikke relevant |
Nourah Al-Busaili ( KUW ) W W / O |
Charlene Chai ( SIN ) L 2 - 5 |
Gik ikke frem | |||
Suhana Dewi Sabtu | Ikke relevant |
Cha Yu-ram ( KOR ) L3 - 5 |
Gik ikke frem | |||||
Esther Kwan Suet Yee (2) | Ni-ball singler | Ikke relevant | Farvel |
Kim Ga-young ( KOR ) L 3-7 |
Gik ikke frem | |||
Suhana Dewi Sabtu | Ikke relevant |
Cha Yu-ram ( KOR ) L 3-7 |
Gik ikke frem |
Cykling
mountainbike
Atleter | Begivenhed | Tid | Rang |
---|---|---|---|
Masziyaton Mohd Radzi | Kvinders langrend | -4 omgange | 6 |
Vej
Atleter | Begivenhed | Tid | Rang |
---|---|---|---|
Anuar Manan | Mænds individuelle landevejsløb | 4: 14: 59,24 | 18 |
Adiq Husainie Othman | 4: 15: 15.80 | 28 | |
Ng Yong Li | Mænds individuelle tidsforsøg | 1: 12: 25,16 | 9 |
Noor Azian Alias | Kvinders individuelle vejløb | 2: 47: 48.70 | 12 |
Mariana Mohammad | Startede ikke | ||
Mariana Mohammad | Kvinders individuelle tidsforsøg | Færdig ikke |
Spore
- Sprint
Atlet | Begivenhed | Kvalificerende | 1/16 finale | 1/8 finale | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | opposition Time |
opposition Time |
opposition Time |
opposition Time |
opposition Time |
Rang | ||
Azizulhasni Awang | Sprint til mænd | 10.361 | 3 Q |
Ayman Al-Habriti ( KSA ) W 11.846 |
Son Gyeong-su ( KOR ) W 11.115 |
Hassan Ali Varposhti ( IRI ) W 10.781, W 10.928 |
Tsubasa Kitatsuru ( JPN ) L , W 10.449, L. |
Bronzemedaljekamp Yudai Nitta ( JPN ) L , L. |
4 |
Edrus Yunus | 10.514 | 7 Q |
Hsiao Shih-hsin ( TPE ) W 12.286 |
Hassan Ali Varposhti ( IRI ) L |
Farvel |
9. - 12. klassificering Son Gyeong-su ( KOR ) Badr Ali Shambih ( UAE ) Hsiao Shih-hsin ( TPE ) L |
11 | ||
Repechage Farshid Farsinejadian ( IRI ) Badr Ali Shambih ( UAE ) L |
|||||||||
Josiah Ng Mohd Rizal Tisin Edrus Yunus |
Herres holdsprint | 45,118 | 4 q | Ikke relevant |
Bronzemedaljekamp Iran (IRI) Farshid Farsinejadian Hassan Ali Varposhti Mahmoud Parash L 45.175 |
4 | |||
Fatehah Mustapa | Kvinders sprint | 11,872 | 9 Q | Ikke relevant |
Lee Eun-ji ( KOR ) W 12.122 |
Kim Won-gyeong ( KOR ) L. |
Farvel |
5. - 8. klassificering Lee Eun-ji ( KOR ) Meng Zhao Juan ( HKG ) Huang Ting-ying ( TPE ) L |
6 |
- Forfølgelse
Atlet | Begivenhed | Kvalificerende | Runde 1 | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | opposition Time |
Rang | opposition Time |
Rang | ||
Mohammad Akmal Amrun | Mænds individuelle forfølgelse | 4: 41,334 | 11 | Gik ikke frem | |||
Adiq Husainie Othman Amir Mustafa Rusli Mohamed Harrif Salleh Mohammad Akmal Amrun Mohd Rizal Tisin |
Mænds holdforfølgelse | 4: 20,340 | 4 Q |
Iran (IRI) Abbas Saeidi Tanha Alireza Haghi Amir Zargari Mehdi Sohrabi L 4: 18.596 |
5 | Gik ikke frem | |
Kimbeley Yap | Kvinders individuelle forfølgelse | 4: 03.613 | 12 | Gik ikke frem |
- Tidskørsel
Atlet | Begivenhed | Time Hastighed (km / t) |
Rang |
---|---|---|---|
Fatehah Mustapa | Kvinder 500 m tidsforsøg | 35,769 | 4 |
- Pointløb
Atlet | Begivenhed | Kvalifikation | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|
Point | Rang | Point | Rang | ||
Amir Mustafa Rusli | Pointløb til mænd | 46 | 2 Q | 1 | 14 |
Adiq Husainie Othman | 7 | 4 Q | 56 | 5 | |
Kimbeley Yap | Kvinders pointløb | Ikke relevant | 0 | 10 |
- Keirin
Atlet | Begivenhed | Runde 1 | Repechage 1 | Runde 2 | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition Time |
Rang | opposition Time |
Rang | opposition Time |
Rang | opposition Time |
Rang | ||
Azizulhasni Awang | Mænds keirin |
Zhang Miao ( CHN ) Kota Asai ( JPN ) Mahmoud Parash ( IRI ) Wu Po-hung ( TPE ) Raja Audi ( LIB ) L |
2 Q | Farvel |
Kazunari Watanabe ( JPN ) Josiah Ng ( MAS ) Choi Lae-seon ( KOR ) Hylem Prince ( IND ) Mahmoud Parash ( IRI ) L |
3 Q |
1. - 6. klassifikation Josiah Ng ( MAS ) Zhang Miao ( CHN ) Kazunari Watanabe ( JPN ) Zhang Lei ( CHN ) Mohammad Parash ( IRI ) W |
||
Josiah Ng |
Zhang Lei ( CHN ) Choi Lae-seon ( KOR ) Liao Kuo-lung ( TPE ) Okram Bikram Singh ( IND ) Jaber Majrashi ( KSA ) L |
2 Q | Farvel |
Kazunari Watanabe ( JPN ) Azizulhasni Awang ( MAS ) Choi Lae-seon ( KOR ) Hylem Prince ( IND ) Mahmoud Parash ( IRI ) L |
2 Q |
1. - 6. klassifikation Azizulhasni Awang ( MAS ) Zhang Miao ( CHN ) Kazunari Watanabe ( JPN ) Zhang Lei ( CHN ) Mohammad Parash ( IRI ) L |
Ridning
- Dressur
Atlet | Hest | Begivenhed | Kvalifikator | Endelig | Rang | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
GPS | GPF | Samlet score ( GPS + GPF ) |
||||||||
% Score | Rang | % Score | Rang | % Score | Rang | |||||
Diani Lee Cheng | Stravinsky | Individuel dressur | 63.500 | 12 Q | 61,737 | 14 | Gik ikke frem | 16 | ||
Nur Quzandria Mahamad Fathil | Smuk | 65,722 | 7 Q | 69,316 | 3 Q | 73.800 | 2 | 71,558 | ||
Putri Alia Soraya | Odurin | 62,722 | 15 | Gik ikke frem | 21 | |||||
Qabil Ambak Mahamad Fathil | Wup | 66,111 | 5 Q | 69,789 | 2 Q | 72.600 | 3 | 71,195 | ||
Diani Lee Cheng Nur Quzandria Mahamad Fathil Putri Alia Soraya Qabil Ambak Mahamad Fathil |
Stravinsky ; Smuk ; Odurin ; Wup ; |
Team dressur | Ikke relevant | 65,111 |
- Spring
Atlet | Hest | Begivenhed | Kvalifikator | Endelig | Rang | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Først | Anden | Total | Runde A | Runde B | Samlet score (A + B) |
||||||||||
Pen. | Rang | Pen. | Rang | Pen. | Rang | Pen. | Rang | Pen. | Rang | Pen. | Rang | ||||
Syed Mohsin Al-Mohdzar | Linus | Individuelt spring | 30 | 33 Q | 20 | 33 | 50 | 32 Q | 27 | 23 | Gik ikke frem | 23 | |||
Syed Omar Al-Mohdzar | Manila VDL | EL | 0 | Gik ikke frem | 39 |
Hegn
Mænd
Atlet | Begivenhed | Runde af puljer | Runde om 32 | 16. runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | Rang | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Modstanderens score |
Rang | Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
Modstanderens score |
|||
Joshua Koh I Jie (16) | Individuel épée |
Shogo Nishida ( JPN ) L 3–5 |
17 Q |
Qaisar Al-Zamel ( IOC ) L 12-15 |
Gik ikke frem | 20 | |||
Yin Lianchi ( CHN ) W 5–4 |
|||||||||
Tsui Yiu Chung ( HKG ) L 4–5 |
|||||||||
Abdullah Al-Hammadi ( UAE ) W 5–2 |
|||||||||
Nasser Al-Omayri ( KSA ) L 4–5 |
|||||||||
Zairul Zaimi Mohd Arsad (10) | Individuel folie |
Yuki Ota ( JPN ) L 1–5 |
15 Q |
Phatthanapong Srisawat ( THA ) L 14-15 |
Gik ikke frem | 18 | |||
Cheung Siu Lun ( HKG ) L 0–5 |
|||||||||
Hamed Sayyad Ghanbari ( IRI ) W 5–2 |
|||||||||
Rajeshor Singh ( IND ) W 5–0 |
|||||||||
Ali Al-Mansoori ( UAE ) W 5–2 |
|||||||||
Bùi Văn Thái ( VIE ) L 1–5 |
|||||||||
Yu Peng Kean (14) | Individuel sabel |
Zhong Man ( CHN ) L 1–5 |
10 Q | Farvel |
Satoshi Ogawa ( JPN ) L 8-15 |
Gik ikke frem | 11 | ||
Lam Hin Chung ( HKG ) L 1–5 |
|||||||||
Wiradech Kothny ( THA ) W 5–4 |
|||||||||
Ahmad Abdulkhedhr ( IOC ) W 5–0 |
|||||||||
Ghazi Al-Monasef ( KSA ) W 5–3 |
Field hockey
Mænds turnering
Holdliste | Poolkampe | Semifinale | Endelig | Rang | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Gruppe A | Rang | |||||
Amin Rahim Azlan Misron Azreen Rizal Nasir Baljit Singh Charún Faizal Saari Hafifihafiz Hanafi Izwan Firdaus Ahmad Tajuddin Kumar Subramaniam Madzli Ikmar Marhan Jalil Nabil Fiqri Razie Rahim Roslan Jamaluddin Shahrun Nabil Sukri Mutalib Tengku Ahmad Tajuddin Tengku Abdul Jalil Coach: Stephen Van Huizen |
Singapore W 3 - 0 Hanafi 7 ' Misron 33' R. Rahim 35 ' |
Oman W 12 - 2 M. Jalil 8 ' T. Jalil 15' A. Rahim 19 ' 60' R. Rahim 22 ' Hanafi 24' Misron 25 ' 55' 69 ' Saari 33' 61 ' I. Tajuddin 45' Al Shatri 40 ' Jandal 63' |
2 Q |
Indien W 4 - 3, AET T. Jalil 32 ' Misron 49' A. Rahim 67 ' 75' Sandeep 35 ' Khandker 37' Rajpal 54 ' |
Guldmedalje match Pakistan L 0 - 2 Abbas 26 ' Butt 38' |
|
Sydkorea D 2 - 2 Misron 24 ' Hanafi 48' Hyun Hye-sung 9 ' Seo Jong-ho 65' |
Kina W 4 - 2 A. Rahim 2 ' Saari 18' Hanafi 41 ' Misron 66' Liu Yixian 13 ' Na Yubo 36' |
Kvindernes turnering
Holdliste | Poolkampe | Rang | Endelig | Rang | |
---|---|---|---|---|---|
Nadia Abdul Rahman Nuraini Abdul Rashid Nor Hidayah Ahmad Bokhari Norhasikin Halim Norbaini Hashim Norfaraha Hashim Sebah Kari Catherine Lambor Noor Haslize Md Ali Juliani Mohamad Din Rabiatul Adawiyah Mohamed Siti Nor Amarina Ruhaini Norazlin Sumantri Fazilla Sylvester Silin Farah Ayuni Yahya Siti Noor Hafiza Zainordin |
Indien L 0 - 4 Thokchom 26 ' Deepika 43' Rampal 53 ' S. Kaur 67' |
Kina L 0 - 6 Zhao Yudiao 16 ' 44' Ren Ye 30 ' Fu Baorong 35' Xu Xiaoxu 55 ' Ma Wei 70' |
5 |
Femte og sjette klassifikation Thailand W 3 - 0 Ruhaini 13 ' Rahman 34' Silin 57 ' |
5 |
Japan L 2 - 4 Md Ali 55 ' Norfaraha 61' Chiba 3 ' 63' Murakami 12 ' Nakagawa 68' |
Sydkorea L 0 - 4 Park Mi-hyun 27 ' Cheon Seul-ki 39' Kim Eun-sil 49 ' Lee Seon-ok 67' |
||||
Thailand W 5 - 0 Ruhaini 24 ' Ahmad Bokhari 32' 70 ' Hashim 33' Sumantri 37 ' |
Kasakhstan W 5 - 0 Sumantri 17 ' 66' Rahman 41 ' Silin 56' |
Fodbold
Mænds turnering
Holdliste | Poolkampe | 1/8 finale | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | Rang | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Gruppe A | Rang | ||||||
Mohd Zamir Selamat ( GK ) mohd Asraruddin Putra Omar mohd Norhafiz Zamani Misbah ( C ) mohd Faizal Muhammad mohd Safiq Rahim Norshahrul Idlan Talaha Gary Steven Robbat Amar Rohidan Ahmad Fakri Saarani mohd Khyril Muhymeen Zambri K. Gurusamy S. Kunanlan Mahali Jasuli mohd Faizal Abu Bakar Izzaq Faris Ramlan Khairul Fahmi Che Mat ( GK ) S. Chanthuru Mohd Muslim Ahmad Mohd Fandi Othman Mohd Fadhli Mohd Shas Hovedtræner: K. Rajagopal |
Kirgisistan W 2 - 1 Talaha 27 ' Chanturu 60 ' Sydykov 37 ' |
3 q |
Iran L 1 - 3 Talaha 86 ' ( pen. ) Ansarifard 53 ' Hosseini 59 ' Sharafi 67 ' |
Gik ikke frem | 16 | ||
Japan L 0 - 2 Nagai 26 ' Yamaguchi 64 ' |
|||||||
Kina PR L 0 - 3 Li Kai 61 ' Zhao Honglue 65 ' Zhang Linpeng 83 ' ( pen. ) |
Golf
Mænd
Atlet | Begivenhed | Runde 1 | Runde 2 | Runde 3 | Runde 4 | Samlet score | Par | Endelig rang | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Par | Score | Par | Score | Par | Score | Par | |||||
Chan Tuck snart | Individuel | 76 | +4 | 75 | +3 | 73 | +1 | 75 | +3 | 299 | +11 | 21 |
Kenneth Christian John de Silva | 79 | +7 | 84 | +12 | 78 | +6 | 75 | +3 | 316 | +28 | 46 | |
Mohamad Iylia Jamil | 86 | +14 | 79 | +7 | 78 | +6 | 76 | +4 | 319 | +31 | 47 | |
Arie Irawan | 82 | +10 | 74 | +2 | 73 | +1 | 64 | -8 | 293 | +5 | 12 | |
Chan Tuck Soon Kenneth Christian John de Silva Mohamad Iylia Jamil Arie Irawan |
Hold | 237 | +21 | 228 | +12 | 224 | +8 | 214 | -2 | 903 | +39 | 10 |
Kvinder
Atlet | Begivenhed | Runde 1 | Runde 2 | Runde 3 | Runde 4 | Samlet score | Par | Endelig rang | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Par | Score | Par | Score | Par | Score | Par | |||||
Iman Ahmad Nordin | Individuel | 81 | +9 | 82 | +10 | 79 | +7 | 75 | +3 | 317 | +29 | 21 |
Kelly Tan Guat Chen | 77 | +5 | 73 | +1 | 73 | +1 | 76 | +4 | 299 | +11 | 14 | |
Vivienne Chin Ven Yi | 81 | +9 | 79 | +7 | 83 | +11 | 89 | +17 | 332 | +44 | 27 | |
Iman Ahmad Nordin Kelly Tan Guat Chen Vivienne Chin Ven Yi |
Hold | 158 | +14 | 152 | +8 | 152 | +8 | 151 | +7 | 613 | +37 | 7 |
Gymnastik
Kunstneriske
Mænd
Atlet | Begivenhed |
FX- rang |
PH- rang |
SR- rang |
VT- rang |
PB- rang |
HB- rang |
Total | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lum Wan Foong | Kvalifikation | 12.700 50 |
12.350 39 |
13.400 32 |
14.800 42 |
13.150 39 |
13.650 20 |
80,050 | 20 Q |
Lum Wan Foong | Individuel all-around | Startede ikke | 0,000 | 24 |
- Kvinder
Atlet | Begivenhed |
VT- rang |
UB- rang |
BB- rang |
FX- rang |
Total | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tracie Ang | Kvalifikation | 12.550 29 |
11.750 21 |
13.700 10 Q |
12.000 17 |
50.000 | 15 Q |
Tracie Ang | Individuel all-around | 13.800 7 |
12.250 9 |
12.400 10 |
12.700 8 |
51.150 | 10 |
Tracie Ang | Balance stråle | Ikke relevant | 11.950 7 |
Ikke relevant | 11.950 | 7 |
Rytmisk
- Kvinder
Atlet | Begivenhed | Kvalifikation | Endelig | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Reb rang |
Hoop Rank |
Ball Rank |
Klubbernes rang |
Total | Rang |
Reb rang |
Hoop Rank |
Ball Rank |
Klubbernes rang |
Total | Rang | ||
Elaine Koon | Individuel all-around | 23.900 18 |
23.100 17 |
24.900 16 |
24.250 14 |
73,050 | 15 Q | 24.050 12 |
24.050 14 |
25.300 10 |
24.500 12 |
97.900 | 11 |
Nurul Hidayah Abdul Wahid | 24.050 16 |
22.500 19 |
24.450 18 |
23.150 18 |
71,650 | 17 Q | 25.050 11 |
24.400 11 |
24.450 13 |
23.950 13 |
97.850 | 12 |
Kabaddi
Mænds turnering
Holdliste | Indledende runde | Semifinale | Endelig | Rang | |
---|---|---|---|---|---|
Gruppe B | Rang | ||||
Jegankumar Balaraman Gabrial Johnson Pokuneswaran Manium Rubesh Manohran Jeeya Muthusamy Jaya Prakash Panneer Selvam Jaiprakash Narain Rajasegaran Jeevan Raman Thigayu Thangavelu |
Pakistan L 27 - 51 |
4 | Gik ikke frem | 7 | |
Bangladesh L 38 - 48 |
|||||
Japan L 17 - 48 |
Kvindernes turnering
Holdliste | Indledende runde | Semifinale | Endelig | Rang | |
---|---|---|---|---|---|
Gruppe A | Rang | ||||
Thibahtarusini Arumugam Balajothi Gunasekaran Ruth Brigttee Kreml Saraswathy Krishnan Norhaslinda Misrawi Turgaini Rajagopal Ellammal Ravichandran Seetha Devy Ravindran Sobana Sathasivam Punitta Subramaniam |
Thailand L 19 - 45 |
4 | Gik ikke frem | 7 | |
Kinesisk Taipei L 33 - 48 |
|||||
Iran L 10 - 73 |
Karate
Mænd
Atlet | Begivenhed | 1/16 finale | 1/8 finale | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
|||
Ku Jin Keat | Individuel kata | Ikke relevant |
Chris Cheng ( HKG ) W 5 - 0 |
Dmitrii Kazanov ( KGZ ) W 5 - 0 |
Faisal Zainuddin ( INA ) W 4 - 1 |
Guldmedalje match Itaru Oki ( JPN ) W 3 - 2 |
|
Puvaneswaran Ramasamy | Kumite 55 kg | Ikke relevant |
Nguyen Hoang Hiep ( VIE ) W 1 - 0 |
Hsieh Cheng-kang ( TPE ) W 0 - 0 |
Mohammad Ghasemi ( IRI ) W 1 - 0 |
Guldmedalje match Emad Al-Malki ( KSA ) W 0 - 0 |
|
Lim Yoke Wai | Kumite 67 kg |
Shinji Nagaki ( JPN ) L 0 - 1 |
Gik ikke frem | ||||
Mohd Hatta Mahamut | Kumite 84 kg | Farvel |
Md Jamil Haji Abd Hamid ( BRU ) W 9 - 1 |
Jasem Vishgahi ( IRI ) L 1 - 2 |
Repechage 2 Mutassembellah Khair ( JOR ) L 0 - 6 |
Gik ikke frem |
Kvinder
Atlet | Begivenhed | 1/16 finale | 1/8 finale | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
|||
Lim Lee Lee | Individuel kata | Ikke relevant |
Yanisa Torrattanawathana ( THA ) W 5 - 0 |
Rika Usami ( JPN ) L 0 - 5 |
Repechage 1 Roji Nagarkoti ( NEP ) W 5 - 0 |
Bronzemedaljekamp Dewi Yulianti ( INA ) W 5 - 0 |
|
Vathana Gopalasamy | Kumite 55 kg | Ikke relevant |
Marna Pabillore ( PHI ) L 1 - 1 |
Gik ikke frem | |||
Yamini Gopalasamy | Kumite 61 kg | Ikke relevant | Farvel |
Chan Ka Man ( HKG ) W 2 - 0 |
Chang Ting ( TPE ) W 5 - 4 |
Guldmedalje match Yu Miyamoto ( JPN ) L 0 - 7 |
|
Jamaliah Jamaluddin | Kumite +68 kg | Ikke relevant |
Paula Cristina Pereira ( MAC ) W 1 - 0 |
Gaukhar Chaikuzova ( KAZ ) W 1 - 0 |
Guldmedalje match Manar Shath ( JOR ) L 2 - 5 |
Rugby syvere
Mænds turnering
Holdliste | Indledende runde | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | Rang | |
---|---|---|---|---|---|---|
Pulje A | Rang | |||||
Aswad Ahmad Zulkiflee Azmi Faesal Hafeez Dinesvaran Krishnan Hafifi Md Noor Hafis Md Noor K. Azhar Md Noor M. Taufiq Mohd Noor Nazreen Nasrudin Nik Safuan Nik Man Mohd Syahir Rosli |
Hong Kong L 10 - 38 (5-14, 5-24) |
3 Q |
Sydkorea L 7 - 47 (7-26, 0-21) |
5. til 8. placeringskamp Indien W 38 - 5 (21-0, 17-5) |
5. og 6. placeringskamp Sri Lanka W 27 - 7 (5-7, 22-0) |
5 |
Japan L 0 - 24 (0-12, 0-12) |
||||||
Mongolia W 29 - 0 (19-0, 10-0) |
||||||
Thailand W 29 - 14 (12-14, 17-0) |
Sejler
Mænd
Atlet | Begivenhed | Race | Nettopoint | Rang | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | ||||
Hadri Zainal Abidin | RS: X | 8 | 9 | 9 | 9 | 8 | 9 | 9 | 8 | 9 | 9 | 8 | 95 | 9 | |
Ahmad Latif Khan Ali Sabri Khan | Jolle Optimist | 5 | 2 | 1 | 2 | 3 | 3 | 3 | 2 | 4 | 2 | 4 | 95 | ||
Khairulnizam Afendy | Laser | 3 | 5 | 4 | 1 | 4 | 4 | 5 | 2 | 4 | 4 | 3 | 39 | 4 | |
Ku Anas Ku Zamil Mohamad Hafizzudin Mazelan |
Dobbelthåndet jolle 420 | 4 | 3 | 3 | 2 | 3 | 3 | 5 | 4 | 2 | 5 | 5 | 39 | ||
Razman Mat Ali Ahmad Hakhimi Ahmad Shukri |
Dobbelthåndet jolle 470 | 6 | 5 | 7 | 5 | 6 | 4 | 6 | 4 | 5 | 7 | 7 | 62 | 6 |
Kvinder
Atlet | Begivenhed | Race | Nettopoint | Rang | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | ||||
Koe Sin Yee | Mistral | 5 | 5 | DNF | 5 | 5 | 5 | 3 | 5 | 4 | 5 | 5 | 53 | 5 | |
Geh Cheow Lin | RS: X | 4 | DNF | DNF | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 5 | 4 | 54 | 5 | |
Nurul Izzatul Akmar Muhamad Ruzaimi | Jolle Optimist | 3 | 4 | 4 | 3 | 4 | 4 | 3 | 5 | 1 | 7 | 3 | 41 | 4 | |
Khairunnisa Mohd Afendy Norashikin Mohamad Sayed |
Dobbelthåndet jolle 420 | 3 | 2 | 2 | 4 | 4 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 27 |
Åben
Atlet | Begivenhed | Race | Nettopoint | Rang | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | ||||
Mohd Romzi Muhamad | Laser radial | 3 | 4 | 4 | 6 | 6 | 5 | 3 | 6 | 8 | 4 | 3 | 53 | 6 |
Atlet | Begivenhed | Runde Robin | Semifinaler | Endelig | Rang | |
---|---|---|---|---|---|---|
Modstanderens score |
Rang | Modstanderens score |
Modstanderens score |
|||
Mohd Karimi Bakar Ahmad Fakhrizan Deraman Mohamad Rafizol Md Rejab Mohd Adib Mohd Ariff Mohd Masyuri Rahmat |
Match racing |
Bahrain (BRN) W 1–1 Kina (CHN) L 0–1 Indien (IND) L 0–2 Japan (JPN) L 0–2 Sydkorea (KOR) L 0–2 Pakistan (PAK) W 1–1 Singapore (SIN) L 0–2 |
8 | Gik ikke frem |
Sepaktakraw
Mænd
Holdliste | Begivenhed | Runde Robin | Rang | ||
---|---|---|---|---|---|
Mohd Normanizam Ahmad Noor Azman Abdul Hamid Muhd Futra Abdul Ghani Norshahruddin Mad Ghani Farhan Adam |
Regu |
Myanmar W 2 - 0 21-18, 21-18 |
Kina W 2 - 0 21-13, 21-10 |
Thailand L 0 - 2 12-21, 19-21 |
Holdliste | Begivenhed | Indledende | Semifinale | Endelig | Rang | |
---|---|---|---|---|---|---|
Gruppe B | Rang | |||||
Mohd Normanizam Ahmad Ariff Ramli Ahmad Sufi Mohammed Hashim Noor Azman Abdul Hamid Muhd Futra Abdul Ghani Mohammad Zulkarnain Mohamed Arif Mohd Helmi Ismail Mohd Hafizie Manap Mohd Azman Nasruddin Norshahruddin Mad Ghani Farhan Adam Muhammad Syazwan Hus |
Hold |
Kina W 2 - 1 2-0, 1-2, 2-0 |
1 Q |
Sydkorea W 2 - 0 2-1, 2-1 |
Guldmedalje match Thailand L 0 - 2 0-2, 0-2 |
|
Japan W 3 - 0 2-0, 2-0, 2-0 |
||||||
Indien W 3 - 0 2-0, 2-0, 2-0 |
Optagelse
Mænd
Kvinder
Squash
- Individuel
Atlet | Begivenhed | Runde om 32 | 16. runde | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
|||
Mohd Azlan Iskandar (1) | Mænds singler | Farvel |
Lee Nyeon-ho ( KOR ) W 3 - 0 11-1, 11-9, 11-7 |
Lee Ho Yin ( HKG ) W 3 - 1 3-11, 11-5, 11-4, 11-6 |
Saurav Ghosal ( IND ) W 3 - 1 11-5, 6-11, 11-5, 12-10 |
Guldmedalje kamp Aamir Atlas Khan ( PAK ) W 3 - 0 11-6, 11-7, 11-8 |
|
Ong Beng Hee (2) | Farvel |
Yuta Fukui ( JPN ) W 3 - 11-2, 11-7, 11-5 |
Abdullah Al-Muzayen ( IOC ) W 3 - 2 4-11, 11-7, 13-11, 9-11, 11-3 |
Aamir Atlas Khan ( PAK ) L 1 - 3 5-11, 8-11, 11-9, 13-15 |
Gik ikke frem | ||
Low Wee Wern (3) | Kvinders singler | Ikke relevant |
Chinatsu Matsui ( JPN ) W 3 - 12-10, 11-4, 11-8 |
Joshna Chinappa ( IND ) W 3 - 2 7-11, 9-11, 11-8, 11-9, 11-3 |
Nicol Ann David ( MAS ) L 0 - 3 9-11, 3-11, 4-11 |
Gik ikke frem | |
Nicol David (1) | Ikke relevant |
Park Eun-ok ( KOR ) W 3 - 0 11-3, 11-7, 11-6 |
Dipika Pallikal ( IND ) W 3 - 1 11-8, 7-11, 11-6, 11-4 |
Low Wee Wern ( MAS ) W 3 - 0 11-9, 11-3, 11-4 |
Guldmedalje match Annie Au ( HKG ) W 3 - 1 11-8, 8-11, 11-6, 11-7 |
Mænds hold
- Pulje B
Hold | Pld | W | L | MF | MA |
---|---|---|---|---|---|
Malaysia | 5 | 5 | 0 | 14 | 1 |
Indien | 5 | 4 | 1 | 13 | 2 |
Japan | 5 | 3 | 2 | 8 | 7 |
Sydkorea | 5 | 2 | 3 | 7 | 8 |
Qatar | 5 | 1 | 4 | 2 | 13 |
Saudi Arabien | 5 | 0 | 5 | 1 | 14 |
21. november |
Malaysia | 3–0 | Saudi Arabien |
Mohd Nafiizwan Adnan | 3–0 | Naif Abu-Reqah | 11–1, 11–7, 11–4 | |
Ong Beng Hee | 3–0 | Mohammed Al-Saif | 11–7, 14–12, 11–7 | |
Ivan Yuen | 3–0 | Taher Al-Botayan | 11–2, 11–5, 11–5 | |
22. november |
Malaysia | 3–0 | Qatar |
Mohd Azlan Iskandar | 3–0 | Ahmed Al-Tamimi | 11–2, 11–5, 11–5 | |
Mohd Nafiizwan Adnan | 3–0 | Abdulla Al-Tamimi | 11–9, 11–9, 11–4 | |
Ivan Yuen | 3–0 | Omer Abdulla Ahmed | 11–4, 11–1, 11–1 | |
22. november |
Malaysia | 3–0 | Sydkorea |
Ong Beng Hee | 3–0 | Lee Nyeon-ho | 11–8, 11–5, 11–8 | |
Mohd Nafiizwan Adnan | 3–1 | Lee Se-hyun | 5–11, 11–8, 11–6, 11–7 | |
Ivan Yuen | 3–0 | Lee Seung-taek | 11–3, 13–11, 11–6 | |
23. november |
Malaysia | 3–0 | Japan |
Mohd Nafiizwan Adnan | 3–0 | Shinnosuke Tsuke | 11–6, 11–7, 11–8 | |
Ong Beng Hee | 3–0 | Yuta Fukui | 11–6, 11–4, 11–8 | |
Ivan Yuen | 3–0 | Takanori Shimizu | 11–6, 11–6, 12–10 | |
23. november |
Malaysia | 2–1 | Indien |
Mohd Nafiizwan Adnan | 3–2 | Siddharth Suchde | 8–11, 8–11, 11–8, 11–4, 11–9 | |
Mohd Azlan Iskandar | 1–3 | Saurav Ghosal | 2–11, 9–11, 11–7, 5–11 | |
Ivan Yuen | 3–2 | Harinder Pal Sandhu | 11–9, 6–11, 11–6, 4–11, 12–10 | |
- Semifinale
24. november |
Malaysia | 2–0 | Hong Kong |
Mohd Nafiizwan Adnan | 3–2 | Dick Lau | 9–11, 11–6, 6–11, 11–2, 11–6 | |
Mohd Azlan Iskandar | 3–0 | Max Lee | 11–4, 11–5, 11–4 | |
- Guldmedalje kamp
25. november |
Pakistan | 2–0 | Malaysia |
Farhan Mehboob | 3–0 | Ong Beng Hee | 11–4, 11–4, 11–7 | |
Aamir Atlas Khan | 3–0 | Mohd Azlan Iskandar | 14–12, 15–13, 11–4 | |
- Rangeret 2. i slutpladsen
Kvindernes hold
- Pulje A
Hold | Pld | W | L | MF | MA |
---|---|---|---|---|---|
Malaysia | 2 | 2 | 0 | 6 | 0 |
Sydkorea | 2 | 1 | 1 | 2 | 4 |
Japan | 2 | 0 | 2 | 1 | 5 |
22. november |
Malaysia | 3–0 | Japan |
Nicol David | 3–0 | Misaki Kobayashi | 11–4, 11–7, 11–4 | |
Lav Wee Wern | 3–1 | Chinatsu Matsui | 11–6, 11–4, 8–11, 11–4 | |
Delia Arnold | 3–0 | Miwa Maekawa | 11–5, 11–3, 11–4 | |
23. november |
Malaysia | 3–0 | Sydkorea |
Delia Arnold | 3–0 | Park Eun-ok | 11–5, 13–11, 11–1 | |
Lav Wee Wern | 3–1 | Song Sun-mi | 9–11, 11–7, 11–4, 13–11 | |
Sharon Wee | 3–0 | Kim Ga-hye | 11–3, 11–6, 11–5 | |
- Semifinale
24. november |
Malaysia | 2–0 | Indien |
Lav Wee Wern | 3–0 | Anaka Alankamony | 11–2, 11–4, 11–6 | |
Nicol David | 3–0 | Joshna Chinappa | 11–4, 11–2, 11–3 | |
- Guldmedalje kamp
25. november |
Malaysia | 2–0 | Hong Kong |
Lav Wee Wern | 3–1 | Rebecca Chiu | 11–4, 7–11, 11–6, 11–9 | |
Nicol David | 3–0 | Annie Au | 11–8, 11–7, 11–6 | |
- Rangeret 1. i slutpladsen
Bordtennis
- Singler
Atlet | Begivenhed | Runde om 64 | Runde om 32 | 16. runde | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
|||
Muhd Shakirin Ibrahim | Mænds singler |
Hatem Wadi ( PLE ) W 4 - 0 11-4, 11-6, 11-8, 11-3 |
Amalraj Anthony Arputharaj ( IND ) L 2 - 4 4-11, 11-7, 8-11, 11-13, 11-8, 8-11 |
Gik ikke frem | ||||
Beh Lee Wei (16) | Kvinders singler | Farvel |
Cheong Cheng I ( MAC ) W 4 - 0 11-1, 11-3, 11-5, 11-5 |
Jiang Huajun ( HKG ) L 0 - 4 7-11, 3-11, 6-11, 8-11 |
Gik ikke frem | |||
Ng Sock Khim | Farvel |
Kim Jong ( PRK ) L 0 - 4 3-11, 4-11, 3-11, 8-11 |
Gik ikke frem |
- Dobler
Atlet | Begivenhed | Runde om 64 | Runde om 32 | 16. runde | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
|||
Beh Lee Wei Ng Sock Khim |
Double til kvinder | Ikke relevant |
Kim Hye-sang ( PRK ) Kim Jong ( PRK ) L 2 - 3 11-8, 2-11, 11-9, 6-11, 7-11 |
Gik ikke frem | ||||
Muhd Shakirin Ibrahim Beh Lee Wei |
Blandet dobbeltværelse | Ikke relevant |
Chan SK ( LAO ) Sengdavy Phiathep ( LAO ) W 3 - 0 11-2, 11-4, 11-5 |
Cheung Yuk ( HKG ) Jiang Huajun ( HKG ) L 0 - 3 5-11, 6-11, 7-11 |
Gik ikke frem |
- Hold
Atlet | Begivenhed | Indledende | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | Rang | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Gruppe D | Rang | ||||||
Beh Lee Wei Ng Sock Khim Chiu Soo Jiin |
Kvindernes hold |
Sydkorea L 0 - 3 0-3, 0-3, 1-3 |
3 | Gik ikke frem | |||
Qatar L 0 - 3 0-3, 0-3, 0-3 |
|||||||
Hong Kong L 0 - 3 0-3, 0-3, 0-3 |
Taekwondo
Mænd
Atlet | Begivenhed | 1/16 finale | 1/8 finale | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
|||
Rusfredy Tokan Petrus | Flyvægt (58 kg) |
Hazza Sultan Al-Kalbani ( UAE ) L 6 - 9 |
Gik ikke frem | ||||
Afifuddin Omar Sidek | Fjervægt (68 kg) |
Chandan Lakra ( IND ) L 2 - 6 |
Gik ikke frem |
Kvinder
Atlet | Begivenhed | 1/16 finale | 1/8 finale | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
|||
Nurul Asfahlina Johari | Finvægt (46 kg) | Ikke relevant |
Aizhan Alizhanova ( KAZ ) W 2 - 1 |
Fransisca Valentina ( INA ) L 1 - 4 |
Gik ikke frem | ||
Elaine Teo | Flyvægt (49 kg) | Ikke relevant |
Jyra Marie Lizardo ( PHI ) W 6 - 3 |
Chanapa Sonkham ( THA ) L 3 - 6 |
Gik ikke frem | ||
Nurul Nadia Mahamat | Bantamvægt (53 kg) | Farvel |
Kwon Eun-kyung ( KOR ) L 8 - 2 |
Gik ikke frem |
Triatlon
Atlet | Begivenhed | Svøm (1,5 km) Rang |
Trans 1 rang |
Cykel (40 km) Rang |
Trans 2 rang |
Løb (10 km) Rang |
Samlet tid | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Muhd Zuhar Ismail | Mænds individ | 28:30 21 |
1:30 21 |
1:07:57 18 |
0:49 15 |
38:17 15 |
2: 17: 05.38 | 17 |
Wei Kou Hau | 25:56 20 |
1:23 19 |
1:10:37 21 |
0:49 15 |
41:17 18 |
2: 20: 05.50 | 18 |
Volleyball
Beach Volleyball
Mænd
Atlet | Indledende | 16. runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | Rang | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Pulje E | Rang | ||||||
Rafi Asruki Nordin Khoo Chong Long |
Sothearith Nget ( CAM ) Rom Mon ( CAM ) W 2 - 0 21-16, 21-18 |
2 Q |
Khalifa Al Jabri ( OMA ) Abdullah Al Rajhi ( OMA ) L 0 - 2 18-21, 17-21 |
Gik ikke frem | 9 | ||
Kasi Munuduri ( IND ) Kiran Meda ( IND ) W 2 - 1 21-13, 20-22, 15-11 |
|||||||
Dmitry Yakovlev ( KAZ ) Alexey Kuleshov ( KAZ ) L 1 - 2 21-19, 21-23, 9-15 |
Kvinder
Atlet | Indledende | 16. runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Endelig | Rang | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Pulje B | Rang | ||||||
Luk Teck Hua Beh Shun Thing |
Huang Ying ( CHN ) Yue Yuan ( CHN ) W 2 - 1 15-21, 21-17, 15-12 |
3 Q |
Tatyana Mashkova ( KAZ ) Irina Tsimbalova ( KAZ ) W 2 - 0 21-19, 21-15 |
Satoko Urata ( JPN ) Takemi Nishibori ( JPN ) W 2 - 0 21-15, 29-27 |
Huang Ying ( CHN ) Yue Yuan ( CHN ) L 0 - 2 7-21, 13-21 |
Kamp med bronzemedalje Usa Tenpaksee ( THA ) Jaruni Sannok ( THA ) L 0 - 2 18-21, 14-21 |
4 |
Shinako Tanaka ( JPN ) Sayaka Mizoe ( JPN ) L 0 - 2 17-21, 14-21 |
|||||||
Alincia Fxl ( TLS ) Mariana Dos Santos ( TLS ) W 2 - 0 21-5, 21-7 |
Wushu
Taolu
Atlet | Begivenhed | Changquan Score Rank |
Rang |
---|---|---|---|
Ang Eng Chong | Mænds changquan | 9,64 7 |
7 |
Atlet | Begivenhed | Nandao Score Rang |
Nanquan Score Rang |
Total | Rang |
---|---|---|---|---|---|
Diana Bong Siong Lin | Kvinders nanquan | 8.80 6 |
9,66 2 |
18.46 | 5 |
Tai Cheau Xuen | 9,24 4 |
9,62 3 |
18,86 |
Atlet | Begivenhed | Taijijian Score Rang |
Taijiquan Score Rang |
Total | Rang |
---|---|---|---|---|---|
Jack Loh Chang | Taijiquan til mænd | 9.46 11 |
9.47 9 |
18,93 | 9 |
Lee Yang | 9,58 7 |
9.30 12 |
18,88 | 11 | |
Chai Fong Ying | Kvinders taijiquan | 9,67 1 |
9,69 1 |
19.36 | |
Ng Shin Yii | 9,56 7 |
9,66 4 |
19.22 | 5 |
Sanshou
Atlet | Begivenhed | 16. runde | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
|||
Lee sy Ket | Mænds sanshou 75 kg | Farvel |
Hamid Reza Gholipour ( IRI ) L 0 - 2 |
Gik ikke frem | 5 |