Orden af Ikhamanga - Order of Ikhamanga
Orden af Ikhamanga | |
---|---|
Tildelt af Sydafrikas præsident | |
Type | National orden |
Støtteberettigelse | Sydafrikanske borgere |
Tildelt for | ekspertise inden for kunst, kultur, litteratur, musik, journalistik eller sport. |
Status | I øjeblikket konstitueret |
Karakterer | |
Ordenens bånd |
Den Orden Ikhamanga er en sydafrikansk ære. Det blev indstiftet den 30. november 2003 og tildeles af Sydafrikas præsident for præstationer inden for kunst, kultur, litteratur, musik, journalistik og sport (som oprindeligt blev anerkendt af Baobab-ordenen ). Ordren har tre klasser:
- Guld (OIG), til enestående præstation,
- Sølv (OIS), for fremragende præstation,
- Bronze (OIB) for fremragende præstation.
Ikhamanga er Xhosa- navnet på Strelitzia reginae , en blomst.
Design
Det ægformede badge viser en stigende sol, et " Lydenburg-hoved ", to strelitzia-blomster, en tromle, tre cirkler og to veje. Hovedet repræsenterer kunsten, solen repræsenterer ære, cirklerne symboliserer sport, og vejene repræsenterer den lange vej til ekspertise. Det sydafrikanske våbenskjold vises på bagsiden.
Båndet er guld med fire cremefarvede linjer indsat fra hver kant og et mønster af tilbagevendende stiliserede dansende figurer nede i midten. Alle tre klasser bæres rundt om halsen.
National Order of Ikhamanga blev designet af Charles Peter Gareth Smart, en grafisk designer med base i Pretoria , Sydafrika.
Modtagere
Guld
- Julian Bahula til musik
- Natalie du Toit til svømning
- 2010 FIFA World Cup Bid Committee for fodbold
- Bessie Head (posthum) til skrivning
- Danny Jordaan til fodboldadministration
- Ramapolo Hugh Masekela til musik
- Joseph Albert Mashite Mokoena (posthum) til matematik
- Steve Mokone til fodbold
- Molefi Nathanael Oliphant til fodboldadministration
- Alan Paton (posthum) til litteratur
- George Pemba (posthum) til maleri
- Gary Player til golf
- Mamokgethi Phakeng til matematik
- Lewis Pugh til svømning
- Tiyo Soga (posthum) for enestående bidrag til litteratur og kampen for social forandring
- Benedict Wallet Vilakazi for indfødt litteratur
- Johaar Mosaval for ballet
Sølv
- Hashim Amla til cricket
- Eric Baloyi til coaching af boksning
- Sathima Bea Benjamin for sang
- Willie Bester for kunst
- André P. Brink til skrivning
- Thomas Chauke for musik
- Kitch Christie til rugby
- Johnny Clegg for musik
- Hestrie Cloete til atletik
- Johannes Jacobus Degenaar for filosofi
- Darius Dhlomo til fodbold og boksning
- Basil D'Oliveira til cricket
- Morné du Plessis til rugby
- Natalie du Toit til svømning
- Athol Fugard til teater
- Sylvia Glasser til dans
- Vera Gow for at synge
- Ilse Hayes til atletik
- Hassan Howa til sportsadministration
- Ingrid Jonker (posthum) til poesi
- Elsa Joubert for at skrive
- Bryan Habana til rugby
- Penny Heyns til svømning
- John Kani til teater
- Giv Khomo til rugby
- Irvin Khoza til fodboldadministration
- Alfred Khumalo til fotografering
- Abigail Kubeka for musik
- Mandla Langa for at skrive
- Chad le Clos til svømning
- Stephanus Lombaard til atletik
- Makana fodboldforening for fodbold
- Eric Majola for cricket
- Elijah Makhathini til boksning
- Sydney Maree til atletik
- James Matthews for poesi
- Elana Meyer til atletik
- Gladys Mgudlandlu (posthum) til kunst
- Percy Montgomery til rugby
- Kaizer Motaung til fodbold
- Theo Mthembu til boksning
- Muthal Naidoo til litteratur og drama
- Ryk Neethling til svømning
- Lionel Ngakane til filmfremstilling
- Lauretta Ngcobo for at skrive
- Nomhle Nkonyeni til scenekunst
- Makhaya Ntini til cricket
- Patrick Ntsoelengoe til fodbold
- Jacob Ntuli for boksning
- Henry Nxumalo (posthum) for journalistik
- Marguerite Polen for oprindelige sprog, litteratur og antropologi
- Ray Phiri til musik
- Shaun Pollock for cricket
- Sandra Prinsloo for skuespil
- Lucas Radebe til fodbold
- Sam Ramsamy til sportsadministration
- Dolly Rathebe (posthum) til musik
- Eddie Roux for politisk litteratur
- Sewsunker Sewgolum (posthum) til golf
- Roland Schoeman til svømning
- Mmakgabo Mmapula Helen Sebidi for kunst
- Jomo Sono til fodbold
- Stanley Sono til fodbold og boksning
- John Smit til rugby
- George Singh til fodboldadministration
- Lucas Sithole til tennis
- Zanele Situ til atletik
- Kan Themba (postume) til skrivning
- Josiah Thugwane til atletik
- Miriam Tlali for at skrive
- Neil Tovey til fodbold
- Jake Tuli (posthum) til boksning
- Cameron van der Burgh til svømning
- Fanie van der Merwe til atletik
- Ernst van Dyk til kørestolsracing
- Fræk Watson til rugby
- Smuk Yende for at synge
- Busi Victoria Mhlongo til sang
- Achmat Davids (posthum) til litteratur
- Jacques Henry Kallis for cricket
- Yvonne “Chaka Chaka” Mhinga til musik
- Nomhle Nkonyeni til scenekunst
- Benjamin Pogrund for journalistik
- Mathatha Tsedu for journalistik
- Mary Twala Mhlongo for scenekunst
- Lionel Morrison for journalistik
Bronze
- Christian Ashley-Botha til kormusik
- Gerrie Coetzee til boksning
- Sindiwe Magona for litteratur
- Elsa Meyer til senioratletik
- Teboho Mokgalagadi til atletik
- Khotso Mokoena til atletik
- Themba Patrick Magaisa for litteratur
- Mbulaeni Mulaudzi (posthum) til atletik
- Oscar Pistorius for atletik (strippet)
- Caster Semenya til atletik
- Victor Ralushai for oprindelig historie
- Jeanne Zaidel-Rudolph for at komponere musik
- Sibusiso Vilane til bjergbestigning
- Marjorie Wallace for kunst
- Laurika Rauch for hendes enestående bidrag til musikområdet og bevidstgørelse om politiske uretfærdigheder gennem musik.
- Matlhaela Michael Masote for hans fremragende bidrag til udviklingen af ungdomsorkestre og kormusik i den klassiske genre i Sydafrika.
Se også
Referencer
- Sydafrikanske statstidende nr. 25799 (2. december 2003)
- Sydafrikanske regerings websted
- [1] (2002–2019)