Canadisk fuldblods hestevæddeløb
Den Dronningens Plate (kendt som kongens Plate 1901-1952, da den regerende monark var han) er Canadas ældste Fuldblod hestevæddeløb , at være blevet grundlagt i 1860. Det er også den ældste kontinuerligt kører løb i Nordamerika. Det køres i en afstand af 1+1 ⁄ 4 miles for maksimalt 17 tre-årige fuldblodsheste folet i Canada. Løbet finder sted hver sommer, normalt i juni eller juli, på Woodbine Racetrack i Etobicoke, Ontario . Det er det første løb i den canadiske Triple Crown .
Begivenheden 2020, der oprindeligt var planlagt til den 27. juni, blev udskudt til den 12. september på grund af COVID-19-pandemien i Canada . Arrangementet i 2021 blev afholdt den 22. august 2021.
Historie
I 1859, da Canada West stadig var en koloni af Storbritannien, anmodede den daværende præsident for Toronto Turf Club, Sir Casimir Gzowski , dronning Victoria om at give en tallerken til et nyt løb på territoriet. Ved kongelig samtykke blev den første Queen's Plate kørt den 27. juni 1860 på Carleton racerbanen i Toronto med prisen "en tallerken til en værdi af 50 guineas ". På trods af navnet på løbet får den vindende ejer en guldkop frem for en tallerken.
Oprindeligt var løbet begrænset til treårige opdrættet i Canada, der aldrig havde vundet et stakes race. Løbet blev oprindeligt kørt i heat, hvor en hest skulle vinde to heat for at blive erklæret vinder. I årenes løb har løbebetingelserne udviklet sig. Heat racing blev afbrudt i 1879, og løbet blev åbnet for stakes vindere på samme tid (nogle tidlige rekorder er ufuldstændige). I mange år var løbet åbent for ældre heste og i begyndelsen af 1900-tallet var det endda åbent for to-årige. Løbet er i øjeblikket begrænset til treårige folet i Canada. Ejeren skal betale et nominationsgebyr ($ 500 i 2018) i februar, et andet abonnementsgebyr ($ 1.500 i 2018) i maj og et sidste adgangsgebyr ($ 10.000) i slutningen af juni forud for løbet.
Queen's Plate, Woodbine Racerbane [ca. 1950]
De første fire fornyelser blev kørt på Carleton racerbane. Derefter blev dronningens tallerken en "bevægelig fest", hvor politikere fra hele Ontario i dag kæmpede om at være vært for løbet i deres valgkreds. Femten forskellige racerbaner var vært for løbet i løbet af de næste to årtier, med distancer, der varierede fra en til to miles. I 1883 flyttede løbet til Old Woodbine , der ligger i det østlige Toronto langs Ontariosøen. Løbet blev ved med at blive afholdt på Old Woodbine, indtil banen blev erstattet af "New" Woodbine i det nordlige Toronto i 1956. Løbet har været kørt på Woodbine lige siden. I 2006 ændrede Woodbine sporets overflade til hovedbanen fra naturligt snavs til en syntetisk overflade kendt som Polytrack. I 2016 blev overfladen ændret til Tapeta. På grund af ændringen i raceroverflader fører Woodbine flere sæt baner og indsatser. Den hurtigste tid til løbet siden 1957, året hvor løbet blev sat til sin nuværende længde på 1+1 / 4 miles, er 02:01 4/5, fastsat af Kinghaven Farms Izvestia i 1990 over en snavs overflade. Fordi løbet nu køres over en kunstig snavsoverflade, er den moderne indsatsrekord 2: 01,98, der blev sat af Mighty Heart i 2020.
I 1902, året efter Victorias død, blev løbet til kongens tallerken efter hendes efterfølger, Edward VII . Det blev dronningens tallerken igen, da Elizabeth II kom til tronen i 1952.
Heste ejet af Windfields Farm har vundet Queen's Plate elleve gange, men den mest succesrige var stalden ejet af Joseph E. Seagram , en fremtrædende destilleri fra Waterloo, Ontario . Seagrams stald vandt Dronningens tallerken ved tyve lejligheder mellem 1891 og 1935 inklusive otte gange i træk mellem 1891 og 1898 og ti gange på elleve år fra 1891 til 1901.
I 1964 vandt Northern Dancer , den første canadiske avlshest, der vandt Kentucky Derby , også Queen's Plate i sit sidste løb.
I 2006 blev Josie Carroll den første kvindelige træner til at vinde Queen's Plate. Året efter blev Emma-Jayne Wilson den første kvindelige jockey til at vinde løbet.
Pladevinderne 2004-2013 havde lidt succes i deres efterfølgende racerkarriere. Dette kan sammenlignes ugunstigt med 1990'erne, hvor en række Plate -vindere derefter havde betydelig succes, herunder With Approval , Izvestia , Dance Smartly og Awesome Again . De nyere Queen's Plate -vindere har også haft succes, herunder Lexie Lou (som blev en vinder med flere karakterer i Canada og USA efter at have vundet pladen i 2014) og Shaman Ghost (en klasse I -vinder i Amerika efter at have vundet pladen i 2015 ).
Nick Eaves, tidligere præsident og administrerende direktør for Woodbine Entertainment Group , annoncerede under trækningen af Queen's Plate -stillingen i 2012, at Woodbine Racetrack kan blive tvunget til at lukke i april 2013 på grund af annullering af Slots at Racetrack -programpartnerskaber mellem Ontarios racerbaner og Ontario Lottery og Gaming Corporation . Eaves sagde, at hvis Woodbine ikke er åben, "vil der ikke være en dronningstallerken". En ny finansieringsaftale blev indført i marts 2013, som sikrede fortsættelsen af hestevæddeløb på Woodbine.
37 filier har vundet Dronningens tallerken, begyndende med Brunette i 1864. Løbet i 2017 blev vundet af hoppeføl Holy Helena, mens løbet i 2018 blev vundet af Wonder Gadot. To kastanjefylder begge med navnet Wild Rose har vundet dronningens tallerken i 1867 og 1886. De var henholdsvis datter og olde-oldebarn af Yellow Rose, der også producerede den første Queen's Plate-vinder Don Juan.
Løbet har været afholdt på forskellige afstande:
- 1860–1867: 1,6 km varme
- 1868–1870: 3,2 km
- 1871: 1+3 / 4 miles (2,82 km) Der
- 1872–1886: 1+1 / 2 miles (2.4 km)
- 1887–1923: 1+1 / 4 miles (2,01 km)
- 1924–1956: 1+1 / 8 miles (1,811 km)
- 1957-: 1+1 / 4 miles (2,01 km)
Kongelig protektion
Dronning
Elizabeth II (yderst til venstre) ankommer til Dronningens tallerken i 2010
Som dronning af Canada er dronning Elizabeth II protektor for begivenheden, og forskellige andre medlemmer af den canadiske kongefamilie har været til stede gennem årene, begyndende med hertugen af Argyll og hans kone, prinsesse Louise, hertuginde af Argyll , i 1881 , da hertugen tjente som guvernørgeneral i Canada, og parret turnerede i Ontario. Elizabeth IIs seneste besøg i løbet var i begyndelsen af juli 2010.
Optegnelser
Stakes Record
Vindende jockeys:
Vindende trænere:
- 8 - Harry Giddings Jr. (1911, 1913, 1914, 1920, 1931, 1932, 1934, 1942)
- 8 - Roger Attfield (1976, 1987, 1989, 1990, 1992, 1993, 1995, 2008)
- 6 - John R. Walker (1891, 1892, 1893, 1894, 1895, 1896)
- 6 - Gordon J. "Pete" McCann (1940, 1951, 1953, 1957, 1959, 1963)
- 6 - William H. Bringloe (1923, 1926, 1928, 1933, 1936, 1937)
Vindende ejere:
Vindere
2012 vinder,
Strait of Dover
2013 -vinder,
Midnight Aria
2016 -vinder,
Sir Dudley Digges
2017 -vinder,
Holy Helena
2019 -vinder,
One Bad Boy
Vinder af 2021,
Safe Conduct
År
|
Vinder
|
Jockey
|
Træner
|
Ejer
|
Tid
|
2021
|
Sikker adfærd
|
Irad Ortiz Jr.
|
Philip M. Serpe
|
WellSpring Stables (Robert Vukovich)
|
2: 02,85
|
2020
|
Mægtigt hjerte
|
Daisuke Fukumoto
|
Josie Carroll
|
Lawrence P. Cordes
|
2: 01,98
|
2019
|
En dårlig dreng
|
Flavien Prat
|
Richard Baltas
|
Sayjay Racing
|
2: 02,98
|
2018
|
Wonder Gadot †
|
John R. Velazquez
|
Mark E. Casse
|
Gary Barber
|
2: 02,26
|
2017
|
Hellige Helena †
|
Luis Contreras
|
James A. Jerkens
|
Stronach Stalde
|
2: 02,87
|
2016
|
Sir Dudley graver
|
Julien Leparoux
|
Michael J. Maker
|
Kenneth & Sarah Ramsey
|
2: 04.09
|
2015
|
Shaman Ghost
|
Rafael M. Hernandez
|
Brian A. Lynch
|
Stronach Stalde
|
2: 03.45
|
2014
|
Lexie Lou †
|
Patrick ægtemænd
|
Mark E. Casse
|
Gary Barber
|
2:03:94
|
2013
|
Midnat Aria
|
Jesse M. Campbell
|
Nicholas Gonzalez
|
Tucci -stalde
|
2: 04,72
|
2012
|
Dover -strædet
|
Justin Stein
|
Danny Vella
|
Canyon gårde
|
2: 01,99
|
2011
|
Grådigt †
|
Luis Contreras
|
Josie Carroll
|
Donver Stabil
|
2: 02,63
|
2010
|
Big Red Mike
|
Eurico Rosa da Silva
|
Nicholas Gonzalez
|
Terra Racing Stabil
|
2: 04,89
|
2009
|
Leopardens øje
|
Eurico Rosa da Silva
|
Mark Frostad
|
Sam-Son Farm
|
2: 03,84
|
2008
|
Ikke Bourbon
|
Jono Jones
|
Roger Attfield
|
Charles E. Fipke
|
2: 03,59
|
2007
|
Mike Fox
|
Emma-Jayne Wilson
|
Ian Black
|
D. Morgan Firestone
|
2: 05.45
|
2006
|
Edenwold
|
Emile Ramsammy
|
Josie Carroll
|
Jim & Alice Sapara
|
2: 05.30
|
2005
|
Vild ørken
|
Pat Valenzuela
|
Robert J. Frankel
|
Daniel Borislow og partnere
|
2: 07,37
|
2004
|
Niigon
|
Robert Landry
|
Eric Coatrieux
|
Chiefswood Stald
|
2: 04,72
|
2003
|
Wando
|
Patrick ægtemænd
|
Michael Keogh
|
Gus Schickedanz
|
2: 02,48
|
2002
|
TJ's Lucky Moon
|
Steve Bahen
|
Vito Armata
|
Molinaro Stabil
|
2: 06,88
|
2001
|
Dancethruthedawn †
|
Gary Boulanger
|
Mark Frostad
|
Sam-Son Farm
|
2: 03,78
|
2000
|
Spred guldet
|
Todd Kabel
|
Mark Frostad
|
Sam-Son Farm
|
2: 05.53
|
1999
|
Træskærer
|
Mickey Walls
|
Michael Keogh
|
Gus Schickedanz
|
2: 03.13
|
1998
|
Archers Bay
|
Kent Desormeaux
|
Todd Pletcher
|
Melnyk & Bristow
|
2: 02.10
|
1997
|
Fantastisk igen
|
Mike E. Smith
|
David Hofmans
|
Frank Stronach
|
2: 04.20
|
1996
|
Victor Cooley
|
Emile Ramsammy
|
Mark Frostad
|
Windways Farm
|
2: 03,80
|
1995
|
Regal Discovery
|
Todd Kabel
|
Roger Attfield
|
Nr. 1 Stabil
|
2: 03,80
|
1994
|
Baskisk
|
Jack Lauzon
|
Daniel J. Vella
|
Frank Stronach
|
2: 03.40
|
1993
|
Peteski
|
Craig Perret
|
Roger Attfield
|
Earle I. Mack
|
2: 04.20
|
1992
|
Alydeed
|
Craig Perret
|
Roger Attfield
|
Kinghaven Farms
|
2: 04,60
|
1991
|
Dans smart †
|
Patdag
|
Jim Day
|
Sam-Son Farm
|
2: 03.40
|
1990
|
Izvestia
|
Don Seymour
|
Roger Attfield
|
Kinghaven Farms
|
2: 01,80
|
1989
|
Med godkendelse
|
Don Seymour
|
Roger Attfield
|
Kinghaven Farms
|
2: 03.00
|
1988
|
Regal Intention
|
Jack Lauzon
|
Jim Day
|
Sam-Son Farm
|
2: 06.20
|
1987
|
Markedskontrol
|
Ken Skinner
|
Roger Attfield
|
Kinghaven Farms
|
2: 03,60
|
1986
|
Gyldent valg
|
Vincent Bracciale Jr.
|
Michael Tammaro
|
Dick Sanderson
|
2: 07.20
|
1985
|
La Lorgnette †
|
David Clark
|
Macdonald Benson
|
Windfields Farm
|
2: 04,60
|
1984
|
Nøgle til månen
|
Robin Platts
|
Gil Rowntree
|
BKY Stabil
|
2: 03,80
|
1983
|
Bompago
|
Larry Attard
|
John Cardella
|
Carl Cardella og partnere
|
2: 04.20
|
1982
|
Søn af Briartic
|
Paul Souter
|
Jerry G. Lavigne
|
Paddockhurst Stabil
|
2: 04,60
|
1981
|
Fiddle Dancer Boy
|
David Clark
|
James C. Bentley
|
John BW Carmichael
|
2: 04,80
|
1980
|
Kører hjem
|
William Parsons
|
Glenn Mangusson
|
CFCW Racing Stabil
|
2: 04.20
|
1979
|
Stabil vækst
|
Brian Swatuk
|
John J. Tammaro Jr.
|
Kinghaven Farms
|
2: 06,60
|
1978
|
Regal omfavnelse
|
Sandy Hawley
|
Macdonald Benson
|
Windfields Farm
|
2: 02.00
|
1977
|
Sund grund
|
Robin Platts
|
Gil Rowntree
|
Stafford Farms
|
2: 06,60
|
1976
|
Norcliffe
|
Jeffrey Fell
|
Roger Attfield
|
Norcliffe Stabil
|
2: 05.00
|
1975
|
L'Enjoleur
|
Sandy Hawley
|
Yonnie Starr
|
J. Louis Lévesque
|
2: 02,60
|
1974
|
Rav Herodes
|
Robin Platts
|
Gil Rowntree
|
Stafford Farms
|
2: 09.20
|
1973
|
Royal Chokolade
|
Ted Colangelo
|
Gil Rowntree
|
Stafford Farms
|
2: 08.20
|
1972
|
Victoria sang
|
Robin Platts
|
Larry Grant
|
Green Hills Farm
|
2: 03.20
|
1971
|
Kennedy Road
|
Sandy Hawley
|
James C. Bentley
|
Helen G. Stollery
|
2: 03.00
|
1970
|
Almoner
|
Sandy Hawley
|
Jerry G. Lavigne
|
Parkview Stabil
|
2: 04,80
|
1969
|
Jumpin Joseph
|
Avelino Gomez
|
Robert S. Bateman
|
Warren Beasely
|
2: 04.20
|
1968
|
Fusion
|
Wayne Harris
|
Roy Johnson
|
Golden West Farms
|
2: 05.20
|
1967
|
Jammed Lovely †
|
Jim Fitzsimmons
|
Yonnie Starr
|
Conn Smythe
|
2: 03.00
|
1966
|
Med titlen Hero
|
Avelino Gomez
|
Patrick MacMurchy
|
Peter K. Marshall
|
2: 03,60
|
1965
|
Whistling Sea
|
Tak Inouye
|
Roy Johnson
|
Olivier Ranches
|
2: 03,80
|
1964
|
Norddanser
|
Bill Hartack
|
Horatio Luro
|
Windfields Farm
|
2: 02.20
|
1963
|
Canebora
|
Manuel Ycaza
|
Gordon J. McCann
|
Windfields Farm
|
2: 04.00
|
1962
|
Flammende side †
|
Jim Fitzsimmons
|
Horatio Luro
|
Windfields Farm
|
2: 04,60
|
1961
|
Blåt lys
|
Hugo Dittfach
|
Patrick MacMurchy
|
Oberst KR Marshall
|
2: 05.00
|
1960
|
Victoria Park
|
Avelino Gomez
|
Horatio Luro
|
Windfields Farm
|
2: 02.00
|
1959
|
New Providence
|
Bobby Ussery
|
Gordon J. McCann
|
Windfields Farm
|
2: 04,80
|
1958
|
Caledon Beau
|
Al Coy
|
Yonnie Starr
|
Conn Smythe
|
2: 04.20
|
1957
|
Lyford Cay
|
Avelino Gomez
|
Gordon J. McCann
|
EP Taylor
|
2: 02,60
|
1956
|
Canadisk Champ
|
David Stevenson
|
John Passero
|
William R. Beasley
|
1: 55,00
|
1955
|
Ace Marine
|
George Walker
|
Yonnie Starr
|
Larkin Maloney
|
1: 52,40
|
1954
|
Collisteo
|
Chris Rogers
|
Richard Townrow
|
Bur-Fit stabil
|
1: 52,00
|
1953
|
Canadiana †
|
Eddie Arcaro
|
Gordon J. McCann
|
EP Taylor
|
1: 52,20
|
1952
|
Epigram
|
Gil Robillard
|
Stanley V. Bowden
|
Three V's Stable
|
1: 58,60
|
1951
|
Vigtig faktor
|
Alf Bavington
|
Gordon J. McCann
|
EP Taylor
|
1: 53,00
|
1950
|
McGill
|
Chris Rogers
|
Pete Keizer
|
Vincent J. Sheridan
|
1: 52,40
|
1949
|
Episk
|
Chris Rogers
|
Bert Alexandra
|
EP Taylor
|
1: 52,20
|
1948
|
Sidste Mark
|
Howard R. Bailey
|
Jim G. Fair
|
Jim G. Fair
|
1: 52,00
|
1947
|
Muggen
|
Colin McDonald
|
Arthur Brent
|
Parkwood Stald
|
1: 54,20
|
1946
|
Kingarvie
|
Johnny Dewhurst
|
Arthur Brent
|
Parkwood Stald
|
1: 55,60
|
1945
|
Yderst
|
Robert B. Watson
|
Cecil Howard
|
Harry C. Hatch
|
1: 53,80
|
1944
|
Acara
|
Robert B. Watson
|
Cecil Howard
|
Harry C. Hatch
|
1: 54,80
|
1943
|
Paolita †
|
Pat Remillard
|
William Thurner
|
Charles H. Hemstead
|
2: 02,60
|
1942
|
Ti til ess
|
Charles W. Smith
|
Harry Giddings Jr.
|
Harry Giddings Jr.
|
1: 57,80
|
1941
|
Budpath
|
Robert B. Watson
|
Loyd Gentry Sr.
|
Harry C. Hatch
|
1: 56,80
|
1940
|
Willie the Kid
|
Ronnie Nash
|
Gordon J. McCann
|
Mildred A. Kane
|
1: 55,80
|
1939
|
Archworth
|
Sydney Denny Birley
|
Mark Cowell
|
C. George McCullagh
|
1: 54,40
|
1938
|
Bunty Lawless
|
John W. Bailey
|
Jack Anderson
|
Willie F. Morrissey
|
1: 54,40
|
1937
|
Goldlure
|
Stirling Young
|
William H. Bringloe
|
Harry C. Hatch
|
1: 55,40
|
1936
|
Monsweep
|
Danny Brammer
|
William H. Bringloe
|
Harry C. Hatch
|
1: 55,00
|
1935
|
Sally Fuller †
|
Urt Lindberg
|
Johnny Thorpe
|
Seagram -stalde
|
1: 55,40
|
1934
|
Horometer
|
Frankie Mann
|
Harry Giddings Jr.
|
Oberst Samuel McLaughlin
|
1: 54,20
|
1933
|
Kong O'Connor
|
Eddie Legere
|
William H. Bringloe
|
Seagram -stalde
|
1: 56,40
|
1932
|
Queensway †
|
Frankie Mann
|
Harry Giddings Jr.
|
Robert WR Cowie
|
1: 55,20
|
1931
|
Skumblæser
|
Frankie Mann
|
Harry Giddings Jr.
|
Robert WR Cowie
|
1: 59,20
|
1930
|
Aymond
|
Henry Little
|
Jack Hutton
|
Ryland H. Ny
|
1: 57,20
|
1929
|
Kystlinje
|
JD Mooney
|
Fred H. Schelke
|
Thorncliffe Stald
|
1: 57,60
|
1928
|
Young Kitty †
|
Lester Pichon
|
William H. Bringloe
|
Seagram -stalde
|
1: 57,00
|
1927
|
Troutlet †
|
Francis Horn
|
John Nixon
|
Ryland H. Ny
|
1: 55,80
|
1926
|
Haplite
|
Henry Erickson
|
William H. Bringloe
|
Seagram -stalde
|
1: 59,60
|
1925
|
Fairbank †
|
Chick Lang
|
Jack Givens
|
James C. Fletcher
|
1: 56,40
|
1924
|
Moderens stolthed
|
George Walls
|
William G. Wilson
|
Hugh S. Wilson
|
1: 57,60
|
1923
|
Blomstrende
|
Terry Wilson
|
William H. Bringloe
|
Seagram -stalde
|
2: 11.00
|
1922
|
South Shore †
|
Kenny Parrington
|
Fred H. Schelke
|
Thorncliffe Stald
|
2: 12.00
|
1921
|
Herendesy
|
James H. Butwell
|
George Walker
|
Brookdale Stabil
|
2: 10.00
|
1920
|
St. Paul
|
Roxy Romanelli
|
Harry Giddings Jr.
|
Harry Giddings Sr.
|
2: 09.00
|
1919
|
Ladder of Light †
|
Lawrence Lyke
|
Joseph H. Doane
|
George W. Beardmore
|
2: 09.40
|
1918
|
Springside
|
Lee Mink
|
Ed Whyte
|
George M. Hendrie
|
2: 08,80
|
1917
|
Belle Mahone †
|
Frank Robinson
|
Barry Littlefield
|
Joseph E. Seagram
|
2: 08,80
|
1916
|
Mandarin
|
Arthur Pickens
|
Barry Littlefield
|
Joseph E. Seagram
|
2: 12.00
|
1915
|
Tartarean
|
Harry Watts
|
John Nixon
|
Charles Millar
|
2: 09.20
|
1914
|
Bikube
|
Guy Burns
|
Harry Giddings Jr.
|
Harry Giddings Sr.
|
2: 10.60
|
1913
|
Hearts of Oak
|
Johnny Wilson
|
Harry Giddings Jr.
|
Harry Giddings Sr.
|
2: 09.20
|
1912
|
Kætteri
|
Robert Small
|
John Nixon
|
Brookdale Stabil
|
2: 11.00
|
1911
|
St. Bass
|
Eddie Dugan
|
Harry Giddings Jr.
|
Harry Giddings Sr.
|
2: 08,80
|
1910
|
Parmer
|
Johnny Wilson
|
John Nixon
|
Valley Farm Stabil
|
2: 12.40
|
1909
|
Shimonese †
|
Clifford Gilbert
|
John Nixon
|
Valley Farm Stabil
|
2: 10.40
|
1908
|
Seismisk
|
Charles Fairbrother
|
Barry Littlefield
|
Joseph E. Seagram
|
2: 11.00
|
1907
|
Kelvin
|
James Foley
|
Charles Phair
|
T. Ambrose Woods
|
2: 12,60
|
1906
|
Slagte
|
John K. Treubel
|
Barry Littlefield
|
Joseph E. Seagram
|
2: 11.60
|
1905
|
Helvede
|
H. Kelly Phillips
|
Barry Littlefield
|
Joseph E. Seagram
|
2: 12.00
|
1904
|
Sapper
|
Jimmy Walsh
|
John Dyment Jr.
|
Nathaniel Dyment
|
2: 12.00
|
1903
|
Thessalon
|
Quintin Castro
|
John Dyment Jr.
|
Nathaniel Dyment
|
2: 15.50
|
1902
|
Lyddit †
|
Sam Wainwright
|
Ed Whyte
|
William Hendrie
|
2: 15.00
|
1901
|
John Ruskin
|
Harry Vititoe
|
Harry Blair
|
Joseph E. Seagram
|
2: 18,75
|
1900
|
Dalmoor
|
Harry Lewis
|
Harry Blair
|
Joseph E. Seagram
|
2: 14.00
|
1899
|
Smør Scotch †
|
RJ Mason
|
Eddie Whyte
|
William Hendrie
|
2: 15.50
|
1898
|
Bon Ino †
|
Lille Williams
|
Charles Boyle
|
Joseph E. Seagram
|
2: 15.50
|
1897
|
Ferdinand
|
Harry Lewis
|
Charles Boyle
|
Joseph E. Seagram
|
2: 13.00
|
1896
|
Millbrook
|
Harry Lewis
|
John R. Walker
|
Joseph E. Seagram
|
2: 19.00
|
1895
|
Bonniefield
|
Alf Brooker
|
John R. Walker
|
Joseph E. Seagram
|
2: 17.50
|
1894
|
Joe Miller
|
Frank Regan
|
John R. Walker
|
Joseph E. Seagram
|
2: 28.50
|
1893
|
Martello
|
Harry Blaylock
|
John R. Walker
|
Joseph E. Seagram
|
2: 14.00
|
1892
|
O'Donohue
|
F. Horton
|
John R. Walker
|
Joseph E. Seagram
|
2: 22.00
|
1891
|
Sejrrig
|
Michael Gorman
|
John R. Walker
|
Joseph E. Seagram
|
2: 14.50
|
1890
|
Kitestring †
|
Fred Coleman
|
Daniel Curtin
|
Thomas D. Hodgens
|
2: 22.00
|
1889
|
Kolonist
|
Richard O'Leary
|
Richard O'Leary
|
JD Matheson
|
2: 16.00
|
1888
|
Harry Cooper
|
Richard O'Leary
|
Richard O'Leary
|
JD Matheson
|
2: 18.50
|
1887
|
Bonnie Duke
|
Charlie Wise
|
William E. Owen
|
Robert Bond
|
2: 19.00
|
1886
|
Vild rose †
|
Charles Butler
|
Charles Butler
|
David Watson Campbell
|
2: 48,25
|
1885
|
Willie W.
|
William Jamieson
|
Erastus Burgess
|
Erastus Burgess
|
2: 58,00
|
1884
|
Williams
|
A. Martin
|
A. Martin
|
John Halligan
|
2: 50,75
|
1883
|
Roddy Pringle
|
Jacob Smith
|
Charles Boyle
|
Charles Boyle
|
2: 52,50
|
1882
|
Fanny Wiser †
|
Allie Gates
|
VI Owen
|
Arthur Abingdon Stald
|
2: 51,00
|
1881
|
Vicekansler
|
Mr. Brown
|
Erastus Burgess
|
John White
|
2: 53,00
|
1880
|
Bonnie Bird †
|
Richard O'Leary
|
Erastus Burgess
|
John Forbes
|
2: 47,00
|
1879
|
Moss Rose †
|
Allie Gates
|
Jonathan Scott
|
John White
|
2: 54,50
|
1878
|
Kong George
|
Allie Gates
|
Richard O'Leary
|
Oberst John Peters
|
2: 49,50
|
1877
|
Amelia †
|
Charles Phair
|
Jonathan Scott
|
John White
|
2: 56,50
|
1876
|
Norah P. †
|
Mr. Cook
|
Daniel Curtin
|
Oberst John Peters
|
2: 52,00
|
1875
|
Ung trompetist
|
Ukendt
|
Daniel Schoff
|
R. Ellison & C. Horton
|
2: 52,50
|
1874
|
Svalen †
|
John Hazard
|
William H. Hannon
|
Dr. Robert Thompson
|
2: 51,75
|
1873
|
Mignonette †
|
Ukendt
|
Jacob Smith
|
Roddy Pringle
|
2: 57,00
|
1872
|
Frygt
|
Richard O'Leary
|
Richard O'Leary
|
Alex Simpson
|
2: 54,50
|
1871
|
Floss †
|
James Lee
|
Robert T. Davies
|
Robert T. Davies
|
3: 21.00
|
1870
|
John Bell
|
John Bennett
|
Charlie N. Gates
|
Charlie N. Gates
|
3: 54,50
|
1869
|
Bay Jack
|
Abe Robinson Jr.
|
James Berry
|
Edward S. Bilton
|
3: 50,00
|
1868
|
Nettie †
|
Archie Fisher
|
Jonathan Scott
|
James & John White
|
3: 55,00
|
1867
|
Vild rose †
|
Alex McLaughlin
|
Mr. Fagan
|
James & John White
|
1: 50,50
|
1866
|
ledestjerne
|
Johnny Gagen
|
Johnny Gagen
|
Peter D. McKellar
|
1: 54,00
|
1865
|
Lady Norfolk †
|
Ukendt
|
John Sheppard
|
John Sheppard
|
Ukn
|
1864
|
Brunette †
|
Ukendt
|
Dr. George D. Morton
|
Dr. George D. Morton
|
02.00
|
1863
|
Touchstone
|
William Small
|
James White
|
James & John White
|
1: 59,00
|
1862
|
Palermo
|
Charles S. Littlefield
|
Charles Boyle
|
George C. Chalmers
|
2: 03.00
|
1861
|
Vild irer
|
Ben Alcott
|
George Cameron
|
George Henderson
|
02.00
|
1860
|
Don Juan
|
Charles S. Littlefield
|
James White
|
James White
|
1: 58,00
|
† angiver et hoppeføl
Referencer
-
Racing Post :
-
2007 , 2008 , 2009 , 2010 , 2011 , 2012 , 2013 , 2014 , 2015 , 2016
-
2017 , 2018 , 2019
Bibliografi
eksterne links