Roning ved Sommer-OL 1928 - Coxless four herre - Rowing at the 1928 Summer Olympics – Men's coxless four
Mænds coxless fire ved IX Olympiadens spil
| |
---|---|
Sted | Sloten |
Konkurrenter | 24 fra 6 nationer |
Medalister | |
Roning ved Sommer-OL 1928 | |
---|---|
Enkelt sculls | Mænd |
Coxless par | Mænd |
Dobbelt sculls | Mænd |
Parret par | Mænd |
Coxless fire | Mænd |
Coxed fire | Mænd |
Otte | Mænd |
De mænds coxless fire begivenhed var en del af roning programmet ved Sommer-OL 1928 . Det var en af syv rodbegivenheder for mænd og var begivenhedens fjerde optræden.
Resultater
Kilde: Officielle resultater; De Wael
Runde 1
Vinderne gik videre til anden runde. Tabere konkurrerede i den første repechage.
Opvarm 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | Roere | Nation | Tid | Kval. |
1 | Cesare Rossi , Pietro Freschi , Umberto Bonadè , Paolo Gennari | Italien | 7: 24,6 | Q2 |
2 | Simon Bon , Egbertus Waller , Ansco Dokkum , Paul Maasland | Holland | 7: 35,8 | R1 |
Opvarm 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | Roere | Nation | Tid | Kval. |
1 | Charles Karle , William Miller , George Healis , Ernest Bayer | Forenede Stater | 7: 16.8 | Q2 |
2 | Heinrich Zänker , Wolfgang Goedecke , Günther Roll , Werner Zschiesche | Tyskland | 7: 21.0 | R1 |
Opvarm 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | Roere | Nation | Tid | Kval. |
1 | John Lander , Michael Warriner , Richard Beesly , Edward Vaughan Bevan | Storbritanien | 7: 44,2 | Q2 |
2 | Henri Bonzano , Albert Bonzano , Émile Lecuirot , Louis Devillié | Frankrig | 7: 58,2 | R1 |
Repechage 1
Vinderne gik videre til anden runde, men var ikke berettiget til en anden repechage, hvis de tabte der. Tabere blev elimineret.
Opvarm 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | Roere | Nation | Tid | Kval. |
1 | Heinrich Zänker , Wolfgang Goedecke , Günther Roll , Werner Zschiesche | Tyskland | 7: 21.4 | Q2 |
2 | Simon Bon , Egbertus Waller , Ansco Dokkum , Paul Maasland | Holland | 7: 30.2 | eliminere. |
Opvarm 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | Roere | Nation | Tid | Kval. |
1 | Henri Bonzano , Albert Bonzano , Émile Lecuirot , Louis Devillié | Frankrig | 7: 52,0 | Q2 |
Runde 2
Vinderne gik videre til semifinalen. Tabere konkurrerede i den anden repechage, hvis de var kommet videre ved at vinde i første runde, eller blev elimineret, hvis de var kommet videre gennem den første repechage.
Opvarm 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | Roere | Nation | Tid | Kval. |
1 | John Lander , Michael Warriner , Richard Beesly , Edward Vaughan Bevan | Storbritanien | 6: 42,4 | Q |
2 | Heinrich Zänker , Wolfgang Goedecke , Günther Roll , Werner Zschiesche | Tyskland | eliminere. |
Opvarm 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | Roere | Nation | Tid | Kval. |
1 | Charles Karle , William Miller , George Healis , Ernest Bayer | Forenede Stater | 7: 12,6 | Q |
- | Henri Bonzano , Albert Bonzano , Émile Lecuirot , Louis Devillié | Frankrig | DNS | eliminere. |
Opvarm 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | Roere | Nation | Tid | Kval. |
1 | Cesare Rossi , Pietro Freschi , Umberto Bonadè , Paolo Gennari | Italien | 7: 01,6 | Q |
Semifinaler
Vinderne gik videre til finalen med guldmedalje, hvor taberen tog bronzemedaljen.
Opvarm 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | Roere | Nation | Tid | Kval. |
1 | Charles Karle , William Miller , George Healis , Ernest Bayer | Forenede Stater | 6: 29.4 | Q |
2 ( ) | Cesare Rossi , Pietro Freschi , Umberto Bonadè , Paolo Gennari | Italien | 6: 31,6 |
Opvarm 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Rang | Roere | Nation | Tid | Kval. |
1 | John Lander , Michael Warriner , Richard Beesly , Edward Vaughan Bevan | Storbritanien | 6: 42,4 | Q |
Finaler
Guldmedalje finale | |||
---|---|---|---|
Rang | Roere | Nation | Tid |
John Lander , Michael Warriner , Richard Beesly , Edward Vaughan Bevan | Storbritanien | 6: 36,0 | |
Charles Karle , William Miller , George Healis , Ernest Bayer | Forenede Stater | 6: 37,0 |