Roning ved OL i Sommer-OL i 1948 - Mænds dobbeltsculler - Rowing at the 1948 Summer Olympics – Men's double sculls
Mænds dobbeltsculler ved XIV-olympiadens spil
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dato | 5. - 9. august | ||||||||||||
konkurrenter | 24 fra 12 nationer | ||||||||||||
medaljevindere | |||||||||||||
| |||||||||||||
Roning ved sommer-OL i 1948 | |
---|---|
Enkelt sculls | Mænd |
Dobbelt kranier | Mænd |
Coxless par | Mænd |
Coxed par | Mænd |
Coxless fire | Mænd |
Coxed fire | Mænd |
otte | Mænd |
De mænds dobbelt kranier konkurrence på Sommer-OL 1948 i London fandt sted er på Henley Royal Regatta Course på Henley-on-Thames .
Indhold
Tidsplan
Dato | Rund |
---|---|
5. august 1948 | heats |
6. august 1948 | Repechage |
7. august 1948 | Semifinale |
9. august 1948 | Final |
Resultater
heats
Første båd af hver varme kvalificeret til semifinale, resten går til genudlevering.
Varme 1
Rang | romaskiner | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Jacques Maillet Christian Guilbert |
Frankrig | 6: 47,8 | Q |
2 |
Dickie Burnell Bert Bushnell |
Storbritanien | 6: 56,9 | |
3 |
Mario Ustolin Francesco Dapiran |
Italien | 6: 59.2 |
Varme 2
Rang | romaskiner | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Ebbe Parsner Aage Larsen |
Danmark | 6: 50,1 | Q |
2 |
Maurice Gueissaz Maurice Matthey |
Schweiz | 6: 58,7 | |
3 |
Gabriel Beaudry Fred Graves |
Canada | 7: 09.3 |
Varme 3
Rang | romaskiner | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Ben Piessens Willy Collet |
Belgien | 6: 50,9 | Q |
2 |
Tom Neumeier Henk van der Meer |
Holland | 6: 56,1 | |
3 |
Juan Rodríguez William Jones |
Uruguay | 7: 14,0 |
Varme 4
Rang | romaskiner | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Joe Angyal Arthur Gallagher |
Forenede Stater | 7: 01.3 | Q |
2 |
Ángel Malvicino Teodoro Nölting |
Argentina | 7: 08.0 | |
3 |
Sándor Ormándi József Simó |
Ungarn | 7: 12,1 |
Repechage
Første båd af hver varme kvalificerede sig til semifinale.
Varme 1
Rang | romaskiner | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Dickie Burnell Bert Bushnell |
Storbritanien | ? | Q |
2 |
Tom Neumeier Henk van der Meer |
Holland | 7: 00,2 | |
3 |
Ángel Malvicino Teodoro Nölting |
Argentina | 7: 07.1 |
Varme 2
Rang | romaskiner | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Mario Ustolin Francesco Dapiran |
Italien | 6: 53,9 | Q |
2 |
Maurice Gueissaz Maurice Matthey |
Schweiz | 7: 00,2 | |
3 |
Sándor Ormándi József Simó |
Ungarn | 7: 09.3 |
Varme 3
Rang | romaskiner | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Juan Rodríguez William Jones |
Uruguay | 7: 02.1 | Q |
2 |
Gabriel Beaudry Fred Graves |
Canada | 7: 08,7 |
Semifinale
Første båd af hver varme kvalificerede sig til finalen.
Varme 1
Rang | romaskiner | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Dickie Burnell Bert Bushnell |
Storbritanien | 7: 55,7 | Q |
2 |
Joe Angyal Arthur Gallagher |
Forenede Stater | 8: 07.3 | |
3 |
Ben Piessens Willy Collet |
Belgien | 8: 17.2 |
Varme 2
Rang | romaskiner | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Ebbe Parsner Aage Larsen |
Danmark | 7: 48,3 | Q |
2 |
Mario Ustolin Francesco Dapiran |
Italien | 7: 58,2 |
Varme 3
Rang | romaskiner | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Juan Rodríguez William Jones |
Uruguay | 8: 02.2 | Q |
2 |
Jacques Maillet Christian Guilbert |
Frankrig | 8: 33.2 |
Final
Rang | romaskiner | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
Dickie Burnell Bert Bushnell |
Storbritanien | 6: 51,3 | ||
Ebbe Parsner Aage Larsen |
Danmark | 6: 55,3 | ||
Juan Rodríguez William Jones |
Uruguay | 7: 12.4 |