Roning ved Sommer-OL 1952 - Dobbeltskaller til mænd - Rowing at the 1952 Summer Olympics – Men's double sculls
Mænds dobbeltsculler ved legene i XV-olympiaden
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sted | Meilahti | ||||||||||||
Dato | 20. - 23. juli | ||||||||||||
Konkurrenter | 32 fra 16 nationer | ||||||||||||
Medalister | |||||||||||||
| |||||||||||||
Roning ved Sommer-OL 1952 | |
---|---|
Enkelt sculls | Mænd |
Dobbelt sculls | Mænd |
Coxless par | Mænd |
Parret par | Mænd |
Coxless fire | Mænd |
Coxed fire | Mænd |
Otte | Mænd |
De mænds dobbelt kranier konkurrence på 1952 Sommer-OL fandt sted på Meilahti , Finland . Arrangementet blev afholdt fra 20. juli til 23. juli.
Opvarmer
De første to roere gik direkte til semifinalen. De andre skal konkurrere i repechage om resterende pladser i semifinalen.
Opvarm 1
Rang | Atletnavn | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|
1 |
Jacques Maillet Achille Giovannoni |
Frankrig (FRA) | 7: 00.1 | SF |
2 |
Waldemar Beck Gerhard Füssmann |
Tyskland (GER) | 7: 04.3 | SF |
3 |
Robert George Jos Van Stichel |
Belgien (BEL) | 7: 13.2 | |
4 |
Ebbe Parsner Åge Larsen |
Danmark (DEN) | 7: 27.3 |
Opvarm 2
Rang | Atletnavn | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|
1 |
Heorhiy Zhylin Ihor Yemchuk |
Sovjetunionen (URS) | 7: 02.5 | SF |
2 |
Miguel Seijas Juan Rodríguez |
Uruguay (URU) | 7: 06.9 | SF |
3 |
Peter Stebler Émile Knecht |
Schweiz (SUI) | 7: 09.3 | |
4 |
Keijo Koivumäki Eero Koivumäki |
Finland (FIN) | 7: 19,5 |
Opvarm 3
Rang | Atletnavn | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|
1 |
Silvio Bergamini Lodovico Sommaruga |
Italien (ITA) | 7: 01.3 | SF |
2 |
Pat Costello Walter Hoover |
USA (USA) | 7: 01,9 | SF |
3 |
John MacMillan Peter Brandt |
Storbritannien (GBR) | 7: 07.4 | |
4 |
Bob Williams Derek Riley |
Canada (CAN) | 7: 19.3 |
Opvarm 4
Rang | Atletnavn | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|
1 |
Tranquilo Cappozzo Eduardo Guerrero |
Argentina (ARG) | 7: 04.4 | SF |
2 |
Antonín Malinkovič Jiří Vykoukal |
Tjekkoslovakiet (TCH) | 7: 11.6 | SF |
3 |
John Rogers Murray Riley |
Australien (AUS) | 7: 16.7 | |
4 |
Tore Johansson Curt Brunnqvist |
Sverige (SWE) | 8: 31.3 |
Første repechage
Vinderen i hvert heat kvalificerede sig til semifinalen.
Opvarm 1
Rang | Atletnavn | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|
1 |
Robert George Jos Van Stichel |
Belgien (BEL) | 7: 03.2 | SF |
2 |
Peter Stebler Émile Knecht |
Schweiz (SUI) | 7: 05.8 | |
3 |
Tore Johansson Curt Brunnqvist |
Sverige (SWE) | 7: 11.4 | |
4 |
Bob Williams Derek Riley |
Canada (CAN) | 7: 15,5 |
Opvarm 2
Rang | Atletnavn | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|
1 |
John Rogers Murray Riley |
Australien (AUS) | 7: 03.0 | SF |
2 |
John MacMillan Peter Brandt |
Storbritannien (GBR) | 7: 04.4 | |
3 |
Ebbe Parsner Åge Larsen |
Danmark (DEN) | 7: 09.3 | |
4 |
Keijo Koivumäki Eero Koivumäki |
Finland (FIN) | 7: 12.0 |
Semifinaler
Vinderne i hvert heat kvalificerede sig til finalen, mens de andre skal konkurrere i den anden repechage om de resterende pladser i finalen.
Semifinale 1
Rang | Atletnavn | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|
1 |
Antonín Malinkovič Jiří Vykoukal |
Tjekkoslovakiet (TCH) | 7: 23,5 | F |
2 |
Pat Costello Walter Hoover |
USA (USA) | 7: 24.3 | |
3 |
Heorhiy Zhylin Ihor Yemchuk |
Sovjetunionen (URS) | 7: 26,5 | |
4 |
Jacques Maillet Achille Giovannoni |
Frankrig (FRA) | 7: 29,5 |
Semifinale 2
Rang | Atletnavn | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|
1 |
Tranquilo Cappozzo Eduardo Guerrero |
Argentina (ARG) | 7: 23.1 | F |
2 |
Waldemar Beck Gerhard Füssmann |
Tyskland (GER) | 7: 36,3 | |
3 |
Silvio Bergamini Lodovico Sommaruga |
Italien (ITA) | 7: 36,7 | |
4 |
Miguel Seijas Juan Rodríguez |
Uruguay (URU) | 8: 04.0 |
Anden repechage
Vinderne i hvert heat kvalificerede sig til finalen.
Opvarm 1
Rang | Atletnavn | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|
1 |
Miguel Seijas Juan Rodríguez |
Uruguay (URU) | 7: 01,7 | F |
2 |
Pat Costello Walter Hoover |
USA (USA) | 7: 03.6 | |
3 |
John Rogers Murray Riley |
Australien (AUS) | 7: 13.1 |
Opvarm 2
Rang | Atletnavn | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|
1 |
Jacques Maillet Achille Giovannoni |
Frankrig (FRA) | 7: 06.3 | F |
2 |
Waldemar Beck Gerhard Füssmann |
Tyskland (GER) | 7: 08.2 | |
3 |
Robert George Jos Van Stichel |
Belgien (BEL) | 7: 25,8 |
Opvarm 3
Rang | Atletnavn | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|
1 |
Heorhiy Zhylin Ihor Yemchuk |
Sovjetunionen (URS) | 7: 07.5 | F |
2 |
Silvio Bergamini Lodovico Sommaruga |
Italien (ITA) | 7: 16.0 |
Endelig
Rang | Atletnavn | Land | Tid | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|
Tranquilo Cappozzo Eduardo Guerrero |
Argentina (ARG) | 7: 23.1 | ||
Heorhiy Zhylin Ihor Yemchuk |
Sovjetunionen (URS) | 7: 07.5 | ||
Miguel Seijas Juan Rodríguez |
Uruguay (URU) | 7: 01,7 | ||
4 |
Jacques Maillet Achille Giovannoni |
Frankrig (FRA) | 7: 06.3 | |
5 |
Antonín Malinkovič Jiří Vykoukal |
Tjekkoslovakiet (TCH) | 7: 23,5 |