Roning ved Sommer-OL i 1972 - Mænds dobbeltsculler - Rowing at the 1972 Summer Olympics – Men's double sculls
Mænds dobbeltsculler ved XX-Olympiaden
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Luftfoto af lokalet i Oberschleißheim
| |||||||||||||
Venue | Oberschleißheim Regattakursus | ||||||||||||
Dato | 27. august - 2. september | ||||||||||||
konkurrenter | 38; (19 hold) fra 19 nationer | ||||||||||||
Vindertid | 7: 01,77 | ||||||||||||
medaljevindere | |||||||||||||
| |||||||||||||
Roning ved sommer-OL i 1972 | |
---|---|
Enkelt sculls | Mænd |
Dobbelt kranier | Mænd |
Coxless par | Mænd |
Coxed par | Mænd |
Coxless fire | Mænd |
Coxed fire | Mænd |
otte | Mænd |
De mænds dobbelt kranier konkurrence på Sommer-OL 1972 i München fandt sted fra den 27. august - 2. september kl den olympiske Reggatta Kursus i Oberschleißheim.
Indhold
Resultater
heats
Vinderen af hver varme (grøn) kvalificerer sig til semifinalrunden, resten går til genudgivelse.
Varme 1
Rang | Rower | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 |
Tim Crooks Patrick Delafield |
Storbritanien | 6: 57,70 |
2 |
Joachim Böhmer Uli Schmied |
Østtyskland | 7: 07,94 |
3 |
Albert Heyche Claude Dehombreux |
Belgien | 7: 16,69 |
4 |
Jorge Imaz Ricardo Ibarra |
Argentina | 7: 18,28 |
5 |
Peter Barr John McNiven |
Canada | 7: 21,69 |
Varme 2
Rang | Rower | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 |
Josef Straka, jr. Vladek Lacina |
Tjekkoslovakiet | 6: 56,82 |
2 |
Hans Ruckstuhl Ueli Isler |
Schweiz | 7: 02,90 |
3 |
Frank Hansen Svein Thøgersen |
Norge | 7: 03,65 |
4 |
Thomas McKibbon John Van Blom |
Forenede Stater | 7: 08.91 |
5 |
Roman Kowalewski Kazimierz Lewandowski |
Polen | 7: 21.05 |
Varme 3
Rang | Rower | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 |
Aleksandr Timoshinin Gennadi Korshikov |
Sovjetunionen | 6: 56,17 |
2 |
Jan Bruyn Paul Veenemans |
Holland | 7: 02.12 |
3 |
Jochen Meißner Arthur Heyne |
Vesttyskland | 7: 12,03 |
4 |
Tsugio Ito Yoshio Minato |
Japan | 7: 17,51 |
5 |
Federico Scheffler Ricardo Scheffler |
Mexico | 7: 43,87 |
Varme 4
Rang | Rower | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 |
Niels Henry Secher Jørgen Engelbrecht |
Danmark | 7: 11,32 |
2 |
Jean-Noël Ribot Roland Thibaut |
Frankrig | 7: 16,50 |
3 |
Manfred Krausbar Sepp Puchinger |
Østrig | 7: 29,13 |
4 |
Carlos Oliveira Manuel Barroso |
Portugal | 8: 09.93 |
Repechage
To øverste slutspillere i hver heat kvalificerer sig til semifinalerunde.
Genudlevering 1
Rang | Rower | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 |
Jean-Noël Ribot Roland Thibaut |
Frankrig | 7: 10,45 |
2 |
Jochen Meißner Arthur Heyne |
Vesttyskland | 7: 11,55 |
3 |
Thomas McKibbon John Van Blom |
Forenede Stater | 7: 19,63 |
4 |
Peter Barr John McNiven |
Canada | 7: 29,05 |
Genudskiftning 2
Rang | Rower | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 |
Frank Hansen Svein Thøgersen |
Norge | 7: 03,71 |
2 |
Jan Bruyn Paul Veenemans |
Holland | 7: 04.15 |
3 |
Jorge Imaz Ricardo Ibarra |
Argentina | 7: 22.15 |
Genudskiftning 3
Rang | Rower | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 |
Hans Ruckstuhl Ueli Isler |
Schweiz | 7: 14.70 |
2 |
Albert Heyche Claude Dehombreux |
Belgien | 7: 17,58 |
3 |
Federico Scheffler Ricardo Scheffler |
Mexico | 7: 40.11 |
4 |
Carlos Oliveira Manuel Barroso |
Portugal | 7: 44.25 |
Genudskiftning 4
Rang | Rower | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 |
Joachim Böhmer Uli Schmied |
Østtyskland | 7: 00,54 |
2 |
Roman Kowalewski Kazimierz Lewandowski |
Polen | 7: 08,27 |
3 |
Tsugio Ito Yoshio Minato |
Japan | 7: 09,73 |
4 |
Manfred Krausbar Sepp Puchinger |
Østrig | 7: 16,16 |
semifinale
Semifinal A / B
De første tre kvalificerer sig til finale A, resten til finale B.
Semifinal 1
Rang | Rower | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 |
Joachim Böhmer Uli Schmied |
Østtyskland | 7: 29,13 |
2 |
Tim Crooks Patrick Delafield |
Storbritanien | 7: 31.62 |
3 |
Josef Straka, jr. Vladek Lacina |
Tjekkoslovakiet | 7: 36,83 |
4 |
Jan Bruyn Paul Veenemans |
Holland | 7: 40,77 |
5 |
Hans Ruckstuhl Ueli Isler |
Schweiz | 7: 45.42 |
6 |
Jochen Meißner Arthur Heyne |
Vesttyskland | 7: 46,21 |
Semifinal 2
Rang | Rower | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 |
Niels Henry Secher Jørgen Engelbrecht |
Danmark | 7: 31,32 |
2 |
Aleksandr Timoshinin Gennadi Korshikov |
Sovjetunionen | 7: 35,33 |
3 |
Frank Hansen Svein Thøgersen |
Norge | 7: 35.82 |
4 |
Jean-Noël Ribot Roland Thibaut |
Frankrig | 7: 47,68 |
5 |
Albert Heyche Claude Dehombreux |
Belgien | 7: 55,00 |
6 |
Roman Kowalewski Kazimierz Lewandowski |
Polen | 7: 59,52 |
finaler
Afsluttende B
Rang | Rower | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 |
Jan Bruyn Paul Veenemans |
Holland | 7: 07,25 |
2 |
Hans Ruckstuhl Ueli Isler |
Schweiz | 7: 08.22 |
3 |
Albert Heyche Claude Dehombreux |
Belgien | 7: 10,03 |
4 |
Jochen Meißner Arthur Heyne |
Vesttyskland | 7: 11,74 |
5 |
Jean-Noël Ribot Roland Thibaut |
Frankrig | 7: 14.21 |
6 |
Roman Kowalewski Kazimierz Lewandowski |
Polen | 7: 31,97 |
Afsluttende A
Rang | Rower | Land | Tid |
---|---|---|---|
Aleksandr Timoshinin Gennadi Korshikov |
Sovjetunionen | 7: 01,77 | |
Frank Hansen Svein Thøgersen |
Norge | 7: 02,58 | |
Joachim Böhmer Uli Schmied |
Østtyskland | 7: 05,55 | |
4 |
Niels Henry Secher Jørgen Engelbrecht |
Danmark | 7: 14,19 |
5 |
Tim Crooks Patrick Delafield |
Storbritanien | 7: 16,29 |
6 |
Josef Straka, jr. Vladek Lacina |
Tjekkoslovakiet | 7: 17.60 |