Roning ved sommer -OL 1980 - Kvinder otte - Rowing at the 1980 Summer Olympics – Women's eight
Kvinder otter ved OL i XXII
| |
---|---|
Sted | Krylatskoye Sports Complex Kano- og robassin |
Dato | 21. -26. Juli |
Konkurrenter | 54 fra 6 nationer |
Vindtid | 3: 03,32 |
Medaljer | |
Roning ved sommer -OL 1980 | ||
---|---|---|
Enkeltskaller | Mænd | Kvinder |
Dobbelt sculls | Mænd | Kvinder |
Hakløst par | Mænd | Kvinder |
Coxed par | Mænd | |
Firdobbelt skaler | Mænd | Kvinder |
Coxless fire | Mænd | |
Coxed fire | Mænd | Kvinder |
Otte | Mænd | Kvinder |
De kvinders ottere roning konkurrence på Sommer-OL 1980 fandt sted på Krylatskoye Sports Complex Kano og Roning Basin , Moskva , Sovjetunionen . Arrangementet blev afholdt fra 21. til 26. juli.
Varmer
Det hurtigste hold i hvert heat gik videre til finalen. De resterende hold skal konkurrere i repechage om de resterende pladser i finalen.
Varme 1
Rang | Roere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Frolova , Paziun , Pivovarova , Preobrazhenskaya , Prishchepa , Stetsenko , Tereshina , Umanets , Zhulina | Sovjetunionen (URS) | 3: 11,72 |
2 | Hodges , Toch , Sweet , Clark , Paton , Clugston , Boyes , Jones , Wright | Storbritannien (GBR) | 3: 18,18 |
3 | Niebrzydowska , Lewandowska , Piatkowska , Kamuda , Modlińska , Soroka , Ambros , Kiełsznia , Różańska | Polen (POL) | 3: 25,15 |
Varme 2
Rang | Roere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Boesler , Knetsch , Kühn , Metze , Neisser , Richter , Sandig , Schütz , Wilke | Østtyskland (DDR) | 3: 13,41 |
2 | Aposteanu , Bondar , Bucur , Constantinescu , Dobritoiu , Frîntu , Iliuta , Puscatu , Zagoni | Rumænien (ROM) | 3: 16,21 |
3 | Stavreva , Koleva , Vasileva , Khristeva , Kostova , Karamandzhukova , Mincheva , Aleksandrova , Georgieva | Bulgarien (BUL) | 3: 20,25 |
Repechage
Tre hurtigste hold i repechagen gik videre til finalen.
Rang | Roere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Aposteanu , Bondar , Bucur , Constantinescu , Dobritoiu , Frîntu , Iliuta , Puscatu , Zagoni | Rumænien (ROM) | 3: 10,24 |
2 | Stavreva , Koleva , Vasileva , Khristeva , Kostova , Karamandzhukova , Mincheva , Aleksandrova , Georgieva | Bulgarien (BUL) | 3: 15,49 |
3 | Hodges , Toch , Sweet , Clark , Paton , Clugston , Boyes , Jones , Wright | Storbritannien (GBR) | 3: 15,77 |
4 | Niebrzydowska , Lewandowska , Piatkowska , Kamuda , Modlinska , Soroka , Ambros , Kielsznia , Rózanska (cox) | Polen (POL) | 3: 24.04 |
Final
Rang | Roere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Boesler , Knetsch , Kühn , Metze , Neisser , Richter , Sandig , Schütz , Wilke (cox) | Østtyskland | 3: 03,32 |
2 | Paziun , Pivovarova , Preobrazhenskaya , Prishchepa , Stetsenko , Tereshina , Umanets , Zhulina , Frolova (cox) | Sovjetunionen | 3: 04,29 |
3 | Aposteanu , Bondar , Bucur , Constantinescu , Frîntu , Iliuta , Puscatu , Zagoni , Dobritoiu (cox) | Rumænien | 3: 05,63 |
4 | Stavreva , Koleva , Vasileva , Khristeva , Kostova , Karamandzhukova , Mincheva , Aleksandrova , Georgieva (cox) | Bulgarien | 3: 10,03 |
5 | Hodges , Toch , Sweet , Clark , Paton , Clugston , Boyes , Jones , Wright (cox) | Storbritanien | 3: 13,85 |
Referencer
Kilder
- Den officielle rapport om legene ved XXII Olympiade Moskva 1980 bind tre (PDF) (PDF). s. s. 121. Arkiveret fra originalen (PDF) den 27. september 2007.