Roning ved sommer -OL 1992 - Single sculls for mænd - Rowing at the 1992 Summer Olympics – Men's single sculls
Mænds enkeltskaller ved legene i XXV Olympiaden
| ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sted | Banyolesøen | |||||||||
Datoer | 27. juli - 1. august | |||||||||
Konkurrenter | 22 fra 22 nationer | |||||||||
Vindtid | 6: 51,40 | |||||||||
Medaljer | ||||||||||
| ||||||||||
Roning ved sommer -OL 1992 | ||
---|---|---|
Enkeltskaller | Mænd | Kvinder |
Hakløst par | Mænd | Kvinder |
Dobbelt sculls | Mænd | Kvinder |
Coxed par | Mænd | |
Coxless fire | Mænd | Kvinder |
Coxed fire | Mænd | |
Firdobbelt skaler | Mænd | Kvinder |
Otte | Mænd | Kvinder |
Mændenes single sculls -konkurrence ved sommer -OL 1992 i Barcelona blev afholdt fra 27. juli til 1. august ved Banyolesøen . Arrangementet var en individuel ro- begivenhed i åben stil, der blev afholdt som en del af roning ved sommer-OL 1992- programmet. Der var 22 konkurrenter fra 22 nationer, hvor hver nation var begrænset til en enkelt båd i stævnet. Arrangementet blev vundet af Thomas Lange fra Tyskland, den fjerde mand, der med succes gentog som olympisk mester (efter sin sejr i 1988 på det østtyske hold). Det var "Tysklands" første optræden siden 1936 (da Gustav Schäfer vandt guldmedaljen), selvom tyske roere, der repræsenterede Det Forenede Team i Tyskland, Vesttyskland og Østtyskland havde vundet 10 medaljer i 8 kampe fra 1960 til 1988. Václav Chalupa fra Tjekkoslovakiet tog sølv, landets første medalje i mændenes enkeltskuller. Polens Kajetan Broniewski tjente landets første medalje i stævnet siden 1960 med sin bronze.
Baggrund
Dette var begivenhedens 21. optræden. Roning havde været på programmet i 1896, men blev aflyst på grund af dårligt vejr. Enkeltskallerne er blevet afholdt hver gang, der er blevet bestridt ro, begyndende i 1900.
Seks af de 22 single scullers fra 1988-spillene vendte tilbage: guldmedaljevinder Thomas Lange fra Østtyskland (nu konkurrerer om det forenede Tyskland), bronzemedaljevinder Eric Verdonk fra New Zealand, femtepladsen Kajetan Broniewski fra Polen, syvendepladsen (og tre gange guldmedaljer fra 1976 til 1984) Pertti Karppinen fra Finland, ottendepladsen Jüri Jaanson fra Sovjetunionen (nu konkurrerer om Estland), og ellevtepladsen Jesus Posse fra Uruguay. Lange foretrak at gentage, men der var et stærkt felt. Lange havde vundet VM i 1989 og 1991, mens Jaanson havde vundet i 1990. Václav Chalupa fra Tjekkoslovakiet havde været runner-up alle tre år, samt vundet 1989 Challenge Sculls i Diamond . Joaquín Gómez fra Mexico var panamerikansk mester. Verdonk var også en Diamond Challenge -vinder i 1990.
Letland, Libanon og Tyrkiet debuterede hver i arrangementet; nogle tidligere sovjetrepublikker konkurrerede sammen som Unified Team. USA gjorde sit 17. optræden, mest blandt nationer.
Konkurrenceform
Denne ro -begivenhed var en enkelt begivenhed, hvilket betyder, at hver båd blev drevet af en enkelt roer. "Scull" -delen betyder, at roeren brugte to årer, en på hver side af båden. Banen brugte den 2000 meters afstand, der blev den olympiske standard i 1912.
Turneringen brugte fire-runde-formatet (tre hovedrunder og en repechage), der havde været brugt siden 1968. Konkurrencen fortsatte med at bruge den seks-båds varme, der var standardiseret i 1960. Rankingsløbene udvidede sig fra "B" -finalen til 7. placering gennem 12. plads introduceret i 1964 for at have fire finaler, "D" til "A", der rangerede hver båd. Yderligere "C/D" eller trøst semifinaler blev også tilføjet.
- Kvartfinale: Fire heat på 5 eller 6 både hver. Den øverste båd i hvert heat (4 i alt) avancerede direkte til "A/B" semifinalen. De resterende både (18 i alt) gik til repechage.
- Genopladning: Fire heat på 4 eller 5 både hver. De to bedste både i hvert heat (8 i alt) sluttede sig igen til kvartfinalevinderne i "A/B" semifinalen. De andre både (i alt 10) gik til "C/D" semifinalen, hvor de ikke længere konkurrerede om medaljer.
- Semifinaler: Fire semifinaler. To "A/B" semifinaler på 6 både hver for både, der stadig kæmper om medaljer; de tre bedste både i hvert heat (6 i alt) gik videre til Final A, de resterende både (6 i alt) gik til Final B. To "C/D" semifinaler blev brugt til at sortere de resterende både i rankingfinaler uden chance for medaljer; de tre bedste både i hvert heat (6 i alt) gik til Final C, mens de resterende både (4 i alt) gik til Final D.
- Final: Fire finaler. Final A bestod af de 6 bedste både. Final B placerede både 7 til 12. Final C placerede både 13 til 18. Final D placerede både 19 til 22.
Tidsplan
Alle tider er centraleuropæisk sommertid ( UTC+2 )
Dato | Tid | Rund |
---|---|---|
Mandag den 27. juli 1992 | 11:10 | Kvartfinaler |
Onsdag, 29. juli 1992 | 10:30 | Repechage |
Torsdag, 30. juli 1992 | 9:20 | Semifinaler |
Lørdag den 1. august 1992 | 7:40 | Finaler |
Resultater
Kvartfinaler
Vinderen af hvert heat er kvalificeret til "A/B" semifinalen. 2. – 6. placerede roere går videre til repechage -runden.
Kvartsfinale 1
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Václav Chalupa | Tjekkoslovakiet | 7: 06.01 | QAB |
2 | Wade Hall-Craggs | Storbritanien | 7: 11,58 | R |
3 | Gábor Mitring | Ungarn | 7: 11,93 | R |
4 | Greg Walker | Forenede Stater | 7: 13,62 | R |
5 | Jesús Posse | Uruguay | 7: 38,96 | R |
6 | Niall O'Toole | Irland | 7: 50,46 | R |
Kvartsfinale 2
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Sergio Fernández | Argentina | 6: 59,14 | QAB |
2 | Jüri Jaanson | Estland | 7: 00,85 | R |
3 | Xeno Müller | Schweiz | 7: 06.20 | R |
4 | Joaquín Gómez | Mexico | 7: 08,77 | R |
5 | Du er Lasmanis | Letland | 7: 14,61 | R |
6 | Frans Göbel | Holland | 7: 17,75 | R |
Kvartsfinale 3
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Thomas Lange | Tyskland | 7: 08.13 | QAB |
2 | Kajetan Broniewski | Polen | 7: 11.01 | R |
3 | Massimo Marconcini | Italien | 7: 17,67 | R |
4 | Konstantinos Kariotis | Grækenland | 7: 23.00 | R |
- | Ali Rıza Bilal | Kalkun | DNF | R |
Kvartsfinale 4
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Harald Faderbauer | Østrig | 6: 57,72 | QAB |
2 | Eric Verdonk | New Zealand | 6: 58,35 | R |
3 | Ihor Mohylniy | Forenet team | 7: 15,69 | R |
4 | Pertti Karppinen | Finland | 7: 25,87 | R |
5 | Christian Francis | Libanon | 8: 08.47 | R |
Repechage
De to første af hvert heat kvalificerede sig til A/B -semifinalen. 3. - 5. placerede roere gik videre til "C/D" (trøst) semifinalen.
Genopladningsvarme 1
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Eric Verdonk | New Zealand | 7: 02.40 | QAB |
2 | Joaquín Gómez | Mexico | 7: 02,84 | QAB |
3 | Massimo Marconcini | Italien | 7: 06,71 | QCD |
4 | Jesús Posse | Uruguay | 7: 31,32 | QCD |
Genopladningsvarme 2
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Kajetan Broniewski | Polen | 7: 01,64 | QAB |
2 | Xeno Müller | Schweiz | 7: 04,73 | QAB |
3 | Greg Walker | Forenede Stater | 7: 11,85 | QCD |
4 | Christian Francis | Libanon | 8: 14,79 | QCD |
Genopladningsvarme 3
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Jüri Jaanson | Estland | 7: 05.52 | QAB |
2 | Pertti Karppinen | Finland | 7: 08,82 | QAB |
3 | Frans Göbel | Holland | 7: 09,98 | QCD |
4 | Gábor Mitring | Ungarn | 7: 22,13 | QCD |
5 | Ali Rıza Bilal | Kalkun | 7: 26.03 | QCD |
Genopladningsvarme 4
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Konstantinos Kariotis | Grækenland | 7: 01.57 | QAB |
2 | Du er Lasmanis | Letland | 7: 03.27 | QAB |
3 | Niall O'Toole | Irland | 7: 07,68 | QCD |
4 | Wade Hall-Craggs | Storbritanien | 7: 08,92 | QCD |
5 | Ihor Mohylniy | Forenet team | 7: 08,92 | QCD |
Semifinaler
For semifinalerne A/B gik de tre bedste i hvert heat videre til Final A og 4. - 6. placerede roere gik videre til Final B.
For semifinalerne C/D gik de tre bedste i hvert heat videre til Final C og 4. – 5. placerede roere gik videre til Final D.
Semifinale C/D 1
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Massimo Marconcini | Italien | 7: 06,61 | QC |
2 | Frans Göbel | Holland | 7: 09,72 | QC |
3 | Wade Hall-Craggs | Storbritanien | 7: 09,94 | QC |
4 | Ali Rıza Bilal | Kalkun | 7: 10,22 | QD |
5 | Christian Francis | Libanon | 8: 12,79 | QD |
Semifinale C/D 2
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Ihor Mohylniy | Forenet team | 7: 03,91 | QC |
2 | Gábor Mitring | Ungarn | 7: 05.04 | QC |
3 | Jesús Posse | Uruguay | 7: 05.53 | QC |
4 | Greg Walker | Forenede Stater | 7: 05.54 | QD |
5 | Niall O'Toole | Irland | 9: 25,95 | QD |
Semifinale A/B 1
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Thomas Lange | Tyskland | 6: 54,54 | QA |
2 | Václav Chalupa | Tjekkoslovakiet | 6: 56,12 | QA |
3 | Kajetan Broniewski | Polen | 7: 02,65 | QA |
4 | Pertti Karppinen | Finland | 7: 12.05 | QB |
5 | Konstantinos Kariotis | Grækenland | 7: 12,91 | QB |
6 | Joaquín Gómez | Mexico | 7: 26,84 | QB |
Semifinale A/B 2
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Sergio Fernández | Argentina | 6: 53,40 | QA |
2 | Jüri Jaanson | Estland | 6: 55,64 | QA |
3 | Eric Verdonk | New Zealand | 6: 56,79 | QA |
4 | Xeno Müller | Schweiz | 6: 57,64 | QB |
5 | Du er Lasmanis | Letland | 7: 10,69 | QB |
6 | Harald Faderbauer | Østrig | 7: 42,85 | QB |
Finaler
Endelig D
Rang | Roer | Nation | Tid |
---|---|---|---|
19 | Greg Walker | Forenede Stater | 7: 12,32 |
20 | Ali Rıza Bilal | Kalkun | 7: 35,15 |
21 | Niall O'Toole | Irland | 8: 01,78 |
22 | Christian Francis | Libanon | 8: 06,14 |
Endelig C
Rang | Roer | Nation | Tid |
---|---|---|---|
13 | Massimo Marconcini | Italien | 7: 05,36 |
14 | Wade Hall-Craggs | Storbritanien | 7: 09.05 |
15 | Gábor Mitring | Ungarn | 7: 12,65 |
16 | Frans Göbel | Holland | 7: 12,76 |
17 | Ihor Mohylniy | Forenet team | 7: 14,34 |
18 | Jesús Posse | Uruguay | 7: 18.27 |
Final B
Rang | Roer | Nation | Tid |
---|---|---|---|
7 | Joaquín Gómez | Mexico | 6: 57,13 |
8 | Harald Faderbauer | Østrig | 6: 58,97 |
9 | Du er Lasmanis | Letland | 7: 01.54 |
10 | Pertti Karppinen | Finland | 7: 08.15 |
11 | Konstantinos Kariotis | Grækenland | 7: 19,47 |
- | Xeno Müller | Schweiz | DNS |
Final A
Rang | Roer | Nation | Tid |
---|---|---|---|
Thomas Lange | Tyskland | 6: 51,40 | |
Václav Chalupa | Tjekkoslovakiet | 6: 52,93 | |
Kajetan Broniewski | Polen | 6: 56,82 | |
4 | Eric Verdonk | New Zealand | 6: 57,45 |
5 | Jüri Jaanson | Estland | 7: 12,92 |
6 | Sergio Fernández | Argentina | 7: 15,53 |
Resultater resumé
Rang | Roer | Nation | Kvartfinaler | Repechage | Semifinaler | Finaler |
---|---|---|---|---|---|---|
Thomas Lange | Tyskland | 7: 08.13 | Farvel | 6: 54,54 Semifinaler A/B |
6: 51,40 Final A |
|
Václav Chalupa | Tjekkoslovakiet | 7: 06.01 | Farvel | 6: 56,12 Semifinaler A/B |
6: 52,93 Final A |
|
Kajetan Broniewski | Polen | 7: 11.01 | 7: 01,64 | 7: 02,65 Semifinaler A/B |
6: 56,82 Final A |
|
4 | Eric Verdonk | New Zealand | 6: 58,35 | 7: 02.40 | 6: 56,79 Semifinaler A/B |
6: 57.45 Final A |
5 | Jüri Jaanson | Estland | 7: 00,85 | 7: 05.52 | 6: 55,64 Semifinaler A/B |
7: 12,92 Final A |
6 | Sergio Fernández | Argentina | 6: 59,14 | Farvel | 6: 53,40 Semifinaler A/B |
7: 15.53 Final A |
7 | Joaquín Gómez | Mexico | 7: 08,77 | 7: 02,84 | 7: 26.84 Semifinaler A/B |
6: 57,13 Final B |
8 | Harald Faderbauer | Østrig | 6: 57,72 | Farvel | 7: 42,85 Semifinaler A/B |
6: 58,97 Final B |
9 | Du er Lasmanis | Letland | 7: 14,61 | 7: 03.27 | 7: 10,69 Semifinaler A/B |
7: 01.54 Final B |
10 | Pertti Karppinen | Finland | 7: 25,87 | 7: 08,82 | 7: 12.05 Semifinaler A/B |
7: 08.15 Final B |
11 | Konstantinos Kariotis | Grækenland | 7: 23.00 | 7: 01.57 | 7: 12,91 Semifinaler A/B |
7: 19.47 Final B |
12 | Xeno Müller | Schweiz | 7: 06.20 | 7: 04,73 | 6: 57,64 Semifinaler A/B |
DNS Final B |
13 | Massimo Marconcini | Italien | 7: 17,67 | 7: 06,71 | 7: 06,61 Semifinaler C/D |
7: 05.36 Final C |
14 | Wade Hall-Craggs | Storbritanien | 7: 11,58 | 7: 08,92 | 7: 09,94 Semifinaler C/D |
7: 09.05 Final C |
15 | Gábor Mitring | Ungarn | 7: 11,93 | 7: 22,13 | 7: 05.04 Semifinaler C/D |
7: 12.65 Final C |
16 | Frans Göbel | Holland | 7: 17,75 | 7: 09,98 | 7: 09,72 Semifinaler C/D |
7: 12.76 Final C |
17 | Ihor Mohylniy | Forenet team | 7: 15,69 | 7: 08,92 | 7: 03,91 Semifinaler C/D |
7: 14.34 Final C |
18 | Jesús Posse | Uruguay | 7: 38,96 | 7: 31,32 | 7: 05.53 Semifinaler C/D |
7: 18.27 Final C |
19 | Greg Walker | Forenede Stater | 7: 13,62 | 7: 11,85 | 7: 05.54 Semifinaler C/D |
7: 12.32 Final D |
20 | Ali Rıza Bilal | Kalkun | DNF | 7: 26.03 | 7: 10,22 Semifinaler C/D |
7: 35.15 Final D |
21 | Niall O'Toole | Irland | 7: 50,46 | 7: 07,68 | 9: 25,95 Semifinaler C/D |
8: 01.78 Final D |
22 | Christian Francis | Libanon | 8: 08.47 | 8: 14,79 | 8: 12.79 Semifinaler C/D |
8: 06.14 Final D |