Roning ved Sommer -OL 1996 - Letvægts, mænds coxless fire til mænd - Rowing at the 1996 Summer Olympics – Men's lightweight coxless four
Mænds lette coxless fire ved XXVI -olympiadens lege
| |
---|---|
Dato | 22-28 juli |
Konkurrenter | 68 fra 17 nationer |
Medaljer | |
Roning ved Sommer -OL 1996 | ||
---|---|---|
Enkeltskaller | Mænd | Kvinder |
Hakløst par | Mænd | Kvinder |
Dobbelt sculls | Mænd | Kvinder |
Lwt dobbeltsculler | Mænd | Kvinder |
Coxless fire | Mænd | |
Firdobbelt skaler | Mænd | Kvinder |
Otte | Mænd | Kvinder |
Lwt coxless fire | Mænd | |
De mænds letvægts coxless fire konkurrence på Sommer-OL 1996 i Atlanta, Georgia fandt sted på Lake Lanier .
På internationalt niveau for besætningsbåde er grænserne: Mænd: Besætning i gennemsnit 70 kg (154,3 lb / 11 st 0,3 lb) - ingen roer over 72,5 kg (159,8 lb / 11 st 5,8 lb)
Konkurrenceformat
Denne roning begivenhed er en feje roning begivenhed, hvilket betyder, at hver roer har en åre og rækker på kun den ene side. Fire roere besætter hver båd, og der bruges ingen styrmand . Konkurrencen består af flere runder. Finaler blev afholdt for at bestemme placeringen af hver båd; disse finaler fik bogstaver med dem tættere på begyndelsen af alfabetet, hvilket betyder en bedre placering. Semifinaler blev navngivet ud fra hvilken finale de fodrede, hvor hver semifinale havde to mulige finaler.
Med 14 både inde med heat kvalificerer de bedste både sig direkte til semifinalen. Alle andre både går videre til repechage-runden, som giver en anden chance for at kvalificere sig til semifinalen. Bådene, der slutter på de 2 sidste positioner fra genopladningen, elimineres fra konkurrencen. De tre bedste både i hver af de to semifinaler kvalificerer sig til finale A, der bestemmer pladserne 1–6 (inklusive medaljer). Mislykkede både fra semifinaler A/B går videre til finale B, som bestemmer pladserne 7–12.
Resultater
Varmer
De tre første både i hvert heat gik videre til semifinalen, resten går til repechagen.
Varme 1
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Victor Feddersen Niels Henriksen Thomas Poulsen Eskild Ebbesen |
Danmark | 6: 20,13 | Q |
2 |
Derek Holland Sam Lynch Neville Maxwell Tony O'Connor |
Irland | 6: 23,82 | R |
3 |
Haimish Karrasch Gary Lynagh David Belcher Simon Burgess |
Australien | 6: 25,87 | R |
4 |
Andrea Re Leonardo Pettinari Ivano Zasio Carlo Gaddi |
Italien | 6: 26,80 | R |
5 |
David Lemon James McNiven Tom Kay Benjamin Helm |
Storbritanien | 6: 35,95 | R |
6 |
Hernán Legizamón Jorge Enríquez Federico Querín Gabriel Scortiquini |
Argentina | 6: 43,58 | R |
Varme 2
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Derek Holland Sam Lynch Neville Maxwell Tony O'Connor |
Irland | 6: 00,99 | Q |
2 |
Marc Schneider Jeff Pfaendtner David Collins William Carlucci |
Forenede Stater | 6: 21,85 | R |
3 |
Vladimir Mityushov Aleksandr Ustinov Andrey Shevel Dmitry Kartashov |
Rusland | 6: 26,39 | R |
4 |
Fernando Climent David Morales Juan Manuel Florido Alfredo Girón |
Spanien | 6: 28.05 | R |
5 |
Katsuhiko Nakamizo Yasunori Tanabe Michinori Iwaguro Kazuaki Mimoto |
Japan | 6: 30,16 | R |
6 |
Samuel Aguiar João Fernandes Henrique Baixinho Manuel Fernandes |
Portugal | 7: 37,13 | R |
Varme 3
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Roger Tobler Mark Rowand Gareth Costa Mike Hasselbach |
Sydafrika | 6: 19,98 | Q |
2 |
Tobias Rose Martin Weis Michael Buchheit Bernhard Stomporowski |
Tyskland | 6: 22,97 | R |
3 |
Martin Kobau Harald Hofmann Christoph Schmölzer Gernot Faderbauer |
Østrig | 6: 24,59 | R |
4 |
Michael Bänninger Mathias Binder Markus Feusi Nicolai Kern |
Schweiz | 6: 26,5 | R |
5 |
Stéphane Barré Xavier Dorfman Stéphane Guerinot Henri-Pierre Dall'acqua |
Frankrig | 6: 26,84 | R |
Genanvendelser
De tre første både i hver repechage gik videre til semifinalen, resten går til Final C.
Repechage 1
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Marc Schneider Jeff Pfaendtner David Collins William Carlucci |
Forenede Stater | 5: 58,58 | S |
2 |
Haimish Karrasch Gary Lynagh David Belcher Simon Burgess |
Australien | 6: 02.04 | S |
3 |
Michael Bänninger Mathias Binder Markus Feusi Nicolai Kern |
Schweiz | 6: 04,38 | S |
4 |
Katsuhiko Nakamizo Yasunori Tanabe Michinori Iwaguro Kazuaki Mimoto |
Japan | 6: 06,77 | C |
5 |
Hernán Legizamón Jorge Enríquez Federico Querín Gabriel Scortiquini |
Argentina | 6: 09,86 | C |
Repechage 2
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Marc Schneider Jeff Pfaendtner David Collins William Carlucci |
Forenede Stater | 5: 58,58 | S |
2 |
David Lemon James McNiven Tom Kay Benjamin Helm |
Storbritanien | 6: 02,65 | S |
3 |
Martin Kobau Harald Hofmann Christoph Schmölzer Gernot Faderbauer |
Østrig | 6: 02,76 | S |
4 |
Fernando Climent David Morales Juan Manuel Florido Alfredo Girón |
Spanien | 6: 03,33 | C |
Repechage 3
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Tobias Rose Martin Weis Michael Buchheit Bernhard Stomporowski |
Tyskland | 5: 58,90 | S |
2 |
Andrea Re Leonardo Pettinari Ivano Zasio Carlo Gaddi |
Italien | 5: 59,67 | S |
3 |
Stéphane Barré Xavier Dorfman Stéphane Guerinot Henri-Pierre Dall'acqua |
Frankrig | 5: 59,95 | S |
4 |
Vladimir Mityushov Aleksandr Ustinov Andrey Shevel Dmitry Kartashov |
Rusland | 6: 00.03 | C |
5 |
Samuel Aguiar João Fernandes Henrique Baixinho Manuel Fernandes |
Portugal | 6: 15,82 | C |
Semifinaler
De tre første både i hver semifinale gik videre til Final A, resten gik til Final B.
Semifinale 1
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Victor Feddersen Niels Henriksen Thomas Poulsen Eskild Ebbesen |
Danmark | 6: 13,21 | EN |
2 |
Haimish Karrasch Gary Lynagh David Belcher Simon Burgess |
Australien | 6: 15,47 | EN |
3 |
Derek Holland Sam Lynch Neville Maxwell Tony O'Connor |
Irland | 6: 15,66 | EN |
4 |
Roger Tobler Mark Rowand Gareth Costa Mike Hasselbach |
Sydafrika | 6: 16,65 | B |
5 |
Andrea Re Leonardo Pettinari Ivano Zasio Carlo Gaddi |
Italien | 6: 17,84 | B |
6 |
Martin Kobau Harald Hofmann Christoph Schmölzer Gernot Faderbauer |
Østrig | 6: 22,60 | B |
Semifinale 2
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Marc Schneider Jeff Pfaendtner David Collins William Carlucci |
Forenede Stater | 6: 09,89 | EN |
2 |
Brian Peaker Jeffrey Lay Dave Boyes Gavin Hassett |
Canada | 6: 10,38 | EN |
3 |
Tobias Rose Martin Weis Michael Buchheit Bernhard Stomporowski |
Tyskland | 6: 12,73 | EN |
4 |
Stéphane Barré Xavier Dorfman Stéphane Guerinot Henri-Pierre Dall'acqua |
Frankrig | 6: 15,75 | B |
5 |
David Lemon James McNiven Tom Kay Benjamin Helm |
Storbritanien | 6: 19.07 | B |
6 |
Michael Bänninger Mathias Binder Markus Feusi Nicolai Kern |
Schweiz | 6: 20,98 | B |
Finaler
Endelig C
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Vladimir Mityushov Aleksandr Ustinov Andrey Shevel Dmitry Kartashov |
Rusland | 6: 23,59 | |
2 |
Fernando Climent David Morales Juan Manuel Florido Alfredo Girón |
Spanien | 6: 25,81 | |
3 |
Samuel Aguiar João Fernandes Henrique Baixinho Manuel Fernandes |
Portugal | 6: 27.07 | |
4 |
Katsuhiko Nakamizo Yasunori Tanabe Michinori Iwaguro Kazuaki Mimoto |
Japan | 6: 28.60 | |
5 |
Hernán Legizamón Jorge Enríquez Federico Querín Gabriel Scortiquini |
Argentina | 6: 30,64 |
Final B
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Stéphane Barré Xavier Dorfman Stéphane Guerinot Henri-Pierre Dall'acqua |
Frankrig | 6: 02,39 | |
2 |
Andrea Re Leonardo Pettinari Ivano Zasio Carlo Gaddi |
Italien | 6: 03,25 | |
3 |
Roger Tobler Mark Rowand Gareth Costa Mike Hasselbach |
Sydafrika | 6: 04,13 | |
4 |
David Lemon James McNiven Tom Kay Benjamin Helm |
Storbritanien | 6: 05.13 | |
5 |
Michael Bänninger Mathias Binder Markus Feusi Nicolai Kern |
Schweiz | 6: 05,92 | |
6 |
Martin Kobau Harald Hofmann Christoph Schmölzer Gernot Faderbauer |
Østrig | 6: 06.09 |
Final A
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
Victor Feddersen Niels Henriksen Thomas Poulsen Eskild Ebbesen |
Danmark | 6: 09.58 | ||
Brian Peaker Jeffrey Lay Dave Boyes Gavin Hassett |
Canada | 6: 10,13 | ||
Marc Schneider Jeff Pfaendtner David Collins William Carlucci |
Forenede Stater | 6: 12,29 | ||
4 |
Derek Holland Sam Lynch Neville Maxwell Tony O'Connor |
Irland | 6: 13,51 | |
5 |
Tobias Rose Martin Weis Michael Buchheit Bernhard Stomporowski |
Tyskland | 6: 14,79 | |
6 |
Haimish Karrasch Gary Lynagh David Belcher Simon Burgess |
Australien | 6: 18,16 |