Roning ved Sommer -OL 1996 - Dobbeltsculler til kvinder - Rowing at the 1996 Summer Olympics – Women's double sculls
Kvinder dobbeltsculler ved XXVI -olympiadens lege
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dato | 21–27 juli | ||||||||||||
Konkurrenter | 28 fra 14 nationer | ||||||||||||
Medaljer | |||||||||||||
| |||||||||||||
Roning ved Sommer -OL 1996 | ||
---|---|---|
Enkeltskaller | Mænd | Kvinder |
Hakløst par | Mænd | Kvinder |
Dobbelt sculls | Mænd | Kvinder |
Lwt dobbeltsculler | Mænd | Kvinder |
Coxless fire | Mænd | |
Firdobbelt skaler | Mænd | Kvinder |
Otte | Mænd | Kvinder |
Lwt coxless fire | Mænd | |
De kvinder dobbelt kranier konkurrence på Sommer-OL 1996 i Atlanta, Georgia fandt sted på Lake Lanier .
Resultater
Varmer
- SA/B betegner kvalifikation til semifinale A/B.
- R betegner kvalifikation til Repechage.
Varme 1
Rang | Roere | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Kathleen Heddle Marnie McBean |
Canada | 7: 23.07 | SA/B |
2 |
Zhang Xiuyun Cao Mianying |
Kina | 7: 26,47 | SA/B |
3 |
Michelle Knox-Zaloom Jennifer Devine |
Forenede Stater | 7: 31,98 | SA/B |
4 |
Sanita Ozoliņa Liene Lutere |
Letland | 7: 36,18 | R |
5 |
Erika Bello Marianna Barelli |
Italien | 7: 47,07 | R |
Varme 2
Rang | Roere | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Marina Hatzakis Bronwyn Roye |
Australien | 7: 20.10 | SA/B |
2 |
Jana Thieme Manuela Lutze |
Tyskland | 7: 21,13 | SA/B |
3 |
Daniela Oronova Galina Kamenova |
Bulgarien | 7: 36,48 | SA/B |
4 |
Dolores Amaya María Garisoain |
Argentina | 7: 57,05 | R |
5 |
Min Byeong-sun Park Yeong-ja |
Sydkorea | 8: 34,55 | R |
Varme 3
Rang | Roere | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Irene Eijs Eeke van Nes |
Holland | 7: 23.12 | SA/B |
2 |
Philippa Baker Brenda Lawson |
New Zealand | 7: 26,83 | SA/B |
3 |
Tetiana Ustiuzhanina Olena Reutova |
Ukraine | 7: 27.12 | SA/B |
4 |
Kristine Bjerknes Kristine Klaveness |
Norge | 7: 30,32 | R |
Repechage
De tre første kvalificerer sig til semifinalen, resten elimineres.
Repechage 1
Rang | Roere | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Kristine Bjerknes Kristine Klaveness |
Norge | 7: 43,75 | SA/B |
2 |
Sanita Ozoliņa Liene Lutere |
Letland | 7: 48,02 | SA/B |
3 |
Erika Bello Marianna Barelli |
Italien | 7: 52,07 | SA/B |
4 |
Dolores Amaya María Garisoain |
Argentina | 8: 09,24 | E |
5 |
Min Byeong-sun Park Yeong-ja |
Sydkorea | 8: 44,34 | E |
Semifinaler
- A betegner kvalifikation til Final A.
- B betegner kvalifikation til Final B.
Semifinale 1
Rang | Roere | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Kathleen Heddle Marnie McBean |
Canada | 7: 11,21 | EN |
2 |
Philippa Baker Brenda Lawson |
New Zealand | 7: 15,57 | EN |
3 |
Marina Hatzakis Bronwyn Roye |
Australien | 7: 15,58 | EN |
4 |
Daniela Oronova Galina Kamenova |
Bulgarien | 7: 18,33 | B |
5 |
Michelle Knox-Zaloom Jennifer Devine |
Forenede Stater | 7: 21,97 | B |
6 |
Erika Bello Marianna Barelli |
Italien | 7: 38,85 | B |
Semifinale 2
Rang | Roere | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Zhang Xiuyun Cao Mianying |
Kina | 7: 15,47 | EN |
2 |
Irene Eijs Eeke van Nes |
Holland | 7: 16,39 | EN |
3 |
Jana Thieme Manuela Lutze |
Tyskland | 7: 19,62 | EN |
4 |
Kristine Bjerknes Kristine Klaveness |
Norge | 7: 26,24 | B |
5 |
Tetiana Ustiuzhanina Olena Reutova |
Ukraine | 7: 28,53 | B |
6 |
Sanita Ozoliņa Liene Lutere |
Letland | 7: 32,00 | B |
Finaler
Final B
Rang | Roere | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Kristine Bjerknes Kristine Klaveness |
Norge | 6: 53,31 | |
2 |
Tetiana Ustiuzhanina Olena Reutova |
Ukraine | 6: 53,96 | |
3 |
Michelle Knox-Zaloom Jennifer Devine |
Forenede Stater | 6: 58,78 | |
4 |
Daniela Oronova Galina Kamenova |
Bulgarien | 7: 00.14 | |
5 |
Sanita Ozoliņa Liene Lutere |
Letland | 7: 06,47 | |
6 |
Erika Bello Marianna Barelli |
Italien | 7: 16,54 |
Final A
Rang | Roere | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
Kathleen Heddle Marnie McBean |
Canada | 6: 56,84 | ||
Zhang Xiuyun Cao Mianying |
Kina | 6: 58,35 | ||
Irene Eijs Eeke van Nes |
Holland | 6: 58,74 | ||
4 |
Marina Hatzakis Bronwyn Roye |
Australien | 7: 01,26 | |
5 |
Jana Thieme Manuela Lutze |
Tyskland | 7: 04,14 | |
6 |
Philippa Baker Brenda Lawson |
New Zealand | 7: 09,92 | B |