Roning ved sommer -OL 2000 - Mænds dobbeltsculler - Rowing at the 2000 Summer Olympics – Men's double sculls
Herre dobbeltsculler ved OL i XXVII
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sted | Sydney International Regatta Center | ||||||||||||
Dato | 17. - 23. september | ||||||||||||
Konkurrenter | 32 fra 16 nationer | ||||||||||||
Vindtid | 6: 16,33 | ||||||||||||
Medaljer | |||||||||||||
| |||||||||||||
Roning ved sommer -OL 2000 | ||
---|---|---|
Enkeltskaller | Mænd | Kvinder |
Hakløst par | Mænd | Kvinder |
Dobbelt sculls | Mænd | Kvinder |
Lwt dobbeltsculler | Mænd | Kvinder |
Coxless fire | Mænd | |
Firdobbeltsculler | Mænd | Kvinder |
Otte | Mænd | Kvinder |
Lwt coxless fire | Mænd | |
De mænds dobbelt kranier konkurrence på Sommer-OL 2000 i Sydney , Australien fandt sted er på Sydney International Regatta Centre .
Konkurrenceformat
Denne roning begivenhed er en dobbelt scull begivenhed, hvilket betyder, at hver båd drives af et par roere. "Scull" -delen betyder, at hver roer bruger to årer, en på hver side af båden; dette står i kontrast til fejeroning, hvor hver roer har en åre og rækker på kun den ene side. Konkurrencen består af flere runder. Finaler blev afholdt for at bestemme placeringen af hver båd; disse finaler fik bogstaver med dem tættere på begyndelsen af alfabetet, hvilket betyder en bedre placering. Semifinaler blev navngivet baseret på, hvilken finale de fodrede, hvor hver semifinale havde to mulige finaler.
Med 16 både i heat kvalificerer de bedste både sig direkte til semifinalen. Alle andre både går videre til repechage-runden, som giver en anden chance for at kvalificere sig til semifinalerne. Mislykkede både fra genopladningen skal fortsætte til sidste C, som bestemmer de sidste fire pladser, fra 13-16. De tre bedste både i hver af de to semifinaler kvalificerer sig til finale A, der bestemmer pladserne 1–6 (inklusive medaljer). Mislykkede både fra semifinaler A/B går videre til finale B, som bestemmer pladserne 7–12.
Tidsplan
Alle tider er australsk tid ( UTC+10 )
Dato | Tid | Rund |
---|---|---|
Søndag den 17. september 2000 | 11:00 | Varmer |
Tirsdag den 19. september 2000 | 10:40 | Genanvendelser |
Torsdag den 21. september 2000 | 09:30 | Semifinaler |
Fredag den 22. september 2000 | 11:00 | Final B |
Fredag den 22. september 2000 | 11:40 | Endelig C |
Lørdag den 23. september 2000 | 10:10 | Final |
Resultater
Varmer
Vinderen af hvert heat gik videre til semifinalen, resten går til repechagen.
Varme 1
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Tibor Pető Ákos Haller |
Ungarn | 6: 28,33 | Q |
2 |
Adam Korol Marek Kolbowicz |
Polen | 6: 31,91 | R |
3 |
Frédéric Kowal Adrien Hardy |
Frankrig | 6: 32,69 | R |
4 |
Todd Hallett Dominic Seiterle |
Canada | 6: 35,41 | R |
5 |
Ivan Jukić Tihomir Jarnjević |
Kroatien | 6: 39,69 | R |
6 |
Mauricio Monteserín Jaime Ríos |
Spanien | 6: 42,69 | R |
Varme 2
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Luka Špik Iztok Čop |
Slovenien | 6: 24,92 | Q |
2 |
Giovanni Calabrese Nicola Sartori |
Italien | 6: 33,11 | R |
3 |
Henry Nuzum Mike Ferry |
Forenede Stater | 6: 37,81 | R |
4 |
Leonid Gulov Andrei Šilin |
Estland | 6: 41,74 | R |
5 |
Bertil Samuelson Bo Kaliszan |
Danmark | 6: 58,88 | R |
Varme 3
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Olaf Tufte Fredrik Bekken |
Norge | 6: 25,63 | Q |
2 |
Sebastian Mayer Stefan Roehnert |
Tyskland | 6: 34,66 | R |
3 |
Kostyantyn Zaytsev Kostyantyn Pronenko |
Ukraine | 6: 38,06 | R |
4 |
Yoennis Hernández Yosbel Martínez |
Cuba | 6: 40,27 | R |
5 |
Hua Lingjun Liang Hongming |
Kina | 6: 50,94 | R |
Repechage
De tre første kvalificerer sig til semifinaler A/B, resten til sidste C.
Repechage 1
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Adam Korol Marek Kolbowicz |
Polen | 6: 32.30 | A/B |
2 |
Henry Nuzum Mike Ferry |
Forenede Stater | 6: 34,56 | A/B |
3 |
Yoennis Hernández Yosbel Martínez |
Cuba | 6: 35,76 | A/B |
4 |
Ivan Jukić Tihomir Jarnjević |
Kroatien | 6: 43,60 | C |
Repechage 2
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Giovanni Calabrese Nicola Sartori |
Italien | 6: 25,98 | A/B |
2 |
Bertil Samuelson Bo Kaliszan |
Danmark | 6: 30,87 | A/B |
3 |
Kostyantyn Zaytsev Kostyantyn Pronenko |
Ukraine | 6: 33,23 | A/B |
4 |
Todd Hallett Dominic Seiterle |
Canada | 6: 35.04 | C |
Repechage 3
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Sebastian Mayer Stefan Roehnert |
Tyskland | 6: 27,58 | A/B |
2 |
Frédéric Kowal Adrien Hardy |
Frankrig | 6: 31,28 | A/B |
3 |
Leonid Gulov Andrei Šilin |
Estland | 6: 35,09 | A/B |
4 |
Hua Lingjun Liang Hongming |
Kina | 6: 43,64 | C |
5 |
Mauricio Monteserín Jaime Ríos |
Spanien | 6: 46,50 | C |
Semifinaler
De første tre pladser går videre til Final A, resten til Final B.
Semifinale 1
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Luka Špik Iztok Čop |
Slovenien | 6: 16,41 | EN |
2 |
Sebastian Mayer Stefan Roehnert |
Tyskland | 6: 20.40 | EN |
3 |
Tibor Pető Ákos Haller |
Ungarn | 6: 23,81 | EN |
4 |
Henry Nuzum Mike Ferry |
Forenede Stater | 6: 28,49 | B |
5 |
Leonid Gulov Andrei Šilin |
Estland | 6: 38,75 | B |
6 |
Bertil Samuelson Bo Kaliszan |
Danmark | 6: 40,11 | B |
Semifinale 2
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Olaf Tufte Fredrik Bekken |
Norge | 6: 23.50 | EN |
2 |
Giovanni Calabrese Nicola Sartori |
Italien | 6: 24,99 | EN |
3 |
Adam Korol Marek Kolbowicz |
Polen | 6: 31,26 | EN |
4 |
Frédéric Kowal Adrien Hardy |
Frankrig | 6: 32,09 | B |
5 |
Kostyantyn Zaytsev Kostyantyn Pronenko |
Ukraine | 6: 36,92 | B |
6 |
Yoennis Hernández Yosbel Martínez |
Cuba | 6: 40,71 | B |
Finaler
Endelig C
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Todd Hallett Dominic Seiterle |
Canada | 6: 28,61 | |
2 |
Ivan Jukić Tihomir Jarnjević |
Kroatien | 6: 31,78 | |
3 |
Hua Lingjun Liang Hongming |
Kina | 6: 36,97 | |
4 |
Mauricio Monteserín Jaime Ríos |
Spanien | 6: 40,17 |
Final B
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Frédéric Kowal Adrien Hardy |
Frankrig | 6: 20,72 | |
2 |
Henry Nuzum Mike Ferry |
Forenede Stater | 6: 21,71 | |
3 |
Leonid Gulov Andrei Šilin |
Estland | 6: 22,78 | |
4 |
Bertil Samuelson Bo Kaliszan |
Danmark | 6: 23.20 | |
5 |
Kostyantyn Zaytsev Kostyantyn Pronenko |
Ukraine | 6: 36,92 | |
6 |
Yoennis Hernández Yosbel Martínez |
Cuba | 6: 40,71 |
Final A
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
Luka Špik Iztok Čop |
Slovenien | 6: 16,63 | ||
Olaf Tufte Fredrik Bekken |
Norge | 6: 17,98 | ||
Giovanni Calabrese Nicola Sartori |
Italien | 6: 20,49 | ||
4 |
Sebastian Mayer Stefan Roehnert |
Tyskland | 6: 23,58 | |
5 |
Tibor Pető Ákos Haller |
Ungarn | 6: 27.04 | |
6 |
Adam Korol Marek Kolbowicz |
Polen | 6: 32,11 |