Roning ved Sommer-OL 2000 - Kvinders coxless par - Rowing at the 2000 Summer Olympics – Women's coxless pair
Kvinders coxless par ved OL i XXVII-OL
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Venue | Sydney International Regatta Center | ||||||||||||
Dato | 17. – 23. September | ||||||||||||
konkurrenter | 20 fra 10 nationer | ||||||||||||
Vindertid | 7: 11,00 | ||||||||||||
medaljevindere | |||||||||||||
| |||||||||||||
Roning ved sommer-OL 2000 | ||
---|---|---|
Enkelt sculls | Mænd | Kvinder |
Coxless par | Mænd | Kvinder |
Dobbelt kranier | Mænd | Kvinder |
Lwt dobbelt sculls | Mænd | Kvinder |
Coxless fire | Mænd | |
Firedoblede kranier | Mænd | Kvinder |
otte | Mænd | Kvinder |
Lwt coxless fire | Mænd | |
De kvinder coxless par konkurrence på Sommer-OL 2000 i Sydney, Australien fandt sted på Sydney International Regatta Centre .
Konkurrenceformat
Denne rodebegivenhed var en fejebegivenhed, hvilket betyder, at hver roer har en åre og rækker på kun den ene side. To roere besatte hver båd uden coxswain . Konkurrencen består af flere runder. Der blev afholdt finaler for at bestemme placeringen af hver båd; disse finaler fik bogstaver med dem tættere på begyndelsen af alfabetet, hvilket betyder en bedre placering. Semifinaler blev navngivet ud fra hvilke finaler de fodrede med hver semifinal med to mulige finaler.
Med 10 både i heats kvalificerer de bedste både sig direkte til "Final A". Alle andre både går videre til repechage-runden, som giver en anden chance for at kvalificere sig til "Final A". Mislykkede både fra genudgivelsen skal gå videre til sidste B, der bestemmer de sidste fire steder, fra 7-10. Den endelige placering for denne begivenhed var baseret på rækkefølgen af finish. De tre øverste hold vandt olympiske medaljer for at placere første, andet og tredje, mens de resterende "Final A" -hold placerede fjerde til sjette efter deres sidste mål.
Tidsplan
Alle tidspunkter er australsk tid ( UTC + 10 )
Dato | Tid | Rund |
---|---|---|
Søndag den 17. september 2000 | 09:50 | heats |
Tirsdag den 19. september 2000 | 09:50 | Repechages |
Fredag den 22. september 2000 | 10:30 | Afsluttende B |
Lørdag den 23. september 2000 | 09:10 | Final |
Resultater
heats
Vinderen af hver heat, der går videre til Final A, resten går til repechage.
Varme 1
Rang | Rower | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Georgeta Damian Doina Ignat |
Rumænien | 7: 16,22 | Q |
2 |
Karen Kraft Melissa Ryan |
Forenede Stater | 7: 18,74 | R |
3 |
Claudia Barth Lenka Wech |
Tyskland | 7: 20.23 | R |
4 |
Yevheniya Andrieieva Nina Proskura |
Ukraine | 7: 30.82 | R |
5 |
Marloes Bolman Femke Dekker |
Holland | 7: 47.99 | R |
Varme 2
Rang | Rower | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Helen Fleming Colleen Orsmond |
Sydafrika | 7: 17.83 | Q |
2 |
Kate Slatter Rachael Taylor |
Australien | 7: 20,69 | R |
3 |
Theresa Luke Emma Robinson |
Canada | 7: 20,84 | R |
4 |
Albina Ligatcheva Vera Pochitaeva |
Rusland | 7: 22,69 | R |
5 |
Prik Blackie Cath Bishop |
Storbritanien | 7: 40,73 | R |
Repechage
De første to kvalificerer sig til finale A, resten til sidste B.
Genudlevering 1
Rang | Rower | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Karen Kraft Melissa Ryan |
Forenede Stater | 7: 21.00 | EN |
2 |
Theresa Luke Emma Robinson |
Canada | 7: 24,69 | EN |
3 |
Yevheniya Andrieieva Nina Proskura |
Ukraine | 7: 31,11 | B |
4 |
Prik Blackie Cath Bishop |
Storbritanien | 7: 36,53 | B |
Genudskiftning 2
Rang | Rower | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Kate Slatter Rachael Taylor |
Australien | 7: 19,79 | EN |
2 |
Claudia Barth Lenka Wech |
Tyskland | 7: 20,12 | EN |
3 |
Albina Ligatcheva Vera Pochitaeva |
Rusland | 7: 20,51 | B |
4 |
Marloes Bolman Femke Dekker |
Holland | 7: 40,00 | B |
finaler
Afsluttende B
Rang | Rower | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Albina Ligatcheva Vera Pochitaeva |
Rusland | 7: 17.87 | |
2 |
Yevheniya Andrieieva Nina Proskura |
Ukraine | 7: 20,82 | |
3 |
Prik Blackie Cath Bishop |
Storbritanien | 7: 26,95 | |
4 |
Marloes Bolman Femke Dekker |
Holland | 7: 27,22 |
Afsluttende A
Rang | Rower | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
Georgeta Damian Doina Ignat |
Rumænien | 7: 11,00 | ||
Kate Slatter Rachael Taylor |
Australien | 7: 12,56 | ||
Karen Kraft Melissa Ryan |
Forenede Stater | 7: 13,00 | ||
4 |
Theresa Luke Emma Robinson |
Canada | 7: 15,48 | |
5 |
Helen Fleming Colleen Orsmond |
Sydafrika | 7: 16.84 | |
6 |
Claudia Barth Lenka Wech |
Tyskland | 7: 20.08 |