Roning ved Sommer -OL 2004 - Singlesculler til mænd - Rowing at the 2004 Summer Olympics – Men's single sculls
Mænds enkeltskaller ved OL i XXVIII Olympiaden
| ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sted | Schinias olympiske ro- og kanosejlads | |||||||||
Datoer | 14. -21. August | |||||||||
Konkurrenter | 29 fra 29 nationer | |||||||||
Vindtid | 6: 49,30 | |||||||||
Medaljer | ||||||||||
| ||||||||||
Roning ved Sommer -OL 2004 | ||
---|---|---|
Enkeltskaller | Mænd | Kvinder |
Hakløst par | Mænd | Kvinder |
Dobbelt sculls | Mænd | Kvinder |
Lwt dobbeltsculler | Mænd | Kvinder |
Coxless fire | Mænd | |
Firdobbeltsculler | Mænd | Kvinder |
Otte | Mænd | Kvinder |
Lwt coxless fire | Mænd | |
Mændenes single sculls -konkurrence ved sommer -OL 2004 fandt sted på Schinias Olympic Rowing and Canoeing Center , Grækenland . Arrangementet blev afholdt fra 14. til 21. august og var et af seks arrangementer for mandlige konkurrenter i Roning ved Sommer -OL 2004 i Athen . Der var 29 konkurrenter fra 29 nationer, hvor hver nation var begrænset til en enkelt båd i stævnet. Arrangementet blev vundet af Olaf Tufte fra Norge. Sølv gik til Jüri Jaanson i Estland, med bronze til Ivo Yanakiev fra Bulgarien. Det var den første medalje i mændenes enkeltskuller til alle tre nationer. Marcel Hacker 's undladelse af at komme til finalen gjorde dette til det første mænds single sculls -løb siden 1956 uden en tysk roer på podiet; mellem United Team of Germany, East Germany, West Germany og Germany havde den tyske medaljerække i stævnet været 11 kampe lang.
Baggrund
Dette var begivenhedens 24. optræden. Roning havde været på programmet i 1896, men blev aflyst på grund af dårligt vejr. Enkeltskallerne er blevet afholdt hver gang, der er blevet bestridt ro, begyndende i 1900.
Seks af de 24 single scullers fra 2000-spillene vendte tilbage: bronzemedaljevinder Marcel Hacker fra Tyskland, femtepladsen Ivo Yanakiev fra Bulgarien, sjettepladsen Jüri Jaanson fra Estland, den ellevte plads Václav Chalupa fra Tjekkiet, tolvte- placeringsafslutter Ali Ibrahim fra Egypten, og trettendeplacerede Anderson Nocetti fra Brasilien. Jaanson, Chalupa og Ibrahim havde også konkurreret i 1996; Chalupa havde vundet en sølvmedalje i 1992, hvor Jaanson blev femte det år. Hacker og Olaf Tufte blev begunstiget, hvor den forsvarende mester Rob Waddell fra New Zealand og andenpladsen Xeno Müller fra Schweiz trak sig tilbage, og Iztok Čop fra Slovenien kun konkurrerede i dobbeltsculler. Hacker, Tufte, Čop og Chalupa havde taget alle 12 VM -medaljer siden de sidste lege, hvor Tufte vandt i 2001 og 2003 og Hacker i 2002.
Folkerepublikken Kina, kinesisk Taipei, Indien, Kenya, Paraguay, Peru og Usbekistan debuterede hver i arrangementet. Storbritannien fik sit 19. optræden og bandt det fraværende USA for de fleste blandt nationer.
Konkurrenceform
Denne roning er en enkelt begivenhed, hvilket betyder, at hver båd drives af en enkelt roer. "Scull" -delen betyder, at roeren bruger to årer, en på hver side af båden; dette står i kontrast til fejeroning, hvor hver roer har en åre og rækker på kun den ene side (ikke muligt for singler). Konkurrencen består af flere runder. Finaler blev afholdt for at bestemme placeringen af hver båd; disse finaler fik bogstaver med dem tættere på begyndelsen af alfabetet, hvilket betyder en bedre placering. Semifinaler blev navngivet baseret på, hvilke finaler de fodrede, hvor hver semifinale havde flere mulige finaler. Banen brugte den 2000 meters afstand, der blev den olympiske standard i 1912.
I løbet af første runde blev der afholdt seks kvartfinaleheat, hver med 4 eller 5 både. Vinderbåden i hvert heat gik videre til A/B/C -semifinalen, mens alle andre blev henvist til repechages.
Repechages tilbød roerne endnu en chance for at kvalificere sig til de bedste semifinaler. Placering i repechages bestemte, hvilken semifinale båden ville sejle i. Seks heats blev afholdt, med 3 eller 4 både hver. De to øverste både i hver repechage gik videre til A/B/C -semifinalerne, hvor de tre nederste både gik til D/E -semifinalerne (og ude af medaljekonflikt).
Der blev afholdt fem semifinaler: tre af A/B/C -semifinalerne og to af D/E -semifinalerne. For hvert A/B/C semifinaleløb gik de to bedste både videre til A -finalen for at konkurrere om medaljer. De to næste både (3. og 4. i hver semifinale) gik til B -finalen. De to sidste både gik til C -finalen. Til D/E -semifinalen gik de tre bedste både i hver semifinale til D -finalen, mens de resterende både gik til E -finalen.
Den fjerde og sidste runde var finalen. Hver finale bestemte et sæt placeringer. A -finalen bestemte medaljerne sammen med resten af pladserne til og med 6.. B -finalen gav placeringer fra 7. til 12., C fra 13. til 18., og så videre. For at vinde en medalje måtte roere således slutte i enten den øverste i deres kvartfinale eller top to i deres repechage -heat og top to i deres A/B/C semifinale for at nå A -finalen.
Tidsplan
Alle tider er Grækenlands standardtid ( UTC+2 )
Dato | Tid | Rund |
---|---|---|
Lørdag den 14. august 2004 | 9:10 | Kvartfinaler |
Tirsdag den 17. august 2004 | 14:58 | Repechage |
Onsdag den 18. august 2004 |
8:50 12:00 |
Semifinaler A/B/C Semifinaler D/E |
Torsdag den 19. august 2004 |
10:20 11:30 11:50 12:00 |
Final B Final C Final D Final E |
Lørdag den 21. august 2004 | 8:50 | Final A |
Resultater
Kvartfinaler
Kvartsfinale heats blev afholdt den 14. august. Den første plads roer i hvert heat avancerede direkte til semifinalerne i øverste sektion, mens resten blev sendt til repechages.
Kvartsfinale 1
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Tim Maeyens | Belgien | 7: 17,68 | QABC |
2 | André Vonarburg | Schweiz | 7: 23,43 | R |
3 | Lov Hiu Fung | Hong Kong | 7: 28,16 | R |
4 | Wang Ming-hui | Kinesisk Taipei | 7: 29,99 | R |
5 | Daniel Sosa | Paraguay | 7: 52,50 | R |
Kvartsfinale 2
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Václav Chalupa | Tjekkiet | 7: 13,84 | QABC |
2 | Craig Jones | Australien | 7: 19,71 | R |
3 | Davor Mizerit | Slovenien | 7: 24.60 | R |
4 | Ali Ibrahim | Egypten | 7: 36,60 | R |
5 | Óscar Vásquez | Chile | 7: 38.04 | R |
Kvartsfinale 3
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Santiago Fernández | Argentina | 7: 22,52 | QABC |
2 | Raphael Hartl | Østrig | 7: 34,61 | R |
3 | Vladimir Chernenko | Usbekistan | 7: 38,27 | R |
4 | Mohamed Aich | Algeriet | 7: 41,85 | R |
5 | Paulose Pandari -kanel | Indien | 8: 00.11 | R |
Kvartsfinale 4
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Olaf Tufte | Norge | 7: 12,53 | QABC |
2 | Ian Lawson | Storbritanien | 7: 24.01 | R |
3 | Anderson Nocetti | Brasilien | 7: 26,81 | R |
4 | Gustavo Salcedo | Peru | 7: 29.06 | R |
5 | Leandro Salvagno | Uruguay | 7: 43,91 | R |
Kvartsfinale 5
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Marcel Hacker | Tyskland | 7: 17.55 | QABC |
2 | Yuleidys Cascaret | Cuba | 7: 19.45 | R |
3 | Dirk Lippits | Holland | 7: 21.19 | R |
4 | Su Hui | Kina | 7: 23,19 | R |
5 | Skinke Jeong-uk | Sydkorea | 7: 50,39 | R |
Kvartsfinale 6
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Jüri Jaanson | Estland | 7: 13,74 | QABC |
2 | Ivo Yanakiev | Bulgarien | 7: 28,97 | R |
3 | Matteo Stefanini | Italien | 7: 31,54 | R |
4 | Ibrahim Githaiga | Kenya | 8: 13,33 | R |
Repechage
Tilbagekaldelsen fandt sted den 17. august. De to øverste roere i hver repechage -heat gik videre til den øverste del af semifinalerne, mens de andre blev henvist til trøstens semifinale (D og E).
Genopladningsvarme 1
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Ivo Yanakiev | Bulgarien | 6: 52,51 | QABC |
2 | Dirk Lippits | Holland | 7: 01,39 | QABC |
3 | Gustavo Salcedo | Peru | 7: 05.08 | QDE |
4 | Paulose Pandari -kanel | Indien | 7: 29,47 | QDE |
Genopladningsvarme 2
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Yuleidys Cascaret | Cuba | 6: 58,44 | QABC |
2 | Anderson Nocetti | Brasilien | 7: 03.08 | QABC |
3 | Oscar Vasquez | Chile | 7: 06,51 | QDE |
4 | Mohammed Aich | Algeriet | 7: 46,98 | QDE |
Genopladningsvarme 3
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Ian Lawson | Storbritanien | 6: 56,55 | QABC |
2 | Ali Ibrahim | Egypten | 6: 59,05 | QABC |
3 | Vladimir Tchernenko | Usbekistan | 7: 13,43 | QDE |
4 | Daniel Sosa | Paraguay | 7: 21.03 | QDE |
Genopladningsvarme 4
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Davor Mizerit | Slovenien | 7: 01.31 | QABC |
2 | Raphael Hartl | Østrig | 7: 06,21 | QABC |
3 | Wang Ming-hui | Kinesisk Taipei | 7: 09,99 | QDE |
Genopladningsvarme 5
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Craig Jones | Australien | 7: 06,13 | QABC |
2 | Lov Hiu Fung | Hong Kong | 7: 10,72 | QABC |
3 | Skinke Jung-wook | Sydkorea | 7: 11,38 | QDE |
4 | Ibrahim Githaiga | Kenya | 7: 25,58 | QDE |
Genopladningsvarme 6
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | André Vonarburg | Schweiz | 6: 53,48 | QABC |
2 | Su Hui | Kina | 6: 57,77 | QABC |
3 | Leandro Salvagno | Uruguay | 7: 02,68 | QDE |
4 | Matteo Stefanini | Italien | 7: 08,91 | QDE |
Semifinaler
Semifinalerne blev afviklet den 18. august. A-, B- og C -semifinalerne var for de roere, der stadig havde en chance for at medaljere, og de to bedste i hver af disse semifinaler gik videre til A -finalen (top 6 pladser), de næste to til B -finalen (pladser 7–12), og de to nederste i hver til C -finalen (13–18). D- og E -semifinalerne var trøstesemier, og roerne i dem var allerede blevet elimineret fra medaljestrid; de tre bedste i hver flyttede til D -finalen (pladserne 19–24) og resten flyttede til E -finalen (pladserne 25–29).
Tre af de fire begunstigede scullers, Václav Chalupa, Jüri Jaanson og Olaf Tufte, kvalificerede sig alle forholdsvis let til finalen fra henholdsvis Semi A, B og C. Men i en stor overraskelse sluttede Marcel Hacker, der var i Semi B med Tufte, på tredjepladsen og undlod at kvalificere sig. Hacker var den tilbagevendende bronzemedaljevinder, en tidligere verdensmester og indehaver af verdens bedste tid . Ivo Yanakiev, der blev nummer to i Semi B, vandt en bronzemedalje.
Semifinale D/E 1
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Gustavo Salcedo | Peru | 7: 09.06 | QD |
2 | Matteo Stefanini | Italien | 7: 10,34 | QD |
3 | Vladimir Tchernenko | Usbekistan | 7: 13,21 | QD |
4 | Wang Ming-hui | Kinesisk Taipei | 7: 14,79 | QE |
5 | Mohammed Aich | Algeriet | 7: 22.05 | QE |
6 | Ibrahim Githaiga | Kenya | 7: 40,78 | QE |
Semifinale D/E 2
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Leandro Salvagno | Uruguay | 7: 24,41 | QD |
2 | Oscar Vasquez | Chile | 7: 27.11 | QD |
3 | Skinke Jung-wook | Sydkorea | 7: 33,70 | QD |
4 | Daniel Sosa | Paraguay | 7: 36,87 | QE |
5 | Paulose Pandari -kanel | Indien | 7: 48,38 | QE |
Semifinale A/B/C 1
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Václav Chalupa | Tjekkiet | 6: 59,39 | QA |
2 | Santiago Fernández | Argentina | 7: 00,90 | QA |
3 | Davor Mizerit | Slovenien | 7: 04.07 | QB |
4 | Craig Jones | Australien | 7: 05,94 | QB |
5 | Dirk Lippits | Holland | 7: 05,94 | QC |
6 | Su Hui | Kina | 7: 10,33 | QC |
Semifinale A/B/C 2
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Olaf Tufte | Norge | 6: 50,55 | QA |
2 | Ivo Yanakiev | Bulgarien | 6: 53,43 | QA |
3 | Marcel Hacker | Tyskland | 6: 55,98 | QB |
4 | André Vonarburg | Schweiz | 7: 08.52 | QB |
5 | Anderson Nocetti | Brasilien | 7: 11,90 | QC |
6 | Ali Ibrahim | Egypten | 7: 14,58 | QC |
Semifinale A/B/C 3
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Jüri Jaanson | Estland | 6: 47,36 | QA |
2 | Tim Maeyens | Belgien | 6: 50,33 | QA |
3 | Ian Lawson | Storbritanien | 6: 57,95 | QB |
4 | Yuleidys Cascaret | Cuba | 6: 58,35 | QB |
5 | Raphael Hartl | Østrig | 6: 58,67 | QC |
6 | Lov Hiu Fung | Hong Kong | 7: 12,52 | QC |
Finaler
Finalerne blev anfægtet den 19. august bortset fra medaljefinalen den 21. august.
I finalen trak Václav Chalupa efterfulgt af Fernandez og Maeyens til en tidlig føring. Ved 1000 meter -mærket (halvvejs) greb Olaf Tufte et lille forspring over Chalupa med Jüri Jaanson en tæt tredjedel. Med 500 meter til mål tog Jaanson en lille føring over Tufte. To sekunder tilbage (en længde) havde Chalupa en lille føring for tredje over Ivo Yanakiev, der langsomt havde bevæget sig op gennem feltet. På de sidste 500 meter genvandt Tufte føringen og trak sig væk for at vinde en længde over Jaanson. I mellemtiden greb Yanakiev tredje over Chalupa, der falmede til femtepladsen.
Endelig E
Rang | Roer | Nation | Tid |
---|---|---|---|
25 | Wang Ming-hui | Kinesisk Taipei | 7: 07,84 |
26 | Daniel Sosa | Paraguay | 7: 13,49 |
27 | Paulose Pandari -kanel | Indien | 7: 22,63 |
28 | Mohammed Aich | Algeriet | 7: 25,49 |
29 | Ibrahim Githaiga | Kenya | 7: 29.02 |
Endelig D
Rang | Roer | Nation | Tid |
---|---|---|---|
19 | Matteo Stefanini | Italien | 6: 57,16 |
20 | Leandro Salvagno | Uruguay | 7: 01.33 |
21 | Gustavo Salcedo | Peru | 7: 03,24 |
22 | Skinke Jung-wook | Sydkorea | 7: 10,44 |
23 | Oscar Vasquez | Chile | 7: 10,75 |
24 | Vladimir Tchernenko | Usbekistan | 7: 23,56 |
Endelig C
Rang | Roer | Nation | Tid |
---|---|---|---|
13 | Anderson Nocetti | Brasilien | 6: 53,64 |
14 | Ali Ibrahim | Egypten | 6: 55,34 |
15 | Su Hui | Kina | 6: 57,42 |
16 | Dirk Lippits | Holland | 6: 58,20 |
17 | Raphael Hartl | Østrig | 7: 00,75 |
18 | Lov Hiu Fung | Hong Kong | 7: 10,75 |
Final B
Rang | Roer | Nation | Tid |
---|---|---|---|
7 | Marcel Hacker | Tyskland | 6: 47,26 |
8 | André Vonarburg | Schweiz | 6: 52,88 |
9 | Davor Mizerit | Slovenien | 6: 55,64 |
10 | Ian Lawson | Storbritanien | 6: 57,63 |
11 | Craig Jones | Australien | 6: 58,48 |
12 | Yuleidys Cascaret | Cuba | 6: 58,61 |
Final A
Rang | Roer | Nation | Tid |
---|---|---|---|
Olaf Tufte | Norge | 6: 49,30 | |
Jüri Jaanson | Estland | 6: 51,42 | |
Ivo Yanakiev | Bulgarien | 6: 52,80 | |
4 | Santiago Fernández | Argentina | 6: 55,17 |
5 | Václav Chalupa | Tjekkiet | 6: 59,13 |
6 | Tim Maeyens | Belgien | 7: 01,74 |
Resultater resumé
Rang | Roer | Nation | Kvartfinaler | Repechage | Semifinaler | Finaler |
---|---|---|---|---|---|---|
Olaf Tufte | Norge | 7: 12,53 | Farvel | 6: 50,55 Semifinaler A/B/C |
6: 49.30 Final A |
|
Jüri Jaanson | Estland | 7: 13,74 | Farvel | 6: 47,36 Semifinaler A/B/C |
6: 51.42 Final A |
|
Ivo Yanakiev | Bulgarien | 7: 28,97 | 6: 52,51 | 6: 53,43 Semifinaler A/B/C |
6: 52,80 Final A |
|
4 | Santiago Fernández | Argentina | 7: 22,52 | Farvel | 7: 00,90 Semifinaler A/B/C |
6: 55,17 Final A |
5 | Václav Chalupa | Tjekkiet | 7: 13,84 | Farvel | 6: 59,39 Semifinaler A/B/C |
6: 59,13 Final A |
6 | Tim Maeyens | Belgien | 7: 17,68 | Farvel | 6: 50,33 Semifinaler A/B/C |
7: 01.74 Final A |
7 | Marcel Hacker | Tyskland | 7: 17.55 | Farvel | 6: 55,98 Semifinaler A/B/C |
6: 47,26 Final B |
8 | André Vonarburg | Schweiz | 7: 23,43 | 6: 53,48 | 7: 08.52 Semifinaler A/B/C |
6: 52,88 Final B |
9 | Davor Mizerit | Slovenien | 7: 24.60 | 7: 01.31 | 7: 04.07 Semifinaler A/B/C |
6: 55,64 Final B |
10 | Ian Lawson | Storbritanien | 7: 24.01 | 6: 56,55 | 6: 57,95 Semifinaler A/B/C |
6: 57,63 Final B |
11 | Craig Jones | Australien | 7: 19,71 | 7: 06,13 | 7: 05,94 Semifinaler A/B/C |
6: 58,48 Final B |
12 | Yuleidys Cascaret | Cuba | 7: 19.45 | 6: 58,44 | 6: 58,35 Semifinaler A/B/C |
6: 58,61 Final B |
13 | Anderson Nocetti | Brasilien | 7: 26,81 | 7: 03.08 | 7: 11,90 Semifinaler A/B/C |
6: 53,64 Final C |
14 | Ali Ibrahim | Egypten | 7: 36,60 | 6: 59,05 | 7: 14.58 Semifinaler A/B/C |
6: 55,34 Final C |
15 | Su Hui | Kina | 7: 23,19 | 6: 57,77 | 7: 10.33 Semifinaler A/B/C |
6: 57,42 Final C |
16 | Dirk Lippits | Holland | 7: 21.19 | 7: 01,39 | 7: 05,94 Semifinaler A/B/C |
6: 58.20 Final C |
17 | Raphael Hartl | Østrig | 7: 34,61 | 7: 06,21 | 6: 58,67 Semifinaler A/B/C |
7: 00,75 Afsluttende C |
18 | Lov Hiu Fung | Hong Kong | 7: 28,16 | 7: 10,72 | 7: 12.52 Semifinaler A/B/C |
7: 10,75 Final C |
19 | Matteo Stefanini | Italien | 7: 31,54 | 7: 08,91 | 7: 10.34 Semifinaler D/E |
6: 57,16 Final D |
20 | Leandro Salvagno | Uruguay | 7: 43,91 | 7: 02,68 | 7: 24.41 Semifinaler D/E |
7: 01.33 Final D |
21 | Gustavo Salcedo | Peru | 7: 29.06 | 7: 05.08 | 7: 09.06 Semifinaler D/E |
7: 03.24 Final D |
22 | Skinke Jung-wook | Sydkorea | 7: 50,39 | 7: 11,38 | 7: 33,70 Semifinaler D/E |
7: 10.44 Final D |
23 | Oscar Vasquez | Chile | 7: 38.04 | 7: 06,51 | 7: 27.11 Semifinaler D/E |
7: 10,75 Final D |
24 | Vladimir Tchernenko | Usbekistan | 7: 38,27 | 7: 13,43 | 7: 13.21 Semifinaler D/E |
7: 23.56 Final D |
25 | Wang Ming-hui | Kinesisk Taipei | 7: 29,99 | 7: 09,99 | 7: 14.79 Semifinaler D/E |
7: 07.84 Final E |
26 | Daniel Sosa | Paraguay | 7: 52,50 | 7: 21.03 | 7: 36,87 Semifinaler D/E |
7: 13.49 Final E |
27 | Paulose Pandari -kanel | Indien | 8: 00.11 | 7: 29,47 | 7: 48,38 Semifinaler D/E |
7: 22.63 Final E |
28 | Mohammed Aich | Algeriet | 7: 41,85 | 7: 46,98 | 7: 22.05 Semifinaler D/E |
7: 25.49 Final E |
29 | Ibrahim Githaiga | Kenya | 8: 13,33 | 7: 25,58 | 7: 40,78 Semifinaler D/E |
7: 29.02 Final E |