Kvinder letvægts dobbeltsculler begivenheder ved OL
Kvinder letvægts dobbeltsculler
ved OL i XXVIII Olympiaden
|
|
|
Dette er resultaterne af Kvindernes letvægts dobbeltsculler -konkurrence , en af seks stævner for kvindelige konkurrenter i Roning ved Sommer -OL 2004 i Athen . Roningerne blev afholdt på Schinias olympiske ro- og kanosejlads .
Medaljer
Varmer - 15. august
Varme 1
Rang
|
Roere
|
Land
|
Tid
|
Noter
|
1
|
Constanța Burcică , Angela Alupei
|
Rumænien
|
6: 50,64
|
SA/B
|
2
|
Magdalena Kemnitz , Ilona Mokronowska
|
Polen
|
6: 51,46
|
R
|
3
|
Teresa Mas , Eva Mirones
|
Spanien
|
7: 02,33
|
R
|
4
|
Maria Sakellaridou , Chrysi Biskitzi
|
Grækenland
|
7: 05.52
|
R
|
5
|
Kahori Uchiyama , Akiko Iwamoto
|
Japan
|
7: 14.04
|
R
|
6
|
Hiền Phạm Thị , Nguyễn Thị Thị
|
Vietnam
|
7: 42,43
|
R
|
Varme 2
Rang
|
Roere
|
Land
|
Tid
|
Noter
|
1
|
Daniela Reimer , Claudia Blasberg
|
Tyskland
|
6: 52,47
|
SA/B
|
2
|
Xu Dongxiang , Li Qian
|
Kina
|
6: 54,66
|
R
|
3
|
Kirsten van der Kolk , Marit van Eupen
|
Holland
|
7: 00.46
|
R
|
4
|
Lisa Schlenker , Stacey Borgman
|
Forenede Stater
|
7: 04.01
|
R
|
5
|
Rediger Stift , Monika Remsei
|
Ungarn
|
7: 12,79
|
R
|
6
|
Gabriela Huerta , Aline Olvera
|
Mexico
|
7: 18,16
|
R
|
Varme 3
Rang
|
Roere
|
Land
|
Tid
|
Noter
|
1
|
Sally Newmarch , Amber Halliday
|
Australien
|
6: 49,90
|
SA/B , OB , WB
|
2
|
Mara Jones , Fiona Milne
|
Canada
|
6: 53,47
|
R
|
3
|
Juliane Rasmussen , Johanne Thomsen
|
Danmark
|
6: 56,62
|
R
|
4
|
Helen Casey , Tracy Langlands
|
Storbritanien
|
6: 59,19
|
R
|
5
|
Dailin Aguilar , Ismaray Marrero
|
Cuba
|
7: 18,35
|
R
|
6
|
Milka Kraljev , Lucia Palermo
|
Argentina
|
7: 25.11
|
R
|
Repechage - 17. august
Repechage 1
Rang
|
Roere
|
Land
|
Tid
|
Noter
|
1
|
Xu Dongxiang , Li Qian
|
Kina
|
6: 54,48
|
SA/B
|
2
|
Helen Casey , Tracy Langlands
|
Storbritanien
|
6: 59,63
|
SA/B
|
3
|
Maria Mas de Xaxars Rivero , Eva Mirones Sola
|
Spanien
|
7: 02,91
|
SA/B
|
4
|
Rediger Stift , Monika Remsei
|
Ungarn
|
7: 07,69
|
FC
|
5
|
Pham Thi Hien , Nguyen Thi Thi
|
Vietnam
|
7: 35,29
|
FC
|
Repechage 2
Repechage 3
Semifinale A/B - 19. august
Semifinale 1
Rang
|
Roere
|
Land
|
Tid
|
Noter
|
1
|
Constanța Burcică , Angela Alupei
|
Rumænien
|
6: 51,84
|
FA
|
2
|
Kirsten van der Kolk , Marit van Eupen
|
Holland
|
6: 53,10
|
FA
|
3
|
Daniela Reimer , Claudia Blasberg
|
Tyskland
|
6: 53,43
|
FA
|
4
|
Lisa Schlenker , Stacey Borgman
|
Forenede Stater
|
6: 54,16
|
FB
|
5
|
Helen Casey , Tracy Langlands
|
Storbritanien
|
6: 59,23
|
FB
|
6
|
Maria Sakellaridou , Chrysi Biskitzi
|
Grækenland
|
7: 15.45
|
FB
|
Semifinale 2
Rang
|
Roere
|
Land
|
Tid
|
Noter
|
1
|
Sally Newmarch , Amber Halliday
|
Australien
|
6: 54,01
|
FA
|
2
|
Magdalena Kemnitz , Ilona Mokronowska
|
Polen
|
6: 54,49
|
FA
|
3
|
Xu Dongxiang , Li Qian
|
Kina
|
6: 55,66
|
FA
|
4
|
Mara Jones , Fiona Milne
|
Canada
|
6: 56,64
|
FB
|
5
|
Juliane Rasmussen , Johanne Thomsen
|
Danmark
|
7: 01,98
|
FB
|
6
|
Maria Mas de Xaxars Rivero , Eva Mirones Sola
|
Spanien
|
7: 09.21
|
FB
|
Final - 21. august
Endelig C
Rang
|
Roere
|
Land
|
Tid
|
1
|
Kahori Uchiyama , Akiko Iwamoto
|
Japan
|
7: 37,46
|
2
|
Dailin Taset Aguilar , Ismaray Marrero Aria
|
Cuba
|
7: 42,20
|
3
|
Rediger Stift , Monika Remsei
|
Ungarn
|
7: 45,05
|
4
|
Gabriela Huerta Trillo , Aline Olvera Clauzier
|
Mexico
|
7: 48,02
|
5
|
Milka Kraljev , Lucia Palermo
|
Argentina
|
7: 54,32
|
6
|
Pham Thi Hien , Eva Mirones Sola
|
Vietnam
|
8: 14,80
|
Final B
Final A
Rang
|
Roere
|
Land
|
Tid
|
|
Constanța Burcică , Angela Alupei
|
Rumænien
|
6: 56,05
|
|
Daniela Reimer , Claudia Blasberg
|
Tyskland
|
6: 57,33
|
|
Kirsten van der Kolk , Marit van Eupen
|
Holland
|
6: 58,54
|
4
|
Sally Newmarch , Amber Halliday
|
Australien
|
6: 59,91
|
5
|
Xu Dongxiang , Li Qian
|
Kina
|
7: 02.05
|
6
|
Magdalena Kemnitz , Ilona Mokronowska
|
Polen
|
7: 04,48
|
Referencer
eksterne links