Roning ved Sommer -OL 2012 - Kvinders dobbeltsculler - Rowing at the 2012 Summer Olympics – Women's double sculls
Kvinder dobbeltsculler ved Games of the XXX Olympiad
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sted | Eton Dorney | ||||||||||||
Dato | 30. juli - 3. august | ||||||||||||
Konkurrenter | 20 fra 10 nationer | ||||||||||||
Vindtid | 6: 55,82 | ||||||||||||
Medaljer | |||||||||||||
| |||||||||||||
Roning ved sommer -OL 2012 | ||
---|---|---|
Enkeltskaller | Mænd | Kvinder |
Hakløst par | Mænd | Kvinder |
Dobbelt sculls | Mænd | Kvinder |
Lwt dobbeltsculler | Mænd | Kvinder |
Coxless fire | Mænd | |
Firdobbeltsculler | Mænd | Kvinder |
Otte | Mænd | Kvinder |
Lwt coxless fire | Mænd | |
Den Kvinders dobbelt kranier konkurrence på 2012 Sommer-OL i London fandt sted er på Dorney Lake , som, for så vidt angår den Games mødested, officielt betegnes Eton Dorney.
Tidsplan
Alle tider er britisk sommertid ( UTC+1 )
Dato | Tid | Rund |
---|---|---|
Mandag, 30. juli 2012 | 10:20 | Varmer |
Tirsdag, 31. juli 2012 | 09:50 | Repechage |
Fredag den 3. august 2012 | 10:30 | Final B |
Fredag den 3. august 2012 | 12:10 | Final |
Resultater
Varmer
Første to af hvert heat kvalificerer sig til finalen, resten går til repeachge.
Varme 1
Rang | Roere | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Anna Watkins Katherine Grainger |
Storbritanien | 6: 44,33 | Q, OB |
2 |
Fiona Paterson Anna Reymer |
New Zealand | 6: 49,44 | Q |
3 |
Wang Min Zhu Weiwei |
Kina | 6: 50,64 | R |
4 |
Inge Janssen Ellen Hogerwerf |
Holland | 7: 00.10 | R |
5 |
Lenka Antošová Jitka Antošová |
Tjekkiet | 7: 05.05 | R |
Varme 2
Rang | Roere | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Kim Crow Brooke Pratley |
Australien | 6: 48,80 | Q |
2 |
Magdalena Fularczyk Julia Michalska |
Polen | 6: 50,85 | Q |
3 |
Margot Shumway Sarah Trowbridge |
Forenede Stater | 6: 55,25 | R |
4 |
Tina Manker Stephanie Schiller |
Tyskland | 7: 08,36 | R |
5 |
Hanna Kravchenko Olena Buryak |
Ukraine | 7: 09.40 | R |
Repechage
De to første kvalificerer sig til finalen.
Rang | Roere | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Wang Min Zhu Weiwei |
Kina | 7: 09,65 | Q |
2 |
Margot Shumway Sarah Trowbridge |
Forenede Stater | 7: 10,37 | Q |
3 |
Lenka Antošová Jitka Antošová |
Tjekkiet | 7: 11,68 | |
4 |
Tina Manker Stephanie Schiller |
Tyskland | 7: 18,37 | |
5 |
Inge Janssen Ellen Hogerwerf |
Holland | 7: 19,80 | |
6 |
Anna Kravchenko Olena Buryak |
Ukraine | 7: 23.02 |
Finaler
Final B
Rang | Roere | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Lenka Antošová Jitka Antošová |
Tjekkiet | 7: 24,93 | |
2 |
Inge Janssen Ellen Hogerwerf |
Holland | 7: 29,57 | |
3 |
Tina Manker Stephanie Schiller |
Tyskland | 7: 33,32 | |
4 |
Anna Kravchenko Olena Buryak |
Ukraine | 7: 36,65 |
Final A
Rang | Roere | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
Anna Watkins Katherine Grainger |
Storbritanien | 6: 55,82 | ||
Kim Crow Brooke Pratley |
Australien | 6: 58,55 | ||
Magdalena Fularczyk Julia Michalska |
Polen | 7: 07,92 | ||
4 |
Wang Min Zhu Weiwei |
Kina | 7: 08,92 | |
5 |
Fiona Paterson Anna Reymer |
New Zealand | 7: 09,82 | |
6 |
Margot Shumway Sarah Trowbridge |
Forenede Stater | 7: 10,54 |