Roning ved sommer -OL 2016 - Mænds dobbeltsculler - Rowing at the 2016 Summer Olympics – Men's double sculls
Herre dobbeltsculler ved Games of the XXXI Olympiad
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sted | Rodrigo de Freitas -lagunen | ||||||||||||
Dato | 6. - 11. august 2016 | ||||||||||||
Konkurrenter | 26 fra 13 nationer | ||||||||||||
Hold | 13 | ||||||||||||
Vindtid | 6: 50,28 | ||||||||||||
Medaljer | |||||||||||||
| |||||||||||||
Roning ved sommer -OL 2016 | ||
---|---|---|
Kvalifikation | ||
Enkeltskaller | Mænd | Kvinder |
Hakløst par | Mænd | Kvinder |
Dobbelt sculls | Mænd | Kvinder |
Lwt dobbeltsculler | Mænd | Kvinder |
Coxless fire | Mænd | |
Firdobler | Mænd | Kvinder |
Otte | Mænd | Kvinder |
Lwt coxless fire | Mænd | |
De mænds dobbelt kranier konkurrence på Sommer-OL 2016 i Rio de Janeiro blev afholdt fra 6 til 11 august på lagunen Rodrigo de Freitas .
Medaljerne til konkurrencen blev overrakt af Gerhard Heiberg , Norge , medlem af Den Internationale Olympiske Komité , og gaverne blev overrakt af Mike Tanner, Hong Kong , medlem af Executive Committee for International Roing Federation .
Resultater
Varmer
De første tre af hvert heat kvalificerer sig til semifinalen, resten går til repechagen.
Varme 1
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Robbie Manson Chris Harris |
New Zealand | 6: 40,35 | SA/B |
2 |
Aleksandar Aleksandrov Boris Yotov |
Aserbajdsjan | 6: 40,52 | SA/B |
3 |
Francesco Fossi Romano Battisti |
Italien | 6: 42,33 | SA/B |
4 |
Jonathan Walton John Collins |
Storbritanien | 6: 43,93 | R |
5 |
Eduardo Rubio Adrián Oquendo |
Cuba | 6: 52,20 | R |
Varme 2
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Mindaugas Griškonis Saulius Ritter |
Litauen | 6: 29.11 | SA/B |
2 |
Kjetil Borch Olaf Tufte |
Norge | 6: 30,58 | SA/B |
3 |
Marcel Hacker Stephan Krüger |
Tyskland | 6: 31,85 | SA/B |
4 |
Georgi Bozhilov Kristian Vasilev |
Bulgarien | 6: 44,31 | R |
Varme 3
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Martin Sinković Valent Sinković |
Kroatien | 6: 30.09 | SA/B |
2 |
Hugo Boucheron Matthieu Androdias |
Frankrig | 6: 33,03 | SA/B |
3 |
David Watts Chris Morgan |
Australien | 6: 36,39 | SA/B |
4 |
Marko Marjanovic Andrija Sljukic |
Serbien | 7: 07.29 | R |
Repechage
De første tre af repechagen kvalificerer sig til semifinalen
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Jonathan Walton John Collins |
Storbritanien | 6: 19.60 | SA/B |
2 |
Georgi Bozhilov Kristian Vasilev |
Bulgarien | 6: 20,56 | SA/B |
3 |
Marko Marjanovic Andrija Sljukic |
Serbien | 6: 20,62 | SA/B |
4 |
Eduardo Rubio Adrián Oquendo |
Cuba | 6: 21,52 |
Semifinaler
Første tre af hvert heat kvalificerer sig til Final A, resten går til Final B.
Semifinale 1
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Martin Sinković Valent Sinković |
Kroatien | 6: 12,27 | FA |
2 |
Kjetil Borch Olaf Tufte |
Norge | 6: 13.50 | FA |
3 |
Jonathan Walton John Collins |
Storbritanien | 6: 13,83 | FA |
4 |
Robbie Manson Chris Harris |
New Zealand | 6: 17.01 | FB |
5 |
David Watts Chris Morgan |
Australien | 6: 19,36 | FB |
6 |
Georgi Bozhilov Kristian Vasilev |
Bulgarien | 6: 47,00 | FB |
Semifinale 2
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Mindaugas Griškonis Saulius Ritter |
Litauen | 6: 14,61 | FA |
2 |
Francesco Fossi Romano Battisti |
Italien | 6: 15,24 | FA |
3 |
Hugo Boucheron Matthieu Androdias |
Frankrig | 6: 16.15 | FA |
4 |
Marcel Hacker Stephan Krüger |
Tyskland | 6: 18,32 | FB |
5 |
Marko Marjanovic Andrija Sljukic |
Serbien | 6: 27,66 | FB |
6 |
Aleksandar Aleksandrov Boris Yotov |
Aserbajdsjan | 6: 37,49 | FB |
Finaler
Final B
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
David Watts Chris Morgan |
Australien | 6: 58,11 | |
2 |
Marcel Hacker Stephan Krüger |
Tyskland | 6: 58,86 | |
3 |
Georgi Bozhilov Kristian Vasilev |
Bulgarien | 7: 00,85 | |
4 |
Marko Marjanovic Andrija Sljukic |
Serbien | 7: 03.13 | |
5 |
Robbie Manson Chris Harris |
New Zealand | 7: 06,80 | |
6 |
Aleksandar Aleksandrov Boris Yotov |
Aserbajdsjan | 7: 24.03 |
Final A
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
Martin Sinković Valent Sinković |
Kroatien | 6: 50,28 | ||
Mindaugas Griškonis Saulius Ritter |
Litauen | 6: 51,39 | ||
Kjetil Borch Olaf Tufte |
Norge | 6: 53,25 | ||
4 |
Francesco Fossi Romano Battisti |
Italien | 6: 57,10 | |
5 |
Jonathan Walton John Collins |
Storbritanien | 7: 01,25 | |
6 |
Hugo Boucheron Matthieu Androdias |
Frankrig | 7: 02.06 |