Roning ved Sommer-OL 2016 - Kvinders coxless par - Rowing at the 2016 Summer Olympics – Women's coxless pair
Kvinders coxless par ved OL i XXXI-lege
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Venue | Rodrigo de Freitas Lagoon | ||||||||||||
Dato | 6. – 11. August 2016 | ||||||||||||
konkurrenter | 30 fra 15 nationer | ||||||||||||
Vindertid | 7: 18,29 | ||||||||||||
medaljevindere | |||||||||||||
| |||||||||||||
Roning ved sommer-OL 2016 | ||
---|---|---|
Kvalifikation | ||
Enkelt sculls | Mænd | Kvinder |
Coxless par | Mænd | Kvinder |
Dobbelt kranier | Mænd | Kvinder |
Lwt dobbelt sculls | Mænd | Kvinder |
Coxless fire | Mænd | |
Firedoblede kranier | Mænd | Kvinder |
otte | Mænd | Kvinder |
Lwt coxless fire | Mænd | |
De kvinder coxless par konkurrence på Sommer-OL 2016 i Rio de Janeiro blev afholdt den 6-11 august på lagunen Rodrigo de Freitas .
Medaljerne til konkurrencen blev præsenteret af Ivo Ferriani , Italien , medlem af Den Internationale Olympiske Komité , og gaverne blev præsenteret af Mike Williams, Storbritannien , kasserer i International Rowing Federation .
Indhold
Resultater
heats
De første tre af hver heat kvalificerer sig til semifinalerne, resten går til genudgivelse.
Varme 1
Rang | Rower | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Helen Glover Heather Stanning |
Storbritanien | 7: 05.05 | SA / B |
2 |
Hedvig Rasmussen Anne Andersen |
Danmark | 7: 05,28 | SA / B |
3 |
Kerstin Hartmann Kathrin Marchand |
Tyskland | 7: 17,98 | SA / B |
4 |
Jennifer Martins Nicole Hare |
Canada | 7: 22,99 | R |
5 |
Aletta Jorritsma Karien Robbers |
Holland | 7.23.10 | R |
Varme 2
Rang | Rower | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Genevieve Behrent Rebecca Scown |
New Zealand | 7: 09,23 | SA / B |
2 |
Lee-Ann Persse Kate Christowitz |
Sydafrika | 7: 11,29 | SA / B |
3 |
Zhang Min Miao Tian |
Kina | 7: 15,66 | SA / B |
4 |
Noémie Kober Marie Le Nepvou |
Frankrig | 7: 26,28 | R |
5 |
Alena Furman Ina Nikulina |
Hviderusland | 7.35.23 | R |
Varme 3
Rang | Rower | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Felice Mueller Grace Luczak |
Forenede Stater | 7: 05.14 | SA / B |
2 |
Anna Boada Aina Cid |
Spanien | 7: 12,00 | SA / B |
3 |
Anna Wierzbowska Maria Wierzbowska |
Polen | 7: 12,82 | SA / B |
4 |
Alessandra Patelli Sara Bertolasi |
Italien | 7: 13,06 | R |
5 |
Mădălina Bereș Laura Oprea |
Rumænien | 7.18.16 | R |
Repechage
Første tre af heat kvalificerer sig til semifinale, resten går til finale C.
Genudlevering 1
Rang | Rower | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Mădălina Bereș Laura Oprea |
Rumænien | 7: 55.25 | SA / B |
2 |
Alessandra Patelli Sara Bertolasi |
Italien | 7: 58,89 | SA / B |
3 |
Noémie Kober Marie Le Nepvou |
Frankrig | 7: 59,44 | SA / B |
4 |
Jennifer Martins Nicole Hare |
Canada | 8: 01.09 | FC |
5 |
Aletta Jorritsma Karien Robbers |
Holland | 8: 03.07 | FC |
6 |
Alena Furman Ina Nikulina |
Hviderusland | 8: 07,16 | FC |
Semifinale
De første tre af hver heat kvalificerer sig til Final A, resten går til Final B.
Semifinal 1
Rang | Rower | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Helen Glover Heather Stanning |
Storbritanien | 7: 18,69 | FA |
2 |
Felice Mueller Grace Luczak |
Forenede Stater | 7: 20,93 | FA |
3 |
Lee-Ann Persse Kate Christowitz |
Sydafrika | 7: 24.03 | FA |
4 |
Mădălina Bereș Laura Oprea |
Rumænien | 7: 29,20 | FB |
5 |
Anna Wierzbowska Maria Wierzbowska |
Polen | 7: 39,12 | FB |
6 |
Alessandra Patelli Sara Bertolasi |
Italien | 7: 45,44 | FB |
Semifinal 2
Rang | Rower | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Hedvig Rasmussen Anne Andersen |
Danmark | 7: 27,56 | FA |
2 |
Genevieve Behrent Rebecca Scown |
New Zealand | 7: 29,67 | FA |
3 |
Anna Boada Aina Cid |
Spanien | 7: 30,79 | FA |
4 |
Zhang Min Miao Tian |
Kina | 7: 30.90 | FB |
5 |
Kerstin Hartmann Kathrin Marchand |
Tyskland | 7: 39,79 | FB |
6 |
Noémie Kober Marie Le Nepvou |
Frankrig | 7: 44,81 | FB |
finaler
Afsluttende C
Rang | Rower | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Aletta Jorritsma Karien Robbers |
Holland | 8: 23.61 | |
2 |
Jennifer Martins Nicole Hare |
Canada | 8: 26.03 | |
3 |
Alena Furman Ina Nikulina |
Hviderusland | 8: 32.54 |
Afsluttende B
Rang | Rower | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Zhang Min Miao Tian |
Kina | 7: 17,12 | |
2 |
Kerstin Hartmann Kathrin Marchand |
Tyskland | 7: 18,57 | |
3 |
Mădălina Bereș Laura Oprea |
Rumænien | 7: 19,63 | |
4 |
Anna Wierzbowska Maria Wierzbowska |
Polen | 7: 21,53 | |
5 |
Alessandra Patelli Sara Bertolasi |
Italien | 7: 24.51 | |
6 |
Noémie Kober Marie Le Nepvou |
Frankrig | 7: 26.55 |
Afsluttende A
Rang | Rower | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
Helen Glover Heather Stanning |
Storbritanien | 7: 18,29 | ||
Genevieve Behrent Rebecca Scown |
New Zealand | 7: 19,53 | ||
Hedvig Rasmussen Anne Andersen |
Danmark | 7: 20,71 | ||
4 |
Felice Mueller Grace Luczak |
Forenede Stater | 7: 24,77 | |
5 |
Lee-Ann Persse Kate Christowitz |
Sydafrika | 7: 28.50 | |
6 |
Anna Boada Aina Cid |
Spanien | 7: 35.22 |