Roning ved sommer -OL 2020 - firemandsskuller til mænd - Rowing at the 2020 Summer Olympics – Men's quadruple sculls
Mænds firdobler ved Games of the XXXII Olympiad
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sted | Sea Forest Waterway | ||||||||||||
Datoer | 23. - 28. juli 2021 | ||||||||||||
Konkurrenter | 40 fra 10 nationer | ||||||||||||
Vindtid | 5: 32,03 | ||||||||||||
Medaljer | |||||||||||||
| |||||||||||||
Roning ved sommer -OL 2020 | ||
---|---|---|
Kvalifikation | ||
Enkeltskaller | Mænd | Kvinder |
Hakløst par | Mænd | Kvinder |
Dobbelt sculls | Mænd | Kvinder |
Lwt dobbeltsculler | Mænd | Kvinder |
Coxless fire | Mænd | Kvinder |
Firdobbeltsculler | Mænd | Kvinder |
Otte | Mænd | Kvinder |
Mændenes firdobbelt sculls -begivenhed ved sommer -OL 2020 fandt sted fra 23. til 28. juli 2021 ved Sea Forest Waterway . 40 roere fra 10 nationer konkurrerede.
Baggrund
Dette var begivenhedens 12. optræden, som har været afholdt hvert år siden 1976.
De regerende medaljevindere i stævnet var Tyskland , Australien og Estland . Alle tre kvalificerede en båd til arrangementet.
Kvalifikation
Hver national olympisk komité (NOC) har været begrænset til en enkelt båd i stævnet siden 1912. Der var 10 kvalifikationspladser i mændenes firdoble sculler:
- 8 fra verdensmesterskabet i 2019
- 2 fra den sidste kvalifikationsregatta
Konkurrenceformat
Denne ro -begivenhed er en firdobbelt skallebegivenhed, hvilket betyder, at hver båd drives af fire roere. "Scull" -delen betyder, at roeren bruger to årer, en på hver side af båden; dette står i kontrast til fejeroning, hvor hver roer har en åre og rækker på kun den ene side. Konkurrencen består af to runder. Finalerne afholdes for at bestemme placeringen af hver båd. Banen brugte den 2000 meters afstand, der blev den olympiske standard i 1912.
I løbet af første runde blev der afholdt to heat. De to første både i hvert heat gik videre til sidste A, mens alle andre blev henvist til repechages.
Repechage tilbød roere en anden chance for at kvalificere sig til Final A. De to øverste både i repechagen gik videre til Final A, hvor de resterende både blev sendt til Final B.
Der er to finaler. Final A afgjorde medaljerne og pladserne til og med 6.. Final B bestemte pladserne syv til ti.
Tidsplan
Konkurrencen blev afholdt over fem dage.
Alle tider er Japan Standard Time ( UTC+9 )
Dato | Tid | Rund |
---|---|---|
Fredag den 23. juli 2021 | 11:30 | Varmer |
Søndag den 25. juli 2021 | 10:40 | Repechage |
Onsdag den 28. juli 2021 | 8:50 | Final B |
Onsdag den 28. juli 2021 | 10:30 | Final A |
Resultater
Varmer
De to første af hvert heat kvalificerede sig til finalen, mens resten gik til repechagen.
Varme 1
Rang | Lane | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 |
Dirk Uittenbogaard Abe Wiersma Tone Wieten Koen Metsemakers |
Holland | 5: 39,80 | Q |
2 | 4 |
Jack Cleary Caleb Antill Cameron Girdlestone Luke Letcher |
Australien | 5: 41,54 | Q |
3 | 2 |
Harry Leask Angus Groom Tom Barras Jack Beaumont |
Storbritanien | 5: 42,01 | R |
4 | 1 |
Yi Xudi Zang Ha Liu Dang Zhang Quan |
Kina | 5: 43,44 | R |
5 | 3 |
Armandas Kelmelis Martynas Dziaugys Dovydas Nemeravicius Dominykas Jancionis |
Litauen | 6: 03.07 | R |
Varme 2
Rang | Lane | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 |
Dominik Czaja Wiktor Chabel Szymon Posnik Fabian Baranski |
Polen | 5: 39,25 | Q |
2 | 3 |
Simone Venier Andrea Panizza Luca Rambaldi Giacomo Gentili |
Italien | 5: 39,28 | Q |
3 | 1 |
Juri-Mikk Udam Allar Raja Tonu Endrekson Kaspar Taimsoo |
Estland | 5: 47,12 | R |
4 | 4 |
Martin Helseth Olaf Karl Tufte Jan Oscar Stabe Helvig Erik Andre Solbakken |
Norge | 5: 49,02 | R |
5 | 5 |
Tim Ole Naske Karl Schulze Hans Gruhne Max Appel |
Tyskland | 5: 50,11 | R |
Repechage
De to første i repechagen kvalificerede sig til finalen, mens resten gik til B -finalen (uden medaljekonkurrence).
Rang | Lane | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 |
Harry Leask Angus Groom Tom Barras Jack Beaumont |
Storbritanien | 5: 55,91 | FA |
2 | 4 |
Juri-Mikk Udam Allar Raja Tonu Endrekson Kaspar Taimsoo |
Estland | 5: 56,52 | FA |
3 | 2 |
Yi Xudi Zang Ha Liu Dang Zhang Quan |
Kina | 5: 56,86 | FB |
4 | 5 |
Martin Helseth Olaf Karl Tufte Jan Oscar Stabe Helvig Erik Andre Solbakken |
Norge | 6: 02,85 | FB |
5 | 1 |
Tim Ole Naske Karl Schulze Hans Gruhne Max Appel |
Tyskland | 6: 02,86 | FB |
6 | 6 |
Armandas Kelmelis Martynas Dziaugys Dovydas Nemeravicius Dominykas Jancionis |
Litauen | 6: 14,73 | FB |
Finaler
Final B
Rang | Lane | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|---|
7 | 3 |
Yi Xudi Zang Ha Liu Dang Zhang Quan |
Kina | 5: 46,07 | |
8 | 4 |
Tim Ole Naske Karl Schulze Hans Gruhne Max Appel |
Tyskland | 5: 46,78 | |
9 | 2 |
Martin Helseth Olaf Karl Tufte Jan Oscar Stabe Helvig Erik Andre Solbakken |
Norge | 5: 47,34 | |
10 | 1 |
Armandas Kelmelis Martynas Dziaugys Dovydas Nemeravicius Dominykas Jancionis |
Litauen | 5: 51,64 |
Final A
Rang | Lane | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|---|
4 |
Dirk Uittenbogaard Abe Wiersma Tone Wieten Koen Metsemakers |
Holland | 5: 32,03 | OB , WB | |
1 |
Harry Leask Angus Groom Tom Barras Jack Beaumont |
Storbritanien | 5: 33,75 | ||
5 |
Jack Cleary Caleb Antill Cameron Girdlestone Luke Letcher |
Australien | 5: 33,97 | ||
4 | 3 |
Dominik Czaja Wiktor Chabel Szymon Posnik Fabian Baranski |
Polen | 5: 34,27 | |
5 | 2 |
Simone Venier Andrea Panizza Luca Rambaldi Giacomo Gentili |
Italien | 5: 37,29 | |
6 | 6 |
Juri-Mikk Udam Allar Raja Tonu Endrekson Kaspar Taimsoo |
Estland | 5: 38,58 |