Royal Canadian Academy of Arts - Royal Canadian Academy of Arts
Canadian Academy of Arts, 1880
| |
Forkortelse | RCA |
---|---|
Dannelse | 1880 |
Type | Kunstorganisation |
Lovlig status | Aktiv |
Formål | Advokat og offentlig stemme, underviser og netværk |
Hovedkvarter | Toronto, Ontario , Canada |
Region serveret |
Canada |
Medlemskab |
Over 790 |
Officielle sprog |
Engelsk, fransk |
Den Royal Canadian Academy of Arts ( RCA ) er en canadisk kunst -relaterede organisation, der blev grundlagt i 1880.
Historie
1880 til 1890
Titlen på Royal Canadian Academy of Arts blev modtaget fra Dronning Victoria den 16. juli 1880. Generalguvernøren i Canada , Marquess of Lorne , var dens første protektor. Maleren Lucius O'Brien var dens første præsident.
Akademiets genstande som anført i 1881-publikationen af organisationens forfatning var tredobbelt:
- For det første - institutionen for et National Gallery på regeringsstedet;
- For det andet - afholdelse af udstillinger i Dominions største byer;
- For det tredje - oprettelsen af kunstskoler og designskoler.
I samme publikation blev to niveauer af medlemskab beskrevet: akademikere og associerede. Ikke mere end fyrre individer kunne være akademikere ad gangen, mens antallet af associerede virksomheder ikke var begrænset. Alle akademikere skulle give et eksempel på deres arbejde til Nationalgalleriets samling . De fik også lov til at vise flere stykker i Academy-sponsorerede udstillinger end Associates.
Den indledende udstilling blev afholdt i Ottawa, og de første akademikere blev optaget, inklusive den første kvindelige akademiker, Charlotte Schreiber . Gennem de næste 10 år afholdt akademiet årlige udstillinger, ofte i samarbejde med regionale kunstnersamfund. Udstillinger i Toronto var et fælles projekt fra akademiet og Ontario Society of Artists , mens de afholdt i Montreal blev afholdt i partnerskab med Montreal Artists Association . Udstillinger blev også afholdt i St. John, New Brunswick og Halifax , Nova Scotia . Yderligere akademikere og medarbejdere blev tilføjet hvert år, indtil medlemskabet var mere end fordoblet i 1890. Medlemmer blev trukket fra alle områder af landet og omfattede anglofoner og frankofoner. Mænd fortsatte med at antallet af kvinder, og disse kvindelige medlemmer blev identificeret som malere ikke som designere eller arkitekter.
Da akademikere sluttede sig, donerede de et eksempel på deres arbejde til National Gallery of Canada og byggede samlingen af den hidtil ikke inkorporerede institution. Der blev fundet et midlertidigt hjem til samlingen i en bygning ved siden af Canadas højesteret, og den første kurator, John WH Watts, RCA blev udnævnt til at begynde at organisere udstillinger.
Det tredje mål - at tilskynde til undervisning i kunst og design i Canada - viste sig at være mere udfordrende at tackle med de begrænsede økonomiske ressourcer, de har til rådighed.
1891 at præsentere
Den canadiske landskabsmaler Homer Watson blev valgt som associeret, blev fuldt medlem og blev senere præsident for akademiet.
Akademiets hundredeårige år blev hædret med et frimærke på 35 cent, 3 farver. Frimærket indeholder et billede af den oprindelige centerblok for parlamentets bygninger og teksten "Royal Canadian Academy of Arts, 1880–1980" med navnet " Thomas Fuller ", et medlem af akademiet og Dominion Architect of Canada, der havde designet den oprindelige bygning.
Medlemmer
Akademiet består af medlemmer fra hele Canada, der repræsenterer over tyve visuelle kunstdiscipliner. Denne liste er ikke inkluderende. Se også Kategori: Medlemmer af Royal Canadian Academy of Arts .
1880 til 1890
Navn | Køn | Disciplin | 1880 | 1881 | 1882 | 1883 | 1884 | 1886 | 1887 | 1888 | 1890 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Aaron Allan Edson | han- | maler | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | ||
William Nichol Cresswell | han- | maler | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | |||
Daniel Fowler (1810–1894) | han- | maler | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA |
John Arthur Fraser (1838–1898) | han- | maler | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | ||
James Griffiths (1825-1896) | han- | maler | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA |
Joseph Arthur Eugene Hamel (1845–1932) | han- | maler | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | |||
Robert Harris | han- | maler | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA |
John William Hopkins (1825–1905) | han- | arkitekt | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA |
Henry Langley | han- | arkitekt | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA |
Lucius Richard O'Brien | han- | maler | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA |
William Raphael | han- | maler | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA |
Henry Sandham | han- | maler | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA (ikke-hjemmehørende) | RCA (ikke-hjemmehørende) | RCA (ikke-hjemmehørende) | RCA (ikke-hjemmehørende) | RCA (ikke-hjemmehørende) |
Charlotte Schreiber | kvinde | maler | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | ||
François Van Luppen (1838–1899) | han- | billedhugger | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | |||
James Smith (1832–1918) | han- | arkitekt | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA |
Thomas Seaton Scott | han- | arkitekt | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | |
William George Storm | han- | arkitekt | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA |
Thomas Mower Martin | han- | maler | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA |
Forshaw Day | han- | maler | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA |
John Colin Forbes (1846–1925) | han- | maler | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA |
Henri Perré (1828–1890) | han- | maler | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA |
John William Hurrell Watts (1850–1917) | han- | designer | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | |
Homer Watson | han- | maler | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | ||
Thomas W. Fuller | han- | arkitekt | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | ||
Alexander Cowper Hutchison (1838–1922) | han- | arkitekt | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | ||
Marmaduke Matthews | han- | maler | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | |||
John George Howard | han- | arkitekt | RCA trak sig tilbage | RCA trak sig tilbage | RCA trak sig tilbage | RCA trak sig tilbage | RCA trak sig tilbage | ||||
Antoine Plamondon | han- | maler | RCA trak sig tilbage | RCA trak sig tilbage | RCA trak sig tilbage | RCA trak sig tilbage | RCA trak sig tilbage | RCA trak sig tilbage | |||
Napoléon Bourassa | han- | maler | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | |||
William Armstrong | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||||
Robert Richard Baigent (1830-1890) | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ||||||
Harrington Bird (1846–1936) | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ||||
Frederick Alexander Turner Dunbar (1849–1921) | han- | billedhugger | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||||
Robert Ford Gagen (1847–1926) | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||
Michael Hannaford (1832–1891) | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ||||
George Harvey (1846–1910) | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||
Louis-Philippe Hébert | han- | billedhugger | ARCA | ARCA | ARCA | RCA | RCA | RCA | |||
Frances Bannerman | kvinde | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ||||
Henry Martin (1832-1902) | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||
John Christopher Miles (1837–1911) | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||
Andrew Dickson Patterson (1854–1930) | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | RCA | RCA | |||
Paul Peel | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||
William Revell (1830–1902) | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||
Joseph Thomas Rolph (1831–1916) | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||
William Ruel | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||
Frances Elwood Richards (1852–1934) | kvinde | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ||||||
Edward Scrope Shrapnel | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ||||
Frederic Marlett Bell-Smith | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | RCA | RCA | RCA | |||
Edward Buckingham Shuttleworth (1842–1934) | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||
James L. Weston (1815-1896) | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ||||||
Robert R. Whale | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||||
William Doughtie (1846–1883) | han- | designer | ARCA | ||||||||
Eugène-Étienne Taché | han- | designer | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||||
Alfred Harold Howard (1854–1916) | han- | designer | ARCA | ARCA | RCA | RCA | RCA | RCA | |||
Robert McCausland (1856–1923) | han- | designer | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||
James Balfour | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||
Charles Baillairgé | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | |||||||
Edmund Burke | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||
Walter Chesterton (1845–1931) | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ||||
Joseph Connolly | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | RCA | RCA | RCA | |||
Frank Darling | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | RCA | RCA | RCA | |||
David Brash Dick (1846–1925) | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCAre | |||
Andrew Dewar (1846 - c. 1932) | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ||||
G. Ernest Fairweather | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | |||||||
Robert Gage | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||
(1851–1915) | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||
Henry Bauld Gordon | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||
William Critchlow Harris | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||
William Irving (1830–1883) | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | |||||||
John Thomas Charles McKean (1840–1911) | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ||||
Charles Willer Mulligan (1846–1908) | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ||||||
James Nelson (1831–1913) | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ||||
Mandel E. Paull (1824–1902) | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ||||||
Alexander Denton Steele (1841–1890) | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||
William Stewart (1832–1907) | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | |||||||
David Stirling | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ||||||
Walter Reginald Strickland (1841–1915) | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ||||||
Richard Cunningham Windeyer (1831–1900) | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ||||
Otto Reinhold Jacobi | han- | maler | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | ||||
William Brymner | han- | maler | ARCA | ARCA | RCA | RCA | RCA | ||||
Arthur Cox (1840–1917) | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | ||||
James A. Sydney Crocker | han- | maler | ARCA | ARCA | |||||||
Percy Franklin Woodcock (1855–1936) | han- | maler | ARCA | ARCA | RCA | RCA | RCA | ||||
William Tutin Thomas | han- | arkitekt | ARCA | ||||||||
Alfred Boisseau (1823–1901) | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||||
William Cruikshank | han- | maler | ARCA | ARCA | |||||||
John Wycliffe Lowes Forster | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||||
James Kerr-Lawson (1865–1939) | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||||
John Charles Pinhey (1860–1912) | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||||
George Agnew Reid | han- | maler | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||||
John Ellis | han- | designer | ARCA | ARCA | ARCA | ||||||
John Thompson villig | han- | designer | ARCA | ARCA | ARCA | ||||||
Henry Frederick Busch (1826–1902) | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ||||||
Samuel George Curry | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||||
Alexander Francis Dunlop | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||||
George F. Durand (1850–1889) | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ||||||
Robert McNicol (fl. 1881–83) | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ||||||
Andrew Taylor | han- | arkitekt | ARCA | ARCA | ARCA | ARCA | |||||
Hamilton MacCarthy | han- | billedhugger | ARCA | ARCA | RCA | ||||||
Frederick Charles S. Gordon (1856–1924) | han- | maler | ARCA | ARCA | |||||||
Emma S. Windeat (fl. 1884–1926) | kvinde | maler | ARCA | ARCA |
Navn | disciplin | 1896 |
---|---|---|
WE Atkinson (canadisk maler aktiv i England, 1862–1926) | maler | ARCA |
George Théodore Berthon | maler | RCA |
Peleg Franklyn Brownell (1857–1946) | maler | RCA |
George Robert Bruenech (1851–1916) | maler | ARCA |
Frederick Sproston Challener , (1869–1959) | maler | ARCA |
Gertrude Spurr Cutts (1858–1941) | maler | ARCA |
Edmond Dyonnet | maler | ARCA |
Mary Alexandra Eastlake født Bell (1864–1951) | maler | ARCA |
Harriet Ford (1859–1939) | maler | ARCA |
James Lillie Graham (1873–1971) | maler | ARCA |
Edmund Wyly Grier | maler | RCA |
John A. Hammond | maler | RCA |
Sarah Holden | maler | ARCA |
William R. Hope (1863–1931) | maler | ARCA |
F. McGillivray SS Knowles (1859–1932) | maler | ARCA |
Laura Muntz Lyall | maler | ARCA |
Hamilton MacCarthy | billedhugger | RCA |
CM Manly (1855-1924) | maler | ARCA |
Joseph W. Power | arkitekt | ARCA |
Mary Augusta Hiester Reid (1854–1921) | maler | ARCA |
William Albert Sherwood (1855-1919) | maler | ARCA |
WL Symons | arkitekt | ARCA |
SH Townsend | arkitekt | ARCA |
Sydney Strickland Tully (1869–1911) | maler | ARCA |
Frederick Arthur Verner | maler | ARCA |
Carl Henry Ahrens (1863–1936) | maler | ARCA |
Paul Giovanni Wickson (1860–1922) | maler | ARCA |
Albert Curtis Williamson (1867–1944) | maler | ARCA |
Emma S. Windeat (fl. 1884–1926) | maler | ARCA |
Akademimedlemskab i 1907
Akademikere
- Frederic Marlett Bell-Smith , maler
- Peleg Franklyn Brownell , maler
- William Brymner , maler
- Frederick Sproston Challener , maler
- William Cruikshank , maler
- Alexander Francis Dunlop , arkitekt
- Edmond Dyonnet , maler
- Edmund Wyly Grier , maler
- Gustav Hahn , designer
- John A. Hammond , maler
- Robert Harris , maler
- Louis-Philippe Hébert , billedhugger
- William R. Hope , maler
- Alfred Harold Howard , designer
- AC Hutchison , arkitekt
- F. McGillivray SS Knowles , maler
- Hamilton Thomas Carleton Plantagenet MacCarthy , billedhugger
- Thomas Mower Martin , maler
- Marmaduke Matthews , maler
- Andrew Dickson Patterson , maler
- John Charles Pinhey , maler
- George Agnew Reid , maler
- James Smith , arkitekt
- Homer Watson , maler
- John William Hurrell Watts , designer
Associates
- William Edwin Atkinson (1862–1926)
- John William Beatty
- Harry Britton
- George Robert Bruenech (1851–1916)
- Florence Carlyle
- Arthur Cox (1840–1917)
- Maurice Galbraith Cullen
- Gertrude Spurr Cutts
- John Wycliffe Lowes Forster
- Joseph Charles Franchere (1866–1921)
- Robert Ford Gagen
- James Lillie Graham
- Clara Sophia Hagarty (1871–1958)
- CM mandig
- John Christopher Miles
- Edmund Montague Morris (1871–1913)
- Laura Muntz Lyall
- Sophie Pemberton
- Mary Augusta Hiester Reid
- Joseph Thomas Rolph
- Joseph St Charles (1868–1956)
- William Albert Sherwood
- William St. Thomas Smith (1862–1947)
- Sydney Strickland Tully
- Frederick Arthur Verner
- Albert Curtis Williamson
- Emma S. Windeat
Indført i 1973
- Armand Tatossian , maler
Indført i 1974
- John Max , fotograf
Indført i 1976
- Richard Gorman , maler
- Ruth Gowdy McKinley , første keramiker valgt til akademiet
Indført i 1991
- Arto Tchakmaktchian , billedhugger
Indført i 1999
Indført i 2002
- Catherine Crowston , kunstadministrator
- Ann Davis, kunstadministrator
- Trudy Golley, keramik
- Robert Mellin , arkitekt
- Pitaloosie Saila , trykker
- George A. Walker , bogdesigner
- Alexander J. Wyse, maleri
Indført i 2006
- Paul Wm. Læder, metalsmede
Indført i 2007
- Aggie Beynon , metalsmede
- Alexandre Castonguay , digital kunst
- Douglas Coupland , skulpturel installation
- Karen Dahl , keramik
- James Doran , emaljeskulptur
- Noam Gonick , filmfremstilling
- Robert W. Harrison , keramik
- Enid Legros-Wise , keramik
- Laura L. Letinsky , fotografering
- Simon Neil Minuk , arkitektur
- Paula Murray , keramik
- Grace Nickel , keramik
- Richard James Rivet , maleri, grafik
- Michael Smith , maleri
- Arlene Stamp , todimensionel kunst og design
- Reva Stone , digital kunst
- Ewa Tarsia , maleri, grafik
- Ione Thorkelsson , glas
- Henri Venne , maleri, fotografering
- Kamila Wozniakowska , maleri
Indført i 2008
- Catherine Farish , grafik
- Susan Collett , keramik
Indført i 2009
- Sara Diamond
- Marius Dubois
- Christian Eckart
- Faye Heavyshield
- Garry Neil Kennedy
- Rita McKeough
- Mary Scott
- John Will
- Justin Wonnacott
Indført i 2010
- Chantal Gilbert , metal
- Robert Jekyll , farvet glas
- Lou Lynn , glas og metal
- Janice Wright-Cheney , tekstiler
Indført i 2011
- Philip Beesley , arkitektur
- Sonia Chow , grafisk design
- Richard Thomas Davis , maleri, tegning, grafik
- Leya Evelyn , maleri
- FASTWÜRMS , blandede medier
- Wyn Geleynse , videokunst
- Peter Krausz , maleri, tegning
- Charles Lewton-Brain , metalsmede
- Alex Livingston , maleri, digital kunst
- Mike Massie , smykker
- Laura Millard , maleri, fotografering
- John Noestheden , arbejder på papir, tegner
- Stu Oxley , maleri, grafik
- Anne Ramsden , installation, blandede medier, fotografering
- Dan Steeves , grafik
- Denis Villeneuve , filmfremstilling
Indført i 2012
- Andre Bergeron
- Sandra Bromley
- Tara Bryan
- Ginette Caron
- Sean Caulfield
- Naomi London
- Sarah Maloney
- Jean Pierre Morin
- Nadia Myre
- Anna Torma
- Eva Lapka , keramik
Indført i 2013
- Clarence Dick
- Christos Dikeakos ,
- Charles Elliott
- Lynda Gammon
- Rusdi Genest
- Chief Tony Hunt
- David MacWilliam
- Les Manning
- Barbara Paterson
- Susan G. Scott
- Andrew Wright
Indført i 2014
- Diane Bisson
- Marc Boutin
- Luben Boykov
- Karen Cantine
- Donna Clare
- Cora Cluett
- Gene Dub , arkitekt
- Frédéric Metz
- Louie Palu , fotograf
- Claude Provencher
- Russell Yuristy
Indført i 2015
- Claude Cormier , landskabsarkitektur
- Jacques Fournier, bogbinding
- Libby Hague , grafik
- Tanya Harnett, tværfaglig
- Wesley Harris, metalsmede
- Peter Jacobs , landskabsarkitektur
- Lew Yung-Chien , fotografering
- Amy Loewan, installation, blandede medier
- Rafael Lozano-Hemmer , tværfaglig
- Marie-Christiane Mathieu, tværfaglig
- Alexandra McCurdy, keramik
- Nancy Petry , blandede medier
- Alan Stein, bogdesign
- John Taylor, fotografering
Indført i 2016
- Shuvinai Ashoona , tegning
- David Blatherwick , maleri
- Ricardo L. Castro , fotografering, arkitektur
- Alan R. Collyer, arkitektur
- Rosalie Favell , fotografering
- Les Graff, maleri
- Andrew Gruft, arkitektur
- James Hart , skulptur
- Helen Kerr, industrielt design
- Alain LeBrun, illustration, grafisk design
- Marian Penner Bancroft , fotografering, videokunst
- Frank Shebageget, skulptur, installation
- Allyson Simmie, smykkedesign
- Brendan Lee Satish Tang, skulptur
- Peter von Tiesenhausen, skulptur, installation
- Ian Wallace , fotografering, maleri
- Elizabeth Zvonar , collage, skulptur
Indført i 2017
- Yael Brotman, grafik
- Diana Dean , maleri, skulptur
- Keith L. Graham, arkitektur
- Barrie Jones, fotografering
- Royden Mills , skulptur
- Craig Richards, fotografering
- Jean-Daniel Rohrer, maleri
- Marie Saint Pierre, modedesign
Inductees for 2018
- David Alexander, maleri
- Noel Best, arkitektur
- Anne Carrier, arkitektur
- Pierre Coupey , maleri
- Shayne Dark, skulptur
- Lucy Hogg, maleri
- Katherine Knight , fotografering
- Gary Pearson, maleri og tegning
- Udo Schliemann, design
Andre
- Sheila Butler
- George Cuthbertson (1929-2017), yachtdesigner
- Robert Wakeham Pilot
- Leslie Reid (kunstner) (1947-), optaget 1977, maler og trykker
- John A. Schweitzer (1952-), collagist
- Philip Surrey (1910-1990), maler
- Campbell Tinning (1910-1996), maler
- Gentile Tondino (1923-2001), maler