Flad hestevæddeløb i Storbritannien
"St Leger" omdirigerer her. For anden anvendelse, se
Saint-Léger .
St Leger Stakes
Doncaster Racecourse er vært for St Leger Stakes.
|
Beliggenhed |
Doncaster Racecourse Doncaster , England |
Indviet |
1776 |
Race type |
Flad / fuldblod
|
Sponsor |
Cazoo |
Internet side |
Doncaster |
Afstand |
1m 6f 115y (2.921 m) |
Overflade |
Torv |
Spore |
Venstrehåndet |
Kvalifikation |
Treårige eksklusive vallakker
|
Vægt |
9 st 1 lb Tillæg 3 lb for fillies
|
Pung |
743.000 £ (2021) 1.: £ 421.355
|
St Leger Stakes
2021
|
|
|
|
Orkanen Lane
|
Mojo Star
|
Middelhavet
|
Tidligere år
|
2020
|
|
|
|
Galileo Chrome
|
Berkshire Rocco
|
Pyledriver
|
2019
|
|
|
|
Logiker
|
Sir Ron Priestley
|
Nayef Road
|
2018
|
|
|
|
Kew Gardens
|
Lah Ti Dar
|
Sydfrankrig
|
2017
|
|
|
|
Capri
|
Krystal Ocean
|
Stradivarius
|
2016
|
|
|
|
Havnelov
|
Ventura Storm
|
Parlamentets huse
|
2015
|
|
|
|
Enkel vers
|
Bondi Strand
|
Fields Of Athenry
|
2014
|
|
|
|
Kingston Hill
|
Romsdal
|
Snehimmel
|
2013
|
|
|
|
Ledende lys
|
Talent
|
Galileo Rock
|
2012
|
|
|
|
Encke
|
Camelot
|
Michelangelo
|
2011
|
|
|
|
Maskeret Marvel
|
Brun panter
|
Havmåne
|
2010–2001
|
2010
|
|
|
|
Arctic Cosmos
|
Midas Touch
|
Korsika
|
2009
|
|
|
|
Mestring
|
Drage træ
|
Overvåg tæt
|
2008
|
|
|
|
Ledning
|
Unsung Heroine
|
Se her
|
2007
|
|
|
|
Lucarno
|
Mahler
|
Honolulu
|
2006
|
|
|
|
Sixties Icon
|
Den sidste dråbe
|
Røde klipper
|
2005
|
|
|
|
Skorpion
|
Geezer
|
Tawqeet
|
2004
|
|
|
|
Lovregel
|
Quiff
|
Tycoon
|
2003
|
|
|
|
Brian Boru
|
Høj anerkendelse
|
Phoenix Reach
|
2002
|
|
|
|
Bollin Eric
|
Højest
|
Bandari
|
2001
|
|
|
|
Milan
|
Demophilos
|
Hr. Brændbar
|
2000–1991
|
2000
|
|
|
|
Millenary
|
Air Marshall
|
Klokker ved midnat
|
1999
|
|
|
|
Mutafaweq
|
Ramruma
|
Adair
|
1998
|
|
|
|
Nedawi
|
Højt og lavt
|
Sunshine Street
|
1997
|
|
|
|
Sølvpatriark
|
Lodret hastighed
|
Fluen
|
1996
|
|
|
|
Shantou
|
Dushyantor
|
Samraan
|
1995
|
|
|
|
Klassisk kliche
|
Minds musik
|
Istidaad
|
1994
|
|
|
|
Moonax
|
Broadway Flyer
|
Dobbelt udløser
|
1993
|
|
|
|
Bobs tilbagevenden
|
Armiger
|
Edbaysaan
|
1992
|
|
|
|
Brugervenlig
|
Sonus
|
Bonny Scot
|
1991
|
|
|
|
Toulon
|
Sadelmandshal
|
Micheletti
|
1990-1981
|
1990
|
|
|
|
Snurge
|
Græsk
|
Floden Gud
|
1989
|
|
|
|
Michelozzo
|
Sapience
|
Roseate Tern
|
1988
|
|
|
|
Minster søn
|
Diminuendo
|
Sheriffens stjerne
|
1987
|
|
|
|
Referencepunkt
|
Mountain Kingdom
|
Tørdok
|
1986
|
|
|
|
Moon Madness
|
Himmelsk Storm
|
Ufortalt
|
1985
|
|
|
|
Åh så skarpt
|
Phardante
|
Lanfranco
|
1984
|
|
|
|
Commanche Run
|
Baynoun
|
Alphabatim
|
1983
|
|
|
|
Solprinsesse
|
Esprit du Nord
|
Carlingford Slot
|
1982
|
|
|
|
Rørende ved træ
|
Zilos
|
Diamantstem
|
1981
|
|
|
|
Skær ovenover
|
Glitter af guld
|
Bustomi
|
1980-1971
|
1980
|
|
|
|
Let kavaleri
|
Vandmølle
|
Verdensleder
|
1979
|
|
|
|
Kærlighedens søn
|
Soleil Noir
|
Niniski
|
1978
|
|
|
|
Julio Mariner
|
Le Moss
|
M-Lolshan
|
1977
|
|
|
|
Dunfermline
|
Påstået
|
Klassisk eksempel
|
1976
|
|
|
|
Krage
|
Hemmelig mand
|
Scallywag
|
1975
|
|
|
|
Bruni
|
Kong Pellinore
|
Vægtens ribben
|
1974
|
|
|
|
Bustino
|
Giacometti
|
Riboson
|
1973
|
|
|
|
Politik
|
Bøje
|
Hertug af Ragusa
|
1972
|
|
|
|
Boucher
|
Vores Mirage
|
Ginevra
|
1971
|
|
|
|
Athens Wood
|
Homerisk
|
Falkland
|
1970–1961
|
1970
|
|
|
|
Nijinsky
|
Meadowville
|
Politik
|
1969
|
|
|
|
Intermezzo
|
Ribofilio
|
Prinsgemal
|
1968
|
|
|
|
Ribero
|
Canterbury
|
Kølig opbevaring
|
1967
|
|
|
|
Ribocco
|
Håbent Venture
|
Ruysdael
|
1966
|
|
|
|
Natrium
|
Charlottown
|
David Jack
|
1965
|
|
|
|
Provokere
|
Meadow Court
|
Solhverv
|
1964
|
|
|
|
Indiana
|
Patti
|
Soderini
|
1963
|
|
|
|
Ragusa
|
Star Moss
|
Kampskib
|
1962
|
|
|
|
Hethersett
|
Monterrico
|
Miralgo
|
1961
|
|
|
|
Aurelius
|
Høflig
|
Dicta Drake
|
1960–1950
|
1960
|
|
|
|
St. Paddy
|
Dø hårdt
|
Wien
|
1959
|
|
|
|
Cantelo
|
Fidalgo
|
Pindari
|
1958
|
|
|
|
Alcide
|
Ingen pænere
|
Nagami
|
1957
|
|
|
|
Ballymoss
|
Court Harwell
|
Brioche
|
1956
|
|
|
|
Cambremer
|
Hornbjælke
|
Fransk Beige
|
1955
|
|
|
|
Meld
|
Kerne
|
Beau Prince
|
1954
|
|
|
|
Aldrig sig dø
|
Elopement
|
Estremadur
|
1953
|
|
|
|
Foranvisning
|
Nordlys
|
Aureole
|
1952
|
|
|
|
Tulyar
|
Kongefold
|
Alcinus
|
1951
|
|
|
|
Talma
|
Fraise du Bois
|
Medway
|
1950
|
|
|
|
Kradse
|
Vieux Manoir
|
Sanlinea
|
|
De St Leger Stakes er en gruppe 1 flad hestevæddeløb i Storbritannien åbne for tre-årige fuldblods hingste og hopper . Det køres ved Doncaster over en afstand på 1 mile, 6 furlongs og 115 yards (2.921 meter), og det er planlagt til at finde sted hvert år i september.
St Leger blev grundlagt i 1776 og er den ældste af Storbritanniens fem klassikere . Det er den sidste af de fem, der skal køres hvert år, og dens afstand er længere end nogen af de fire andre.
St Leger er det sidste ben i den engelske Triple Crown , som begynder med 2000 Guineas og fortsætter med Derby . Det fuldender også Fillies 'Triple Crown, efterfulgt af 1000 Guineas og Oaks . St Leger har sjældent præsenteret Triple Crown -kandidater i de seneste årtier, hvor den eneste i de seneste år har været 2.000 Guineas og Derby -vinderen Camelot i 2012 , der blev nummer to i St Leger.
Historie
Tidlige år
Begivenheden blev udtænkt af Anthony St Leger , en hærofficer og politiker, der boede i nærheden af Doncaster. Det blev oprindeligt omtalt som "A Sweepstake of 25 Guineas", og dens oprindelige afstand var to miles. Reglerne fastslog, at hingst og vallakker skulle bære 8 st, og fillier ville modtage en godtgørelse på 2 lb.
Den indledende løb blev afholdt i Cantley Common den 24. september 1776. Den første vinder var en navngiven hoppeføl ejet af arrangementets arrangør, 2. Marquess of Rockingham . Høsten blev senere opkaldt Allabaculia .
Titlen St Leger Stakes blev besluttet ved et middagsselskab, der blev afholdt i 1776 på Red Lion Inn på Market Place, Doncaster, for at diskutere det følgende års løb. Det blev foreslået, at det skulle kaldes Rockingham Stakes til ære for værten, Marquess of Rockingham, men Marquess foreslog, at det i stedet skulle blive opkaldt efter Anthony St Leger. Begivenheden blev flyttet til sin nuværende placering, Town Moor, i 1778.
Løbet blev nationalt fremtrædende i 1800, da en hest ved navn Champion registrerede den første Derby – St Leger -dobbelt. Dens længde blev skåret til 1 mile, 6 furlongs og 193 yards i 1813, og på trods af nogle mindre ændringer har været stort set den samme siden. Vestaustralske sejr i 1853 afsluttede den første succes i Triple Crown.
Efter 1900
St Leger Stakes blev lukket for vallakker i 1906. Det blev overført til Newmarket under første verdenskrig, og erstatningsbegivenheden blev kaldt September Stakes. Det blev aflyst i 1939 på grund af udbruddet af Anden Verdenskrig, og det følgende års udgave blev afholdt på Thirsk i november. I resten af denne periode blev den iscenesat i Manchester (1941), Newmarket (1942–44) og York (1945).
Løbet blev skiftet til Ayr i 1989, efter at den planlagte løb ved Doncaster blev opgivet på grund af nedsynkning. Løbet i 2006 fandt sted i York, fordi det regelmæssige sted var lukket for ombygning.
St Leger Stakes har inspireret til en række lignende begivenheder rundt om i verden, selvom mange ikke længere er begrænset til tre-årige. Europæiske variationer omfatter den irske St. Leger , Prix Royal-Oak , Deutsches St. Leger og St. Leger Italiano . Andre nationale ækvivalenter omfatter Kikuka-shō , New Zealand St. Leger og VRC St Leger .
Optegnelser
Førende jockey (9 sejre):
-
Bill Scott - Jack Spigot (1821), Memnon (1825), Obersten (1828), Rowton (1829), Don John (1838), Charles den tolvte (1839), Launcelot (1840), Satiriker (1841), Sir Tatton Sykes (1846)
Førende træner (16 sejre):
-
John Scott - Matilda (1827), obersten (1828), Rowton (1829), Margrave (1832), Touchstone (1834), Don John (1838), Charles den tolvte (1839), Launcelot (1840), satiriker (1841) ), The Baron (1845), Newminster (1851), West Australian (1853), Warlock (1856), Imperieuse (1857), Gamester (1859), The Marquis (1862)
Førende ejer (7 sejre):
-
Archibald Hamilton, 9. hertug af Hamilton - Paragon (1786), Spadille (1787), Young Flora (1788), Tartar (1792), Petronius (1808), Ashton (1809), William (1814)
-
Hurtigste vindertid (hos Doncaster) - Logician (2019), 3m 00,27s
-
Bredeste vindermargen - Never Say Die (1954), 12 længder
-
Vinder af længste odds - Theodore (1822), 200/1
-
Vinder af korteste odds - Galtee More (1897), 1/10
-
De fleste løbere - 30, i 1825
-
De færreste løbere - 3, i 1917
Vindere
År
|
Vinder
|
Jockey
|
Træner
|
Ejer
|
Tid
|
1776
|
Allabaculia
|
John Singleton
|
Christopher Scaife
|
2. marq. fra Rockingham
|
|
1777
|
Bourbon
|
John Cade
|
|
William Sotheron
|
|
1778
|
Hollandoise
|
George sild
|
Joseph Rose
|
Sir Thomas Gascoigne
|
|
1779
|
Tommy
|
George Lowry
|
Joseph Rose
|
Thomas Stapleton
|
|
1780
|
Lineal
|
John Mangle
|
|
William Bethell
|
|
1781
|
Serina
|
Richard Foster
|
J. Lowther
|
William Radcliffe
|
|
1782
|
Imperatrix
|
George Searle
|
George Searle
|
Henry Goodricke
|
|
1783
|
Phoenomenon
|
Anthony Hall
|
Isaac Cape
|
Sir John Lister Kaye
|
|
1784
|
Omphale
|
John Kirton
|
M. Mason
|
John Coates
|
|
1785
|
Cowslip
|
George Searle
|
George Searle
|
Richard Hill
|
|
1786
|
Paragon
|
John Mangle
|
John Mangle
|
Lord Archibald Hamilton
|
|
1787
|
Spadille
|
John Mangle
|
John Mangle
|
Lord Archibald Hamilton
|
|
1788
|
Ung Flora
|
John Mangle
|
John Mangle
|
Lord Archibald Hamilton
|
|
1789
|
Pewett
|
William Wilson
|
Christopher Scaife
|
4. jarl Fitzwilliam
|
|
1790
|
Ambidexter
|
George Searle
|
George Searle
|
Mr Dealtry
|
|
1791
|
Ung rejsende
|
John Jackson
|
John Hutchinson
|
John Hutchinson
|
|
1792
|
Tandsten
|
John Mangle
|
John Mangle
|
Lord Archibald Hamilton
|
|
1793
|
Tre og halvfems
|
Bill Peirse
|
|
John Clifton
|
|
1794
|
Beningbrough
|
John Jackson
|
John Hutchinson
|
John Hutchinson
|
|
1795
|
Hambletonsk
|
Dixon Boyce
|
John Hutchinson
|
Sir Charles Turner
|
|
1796
|
Ambrosio
|
John Jackson
|
Frank Neale
|
Joseph Cookson
|
|
1797
|
Lounger
|
John Shepherd
|
George Searle
|
Gilbert Crompton
|
|
1798
|
Symmetri
|
John Jackson
|
Sam King
|
Sir Thomas Gascoigne
|
|
1799
|
Hanekæmper
|
Tom Fields
|
Tom Fields
|
Sir Henry Tempest Vane
|
|
1800
|
Champion
|
Frank Buckle
|
Tom Perren
|
Christopher Wilson
|
|
1801
|
Quiz
|
John Shepherd
|
George Searle
|
Gilbert Crompton
|
|
1802
|
Orville
|
John Singleton, Jr.
|
Christopher Scaife
|
4. jarl Fitzwilliam
|
|
1803
|
Erindring
|
Ben Smith
|
J. Smith
|
10. jarl af Strathmore
|
|
1804
|
Sancho
|
Frank Buckle
|
Bartle Atkinson
|
Harry Mellish
|
|
1805
|
Staveley
|
John Jackson
|
Bartle Atkinson
|
Harry Mellish
|
|
1806
|
Fyldener
|
Tom Carr
|
|
John Clifton
|
|
1807
|
Paulina
|
Bill Clift
|
Christopher Scaife
|
4. jarl Fitzwilliam
|
|
1808
|
Petronius
|
Ben Smith
|
William Theakston
|
9. hertug af Hamilton
|
|
1809
|
Ashton
|
Ben Smith
|
William Theakston
|
9. hertug af Hamilton
|
|
1810
|
Octavian
|
Bill Clift
|
Frank Jordan
|
6. hertug af Leeds
|
15.30
|
1811
|
Sandsiger
|
Ben Smith
|
Tommy Sykes
|
Richard Oliver Gascoigne
|
|
1812
|
Otterington
|
Bob Johnson
|
W. Hessletine
|
Ralph Robb
|
3: 31.00
|
1813
|
Altisidora
|
John Jackson
|
Tommy Sykes
|
Richard Watt
|
|
1814
|
William
|
John Shepherd
|
William Theakston
|
9. hertug af Hamilton
|
|
1815
|
Filho da Puta
|
John Jackson
|
James Croft
|
Sir William Maxwell
|
|
1816
|
Hertuginden
|
Ben Smith
|
James Croft
|
Sir Bellingham Graham
|
|
1817
|
Ebor
|
Bob Johnson
|
John Lonsdale
|
Henry Peirse
|
|
1818
|
Reveller
|
Bob Johnson
|
John Lonsdale
|
Henry Peirse
|
15.15
|
1819
|
Antonio
|
Tom Nicholson
|
John Lonsdale
|
James Ferguson
|
3: 18.00
|
1820
|
Sankt Patrick
|
Bob Johnson
|
John Lonsdale
|
Sir Edward Smith
|
3: 26,0
|
1821
|
Jack Spigot
|
Bill Scott
|
Isaac Blades
|
Thomas Orde-Powlett
|
|
1822
|
Theodore
|
John Jackson
|
James Croft
|
Edward Petre
|
3: 23,0
|
1823
|
Barfodet
|
Tom Goodisson
|
Richard Shepherd
|
Richard Watt
|
3: 23.00
|
1824
|
Jerry
|
Ben Smith
|
James Croft
|
Richard Oliver Gascoigne
|
3: 29.00
|
1825
|
Memnon
|
Bill Scott
|
Richard Shepherd
|
Richard Watt
|
3: 23.00
|
1826
|
Tarrare
|
George Nelson
|
Sam King
|
6. jarl af Scarbrough
|
3: 25,00
|
1827
|
Matilda
|
Jem Robinson
|
John Scott
|
Edward Petre
|
3: 24.00
|
1828
|
Obersten
|
Bill Scott
|
John Scott
|
Edward Petre
|
|
1829
|
Rowton
|
Bill Scott
|
John Scott
|
Edward Petre
|
|
1830
|
Birmingham
|
Patrick Conolly
|
Thomas Flintoff
|
John Beardsworth
|
|
1831
|
Korist
|
John Barham Day
|
John Smith
|
1. marq. fra Cleveland
|
|
1832
|
Margrave
|
Jem Robinson
|
John Scott
|
John Gully
|
|
1833
|
Rockingham
|
Sam Darling
|
Richard Shepherd
|
Richard Watt
|
3: 28.00
|
1834
|
Touchstone
|
George Calloway
|
John Scott
|
1. marq. fra Westminster
|
3: 22.00
|
1835
|
Trumps dronning
|
Tommy Lye
|
John Blenkhorn
|
Edward Lloyd-Mostyn
|
3: 20.00
|
1836
|
Elis
|
John Barham Day
|
John Doe
|
Lord George Bentinck
|
3: 20.00
|
1837
|
Mango
|
Sam Day, Jr.
|
Montgomery Dilly
|
Charles Greville
|
3: 23.00
|
1838
|
Don John
|
Bill Scott
|
John Scott
|
6. jarl af Chesterfield
|
3: 17.00
|
1839
|
Karl den tolvte
|
Bill Scott
|
John Scott
|
Major Yarburgh
|
3: 25,00
|
1840
|
Launcelot
|
Bill Scott
|
John Scott
|
1. marq. fra Westminster
|
3: 40,00
|
1841
|
Satiriker
|
Bill Scott
|
John Scott
|
1. marq. fra Westminster
|
3: 22.00
|
1842
|
Blå motorhjelm
|
Tommy Lye
|
Tom Dawson
|
13. jarl af Eglinton
|
3: 19.00
|
1843
|
Nutwith
|
Job Marson
|
Bob Johnson
|
Samuel Wrather
|
3: 20.00
|
1844
|
Faugh-a-Ballagh
|
Henry Bell
|
John Forth
|
Edward John Irwin
|
3: 28.00
|
1845
|
Baronen
|
Frank Butler
|
John Scott
|
George Watts
|
3: 25,00
|
1846
|
Sir Tatton Sykes
|
Bill Scott
|
William Oates
|
Bill Scott
|
3: 16.00
|
1847
|
Van Tromp
|
Job Marson
|
John Fobert
|
13. jarl af Eglinton
|
3: 20.00
|
1848
|
Overskud
|
Nat Flatman
|
Robert Stephenson, Jr.
|
3. Viscount Clifden
|
3: 19.00
|
1849
|
Den flyvende hollænder
|
Charles Marlow
|
John Fobert
|
13. jarl af Eglinton
|
3: 20.00
|
1850
|
Voltigeur
|
Job Marson
|
Robert Hill
|
2. jarl af Zetland
|
3: 24.00
|
1851
|
Newminster
|
Sim Templeman
|
John Scott
|
Anthony Nichol
|
3: 20.00
|
1852
|
Stockwell
|
John Norman
|
William Harlock
|
2. markering af Exeter
|
3: 21.00
|
1853
|
Vest -australsk
|
Frank Butler
|
John Scott
|
John Bowes
|
3: 20.00
|
1854
|
Ridder af St. George
|
Robert Basham
|
R. Longstaff
|
JB Morris
|
3: 32,00
|
1855
|
Saucebox
|
John Wells
|
Tom Parr
|
Tom Parr
|
3: 22.00
|
1856
|
Warlock
|
Nat Flatman
|
John Scott
|
Anthony Nichol
|
3: 25,00
|
1857
|
Imperieuse
|
Nat Flatman
|
John Scott
|
John Scott
|
3: 25,00
|
1858
|
Solstråle
|
Luke Snowden
|
John Prince
|
James Merry
|
3: 20.00
|
1859
|
Gamester
|
Tom Aldcroft
|
John Scott
|
Sir Charles Monck
|
3: 25,00
|
1860
|
St. Albans
|
Luke Snowden
|
Alec Taylor, Sr.
|
2. marq. af Ailesbury
|
3: 20.00
|
1861
|
Opkald Ou
|
Tom Chaloner
|
William I'Anson
|
William I'Anson
|
3: 16.20
|
1862
|
Markisen
|
Tom Chaloner
|
John Scott
|
Stanhope Hawke
|
3: 22.00
|
1863
|
Lord Clifden
|
John Osborne, Jr.
|
Edwin Parr
|
3. viscount St Vincent
|
3: 17.50
|
1864
|
Blair Athol
|
Jim Snowden
|
William I'Anson
|
William I'Anson
|
3: 19.50
|
1865
|
Gladiateur
|
Harry Grimshaw
|
Tom Jennings
|
Frédéric de Lagrange
|
3: 20.00
|
1866
|
Lord Lyon
|
Harry Custance
|
James Dover
|
Richard Sutton
|
3: 23.00
|
1867
|
Præstation
|
Tom Chaloner
|
James Dover
|
Mark Pearson
|
3: 17.00
|
1868
|
Formosa
|
Tom Chaloner
|
Henry Woolcott
|
William Graham
|
3: 19.50
|
1869
|
Pero Gomez
|
John Wells
|
John Porter
|
Sir Joseph Hawley
|
3: 21.50
|
1870
|
Hawthornden
|
Jemmy Grimshaw
|
Joseph Dawson
|
Thomas Vaughan Morgan
|
3: 18.50
|
1871
|
Hannah
|
Charlie Maidment
|
Joseph Hayhoe
|
Mayer de Rothschild
|
3: 22.00
|
1872
|
Wenlock
|
Charlie Maidment
|
Tom Wadlow
|
2. jarl af Wilton
|
3: 21.50
|
1873
|
Marie Stuart
|
Tom Osborne
|
Robert Peck
|
James Merry
|
3: 22.00
|
1874
|
Apologi
|
John Osborne, Jr.
|
William Osborne
|
John King
|
3: 16.00
|
1875
|
Craig Millar
|
Tom Chaloner
|
Alec Taylor, Sr.
|
William Stuart Stirling-Crawfurd
|
3: 20.00
|
1876
|
Petrarch
|
Jem Goater
|
John Dawson
|
Viscount Dupplin
|
3: 19.50
|
1877
|
Silvio
|
Fred Archer
|
Mathew Dawson
|
6. viscount Falmouth
|
3: 27.00
|
1878
|
Jannette
|
Fred Archer
|
Mathew Dawson
|
6. viscount Falmouth
|
3: 20.50
|
1879
|
Rayon d'Or
|
Jem Goater
|
Tom Jennings
|
Frédéric de Lagrange
|
3: 21.00
|
1880
|
Robert djævelen
|
Tom Cannon, Sr.
|
Charles Blanton
|
Charles Brewer
|
3: 32,00
|
1881
|
Iroquois
|
Fred Archer
|
Jacob Pincus
|
Pierre Lorillard
|
3: 20.60
|
1882
|
Hollandsk ovn
|
Fred Archer
|
Mathew Dawson
|
6. viscount Falmouth
|
3: 16.00
|
1883
|
Ossian
|
John Watts
|
Richard Marsh
|
12. hertug af Hamilton
|
3: 19.00
|
1884
|
Lammet
|
John Watts
|
Mathew Dawson
|
Robert Vyner
|
3: 14.00
|
1885
|
Melton
|
Fred Archer
|
Mathew Dawson
|
20. baron Hastings
|
3: 15.60
|
1886
|
Ormonde
|
Fred Archer
|
John Porter
|
1. hertug af Westminster
|
3: 21,4
|
1887
|
Kilwarlin
|
Jack Robinson
|
James Jewitt
|
7. Baron Rodney
|
3: 26.00
|
1888
|
Havbrise
|
Jack Robinson
|
James Jewitt
|
5. baron Calthorpe
|
3: 11,8
|
1889
|
Donovan
|
Fred Barrett
|
George Dawson
|
6. hertug af Portland
|
3: 13.00
|
1890
|
Erindringer
|
John Watts
|
George Dawson
|
6. hertug af Portland
|
3: 13.60
|
1891
|
almindelige
|
George Barrett
|
John Porter
|
Sir Frederick Johnstone
|
3: 14.40
|
1892
|
La Fleche
|
John Watts
|
John Porter
|
Maurice de Hirsch
|
3: 14.60
|
1893
|
Isinglass
|
Tommy Loates
|
James Jewitt
|
Harry McCalmont
|
3: 13.40
|
1894
|
Throstle
|
Morny Cannon
|
John Porter
|
1. baron Alington
|
3: 12,20
|
1895
|
Sir Visto
|
Sam Loates
|
Mathew Dawson
|
5. jarl af Rosebery
|
3: 18.40
|
1896
|
Persimmon
|
John Watts
|
Richard Marsh
|
HRH Prins af Wales
|
3: 20.00
|
1897
|
Galtee More
|
Charles Wood
|
Sam Darling
|
John Gubbins
|
3: 31,20
|
1898
|
Wildfowler
|
Charles Wood
|
Sam Darling
|
Henry Greer
|
3: 13.00
|
1899
|
Flyvende ræv
|
Morny Cannon
|
John Porter
|
1. hertug af Westminster
|
3: 15.60
|
1900
|
Diamantjubilæum
|
Herbert Jones
|
Richard Marsh
|
HRH Prins af Wales
|
3: 09.20
|
1901
|
Doricles
|
Kempton Cannon
|
Alfred Hayhoe
|
Leopold de Rothschild
|
3: 08.40
|
1902
|
Scepter
|
Frank Hardy
|
Bob Sievier
|
Bob Sievier
|
3: 12.40
|
1903
|
Rock Sand
|
Danny Maher
|
George Blackwell
|
Sir James Miller
|
3: 09.40
|
1904
|
Smuk Polly
|
Willie Lane
|
Peter Gilpin
|
Eustace Loder
|
3: 05,80
|
1905
|
Challacombe
|
Otto Madden
|
Alec Taylor, Jr.
|
Washington Singer
|
3: 05.40
|
1906
|
Troutbeck
|
Georges Stern
|
Willie Waugh
|
2. hertug af Westminster
|
3: 04.20
|
1907
|
Uld Winder
|
Bill Halsey
|
Harry Enoch
|
Ned Baird
|
3: 05,60
|
1908
|
Deres Majestæt
|
Walter Griggs
|
Charles Morton
|
Jack Joel
|
3: 06.00
|
1909
|
Bayardo
|
Danny Maher
|
Alec Taylor, Jr.
|
Alfred Cox
|
3: 08,60
|
1910
|
Swynford
|
Frank Wootton
|
George Lambton
|
17. jarl af Derby
|
3: 04.00
|
1911
|
Prins Palatine
|
Frank O'Neill
|
Henry Beardsley
|
Thomas Pilkington
|
3: 06.00
|
1912
|
Tracery
|
George Bellhouse
|
John Watson
|
August Belmont Jr.
|
3: 11,80
|
1913
|
Night Hawk
|
Elijah Wheatley
|
Jack Robinson
|
William Hall Walker
|
3: 03,60
|
1914
|
Sort Jester
|
Walter Griggs
|
Charles Morton
|
Jack Joel
|
3: 02,60
|
1915
|
Pommern
|
Steve Donoghue
|
Charles Peck
|
Solomon Joel
|
2: 55,60
|
1916
|
Skynd dig
|
Charlie Childs
|
Fred Darling
|
James Buchanan
|
2: 59,60
|
1917
|
Gay Crusader
|
Steve Donoghue
|
Alec Taylor, Jr.
|
Alfred Cox
|
2: 59,60
|
1918
|
Gainsborough
|
Joe Childs
|
Alec Taylor, Jr.
|
Lady James Douglas
|
3: 04.00
|
1919
|
Keysoe
|
Brownie Carslake
|
George Lambton
|
17. jarl af Derby
|
3: 06,80
|
1920
|
Caligula
|
Arthur Smith
|
Harvey leder
|
Mathradas Goculdas
|
3: 07.40
|
1921
|
Polemarch
|
Joe Childs
|
Tom Green
|
7. marq. fra Londonderry
|
3: 06,80
|
1922
|
Royal Lancer
|
Bobby Jones
|
Alf Sadler, Jr.
|
5. jarl af Lonsdale
|
3: 14,20
|
1923
|
Rolig
|
Tommy Weston
|
Charles Morton
|
17. jarl af Derby
|
3: 05.00
|
1924
|
Laks-ørred
|
Brownie Carslake
|
Dick Dawson
|
HH Aga Khan III
|
3: 13,20
|
1925
|
Solario
|
Joe Childs
|
Reginald Day
|
Sir John Rutherford
|
3: 04,40
|
1926
|
Coronach
|
Joe Childs
|
Fred Darling
|
1. baron Woolavington
|
3: 01,60
|
1927
|
Boglov
|
Henri Jelliss
|
Alec Taylor, Jr.
|
2. Viscount Astor
|
3: 14.40
|
1928
|
Fairway
|
Tommy Weston
|
Frank Butters
|
17. jarl af Derby
|
3: 03.00
|
1929
|
Trigo
|
Michael Beary
|
Dick Dawson
|
William Barnett
|
3: 03.40
|
1930
|
Singapore
|
Gordon Richards
|
Thomas Hogg
|
1. Baron Glanely
|
3: 09.20
|
1931
|
Sandwich
|
Harry Wragg
|
Jack Jarvis
|
6. jarl af Rosebery
|
3: 11,20
|
1932
|
Firdaussi
|
Freddie Fox
|
Frank Butters
|
HH Aga Khan III
|
3: 04,40
|
1933
|
Hyperion
|
Tommy Weston
|
George Lambton
|
17. jarl af Derby
|
3: 06,80
|
1934
|
Windsor Lad
|
Charlie Smirke
|
Marcus Marsh
|
Martin H. Benson
|
3: 01,60
|
1935
|
Bahram
|
Charlie Smirke
|
Frank Butters
|
HH Aga Khan III
|
3: 01,80
|
1936
|
Boswell
|
Pat Beasley
|
Cecil Boyd-Rochfort
|
William Woodward
|
3: 08,60
|
1937
|
Chulmleigh
|
Gordon Richards
|
Thomas Hogg
|
1. Baron Glanely
|
3: 07.40
|
1938
|
Scottish Union
|
Brownie Carslake
|
Noel Cannon
|
Jimmy Rank
|
3: 11.40
|
1939
|
ingen race |
|
|
|
|
1940
|
Turkhan
|
Gordon Richards
|
Frank Butters
|
HH Aga Khan III
|
3: 32,40
|
1941
|
Sun Castle
|
Georges Bridgland
|
Cecil Boyd-Rochfort
|
1. Viscount Portal
|
3: 04.00
|
1942
|
Solvogn
|
Gordon Richards
|
Fred Darling
|
HM Kong George VI
|
3: 08.40
|
1943
|
Sildeben
|
Harry Wragg
|
Walter Earl
|
17. jarl af Derby
|
3: 05.00
|
1944
|
Teheran
|
Gordon Richards
|
Frank Butters
|
HH Aga Khan III
|
3: 06,60
|
1945
|
Chamossaire
|
Tommy Lowrey
|
Dick Perryman
|
Stanhope Joel
|
2: 55,80
|
1946
|
Luftbåren
|
Tommy Lowrey
|
Dick Perryman
|
John Ferguson
|
3: 10,20
|
1947
|
Sayajirao
|
Edgar Britt
|
Sam Armstrong
|
HH Maharaja fra Baroda
|
3: 07,80
|
1948
|
Sort Tarquin
|
Edgar Britt
|
Cecil Boyd-Rochfort
|
William Woodward
|
3: 08,80
|
1949
|
Ridge Wood
|
Michael Beary
|
Noel Murless
|
Geoffrey Smith
|
3: 08.20
|
1950
|
Kradse
|
Rae Johnstone
|
Charles Semblat
|
Marcel Boussac
|
3: 08,80
|
1951
|
Talma
|
Rae Johnstone
|
Charles Semblat
|
Marcel Boussac
|
3: 13,80
|
1952
|
Tulyar
|
Charlie Smirke
|
Marcus Marsh
|
HH Aga Khan III
|
3: 07,80
|
1953
|
Foranvisning
|
Eph Smith
|
Cecil Boyd-Rochfort
|
Wilfrid Wyatt
|
3: 06,80
|
1954
|
Aldrig sig dø
|
Charlie Smirke
|
Joseph Lawson
|
Robert Sterling Clark
|
3: 10.60
|
1955
|
Meld
|
Harry Carr
|
Cecil Boyd-Rochfort
|
Lady Zia Wernher
|
3: 14.60
|
1956
|
Cambremer
|
Freddie Palmer
|
Georges Bridgland
|
Ralph Strassburger
|
3: 12,20
|
1957
|
Ballymoss
|
TP Burns
|
Vincent O'Brien
|
John McShain
|
3: 15.60
|
1958
|
Alcide
|
Harry Carr
|
Cecil Boyd-Rochfort
|
Sir Humphrey de Trafford
|
3: 06.40
|
1959
|
Cantelo
|
Edward Hide
|
Charles Elsey
|
William Hill
|
3: 04,60
|
1960
|
St. Paddy
|
Lester Piggott
|
Noel Murless
|
Sir Victor Sassoon
|
3: 13,20
|
1961
|
Aurelius
|
Lester Piggott
|
Noel Murless
|
Vera Lilley
|
3: 06,60
|
1962
|
Hethersett
|
Harry Carr
|
Dick Hern
|
Lionel Holliday
|
3: 10.80
|
1963
|
Ragusa
|
Garnie Bougoure
|
Paddy Prendergast
|
Jim Mullion
|
3: 05.40
|
1964
|
Indiana
|
Jimmy Lindley
|
Jack Watts
|
Charles Engelhard
|
3: 05.00
|
1965
|
Provokere
|
Joe Mercer
|
Dick Hern
|
Jakie Astor
|
3: 18.60
|
1966
|
Natrium
|
Frankie Durr
|
George Todd
|
Radha Sigtia
|
3: 09,80
|
1967
|
Ribocco
|
Lester Piggott
|
Fulke Johnson Houghton
|
Charles Engelhard
|
3: 05.40
|
1968
|
Ribero
|
Lester Piggott
|
Fulke Johnson Houghton
|
Charles Engelhard
|
3: 19,80
|
1969
|
Intermezzo
|
Ron Hutchinson
|
Harry Wragg
|
Gerry Oldham
|
3: 11,80
|
1970
|
Nijinsky
|
Lester Piggott
|
Vincent O'Brien
|
Charles Engelhard
|
3: 06.40
|
1971
|
Athens Wood
|
Lester Piggott
|
Harry Thomson Jones
|
Eileen Rogerson
|
3: 14,90
|
1972
|
Boucher
|
Lester Piggott
|
Vincent O'Brien
|
Ogden Phipps
|
3: 28,71
|
1973
|
Politik
|
Frankie Durr
|
Bill Elsey
|
William Behrens
|
3: 08.21
|
1974
|
Bustino
|
Joe Mercer
|
Dick Hern
|
Lady Beaverbrook
|
3: 09.02
|
1975
|
Bruni
|
Tony Murray
|
Ryan Price
|
Charles St George
|
3: 05.31
|
1976
|
Krage
|
Yves Saint-Martin
|
Angel Penna
|
Daniel Wildenstein
|
3: 13,17
|
1977
|
Dunfermline
|
Willie Carson
|
Dick Hern
|
HM Dronning Elizabeth II
|
3: 05.17
|
1978
|
Julio Mariner
|
Edward Hide
|
Clive Brittain
|
Marcos Lemos
|
3: 04,94
|
1979
|
Kærlighedens søn
|
Alain Lequeux
|
Robert Collet
|
Alexis Rolland
|
3: 09.02
|
1980
|
Let kavaleri
|
Joe Mercer
|
Henry Cecil
|
Jim Joel
|
3: 11,48
|
1981
|
Skær ovenover
|
Joe Mercer
|
Dick Hern
|
Sir Jakie Astor
|
3: 11.60
|
1982
|
Rørende ved træ
|
Paul Cook
|
Harry Thomson Jones
|
Maktoum Al Maktoum
|
3: 03,53
|
1983
|
Solprinsesse
|
Willie Carson
|
Dick Hern
|
Sir Michael Sobell
|
3: 16,65
|
1984
|
Commanche Run
|
Lester Piggott
|
Luca Cumani
|
Ivan Allan
|
3: 09,93
|
1985
|
Åh så skarpt
|
Steve Cauthen
|
Henry Cecil
|
Sheikh Mohammed
|
3: 07.13
|
1986
|
Moon Madness
|
Pat Eddery
|
John Dunlop
|
Hertuginde af Norfolk
|
3: 05.03
|
1987
|
Referencepunkt
|
Steve Cauthen
|
Henry Cecil
|
Louis Freedman
|
3: 05,91
|
1988
|
Minster søn
|
Willie Carson
|
Neil Graham
|
Lady Beaverbrook
|
3: 06,80
|
1989
|
Michelozzo
|
Steve Cauthen
|
Henry Cecil
|
Charles St George
|
3: 20,72
|
1990
|
Snurge
|
Richard Quinn
|
Paul Cole
|
Martyn Arbib
|
3: 08,78
|
1991
|
Toulon
|
Pat Eddery
|
André Fabre
|
Khalid Abdullah
|
3: 03.12
|
1992
|
Brugervenlig
|
George Duffield
|
Clive Brittain
|
Bill Gredley
|
3: 05,48
|
1993
|
Bobs tilbagevenden
|
Philip Robinson
|
Mark Tompkins
|
Jackie Smith
|
3: 07,85
|
1994
|
Moonax
|
Pat Eddery
|
Barry Hills
|
Sheikh Mohammed
|
3: 04.19
|
1995
|
Klassisk kliche
|
Frankie Dettori
|
Saeed bin Suroor
|
Godolphin
|
3: 09,74
|
1996
|
Shantou
|
Frankie Dettori
|
John Gosden
|
Sheikh Mohammed
|
3: 05.10
|
1997
|
Sølvpatriark
|
Pat Eddery
|
John Dunlop
|
Peter Winfield
|
3: 06,92
|
1998
|
Nedawi
|
John Reid
|
Saeed bin Suroor
|
Godolphin
|
3: 05,61
|
1999
|
Mutafaweq
|
Richard Hills
|
Saeed bin Suroor
|
Godolphin
|
3: 02,75
|
2000
|
Millenary
|
Richard Quinn
|
John Dunlop
|
Neil Jones
|
3: 02.58
|
2001
|
Milan
|
Michael Kinane
|
Aidan O'Brien
|
Tabor / Magnier
|
3: 05.16
|
2002
|
Bollin Eric
|
Kevin Darley
|
Tim Easterby
|
Sir Neil Westbrook
|
3: 02,92
|
2003
|
Brian Boru
|
Jamie Spencer
|
Aidan O'Brien
|
Sue Magnier
|
3: 04,64
|
2004
|
Lovregel
|
Kerrin McEvoy
|
Saeed bin Suroor
|
Godolphin
|
3: 06.29
|
2005
|
Skorpion
|
Frankie Dettori
|
Aidan O'Brien
|
Magnier / Tabor
|
3: 19.01
|
2006
|
Sixties Icon
|
Frankie Dettori
|
Jeremy Noseda
|
Susan Roy
|
2: 57,29
|
2007
|
Lucarno
|
Jimmy Fortune
|
John Gosden
|
George Strawbridge
|
3: 01,90
|
2008
|
Ledning
|
Frankie Dettori
|
Sir Michael Stoute
|
Ballymacoll Stud
|
3: 07,92
|
2009
|
Mestring
|
Ted Durcan
|
Saeed bin Suroor
|
Godolphin
|
3: 04,81
|
2010
|
Arctic Cosmos
|
William Buick
|
John Gosden
|
Hood / Geffen
|
3: 03.12
|
2011
|
Maskeret Marvel
|
William Buick
|
John Gosden
|
Bjørn Nielsen
|
3: 00.44
|
2012
|
Encke
|
Mickael Barzalona
|
Mahmood Al Zarooni
|
Godolphin
|
3: 03,81
|
2013
|
Ledende lys
|
Joseph O'Brien
|
Aidan O'Brien
|
Smith / Magnier / Tabor
|
3: 09.20
|
2014
|
Kingston Hill
|
Andrea Atzeni
|
Roger Varian
|
Paul Smith
|
3: 05.42
|
2015
|
Enkel vers
|
Andrea Atzeni
|
Ralph Beckett
|
QRL / Al Thani / Al Kubaisi
|
3: 07.12
|
2016
|
Havnelov
|
George Baker
|
Laura Mongan
|
Jackie Cornwell
|
3: 05,48
|
2017
|
Capri
|
Ryan Moore
|
Aidan O'Brien
|
Smith / Magnier / Tabor
|
3: 04.04
|
2018
|
Kew Gardens
|
Ryan Moore
|
Aidan O'Brien
|
Smith / Magnier / Tabor
|
3: 03,34
|
2019
|
Logiker
|
Frankie Dettori
|
John Gosden
|
Khalid Abdullah
|
3: 00,27
|
2020
|
Galileo Chrome
|
Tom Marquand
|
Joseph O'Brien
|
Galileo Chrome -partnerskab
|
3: 01,94
|
2021
|
Orkanen Lane
|
William Buick
|
Charlie Appleby
|
Godolphin
|
3: 04,28
|
Krigsløb
|
- 1915–18: Stakes i september på Newmarket (Rowley Mile) over 1-mile og 6 furlongs.
|
- 1940: Yorkshire St Leger Stakes ved Thirsk over 1-mile og 7 furlongs.
|
- 1941: The New St Leger Stakes i Manchester over 1-mile og 6 furlongs.
|
- 1942–44: The New St Leger Stakes at Newmarket (Summer Course) over 1-mile, 6 furlongs og 150 yards.
|
- 1945: St Leger Stakes i York over 1-mile og 6 furlongs.
|
I populærkulturen
Som den sidste af klassikerne markerer løbet afslutningen på sommeren i England. Det populære ordsprog "sælge i maj og gå væk, kom tilbage på St Leger Day" foreslår, at investorer bør sælge deres aktier i maj og købe igen efter løbet.
The Agatha Christie roman ABC Murders har St Leger som et plot punkt nær slutningen af det hidtil ukendte.
Se også
Referencer
-
Racing Post :
-
1988 , 1989 , 1990 , 1991 , 1992 , 1993 , 1994 , 1995 , 1996 , 1997
-
1998 , 1999 , 2000 , 2001 , 2002 , 2003 , 2004 , 2005 , 2006 , 2007
-
2008 , 2009 , 2010 , 2011 , 2012 , 2013 , 2014 , 2015 , 2016 , 2017
-
2018 , 2019 , 2020 , 2021