USA ved sommer -OL 1924 - United States at the 1924 Summer Olympics
USA ved sommer -OL 1924 | |
---|---|
IOC -kode | USA |
NOC | USAs olympiske komité |
i Paris | |
Konkurrenter | 299 (275 mænd og 24 kvinder) i 18 sportsgrene |
Flagbærer | Pat McDonald |
Medaljer nr. 1 |
|
Sommer -OL optrædener ( oversigt ) | |
Andre relaterede optrædener | |
1906 Intercalated Games |
Den USA konkurrerede ved Sommer-OL 1924 i Paris , Frankrig . 299 konkurrenter, 275 mænd og 24 kvinder, deltog i 108 arrangementer i 18 sportsgrene.
Medaljer
atletik
26 atleter repræsenterede USA i 1924. Det var landets syvende optræden i sporten. USA var en af tre nationer sammen med Storbritannien og Grækenland, der havde deltaget i hver udgave af det olympiske atletikprogram til det tidspunkt. Det amerikanske hold havde konkurrenter i hver af de 27 stævner, med det maksimale antal tilmeldinger i dem alle på nær 3 (USA sendte ikke fulde hold til steeplechase, racewalk eller trespring). USA havde finalister i hver begivenhed undtagen trespring. Holdet fejede medaljerne i to begivenheder: stangspring og kuglestød.
USA vandt samlet 32 medaljer, næsten det dobbelte af den næstmest succesrige nation (Finland). De 12 guldmedaljer, som amerikanerne vandt, var to flere, end Finland vandt, hvilket satte USA i toppen af ranglisten for sporten. Houser og Osborn var de mest succesrige individer med to guldmedaljer hver. Earl Johnson og Scholz vandt to medaljer hver. 33 andre atleter vandt medaljer, hvilket bragte det samlede beløb til 37 af 96 deltagere, der tog medaljer.
De angivne rækker er inden for varmen.
Atlet | Begivenhed | Varmer | Kvartfinaler | Semifinaler | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||
Karl Anderson | 110 m hæk | Ikke relevant | 15.4 | 1 Sp | 15.4 | 2 Sp | Ukendt | 5 | |
Norman Anderson | Kuglestød | Ikke relevant | 14.29 | 1 Sp | 14.29 | 5 | |||
Otto Anderson | Decathlon | Ikke relevant | Gjorde ikke færdig | ||||||
Clifford Argue | Femkamp | Ikke relevant | Gjorde ikke færdig | ||||||
Lee Barnes | Stangspring | Ikke relevant | 3,66 | 1 Sp | 3,95 | ||||
Verne Booth | 10000 m | Ikke relevant | Gjorde ikke færdig | ||||||
På tværs af landet | Ikke relevant | Gjorde ikke færdig | |||||||
Chester Bowman | 100 m | 11.0 | 1 Sp | 10.8 | 1 Sp | 10.7 | 3 Sp | 10.9 | 4 |
James Brooker | Stangspring | Ikke relevant | 3,66 | 1 Sp | 3,90 | ||||
Charles Brookins | 400 m hæk | Ikke relevant | 54,8 | 1 Sp | 54,6 | 1 Sp | Diskvalificeret | ||
Leroy Brown | Højt hop | Ikke relevant | 1,83 | 1 Sp | 1,95 | ||||
Ray Buker | 1500 m | Ikke relevant | 4: 12,8 | 2 Sp | 3: 58,6 | 5 | |||
William Churchill | Marathon | Ikke relevant | 3: 19: 18,0 | 23 | |||||
William Comins | Længdespring | Ikke relevant | Intet mærke | 8 | Gik ikke videre | ||||
Chan Coulter | 400 m hæk | Ikke relevant | 55,0 | 1 Sp | 58,6 | 4 | Gik ikke videre | ||
Clarence DeMar | Marathon | Ikke relevant | 2: 48: 14,0 | ||||||
Michael Devaney | 3000 m stejlbakke | Ikke relevant | Ukendt | 2 Sp | 10: 01.0 | 7 | |||
Ray Dodge | 800 m | Ikke relevant | Ukendt | 3 Sp | 1: 57,0 | 1 Sp | 1: 54,2 | 6 | |
Eastman Doolittle | 5000 m | Ikke relevant | Ukendt | 7 | Gik ikke videre | ||||
Schuyler Enck | 800 m | Ikke relevant | 1: 58,6 | 3 Sp | 1: 57,6 | 2 Sp | 1: 53,0 | ||
August Fager | På tværs af landet | Ikke relevant | 37: 40,6 | 8 | |||||
Horatio Fitch | 400 m | 52,0 | 1 Sp | 49,0 | 1 Sp | 47.8 ELLER | 1 Sp | 48.4 | |
Charles Foster | 10 km gåtur | Ikke relevant | Diskvalificeret | Gik ikke videre | |||||
Harry Frieda | Decathlon | Ikke relevant | 6618.300 | 8 | |||||
Edward Gourdin | Længdespring | Ikke relevant | 7.19 | 1 Sp | 7,275 | ||||
Glen Graham | Stangspring | Ikke relevant | 3,66 | 1 Sp | 3,95 | ||||
Merwin Graham | Tredobbelt spring | Ikke relevant | 14.000 | 4 | Gik ikke videre | ||||
John Gray | 10000 m | Ikke relevant | Ukendt | 15 | |||||
På tværs af landet | Ikke relevant | Gjorde ikke færdig | |||||||
George Guthrie | 110 m hæk | Ikke relevant | 15.8 | 1 Sp | 15.2 | 1 Sp | Diskvalificeret | ||
Lloyd Hahn | 1500 m | Ikke relevant | 4: 06,8 | 1 Sp | 3: 59,0 | 6 | |||
Brutus Hamilton | Femkamp | Ikke relevant | Elim-4 | ||||||
Glenn Hartranft | Kuglestød | Ikke relevant | 14.405 | 2 Sp | 14.895 | ||||
Diskokast | Ikke relevant | 42,49 | 2 Sp | 42,49 | 6 | ||||
James Henigan | På tværs af landet | Ikke relevant | 38: 00.0 | 11 | |||||
George Hill | 200 m | 22,0 | 1 Sp | 21.8 | 1 Sp | 21.8 | 2 Sp | 22,0 | 4 |
Ralph Hills | Kuglestød | Ikke relevant | 14.505 | 2 Sp | 14.64 | ||||
Harry Hinkel | 10 km gåtur | Ikke relevant | Ukendt | 3 Sp | 50: 16,8 | 9 | |||
Bud Houser | Kuglestød | Ikke relevant | 14.995 | 1 Sp | 14.995 | ||||
Diskokast | Ikke relevant | 46.155 ELLER | 1 Sp | 46.155 | |||||
DeHart Hubbard | Længdespring | Ikke relevant | 7.12 | 1 Sp | 7.445 | ||||
Tredobbelt spring | Ikke relevant | Intet mærke | 10 | Gik ikke videre | |||||
Earl Johnson | 10000 m | Ikke relevant | 32: 17,0 | 8 | |||||
På tværs af landet | Ikke relevant | 35: 21,0 | |||||||
Pitch Johnson | 110 m hæk | Ikke relevant | 16.6 | 1 Sp | 15.8 | 3 | Gik ikke videre | ||
Wayne Johnson | 10000 m | Ikke relevant | Gjorde ikke færdig | ||||||
Robert Juday | Højt hop | Ikke relevant | Intet mærke | 5 | Gik ikke videre | ||||
Mort Kaer | Femkamp | Ikke relevant | 24 | 5 | |||||
Daniel Kinsey | 110 m hæk | Ikke relevant | 15.4 | 1 Sp | 15.4 | 1 Sp | 15.0 | ||
Robert LeGendre | Femkamp | Ikke relevant | 18 | ||||||
George Lermond | 5000 m | Ikke relevant | Ukendt | 8 | Gik ikke videre | ||||
Thomas Lieb | Diskokast | Ikke relevant | 44,83 | 1 Sp | 44,83 | ||||
James McEachern | Hammerkast | Ikke relevant | 44.935 | 6 Sp | 45.225 | 6 | |||
Matt McGrath | Hammerkast | Ikke relevant | 47.075 | 4 Sp | 50,84 | ||||
Charles Mellor | Marathon | Ikke relevant | 3: 24: 07.0 | 25 | |||||
Jack købmand | Hammerkast | Ikke relevant | 41.455 | 9 | Gik ikke videre | ||||
Loren Murchison | 100 m | 10.8 | 1 Sp | 10.8 | 1 Sp | 11.2 | 3 Sp | 11.0 | 6 |
William Neufeld | Spydkast | Ikke relevant | 56,96 | 1 Sp | 56,96 | 5 | |||
Bayes Norton | 200 m | 21.8 | 1 Sp | 22.3 | 1 Sp | 22.1 | 3 Sp | 22,0 | 5 |
Emerson Norton | Decathlon | Ikke relevant | 7350.895 | ||||||
Eugene Oberst | Spydkast | Ikke relevant | 57,98 | 3 Sp | 57,98 | ||||
Harold Osborn | Højt hop | Ikke relevant | 1,83 | 1 Sp | 1,98 | ||||
Decathlon | Ikke relevant | 7710.775 | |||||||
Charles Paddock | 100 m | 11.2 | 1 Sp | 10.8 | 1 Sp | 10.7 | 2 Sp | 10.9 | 5 |
200 m | 22.3 | 2 Sp | 22.2 | 1 Sp | 21.8 | 1 Sp | 21.7 | ||
Russell Payne | 3000 m stejlbakke | Ikke relevant | Ukendt | 5 | Gik ikke videre | ||||
Harold Phelps | 5000 m | Ikke relevant | Ukendt | 6 | Gik ikke videre | ||||
Tom stakkels | Højt hop | Ikke relevant | 1,83 | 1 Sp | 1,88 | 4 | |||
Gus Pave | Diskokast | Ikke relevant | 44,42 | 1 Sp | 44,42 | 4 | |||
Lee Priester | Spydkast | Ikke relevant | 54,51 | 6 | Gik ikke videre | ||||
Bill Richardson | 800 m | Ikke relevant | 1: 59,6 | 2 Sp | 1: 55,0 | 2 Sp | 1: 53,8 | 5 | |
Marvin Rick | 3000 m stejlbakke | Ikke relevant | 10: 11,0 | 2 Sp | 9: 56,4 | 4 | |||
Ivan Riley | 400 m hæk | Ikke relevant | 55.4 | 1 Sp | 56,6 | 1 Sp | 54,2 | ||
Ray Robertson | 400 m | 50,2 | 1 Sp | 49,5 | 3 | Gik ikke videre | |||
John Romig | 5000 m | Ikke relevant | 15: 14,6 | 1 Sp | 15: 12.4 | 4 | |||
Albert Rose | Længdespring | Ikke relevant | 6.855 | 4 | Gik ikke videre | ||||
Jackson Scholz | 100 m | 10.8 | 1 Sp | 10.8 | 1 Sp | 10.8 | 1 Sp | 10.7 | |
200 m | 22.4 | 1 Sp | 21.8 | 1 Sp | 21.8 | 1 Sp | 21,6 = ELLER | ||
Ralph Spearow | Stangspring | Ikke relevant | 3,66 | 1 Sp | 3,70 | 6 | |||
William Spencer | 1500 m | Ikke relevant | 4: 08.4 | 3 | Gik ikke videre | ||||
Arthur Studenroth | På tværs af landet | Ikke relevant | 36: 45,4 | 6 | |||||
John Coard Taylor | 400 m | 50,8 | 1 Sp | 50,4 | 2 Sp | 48,7 | 3 Sp | 1: 07.0 | 5 |
Morgan Taylor | 400 m hæk | Ikke relevant | 55,8 | 1 Sp | 54,9 | 2 Sp | 52,6 | ||
Fred Tootell | Hammerkast | Ikke relevant | 50,60 | 1 Sp | 53.285 | ||||
Ray Watson | 1500 m | Ikke relevant | 4: 17,9 | 2 Sp | 4: 00.0 | 7 | |||
John Watters | 800 m | Ikke relevant | 1: 59,8 | 2 Sp | 1: 57,4 | 3 Sp | 1: 54,8 | 7 | |
Homer Welchel | Spydkast | Ikke relevant | 52,98 | 6 | Gik ikke videre | ||||
Frank Wendling | Marathon | Ikke relevant | 3: 05: 09.8 | 16 | |||||
Ralph Williams | Marathon | Ikke relevant | Gjorde ikke færdig | ||||||
Earle Wilson | Tredobbelt spring | Ikke relevant | 14.235 | 4 | Gik ikke videre | ||||
Eric Wilson | 400 m | 49,6 | 1 Sp | 48,8 | 3 | Gik ikke videre | |||
Frank Zuna | Marathon | Ikke relevant | 3: 05: 52,2 | 18 | |||||
Louis Clarke Frank Hussey Alfred LeConey Loren Murchison |
4 × 100 m relæ | Ikke relevant | 41.2 WR | 1 Sp | 41,0 WR | 1 Sp | 42.2 | ||
Commodore Cochran Alan Helffrich Oliver MacDonald William Stevenson |
4 × 400 m relæ | Ikke relevant | 3: 27,0 | 1 Sp | 3: 16,0 WR | ||||
James Connolly William Cox Edward Kirby Leo Larrivee Joie Ray Willard Tibbetts |
3000 m hold | Ikke relevant | 9 | 1 Sp | 25 | ||||
Verne Booth August Fager John Gray James Henigan Earl Johnson Arthur Studenroth |
Team langrend | Ikke relevant | 14 |
Boksning
Seksten boksere repræsenterede USA ved legene i 1924; USA var et af fire lande (sammen med Frankrig, Storbritannien og Italien) til at sende to boksere i hver vægtklasse. Det var landets tredje optræden i sporten. De to guldmedaljer, der blev vundet af amerikanerne, matchede Storbritanniens par guld. Det amerikanske hold vandt de fleste samlede medaljer med seks.
I to vægtklasser vandt begge amerikanske boksere medaljer. Fjervægtfinalen bød på to amerikanere, hvor Fields kom på toppen. LaBarba vandt flyvevægten, hvor Fee tog bronzen i den vægtklasse. Alle seks medaljer kom i de letteste fire vægtklasser, med Tripolis sølv i bantamvægten og Boylsteins bronze i letvægtsafrundingen.
Bokser | Vægtklasse | 32 -runde | 16 -delsrunde | Kvartfinaler | Semifinaler | Final / Bronze kamp | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Oppositionens score |
Rang | ||
Frederick Boylstein | Letvægts | Farvel |
Kortere ( GBR ) W |
Genon ( BEL ) W |
Nielsen ( DEN ) L |
Tholey ( FRA ) W |
|
Eddie Eagan | Tungvægt | Ikke relevant |
Clifton ( GBR ) L |
Gik ikke videre | 9 | ||
Raymond Fee | Fluevægt | Farvel |
Catada ( ARG ) W |
Bergström ( SWE ) W |
McKenzie ( GBR ) L |
Castellenghi ( ITA ) W |
|
Jackie Fields | Fjervægt |
Doyle ( IRL ) W |
Hansen ( NOR ) W |
Abarca ( CHI ) W |
Quartucci ( ARG ) W |
Salas ( USA ) W |
|
Ben Funk | Mellemvægt |
Jones ( AUS ) W |
Beecken ( BEL ) L |
Gik ikke videre | 9 | ||
Ed Greathouse | Tungvægt | Ikke relevant |
Galinat ( FRA ) W |
Porzio ( ARG ) L |
Gik ikke videre | 5 | |
Hugh Haggerty | Weltervægt |
Świtek ( POL ) W |
Ertmański ( POL ) W |
Lewis ( CAN ) L |
Gik ikke videre | 5 | |
Tom Kirby | Let tungvægt | Farvel |
Welter ( LUX ) W |
Sørsdal ( NOR ) L |
Gik ikke videre | 5 | |
Fidel LaBarba | Fluevægt |
Warwick ( GBR ) W |
Lanzi ( ITA ) W |
Rennie ( CAN ) W |
Castellenghi ( ITA ) W |
McKenzie ( GBR ) W |
|
Joseph Lazarus | Bantamvægt | Farvel |
Andrén ( SWE ) L |
Gik ikke videre | 9 | ||
Adolphe Lefkowitch | Mellemvægt | Farvel |
Sort ( CAN ) L |
Gik ikke videre | 9 | ||
Al Mello | Weltervægt |
Doussot ( FRA ) W |
Christensen ( NOR ) W |
Méndez ( ARG ) L |
Gik ikke videre | 5 | |
George Mulholland | Let tungvægt | Farvel |
Belanger ( CAN ) W |
Petersen ( DEN ) L |
Gik ikke videre | 5 | |
Ben Rothwell | Letvægts |
Kelleher ( IRL ) W |
Graham ( CAN ) W |
Copello ( ARG ) L |
Gik ikke videre | 5 | |
Joseph Salas | Fjervægt |
Burlie ( CAN ) W |
Levij ( NED ) W |
Petrarca ( ITA ) W |
Devergnies ( BEL ) W |
Fields ( USA ) L |
|
Salvatore Tripoli | Bantamvægt |
Usaveaga ( CHI ) W |
Tarrant ( GBR ) W |
Pertuzzo ( ARG ) W |
Andrén ( SWE ) W |
Smith ( RSA ) L |
|
|
Cykling
Fem cyklister repræsenterede USA i 1924. Det var landets sjette optræden i sporten, der matchede Frankrig for de fleste optrædener.
Landevejscykling
Cyklist | Begivenhed | Final | |
---|---|---|---|
Resultat | Rang | ||
John Boulicault | Tidskørsel | 7: 15: 51,6 | 33 |
Ignatius Gronkowski | Tidskørsel | 7: 34: 41,8 | 45 |
Gustav Hentschel | Tidskørsel | 7: 52: 59,6 | 49 |
Victor Hopkins | Tidskørsel | 8: 29: 02.0 | 58 |
John Boulicault Ignatius Gronkowski Gustav Hentschel Victor Hopkins |
Holdtidsforsøg | 22: 43: 33,0 | 12 |
Track cykling
De angivne rækker er inden for varmen.
Cyklist | Begivenhed | Første runde | Første repechage | Kvartfinaler | Anden repechage | Semifinaler | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||
William Fenn | 50 km | Ikke relevant | Ukendt | 8–36 | |||||||||
Sprint | 13.6 | 1 Sp | Avanceret direkte | Ukendt | 2 r | Ukendt | 2 | Gik ikke videre | |||||
Ignatius Gronkowski | 50 km | Ikke relevant | Ukendt | 8–36 |
Dykning
Ti dykkere, fem mænd og fem kvinder, repræsenterede USA i 1924. Det var landets femte optræden i sporten; USA var den eneste nation, der havde optrådt ved hver olympisk dykkekonkurrence til det tidspunkt. Amerikanerne var dominerende og fejede medaljerne i tre af de fem begivenheder og indtog de to øverste pladser i en fjerde. USA indtastede tre dykkere i hvert arrangement for i alt 15 poster; 11 resulterede i medaljer, mens alle 15 gik videre til finalen. White var den øverste individuelle dykker med guldmedaljer i begge sine begivenheder. Becker vandt et guld og et sølv. Smith tog et guld, mens Pinkston tog et par bronzer. Riggin, Fall og Desjardins vandt hver et sølv, og Fletcher tog en bronze. Thrash og Meany var de eneste to amerikanere, der ikke vandt medaljer.
De angivne rækker er inden for varmen.
- Mænd
Dykker | Begivenhed | Semifinaler | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Point | Score | Rang | Point | Score | Rang | ||
Pete Desjardins | 3 m bræt | 5 | 662,8 | 1 Sp | 8 | 693.2 | |
Almindelig høj dykning | 13.5 | 155 | 2 Sp | 28 | 141 | 6 | |
David Fall | 10 m platform | 6 | 472,9 | 1 Sp | 11.5 | 486,5 | |
Clarence Pinkston | 3 m bræt | 5 | 672 | 1 Sp | 15 | 653 | |
10 m platform | 6 | 507,5 | 1 Sp | 16.5 | 473 | ||
Almindelig høj dykning | 10 | 157 | 2 Sp | 41 | 125 | 9 | |
Ben Thrash | Almindelig høj dykning | 17 | 146 | 2 Sp | 23.5 | 145 | 4 |
Albert White | 3 m bræt | 5 | 681,9 | 1 Sp | 7 | 696.4 | |
10 m platform | 5 | 491,8 | 1 Sp | 9 | 487,3 |
- Kvinder
Dykker | Begivenhed | Semifinaler | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Point | Score | Rang | Point | Score | Rang | ||
Elizabeth Becker-Pinkston | 3 m bræt | 6 | 482,4 | 1 Sp | 8 | 474,5 | |
10 m platform | 11 | 161 | 1 Sp | 11 | 166 | ||
Caroline Fletcher | 3 m bræt | 7 | 446,6 | 1 Sp | 16 | 436,4 | |
Helen Meany | 10 m platform | 16.5 | 152 | 3 Sp | 22 | 148 | 5 |
Aileen Riggin | 3 m bræt | 13 | 439,3 | 2 Sp | 12 | 460,4 | |
Caroline Smith | 10 m platform | 5.5 | 160 | 1 Sp | 10.5 | 167 |
Rytter
Fem ryttere repræsenterede USA i 1924. Det var nationens fjerde optræden i sporten; USA var den eneste nation, der har deltaget i hver olympisk ridekonkurrence til dato. Doak vandt den individuelle begivenheds bronze, USA's første medalje siden 1912 og matchede deres hidtil bedste resultat i sporten. Doak og Carr, der sluttede ottende i eventing, gav USA et stærkt skud på sølv i holdkonkurrencen, men hverken Barry eller Padgett sluttede, og derfor fik holdet ikke en score. Padgett, denne gang sammen med Bontecou, sluttede igen ikke i springkonkurrencen, og USA fik heller ikke en score i den konkurrence. Barrys 25. plads var det bedste individuelle resultat i springning.
Rytter | Begivenhed | Final | ||
---|---|---|---|---|
Score | Tid | Rang | ||
John Barry | Begivenheder | Gjorde ikke færdig | ||
Springning | 27.25 | 2: 40,0 | 25 | |
Frederic Bontecou | Springning | Gjorde ikke færdig | ||
Frank Carr | Begivenheder | 1727,0 | Ikke relevant | 8 |
Sloan Doak | Begivenheder | 1845.5 | Ikke relevant | |
Springning | 32.00 | 2: 23,0 | 29 | |
Vernon Padgett | Begivenheder | Gjorde ikke færdig | ||
Springning | Gjorde ikke færdig | |||
John Barry Frederic Bontecou Sloan Doak Vernon Padgett |
Teamarrangementer | Gjorde ikke færdig | ||
John Barry Frank Carr Sloan Doak Vernon Padgett |
Teamarrangementer | Gjorde ikke færdig |
Indhegning
21 fægtere, 19 mænd og 2 kvinder, repræsenterede USA i 1924. Det var landets femte optræden i sporten; USA var en af ni nationer, der sendte kvinder til den første olympiske hegnkonkurrence for kvinder.
- Mænd
De angivne rækker er inden for puljen.
Fægter | Begivenhed | Runde 1 | Runde 2 | Kvartfinaler | Semifinaler | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||
Harold Bloomer | Folie | 1–2 | 3 Sp | 1–4 | 6 | Gik ikke videre | |||||
Burke Boyce | Folie | 2–2 | 2 Sp | 1–3 | 5 | Gik ikke videre | |||||
George Breed | Épée | 5–4 | 4 Sp | Ikke relevant | 1–8 | 10 | Gik ikke videre | ||||
George Calnan | Épée | 5–4 | 3 Sp | Ikke relevant | 3–7 | 8 | Gik ikke videre | ||||
Folie | 3–1 | 2 Sp | 4–1 | 1 Sp | 3–2 | 3 Sp | 1–4 | 5 | Gik ikke videre | ||
Laurence Castner | Sabel | Ikke relevant | 3–2 | 3 Sp | 1–7 | 9 | Gik ikke videre | ||||
Ernest Gignoux | Sabel | Ikke relevant | 3–3 | 6 | Gik ikke videre | ||||||
Thomas Jeter | Folie | Gjorde ikke færdig | Gik ikke videre | ||||||||
Arthur Lyon | Épée | 3–5 | 7 | Ikke relevant | Gik ikke videre | ||||||
Sabel | Ikke relevant | 1–6 | 6 | Gik ikke videre | |||||||
Chauncey McPherson | Sabel | Ikke relevant | 2–4 | 6 | Gik ikke videre | ||||||
Allen Milner | Épée | 5–3 | 2 Sp | Ikke relevant | 5–5 | 5 Sp | 4–7 | 12 | Gik ikke videre | ||
Philip Allison Burke Boyce George Breed George Calnan Thomas Jeter Alfred Walker |
Teamfolie | 1–0 | 2 Sp | Ikke relevant | 0–2 | 3 | Gik ikke videre | ||||
George Breed George Calnan Arthur Lyon Allan Milner William Russell Leon Shore Donald Waldhaus |
Team épée | 1–0 | 2 Sp | Ikke relevant | 1–0 | 2 Sp | 0–2 | 3 | Gik ikke videre | ||
Laurence Castner Edwin Fullinwider Ernest Gignoux Arthur Lyon Chauncey McPherson Joseph Parker Albert Strauss Harold Van Buskirk |
Team sabel | 2–1 | 2 Sp | Ikke relevant | 0–2 | 4 | Gik ikke videre |
- Kvinder
De angivne rækker er inden for puljen.
Fægter | Begivenhed | Kvartfinaler | Semifinaler | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||
Adelaide Gehrig | Folie | 2–3 | 4 | Gik ikke videre | |||
Irma Hopper | Folie | 2–4 | 6 | Gik ikke videre |
Fodbold
USA konkurrerede i den olympiske fodboldturnering for anden gang i 1924.
- Runde 1
Forenede Stater | 1–0 | Estland |
---|---|---|
Straden 15 ' ( pen. ) | Rapport |
- Runde 2
Uruguay | 3–0 | Forenede Stater |
---|---|---|
Petrone 10 ' 44 ' Scarone 15 ' |
Rapport |
- Endelig rang
- 9.
Vagtliste:
- Træner: George M. Collins
Gymnastik
Otte gymnaster repræsenterede USA i 1924. Det var landets tredje optræden i sporten. Kriz tog landets eneste medalje, med guldet i hvælvet.
Kunstneriske
Moderne femkamp
Fire femkampsudøvere repræsenterede USA i 1924. Det var landets tredje optræden i sporten. USA var en af seks nationer, der havde deltaget i hver udgave af den olympiske moderne femkamp til det punkt.
Femkampsmand | Begivenhed | Final | |
---|---|---|---|
Score | Rang | ||
George Bare | Individuel | 76,5 | 11 |
Ernest Harmon | Individuel | 130,5 | 31 |
Frederick Pitts | Individuel | 138,5 | 34 |
Donald Scott | Individuel | 111,5 | 26 |
Polo
USA sendte et polohold til OL for tredje gang i 1924. Amerikanerne vandt deres første tre kampe, mod de tre europæiske sider, og stod over for Argentina i deres sidste kamp. På trods af at de havde en sen føring, kunne USA ikke afslutte argentinerne, der kom bagfra for at slå USA. USA sluttede med sølvmedaljen.
De angivne rækker er inden for puljen.
Spillere | Begivenhed | Runde Robin | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Vinder | Tab | Point for | Peger imod | Rang | ||
Elmer Boeseke Tommy Hitchcock, Jr. Fred Roe Rodman Wanamaker |
Herre polo | 3 | 1 | 43 | 11 |
Forenede Stater | 13–1 | Frankrig |
---|---|---|
Forenede Stater | 15–2 | Spanien |
---|---|---|
Roning
20 roere repræsenterede USA i 1924. Det var landets fjerde optræden i sporten. Alle de fem amerikanske både vandt medaljer: to guld, et sølv og et par bronzer.
De angivne rækker er inden for varmen.
Roer | Begivenhed | Semifinaler | Repechage | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||
William Gilmore | Enkeltskaller | 7: 03.2 | 1 Sp | Avanceret direkte | 7: 54,0 | ||
Paul Costello Jack Kelly |
Dobbelt sculls | 6: 34,0 | 1 Sp | Ikke relevant | 6: 34,0 | ||
Leon Butler Edward Jennings Harold Wilson |
Coxed par | Ukendt | 2 Sp | Ikke relevant | Ukendt | ||
Bob Gerhardt Sid Jelinek John Kennedy Ed Mitchell Henry Welsford |
Coxed fire | 7: 19,0 | 1 Sp | Avanceret direkte | Ukendt | ||
Leonard Carpenter Howard Kingsbury Alfred Lindley John Miller James Rockefeller Frederick Sheffield Laurence Stoddard Benjamin Spock Alfred Wilson |
Otte | 5: 51,0 | 1 Sp | Avanceret direkte | 6: 33,4 |
Rugby union
USA sendte et rugbyhold til OL for anden gang i 1924. De forsvarende mestre vandt deres første kamp mod Rumænien, 37 til 0. Da Frankrig allerede havde slået Rumænien, sluttede rundholdet med tre hold med Frankrig- USA match. Amerikanerne vandt 17 til 3 for at blive det første hold til med succes at forsvare et olympisk mesterskab i rugby.
De angivne rækker er inden for puljen.
Hold | Begivenhed | Runde Robin | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Vinder | Tab | Point for | Peger imod | Rang | ||
Forenede Stater | Mænds rugbyunion | 2 | 0 | 54 | 3 |
Skydning
21 sportsskytter repræsenterede USA i 1924.
Svømning
De angivne rækker er inden for varmen.
- Mænd
Svømmer | Begivenhed | Varmer | Semifinaler | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||
Ralph Breyer | 400 m fri | 5: 22.4 ELLER | 1 Sp | DNS | - | Gik ikke videre | |
Dick Howell | 1500 m fri | 22: 48,2 | 3 q | DNS | - | Gik ikke videre | |
Hertug Kahanamoku | 100 m fri | 1: 04.2 | 1 Sp | 1: 01.6 | 1 Sp | 1: 01.4 | |
Samuel Kahanamoku | 100 m fri | 1: 03.2 | 1 Sp | 1: 02.2 | 2 Sp | 1: 01.8 | |
Warren Kealoha | 100 m ryg | 1: 13,4 ELLER | 1 Sp | 1: 13,6 | 1 Sp | 1: 13.2 ELLER | |
Bill Kirschbaum | 200 m bryst | 3: 01.0 ELLER | 1 Sp | 3: 02.6 | 2 Sp | 3: 01.0 | |
Henry Luning | 100 m ryg | DSQ | - | Gik ikke videre | |||
Bob Skelton | 200 m bryst | 2: 56,0 ELLER | 1 Sp | 3: 00.2 | 1 Sp | 2: 56,6 | |
Adam Smith | 1500 m fri | 22: 48,8 | 2 Sp | 22: 39,8 | 4 | Gik ikke videre | |
Lester Smith | 400 m fri | 5: 32,4 | 1 Sp | 5: 37,6 | 3 | Gik ikke videre | |
Johnny Weissmuller | 100 m fri | 1: 03.8 | 1 Sp | 1: 00.8 ELLER | 1 Sp | 59.0 ELLER | |
400 m fri | 5: 22.2 ELLER | 1 Sp | 5: 13,6 ELLER | 1 Sp | 5: 04.2 ELLER | ||
Paul Wyatt | 100 m ryg | 1: 19.4 | 1 Sp | 1: 17,0 | 2 Sp | 1: 15,4 | |
Ralph Breyer Harry Glancy Dick Howell * Wally O'Connor Johnny Weissmuller |
4 × 200 m freestyle stafet | 10: 41,6 | 1 Sp | 9: 59,4 WR | 1 Sp | 9: 53,4 WR |
* - Angiver atlet svømmede i forberedelserne, men ikke i sidste løb.
- Kvinder
Svømmer | Begivenhed | Varmer | Semifinaler | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||
Sybil Bauer | 100 m ryg | Ikke relevant | 1: 24,0 ELLER | 1 Sp | 1: 23.2 ELLER | ||
Florence Chambers | 100 m ryg | Ikke relevant | 1: 32,0 | 3 q | 1: 30,8 | 4 | |
Eleanor Coleman | 200 m bryst | Ikke relevant | 3: 39,2 | 3 | Gik ikke videre | ||
Gertrude Ederle | 100 m fri | 1: 12,6 | 1 Sp | 1: 15,4 | 1 Sp | 1: 14.2 | |
400 m fri | 6: 12.2 ELLER | 1 Sp | 6: 23,8 | 1 Sp | 6: 04.8 | ||
Agnes Geraghty | 200 m bryst | Ikke relevant | 3: 27,6 ELLER | 1 Sp | 3: 34,0 | ||
Ethel Lackie | 100 m fri | 1: 12,8 | 1 Sp | 1: 16,0 | 2 Sp | 1: 12,4 | |
Martha Norelius | 400 m fri | 6: 23.2 | 1 Sp | 6: 26,6 | 2 Sp | 6: 02.2 ELLER | |
Aileen Riggin | 100 m ryg | Ikke relevant | 1: 29,6 | 1 Sp | 1: 28,2 | ||
Matilda Scheurich | 200 m bryst | Ikke relevant | 3: 41,2 | 3 | Gik ikke videre | ||
Helen Wainwright | 400 m fri | 6: 46,8 | 1 Sp | 6: 19,6 | 1 Sp | 6: 03.8 | |
Mariechen Wehselau | 100 m fri | 1: 12,2 WR | 1 Sp | 1: 15.2 | 1 Sp | 1: 12,8 | |
Euphrasia Donnelly Gertrude Ederle Ethel Lackie Mariechen Wehselau |
4 × 100 m fri stil stafet | Ikke relevant | 4: 58,8 WR |
Tennis
- Mænd
Atlet | Begivenhed | Runde på 128 | Runde med 64 | 32 -runde | 16 -delsrunde | Kvartfinaler | Semifinaler | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Rang | ||
Francis Hunter | Singler |
Grahn ( FIN ) W 6–3, 6–0, 6–2 |
Hortal ( ARG ) W 6–3, 6–3, 6–1 |
Skive ( BEL ) L 6–2, 6–1, 2–6, 1–6, 4–6 |
Gik ikke videre | ||||
Vincent Richards | Singler | Farvel |
de Laveleye ( BEL ) W 6–2, 6–4, 6–0 |
Sleem ( IND ) W 8–6, 2–6, 6–4, 4–6, 6–2 |
Alonso ( ESP ) W 7–5, 10–8, 2–6, 6–3 |
Lacoste ( FRA ) W 8–6, 4–6, 1–6, 6–2, 6–3 |
de Morpurgo ( ITA ) W 6–3, 3–6, 6–1, 6–4 |
Cochet ( FRA ) W 6–4, 6–4, 5–7, 4–6, 6–2 |
|
Watson Washburn | Singler |
Serventi ( ITA ) W 6–4, 6–3, 6–4 |
Lupu ( ROU ) W 6–2, 6–3, 6–4 |
van Lennep ( NED ) W 2–6, 6–1, 6–1, 6–2 |
Jacob ( IND ) L 1–6, 4–6, 10–8, 2–6 |
Gik ikke videre | |||
R. Norris Williams | Singler | Farvel |
Hadj ( IND ) W 6–0, 6–2, 6–1 |
Macenauer ( TCH ) W 6–2, 4–6, 3–6, 6–2, 6–1 |
von Kehrling ( HUN ) W 6–4, 3–6, 6–3, 4–6, 6–3 |
Cochet ( FRA ) L 7–5, 3–6, 2–6, 4–6 |
Gik ikke videre | ||
Francis Hunter Vincent Richards |
Doubler | Ikke relevant | Farvel |
Willard / Bayley ( AUS ) W 6–1, 6–2, 6–2 |
Žemla / Koželuh ( TCH ) W 6–2, 6–3, 6–4 |
J. Alonso / M. Alonso ( ESP ) W 6–4, 6–4, 6–3 |
Lacoste / Borotra ( FRA ) W 6–2, 6–3, 0–6, 5–7, 6–3 |
Brugnon / Cochet ( FRA ) W 4–6, 6–2, 6–3, 2–6, 6–3 |
|
Watson Washburn R. Norris Williams |
Doubler | Ikke relevant |
Kirchmayr / Göncz ( HUN ) W 6–1, 6–0, 6–0 |
Rohrer / Gottlieb ( TCH ) W 6–3, 6–2, 6–1 |
Tegner / Ulrich ( DEN ) W 6–4, 6–4, 12–10 |
Condon / Richardson ( RSA ) L 6–4, 9–11, 6–4, 4–6, 4–6 |
Gik ikke videre |
- Kvinder
Atlet | Begivenhed | Runde med 64 | 32 -runde | 16 -delsrunde | Kvartfinaler | Semifinaler | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Rang | ||
Eleanor Goss | Singler | Farvel | Farvel |
Vlasto ( FRA ) L 3–6, 6–2, 4–6 |
Gik ikke videre | |||
Marion Jessup | Singler | Farvel | Farvel |
Torras ( ESP ) W 6–2, 6–0 |
McKane ( GBR ) L 2–6, 0–6 |
Gik ikke videre | ||
Lillian Scharman | Singler | Farvel |
González-Álvarez ( ESP ) L 2–6, 2–6 |
Gik ikke videre | ||||
Helen Wills Moody | Singler | Farvel | Farvel |
Satterthwaite ( GBR ) W 6–1, 6–1 |
Mallory ( NOR ) W 6–2, 6–3 |
Golding ( FRA ) W 6–2, 6–1 |
Vlasto ( FRA ) W 6–2, 6–2 |
|
Eleanor Goss Marion Jessup |
Doubler | Ikke relevant |
Covell / McKane ( GBR ) L 1–6, 2–6 |
Gik ikke videre | ||||
Hazel Wightman Helen Wills Moody |
Doubler | Ikke relevant | Farvel | Farvel | Farvel |
Shepherd-Barron / Colyer ( GBR ) W 6–3, 1–6, 7–5 |
Covell / McKane ( GBR ) W 7–5, 8–6 |
- Blandet
Atlet | Begivenhed | 32 -runde | 16 -delsrunde | Kvartfinaler | Semifinaler | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Rang | ||
Marion Jessup Vincent Richards |
Doubler |
Billout / Borotra ( FRA ) W 6–3, 6–1 |
Mallory / Nielsen ( NOR ) W 6–3, 6–2 |
González-Álvarez / Flaquer ( ESP ) W 6–3, 6–0 |
Bouman / Timmer ( NED ) W 6–3, 6–0 |
Wightman / Williams ( USA ) L 2–6, 3–6 |
|
Hazel Wightman R. Norris Williams |
Doubler | Farvel |
Valaoritou-Skaramaga / Zerlentis ( GRE ) W 6–2, 6–1 |
Fick / Müller ( SWE ) W 8–6, 6–2 |
McKane / Gilbert ( GBR ) W 2–6, 8–6, 6–1 |
Jessup / Richards ( USA ) W 6–2, 6–3 |
Vandpolo
I sin tredje olympiske vandpolo -optræden tog USA bronzemedaljen.
- Roster
- Arthur Austin
- Oliver Horn
- Fred Lauer
- George Mitchell
- John Norton
- Wally O'Connor
- George Schroth
- Urt Vollmer
- Johnny Weissmuller
- Første runde
Frankrig | 3 –1 | Forenede Stater | Piscine des Tourelles |
- Sølvmedalje semifinale
Forenede Stater | 4 –2 | Holland | Piscine des Tourelles |
- Sølvmedalje finale
Forenede Stater | 1- 2 | Belgien | Piscine des Tourelles |
- Bronzemedalje kvartfinale
- Farvel
- Bronzemedalje semifinaler
Forenede Stater | 4 –2 | Holland | Piscine des Tourelles |
- Bronzemedaljefinale
Sverige | 2- 3 | Forenede Stater | Piscine des Tourelles |
Brydning
Freestyle wrestling
- Mænd
Atlet | Begivenhed | 32 -runde | 16 -delsrunde | Kvartfinale | Semifinale | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Oppositionens resultat |
Rang | ||
Roger Flanders | Tungvægt | Ikke relevant | Farvel |
Nilsson ( SWE ) W |
Gik ikke videre | ||
Bryant Hines | Bantamvægt | Ikke relevant | Farvel |
Dillen ( BEL ) W |
Pihlajamäki ( FIN ) L Sølvmedalje semifinale Farvel Bronzemedalje semifinale Larsson ( SWE ) W |
Sølvmedalje finale Mäkinen ( FIN ) L Bronzemedaljefinale Ducayla ( FRA ) W |
|
William Johnson | Weltervægt | Ikke relevant | Farvel |
Gehri ( SUI ) L |
Sølvmedalje semifinale Fichu ( FRA ) W Bronzemedalje semifinale Davis ( GBR ) W |
Sølvmedalje finale Leino ( FIN ) L Bronzemedaljefinale Müller ( SUI ) L |
4 |
Guy Lookabough | Weltervægt | Ikke relevant |
Müller ( SUI ) W |
Davis ( GBR ) W |
Stockton ( CAN ) W Sølvmedalje semifinale Leino ( FIN ) L |
Gehri ( SUI ) L |
Gik ikke videre |
Charles MacWilliam | Bantamvægt | Ikke relevant |
Larsson ( SWE ) L |
Gik ikke videre | |||
Perry Martter | Letvægts | Ikke relevant |
Praks ( EST ) L |
Gik ikke videre | |||
Chester Newton | Fjervægt | Farvel |
Hansson ( SWE ) W |
Torgensen ( DEN ) W |
Huupponen ( FIN ) W Sølvmedalje semifinale Koolmann ( EST ) W |
Reed ( USA ) L Sølvmedalje finale Naito ( JPN ) W |
|
Robin Reed | Fjervægt | Farvel |
Koolmann ( EST ) W |
Naito ( JPN ) W |
Chilcott ( CAN ) W |
Newton ( USA ) W |
|
Herschel Smith | Mellemvægt | Ikke relevant |
Nielsen ( DEN ) W |
Pekkala ( FIN ) L |
Gik ikke videre | ||
John Spellman | Let tungvægt | Ikke relevant |
Wilson ( GBR ) W |
Rumple ( CAN ) W |
Westergren ( SWE ) W |
Svensson ( SWE ) W |
|
Harry Steele | Tungvægt | Ikke relevant | Farvel |
MacDonald ( GBR ) W |
Wernli ( SUI ) W |
Nilsson ( SWE ) W |
|
Charles Strack | Let tungvægt | Ikke relevant |
Courant ( SUI ) L |
Gik ikke videre | |||
Russell Vis | Letvægts | Ikke relevant |
Montgomery ( CAN ) W |
Pouvroux ( FRA ) W |
Haavisto ( FIN ) W |
Wikström ( FIN ) W |
|
Walter Wright | Mellemvægt | Ikke relevant |
Pekkala ( FIN ) L |
Gik ikke videre |