Delegering af sportsbegivenheder
Den USA konkurrerede ved Sommer-OL 1928 i Amsterdam , Holland . 280 konkurrenter, 236 mænd og 44 kvinder, deltog i 96 arrangementer i 15 sportsgrene.
Medaljer
Medalje
|
Navn
|
Sport
|
Begivenhed
|
Dato
|
Guld |
Ray Barbuti
|
atletik
|
400 m til mænd
|
3. august
|
Guld |
Charles Borah ,Henry Russell, James Quinn,Frank Wykoff
|
atletik
|
4 x 100 m stafet til mænd
|
5. august
|
Guld |
Fred Alderman ,George Baird, Ray Barbuti,Emerson Spencer
|
atletik
|
Herre 4 × 400 m stafet
|
5. august
|
Guld |
Ed Hamm
|
atletik
|
Herres længdespring
|
31. juli
|
Guld |
Bob King
|
atletik
|
Mænds højdespring
|
29. juli
|
Guld |
Sabin Carr
|
atletik
|
Herre stangspring
|
1. august
|
Guld |
John Kuck
|
atletik
|
Mænds kuglestød
|
29. juli
|
Guld |
Bud Houser
|
atletik
|
Mænds diskotek
|
1. august
|
Guld |
Betty Robinson
|
atletik
|
Kvinder 100 m
|
31. juli
|
Guld |
Pete Desjardins
|
Dykning
|
3 m springbræt til mænd
|
8. august
|
Herre 10 m platform
|
11. august
|
Guld |
Helen Meany
|
Dykning
|
3 m springbræt til kvinder
|
9. august
|
Guld |
Elizabeth Becker-Pinkston
|
Dykning
|
10 m platform til kvinder
|
11. august
|
Guld |
Paul Costello ,Charles McIlvaine
|
Roning
|
Herre dobbeltsculler
|
10. august
|
Guld |
Donald Blessing ,John Brinck,Hubert A. Caldwell, William Dally,Peter Donlon,Francis Frederick, Marvin Stalder,William Thompson,James Workman
|
Roning
|
Mænd otte
|
10. august
|
Guld |
Johnny Weissmuller
|
Svømning
|
100 m fri herre til mænd
|
11. august
|
Guld |
George Kojac
|
Svømning
|
100 m ryg til mænd
|
9. august
|
Guld |
Austin Clapp ,George Kojac, Walter Laufer,Johnny Weissmuller
|
Svømning
|
Mænd 4 × 200 m fri stil stafet
|
11. august
|
Guld |
Albina Osipowich
|
Svømning
|
100 m kvindes løb til kvinder
|
11. august
|
Guld |
Martha Norelius
|
Svømning
|
Kvinder 400 m fri
|
6. august
|
Guld |
Eleanor Garatti ,Adelaide Lambert, Martha Norelius,Albina Osipowich
|
Svømning
|
Kvinder 4 × 100 m fri stil stafet
|
9. august
|
Guld |
Allie Morrison
|
Brydning
|
Mænds freestyle fjervægt
|
1. august
|
Sølv |
Steve Anderson
|
atletik
|
110 m hæk, mænd
|
1. august
|
Sølv |
Frank Cuhel
|
atletik
|
400 m hæk, mænd
|
30. juli
|
Sølv |
Levi Casey
|
atletik
|
Mænds trespring
|
2. august
|
Sølv |
Benjamin Hedges
|
atletik
|
Mænds højdespring
|
29. juli
|
Sølv |
William Droegemueller
|
atletik
|
Herre stangspring
|
1. august
|
Sølv |
Herman Brix
|
atletik
|
Mænds kuglestød
|
29. juli
|
Sølv |
Jessie Cross ,Loretta McNeil, Betty Robinson,Mary Washburn
|
atletik
|
Kvinder 4 × 100 m stafet
|
5. august
|
Sølv |
Lillian Copeland
|
atletik
|
Kvinders diskotek
|
31. juli
|
Sølv |
John Daley
|
Boksning
|
Mænds bantamvægt
|
11. juli
|
Sølv |
Stephen Halaiko
|
Boksning
|
Mænds letvægt
|
11. juli
|
Sølv |
Michael Galitzen
|
Dykning
|
3 m springbræt til mænd
|
8. august
|
Sølv |
Dorothy Poynton
|
Dykning
|
3 m springbræt til kvinder
|
9. august
|
Sølv |
Georgia Coleman
|
Dykning
|
10 m platform til kvinder
|
11. august
|
Sølv |
Kenneth Myers
|
Roning
|
Mænds enkeltskaller
|
10. august
|
Sølv |
Ernest Bayer ,George Healis, Charles Karle,William Miller
|
Roning
|
Mænds coxless fire
|
10. august
|
Sølv |
Walter Laufer
|
Svømning
|
100 m ryg til mænd
|
9. august
|
Sølv |
Eleanor Garatti
|
Svømning
|
100 m kvindes løb til kvinder
|
11. august
|
Sølv |
Lloyd Appleton
|
Brydning
|
Mænds freestyle weltervægt
|
1. august
|
Bronze |
John Collier
|
atletik
|
110 m hæk, mænd
|
1. august
|
Bronze |
Morgan Taylor
|
atletik
|
400 m hæk, mænd
|
30. juli
|
Bronze |
Al Bates
|
atletik
|
Herres længdespring
|
31. juli
|
Bronze |
Charles McGinnis
|
atletik
|
Herre stangspring
|
1. august
|
Bronze |
James Corson
|
atletik
|
Mænds diskotek
|
1. august
|
Bronze |
Edmund Black
|
atletik
|
Mænds hammerkast
|
30. juli
|
Bronze |
Ken Doherty
|
atletik
|
Herreskamp til mænd
|
5. august
|
Bronze |
Mildred Wiley
|
atletik
|
Kvindernes højdespring
|
5. august
|
Bronze |
Harold Devine
|
Boksning
|
Mænds fjervægt
|
11. juli
|
Bronze |
Michael Galitzen
|
Dykning
|
Herre 10 m platform
|
11. august
|
Bronze |
Georgia Coleman
|
Dykning
|
3 m springbræt til kvinder
|
9. august
|
Bronze |
George Calnan
|
Indhegning
|
Mænds épée
|
7. august
|
Bronze |
Paul McDowell ,John Schmitt
|
Roning
|
Mænds coxless par
|
10. august
|
Bronze |
Buster Crabbe
|
Svømning
|
1500 m fri mænd, mænd
|
6. august
|
Bronze |
Paul Wyatt
|
Svømning
|
100 m ryg til mænd
|
9. august
|
Bronze |
Josephine McKim
|
Svømning
|
Kvinder 400 m fri
|
6. august
|
atletik
Boksning
Mænds flyvevægt ( - 50,8 kg)
Mænds tungvægt (+ 79,4 kg)
Cykling
Fire cyklister, alle mænd, repræsenterede USA i 1928.
- Individuelt landevejsløb
- Team road race
Dykning
Rytter
Indhegning
16 fægtere, 14 mænd og 2 kvinder, repræsenterede USA i 1928.
- Mænds folie
- Herreholdsfolie
- Mænds épée
- Herrehold épée
- Herre sabel
- Herreholds sabel
- Kvinders folie
Resultater
-
USA 2-11 Argentina
Roster
Træner: George Burford
Gymnastik
Moderne femkamp
Tre mandlige femkampsudøvere repræsenterede USA i 1928.
Roning
Sejlads
Svømning
Vandpolo
Brydning
Kunstkonkurrencer
Referencer