Bulgarien ved Sommer-OL 1988 - Bulgaria at the 1988 Summer Olympics
Bulgarien ved Sommer-OL 1988 | |
---|---|
IOC-kode | BUL |
NOC | Den bulgarske olympiske komité |
Internet side |
www |
i Seoul | |
Konkurrenter | 171 ud af 16 sportsgrene |
Flagbærer | Vasil Etropolski |
Medaljer rangeret 7. |
|
Sommer-OL optrædener ( oversigt ) | |
Bulgarien konkurrerede ved de olympiske sommerlege 1988 i Seoul , Sydkorea . Bulgarien rangerede 5. samlet efter medaljetælling med 35 medaljer vundet. 171 deltagere, 104 mænd og 67 kvinder, deltog i 120 begivenheder i 16 sportsgrene. Nationen vendte tilbage til de olympiske lege efter boykot af sommer-OL 1984 .
Medalister
Guld
- Khristo Markov - Atletik, tredobbelt spring til mænd
- Yordanka Donkova - Atletik, 100 m forhindring for kvinder
- Ivailo Marinov Khristov - Boksning, mænds lette flyvevægt
- Vanja Gesheva-Tsvetkova - Kanosejlads, Kvinder K1 500 m kajak singler
- Lubomir Geraskov - Gymnastik, hest til hest
- Tanyu Kiryakov - Skydning, luftpistol til mænd
- Tanya Dangalakova - Svømning, 100 m brystsvømning for kvinder
- Sevdalin Marinov - Vægtløftning, Flyvevægt til mænd (52 kg)
- Borislav Gidikov - Vægtløftning, mellemvægt til mænd (75 kg)
- Atanas Komchev - Wrestling, mænds græsk-romerske lette tungvægt
Sølv
- Stefka Kostadinova - Atletik, kvinders højdespring
- Aleksandar Khristov - Boksning, Bantamvægt til mænd
- Vanja Gesheva-Tsvetkova og Diana Paliyska - Kanosejlads, kvinder K2 500 m kajakpar
- Adriana Dunavska - Gymnastik, kvinders rytmiske allround
- Lalka Berberova og Radka Stoyanova - Roning, Coxless-par til kvinder
- Vesela Letcheva - Skydning, Kvindernes lille rifle, tre positioner
- Antoaneta Frenkeva - Svømning, 100 m brystsvømning for kvinder
- Stefan Topurov - Vægtløftning, fjervægt til mænd (60 kg)
- Stoyan Balov - Wrestling, mænds græsk-romerske bantamvægt
- Zhivko Vangelov - Wrestling, græsk-romersk fjervægt til mænd
- Rangel Gerovski - Wrestling, Græsk-romersk super tungvægt til mænd
- Ivan Nikolov Tsonov - Wrestling, Freestyle Light Flyweight (Herrer) (48 kg)
Bronze
- Tsvetanka Khristova - Atletik, Diskuskast til kvinder
- Martin Georgiev Marinov - Kanosejlads, C1 500 m canadiske singler til mænd
- Nikolay Bukhalov - Kano, mænds C1 1000 m canadiske singler
- Vanja Gesheva-Tsvetkova , Borislava Ivanova , Diana Paliyska og Ognyana Petkova - Kanosejlads, K4 Kvinder Kajak Fours 500 m
- Diana Doudeva - Gymnastik, Øvelser til kvinder
- Magdalena Stoyanova Georgieva - Roning, kvinders single sculls
- Stefka Mihaylova Madina og Violeta Nikolaeva Ninova - Roning, Kvinders dobbeltskaller
- Antoaneta Frenkeva - Svømning, kvindes 200 m brystsvømning
- Manuela Maleeva - Tennis, individuel konkurrence for kvinder
- Aleksandar Varbanov - Vægtløftning, Mænds mellemvægt
- Bratan Tsenov - Wrestling, mænds græsk-romerske lette flyvægt
- Simeon Shterev - Wrestling, Mænds freestyle fjervægt (62 kg)
- Rakhmat Sefiadi - Wrestling, freestyle weltervægt til mænd (74 kg)
atletik
- Mænd
- Track & road begivenheder
Atlet | Begivenhed | Varme | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||
Evgeni Ignatov | 5000 m | 13: 43,42 | 5 Q | Ikke relevant | 13: 24,76 | 6 Q | 13: 26.41 | 8 | |
10000 m | 28: 15.63 | 5 Q | Ikke relevant | 28: 09.32 | 12 | ||||
Lyubomir Ivanov | 20 km gåtur | Ikke relevant | 1:28:43 | 43 | |||||
Toma Tomov | 400 m forhindringer | 49,66 | 4 q | Ikke relevant | 48,90 | 5 | Gik ikke frem |
- Markhændelser
Atlet | Begivenhed | Kvalifikation | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|
Afstand | Position | Afstand | Position | ||
Viktor Apostolov | Hammerkast | 71.10 | 20 | Gik ikke frem | |
Gueorgui Gueorguiev | Diskekast | 61,34 | 12 q | 61,24 | 11 |
Khristo Markov | Tredobbelt spring | 16.91 | 4 Q | 17.61 | |
Plamen Minev | Hammerkast | 74.46 | 14 | Gik ikke frem | |
Ivan Tanev | 76,24 | 9 q | 76.08 | 8 | |
Atanas Tarev | Stangspring | NM | Gik ikke frem | ||
Gueorgui Todorov | Kuglestød | 19.68 | 13 | Gik ikke frem |
- Kvinder
- Track & road begivenheder
Atlet | Begivenhed | Varme | Kvartfinale | Semifinale | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||
Yordanka Donkova | 100 m forhindringer | 12,89 | 4 Q | 12.47 | 1 Q | 12.58 | 1 Q | 12.38 ELLER | |
Nadezhda Georgieva | 200 m | 22.80 | 3 Q | 22.60 | 7 Q | 22,67 | 5 | Gik ikke frem | |
Anelia Nuneva | 100 m | 11.09 | 1 Q | 10,96 | 1 Q | 11.00 | 2 Q | 11.49 | 8 |
Ginka Zagorcheva | 100 m forhindringer | DNF | Gik ikke frem | ||||||
Tsvetanka Ilieva Valya Demireva-Valova Nadezhda Georgieva Yordanka Donkova |
4 × 100 m relæ | 43,92 | 4 Q | Ikke relevant | 43,07 | 3 Q | 43.02 | 5 |
- Markhændelser
Atlet | Begivenhed | Kvalifikation | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|
Afstand | Position | Afstand | Position | ||
Lyudmila Andonova | Højt hop | 1,92 | 8 Q | 1,93 | 5 |
Tsvetanka Khristova | Diskekast | 65,92 | 4 Q | 69,74 | |
Stefka Kostadinova | Højt hop | 1,92 | 8 Q | 2,01 | |
Svetla Mitkova | Diskekast | 64,68 | 6 Q | 69,14 | 4 |
Kuglestød | 19.53 | 10 Q | 19.09 | 10 | |
Antoaneta Selenska | Spydkast | 64,60 | 4 Q | 56,78 | 11 |
- Kombinerede begivenheder - Heptathlon
Atlet | Begivenhed | 100H | HJ | SP | 200 m | LJ | JT | 800 m | Endelig | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Svetla Dimitrova | Resultat | 13.24 | 1,80 | 12.02 | 23.49 | 6.19 | 37,62 | 2: 15,73 | 6171 | 12 |
Point | 1089 | 978 | 662 | 1030 | 908 | 622 | 882 |
Basketball
Kvindernes turnering
- Holdliste
Følgende er listen over Bulgarien i kvindernes basketballturnering i sommer-OL 1988.
Bulgariens kvindelige landshold i basketball - Vinterliste 1988
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Spillere | Træner | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
- Gruppespil
Pos | Hold | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Australien | 3 | 2 | 1 | 178 | 196 | −18 | 5 | Semifinaler |
2 | Sovjetunionen | 3 | 2 | 1 | 208 | 188 | +20 | 5 | |
3 | Bulgarien | 3 | 1 | 2 | 217 | 241 | −24 | 4 | |
4 | Sydkorea | 3 | 1 | 2 | 244 | 222 | +22 | 4 |
Kilde: FIBA
Regler for klassificering: 1) Point; 2) Resultater fra hoved til hoved; 3) Pointgennemsnit blandt bundne; 4) Point gennemsnit.
Regler for klassificering: 1) Point; 2) Resultater fra hoved til hoved; 3) Pointgennemsnit blandt bundne; 4) Point gennemsnit.
19. september 1988
11:45 |
Bulgarien | 62- 91 | Sovjetunionen |
Scoring med halvdelen: 26- 50 , 36- 41 | ||
Pts : Dermendzhieva , Staneva 17 Rebs : Staneva 6 Asts : Slavcheva 3 |
Pts: Zasulskaya 23 Rebs: Yakovleva , Zasulskaya 10 Asts: Minkh 4 |
22. september 1988
19:30 |
Australien | 63 –57 | Bulgarien |
Scoringer med halvdelen: 31 –30, 32 –27 | ||
Pts : Maher 20 Rebs : Maher 9 Asts : Timms 3 |
Pts: Slavcheva 15 Rebs: Slavcheva 6 Asts: Slavcheva 2 |
25. september 1988
19:30 |
Bulgarien | 98 –87 | Sydkorea |
Scoring med halvdelen: 48- 51 , 50 -36 | ||
Pts : Slavcheva 39 Rebs : Slavcheva 8 Asts : Kostourkova 3 |
Pts: Choi 26 Rebs: Choi , Sung 7 Asts: 5 spillere 1 |
- Klassifikation 5–8
27. september 1988
19:30 |
Bulgarien | 81 –78 | Tjekkoslovakiet |
Bedømmelse med halvdelen: 49 –42, 32– 36 | ||
Pts : Radkova 25 reb : Radkova 6 Asts : Khadzhiyankova , Slavcheva 3 |
Pts: Janoštinová 27 Rebs: Dobrovičová 9 Asts: Kysilková , Nováková 3 |
- Klassificering 5/6
29. september 1988
9:45 |
Bulgarien | 102 –74 | Kina |
Scoringer med halvdelen: 53 –19, 49– 55 | ||
Pts : Slavcheva 22 Rebs : Staneva 8 Asts : Radkova 2 |
Pts: Zheng 23 Rebs: Cong , Peng 5 Asts: Cong , Liu , Xue 1 |
Boksning
- Mænd
Kanosejlads
Sprint
- Mænd
Atlet | Begivenhed | Opvarmer | Genoptagelser | Semifinaler | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Martin Marinov | C-1 500 m | 1: 52,74 | 2 Q | FARVEL | 1: 55,61 | 1 Q | 1: 57,27 | ||
Nikolay Bukhalov | C-1 1000 m | 4: 09.57 | 3 Q | FARVEL | 4: 07.23 | 2 Q | 4: 18,94 | ||
Deyan Bonev Petar Bozhilov |
C-2.500 m | 1: 44,53 | 1 Q | FARVEL | 1: 48,60 | 3 Q | 1: 44,32 | 4 | |
C-2 1000 m | 4: 01.42 | 5 Q | 4: 06.91 | 2 Q | 3: 54,98 | 3 Q | 4: 11,62 | 9 | |
Nikolay Yordanov Petar Godev Borislav Tsvetkov Ivan Marinov |
K-4 1000 m | 3: 15.00 | 6 Q | 3: 09.30 | 2 Q | 3: 11,56 | 4 | Gik ikke frem |
- Kvinder
Atlet | Begivenhed | Opvarmer | Genoptagelser | Semifinaler | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Vanja Gesheva | K-1 500 m | 1: 55,44 | 1 Q | Ikke relevant | 1: 56,26 | 2 Q | 1: 55,19 | ||
Vanja Gesheva Diana Paliiska |
K-2 500 m | 1: 44,52 | 1 Q | FARVEL | 1: 52,48 | 2 Q | 1: 44.06 | ||
Vanja Gesheva Diana Paliiska Ogniana Petkova Borislava Ivanova |
K-4500 m | 1: 39,40 | 2 Q | Ikke relevant | FARVEL | 1: 42,63 |
Hegn
Fem fægtere, alle mænd, repræsenterede Bulgarien i 1988.
Mænd
Individuel
Atlet | Begivenhed | Elimineringsrunde | Runde I | Efterkørsel runde I | Runde II | Efterkørsel runde II | Runde III | Efterkørsel runde III | Runde IV | Kvartfinale | Semifinale | Final / BM | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
Rang | |||||||
Khristo Etropolski | Individuel sabel | Q | Gik ikke frem | |||||||||||||||
Vasil Etropolski | Q | Gik ikke frem | ||||||||||||||||
Nikolay Marincheshki | Gik ikke frem |
Hold
Atlet | Begivenhed | Elimineringsrunde | 1/16 | Kvartfinale | Semifinale | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
Rang | ||
Khristo Etropolski Vasil Etropolski Nikolay Marincheshki Nikolay Mateev Georgi Chomakov |
Team sabel |
Ungarn (HUN) L 2-9 Frankrig (FRA) L 3-9 |
Ikke relevant | 8 |
Gymnastik
Kunstnerisk
- Mænd
Atlet | Begivenhed | Kvalifikation | Endelig | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparat | Total | Rang | Apparat | Total | Rang | ||||||||||||
F | PH | R | V | PB | HB | F | PH | R | V | PB | HB | ||||||
Petar Gueorguiev | Over det hele | 18,95 | 19.55 | 19.35 | 19.30 | 19.50 | 18,95 | 115,60 | 39 | Gik ikke frem | |||||||
Stoyko Gochev | 19.20 | 19.10 | 19.55 | 18.90 | 19.65 | 19.55 | 115,95 | 36 | Gik ikke frem | ||||||||
Lyubomir Gueraskov | 19.50 | 19.90 | 19.70 | 19.15 | 19.40 | 19.10 | 116,75 | 21 Q | 9.550 | 9.900 | 9.800 | 9.500 | 9.700 | 9.800 | 116,625 | 23 | |
Kalofer Hristozov | 19.80 | 19.55 | 19.80 | 19.30 | 19.75 | 19.50 | 117,70 | 6 Q | 9.800 | 9.900 | 9.900 | 9.650 | 9.850 | 9.800 | 117,750 | 6 | |
Deyan Kolev | 19.45 | 19.00 | 19.65 | 19.65 | 19.35 | 19.20 | 116.30 | 30 | Gik ikke frem | ||||||||
Dimitar Taskov | 19.50 | 19.65 | 19.45 | 19.45 | 19.25 | 19.45 | 116,75 | 21 Q | 9.550 | 9.800 | 9.750 | 9.850 | 9.900 | 9.900 | 117,125 | 20 | |
Kalofer Hristozov Lyubomir Gueraskov Deyan Kolev Dimitar Taskov Stoyko Gochev Petar Gueorguiev |
Hold all-around | Ikke relevant | 97,45 | 97,90 | 98.15 | 96,90 | 97,85 | 96,85 | 585.100 | 5 |
- Individuelle finaler
Atlet | Begivenhed | Apparat | Total | Rang | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
F | PH | R | V | PB | HB | ||||
Lyubomir Gueraskov | Pommel hest | Ikke relevant | 19.950 | Ikke relevant | 19.950 | ||||
Kalofer Hristozov | Etage | 19.750 | Ikke relevant | 19.750 | 7 | ||||
Ringe | Ikke relevant | 19.825 | Ikke relevant | 19.825 | 4 | ||||
Parallelle søjler | Ikke relevant | 19.725 | Ikke relevant | 19.725 | 4 | ||||
Deyan Kolev | Vault | Ikke relevant | 19.737 | Ikke relevant | 19.737 | 4 |
- Kvinder
Atlet | Begivenhed | Kvalifikation | Endelig | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparat | Total | Rang | Apparat | Total | Rang | ||||||||
F | UB | BB | V | F | UB | BB | V | ||||||
Diana Doudeva | Over det hele | 19.800 | 19.600 | 19.625 | 19.625 | 39,325 | 9 Q | 9.800 | 9,875 | 9.825 | 9.900 | 78,725 | 9 |
Khrabrina Khrabrova | Over det hele | 19.225 | 18.475 | 18.725 | 19.600 | 76,025 | 62 | Gik ikke frem | |||||
Maria Kartalova | Over det hele | 19.500 | 19.250 | 19.150 | 19.350 | 77.250 | 35 | Gik ikke frem | |||||
Ivelina Raykova | Over det hele | 19.575 | 19.400 | 19.325 | 19.550 | 77.850 | 20 | Gik ikke frem | |||||
Boriana Stoyanova | Over det hele | 19.300 | 19.300 | 19.525 | 19.825 | 38,975 | 17 Q | 9,775 | 9,875 | 9,725 | 9.850 | 78.200 | 13 |
Deliana Vodenitcharova | Over det hele | 19.750 | 19.500 | 19.475 | 19.600 | 39,162 | 15 Q | 9.700 | 9.800 | 9,775 | 9.900 | 78,337 | 12 |
Diana Doudeva Khrabrina Khrabrova Maria Kartalova Ivelina Raykova Boriana Stoyanova Deliana Vodenitcharova |
Hold all-around | Ikke relevant | 98.200 | 97,125 | 97,125 | 98.100 | 390,550 | 5 |
- Individuelle finaler
Atlet | Begivenhed | Apparat | Total | Rang | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
F | UB | BB | V | ||||
Diana Doudeva | Etage | 19.850 | Ikke relevant | 19.850 | |||
Balance stråle | Ikke relevant | 19.724 | Ikke relevant | 19.724 | 6 | ||
Boriana Stoyanova | Vault | Ikke relevant | 19.780 | 19.780 | 4 | ||
Deliana Vodenitcharova | Etage | 19.837 | Ikke relevant | 19.837 | 4 |
Rytmisk gymnastik
Atlet | Begivenhed | Endelig | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Reb | Bøjle | Klubber | Bånd | Total | Prelim i alt | Total | Rang | ||
Adriana Dunavska | Individuel | 10.000 | 10.000 | 10.000 | 10.000 | 40.000 | 19.950 | 59.950 | |
Bianka Panova | 10.000 | 10.000 | 10.000 | 10.000 | 40.000 | 19.725 | 59,725 | 4 |
Judo
- Mænd
Atlet | Begivenhed | Indledende | Runde om 32 | 16. runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Repechage 1 | Repechage 2 | Repechage 3 | Final / BM | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
Rang | |||||||
Pavel Botev | −60 kg | FARVEL |
Mikhalakis Skouroumounis ( CYP ) W 0010–0000 |
Patrick Roux ( FRA ) L 0000–0010 |
Gik ikke frem | |||||||||||
Ivo Kostadinov | −65 kg |
Mark Adshead ( GBR ) W 0001–0000 |
Guido Schumacher ( GER ) W 1000–0000 |
Janusz Pawłowski ( POL ) L 0000–1000 |
Ikke relevant | FARVEL |
Philip Laats ( BEL ) L 0000–0010 |
Gik ikke frem | ||||||||
Georgi Petrov | −86 kg | FARVEL |
Ng Chiu Fan ( HKG ) W 1000–0000 |
János Gyáni ( HUN ) L 0000–1000 |
Gik ikke frem | |||||||||||
Marko Valev | −95 kg | Ikke relevant |
Juri Fazi ( ITA ) L 0000–0100 |
Gik ikke frem | ||||||||||||
Dimitar Zapryanov | +95 kg | Ikke relevant |
Roger Vachon ( FRA ) W 0010–0000 |
Hitoshi Saito ( JPN ) L 0000–1000 |
Ikke relevant | FARVEL |
Lansana Coly ( SEN ) W 1000–0000 |
Mohamed Rashwan ( EGY ) W 0001–0000 |
Cho Yong-chul ( KOR ) L 0000–0001 |
5 |
Roning
- Mænd
Atlet | Begivenhed | Opvarmer | Genoptagelse | Semifinaler | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Vasil Radev Daniel Yordanov |
Dobbelt sculls | 6: 17,92 | 3 R | 6: 41.10 | 2 Q | 6: 20,33 | 4 FB | 7: 04.39 | 8 |
Emil Groytsev Atanas Andreev Stefan Stoykov |
Parret par | 7: 15,24 | 2 Q | FARVEL | 7: 01.23 | 1 Q | 7: 03.04 | 5 | |
Rumen Aleksiev Emil Bondev Yuri Dyulgerov Ivo Gelov Dimitar Kamburski Ventseslav Kanchev Ivan Stanev Dimitar Tonchev Nikola Zlatanov |
Otte | 5: 48,25 | 4 R | 5: 40,93 | 3 FB | Ikke relevant | 5: 49,99 | 8 |
- Kvinder
Atlet | Begivenhed | Opvarmer | Genoptagelse | Semifinaler | Endelig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Magdalena Georgieva | Enkelt sculls | 7: 50,64 | 1 Q | FARVEL | 7: 35,47 | 1 Q | 7: 53,65 | ||
Violeta Ninova Stefka Madina |
Dobbelt sculls | 7: 32,82 | 2 R | 7: 24,96 | 1 Q | Ikke relevant | 7: 06.03 | ||
Radka Stoyanova Lalka Berberova |
Coxless par | 7: 48,68 | 2 R | 7: 50,94 | 1 Q | Ikke relevant | 7: 31,95 | ||
Pavlina Khristova Galina Anakhrieva Iskra Velinova Krasimira Tocheva |
Firdobbelt sculls | 6: 23,22 | 1 Q | Ikke relevant | 6: 24.10 | 4 | |||
Teodora Zareva Violeta Zareva Miglena Mikhaleva Svetla Durchova Greta Georgieva Olya Stoichkova Mariana Stoyanova Katia Todorova |
Coxed fire | 7: 11,59 | 2 R | 7: 20,78 | FB | Ikke relevant | 7: 02.27 | 4 | |
Emilia Mikhaleva Teodora Zareva Violeta Zareva Nevyana Ivanova Olya Stoichkova Todorka Vasileva Rita Todorova Mariana Stoyanova Daniela Oronova Greta Georgieva |
Otte | 6: 47.99 | 4 R | 2 Q | Ikke relevant | 6: 25.02 | 5 |
Optagelse
- Mænd
Atlet | Begivenhed | Kvalifikation | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rang | Score | Rang | ||
Lyubtcho Diakov | 50 m pistol | 554 | 23 | Gik ikke frem | |
10 m luftpistol | 575 | 23 | Gik ikke frem | ||
Tanyu Kiryakov | 50 m pistol | 566 | 3 Q | 656 | 4 |
10 m luftpistol | 585 | 3 Q | 687.9 ELLER | ||
Georgi Poliakov | 50 m riffel tre positioner | 1161 | 28 | Gik ikke frem | |
50 m riffel udsat | 593 | 32 | Gik ikke frem | ||
10 m luftriffel | 582 | 31 | Gik ikke frem | ||
Petar Zaprianov | 50 m riffel tre positioner | 1162 | 27 | Gik ikke frem | |
50 m riffel udsat | 590 | 41 | Gik ikke frem |
- Kvinder
Atlet | Begivenhed | Kvalifikation | Endelig | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rang | Score | Rang | ||
Vesela Letcheva | 50 m riffel tre positioner | 583 | 6 | 683.2 | |
10 m luftriffel | 389 | 17 | Gik ikke frem | ||
Nonka Matova | 50 m riffel tre positioner | 580 | 11 | Gik ikke frem | |
10 m luftriffel | 391 | 12 | Gik ikke frem |
Svømning
- Mænd
Atlet | Begivenhed | Varme | Final B | Endelig | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Tzvetan Golomeev | 50 meter freestyle | 23.41 | 13 | DNS | Gik ikke frem | ||
100 meter freestyle | 50,82 | 15 | 51,16 | 15 | Gik ikke frem | ||
Georgi Mihalev | 100 meter ryg | 57.06 | 11 | 57,17 | 13 | Gik ikke frem | |
200 meter ryg | 2: 02.71 | 13 | 2: 04.24 | 13 | Gik ikke frem |
- Kvinder
Atlet | Begivenhed | Varme | Final B | Endelig | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||||
Tanya Dangalakova | 100 meter brystslag | 1: 08.35 | 1 | Gik ikke frem | 1: 07,95 | ||||
200 meter brystslag | 2: 29,91 | 5 | Gik ikke frem | 2: 28,43 | 4 | ||||
Antoaneta Frenkeva | 100 meter brystslag | 1: 10.09 | 5 | Gik ikke frem | 1: 08.74 | ||||
200 meter brystslag | 2: 29,57 | 3 | Gik ikke frem | 2: 28,34 | |||||
Bistra Gospodinova | 100 meter ryg | 1: 04.91 | 19 | Gik ikke frem | |||||
Natasha Khristova | 100 meter freestyle | 57,80 | 24 | Gik ikke frem | |||||
Neviana Miteva | 100 meter sommerfugl | 1: 02.01 | 11 | 1: 02.47 | 12 | Gik ikke frem | |||
200 meter sommerfugl | 2: 18.44 | 19 | Gik ikke frem | ||||||
Antoaneta Strumenlieva | 400 meter freestyle | 4: 13,25 | 11 | 4: 13.43 | 12 | Gik ikke frem | |||
800 meter freestyle | 8: 35,40 | 8 | Gik ikke frem | 8: 41.05 | 8 | ||||
400 meter individuel medley | 4: 51,58 | 12 | Gik ikke frem | 4: 52,33 | 12 | ||||
Bistra Gospodinova Tanya Dangalakova Neviana Miteva Natasha Khristova |
4 × 100 m medley-relæ | 4: 15,22 | 6 | Gik ikke frem | 4: 12,36 | 6 |
Bordtennis
Mænd
Gruppe E
Rang | Atlet | W | L | GW | GL | PW | PL | KOR | SWE | JPN | IND | BUL | POL | CHI | EGY | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kim Ki-taik ( KOR ) | 7 | 0 | 21 | 5 | 514 | 394 | x | 3–2 | 3–2 | 3–0 | 3–0 | 3–0 | 3–1 | 3–0 | |
2 | Jörgen Persson ( SWE ) | 6 | 1 | 20 | 7 | 516 | 384 | 2–3 | x | 3–2 | 3–1 | 3–0 | 3–1 | 3–0 | 3–0 | |
3 | Kiyoshi Saito ( JPN ) | 5 | 2 | 19 | 6 | 499 | 397 | 2–3 | 2–3 | x | 3–0 | 3–0 | 3–0 | 3–0 | 3–0 | |
4 | Kamlesh Mehta ( IND ) | 4 | 3 | 13 | 12 | 470 | 457 | 0–3 | 1–3 | 0–3 | x | 3–1 | 3–1 | 3–0 | 3–1 | |
5 | Mariano Domuschiev ( BUL ) | 3 | 4 | 10 | 15 | 425 | 473 | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 1–3 | x | 3–0 | 3–2 | 3–1 | |
6 | Piotr Molenda ( POL ) | 2 | 5 | 8 | 17 | 405 | 474 | 0–3 | 1–3 | 0–3 | 1–3 | 0–3 | x | 3–1 | 3–1 | |
7 | Jorge Gambra ( CHI ) | 1 | 6 | 7 | 18 | 413 | 490 | 1–3 | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 2–3 | 1–3 | x | 3–0 | |
8 | Sherif El-Saket ( EGY ) | 0 | 7 | 3 | 21 | 324 | 497 | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 1–3 | 1–3 | 1–3 | 0–3 | x |
Kvinder
Gruppe G
Rang | Atlet | W | L | GW | GL | PW | PL | NED | BUL | TCH | YUG | ARG | EGY | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bettine Vriesekoop ( NED ) | 5 | 0 | 15 | 1 | 335 | 197 | x | 3–1 | 3–0 | 3–0 | 3–0 | 3–0 | |
2 | Daniela Guergueltcheva ( BUL ) | 4 | 1 | 13 | 5 | 357 | 268 | 1–3 | x | 3–0 | 3–2 | 3–0 | 3–0 | |
3 | Alena Šafářová ( TCH ) | 3 | 2 | 9 | 6 | 268 | 225 | 0–3 | 0–3 | x | 3–0 | 3–0 | 3–0 | |
4 | Gordana Perkučin ( YUG ) | 2 | 3 | 8 | 9 | 282 | 296 | 0–3 | 2–3 | 0–3 | x | 3–0 | 3–0 | |
5 | Kim Hae-Ja ( ARG ) | 1 | 4 | 3 | 13 | 214 | 319 | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 0–3 | x | 3–1 | |
6 | Nihal Meshref ( EGY ) | 0 | 5 | 1 | 15 | 182 | 333 | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 1–3 | x |
16. runde
Chen Jing (CHN) - Daniela Guergueltcheva (BUL) 3: 0 21–15, 21–7, 22–20
Tennis
- Kvinder
Atlet | Begivenhed | Runde om 64 | Runde om 32 | 16. runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
opposition score |
Rang | ||||
Katerina Maleeva | Singler | FARVEL |
Gisele Miró ( BRA ) W 7-5, 6-1 |
Pam Shriver ( USA ) L 3-6, 6-3, 2-6 |
Gik ikke frem | |||||
Manuela Maleeva | FARVEL |
Mercedes Paz ( ARG ) W 6-1, 6-2 |
Catarina Lindqvist ( SWE ) W 6-1, 6-0 |
Raffaella Reggi ( ITA ) W 6-3, 6-4 |
Gabriela Sabatini ( ARG ) L 1-6, 1-6 |
Gik ikke frem | ||||
Manuela Maleeva Katerina Maleeva |
Dobler | Ikke relevant |
Elizabeth Smylie Wendy Turnbull ( AUS ) W 2-6, 6-3, 0-6 |
Gik ikke frem |
Volleyball
Indledende runde
Kvalificeret til semifinalen | |
Kvalificeret til 5. – 8. semifinale | |
Kvalificeret til 9. - 12. semifinale |
Pulje A
Pts | Tændstikker | Sæt | Point | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rang | Hold | W | L | W | L | Forhold | W | L | Forhold | |
1 | Sovjetunionen | 9 | 4 | 1 | 14 | 4 | 3.500 | 248 | 190 | 1.305 |
2 | Brasilien | 9 | 4 | 1 | 14 | 7 | 2.000 | 296 | 225 | 1.316 |
3 | Sverige | 7 | 2 | 3 | 9 | 11 | 0,818 | 220 | 262 | 0,840 |
4 | Bulgarien | 7 | 2 | 3 | 7 | 9 | 0,778 | 190 | 194 | 0,979 |
5 | Italien | 7 | 2 | 3 | 7 | 11 | 0,636 | 203 | 222 | 0,914 |
6 | Sydkorea | 6 | 1 | 4 | 5 | 14 | 0,357 | 200 | 264 | 0,758 |
Dato | Score | Sæt 1 | Sæt 2 | Sæt 3 | Sæt 4 | Sæt 5 | Total | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
18. sep | Sovjetunionen | 3–0 | Bulgarien | 15–7 | 15–9 | 15–8 | 45–24 | ||
19. sep | Bulgarien | 3–0 | Italien | 15–7 | 15–8 | 15–6 | 45–21 | ||
22. sep | Brasilien | 3–1 | Bulgarien | 13–15 | 15–6 | 15–12 | 15–12 | 58–45 | |
24. sep | Bulgarien | 3–0 | Sydkorea | 15–7 | 15–10 | 15–8 | 45–25 | ||
26. sep | Sverige | 3–0 | Bulgarien | 15–11 | 15–12 | 15–8 | 45–31 |
5. – 8. Semifinale
Dato | Score | Sæt 1 | Sæt 2 | Sæt 3 | Sæt 4 | Sæt 5 | Total | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
28. sep | Bulgarien | 3–0 | Frankrig | 15–8 | 15–12 | 15–11 | 45–31 |
5. plads kamp
Dato | Score | Sæt 1 | Sæt 2 | Sæt 3 | Sæt 4 | Sæt 5 | Total | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
01 okt | Holland | 3–0 | Bulgarien | 15–6 | 15–8 | 15–10 | 45–24 |
- Teamliste
- Hovedtræner : Todor Piperkov
Vægtløftning
- Mænd
Atlet | Begivenhed | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rang | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Rang | Resultat | Rang | ||||
Sevdalin Marinov | −52 kg | 120 | 1 | 150 | 1 | 270 ELLER | |
Mitko Grablev | −56 kg |
|
1 |
|
1 |
|
DQ |
Stefan Topurov | −60 kg | 137,5 | 2 | 175 | 2 | 312,5 | |
Angel Guenchev | −67,5 kg |
|
1 |
|
1 |
|
DQ |
Borislav Gidikov | −75 kg | 167.5 ELLER | 1 | 207.5 ELLER | 1 | 375 | |
Aleksandar Varbanov | 157,5 | 3 | 200 | 2 | 357,5 |
Brydning
- Mænds freestyle
- Græsk-romersk mænd