Kanosejlads ved sommer -OL 1992 -C -2 mænd til mænd 1000 meter - Canoeing at the 1992 Summer Olympics – Men's C-2 1000 metres
Kanosejlads ved sommer -OL 1992 | ||
---|---|---|
Slalom | ||
C-1 | Mænd | |
C-2 | Mænd | |
K-1 | Mænd | Kvinder |
Sprint | ||
C-1500 m | Mænd | |
C-1 1000 m | Mænd | |
C-2500 m | Mænd | |
C-2 1000 m | Mænd | |
K-1500 m | Mænd | Kvinder |
K-1 1000 m | Mænd | |
K-2500 m | Mænd | Kvinder |
K-2 1000 m | Mænd | |
K-4500 m | Kvinder | |
K-4 1000 m | Mænd | |
De mænd C-2 1000 meter begivenhed var en åben stil, par kano begivenhed udført som en del af Kano på 1992 Sommer-OL i programmet.
Medaljer
Guld | Sølv | Bronze |
Ulrich Papke og Ingo Spelly ( GER ) |
Arne Nielsson og Christian Frederiksen ( DEN ) |
Didier Hoyer og Olivier Bolvin ( FRA ) |
Resultater
Varmer
14 hold deltog i to heat. De to bedste afsluttere fra hvert af heatene gik direkte til finalen, og de resterende hold blev henvist til semifinalen.
Varme 1 | |||
1. | Ulrich Papke og Ingo Spelly ( GER ) | 3: 32,08 | QF |
2. | Christian Frederiksen og Arne Nielsson ( DEN ) | 3: 32,32 | QF |
3. | Martin Marinov og Blagovest Stoyanov ( BUL ) | 3: 33,57 | QS |
4. | Dariusz Koszykowski og Mariusz Walkowiak ( POL ) | 3: 38,72 | QS |
5. | Andrew Train og Stephen Train ( GBR ) | 3: 40,13 | QS |
6. | José Antonio Romero og José Ramón Ferrer ( MEX ) | 3: 41,10 | QS |
7. | Fernando Zamora og Juan Aballí ( CUB ) | 3: 48,78 | QS |
Varme 2 | |||
1. | Gheorghe Andriev og Nicolae Juravschi ( ROU ) | 3: 34,92 | QF |
2. | Didier Hoyer og Olivier Boivin ( FRA ) | 3: 35,82 | QF |
3. | Attila Pálizs og György Kolonics ( HUN ) | 3: 37,55 | QS |
4. | Aleski Igraev og Aleksandr Gramovich ( EUN ) | 3: 38,11 | QS |
5. | Larry Cain og David Frost ( CAN ) | 3: 38,84 | QS |
6. | Katsuya Toyama og Tsunehisa Uchino ( JPN ) | 3: 52,11 | QS |
7. | Wyatt Jones og Gregory Steward ( USA ) | 4: 01,65 | QS |
Semifinaler
To semifinaler fandt sted. De to bedste afsluttere fra hver semifinale og den hurtigste tredjeplads sluttede direkte til finalen.
Semifinale 1 | |||
1. | Attila Pálizs og György Kolonics ( HUN ) | 3: 43,96 | QF |
2. | Fernando Zamora og Juan Aballí ( CUB ) | 3: 46,01 | QF |
3. | Andrew Train og Stephen Train ( GBR ) | 3: 46,36 | |
4. | Dariusz Koszykowski og Mariusz Walkowiak ( POL ) | 3: 48,28 | |
5. | Katsuya Toyama og Tsunehisa Uchino ( JPN ) | 3: 57,81 | |
Semifinale 2 | |||
1. | Martin Marinov og Blagovest Stoyanov ( BUL ) | 3: 39,58 | QF |
2. | Aleski Igraev og Aleksandr Gramovich ( EUN ) | 3: 39,66 | QF |
3. | Larry Cain og David Frost ( CAN ) | 3: 40,86 | QF |
4. | José Antonio Romero og José Ramón Ferrer ( MEX ) | 3: 44,13 | |
- | Wyatt Jones og Gregory Steward ( USA ) | 3: 56,33 | DISQ |
Amerikanerens diskvalifikation blev ikke oplyst i den officielle rapport.
Final
Finalen blev afholdt den 8. august.
Ulrich Papke og Ingo Spelly ( GER ) | 3: 37,42 | |
Christian Frederiksen og Arne Nielsson ( DEN ) | 3: 39,26 | |
Didier Hoyer og Olivier Boivin ( FRA ) | 3: 39,51 | |
4. | Gheorghe Andriev og Nicolae Juravschi ( ROU ) | 3: 39,88 |
5. | Attila Pálizs og György Kolonics ( HUN ) | 3: 42,86 |
6. | Martin Marinov og Blagovest Stoyanov ( BUL ) | 3: 43,97 |
7. | Larry Cain og David Frost ( CAN ) | 3: 46,21 |
8. | Aleski Igraev og Aleksandr Gramovich ( EUN ) | 3: 53,90 |
9. | Fernando Zamora og Juan Aballí ( CUB ) | 4: 00.06 |
Tyskerne kæmpede mod en mellemløbsudfordring fra danskerne, før de vandt væk.
Referencer
- Sommer -OL 1992 officiel rapport bind 5. s. 145. (på catalansk, engelsk, fransk og spansk)
- Sports-reference.com 1992 C-2 1000 m resultater.
- Wallechinsky, David og Jaime Loucky (2008). "Kanosejlads: canadiske mænd til dobbelt 1000 meter". I The Complete Book of the Olympics: 2008 -udgaven . London: Aurum Press Limited. s. 484.