Første kommissær for arbejder - First Commissioner of Works
Den første kommissær for arbejder og offentlige bygninger var en position inden for regeringen i Det Forenede Kongerige Storbritannien og Irland og efter 1922 inden for regeringen i Det Forenede Kongerige Storbritannien og Nordirland . Det overtog nogle af funktionerne som den første kommissær for skove og skove i 1851, da porteføljen af kronebeholdninger blev opdelt i offentligheden og det kommercielle. Stillingen var ofte af skabsniveau. Kontoret blev omdøbt til minister for arbejder og bygninger og første kommissær for arbejder i 1940, minister for arbejder og planlægning i 1942, minister for arbejder i 1943 og endelig minister for offentlige bygninger og arbejder i 1962. Den 15. oktober 1970 blev ministeriet sammensmeltet i den Department of the Environment .
Liste over arbejderkommissærer og ministre
Første arbejdskommissærer (1851–1940)
Portræt | Navn (fødsel – død) |
Mandatperiode | Parti | Ministerium | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Edward Seymour Lord Seymour MP for Totnes (1804–1885) |
1. august 1851 |
21. februar 1852 |
Whig | Russell I | ||
Lord John Manners MP for Colchester (1818–1906) |
4. marts 1852 |
17. december 1852 |
Konservativ | WHO? WHO? | ||
Sir William Molesworth , MP for Southwark (1810–1855) |
5. januar 1853 |
21. juli 1855 |
Radikal |
Aberdeen ( Peelite - Whig ) |
||
Sir Benjamin Hall , Bt MP for Marylebone (1802–1867) |
21. juli 1855 |
21. februar 1858 |
Whig | Palmerston I | ||
Lord John Manners MP for Leicestershire North (1818–1906) |
26 februar 1858 |
11 juni 1859 |
Konservativ | Derby – Disraeli II | ||
Henry FitzRoy MP for Lewes (1807–1859) |
18. juni 1859 |
17. december 1859 |
Liberal | Palmerston II | ||
William Cowper MP for Hertford (1811–1888) |
9. februar 1860 |
26 juni 1866 |
Liberal | |||
Russell II | ||||||
Lord John Manners MP for Leicestershire North (1818–1906) |
6. juli 1866 |
1. december 1868 |
Konservativ | Derby – Disraeli III | ||
Austen Henry Layard MP for Southwark (1817–1894) |
9. december 1868 |
26 oktober 1869 |
Liberal | Gladstone I | ||
Acton Smee Ayrton MP for Tower Hamlets (1816–1886) |
26 oktober 1869 |
11. august 1873 |
Liberal | |||
William Patrick Adam MP for Clackmannanshire og Kinross-shire (1823–1881) |
11. august 1873 |
17. februar 1874 |
Liberal | |||
Lord Henry Lennox MP for Chichester (1821–1886) |
21. marts 1874 |
14. august 1876 |
Konservativ | Disraeli II | ||
Gerard Noel MP for Rutland (1823–1911) |
14. august 1876 |
21. april 1880 |
Konservativ | |||
William Patrick Adam MP for Clackmannanshire og Kinross-shire (1823–1881) |
3. maj 1880 |
1880 | Liberal | Gladstone II | ||
George Shaw-Lefevre MP til læsning (1831–1928) |
29. november 1881 |
13. februar 1885 |
Liberal | |||
Archibald Primrose 5. jarl af Rosebery (1847–1929) |
13. februar 1885 |
9. juni 1885 |
Liberal | |||
David Plunket MP for Dublin University (1838–1919) |
24. juni 1885 |
28. januar 1886 |
Konservativ | Salisbury I | ||
Albert Parker 3. jarl af Morley (1843–1905) |
17. februar 1886 |
16. april 1886 |
Liberal | Gladstone III | ||
Victor Bruce 9. jarl af Elgin (1849–1917) |
16. april 1886 |
20. juli 1886 |
Liberal | |||
David Plunket MP for Dublin University (1838–1919) |
5. august 1886 |
11. august 1892 |
Konservativ | Salisbury II | ||
George Shaw-Lefevre MP for Bradford Central (1831–1928) |
18. august 1892 |
10. marts 1894 |
Liberal | Gladstone IV | ||
Herbert Gladstone MP for Leeds West (1854–1930) |
10. marts 1894 |
21. juni 1895 |
Liberal | Rosenbær | ||
Aretas Akers-Douglas MP for St. Augustine's (1851–1926) |
4. juli 1895 |
11. august 1902 |
Konservativ |
Salisbury (III & IV) ( Con. - Lib.U. ) |
||
Robert Windsor-Clive 14. baron Windsor (1857–1923) |
11. august 1902 |
4. december 1905 |
Konservativ |
Balfour ( Kon. - Lib.U. ) |
||
Lewis Vernon Harcourt MP for Rossendale (1863–1922) |
10. december 1905 |
3. november 1910 |
Liberal | Campbell-Bannerman |
||
Asquith (I – III) |
||||||
William Lygon 7. jarl Beauchamp (1872–1938) |
3. november 1910 |
6. august 1914 |
Liberal | |||
Alfred Emmott 1. baron Emmott (1858–1926) |
6. august 1914 |
25. maj 1915 |
Liberal | |||
Lewis Vernon Harcourt MP for Rossendale (1863–1922) |
25. maj 1915 |
10. december 1916 |
Liberal |
Asquith Coalition ( Lib. - Con. - Lab. ) |
||
Sir Alfred Mond , MP for Swansea West (1868–1930) |
10. december 1916 |
1. april 1921 |
Liberal |
Lloyd George (I & II) ( Lib. - Con. - Lab. ) |
||
David Lindsay 27. jarl af Crawford (1871–1940) |
1. april 1921 |
19. oktober 1922 |
Konservativ | |||
Sir John Baird , MP for Ayr Burghs (1874–1941) |
31. oktober 1922 |
22. januar 1924 |
Konservativ | Lov | ||
Baldwin I | ||||||
Fred Jowett MP for Bradford East (1864–1944) |
22. januar 1924 |
3. november 1924 |
Arbejdskraft | MacDonald I | ||
William Wellesley Peel 2nd Viscount Peel (1867–1937) |
10. november 1924 |
18. oktober 1928 |
Konservativ | Baldwin II | ||
Charles Vane-Tempest-Stewart 7. markis af Londonderry (1878–1949) |
18. oktober 1928 |
4. juni 1929 |
Konservativ | |||
George Lansbury MP for Bow og Bromley (1859–1940) |
7. juni 1929 |
24. august 1931 |
Arbejdskraft | MacDonald II | ||
Charles Vane-Tempest-Stewart 7. markis af Londonderry (1878–1949) |
25. august 1931 |
5. november 1931 |
Konservativ |
National I ( N.Lab. - Con. - Lib.N. - Lib. ) |
||
William Ormsby-Gore MP for Stafford (1885–1964) |
5. november 1931 |
16. juni 1936 |
Konservativ |
National II ( N.Lab. - Con. - Lib.N. - Lib. ) |
||
National III ( Con. - N.Lab. - Lib.N. ) |
||||||
James Stanhope 7. jarl Stanhope (1880–1967) |
16. juni 1936 |
27. maj 1937 |
Konservativ | |||
Sir Philip Sassoon , Bt MP for Hythe (1888–1939) |
27. maj 1937 |
7. juni 1939 |
Konservativ |
National IV ( Con. - N.Lab. - Lib.N. ) |
||
Herwald Ramsbotham MP for Lancaster (1887–1971) |
7. juni 1939 |
3. april 1940 |
Konservativ | |||
Chamberlain War ( Con. - N.Lab. - Lib.N. ) |
||||||
Herbrand Sackville 9. jarl De La Warr (1900–1976) |
3. april 1940 |
18. maj 1940 |
National Labour | |||
George Tryon 1. baron Tryon (1871–1940) |
18. maj 1940 |
3. oktober 1940 |
Konservativ |
Churchill War ( alle parter ) |
Ministre for arbejder og bygninger og første kommissær for arbejder (1940–1942)
Portræt | Navn (fødsel – død) |
Mandatperiode | Parti | Ministerium | ||
---|---|---|---|---|---|---|
John Reith 1. baron Reith (1889–1971) |
3. oktober 1940 |
11. februar 1942 |
Uafhængig ( national ) |
Churchill War ( alle parter ) |
Ministerier for arbejde og planlægning (1942–1943)
Portræt | Navn (fødsel – død) |
Mandatperiode | Parti | Ministerium | ||
---|---|---|---|---|---|---|
John Reith 1. baron Reith (1889–1971) |
3. oktober 1940 |
11. februar 1942 |
Uafhængig ( national ) |
Churchill War ( alle parter ) |
||
Wyndham Portal 1st Baron Portal (1885–1949) |
22 februar 1942 |
Februar 1943 |
Konservativ |
Arbejdsministre (1943–1962)
Portræt | Navn (fødsel – død) |
Mandatperiode | Parti | Ministerium | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Wyndham Portal 1st Baron Portal (1885–1949) |
Februar 1943 |
21. november 1944 |
Konservativ |
Churchill War ( alle parter ) |
||
Duncan Sandys MP for Norwood (1908–1987) |
21. november 1944 |
26. juli 1945 |
Konservativ | |||
Churchill vicevært ( Con. - N.Lib. ) |
||||||
George Tomlinson MP for Farnworth (1890–1952) |
4. august 1945 |
10. februar 1947 |
Arbejdskraft |
Attlee (I & II) |
||
Charles Key MP for Bow og Bromley (1883–1964) |
10. februar 1947 |
28. februar 1950 |
Arbejdskraft | |||
Richard Stokes MP for Ipswich (1897–1957) |
28. februar 1950 |
26. april 1951 |
Arbejdskraft | |||
George Brown MP for Belper (1914–1985) |
26. april 1951 |
26. oktober 1951 |
Arbejdskraft | |||
Sir David Eccles MP for Chippenham (1904–1999) |
1. november 1951 |
18. oktober 1954 |
Konservativ | Churchill III | ||
Nigel Birch MP for West Flintshire (1906–1981) |
18. oktober 1954 |
20. december 1955 |
Konservativ | |||
Patrick Buchan-Hepburn MP for Beckenham (1901–1974) |
20. december 1955 |
16. januar 1957 |
Konservativ | Eden | ||
Hugh Molson MP for High Peak (1903–1991) |
16. januar 1957 |
22. oktober 1959 |
Konservativ |
Macmillan (I & II) |
||
Lord John Hope MP for Edinburgh Pentlands (1912–1996) |
22. oktober 1959 |
16. juli 1962 |
Konservativ |
Ministre for offentlige bygninger og arbejder (1962–1970)
Portræt | Navn (fødsel – død) |
Mandatperiode | Parti | Ministerium | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Geoffrey Rippon MP for Norwich South (1924–1997) |
16. juli 1962 |
10. oktober 1964 |
Konservativ |
Macmillan (I & II) |
||
Douglas-Home | ||||||
Charles Pannell MP for Leeds West (1902–1980) |
19. oktober 1964 |
6. april 1966 |
Arbejdskraft |
Wilson (I & II) |
||
Reg Prentice MP for East Ham North (1923–2001) |
6. april 1966 |
29. august 1967 |
Arbejdskraft | |||
Bob Mellish MP for Bermondsey (1913–1998) |
29. august 1967 |
30. april 1969 |
Arbejdskraft | |||
John Silkin MP for Deptford (1923–1987) |
30. april 1969 |
19. juni 1970 |
Arbejdskraft | |||
Julian Amery MP for Brighton Pavilion (1919–1996) |
23. juni 1970 |
15. oktober 1970 |
Konservativ | Heath |